De zonderlinge grillen van koningen en kiizers Geschenken voor ds Oorlogsteringiijders PU ROL bii Ruwe Huid van Handen en Gelaat 0EKEM6D NIEUWS O re dar een lawine bedolven De aanhouding van SEnjeurnalist t© Brussel Benoemingen van Burgemeesters Het Leven van UILENSPIEGEL u 28 December. H. Onnoozele Kinde ren. Met ontroering denkt de Kerk aan de kinderkens van Bethlehem die op last van Herodes, die den pasgebo ren Jezus wilde dooden, om het leven werden gebracht. 29 December. H. Thomas van Canterbury. De schitterende toe komstmogelijkheden die in zijn bereik waren ten spijt, bestemde Thomas zich tot het priesterschap. Toen-hij aartsbis schop werd van Canterbury (Enge land) veranderde hij in niets zijn so bere levenswijze. De armen waren zijn beste vrienden. Ingevolge een conflict met den Koning werd hij door dezes handlangers gedood (Xlle eeuw.) De daling van het indexcijfer. De met December verwachte daling van liet indexcijfer is niet alleen werkelijk heid geworden, maar zij is grooter dan gedacht. Verleden jaar was het cijfer ongewijzigd gebleven, maar ditmaal staat het vier punten lager dan vórige maand. Deze daling is vooral" toe te schrijven aan de daling van den prijs van de eieren, die normaal hun hoogte punt bereiken in November maar de stijging van de boterprijzen heeft die daling eenigszins geremd. Ook de prij zen van het varkensvleesch zijn eeniger- mate geslonken en het brood is minder duur, evenals de aardappelen. Terloops weze gezegd dat in het bui tenland de prijzen van de voedings middelen dalen. De Winter te Parijs in 1709. - In een kroniek uit het jaar 1 709 worden enkele inlichtingen verstrekt over den strengen winter, die alsdan in Frank rijk heerschte. Zoowel "in de stad als op den buiten stierven in dit jaar verscheidene per sonen van de koude. Te Parijs at men gedurende maan den bruin brood en verscheidene adel lijke families, die te Versailles verble ven, waaronder Mevr. de Maintenon, voedden zich met haver. Als men dit verneemt, kan men zich indenken. wat de ellende van het kleine volk is ge weest. Het was ook in 1 709 dat Lodewijk XIV voor 400.000 frank vaatwerk verkocht; zijn voorbeeld werd door tal rijke edelen nagevolgd. cDe koude Was zoo streng, Schrijft S Simon, dat de likeurflesschen in de verwarmde kamers van het paleis van Versailles stuksprongen.- De Joodsche inwijking in Belgie. Naar verluidt zijn, sedert Maart, 6.000 Israëlieten in Belgie gekomen, waaron der 5.000 op. onregelmatige wijze. Se dert Juli schommelt de inwijking tus- schen 900 en 1.000 in de maand, niet tegenstaande de rijkswacht aan de grens een waakzaam oog opent; de 350 gendarmen die met deze bewaking be last zijn kosten aan den Staat 4.000 fr. per dag. De uitvoer van witloof. Men weet dat het Belgisch-Fransch handels akkoord, dat onlangs verlengd werd, tot Mei 1940 den uitvoer van witloof regelt. Wat velen niet weten is dat ie der jaar voor ongeveer 120 millioen witloof naar Frankrijk uitgevoerd wordt. In Engelsche bladen las men dat een jongeman in New York hondenkiezen verzamelt. Hoe vreemd men dit ook moge vinden, toch kunnen we niet ont kennen, dat er nog vreemder verzame lingen bestaan. De verzamelwoede heeft niet alleen vat op gewone stervelingen. Ook kei zers en koningen zijn hartstochtelijke