gemengd mmm nieuwe munten Autoweg ever de Alpen Nieuw Schip EEN WONDERBAAR GENEESMIDDEL TEGÈNRÜQP1JN lgiSCfl e<^- Het Leven van UILENSPIEGEL 15 Dec. H. Christina. Nog jong zijnde had zij de stoutheid de af godsbeelden van haar vader te vernie len. Deze daad kostte het leven aan de ze Romeinsche maagd; Vroege Asperges. Het is heden 25 jaar geleden dat op de Mechelsche Groentenmarkt door een landbouwer van Mechelen-Galgenberg, voor 't eerst Winter-esperges werden te koop aange boden. De voor het seizoen ongewone groenten vonden geen koopers, door dat de kooplieden niet wetend of zij er liefhebbers zouden voor gevonden heb ben, en slechts 2 fr. 50 (25 fr. van nu) het pak wilden voor betalen. Sindsdien is er heel wat veranderd. Thans worden immer, omzeggens heel het jaar door versche asperges ge kweekt en ook te koop gesteld. aan houden dat de nieuwe gemeentera den zoo spoedig mogelijk hunne nor male bedrijvigheid zouden kunnen her- De handelsbelangen tusschen Belgïe, Luxemburg en Zwitserland. De on derhandelingen, die te Brussel hebben plaats gehad tusschen Belgische, Lu- xemburgsche en Zwitsersche afgevaar digden, met het oog op de wijziging van een klein aantal tariefbepalingen van de handelsovereenkomst van 26 Augustus 1929, zullen vermoedelijk leiden tot een akkoord, inzake zekere vraagstukken, die tijdens de besprekin gen werden behandeld. Men voorziet, dat de onderhandelin gen in het begin van de maand Februa ri zullen kunnen worden hervat, met het oog op een definitieve 'overeen komst. Belangwekkend vonnis in Italië. In kerkelijke kringen acht men, naar Kipa uit Rome meldt, het jongste oor deel van het Italiaansche hof van veel belang. Tijdens een processie was een pries-1 ter, die het Allerheiligste droeg, door,R^êin?"Sandberg.onderécheiSén- een voorbijganger grovelijk beleedigd. beBtuurder en kortserv'albr van het De dader werd door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Tegen dit vonnis ging de ver oordeelde tot in hoogste instantie in be roep, doch het hof van beroep beves tigde het vonnis van de rechtbank. Het voorschrift van Dokter Sloan maakt dit lijden onmogelijk. Vernietigt de pijn op de plek waar de pijn ontstaat zonder verdoovingsmiddclen te elikken. Het Liniment ran Dokter Sloan verlicht niet alleenlijk ernstige rugpijn in enkele minuten maar ook zal het U duur zaam bevrijding van pijn verzekeren, omdat, het de oorzaak van het lijden Belgische kunst te Amsterdam. -— Een tentoonstelling van werken van den Belgischen schilder Willem Paereis. is in het gemeentemuseum, geopend geworden, in aanwezigheid van den Belgischen minister, en barones Kerry, Boekman van Amsterdam^de.t •vernietigt.Koor flesch Lini ment Sloan bij uwen apotheker vanuaag en past eemge drnppels toe op de spieren van den vnr.stor.ds jwiifc gij zien hoe snél de verlich zich doet gevoelen. Goed nieuws voor zij die lijden Indien gij lijdt aan Rheumatiek, Len denjicht, Rugpijn, Pijn en Stijfheid in de Gewrichten, Verrekkingen, Kneu zingen, of Verkoudheden op de Borst, ziet de aankondiging van Liniment Sloan op de 2 pagina van dit blad. Zij toont U aan hoe gij U kunt bevrijden van Uwe pijnen en ongemakken door de zekerste en doeltreffendste methode toe te passen en zonder U te bedwel men door verdoovingsmiddelen. Het eereteeken van de politieke ge vangenen. De politieke gevangenen, die wenschen de medalie der politieke gevangenen te bekomen, moeten uiter lijk einde dezer maand hun aanvraag laten geworden aan het sekretariaat, 2 1 Lakenweversstraat, Brussel. Na 31 De cember is het te laat. Egyptisch kunstwerk in Zweden ont graven. In Barkaby, in den omtrek van Stockholm, heeft men bij de bloot legging van een