VRAGEN Gil INLICHTINGEN WERKL00ZENSTAT1SHEK GEKERGD IIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL Een moeder van vijf kinderen gepromo veerd in Nederland IConinsg Leop©3di g^^t naêi iïsas* Pakijs wsas» Zosnei* Een a&stotunnel ondee* den St-Ëothard KOLONIE LOTERIJ TREKtUUG 16 Dec. H. Adelaide. Haar le ven als keizerin was een aaneenschake ling van lijden en beproevingen, die zij, dank aan haar groot geloof en vertrou wen, in volledige onderwerping en geest van boetvaardigheid, doorstond (Xe eeux). Een uitzonderlijk zachte temperatuur De normale temperatuur voor deze dagen van December is 2 tot 3 graden. Maar dit jaar zijn wij er ver af. Eigenaardig is het feit dat de ther mometer, sinds de eerste dagen van.de maand geregeld gestegen is, onder den invloed van een anlicykloon boven de Azuren en van de Zuiderwinden. Zondag, 1 1 December, bereikte dé thermometer een rekord-hoogte van 14 graden; het nachtelijk minimum was 1 1,7 gr., zoodat de gemiddelde tempe ratuur 1 2,9 gr. bedroeg, dus een tiental graden te hoog. De maand November is nooit zoo zacht geweest in onze streken, sinds 1833. In 1932 en 1934 bracht December ook verscheidene uitzonderlijke zachte^ dagen. Lindbergh zou Parijzenaar worden. Lindbergh, de held van de eerste oceaanvlucht New-YorkParijs, zou naar verluidt zich, in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn twee kinderen, definitief in de Fransche hoofdstad ves tigen. Lindbergh heeft er een opparte- ment gehuurd en een verpleegster in dienst genomen aan wie de verzorging en de bewaking van zijn twee kinderen zal werden toevertrouwd. Mussolini woont een banket bij ge zeten tusschen twee arbeiders. Het Italiaansch persagentschap otefani deelt met propagandistisch inzicht me de dat de Duce een groot banket heeft bijgewoond in het Palazzo Venezia. «Zes honderd zestig industrieelen kunstenaars, technici en arbeiders van beiderlei geslacht waren genoodigd. Allen droegen de fascistische uniform. De Duce, die, toen hij de feestzaal binnentrad, met een indrukwekkende ovatie begroet werd, nam* aan tafel plaats tusschen twee arbeiders. «Verscheidene ministers, de secreta ris van de fascistische partij en andere hooge persoonlijkheden, namen aan het banket deel. De genoodigden bezetten drie en twintig tafels. Naast iederen arbeider zat een werkgever. Het banket werd gegeven met de zelfde pracht en praal als de feestmaal- J. f-U- landsehe regeeringen worden aangebo den. De h. van Zeeland naar Kanada. De h. Paul van /.eeland, op officiéele wijze uitgenoodigd door de Kanadee- sche regeering, zal gedurende drie da gen de gast zijn van gouverneur-gene raal lord Tweedsmuir, die verscheidene ontvangsten zal inrichten ter eere van den Belgischen oud-eerste-minister. De h. van Zeeland zal ook bespre kingen hebben met eerste-minister Mac kenzie-King. Gunstige exploitatie-cijfers in Bel- gisch-Kongo. De katoenoogst in Bel- gisch-Kongo zou dit jaar 61.000 ton bedragen, tegenover 56.000 ton tijdens het vorige jaar. De produktie der olie houdende zaden is eveneens gestegen en wel met 10 t. h. 