16 Na de Redevoering van Chamberlain Ce vern eling van 03 brug van Hasselt De economischs beteeke- flis van bet Memelland He fascistïsclia Pers tlscht ds Villa IMcis terug Vrijdag DEC. 1938 S E A A T KONING LEOPOLD ALS BEMIDDELAAR KAMER Ds kerkvervolging in Duitschland internationale T entoonsielling van Luik 1939 XXXXIIIe JAARGANG NUMMER aes Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 H. ADELAIDE iZon op 7,40 af 15,53 E. K. 29 N. M. 21 Minister-President Chamberlain spreekt zijn redevoering uit in den loop van het banket der Buiteniandsche Pers te Londen. De Britsche bladen Naar aanleiding van de belangrijke rede, Dinsdag avond door Chamber lain te Londen uitgesproken, schrijft de «Daily Telegraph», dat de politiek van vertrouwen van den Britschen eerste- minister moet steunen op wederzij d- schen vredeswil. Het vertrouwen in den vrede werd echter, sedert München, niet versterkt. Men moet werkelijk zeer optimistisch zijn om nog iets bemoedi gends te zien, in alles wat op München gevolgd is en het valt niet te verwonde ren, dat het Engelsch publiek begint te denken, dat de andere onderteekenaars van het Münchener-akkoord ook posi tief het hunne moeten bijdragen tot de pogingen om den oorlog te vermijden, in plaats van te volharden in een poli tiek van eischen en uitdagingen. De «Financial Timesi. scfirijft «Nooit werd de internationale toe stand zoozeer door den1 éeonomischen toestand beheerscht als thans. Het ware waanzin te loochenen, dat sedert Mün chen het vertrouwen geslonken is. Maar de redevoering van Chamberlain is een beroep op de rede, zonder zwakheid. De Britsche eerste-minister was op zijn manier bijna even oprecht, als Hitier dit op zijn eigen brutale manier kan zijn Bijna al de bladen stellen vast dat Chamberlain de gelegenheid aangegre pen heeft om den pas af te snijden aan zekere uitleggingen welke aan zijn jong ste verklaringen in het Lagerhuis gege ven werden. De Fransche pers Dat de rede van Chamberlain door de Fransche pers gunstig wordt ontvan gen, zal wel niemand verwonderen. Eensgezind leggen de Fransche bladen vooral nadruk op de woorden van Chamberlain, waarin deze verklaart «In den loop van ons leven, hebben wij op een haar na, oorlog met Frank rijk gevoerd. En thans schijnt een der gelijke ramp zoover verwijderd als een oorlog met Amerika. In feite zijn onze betrekkingen met Frankrijk zoo nauw, dat zij verre de juridische verplichtin gen overschrijden, vermits zij gesteund zijn op dezelfde belangen», j «Le Matinlegt nadruk op het feit dat Chamberlain na het uitspreken de zer woorden, minutenlang werd toege juicht. «Le Jour» meent dat dergelijke woorden geen kommentaar behoeven. Alleen dit: dat we ons indien noodig, zullen verdedigen, en dan gezamenlijk. De wereld is thans verwittigd. Een Duitsche persstem De Berliner Boersenzeitung be spreekt de rede van Chamberlain en verwijt vooral bij het gedeelte, waar Chamberlain verklaarde ontgoocheld te zijn geweest over de aanvallen waar van Baldwin in de Duitsche pers het voorwerp was. Die houding van Chamberlain, schrijft het blad, is onbegrijpelijk, daar de Duitsche pers enkel de pogingen van Baldwin om zich in de binnenlandsche politiek van Duitschland te bemoeien, heeft afgewezen. Die pogingen waren volkomen overbodig en waren niet ge vraagd. Naar uit Rome verluidt, zou het blad Italia» bijzonderheden geven betref fende een poging om den burgeroorlog in Spanje bij te leggen. Het initiatief zou door