Sb kwesSis v i Barges ZEHENftOEL-GONORES mmm mieuws Ruwè handen KOLONIALE LOTERIJ Nationale iaalseiapplj der Belgische Spoorwegen lilt ds Vatikaaasehe Stad Het Leven van UILENSPIEGEL IConïng ©sb*©ü heeft Bpmss®! ^er»latar3 He diefstal ©p de Elisalset^wiii® üsssttp© geneest alle ^enicoaidiiedess 24 Dcc. H. Victoria. Een jon ge Romeinsche maagd in den christelij- kcn godsdienst opgevoed, die haar maagdelijkheid 'aan dén Heer opdroeg. Wanneer zij weigerde met een heiden te hu ven werd zij als christene aange klaagd en diensvolgens met een zwaard het hart doorboord. de rector Magnificus van de Staatsuni versiteit van Napels, de voorzitter der Diocesane bonden van Katholieke Ak- tie en tal van vertegenwoordigers van wetenschappelijke instellingen,- woon den de opening bij. Aanbesteding van 87.500 gasmas kers. - - De minister van Binnenland- sche Zaken en Volksgezondheid zal op Maandag 9 Januari te 1 1 u. in de groo- te zaal van het Algemeen sekretariaat voor passieve Luchtbescherming te Brussel, ten overstaan van den alge- meenen kommissaris, Luitenant-gene raal Termonia, vleugeladjudant des konings doen overgaan tot de aanbe steding van 87.500 gasmaskers en 40.000 wisselgasfilterbussen. Voor inlichtingen zich wenden tot het Algen.'.en sekretariaat voor passieve Luchtbescherming, Wetstraat 35, te Brussel. De uitbreiding der tabaktcelt. Uit Elisabcthstad wordt gemeld dat de heer 1 heunissen, dienstoverste van Land bouw, zich thans bezig houdt met de inspectie der tabakaanplantingen, die zich sterk ontwikkelen. Er valt inderdaad op te merken dat in verscheidene gewesten van Ooste lijk Congo de tabak een aanzienlijke plaats begint in te nemen in de land bouwproductie en dat de kwaliteit van den voortgebrachten tabak uitstekend Voor de tweede maal melaatsch. Pater Choblet. van de Missionarissen van het H. Hart van Issoudun, die sinds 1903 op de Gilbert-eilanden ver toeft, had in 1927 ziekteverlof gekre gen en werd te Sydney bij mediscn on derzoek melaatsch verklaard. Hij moest «ogenblikkelijk vertrekken en ging 1. tar een eenzaam eiland. In 1932 liet hij zich opnieuw onder zoeken en de melaatschheid bleek ge heel te zijn verdwenen. Enkele weken later kon hij weer naar zijn post terug- keeren. Maar nu, na zes jaar, hebben zich opnieuw enkele verschijnselen van de vreesdijke ziekte voorgedaan en Pater Choblet is nu naar de melaat- schenkoionie van Makogi overge bracht, waar hij een medebroeder zal vinden, pater Lejeune, S. M. die even als hij het slachtoffer is geworden van zijn toewijding. VAE VICTIS Wee de overwonnenen zegt een spreekwoordelijk geworden uitdruk king. Laai U niet overwinnen door ver moeidheid en ziekte. Verzekert U kracht en uithoudingsvermogen, met andere woorden eet veel Solo. Deze heerlijke margarine is dubbel heilzaam omdat ze rijk is aan calorieën die ener gie verschaffen, en aan vitaminen D en A., die rachitis voorkomen, den groei bevorderen en het weerstandsvermo gen van het organisme tegen infectie verhoogen. Voor allen, voor alles, SOLO mar garine. rijk aan vitamine 1 De Albertbibliotheek Inzake den wedstrijd onder bouwmeesters voor de Albertbibliotheek wordt vernomen dat 77 ingezonden plannen door de jury aangehouden werden. Deze jury is thans volop aan het werk, ten einde uit te maken wélk plan het meest geschikt voorkomt. Zoodra zij uitspiaak zal gedaan hebben zullen de ingezonden ontwerpen ten toon ge steld worden in de lokalen van den Heizei te Brussel. Eene gift aan hei British Museum. Lord Rothschild, die het British Mu seum begiftigd heeft met Thringh Park is de derde Rothschild die den barons- titel draagt. Hij is een strèng geloovig jood en toen hij trouwde met Mej.Barbara Hut chinson, de dochter van den «recorder» van Hastings, volgde zij hem in zijn geloof. Lord Rotchschild erfde verscheidene fortuinen, waaronder- een ten bedrage van 2 millioen p. st. van eene tante, Miss Alice de