verzamelaars geweest. De ex-keizer van Duitschland verzamelde destijds uni formen van alle legers der wereld. Ex-koning Alfonso van Spanje ver zamelde... aanslagen, die tegen hem gericht waren. Dat wil zeggen, hij be waarde zorgvuldig alles, wat zijn leven ooit had bedreigd. In dit museum van verschrikking kon men zoowel de hel- sche machine zien, waarmede jaren ge leden de hofstoet te Madrid in de lucht geblazen, moest worden,als de huid van het paard dat gedood werd toen bij het huwelijk van den koning een bom in het staatsièrijtuig werd geslingerd. De vorige koning van Griekenland verzamelde met ware geestdrift deur knoppen. Voortdurend reisden afge vaardigden door de wereld, die deze oorwerpen uit alle eeuwen verzamel den. Koning Haakon van Noorwegen wijdt zich aan het verzamelen van sneeuwschoenen, die hij eigenhandig in zijn vrijen tijd vervaardigt. De onlangs overleden koningin-moe der van Roemenie verzamelde parfum- fleschjes, die de reukwerkfabrieken der geheele wereld haar gaarne toestuur den. Een eenige rariteiten-kabinet van kristal, een museum van aangename geuren uit vijf werelddeélen. 39 DOODEN EN 11 GEKWETSTEN Tokio, 27 Dec. Drie en negentig arbeiders eener fabriek bij Shiaidani (prov. Toyama) gelegen, werden on der een lawine bedolven. Tot nu toe heeft men 39 dooden en t l gekwetsten onder de neergestorte sneeüwmassa's weggehaald. Dè reddingswerken worden ten zeer ste bemoeilijkt door de ongunstige weersomstandigheden. DE POLITIE-INSPECTEUR EVEN EENS IN VRIJHEID GESTELD. De poütie-inspekteur T. uit Elsene die verleden week werd aangehouden ktVei band met inlich tingen welke hij aan den heer Lebrun, bestuurder van het Brusselsch nieuws-agentschap «Dayi> verschafte, werd Dinsdag door onderzoeksrechter Terlinck in vrijheid gesteld. EEN INTERPELLATIE IN DE KAMER Louis Piérard, Kamerlid voor Bergen heeft besloten een interpellatie bij de Kamer in te dienen over de aanhouding en vervolgingen tegen den heer Lebrun. Hij wenscht te wijzen op de betrekkin gen lusschen de pers en de rechterlijke macht, alsmede op het beroepsgeheim an de journalisten. Evenals de voorgaande jaren heeft Koningin Elisabeth Kerstgeschenken laten overhandigen aan de invalieden die door de zorgen van het Werk der Oorlogsteringiijders - verzorgd worden in het sanatorium van. -Blanmont. Ma joor Delvaux, afgevaardigde van de Koningin, wérd in het sanatorium ont vangen door M. Breüghelmans, voor zitter Granshof, onder-voorzitter van denr beheerraad Crabbé, beheerder bestuurder van 't Wérk, en Massart, be stuurder van het Rustbu®. De geschen ken 'der Kóningin werden door de ver pleegden met ontroering ontvangen. EEN EERSTE OFFICIEELE LUST In het Staatsblad van Maandag,Dins dag en Woensdag, 26, 27 en 28 Dec. is eëh eerstè lijst van burgemeesters verschenen, benoemd bij Koninklijk Besluit van 24 December jl. IN DE PROVINCIEHOOFDPLAATS. Brussel Ad. Max. Antwerpen C. Huysmans. Brugge V. Van'Hoestenberghe. Bergen* V. Maistri'aui Hasselt J. Bollen. Namen L. Huart. IN DE ARRONDISSElflENTS- HOOFDPLAATSEN Nij vel L. J Jeuniaux. Diksmuide J. Titeca. Oostende Ed. Móreaüx. Veurne G. Van Hee. Aat F. Felu. Thuin L. Gendebien. Bastenaken A. Matèrne. ARRONDISSEMENT ANTWERPEN Kapellen Speth J. Fr.; Lint, Smits J.; Merksem Van Tichel Alf. Schilde L. Marien Schoten V. Bracht Viersel van de Werve de Schilde P.Zandhoven -de Meester H. Zoersel Vercammen Eug. ARRONDISSEMENT TURNHOUT Hoogstraten Brosens J. Fr., Merksplas Mertens J. B. Westerloo; Prins de Mérode de Westerloo Westmeerbeek Janssens J. A. ARRONDISSEMENT BRUSSEL Anaerlecht Reriard M.Beigem Vanden Ehnde J. Buken Waer- zeggers G., Etterbeek Schmidt L., Evere r Van Leeuw .