Wikingengraf, dat oi geveer 1000 jaar oud is, de overblijfsi len gevonden van een wonderbaar gla zen kunstwerk van Egyptischen oor sprong. Het werd door deskundigen erkend als een arbeid van Arabische handwerklieden, die tusschen de jaren 800 en 900 van onze tijdrekening in Egypte leefden. Men vermoedt dat het kunstwerk het eerste in zijn aard dat buiten de Nijlstreek gevonden werd als krijgsbuit, of als handelswaar, door de Wikings langs de Russische stroo men naar Zweden werd gevoerd. In ons blad van 30 November héb ben wij doen opmerken dat de nieuwe stukken van 5 fr. niet overeenstemden met de bepalingen van het Koninklijk besluit waarbij zij werden ingesteld, en dus ongeldig waren. Het Koninklijk Be sluit bepaalde dat zij de wapens moes ten dragen der Provinciën Brabant, West Vlaanderen en Henegouwen in feite dragen zij de wapens van Brabant Antwerpen en Luik. Het kwaad is thans hersteld het - Staatsblad van heden bevat een nieuw Koninklijk Besluit dat luidt als volgt Bij wijziging van artikel 2, litt B.van Ons besluit van 10 November 1938, v/ordt de reeks van drie schilden der deelmunten van 50 centimes, 1 frank en 5 fr. met de wapens der negen pro vinciën, aldus verdeeld Op het stuk van 50 centimes, de wa pens van de provinciën Henegouwen, Oost Vlaanderen en 'Luxemburg. Op het stuk van 1 fr. de wapens der provinciën West Vlaanderen, Namen en Limburg. Op het stuk van 5 frank, de wapens van de provinciën Brabant, Antwerpen en Luik. Men heeft meer tijd noodig gehad om den flater te herstellen dan om hem te begaan. Ondertusscheri blijft men zich afvragen hoe zulke vergissingen mogelijk zijn. Maar in de administratie is alles mogelijk. het oogenblik waaróp' pij .tjloAn gebruikt dringt een heerlijk-gevoel véin 'behaaglijk- heiil door--.uw? rugy'dan vermimk-rfc de pijn én later-verdwijnt die snel en volledig. Woest- volhardend met Sloanliet zal do folterende congestie of blocdaandrang uiteendrijven en. de 'dtiaritiune verlichting die gij verhoopt, verzokereii. Bij allo Apothekers. Prijsfr. ook grooto eeqnonnécliG" fle-scn fit hf .-. Hischt heb Liniinént SLOAN. VerWtjit alle namaak- oele. Onze nationale vloot is weerom met ne eenheid vergroot. Onlangs zal de Compagnie Maritime Beige overgaan tot het in dienst stellen op hare nieuwe krachtlijn Antwerpen-Matadi van een nieuw schip van het type der m/s «MO- ANDA O, „MOERO, en «MOBEKA». Van het shelter-deck type, beschik kend over een laadvermogen van 8500 ton, bekwam deze eenheid het nummer 1000 AI van het Lloyds Register en van de Belgische Zeevaartinspectie. Hier volgen zijn bijzonderste ken merken Lengte buiten al 121.92 m. Totale lengte 131.28 m. Breedte buiten spanten 16.92 m. Holte tot bovendek 8.69 m. Holte 11.13 m. De zeer moderne lijn welke de »Maier» vórm aan de romp van d> gleed de werkman Jan Sc'naepherders, wonende Tervurensteenweg, in het slijk uit en viel, waarbij de top van den schupsteel hem in het oog drong. Het slachtoffer werd onmiddellijk ter verpleging naar eene kliniek over gebracht. Het oog zal denkelijk verlo ren zijn. VROUW OVERVALLEN Gisteren, omstreeks halfzes 's avonds werd op Koudenberg de onbeheerde auto van den h. Ernest Van Hamme, wonende Zavelput te Brussel, door drie oribekenden gestolen. In den wagen be vond zich een radiotoestel en alles te samen had een waarde van ruim 75.000 frank. De gestolen wagen werd opgemerkt op den hoek van de Emiel-Duray- en Wildzanglaan te Elsene. De drie dieven zaten in den wagen en een eind verder stapten twee.hunner uit. Terwijl zij een dame uit den omtrek gedurende gerui- MOKAMBO is de vrucht der laat- men tijd op den voet volgden, reed hun medeplichtige stapvoets voort in dezelfde richting. Op