Rothschild, bekend om hare recepties uit den tijd van Koningin Victoria. Het zijn de Rothschild die van over een eeuw het stof van hun geboorteland Duitschlanc) van hun schoenen schupten die er nu het best aan toe zijn. De Oostenrijksche hebben in het af geloopen jaar tot hun schade en nadeel ondervonden wat het hun kost in Wee- nen te zijn gebleven. ■- TREKKING DER I2e SCHIJF 1938 Donderdag had te Brussel in den Muntschouwburg de trekking plaats van de 12e schijf 1938 der Koloniale Loterij.. Hierna de uitslagen Winnen 1 00 fr. al de biljetten eindi gend op 1. Winnen 500 fr. al de biljetten ein digend op 20 Winnen 1000 fr. al de biljetten ein digend op 010. Winnen 2500 fr. al de biljetten ein digend op 187. Winrjen 5000 fr. al de biljetten éin- digend op 3619 of 3703. V/innen 10.000 fr. al de biljetten ein digend op 3259 of 0510. Winnen 25.000 fr. al de biljetten eindigend op :S4095, 37925, 80444, 9S967, 31963, 34950, 28082, 83086. Winnen 50.000 fr. al de biljetten eindigend op 63211 of 28384, Winnen 100.000 fr. al de biljetten eindigend op 54432 of 63923. De biljetten dragende nummers r195608, 2879S3 en 557345 winnen elk 250.000 fr. Het biljet dragend nummer 285174 wint het groot lot van 1 millioen. Nieuwe Pauselijke universiteit in Napels. In Napels werd in tegen woordigheid van den kroonprins van Italië en den Aartsbisschop van Na- met t'-i faculteit voor theologie en ker- pels, een nieuwe Pauselijke Universiteit overheden van leger en vloot, de lei- kelijk recht ingewijd. Vele militaire ders der hoogste fascistische instanties, PROEFRIT De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen heeft en nieuw type van lichten wagen bestudeerd, bestemd vor den reizigersdienst op de lijnen met gering verkeer. Een-proefreis, ingericht voor de Bel gische Pers, heeft Donderdagvoormid dag plaats gehad op het baanvak Brussel-Zuid—Haile» en terug. Het is bekend dat de ekonomische exploitatie van de deficitaire lijnen het gebruik vereischt van motorwagens met gering vermogen, die zoo weinig mogelijk kosten. Met deze dubbele voorwaarde werd bij hel bouwen, van dén nieuwen motor wagen, die 50 zit- en 30 staanplaatsen biedt', rekening gehouden. Zoo is het vermogen van den benzinemotor (140 P. K.) werkelijk zwakker dan dit van a! de totnogtoe in gebruik genomen motorwagens. Doch vermits men erin geslaagd is, het gewicht van het voer tuig te verminderen tot ruim 14 ton, heeft men een rijtuig kunnen bouwen dat niettemin, bevredigend-werk kan le ren. De snelheid dezer motorwagens, waarvan er weldra zes in gebruik zul len gesteld worden, is beperkt tot o0 km. Zij zijn echter uitgerust met betrek kelijk sterke aanzetkoppels, daar deze speciale voorwaarden beantwoorden aan de bestemming van het voertuig, dat diensten met veel en kort opeenvol gende halten zal moeten verzekeren. De proefrit die bijgewoond werd door den h. Rulot, direkteur-generaal Verkoyen. direktcur van den Dienst van het Materieel Nachtergaele, be stuurder van den Exploitatiedienst en talrijke zijner medewerkers en den h. Bamans, chef van den persdienst, heeft niettegenstaande het gure weder, alle voldoening gegeven. Na de terugreis had een ontvangst plaats in het Wit Salon van het Zuid- station te Brussel, waar een toespraak gehouden werd door den h. Rulot, en den h. De Sorgher, technisch sekfetaris. Omstreeks 7 uur, Woensdagavond, heeft een hevige magnetische storm bo- ven het pauselijk paleis gewoed. Ter- i wijl dc H. Vader in zijn bibliotheek aan het werk -was, brak het onweer los. Om 7 uur hoorde men een hevige slag. Het bleek dadelijk daarop dat niet minder dan Vijftig ruiten van het dak der Ra- phaël-galerij vernield waren. Vermoe delijk is dc bliksem in den afleider ge slagen. De slag was zoo hevig, dat het geheele gebouwencomplex er van schudde. Op het geluid van het vallen- soneel etn Vaticane mede, rezen de de glas, zoo deelen leden van het per- Paus en kardinaal