(T; Gaasbeek Van Cromphout L. Humbeek Horck- mans L. Kampenhóut Dekjëyser P., Kobbegem De^Kd: ;irifieek e r H.Ma- chelen - Meert Gï VMërehtem Van Ginderachter J. Perk Graaf de Ri- beaucourt, Ruisbroek Cornelis P. Schaarbeek Blum F. .Sint Laureins- BerchemVan Wildéröde Fr., Zemst ARRONDISSEMENT LEUVEN Bost Van den Hoeck P. Drieslin- ter Lindekens H.Keerbergen As- selberghs G. Kersbeek-Miskom Le- naerts J., Kessel Loo Roelandts A. Sint-Margriete-Houtem Hendrickx, P. Werchter Van Roost H. ■door AUCTOR 21 7de Vervolg. Wat zijt ge van plan te doen Iemand naar den rechter te zen- Jen. Maak er dan spoed mede, want ik heb niet veel tijd té verliezen... Een half uurtje later keerde de be diende, door den bestuurder uitgezon den, terug en bracht hem een schrift van den rechter. Als de bestuurder dat gelezen had. sprak hij In regel... Gelieve mij te volgen. Hij ging den hoofdbewaker verwitti gen, die in het bezit was van de sleutels der lokalen waar de gevangenen opge sloten waren en door den gerechtsdie naar vergezeld, begaf hij zich naar de cel van Lamme... Deze lag op zijne bris, maar sliep niet. Verschrikt sprong hij op. Kwam men hem halen, om hem een kogel door den kop te jagen Reeds verscheidene dagen had hij zich iri het hoofd gestoken, dat men hem zonder hem te oordeelen, zou van kant helpen. Eenzaamheid en schrik zijn slechte raadgevers. Hier is de gevangene, zei de be stuurder, Ik lever hem in uwe handen. 1 Dat zal de beul zijn, dacht Lam me, en hij beefde over al zijne ledema ten. De bestuurder verwijderde zich en de andere sloot de deur. Gij zijt Lamme Goedzak vroeg hij. Ja, mijnheer... Ja, burger... Om u te dienen. De eerste consul Bonaparte, die thans te Antwerpen verblijft, stelt be lang in u. Lamme herleefde. Ja zei hij... En, daar hij zijn moed herkreeg, kwam zijn pochgeest ook in hem terug. Dat is zijn plicht, voegde hij er, bij. Wij hebben te Parijs veel voor hem' A -1 CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE ARRONDISSEMENT BRUGGE Aartrijke Lievens Ars. Hertsber- ge Rapaert de Grass P. Hoecke Louwagie C., Houtave Rotsaert A., Jabbeke Jonckheere L. Sint An- dries Ridder van Outrijve d'ldewal- le, Sint Kruis Janssens P. Snellegem Barones Gillès de Pélichy, Oostker- kc Locbuyck A. Torhout Bece- laere A., Uitkerke Welvaert P. Var- senaere van Caloen de Basseghem R. Waardamme Dewittë Aug; Ze- kergem Denys P. ARRONDISSEMENT IEFER Elverdingen Graaf Mouchet Bat- tefort de Laubespin, Krombeke De block V. Meesen Trachez J.Paschen- daele Camerlynck A. Sint Jem r Gheyssens El. Voormezele Bartier G. Wulvergem Deknudt J. Zonne- beke Vandenbulcke V. Zuidschote, Peceu, Ijl. - ARRONDISSEMENT KORTRIJK Bavikhove Hugelier J. Bossuit Dumortier G. Desselghem Ponseele M. Harelbeke Bossuyt R. Heéstért "Quatannens A. Helkijn Bovaert H. Herzeeuw Beaucarne J. Ingooi- gem Balcaen H. Kaster Gerniers V., Kerkhove Van Wassenhove