Ruwe handen eiüilSO NIEUWS Aan de weldenkende Gemeenteraadsleden naar Het Leven van UILENSPIEGEL Dunikowski trekt de Philipijnen Confiscatie van de kloosters iu Duitschland? KABINETSRAAD KOLONIALE UÏEiy we - De apos- 21 Dec, H, Thomas. tel Thomas is vooral feit dat hij eerst niet geloofde in Jezus .Verrijzenis dan vooraleer hij den Za ligmaker had gezien. Maar toen Jezus, aan de twaalf apostelen verscheen, lei hij een roeiende geloofsbelijdenis af in den Verrezen Christus. Het aantal bekend door het draagt 1.453.622 maar het aantal leerlingen is gedaald van 390.373 tot 386.755 in in 1938. Een rede van clen H. Vader. Z.H. idc Faus heeft Zondag de opening voorgezeten van hel hieuw Academisch jaar voor de pontificale Academie van Wetenschappen. De Paus heeft eene rede gehouden die ongeveer 3/4 uur Heeft geduurd. Dit is het beste bewijs dat de gezond heid van den H. Vader thans weer uit muntend is. Het vraagstuk der verzekeringen. De heer Spaak, eerste-minister had een onderhoud met oud-minister Van Die- voeL koninklijk kommissaris voor het vraagstuk van de verzekeringen die Het tweede gedeelte van zijn besluiten aan den eerste-minister heeft overgemaakt.. Mgr. Legraive 80 jaar geworden. Mgr. Legraive, titelvoerend bisschop van Parnassus en eerehulpbisschop van Mechelen, was sinds enkele weken on gesteld en zijn toestand boezemde eeni- ge onrust in. Naar wij thans vernemen is de ge zondheidstoestand van den doorluchti ge zieke in zooverre verbeterd dat hij reeds zijn dagelijksche bezigheden heeft kunnen hervatten. Mgr Legraive is Zondag 80 jaar oud geworden hij werd namelijk op 1 December 1858 geboren te Ohain i Waalsch-Brabant. Hij werd op 10 Sep tember 1885 tot priester en op '1 7 Nov. 1907 tot bisschop gewijd. Als gevolg van een auto-ongeluk moest hij in 1934 ontslag nemen als hulpbisschop van Mechelen. Officicele reisgids. Van 1 939 af, zal de officieele reisgids maar twee maal 's jaars verschijnen. De eerste uitgave zal gepubliceerd worden bij het invoeren van den zo mertijd in Belgie (op 16 April 1939), en de tweede wanneer de normale tijd terug wordt ingevoerd (8 October f939). De huidige Reisgids, waarvan de geldigheidsduur op 31 Januari 1939 verstrijkt zal geldig zijn tot 15 April 1939. Invoerverbod voor versche groenten en vleesch in Noorwegen en Finland. We eens de heerscheiyle e.nidje.mjft.-.„van vasteland, is de invoer van versche groenten in Noorwegen verboden, ter wijl het verbod betreffende den invoer van versch of gezouten vleesch, alsme de spek, gevogelte en ongesmolten die- renvet, thans ook uitgebreid is tot Fin land. Bovendien mogen in Noorwegen de ingevoerde granen en zaden slechts in den handel gebracht worden, na een quarantaine van ten minste zeven we ken. Het aantal katholieke huwelijkenSaint Blaise naar de Philippijnen te ver steeg varv 27.360 tot 28.569* ljel aan-'leggen. tab bekeerlingen bedroeg 10.651. In d»t kleine Zwitse^che plaatsje katholieke scholen be-1 hadden de onbekende, maar klaarblij- meer dan in 1937^Jkêlijk zeer rijke geldschieters voor Du- nikowski een leegstaande fabriek ge kocht, opdat hij hier zijn experimenten tot de vervaardiging van goud zou kunnen voortzetten. Gedurende zijn oponthoud te Saint-Blaise werden 140 ton goudhoudend metaal, dat uit Egyp te en van de Philippijnen kwam, door den geheimzinnigen Pool en zijn me dewerkers aan een electrolytisch proces onderworpen. De arbeiders die in de ze moderne alchimisten-werkplaats werkten, beweerden dat het Dunikows- ki inderdaad gelukt zou zijnhet moei lijke probleem op te lossen. Zij hebben aan hun kennissen