Koning Leopold III genomen worden. De Fransche minister van Buiten- landsche Zaken, G. Bonnet, zou er j zijn Duitsche kollega von Ribbentrop i over gesproken hebben. Deze beloofde Rijkskanselier Hitier te raadplegen. Om de bemiddeling te vergemakke lijken, zou de regeering van Barcelona bereid zijn zekere extremistische ele menten te verwijderen. Als onderhan delaar wordt Indalecio Prieto ver noemd. In bevoegde kringen te Brussel wordt dit bericht niet bevestigd. Voorzitter: M. Huysmans. Aanvang te 14 uur. De Kamer bespreekt verder de ver booging van de taks op de Voetbal-pronostieken. M. C.E. JANSSEN (lib.) bepleit de oprichting van een monopolie der voet- bal-pronostieken. M. JENNISSEN (lib.) betreurt dat geen onderscheid gemaakt werd tus- schen de pronostieken met liefdadig doel en deze die gewone handelsonder nemingen zijn. Het in bespreking zijn de wetsontwerp zal nadeelig zijn voor de vereenigingen zonder winstgevend doel. Minister A. E. JANSSEN. Ik zal uwe bemerking over maken aan de inter- ministerieele kommissie. M. ELIAS (VI. Nat.) uit moreele bezwaren tegen de pronostiek-wedstrij den. M. PHILIPPART (kath.), verslag gever wijst er op dat de meeste spre kers van meening veranderd zijn sinds de vergadering der commissie. Voet- balpronostieken zijn een kwaad. Daar over was de commissie het eens. Om dit kwaad te keer te gaan moet 't strafwet boek herzien worden. Maar dit is niet het werk van heden. Het gaat er nu maar om de taks op de inzetten van 7 0/0 op 10 t.h. te brengen en een taks van 10 t.h. in te voeren op de winsten. Het is in volledige overeenstemming met de liefdadige werken dat het wets ontwerp door den minister van finan cies werd opgemaakt. M. VAN GLABBEKE (lib.) verde digt zijn amendement waarbij de in richting van pronostiekwedstrijden wordt onderworpen aan eene toelating van den minister van Financiën. Dit amendement wordt verworpen door katholieken en rexisten tegen libe ralen en socialisten. Hierna worden de artikelen aange nomen in eerste lezing. Verlating van Familie Na korte tusschenkomsten van Me vrouwen Degeer (komm.en Blume (soc.en M. Carton de Wiart (kath.) die hen als verslaggever van antwoord dient, verklaart, MINISTER PHOLIEN, dat de wijzi ging van de wet door het ontwerp voor zien, tot doel heeft de sancties bij ver lating vein familie te verscherpen. De tekst wordt dan in eerste lezing goedgekeurd, waarna de zitting om 1 6.45 uur geheven werd. Voorzitter M. Moyersoen. Aan vang te 14 uur. Binnenlandsche Zaken en Volks gezondheid M. NOEL (komm.) is van meening- dat de regeering veel te zware lasten oplegt aan de gemeenten. M. HANS (soc.) Kommunisti- sche demagogie i M. VINCK (soc.) houdt zich in een lange redevoering bezig met den nood der gemeenten. Spreker onderschat het hervormings programma van den heer Camu niet Maar als ge in die nieuwe flesschen weer den ouden wijn zult doen, zullen we voort vergiftigd worden. M. HARMEGNIES (soc.), verslag gever, weidt uit over de besluiten van zijn verslag. MINISTER MERLOT drukt er op dat hij nooit kredieten aan de gemeen ten beloofd heeft. Wel heeft hij aangekondigd dat een onderzoek betreffende hun benar den toestand zou ingesteld worden. De regeering kan zich tot niets verbinden, maar zal het advies inwinnen van het Stedenverbond. De regeering beseft dat zij tot plicht heeft eene oplossing te be trachten. Maar zij stuit ook op finan- cieele moeilijkheden. M. VAN DER STEGEN (lib.) han delt op zijne