'door AUCTOR 207e Vervolg. Hij was allerknorrigst gezind, maar, als de onderbestuurder hem op de hoogte had gebracht van hetgeen er ge beurd was in de gevangenis, helderde zijn gelaat onmiddellijk op. Ik weet van niets, zei hij.... Dat men den mari góed bewake... Morgen zeer vroeg zal ik daar wezen, om hem te ondervragen. Hij legde zich weer ter ruste* doch kon geen oog meer sluiten. Zou het Uilenspiegel zijn zoo vroeg hij zich gedurig af. Zou die deug niet eindelijk in onze handen zijn geval len Het is te schoon, om waar té zijn! In den vroegen morgen was hij te been en begaf zich met zijnen griffier naar het gevang... De bestuurder had ook een wachter naar de Kammerstraat gestuurd, om naar Anneken's gezondheid te gaan vernemen. De man was teruggekeerd met het bericht dat de dochter van den juwe lier rustig sliep en niet begreep wat er al gebeurde... Ik geloof dat ik eene goede vangst gedaan heb, dacht de man, die ook niet in slaap kon geraken... Dat moet .Uilenspiegel wezen, die zijn gezel wilde verlossen... Als dat eens waar was Wat een geluk, dat ik even, naar den portier ging kijken. Had ik het niet gedaan, mijn vogel ware weg ge weest Als de rechter verscheen, was de bestuurder reeds uit het bed. De goudvoortbrengst bereikt dit jaar 1 1 ton, tegenover 10 ton verleden jaar. L Rijselsche brouwerij trekt een be langrijke schadevergoeding. In Juni 1936, werd een Rijselsche brouwerij door het-personeel bezet, met het ge volg, dat een groote partij mout, ge reed liggend voor het gebruik, bedierf. De brouwerij spande een proces in te gen staat en stad om schadevergoeding te eischen. In dit proces is nu een uit spraak gedaan en de brouwerij is in het gelijk gesteld, waardoor zij van staat en stad samen een som van 82.000 ff. zal trekken. In de week van 5 tot 10 December bedroeg het dageiijksch gemiddelde van de gekontroleerde werkloozen 200.057, tegen 196.407 de week te vo ren, zoodat het aantal gestegen blijkt met 3.650 werkloozen of 1.86 t.h. De dagelijksche gemiddelden in de overeenstemmende weken van 1935, 1936 en 1937, bedroegen respectieve lijk, 1 95.901159.376 en 170.832. De cijfers van de huidige maand zijn echter nog aanzienlijk lager dan deze van de maand November, die een da gelijksche gemiddelde bereikt heeft van 326.920 werkloozen, waaronder 151.311 volledig, en 175.609 gedeel telijk werkloozen. Voor de volledig werkloozen is dit het hoogste cijfer ge weest tot hiertoe, sedert de verergering van de werkloosheid omstreeks midden 1937. Aan den anderen kant kon men evenwel vaststellen, dat het aantal van de gedeeltelijk werkloozen integendeel om zoo te zeggen geen verhooging on dergaan heeft, terwijl dat van de vol ledig werkloozen van 40 t.h. in Juni jl. in November jl. opnieuw 46 t.h. bereik te. Sedert eenigen tijd lazen we meer maals in de pers over «Le projet de retraite des vieux travailleurs» in Frank rijk. Zou niemand ons kunnen zeggen waarover het juist gaat Die kwestie doet ons wèer eens den ken aan 't milliard der Fransche Con gregaties van rond 1 905, dat ook moest dienen voor «'t pensioen der oude men- schen van 70 jaar... t Lot van dat milliard was evenwel Boulotté en ^lmmfscxguc 'f Öpgedlonken in 'ulxoxnpei gne-wijn Nu iets anders. Kan men ons een per soon aanduiden, die arm geworden is door het geven aan de missies; door het geven voor 't bouwen van een lokaal ten dienste dér katholieke jeugd, of voor andere goede werken We staan in beraad. Er wordt zoo veel gevraagd voor 't goed en dan den ken de menschen zoo rap op arm wor den en leeren ze rekenen (eerste be looning voor een gedaan goed werk) Daarbij, de tijden zijn zoo slecht Denk eens voor de football-pronos- tieken heeft 't land maar honderd mil- lioen frank over per jaar Waar gaat dat