kleine proeven van het goud laten zien. -Is het den Pool werkelijk gelukt de oplossing van het probleem te vinden. De Parijsche boulevard-pers, tracht op het oogenblik het geheim te ontsluieren. Interessant is, dat Dunikowski tijdens zijn verblijf in Zwitserland ook eens het bezoek van den bekenden stratos- feervlieger professor b Piccard ontving. Men vermoedt, dat Prccard kwam als vertrouwensman van den zoon van den enorm rijken Belgischen industrieel Serge Vitoucq, die zich sterk voor het probleem der goudwinning interesseert en daarin reeds veel geld gestoken moet hebben. Alle geheimzinnige en zonderlinge apparaten, dié Dunikows ki in zijn fabriek te Saint Blaise had staan, werden, voordat de uitvinder het plaatsje verliet, dopr. hem en zijn medewerkéré-verrneld ben als oudroest verkocht. De geheele inrichting had ze ker minstens 400.000 gulden gekost. Dunikowski wil nu in nog grooteren omvang zijn werkzaamheden te Masbat op de Philippijnen, een plaats ongeveer 150 km. van Manila verwijderd, voort zetten. Heeft de menschheid van daar uit nu spoedig den beloofden reusachti- gen goudstroom te verwachten De algemeene actie, zonder verpoo- zing, methodisch en onder allerhande vormen, openlijk of in het geniep tegen den éerbied voor de vrouw gevoerd tegen het huisgezin, tegen de onschuld onzer kinderen en de eerbaarheid van onze aankomende jeugd, neemt schrikbare uitbreiding. Men wordt geneigd te zeggen: «Het kan fataal niet anders. Waar ontmoet men nog, inderdaad een eenigszins ernstigen weerstand te gen de huidige zedenverwildering Wat, doen de openbare besturen daar tegen Hoe reagèeren meestal vele groote organisaties Zijn zé- zeer talrijk de gezinnen zelf die.éf tègén ingaan Ons eig£n volk op weg naar den katastrofalen ondergang. Ër hoeft spoedig en krachtdadig gegrepen, eer het te laat is. ..ZEDENADEL tracht, overal waar het mogelijk is,, te helpen redden wat er; op dit oogenblik nog; gered kan worden. De christene gemeenteraadsleden worden daarom vriendelijk en dringend uitgenoodigd tot het Congres van Twee den Kerstdag te Antwerpen, in Sint Ignatius Handelshoogeschool, Prins straat, 13. De voorzitter. Professor Dr A. Ver bist, zal er, te'. 1 0 voormiddag, de openingsrede houden in verband met het te behandelen onderwerp Ge meentebestuur en openbare zedelijk heid Na hem komt Z. E. H. Kanunnik Dr A. Janssen, hoogleeraar te Leuven, betoogen dat de gemeenteoverheid ook in zake openbare zedelijkheid verant woordelijkheid draagt. Tijdens de namiddagzitting die te half drie aanvangt, zal de hoofdsekre- taris van «Zedenadèl» aantoonen dat de zeden verwilderd zijn. Na dit referaat zet de heer Jos Ron dou, doctor in de Rechten, uiteen wat de gemeénten tér bescherming van de goede zeden kunnen ^en moeten doen, X. Tweéde Kérstdag wordt, ten bate van talrijke gemeenten, een goede dag ^mtf|^£rïëesféts,; T sëhépènen 'en gemeend ie.raadsleden in g.rooten g'eïale het Ze- denadel ^Congres: willen bijwonen. Die dag wordt een zegenrijke dag als dé christene gemeentebesturen,voor taan met meer durf en vastberadenheid voor de zedelijke gaafheid van hun enderhoorigen onverschrokken in de bres zujlen staan. ZEDENADEL. Toename van de Katholieke Bevol king in Engeland. Naar het nieuwe Jaarboek van 1939 Catholic Directo ry» dat binnenkort verschijnen zal mededeelt zijn er in Engeland en Wales nu 2,375.196 d. w. z. er zijn 13.692 katholieken meer als het vorig j^ar. In het diocees Liverpool wonen naar Verhouding de meeste katholieken. In totaal werden 65.989 HH. Doop sels toegediend, d.w.z. 80 meer dan het Vorig