Pacelli uit hun zetels op en stormde het personeel naar bui ten. De hevige slag had den Heiligen Va der slechts een oogenblik doen schrik ken. De lijfarts van den Paus, professor Milani, bezocht den Paus om 8 Uur, doch was van meening dat de schrik geen enkele schadelijke uitwerking had gehad. door AUC i OR. 214de Vervolg. Alleen het haardvuur, dat zijne laat ste vlammen uitwierp, hulde nu en dan Tijl, die eerst nog enkele woorden luid op hoóren liet, om dan in een ïooden slaap te verzinken, in een fantastischen schijn. Een drietal dagen bleef Uilenspiegel in hevige ijlkoortsen tegen den dood worstelen. 't Is een stérke kerel, zei de bewo ner der hut, die met zijne vrouw en zijn zoon leefde van hetgeen rivierschuimë- rij 's nachts op de Antwerpsche reede opleverde, en daar in zijn verborgen hut met een aantal stedelingen in be trekking stond, die met kar en paard kwamen halen en naar de stad voerden hetgeen hij er met zijn roeiboot ge kaapt had. 't Is een sterke kerel en bin nen enkele dagen staat hij weer flink te been. Den tweeden dag was de zoon Wan nes naar Antwerpen geweest, om er geld te gaan halen bij een van de klan ten der hut. Zoodra hij terug thuis kwam begaf hij zich naar de legerstede van Tijl, be schouwde eene lange wijl den slapende die nu in een kalmen sluimer gedom peld lag, en, bij zijn vader terugkeeren- «J e, zei hij Weet ge wie onze man is Hoe zou ik het weten Tijl Uilenspiegel Waarom denkt ge dat Ik ben er zeker van. BERICHT AAN DE WINNERS VAN DE 12e SNEDE DE BANKEN DEN MAANDAG VAN KERSTMIS GESLOTEN ZIJN DE, ZAL HET VISA DER WINNEN DE BILJETTEN MAAR GESCHIE DEN VAN DINSDAG 27n DEZER AF. Dcos4en7/2fr.tn alle Apotheken De onderhandelingen, die te Brussel plaats hadden in verband met het be noemen van een .Beigteeh vertegen woordiger bij de nationalistische Spaan- sche regeering van generaal Franco, te Burgos, hebben vrij vlug tot een over eenkomst geleid, welke thans bijna de finitief is. Indien deze nog niet bekend werd gemaakt,, dan was het blijkbaar uit be zorgdheid voor mogelijke politieke verwikkelingen. Wanneer Kamer en Sénaat met ver los zijn, zou de benoeming van den Belgischen vertegenwoordiger een vol dongen zaak worden. Naar verluidt zou dit riieuwjaarge schenk den h. Delcoigne ten deel vallen Deze heeft destijds een onderzoek betreffende onze handelsbelangen in nationalistisch Spanje ingesteld. Hij verblijft in Egypte en is gereed om in een viertal dagen tijds zijn nieuwen post te bereiken. De Koning van Griekenland, verge zeld van Prins Karei, heeft Donderdag voormiddag, te i 1 uur, bezoek ge bracht aan het Museum van het Leger. De hooge bezoekers werden ontvangen door de hh. Leconte en Ch. Wilmet, conservators en Majoor Colin, toege voegde conservator. Koning George is Donderdagavond, te 20 u. 14 uit het Noordstation afge reisd. Ontwerpen van Politieverordeningen Vele gemeentebesturen vragen naar I model-reglementen ter bescherming van de goede zeden. i Een map met een aantal van derge- 'lijke ontwerpen wordt ter gelegenheid jvan het Zedenadel-.Congres, besciuk- baar gesteld. Ze kost 2 fr. en zal, ook na het Con- 1 gres, zoolang er voorraad is, bij het 1 hoofdsekretariaat van Zedenadel Cronjéstraat, 16, Borgerhout, verkrijg baar zijn. VERKEERSONGEVAL TE OOSTENDE Drie gewonden, waaronder een zwaargekwetste Donderdagnamiddag, even voor twee uur, kwam de auto van de brand weer uit de Vlaanclerenstraat gereden in jde richting van de Langenstraat. Op dat oogenblik kwam juist een auto van den sledelijken electriciteits- dienst uit de Langestraat naar de Loui- sastraat toe gereden met een vracht [zakken kolen waarop verscheidene stadswerklieden gezeten waren die moesten helpen bij het lossen van ko len. Een geweldige botsing had plaats. Drie werklieden werden van de vracht wagen geslingerd en kwamen met ge weld op de straatsteenen terecht om er kermend te blijven liggen. Politiecommissaris