naartoe met «zoo 'n armoe», die verhindert werkloozen aan noodig of nuttig werk te zetten Al dansende naar den ondergang, gelijk over dertig jaar de Fransche journalist, Louis Teste, over de wereld schreef Men had al gedaan wat mogelijk was, om den portier te wekken; hem geschud, gerold, tegen de kin gebokst, water in het gelaat gesprenkeld, ammo niak onder den neus gehouden, maar niets had geholpen. De vent bleef in een looden slaap ge huld. De rechter deed Uilenspiegel in het kabinet van den bestuurder voor hem verschijnen.' Hij sprak tot onzen held Ha, kereltje, eindelijk hebben wij u te pakken gekregen, en kunnen wij u rekenschap vragen oyer uwe guitenstre ken!... Zeg ons eens, wie'gij zijt. Jijl antwoordde niet. -rZoo, zoo, ge verlangt te zwijgen. Dat zal u tot niets helpen, wij weten al te goed, dat gij burger Claes zijt, die ook Tijl Uilenspiegel heet. Dat is toch, zoo niet waar, vriendje Zelfde stilzwijgen. Dat is een stelsel als een ander. Het zal u echter weinig baten. Er zijn te veel menschen, die u kennen. Ik heb u nog een paar vragen te stellen. Ge zoudt goed doen ze te beantwoorden, als ge uwe straf niet streng wilt zien. De oude wijze om iemand beken tenissen af te dwingen, dacht Tijl. De man moet weinig van me gehoord heb ben, als hij hoopt mij zoo te vangen En hij sprak geen woord, als de rech ter hem vroeg Hebt gij u hier in de stad doen doorgaan als de Fransche generaal Le- fevre Gij blijft volharden in uw stil zwijgen... Dan zullen wij even generaal Mars ontbieden, om te zien of deze zijn ouden wapenmakker niet herkent. Eenige oogenblikken daarna werd Goedzak binnengeleid. In Nederland is een gehuwde dame uit Leiden, met name Mevr. Hartge- rink-Koomans, gepromoveerd tot doc tor in de Geschiedenis aan de universi teit te Groningen. Het feit op zich zelf is niet zoo onge woon, maar wat wel ongewoon blijkt, is dat mevr. Hartgerink-Koomans, als echtgenoote van een bekenden kinder arts en moeder van vijf kinderen, waar onder vier groote zonen, en ondanks een 9-jarig verblijf op Java, den tijd gevonden heeft, om midden haar huis houdelijke bezigheden, te studeeren, en een proefschrift voor te bereiden. De twee oudste zonen van mevr. Hartge rink-Koomans, traden op als «peters» van hun eigen moeder bij de promotie plechtigheid Als eenige verklaring, geeft mevr. Hartgerink, die geenszins het voorne men heeft haar nieuw diploma te ge bruiken, op alle vragen ten antwoord «Ik studeerde omdat ik het heerlijk vond». In haar -jëugd was zij in het huwelijk getreden, onmiddellijk na haar kandi daats-examen. 't Is in alle geval goed dat Mevr. Hartgerink groote kinderen heeft met kleine zou ze wel minder hebben kun nen studeeren. Parijsche bladen meldden gisteren dat het bezoek van Koning Leopold aan de Fransche hoofdstad vastgesteld is op einde Januari of begin Februari. Het persbureau van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken logenstraft het bericht niet, maar wei gert het te bevestigen. lntusschen meldt de Parijsche cor respondent van een Brusselsch blad uitdrukkelijk het bericht is volkomen on j uist. Indien het koninklijk, bezoek in Fe bruari moest p-lóhts "nebben, dan zou dit reeds te Brussel en té Parijs bekend gemaakt zijn door den gevolmachtig den minister, overste yan de diensten van het protocol, zoo als dit geschiedde bij de. aankondiging van het bezoek van President Lebrun aan Londen, welke drie maanden