Vrede op Aarde Geschenken voor onze Prinsjes Kerstmis Nieuwjaarsgiften voor den Paus 1939 Het nieuwe spoorweg tarief Kai?iiie!srasi Niet Imls^oiJfaE» De brand in het «Hotel des Invalides» te Parijs Eiland door het ijs afgezonderd OPROEP Zie ons Stadsnieuws op de 4e bladzijde De Geboorte van den God-Mensch door een meester op het doek gebracht. c Wat willen Christus vijanden tegen Hem en zijn rijk toch samen spannen 't Is immers te vergeefs (intr.) Een Roos heeft gebloeid op een ten gere stengel. Het is van Haar dat de Vaderen zongen Zij is van het ge slacht van Jesse, Zij heeft haar bloem gegeven in het midden van den winter, om middernacht. In een koude winternacht heeft het hemelsch licht de duisternis doordron gen, het ware licht is opgegaan, Jezus- Christus, de Zoon van God. De gan- sche kerstkring blijft in de vreugde en bewondering voor deze goddelijke verschijning, waardoor de Almachtige uit liefde voor ons zich klein heeft maakt waardoor de Wijsheid en de Alwetendheid zich onmondig hebben gemaakt waardoor de Eeuwige, de onsterfelijke, zich omkleed met de ster felijkheid en, gelijk wij zich aan lijden en dood onderworpen heeft. Innige dank, vreugdevolle jubel, zuiverste liefde, vullen het liturgisch gebed durende de Kersttijd. Maar zijn komst in ons vleesch was niets anders dan een begin. Christus de Heer leeft en Hij leeft in eeuwigheid.In ieder ziel wil Hij vieren én Zijn ge boorte én Zijne verschijning. Hij wi. ons allen voorbereiden tot den dag on zer geboorte in den hemel, waar Hij ons binnen leidt in het rijk van Zijnen Vader, waar de armen rijk zijn. de zwakken sterk, de beproefden en ver drukten gelukkig. Maar wij kunnen reeds nu, dezen Kerstdag, antwoorden op het Engelen gezang en een blik vol verlangen wer pen op het nieuwe Jerusalem, dat voor bereid is voor degenen, die op aarde Christus, het Vleeschgeworden Woord, opgenomen hebben Wij hebben zijn glorie gezien, de glorie van den eenig- geboren Zoon des Vaders, vol van gratie en waarheid H. Nacht, op engelen-vleugelen na dert gij de aarde Nacht waarom de volkeren hebben gezucht Nacht dié voor al degenen die u verwacht hebben een feest van licht is. En nog immer keert jaarlijks die ééne onvergetelijke Nacht, waarin plotseling Uw Almachtig Woord, o Heer, van af den hemeltroon tot de in diepste stilte verborgen we reld omlaag kwam, terug voor de vol gelingen van dat Woord in een feest- nacht. Gelijk de H. Geest, zoo bidt nog immer het geloovig volk in dien heili gen stonde om middernacht En het woord is vleesch geworden en hot heeft onder ons gewoond Het Eeuwig Woord, de Zoon var. God is vleesch geworden Mijn Zoon zijt Gij, vandaag heb ik U gebaard, it den lichtglans van het heiligdom .heb Ik U gebaard uit Mijn schoot vóór de morgenster». Diep, ondoorgrondelijk is die eeuwi ge baring van den Zoon in den schoot van den Vader. Alleluia, Gij zijt mijn Zoon, vandaag heb Ik U gebaard Het H. Evangelie zegt ons En tij dens hun verblijf aldaar verliepen de dagen dat zij baren zou, en ze baarde haar eerstgeboren Zoon, en wikkelde Hem in doeken en legde Hem neder in een kribbe Het Woord is vleesch ge worden. De Moedermaagd had ontvr«r.gén van den H. Geest, en vandaag, na ne gen maanden, baart zij de gezegende vrucht van haren maagdelijken school, Jezus. Gelijk op den Paaschmorgen.Hij uit het gezegeld graf verscheen,zoo-cok verschijnt Hij vandaag uit den school van Maria, Moeder Gods. En daar stond een Engel des Hee- ren... en zeide hun Vreest niet, want zie, ik boodschap u groote vreugde,die voor geheel het volk zal zijn dat u heden een Zaligmaker is geboren, die Christus de Heer is, in de stad van Da vid». ...En opeens bevond zich bij den Engel