Tulpin, alsmede M. Nauwelaerts, bevelhebber van do brandweer waren spoedig ter plaatse. De drie slachtoffers waren inmiddels binnen gedragen bij den H. Piessen, Langestraat, terwijl dc dokters Hey- mans en Massenhove spoedig ter plaat se v/aren. Het ergst is het gesteld met Gerard Pfdaeis, wonende Ed. Hammanstraat, Opex. Benevens andere kneuzingen stelde men een breuk vast van het sleu telbeen. Het slachtoffer werd naar het hospitaal overgebracht. Hendrik Dhulsters, wonende Met sersstraat 12, het twéede slachtoffer, is met het hoofd op de straatsteenen te recht gekomen en klaagt over onver draaglijke hoofdpijn. Rust werd bevo len daar een hersenschudding niet uitge sloten is. Het derde slachtoffer Albert Van Geluwe, wonende Louisastraat 38, werd gewond aan het been maar kon huiswaarts keeren. Van beide autos is deze van de .braiidwger het ergst er aan toe. Spijts de onverpoosde nasporingen aan boord van de «Elisabethville» be treffende de ophefmakenden diefstal van goud en ruwe diamant, is het on derzoek nog weinig gevorderd in de richting van de opheldering van deze geheimzinnige zaak. Den ganschen Donderdag -is het par ket en de speurpolitie aan boord ge weest voor onderzoek van de lading en het reisgoed, een werk dat nog gerui- men tijd in beslag zal nemen. Nopens de juiste waarde van het gè- stolene heeft men ook nog geen bepaal de zekerheid, daar men de bordereelen nog niet in handen heeft, waaroD de inhoud in bijzonderheden is vermeld. De verdenkingen, die gekoesterd werden tegen sommige leden van de bemanningen, vloeiden enkel voort uit den aard van hun werk en verantwoor delijkheid aan boord, zoodat daaraan niet dadelijk groote waarde dient ge hecht. V/at er ook van zij, er was Don derdagnamiddag nog geen enkele aan houding verricht. Een bootsman deed de ontdekkmg Uit het nader onderzoek is nog ge- bicken dat een bootsman op Zaterdag jl. een gedeelte van den gestolen buit heeft ontdekt op* het hoogste dek tus- Sghen een groote partij hout. Dit be stond uit zes slakken goud, een zakje kleine staaltjes goud en een zakje ruwe diamant. Hét is toen dat het alarm werd ge geven en achteraf heeft men nog op een ander dek enkele ruwe diamantjes ge vonden. Men vermoedt nu dat de daders hun buit op het laagste dek hadden wegge borgen en dat bij hooge zee het groot ste gedeelte van het gestolene over boord werd geslagen. Alles bepaalt zich op het oogenblik bij allerlei gissingen en het onderzoek van het gerecht wordt dan ook met on verminderden ijver voortgezet. bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 5 frank. In alle Apotheken. - Hoe, kent gij hem Zijn hoofd is op prijs gesteld.Hij is uit dé gevangenis gevlucht. En de jongen verhaalde hoe hij te Antwerpen had vernomen dat Tijl was ontsnapt, na onder den grond der ge vangenis een tunnel gegraven en zoo langs eene overwelfde gracht naar den stroom een uitweg gevonden te hebben. Wie hem levend of dood terugbracht zoo was er uitgebeld geworden, zou eene schoone belooning ontvangen. Men heeft er bij afgelezen hoe Uilen- Öbiëgel ér uit ziet en er is geen twijfel jjaogplijk". Hij is het, zoo besloot Wannes zijne mededeeling. En ge zoudt hem willen in handen leveren .van de gerechtsdienaars vroeg de vader. Ik vertel u wat ik heb gehoord, sprak de zoon, en ik vind dat we met hem nog in nesten zouden kunnen ge raken. Best mogelijk, zei de andere, maar dat is geene reden om hem te ver raden, ook niet als er eene fortuin aan vast was. Ik hoop dat ge er geen oogen blik aan gedacht hebt. Wannes antwoordde niet en zijn ge laat kleurde zich hoogrood. Dat beduidde wel dat hij er geen beenen zou in gevonden hebben, den geredde aan te klagen. De vader wierp een verbolgen blik op den zoon en sprak met nadruk Vooreerst weet ik wie Tijl Uilen spiegel is en wat hij voor het volk heeft gedaan. Wie een haartje op zijn hoofd in mijn bijzijn zou willen kren ken, zou het tegen