zeker oogenblik, werd de dame door de twee achtervolgers vastgegre pen en van haar handtaschje met geld en toiletvoorwerpen- beroofd. - Na hun ste opzoekingen in het domein der zee vaart techniek en was het onderwerp van talrijke proefnemingen op het mo del. Dè voorsteven is erg slank,' de achr lersteven is van het KruiseF type' Burgemeestersbenoemingen. Men denkt dat de eerste burgemeestersbe noemingen rond 20 dezer zullen ver schijnen. Het betreft de eerste lijst gemeenten waarvan de kiezingen werden gevali deerd, en waarvan de meerderheden stellig zijn vastgesteld, 't zij door kie zers, 't zij door overeenkomsten in den schoot van den raad. Het departement van binnenland- sche zaken zou, niet zonder reden, er MEISJE NA EEN UUR UIT EEN WATERPUT VERLOST TE APPELS De genaamde Erna Marissen, 1 6 jaar wonende Zand tc Appels, was Dinsdag voormiddag aan het schuren. Terwijl ze water ophaalde verloor ze het even wicht en kwam in den waterput terecht Ze riep luidkeels om hulp. Na meer dan een uur in den put vertoefd te heb ben werden haar noodkreten door een buurvrouv gehoord. Met behulp van andere gc-buren werd het slachtoffer ge- Haar toestand is voor het oogenblik gerustsle'.end, alhoewel het niet uitge sloten is dat er zich verwikkelingen voordoen. 'door AUCTOR 206e Vervolg De bestuurder wilde zich verwijde ren, als Uilenspiegel in het bureeltje verscheen. Hij groette, met de hand aan den hoed, als een: soldaat en zei Heer bestuurder, bevel van den rechter. En hij overhandigde, hem een geslo ten papier. Haastig verbrak de ambtenaar het zegef en las met veel aandacht het stuk. Daarna keek hij Tijl aan. Verbazend Toch niet... Onderrichtingen uit Parijs zijn dezen nacht nog toegeko men... -^- Verwonderlijk... Nu, 't is in regel, En tot den wachter. Ga den onderbestuurder wekken en zorg dat alles in orde kome.. Het is hoogdringend. Ik moet onmiddellijk weg... Ik begrijp er niets van, maar 't is in regel. Hij stapte naar den koer, gevolgd door Pot. De wachter verwijderde zich en Uil enspiegel bleef alleen in het bureeltje. Alles loopt op rolletjes dacht de ze laatste en vergenoegd wreef hij zich de handen. De onderbestuurder ging weldra ko men. Lamme uit zijne cel doen halen en hem in handen leveren van den beamb te der politie, zooals het stuk, ondertee kend door den rechter, het voorschreef. Er stond ook nog op vermeld dat de politiedienaar Goedzak onmiddellijk 1 HU ZOU HET GEHEELE JAAR DOOR TE BERIJDEN ZIJN In Zwitsersche en Italiaansche krin gen houdt men zich in den laatsten tijd weer bezig met het plan van den aan leg van een autoweg onder den Ferret- Pas- Deze weg zou te Martigny in het Rhonedal beginnen, over? Orsières naar Ferret loopen, om in de.,pmgeving van Praz-dc-Fort in een 5 6 kilometer langen tunnel te verdwijnen, die onder den Ferret-pas door den berg zou lei den. S'T. Aan Italiaansche zijde zou de auto weg dan over Gruetta naar Courmay- eur in het Aostadal voelen en daar aan sluiting krijgen op liet bestaande we gennet in de richting Turijn-Milaan. Met de vo or bereidend e werkzaam heden op het traject Courmayeur- Gruetta-Ferretpas, d.us - aan Italiaan sche zij de j is men re^ds begonnen zij bestaan uit de verbetëVmg van een reeds aanwezigen weg, die tegen lawi nes beveiligd moct -w^d611' y.at *ntus" sehen geen bijzóö.d^rè1"* moeilijkheden met zich medebrengt. .Ook het boren van den tunnel zal geen noemenswaar dige technische moeilijkheden veroor zaken. De eenige ernStigfe moeilijkheid, die eigenlijk overwonnen moet worden is het verschaffen vaif dé rioodige crc- dieten ten bedrage van 90 millioen lire. Het plan tot den aanleg van dezen autoweg is derhalve van bijzondere 'oe- teekenis, terwijl