vooraf plaats had. Liet feit dat nog niets bekend gemaakt is door den bevoegden persoon mag wel als een afdoende, logenstraffing gel den. De President nu moet zijn reis naar Londen voorbereide^, welke doorgaat in de tweede helft van Maart. Alsdan kan het bezoek van Kpning Leopold dus ook geen plaats.Lebben. Op 1 1 April heeft het Congres van Versailles plaats dat den opvolger van President Lebrun zal aanduiden deze laatste installeert den nieuwen president eerst den 1 I Mei, doch vervult zijn taak officieel niet meer na de verkie- zing. In deze omstandigheden is het waar schijnlijk dat Koning Leopold niet voor dc Zomer naar Parijs gaat. Het bezoek zal dus vermoedelijk doorgaan i;i Juni of Juli van volgend jaar. Dat is ergey, meende Uilenspie gel. Als die nu maar niet te veel zegt. Als Lamme binnentrad, wierp hij hem een blik toe, die voldoende te ken nen gaf, dat Tijl niet wilde herkend worden. Goedzak had het begrepen. De rechter vroeg hem -Is dat, ja of neen, uw vriend ge neraal Lefevre En het antwoord luipde Deze man hier Ik heb hem nooit gezien. Hij is toch hier gekomen om u te verlossen. Zoo En Lamme keerde zich :tot Uilenspie gel Wel bedankt, burger De rechter bemerkte dat hij niet de minste bekentenis zou te hooren krijgen en deed de twee gevangenen terug naar hunne cel leiden. Hoe zal ik nu op vrije voeten ge raken vroeg Tijl zich af... Pot of Van Dop zullen hun huid niet wagen om ons hier uit te halen, en als deze maal het toeval ons in den steek laat, is alles naar de maan... Dat is voor ons beiden het levenslang ballingschap... Hóe ik toch dien portier niet anders heb be handeld Ik ben eejn ezel Lamme dacht langs zijnen kant Tijl is gevangen... Nu mag ik alle hoop opgeven hier nog uit te geraken... Hij heeft gepoogd mij te verlossen en hij is het net ingevlogen Ware ik toch maar in mijne herberg gebleven- Wat een zonderling denkbeeld van Uilenspiegel generaal -Lefevre spelen, al hadden wat we verlangden en er zelfs niet moesten voor werken. Moe der Goedzak heeft het al te dikwijls DE KOSTEN ZULLEN ACHT EN VEERTIG MILLIOEN ZWITSER- SCHE FRANK BEDRAGEN Op het oogenblik wordt door geheel Zwitserland een brochure verspreid, van den Bazelschen architect Paul Hosch, die vooral in auto en motor kringen veel belangstelling verwekt. Deze brochure bepleit den aanleg van een autotunnel onder de St. Go- thard die op een afstand van 25 met. parallel zou loopen met den bestaanden spoorwegtunnel waarmede zij op 1 7 plaatsen door middel van zijgangen in verbinding zou staan om gebruik te kunnen maken van de bestaande instal latie voor luchtvervcrsching. De autotunnel die volgens het pro ject, een breedte zou hebben van 7.70 met., zou twee rijbanen krijgen. Gedurende den bouw zou gebruik worden gemaakt van en der twee spoor weglij nen voor het transport van de be- noodigde materialen. :i De ontwerper acht de totale kosten daaronder begrepen de toegangswegen op 48 miljoen Zwitsersche frank, en hij berekent dat de werkzaamheden 2 1/2 jaar in beslag zouden nemen.. 