beurt over den benarden toestand van talrijke gemeenten. Sinds 1918 werd de tusscbenkomst van den Staat met ongeveer 50 Lh. verminderd. Spreker vraagt een betere verdeeling vein de kredieten van het Gemeente fonds. Een speciaal fonds om de meest behoeftige gemeenten ter hulp te ko men, zou moeten opgericht worden. Wat de verdediging tegen luchtaan vallen betreft, spreker is van oordeel dat deze aan het departement van landsverdediging - moet opgedragen worden. M. VANDERPOORTEN (lib.) houdt zich bezig met hec vraagstuk der licha melijke opvoeding en vraagt meer offi- cieelen steun vu.-r de turnbeweging. M.~H£P.NAL:x.:X- -J-J-gt- r-in gemeenten waar" déze overdreven uit gaven worden aangewreven. M. FINNE (VI. Nat.) komt terug op de kwestie van Edingen. Zoolang geen nieuwe vólkstelling het tegenoverge stelde bewijst, moet Edingen tweetalig beheerd worden. Spreker kondigt aan dat zijne groep de begrooting niet zal goedkeuren om dat Minister Merlot de taalwet niet doet toepassen. Nadat de voorzitter heeft aangekon digd dat de Senaat volgende week 's morgens en 's namiddags zal zetelen, j hoort de hooge vergadering Een interpellatie van M. VAN LAENHOVE (soc.) tot dén minister van Arbeid en Sociale Voorzorg in verband met de loonen der mijnwerkers. Door een lid van de bevoegde Ka mercommissie, belast met het onder zoek van de begrooting van Openbare Werken, werd gevraagd of men de uit slagen niet zou kunnen mededeelen van het onderzoek dat werd ingesteld naar de vernieling van. .de brug van Hasselt. Het antwoord van den bevoegden dienst luidde als volgt «Een commissie van deskundigen werd door de rechtbank aangesteld; zij diende haar verslag nog niet in. Volgens de opdracht die aan de deskundigen door de rechtbank werd gegeven, moeten in dit verslag al de vaststellingen worden opgeteekend, die door de deskundigen worden ge daan en die er toe kunnen bijdragen de oorzaak van de instorting van de brug te Hasselt vast te stellen. Een andere commissie werd door het Departement van Openbare Wer ken ingesteld, ten einde de oorzaken van de instorting van de brug te Has selt op te sporen, de stevigheid van de overige gelaste bruggen na te gaan en advies uit te brengen over de maatre gelen die dienen genomen met het oog op hun veiligheid. Ten einde op stellige wijze het in gewikkeld vraagstuk op te lossen, dat haar wordt voorgelegd, liet deze com missie honderden laboratoriumproefne mingen verrichten en kwam zij tot dus ver tot belangwekkende uitslagen wat gelascbte constructies betreft. De stu dies worden voortgezet. In verband met de noodzakelijk heid het vrij onderzoek van het gerecht niet te belemmeren, is het niet moge lijk uitvoeriger bijzonderheden mede te deelen. Hoewel de uitslagen der verkiezin gen van den landdag van het Memel- land nog niet geheel bekend zijn, mag men aannemen, dat zij het gebruikelij ke meerderheidsprocent van Duitsche stemmen hebben gebracht. En evenzeer kan aangenomen worden.dat deze Duit sche overwinning binnen afzien'oaren tijd automatisch tot aansluiting van het Memelland aan Duitschland zal voere r Het initiatief daartoe zal geheel uit gaan van de Memeilanders, want Duitschland heeft immers verklaard, dat het geen territoriale eischen in Eu ropa, meer heeft. Berlijn zal zich er echter niet tegen verzetten,wanneer aan grenzende gebieden zich bij Duitsch land aansluiten. En al is het Memelland dan niet groot, de aansluiting zal toch Volgens een telegram aan de «Maasbode», is men in Vatikaansche Kringen van oordeel, dat de toestand der Katholieke Kerk in Duitschland thans zoo ernstig is, dat ieder oogenblik de ergste katholiekenvervolging kan losbarsten. Deze meening berust op berichten, volgens welke in het derde rijk een wet in voorbereiding is, die zeer draconi sche maatregelen tegen de Kerk zal in houden. Die maatregelen zouden zijn vervat in acht bepalingen waarvan de duidelijke strekking is de algeheele uit roeiing van 't katholieke leven in Duitschland. Ofschoon ter zake nog geen officiee- Ie berichten uit Duitschland voorhan den zijn haait de Osservatore Roma no het blad «Luxemburger Wort» aan een nieuw succes voor Duitschland zijn. da* den inhoud van de wet «8» te heb" Toegegeven dient te worden, dat het e"jh x ern«°.nïf:n' -- Ue acht bepalingen van de wet wel- Memelland 700 jaren lang cultureel en economisch met Duitschland een een heid gevormd heeft en dat deze ver bondenheid ook na de afscheiding in nerlijk behouden is gebleven. Het Memelland heeft een oppervlak te van 265 7 vierkante kilometer en een bevolking van ongeveer 1 50.000 jPro,"Si<!s vallen zu,llen- zielen. De voornaamste pijler van het economisch leven is de landbouw. ke de «Osservatore Romano» aanhaalt, zijn de volgende 1. Het concordaat van 1935 wordt opgezegd. 2. Godsdienstige propaganda wordt in Duitschland verboden w.o: tevens de 4. De correspondentie tusschen Z. H. den Paus en de Duitsche bisschoppen Op de tweede plaats staat de Indus- ™°et via de Duitsche regeering geschie- trie die ongeveer 200 bedrijven metj D 10.000 arbeiders omvat. Haar belang- Kell§ie"ze orden zullen zich met rijkste takken zijn de hout- en papier- =er meer ,moSen bewegen op het ge- industrie, de levensmiddelenindustrie, }e. van zie enverplf?mg en onder- de metaal- en de textielindustrie, het bouwbedrijf en de chemische industrie. De waarde van de industrieele pro ductie wordt op 45 a 50 millioen mark ;eschat. Daarop volgen dan de handel en de scheepvaart. Evenals overal in het agrarische Oosten, speelt verder ook ir Memelland de huisnijverheid een be langrijke rol. VERSCHILLEN TU5SCHEN MEMELLAND EN UTAUEN .Hst meest_QDvallend _ziin. de econo mische en cultureele verschillen tus schen Litauen en Memelland in den agrarischen sector. De Memellandsche landbouw vertoont, van kleine verschil len afgezien, duidelijk het karakter van den Oostpruisischen landbouw. Met de zen Duitschen landbouw is de Memel landsche landbouw, historisch, politiek cultureel gegroeid. In tegenstelling met den extensieven Litauschen landbouw is hij intensief. Eenige vergelijkingen maken het enor me verschil tusschen den Memelland- schen en den Litauschen landbouw dui delijk genoeg, om de aanspraken der Memel-Duitschers te kunnen begrijpen. Zoo bedraagt b.v. het kunstmestver- bruik per 100 ha, akkergrond in Li tauen 59 centenaars, in het Memelland 153 centenaars. Nog sprekender is de tegenstelling bij vergelijking van het aantal in ge bruik zijnde landbouwmachines. Wor den in het Memelland op de 100 ha. b. v 4 maaimachines gebruik, in het ei genlijk Litauen is het er slechts een. Ook is de Memellandsche veestapel naar verhouding veel grooter dan de Li- tausche en nog belangrijker is hier het kwalitatieve verschil. Zoo leveren de koeien in het Memelland bijna twee maal zoovel melk als in Litauen. DE INDUSTRIE IS DUITSCH- GEORIENTEERD Evenals in den landbouw, bestaan er ook in de industrie nauwe verbindin gen tusschen