een menigte uit het hemelsch» heer, die Gode lof zongen en jubelden: Eere aan God in den hooge, en op aar de vrede onder de menschen van goe den'wil Aldus vandaag,'na 2000 jaar gaat de Heer opnieuw voor ons te Bethle hem geboren worden en wel in zijn gedaante van 't H. Brood, gewijd op het altaar van Zijne woning door het Consecratiewoord. Vandaag gaat in vervulling het verlangen van duizenden en duizenden ecuwen de Zoon van God, Jezus, verschijnt ons gelijk Hij heerscht in den hemel als Godmensch omringd van glorie Vandaag, gedu rende den Heiligen Nacht wordt het jubelend gezongen Glorie in den Hooge aan God Vandaag brengt Jezus in het H. Misoffer speciale hulde aan Zijn en onze Vader Dapk zij Jezus moeten en mogen wij zeggen Eere zij God in de hemelen. Door Zijne geboorte, Zijn werk, Zijnen dood verheerlijkt de Redder de glorie van Zijn Vader - en schenkt vrede op aarde aan de menschen van goeden wil. Vrede zij met al de menschen gedu rende deze Heilige Nacht Slechts in Christus is de vrede ontvangen wij daarom Jezus, onze Vrede, in de krib be van ons hart. En laten wij Kerstmis op een waar dige wijze met een H. Communie vie ren, want communiceeren is het Kinde- ke Jezus ontvangen. Want luidt het gebed der Kerk niet: Welgevallig zij U, smeeken we, o Heer, hèt offer dat we heden opdragen laat ons met de hulp uwer genade, door de deelneming aan de H. Geheimen, aan lem gelijkvormig bevonden worden, :i Wien onze natuur met U is UW BROERKE. De Bond der Katholieke Dagblad schrijvers van Belgie opent op dezen Kerstdag de jaarlijkscKe inschrijving van de Nieuwjaarsgiften voor den Paus, onder de hooge bescherming \*an Zijne Em. den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en van het doorluchtig Epis copaat. Een eenige gelegenheid wordt thans de Belgische Katholieken gebóden om den H. Vader een tastbaar bewijs van hun traditioneele kinderlijke gehecht heid te bieden. Dit jaar herdenkt dc H. Vader de 60c verjaring van zijn priesterwijding uiterst zeldzaam feit in het leven van een Paus. Wij hoeven de geloovigen niet te herinneren wat deze 60 jaren priesterschap, deze 60 jaren van on verdroten en offervaardigen arbeid beteekenen voor Hem, die sedert meer dan 15 jaar het bestuur van de H. Kerk waarneemt. Het weze voldoende zich de woor den te herinneren, welke pas een maand geleden werden gesproken door Pius XI, door ouderdom en ziekte neer geveld, en elke rust weigerende ik wil stervenaan den arbeid voor het welzijn van de Kerk.» Diep roerend schouwspel, dat de be wondering afdwingt van gansch de wereld deze bewonderenswaardige ouderling van 82 jaar, altijd aan den arbeid, altijd dapper, altijd' strijdende voor God, voor de Kerk en voor het heil der zielen. i egenover zulke sublieme groot heid dwingt een dure plicht zich op aan alle kinderen van de Kerk den Paus helpen en steunen in de vervulling van zijn harde en zware zending. Destijds, in de verve tijdéri der Pau selijke Zouaven, hebben de Belgische Katholieken niet geaarzeld den Heili gen Vader hun jeugd, hun bloed en hun leven te geven thans wordt hen dergelijk offer niet meer gevraagd,doch 1 eenvoudig een weinig van hun overtol lige, om den H. Vader toé te laten zijn werk van offer en liefde in de' Kerk van God voort te zetten. Belgische Katholieken, Weigert dtin uwen penning niet voor den Paus stort edelmoedig en breed uwe bijd.a- ge aan de Katholieke Dagbladschrij vers, die gelukkig en 'M ztilltm zijn deze giften in uw naam, neder te leggen aan de voeten van dén H. VadëY. Zij zullen aldus door U' zelf iri5 sta^l ge steld worden Z. H. Pius XI nët tastbaar bewijs te geven dat de Belgische Ka tholieken gehecht blijven 'aan hun al oude en kinderlijke