A., Marke— De Brabandere C. Moorsele Pareit O. Outrijve Spincemaille R. Sint Denijs Delputte O. Tiegem Verbrugge A. Vichte Deroost P. Waarmaarde - Moerman J. ARRONDISSEMENT OOSTENDE Eernegem Boedts J. Leffinge Dekeyser Aug. Mannekensvere Coe- ne A., Oudenburg Smis K. Schore Van Damme A. Zande Vande- casteel G. Zevekote Dehaemers C. ARRONDISSEMENT TIELT Aarsele De Roo Ad. Koolskamp Schotte P. Meulebeke Danneels R. Wakken Derveaux G. Wielsbeke Lambrecht A. ARRONDISSEMENT AALST Appelterre-Eichem Crommelinckx R. Aspelare Prieels C. Bambrugge Gabriels A. Bavegem De Paepe A. Elene Baron della Faille d'Huysse, Grootenberge Van Melckebeke A., Herdersem Muylaert L. Sint Ante links Bogaert A. Woubrechtegem Schockaert S. ARRONDISSEMENT EEKLOO Bassevelde Dhanens G.Boekhou- te Ingels J. Ertvelde Van de Voorde R. Kluizen de Potter d'ln- doye, G. Lembeke Graaf G. d'Al- caritara, MiddèlbergHuyghe H. St Laureins De Sutter L. ARRONDISSEMENT GENT Afsnee Van Oost G. Asper De Rycke K. Astene Leroy A. Baaigem Hul V. Beervelde De Clercq F., Botteiare Stas de Richelle, M. Des- teldonk De Coninck A. Deurle Baemewijck Th. Lemberge Maen- haut J. Lootenhulle Hulin de Loo G. Lovendegem Bibauw T. Meigem Claeys J. Melsen Van Iseghem A., Mendonk Van Hyfte T. Munte Verlinaen R. Nevele Lampaert L., Petegem Haerens A. De Pinte baron de Giey, Poeke Mejuffrouw Pycke de Peteghem, Ronsele Me- ganck K. Sint Martens Leerne Van Crombrugghe C. Ursel Bruggheman R. Vinkt De Roo O. Vurst Van Durme L. Wondelgem Van Cau- enberge S. Zwijnaarde baron della Faille d'Huysse. ARRONDISSEM. OUDENAARDE Beerlegem De Wilde Ed. Etikho- e Blommaert Ch. Hundelghem Lodens R. Mater Roman L. Moore- gem Schepens R. Nederzwalm-Her- melgem Simoens H. Nukerkc De Schaumes R. Ouwegem Rckegem O. Paulatem Van de Velde P. Sint Denijs-Boekel Ghys C. Sint Korne- lis Horebeke Van der Linden R. Wannegem-Lede ridder de Ghelinck d'EIscghem,: Zingem Amelót A." ARRONDISSEMENT ST NIKLAAS Dakman Leyns Pr. ARRONDISSEMENT HASSELT Di;ras d'Oultremont (graaf L.) Kortijs P. Snyers.Loksbergen M. Jorisscn, Meldert Fr. Aerts, Muizen A. Fallas, Ordingen Baron A. de Pitteurs Hiegaerts, St Truiden W. Thenaers, Spalbeek E. Pollenus, Wimmertingen A. Mouling, Zolder Baron J. de Villenfagne de Vogel- sahek. ARRONDISSEMENT MAASEIK Ee'en baron J. Powis de ten Bos- che, Houthalen Th. Lefrère, Kleine Brogel P. Voets, Neerpelt A. Clerckx, Rotem Ridder Ch. Moreau de Bellaing, St Huibrechts-Lille P. Klok. ARRONDISSEMENT TONGEREN Dietsch-Heur J. Jadouille, Ge- noelselderen J. Beaudouin, Gotem G. Daniels, Groot-Loon A. Ghy- sens, Groot-Spouwen Ch. Merckem Heks Graaf A. de Marchant et d'Ansembourg, Hendrieken J. Ot- tenburgs, Hestappe M. Depaifve, Herten W. Cuyx, Hoeselt - R.Nar- tus. Klein-Gelmen G. Lenaers, Ko- ninksem J. Hansen, Kuttekoven Th. Valkeneers, Lanklaar J.Schur- ers, Mal J. Ramaekers, Martenslin- ;e J. Nassen, Mechelen Th. Smeets, Mechelen-Bovelingen J. Coune. Munsterbilzen P. Peters, Wouteringen A. Neven, Piringen r- E. Devoet, Rosmeer G. Stevens, Rut- len Graaf Ph. de Hemricourt de Grunne Tongeren Baron G.Meyers Voort Th. Timmermans, Vreeren L. Nulens, Waltwilder Baron A. de Roosen. In dezelfde aflevering van het staats blad verscheen eveneens de lijst der burgemeesters, benoemd in de arron