Duitschland en Memelland hoofdzakelijk in de houtindustrie, die sinds honderd jaren uitstekende waren op de geheele Duitsche markt afzet. Na tuurlijk werken de bedrijven der hout industrie zooals b.v. de groote «Me meier Zellstoffabrieken» geheel vol gens Duitsche productiemethodes, even- ook de andere industrieële onderne mingen, zooals de werven te Memel, de machinefabrieken, enz. Vergelijking met de Litausche indus trie is niet mogelijk, daar deze zich nog in de kinderschoenen bevindt. Ook het verkeerswezen bewijst, dat het Memelland op een aanzienlijk hoo- gere trap van ontwikkeling staat, dan 't overige Litauen. Zoo zijn de wegen in het Memelland veel en veel beter en bier komen ook op de 1000 inwoners zes maal meer automobielen voor dan in Litauen. In verband met deze weinige voor beelden, die nog met een groot aantal richt en moeten in financieel opzicht onder het kerkelijke ministerie worden geplaatst. geldelijke bijdragen meer mogen wor- 6. Aan kerken of orden zullen geen den gegeven. 7. Priesters mogen geen joden meer doopen en niet-ariërs mo^e geen pries ter meer worden. 8. Het lidmaatschap van de Kerk moet verbonden zijn aan het staatsbur gerschap. Parijs, 1 4 Dec. Het Havas-agent- schap verneemt uit Rome Na Corsica, Tunis Dzjiboeti en ande re plaatsen, eischt de fascistische pers thans ook de vermaarde «Villa Medi- cis» als haar eigendom op. De Villa Medicis is sedert meer dan honderd jaar de zetel van de Fransche Akade- mie te Rome, en behoort in vollen ei gendom toe aan den Franschen staat. Onder anderen de «Tribuna» heeft in een artikel, onder den titel «Rede lijke Verzuchtingen», zich ingespannen om te bewijzen, dat Italië gerechtigd ir- aan Frankrijk den afstand van den beroemde en schitterende woning te vragen, wegens -geschiedkundige rede nen, afgezien van de redenen van ur- banistischen aard. De Vischvangst Het Algemeen Bestuur heeft een toe lage van 30.000 frank toegestaan aan de sub-commissie voor Vischvangst van de Internationale Tentoonstelling Luik 1939; dank zij deze toelage is de in richting van een grooten Internationa len Wedstrijd op 27 Augustus mogelijk geworden; deze wedstrijd, die op de oevers van het Albertkanaal zal plaats hebben, zal met talrijke prijzen en be kers begiftigd worden. Verscheidene Fransche, Nederland- sche en Luxemburgsche vereenigingen hebben hun deelneming toegezegd, als ook de meeste Belgische specialisten. Voor inlichtingen zich wenden tot den heer Alexandre, 1 8, Avenue du Port, Herstal-Iez-Liége. Een lezing te Wezet over de Tentoon stelling van Luik 1939 Wij herinneren er aan dat de Veree- niging tot Bevordering van Vreemde lingenverkeer van Wezet een gala-zit ting op Donderdag 15 December om 20 uur in de «Salie des Arbalétriers» te Wezet inricht. Gedurende deze zitting zal de heer F. Baar, Secretaris van den FinancieeJen Dienst van het Algemeen andere zou kunnen worden aangevuld, I Bestuur, een lezing houden over de kan men het begrijpen, dat de Memel- Duitscher niet slechts cultureel, maar ook economisch aan de banden met Duitschland willen blijven vasthouden om op deze wijze ook materieel het in 700 jaren bereikte levenspeil te hand haven. Luiksche World's Fair. Een toeristische film over Wezet ert omgeving zal geprojecteerd worden en daarna zal een tombola plaats hebben, die met mooie prijzen, o.m. met abon nementen aan de Internationale Ten toonstelling Luik 1939, begiftigd wordt

De Volksstem | 1938 | | pagina 1