jaar. HIJ 'door AUCTOR 211e Vervolg Ik heb dat belet. Hem gezegd dat hij mijne zuster met vrede moest laten of dat ik hem eens een antwerpschen dans zou leeren, die hem minder zou bevallen dan een me nuet. Hij hield er geene rekening van en beleedigde mijne zuster. Zij vertelde het mij en ik heb den Franschen officier in onze straat opge wacht. Uitslag dezer opwachting officier krommen hals, twee dikke oogen en een dito neus, arm omgewrongen twee gaten in den kop. Hij naar het gasthuis en ik naar het gevang. Dat is de gansche geschiedenis. Gij hebt wel gedaan, zei Tijl. Nu de historie van mijnen bewa ker. Die zal ook kort wezen. Ik krabde den vloer open, met een §tuk staaf, die in mijne brits verborgen was, waarschijnlijk door een gevange ne, die ook weg wilde, maar in vrij heid werd gesteld en naar een ander hotel werd overgebracht. De wachter bemerkte het eenen avond. Ik dacht dat het nu gedaan was meti MAAR EERST VERNIETIGT ZIJN GEHEIMZINNIG LABORATORIUM Parijs, 1 8 December. Zwitserland zal een geheimzinnigen gast, die nog weinige jaren geleden in de geheele wereld van zich deed spreken, verlie zen. De Poolsche ingenieur Dunikows ki, die gezworen heeft den steen der wijzen te vinden en goud te maken: besloten, het veld zijner acticiteit a krabben, maar tot mijne niet geringe verbazing sprak de man Ge wilt hier weg Ik had niets meer te verliezen en antwoordde zonder aarzelen Zooals ge ziet. rr Ik weet waarom gij hier zit. - Zoo. -r-f En gë hebt maar een ongelijk geh^d dat ge dien sansculot niet hebt dpod 'geslagen. - Dat spijt mij ook. Als ge wilt ontvluchten, zal ik u een handje helpen, maar ik mag er niet door lijden. Anders zette ik de deur voor u wagenwijd open. Tracht langs den vloer weg te komen. Ik zal u een breekijzer en een ;pade bezorgen. Ik zal u ook een plan der gevangenis geven. Graaf in rechte lijn, naar de rechterzijde op, en ge zult na een drietal meter in een overwelfde breede gracht uitkomen. Die geeft op de Schelde uit en bij lage tij geraakt ge langs daar in de ri vier. Wilt gij het beproeven Natuurlijk was mijn antwoord. En als ge genoeg gegraven hebt, naar mijne meening, sprak Uilenspiegel zaf= hij u bij de lurven doen vatten en eene beloonirig ontvangen. Dat geloof ik niet. Ik hoop dat ge 't niet mis voor hebt. En waarom hebt ge mij noodig Ik moèt'u helpen, hebt ge mij gezegd... Wat moet ik doen We moeten samen de gracht in. Een Sensationeel bericht van een Britsch weekblad Volgens het Engelsch katholiek weekblad «Catholic Herald», wordt in nationaal-socialistische kringen het plan overwogen, om 'tegen het einde van Januari 1939, alle kloosters en klooster-instellingen inDuitschlaua aan te slaan. v- h*. a, h°°lë„Y2P k'en :als schoolgébouwën- 'voor S. S., staatsscholen -en museöy liggen reeds gereed. Wegens tekort aan- - arbeidskrachten in oorlogstijd zullen priester, monni ken en kloosterbroeders, onder de 58 jaar het EHutscheRijk jniet mogen ver laten. Éénzelfde verbod zou gelden vóór geestelijken onder de 65 jaar. die in den wereldoorlog officier waren, en voor geestelijken onder; de 75 jaar. die den wereldoorlog als dfficier van den generalen staf hebben meegemaakt. De confiscatie dér kloosters zou de eerste stap zijn op den weg der katho- lieken-progroms. De korrespondent te Rome van de Catholic Herald» meldt anderzijds dat een Duitsche geestelijke, die dezer da gen in audiëntie door den H. Vader werd ontvangen, hem heeft verzekerd aat de «dreigende gevaren», waarover de H. Vader onlangs gesproken heeft, bestonden in de ma'atïegelen die Hit- Ier tegen de Katholieke Kerk in