12e snede 1938 GROOT LOT EEN MILLIOEN. Drie loten van 250.000 fr. 20 loten van 50.000 en 100.000 fr., 40 loten van 25.000 fr. 56,200 ioten van 100 tot 10.000 fr. DONDERDAG 22 DECEMBER in den Kon. Muntschouwburg DE MOORD TE OUDEGEM De h. Robijn, onderzoeksrechter te Dendermonde, is in zijn kabinet over gegaan tot een algemeen uitgebreid ver hoor van getuigen, in verband met den moord te Oudegem op Alice Bockstael, echtgenoote van Frans Van Eetvelde, in de omstandigheden die men kent. Dit verhoor had plaats naar aanlei ding van de omstandigheden dat enke le nieuwe inlichtingen waren verzameld. Een konfrontatie werd gehouden tus schen den briefdrager Omer Hilaer en zekeren Frans D., wonende Hofstraat te Oudegem. Na afloop werd D. ter beschikking gehouden van het gerecht. DIEFSTAL TE OPWIJK Tc Opwijk woont, op het gehucht Droeshout, de 80-jarige vrouw Johanna Meis, in een armoedig huisje van twee kamers. Zij heeft steeds zeer zuinig ge leefd en bezat een spaarpot van 52.000 frank, die was opgesloten in een koffer, die met een hangslot was vastgemaakt. Thans is deze vrouw van haar schat beroofd. In den nacht is een onbekende bin nen gedrongen, na eerst een ruit te heb ben verbrijzeld, die met zeep was be streken. De vrouw was opgestaan, maar werd overhoop geloopen en de kerel heeft den koffer opengebroken eri het geld gestolen. Enkelen tijd geleden werd het geld nog geteld door een betrouwbaar per soon op verzoek van de vrouw. De rechterlijke politie van het Brus- selsche parket is ter plaatse afgestapt. gezegd Tijl is uw ongeluksvogel En na een stond mijmering. Ik zal misschien goed handelen, met den rechter alles te bekennen en Tijl te herkennen... Daar zal men mij misschien rekening van houden als ik... Hij maakte plots een beweging met den arm, als duwde hij iemand terzijde. Zijt ge niet beschaamd, Lamme.. Uilenspiegel heeft u te kennen gegeven, dat ge zwijgen moet, en dan is er niet te aarzelen... Uw makker verraden Nooit We zullen de gebeurtenissen afwachten, met gesloten mond... En in- tusschcp nog maar wat slapen. Hij strekte zich op zijne brits uit en sloot de oogen. Pot v/as naar zijne woning geijld, zoo snel zijne beenen het hem toelieten. Als Nele vernam, wat er gebeurd was, kreet ze Ik zal Tijl nooit meer weder zien! En moeder Lamme zuchtte Ik zal mijn Goedzak nooit meer terugzien Beide vrouwen weenden luid, snikten en kermden, en het gelukte Pot niet haar tot bedaren te brengen, haar te doen inzien dat niets zegde dat Uilen spiegel niet had kunnen ontsnappen. Zoodra het dag was, ging hij op in lichtingen uit en keerde in den morgen weer met een droefgeestig gelaat. Ze zitten samen achter de gren dels, zoo sprak hij, en ze worden goed bewaakt... Als er geen mirakel gebeurt zijn ze bakvisch Ik zeg u dat liever zoo ineens, dan u met stukjes en brok jes, om u niet te veel te smarten, op de hoogte te stellen... Ik houd niet van die menschen, die hunnen spits alle dagen een klein reepeltje van zijn ooren af snijden, omdat het hem te veel pijn zou ZEVEN PERSONEN AANGEHOU DEN WEGENS VERDUISTERING TEN NADEELE DER MILITAIRE LUCHTVAARTAFD. TE EVERE De krijgsauditeur van Brabant houdt zich sinds een paar dagen druk bezig met een ophefmakende verduistering, welke door eenige militairen in samen werking met personen uit de omgeving van Brussel, ten nadeele der militaire luchtvaartafdeeling van Evere ge pleegd werd. Uit het eerste onderzoek is gebleken dat er uit de gebouwen aan het vlieg- plein te Evere, ongeveer 600 liter olie gestolen werden. De olievaten werden met een vracht auto, die feitelijk bestemd was voor het huiswaarts voeren van den majoor van het vliegveld, naar de opkoopers ge voerd. Volgende personen, wier medeplich tigheid althans vaststaat, werden onder aanhoudingsmandaat geplaatst en in dc gevangenis