hij de eerste en eenige autoweg over de Alpen zou zijn, die het geheel jaar door bereden kan wor den. Bovendien zou hij een vervanging kunnen vormen van den beroemden Mont-Blanc-auto tunnel (waartoe de Franschen maar'niet kunnen besluiten) wijl van Martigny uit door het Rhone dal en dan langs het Meer van Genève over Lausanne en Vallorbe een gunsti ge verbinding in dc richting Pontarlier- Besancon-Parijs geschapen zou worden ldOlV.Vi;iI lo VUll i:«-l li Iiiui. v- V I - terwijl hét roer een'geprofileerde vormmjsdaad, sprongen de aanranders op^ heeft. nieuw in den wagen en het drietal reed Het is voorzien van een tweetijdig I Hjastig weg in de richting van het Ter- Diesel motor MAN die een kracht van karaeienboscK. 4400 P.K. aan 120 T. ontwikkelt, een! Pe persoonsbeschrijving van de ban- sneiheid van 1 3 knoopen in volle la- j dieten is aan de politie overgemaakt, ding toelatend BRAND TEKONTICH De MOKAMBO is voorzien van, Door cen „„bekende oorzaak is cr tanken voor het vervoer van palmolie, j bmnd mlgebroken de schuur van De windassen (spillen) der laadboo- van landbouwer jacobs_ „onende op men alsook de hulpmachienen worden Duffelsteenwcg te Kontich, elektrisch gedreven. (ver buiten de kom der gemeente. Anderzijds is het schip uitgerust metj De schuur die aangebracht is onmid- de volmaaksfce toestellen voor bescher- deljijk naasfc de woning stond in enkeie vrij ming tegen brand, namelijk een sys teem van pijpen om zware gassen te verdeelen dat aangebracht is in de luiken en tusschendekken. Ook dient hier vermeld, dat de in richtingen om staf en manschappen on der te brengen volgens de modernste Hel verlichte twee en drie bedden vereischten der hygiene opgevat zijn. kajuiten met warm water en elektrische verwarming ingericht zijn namelijk voor de manschappen voorzien en de keuken wordt gansch elektrisch gedaan. De aankomst van deze nieuwe een heid zal zeker niet nalaten belangstel ontwikkeling onzer koopvaardijvloot ling in te boezemen aan allen die de volgen. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal het m/s „MOKAMBO» met rechtstreeksche bestemming van Ma- tadi laden, en zal onze haven op 23 dezer verlaten. naar Parijs moest overbrengen. Instece van den onderbestuurder, die waarschijnlijk niet gemakkelijk te wekken was, verscheen de bestuurder terug in net vertrek. Hij sprong naar de tafel, greep de pistool van den wachter en den loop op Tijl's borst gericht houdende, kreet hij luide: Als ge eene enkele beweging durft maken, schiet ik u omver 1 oogenbükken in lichtelaaie. De pompiers begonnen spoedig den strijd tegen het allesvernielende ele ment, maar het duurde ruim een uur voor het gevaar als omschreven kon j beschouwd worden. Op dit oogenblik bleef er van de schuur echter niets meer over dan vier uitgebrande muren, terwijl de gansche wintervoorraad in de vlammen opge gaan was. De rijkswacht van Kontich welke tij dens den brand voor een goede orde dienst zorgde, stelde een eerste onder zoek haar de oorzaak van den brand in WERKONGEVAL TE MECHELEN Dinsdag voormiddag had te Meche- leri een erg werkongeval plaats. Een groep stadswerklieden is voor het oogenblik bezig aan de ruiming van het nog eenig overgebleven stukje der vlie ten, die voorheen het laag gedeelte der stad doorsneden, en een nog eenig schoon zicht je vormt aan de „Anker- brug scheiding tusschen Wöllemarkt en de Stassartstraat. Bij het wegnemen van het „slip» DIEFSTAL TE LANDEN Maandag in den laten avond hebben onbekende dieven een ongewenscht be zoek gebracht aan het konfektiehuis Paul Vriamont, in de Statiestraat te Landen, waar zij beslag hebben gelegd op een som van ongeveer 8.000 hv .De dieven moeten gewis op de hoog te