dissementen Nijvel, Ath, Charleroi, Bergen, Zinnik. Thuin, Doornik, Hoei Luik,, Verviers, Borgworm, Aarlen, Bastenaken, Marche en Famenne, Neuf- chateau, Virton en Dinant. J Springende Lippen, Winterhanden en Wintervoeten gedaan. Ge moet weten dat wij toen de oorzaak zijn geweest.. Wij hebben geen tijd, brak de ge rechtsdienaar af, om ons thans met ver halen bezig te houden. Als ge mijne voorwaarden aanvaardt kunt ge straks in het rijtuig al vertellen wat ge weet. Voorwaarden Ja, die u gesteld worden, om uwe vrijheid terug te bekomen. Mijne vrijheid Ik neem die voorwaarden allemaal bij. voorbaat aan. Niet te haastig. Ziehier wat ge te doen hebt, om dadelijk het gevang te verlaten. Vooreerst bezit niemand het recht, daar ge van zeer laakbare en strafbare feiten beschuldigd zijt, u in vrijheid te stellen. Zoomin de consul Bonaparte als de rechter zelf. Dat zult ge allerbest begrijpen. Zeker. Daarom moet ge de ge vangenis ontvluchten. Als ik maar kon I Ik zal u de gelegenheid geven. Dan spoedig maar, want, ik ga hier kapotdv En ge kunt met mij vertrekken, heden nog, maar ge moet mij stellig' beloven dat ge overal waar men er naar vraagt, zeggen zult dat ge gevlucht zijt uit het gevang. Ge kunt maar een vertelsel uitvinden, om uwe woorden waarheid bij te zetten. - Dat beloof ik, zei Goedzak. - Dat is de eerste voorwaarde. Ha, er zijn er nog Nog eene... Buiten wacht een rij tuig en ik heb opdracht ontvangen u onmiddellijk buiten het land te brengen. Naar welk oord Naar Nederland, waar de stad Amsterdam u als verblijfplaats is aan gewezen. Ik zal er vrij wezen Ge zult er al mogen doen wat u lust en niemand zal er u lastig vallen, maar ge moogt die stad niet verlaten... Ge zult er onder het waakzaam oog van het gerecht verblijven, en bij de eerste poging om buiten Amsterdam te ko men, wordt ge gevangen genomen weer opgesloten. Goed begrepen, niet waar Ik zal gehoorzamen. Het zal in uw eigen belang we zen... Er is echter iets, waarop ik uwe aandacht wensch in te roepen, zei Lam me na eene korte pooze. Ik luister. Ik bezit geen rooden duit. Dat is niets. De eerste zes maan den zult gij geld ontvangen, genoeg om te leven en eene bezigheid te vinden. Gaan wij Ik- volg u, zei Lamme, die als een zware steen van zijn hart voelde rijzen, alè hij de deur zijner cel voorbij ging, en hij blikte weer met blijdschap en ertróuwen, het leven te gemoet, als hij büiten de poort der gevangenis op. dé straalt stapte en de lucht der vrijheid in ademen mocht... Al zijn leed was vergeten en^de toe komst scheen hem weer toe te lachen. Alleen zou hij een beker gerstennat hebben willen aan de lippen zetten, maar hij dorst daar zijn bevrijder niet over spreken. De twee mannen stapten in de koets en de voerman legde de zweep over de paarden, die in vollen draf doorrenden, naar het verbanningsoord... Zoo werd Lamme door den consul in vrijheid gesteld, door toedóen van Uilenspiegel, wat Goedzak echter niet wist. En daar het Tijl niet bekend werd gemaakt, dat de consul dit gedaan had, verwenschte deze nog maar altijd den ondankbaren Bonaparte, als Lamme reeds over de Nederlandsche grens zij nen gezel over Uilenspiegel en dezes guitenstreken sprak en hun gulle lach over de velden klonk. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2