Doitsch- land wil nemen. De ^ec^cn ^er regeering vergaderden Maandagnamiddag te 4 uur, onder voorzitterschap van den heer Spaak, eerste-minister en minister van Buiten- landsche Zaken. Te 8 uur werd aan de Pers volgende mededeeling verstrekt. De Financieele Toestand van de N. M. van Belgische Spoorwegen De heër Marck, minister van Ver keerswezen, Telegraaf, Telefoon, Pos terijen en N. I. R., bracht den Raad op de hoogte van dén financieelen toe stand van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen. Het onderzoek ervan zal worden voortgezet in een vergadering van het inter-ministerieel komiteit van e mische coördinatie, van Woensdag a.s. Daarna zette de heer Marck het pro gramma uiteen van de Sabena, voor het jaar 1939. Dit programma werd door dc leden van de regeering goedgekeurd. De Winterhulp aan de werkloozen Op de voordracht- van den minister van Arbeid, heeft de regeering besloten de winterhulp aan de werkloozen voort te zetten gedurende de maanden Janua ri en Februari van 1 939. De Textielnijverheid De minister van Economische Zaken, de heer Paul Heymans, werd door den Raad ertoe gemachtigd, indien de noodzakelijkheid daartoe zich voordoet aan den Koning een voorstel voor te leggen van de benoeming van een ko ninklijk commissaris van de textielnij verheid. Toekomende Vrijdag te 4 uren zul len de leden der regeering andermaal bijeenkomen. INBRAAK TE GENT Zondag avond, rond 5 ure, kwam M. Schautteet, tandarts, wonende Vlas- markt, 1 3. te Ger.t, thuis. Bij het openen der deur, gevoelde hij een zekeren weerstand, alsof men van binnen tegen de deur druk c. Hij geraakte niettemin in huis cn in den gang zag hij twee kerels, die op de vlucht sloegen. M. Schautteet sprong de kere'.s ach terna en gelukte c; in met behulp van een voorbijganger, een der dieven aan te houden. Men bracht hem naar het poiit!e-bu- reel van de le wijk, waar zijn eenzel vigheid werd vastgesteld. Het is zekere Frans De Volder, 23 jar, ëlectricièn, tijdelijk werkloos, wo nende Frans Ackermanstra t t 26. Op hem vond men handschoenen in vijf kogels, zeveh Valschcf sleütelsTa een breekijzer. De Volder en zijn gezéT waren in het huis van M. Schauttèet gedrongen, bij middel van een verloren sleutel ceni- gen tijd geleden. De Volder werd ter beschikking gesteld van het parket en onderhoor opgesloten. Maandag morgen werd de andere kerel aangehouden door de rechterlijk* politie. Het is de genaamde Raymond Van de Kerckhove, 31 jaar, wonende Jutestraat, te Mariakerke. Op zijne beurt werd hij naar het ge rechtshof gebracht en na verhoor, on der aanhoudingsmandaat geplaatst en vervolgens in het gevang opgesloten. BRAND TE EVERE Maandagvoórmiddag is brand ont staan in de woning van den kleerma ker Coils, wonende 90, Henri Van Hammestraat te Evere. Het onheil vond zijn oorsprong in een kamer waar een partij stoffen was opgeslagen. Wegens den heerschenden wind verspreidde het vuur zich snel en er bestond groot ge vaar voor de belendende woningen. Er moest beroep worden gedaan op de brandweer van Schaarbeek; toen de ze ter plaatse verscheen was de tweede verdieping van het gebouw nagenoeg volledig uitgebrand. Na meer dan twee uur werken slaag den de pompiers, onder leiding van kommandant Albert Farseils, er in het vuur te overmeesteren. Intusschen was evenwel een aanzienlijke schade aange richt, zoowel door het.vuur als door het water. UIT MET ZORGEN zullen morgen veel menschen uitroepen dank zij de OPGEPAST .