ambitie uit te blin ken als de trouwste, de edelmoedigs!, e. de offervaardigste en de verkleefdste kinderen van de Kerk en van den Paus, Het Bureel van den Bond De ondervoorzitters, De Voorzitter, Joseph Pecker. R. Van Haesendonck Willem Ugeux. De Schatbewaarder, De Secretaris, V. De Myttenaere. E. Storck. De inschrijvingslijsten zullen vei- sohijnen in de Katholieke pers. De eerste lijst zal binnen acht dagen verschijnen. De namen der inteekenaars zullen verzameld worden in een album, dat tegelijk met het bedrag der inschrij ving aan Z. H. den Paus qverhand'gd wordt. Men schrijft in op het bureel van het blad of door storting op het post- checknummer 38279 der Pauselijke Nieuwjaarsgiften. Onze koninklijke prinsjes Josephine-Charlotte en Boudewijn woonden in een Brusselsen theater de vertooning bij van het spel «Sneeuwwitje en de Ze ven Dwergen welke georganiseerd werd door het Verbond der Vuurkrui- sen. De Koningskinderen waren er het VGorwerp van een levendige ovatie en mochten nadien, tijdens een receptie tehunner eer, uit de handen der kleine vertolkers geschenken in ontvangst nemen. De ministers zijn gisteren in Kabi netsraad bijeengekomen onder voorzit terschap van den h. Spaak, eerste-mi- nister. Begonnen te vier uur, duurde de ver gadering tot kwart over negen. Na afloop er van werd aan de pers volgende mededeeling verstrekt De financieele toestand De minister van Financiën heeft den Raad op de hoogte gebracht van den financieelen toestand. Het fonds voor groote werken De minister van Openbare Werken en Werkverschaffing heeft 'n uiteenzet ting gegeven omtrent den toestand van het fonds voor groote werken. De reglementeering van den huisarbeid en de beroepsheraanpassing der werkloczen Op voorstel van den minister van Arbeid en Sociale Voorzorg heeft de Raad zijn instemming betuigd met een wetsontwerp ter aanvulling van art. 30 van de wet van „10 Februari 1934 be treffende de reglementeering van den huisarbeid, op het gebied van Ioonen en hygiene en met een ontwerp van Ko ninklijk Besluit betreffende de beroeps heraanpassing der werkloozen. Verlenging der huishuurwet van 11 Maart 1938. Op voorstel van den minister van Justitie is besloten geworden dat de Re geering aan de Kamers de verlenging zal vragen van de huishuurwet van 1 1 Maart 1938 tot 31 December 1939 voor een reeks gemeenten. Heruitbreiding van het Mcnd- en Klauwzeer De minister van Economische Zaken en Landbouw heeft den Raad op de hoogte gebracht van de heruitbreiding van de epidemie van mond- en klauw zeer en van de maatregelen die gebeur lijk zouden te treffen zijn. Het fonds voor winterhulp. De Raad heeft besloten een som van 10.000 fr. te storten in het fonds voor winterhulp waartoe de Koning het ini tiatief heeft genomen. De eerstvolgende Kabinetsraad zal plaats hebben op V/oensdag 4 Januari. MET VIER PUNTEN GEDAALD 768 voor de maand December tegen 772 voor de maand November Het algemeen indexcijfer bedroeg op 15 December 768 tegen 772 voor de maand November. Nov. Dec. Voor heel het Rijk 772 768 Brussel 838 835 Antwerpen 813 807 Gent 772 766 Luik 776 773 Prov. Antwer pen 792 787 Prov. Brabant 781 777 Prov. West-Vlaand. 759 754 Prov. Oost-Vlaand. 760 756 Prov. Henegouwen 787 783 Prov. Luik 775 771 Prov. Limburg 774 770 Prov. Luxemburg 755 75 1 Prov. Namen 762 760 Stabilisatie-index Nov. Dec. Het Rijk 98,6 98.2 Brussel 101,8 101,5 Antwerpen 98.8 99.5 Gent 99.0 98.5 Luik 101.1 100.6 Prov. Antwerpen 99.9 99,5 Prov. Brabant 98.4 97.5 Prov. West-Vlaand. 97.7 97,2 Prov. Oost-Vlaand. 