mij te doen hebben. - Als het zoo is... En daarenboven, 'den eenen of tens wat komen anderen nacht kan men ons betrappen, j woorden zijt ge opfrisschen, met drie klaar gevangenis, gij of ik kunt verplicht zijn in de Schel de te springen, en als men u dan op- vischte om u in handen dér gerechts dienaars te leveren, wat zoudt ge dan zooal zeggen Wannes sprak geen woord. gracht, Scheldewater... Tijl wreef met zijne hand over zijn \ooihoofd. Ja nu herinner ik mij. En ik zal er nu bijvoegen, wat ge v niet kunt herinneren. Ik vaarde in Ge zegt niets. Bphoud hetzelfde mijne, boot langs de plaats waar ge naar stilzwijgen waar het onzen drenkelingden. bodem duikeldet en ik heb u in '"eldt en wees eene volgende maal wat! tijds kunnen vatten en in mijn schuitje meer mensch. Begrepen [tallen. Ik bracht u hier, een vijftal dagen Zelfde stilzwijgen vanwege den geleden, en zoodra gij genezen zijt, zoon, die spijt gevoelde, omdat hij"kunt gij weer voort... We zullen nu over Uilenspiegel gesproken had, te te voor awe maag eens gaan zorgen, want meer dat hij zijnen vader gelijk moest geven. Deze voegde er bij Met nog meer zorgen moet thans onze zieke omringd worden, want Uilenspiegel moet aan ons het leven te danken hebben. Dat zal de schoonste daad wezen die we in ons leven zullen bedreven hebben. Den vierden dag was Tijl aan de beterhand en den vijfden was de koorts grootendeels geweken. Zijn krachtig gestel overwon de ziekte. Hij ontwaakte uit zijne verdooving en keek met verbaasde bilkken zijn redder aan, die op een bankje naast het mosbed zat. Wees gerust, sprak deze laatste ge zijt in goede handen. Waar ben ik Veilig in eene hut, in het bosch, waar geen mensch u zal komen zoeken. Wat is er gebeurd Herinnert ge u nietSjUilenspiegel? Gij kent mij r Zeker, en zal uw geheugen die zal wel wat voedsel verlangen naar ik denk... Esnige dagen later was Tijl weer te been tn gaf den wensch te kennen naar Antwerpen terug te keeren. Neen, zei de hutbewoner, zoo gaat dat niet. Ge zoudt in de klauwen vallen van de grijpgieren, en daar heb ik u r.u juist niet voor opgevischt De zen nacht vaar ik naar de Scheldestad en dan breng ik u daar aan wal, als er geen onraad is. Ik heb ginder vrienden die u wel zullen brengen waar gij we zen moet. En zoo geschiedde het. Uilenspiegel werd op een schip, dat aan de kade lag, aan boord genomen, kwam zoo aan wal en door een paar kloeke mannen vergezeld, die den ri- vierschu.imei in 't uitoefenen van zijn bedrl!f een handje hielpen, stapte Tijl naar de woning van Pot. Daar was hij in veiligheid... Hij bleef er ook, zonder zich een oogenblik op straat te wagen, tot hij vernam dat de eerste consul te Ant werpen way aangekomen, Wij hebben gezien dat hij dan het voornemen opvatte Bonaparte te gaan opzoeken, om van hem de-vrijheid van Lamme te verkrijgen. Een mooie oude dame was het, die voor Nele en moeder Goedzak ver scheen. Zij neeg voor de twee vrouwen en zegde allerminzaamst Burgeressen, kan ik hier Tijl Uilen spiegel zien en hem spreken Zij kreeg geen antwoord. De gemalin van Uilenspiegel was zoqdanig ontsteld dat ze geen woord koi} uiten en moeder Lamme verkeerde in rjeiSfcelfden toestand. f£n»dëlij.k kon Nele zeggen Wat verlangt ge, burgeres Ik kom vanwege den consul Bo naparte... En dan borst plots de dame in eén schaterlach uit en aan de stem herkende Nele haren echtgenoot, als hij zegde Ik geloof toch dat ik goed ver momd ben Wij hadden u niet herkend. Des te beter. De consul zal u evenmin herken nen. Ik zal mij aan hem bekend maken aan hem alleen natuurlijk. Ik heb vrou- wenkleedcren gekozen, omdat ik daar mede gemakkelijker tot bij hem zal kunnen doordringen. Tot straks en ik hoop wel met Lamme hier terug te keeren. ik zal er voor bidden, zei moeder Goedzfk. Wees voorzichtig, sprak Nele. Dal ben ik toch altoos, schat. En Tijl was de straat op. *t Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2