opgesloten de autovoerder Maurice Speleers, geboren in 896, ge- huisvest in de Lindestraat te Schaar beek de wachtmeester Jules Van Rijs- selberghe, geboren in 1901 _en woon achtig in de Albert Latouvstraat, te Schaarbeek de soldaat Henri Chevre- mont, geboren in 1890, gehuisvest iri de Zonder Zorgstraat te Elsene, adjud. Eugène Damay, geboren in 1885, wo nende in de Anatole hrancestraat, te Schaarbeek, en de eerste wachtmeester Louis Winand, geboren in 1909, ge huisvest op den Haachtschen steenweg te Evere. De drie laatsten zouden valsche bons opgesteld hebben, waardoor het den autovoerder mogelijk was olie uit de magazijnen weg te neinen. Speleers heeft de gestolen olie naar het station van Schaarbeek gevoerd, waar ze aan zekeren Victor Vispoel, ge boren in 1899 en gehuisvest in de Vij verstraat te Etterbeek afgeleverd werd. Vandaar werden de vaten naar de autobergplaats van Aug. Questemont geboren in 1 888 en wonende op den Waverschen steenweg overgebracht. Het is in deze autobergplaats dat de hoeveelheid gestolen olie grootendeels teruggevonden werd. Vispoel en Questemont zijn even eens aangehouden en in de gevangenis opgesloten. Het onderzoek zal nu voortgezet worden om de verantwoordelijkheid van ieder te bepalen. MUUR INGESTORT IN DE ABDIJ VAN AULNE Sinds verscheidene weken houdt de aannemer Letecea, uit Doornik, zich bezig met den wederopbouw van het klooster van de abdij van Aulne. De dagtaak liep normaal ten einde, toen plots, tengevolge van een totnogtoe on bekende oorzaak, een muur instortte. Twee werklieden, die zich nog in de nabijheid van den muur bevonden, wer den bedolven. Een, de 5 7-jarige Jules Antoine, gehuwd en vader van familie, wonend te Taintegnies, nabij Doornik, kon slechts dood van onder het puin te voorschijn worden gehaald. Waar schijnlijk werd hij op slag gedood ten gevolge van een schedelbreuk. De andere arbeider, zekere Lucien Defense, uit Doornik, liep slechts ver wondingen op. De gendarmen uit Thuin kwamen ter plaatse voor een eerste onderzoek. doen als ze hem ineens de ooren moes ten inkorten... Ze zitten er achter, vrouwtjes, en ik zie niet in hoe ze er zullen uitgeraken... Wat moet ik toch gaan doen kreet Nele. En ik jammerde moeder Goed zak. Hier bij mij blijven, zei Pot, en de gebeurtenissen afwachten... Zoolang er leven is, blijft er hoop Bonaparte te Antwerpen Sedert den aanslag door Cadoudal êr' zijne aanhangers op den consul ge pleegd en den terugkeer van Uilenspie gel té Antwerpen, had Bonaparte reeds een eindje weg afgelegd op de baan die hij wenschte te bewandelen, of beter gezegd, wilde beloopen... Van al dé aangehouden burgers, na het springen van het helsch toestel, wer den er slechts twee ter dood gebracht: Saint-Régent en Carbon... De anderen hadden hun leven aan den consul te danken, die hun genade of verminde ring van straf schonk. Wij zullen hier geene geschiedenis schrijven, wat Bonaparte betreft. Wie wenscht ingelicht te wezen over het leven van den grooten man, moet een geschiedkundig werk lezen, en die ontbreken er niet over Napoleon. Laat ons alleen zeggen, dat de con sul al scheen te doen wat mogelijk was om den vrede te doen heerschen in Eu ropa en er aldus toe kwam zich consul voor het leven te doen benoemen. Zoo werd hij de eenige meester van Frankrijk, in afwachting dat hij zich eene kroon ;op het hoofd zou plaatsen... *t Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2