98.0 97,6 Prov. Henegouwen 98.0 97.7 Prov. Luik 99.7 97,2 Prov. Limburg 100.5 100.1 Luxemburg 95,7 95.3 Prov. Narhen 99.3 99.0 Zocals gemeld heeft het komiteit voor ekonomische ordeningWoens dagavond zijn instemming betuigd met de voorstellen van de Nationale Spoor wegmaatschappij, betreffende de aan passing van het Spoorwegtarief. Die in stemming geldt voor alle gedane voor stellen, behalve voor de voorgestelde verhooging van de arbéidersabonne- menten, dewelke dus op hun huidige bedragen behouden worden. Het geldt hier geen eenvormige ver hooging van alle tarieven, maar feite- j lijk een herziening welke meebrengt' dat sommige tarieven meer en de ande re minder, naar gelang van de katego- rieën, zullen verhoogd worden. Deze hervorming komt neer op een gemid delde verhooging met 5 tot 6 t. h. De spoorwegmaatschappij rekent, uit dien hoofde, op bijkomende ontvangsten, ten beloope van ongeveer 90 millioen per jaar, personenvervoer en goederen vervoer samen. Men denkt dus, dat het nieuwe tarief zal ingaan op 1 Januari. Evenwel is nog een afkondiging in het Staatsblad ver- eischt, alvorens de spoorwegmaatschap pij tot de toepassing kan overgaan. .Urk, 23 Dec. -De bevolking van het eiland Urk, dat tengevolge van sneeuw en ijs van de buitenwereld is af- gezonderd, wachtte Vrijdag nog steeds! op de aankomst van een vliegtuig. Het is echter een gewaagd bedrijf, om tij dens vallende sneeuw Urk, dat te mid den der ijsvlakten haast onvindbaar is op te zoeken. De tocht per ijsvlet is eveneens we gens het slechte zicht uitgesteld. Ook enkele personen, die op ski's wilden trachten Kampen te bereiken, raakten den koers kwijt en keerden terug. De stoomboot «Geusau», die in den IJselmond ligt, heeft brandstof ingeno men, om zoodra er verandering in het weer intreedt, dadelijk een poging te ondernemen om Urk te bereiken. Op het oogenblik echter zijn de 4000 Urkers volkomen verstoken van eenige verbinding met het overige deel van het land. Voorloopig is er nog een vol doende voorraad meel en rogge om de afzondering nog een tijdje vol te hou den. Met suiker, melk en eieren moet echter voorzichtig gehandeld worden aangezien de voorraad zeer beperkt is. Parijs, 23 Dec. De brand, die in het «Hotel des Invalides heeft gewoed is van zeer ernstigen aard geweest. Het alarm werd gemaakt door den sergeant postoverste, die de eerste de vlammen waarnam, die op dat oogenblik langs den gevel begonnen te likken. Weldra waren de brandweerafdeelingen uit alle Parijsche kazernen op de plaats van het onheil samengestroomd en kolonel Berrère, bevelhebber van de brand weer van Parijs, nam persoonlijk het bevel over de blusschingswerken in handen. Ondanks de vorst, werkten alle lansen normaal. Het vuur was ont staan in oude gebinten en sloeg over naar archieven, welke op de zolders opgestapeld lagen. Korten tijd na de brandweer kwa men de officieele personaliteiten ter plaatse, waaronder maarschalk Pétain en generaal Bourret, plaatsbevelhebber, wiens appartementen in het «Hotel des Invalides! liggen. In de nabijheid van het gebouw, en ondanks een. koude van 5 gr., was eer» dichte mepigte samengestroomd, die het werk van de brandweer in deze moeilijke omstandigheden met belang stelling volgde. De toeschouwers werden op afstand gehouden door een aanzienlijken or dedienst. De Dóme de Mansart waaronder zich het graf van Napoleon bevindt, werd gelukkig niet door het vuur be dreigd. Parijs, 23 Dec. Om middernacht was alle gevaar geweken. De personali teiten verlieten het «Hote Ides Invali des en de brandweer plooide haar materieel op. Kolonel Barrère en de staf van de brandweer trokken zich terug, en de meeste manschappen rukten in. Alleen een brandwacht, samengesteld uit een officier, een onderofficier en twaalf manschappen bleven ter plaatse.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2