(-een biljet van de 32e snede 1938 kan voor u een GOED VERTREKPUNT ZIJN VOOR 1939 STOUTMOEDIGE INBRAAK TE ANTWERPEN Tijdens de afwezigheid van advo- kaat Vandeputte, drongen dieven in zijn woning Quinten-Matsijslei, te Ant werpen. De schelmen moeten in huis geraakt zijn door over een muur te klauteren i-n de Lange Herenthalschestraat om aldus den tuin te bereiken. Zij drongen in den achterkelder en poogden aldaar een opening in de zolder te boren om al dus door te dringen tot de benedenver dieping. Toen dit echter niet gelukte, braken zij een stuk muur weg tusschen den voor en den achterkelder, en verkre gen aldus toegang tot de woning na nog een ruit verbrijzeld te hebben. De boeven doorzochten het gansche huis en legden de hand op een partij zilverwerk ter waarde van 15.000 fr. Ook een kostbaar fototoestel en an dere voorwerpen werden buitgemaakt. mijn gang is reeds gegraven en ik ben in de oude overwelfde gracht aange- land... Het is er veilig, behalve dat ge nu en dan de ratten van uw vel moet houden. Kpm maar mede, en ge zult zelf zien wat er te doen isi Ik ga u voor om u den weg te wijzen. Krol verdween in dé opening eerst de beenen en dart Jièt lichaam. Hij glééd er onf'zÖVi IVzeggen in. Uilenspiegel volgde zijn voorbeeld. Gebukt kon men zich met veel moeite door de enge pijp wringen. Ze was echter niet Lng, en als men ze door geraakt was, bevond men zich in een soort hoogeri tunnel, waar Uilen spiegel nauw het welfsel met de vin gers kon aanraken, als hij op de teenen stond. Toon Krol ging vooruit, de lantaarn op de borst, zoodat hij den weg op kor ten afstand voor zich verlichtte en Tijl volgde herri op de hielen. Als ze een honderd» al stappen ge daan hadden, was dé V/ëg versperd. Hiér Heeft men de gracht met steènen gevuld, zei Krol. Is het slechts de opening die opgestopt is, dan zullen we spoedig de Schelde zien. Heeft er echter eene instorting plaats 'gehad,dan zullen we nog lang te werken hebben éer we een doortocht hebben1 gemaakt, en er misschien niet in slagen... Deze twee groote steenen moeten wij er uit halen... Alleen zou ik dat niet kunnen en daarom besloot ik uwé hulp in- te roepen. Zijt ge nogal stérk P Doos4en7/&fr.ln alle Apotheken Toch wel, antwoordde Tijl. Als de kleinere steentjes verwijderd zijn, zal ik die twee groote zlokken er wel alleen uithalen. Zij zetten zich aan het werk. Tijl met zijn britsijzer en loon met zijn breek- ONTPLOFFING IN EENE FABRIEK TE ST-KRUIS BIJ BRUGGE Een schrikkelijk ongeluk is Maandag morgen voorgevallen in eene kleine margarinefabriek gelegen te Sint- Kruis en uitgebaat door den h. Boone, van Lembeek. ft «an .der, werk gasten. dé genaamde Van Dierendonck Albert, oud, 18 jaar en wonende Moerkerk- schesteenweg. te Sint-Kruis, den stoom ketel aangestoken. Kort nadien werd het gebouw geweldig geschud door eene ontploffing. De werklieden kwamen toegeloopen en vonden Van Dierendonck beweeg- loos liggen midden de puinen, muren en van den stoomketel die in de lucht was gevlogen. Zijn aangezicht was opengereten door een zwaar stuk ijzer. Hij was op den slag gedood geworden. Een zijner werkgezellen, de genaam de Hoste Andre, 18 jaar, wonende Moerkerkschesteenweg, was ook ge wond geworden in het aangezicht, doch zonder erg. Men veronderstelt dat de buizen die den stoomketel verbinden met een ver gaarbak waarin de grondstoffen ge smolten worden, vervrozen waren en het ongeluk hieraan zou moeten toege schreven worden. Het parket van Brugge is ter plaats afgestapt. ijzer en op korten tijd zaten de twea groote stukken, die den doorgang ver sperden, geheel los, zoodat Uilenspie gel ze met de handen kon vastgrijpen. 't Vervolgt. '4& -•v<ayï^tM»

De Volksstem | 1938 | | pagina 2