zijn geweest van de afwezigheid der eigenaars. Zij hebben de achterdeur opengebroken om zich aldus toegang te Verschaffen tot den winkel. Al de kasten werden zorgvuldig on derzocht en in een dezer vonden zijnde voormelde som. Ook ontvreemdden de schelmen een paar heerenkostumen, alsmede allerhande kleedingstoffen. Het is rond middernacht dat de heer Vriamont, bij zijne thuiskomst den diefstal vaststelde en de rijkswacht da delijk op de hoogte heeft gesteld. Uilenspiegel had geen lust om bewe gingen te maken. Hij zat als op zijnen stoel genageld, met blikken die de grootste verbazing te kennen gaven. Geen woord kon hij in 't eerste oogenblik uitbrengen. Wat was er gebeurd 7 Waar was Pot Een onvoorzien vöorval Lad gansch het plan doen mislukken. CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE Als de bestuurder, door de bode ge volgd, naar dé eerste poort der gevan genis stapte, riep hij, de deur openend van het vertrek van den portier Ontsluit de poort I Hoe had Tijl, die steeds alles voor zag, er niet aan gedacht dat de portier zou geroepen worden, om den bestuur der uit te laten Dat kon hij later zelf niet begrijpen, Daar hij geen antwoord ontving, trad de bestuurder in de woning van. den- sleutelbewaarder. Alles is verloren, dacht Pot.» Eérst oomeken en^dan oomeken zijh kinderen..! r 1 lijk ontvangen. Uw medeplichtige is ge vlucht. Domme rekel dacht Tijl. En tot den bestuurder Wat vertelt ge nu: mijn mede plichtige geloof dat ik dien kerel zoo noemen mag... We zullen zoo dadelijk weten of ik mij vergis... De wachter kwam met den onderbe stuurder der gevangenis in het burèeltje Neem dien man gevangen, klonk .het, en sluit hem dadelijk op, na hem alle wapens ontnomen te hebben. De wachter greep Tijl bij den arm en deied hem opstaan;- wat dezè 'gewillig! Hij opende de poort, .ijlde naar de^deed. tweede, ontsloot deze ook en vluchtten Tezelfder tijd reikte de bestuurder; de straat op, zoo snel als zaten de pak-zijnen bediende de pistool over. kemannen hem reeds "op de hielen; Hij sprak" tot Uilenspiegel. De bestuurder bemerkte den portier! Ik wensch te weten of gij soms niet, maar vernam een luid gesnork, dat mijn portier hebt dronken gemaakt, om uit de alkoof kwam. i hem dan te koorden en te binden...Zoo- Hij schoof de gordijn opzij en zag dra ik de noodigé inlichtingen heb inge- den bediende, gansch gekleed en ge- wonnen, om te zien of dit stuk niet bonden op het bed liggen. valsch is en gij geen bedrieger zijt. zal Hij verloor zijne tegenwoordigheid ik weten wat er mij te doen staat: u van geest niet, bekommerde zich niet achter slot en grendel houden, ofwel u langer om den portier en liep terug mijne oprecht gemeende verontschuldi- naar het bureeltje... gingen aanbieden. Slechts een oogenblik duurde de be-Uilenspiegel antwoordde niet. dwelming van Uilenspiegel, want hij j Ik zit er in, zoo dacht hij, en het is was als het ware bedwelmd geworden mijn eigen schuld. Ik had het spel met door het onvoorzien optreden van den den portier anders moeten aanvatten. bestuurder. De spijt komt echter te laat en ik zal Wat beteekent dat alles zei-hij, de gebroken potter, moeten betalen, met de meeste kalmte. Hij werd weggeleid en. nadat men al Geen beweging, of ge zijt dood zijne zakken doorzocht had, opgeslotén herhaalde de bestuurder. j in de cel naast degene waar Lamme de 't Is wel, maar zeg me nu eens wat vrijheid moest ontberen. er u zoo opeens is overkomen... Zijt ge! De bestuurder zond zijn helper naar krankzinnig geworden Ik begrijp er den rechter, die in het holste van den niets van I nacht uit het bed moest. ■rt— Ophelderingen zult ge zoo dadé- 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2