30 DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND De Koning der Joden Vrijdag DEC. 1938 Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen SENAAT Op het Eiland Urk in Nederland Het Merengebied door sneeuw storm geteisterd Bezuinigingen cp het Ministerie van Openbare Werken XXXXIIIe JAARGANG NUMMER sa Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.Z H. SA BIN US |Zoaop7,46 af 16,01 1 L. K. 12 V. M. 5 DE «OSSERVATORE ROMANO OVER DEN STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST Havas meldt uit Vaticaanstad «De «Oservatore Romano» stelt mef bitterheid vast, dat zoowel in Rusland als in Duitschland belangrijke pogingen in het werk zijn gesteld door het mili tante atheisme om het godsdienstige gevoel in het volk aan den vooravond van Kerstmis te verstikken. Het blad schrijft, dat in Rusland het atheisme geen Ersatz voor den godsdienst, strijdt; in Duitschland is dat anders. Voor de nationaal-socialistische we reld, aldus het blad,wordt een niet min der hardnekkige miskenning van het christelijke omgezet in dat nieuw-hei- densche, pantheistische mysticisme, dat AANVAL VAN DEN ANGRIF» OP HET VATIKAAN De «Angriff» publiceert een hoofd artikel, waarin een hevige aanval wordt gedaan op het Vaticaan. Zonder twijfel, aldus Havas uit Ber lijn, is dit een antwoord op de jongste verklaring van den Paus inzake de to talitaire beginselen, waarover tot nu toe in de Duitsche pers is gezwegen. Het blad schrijft, dat het Vaticaan ;evonden heeft zich °P bet oogenblik bijna uitsluitend welken het be- bezorgd maakt over het Jodenvraag stuk en verwijt het Vaticaan niet te protesteeren tegen de Britsche actie in Palestina. Het nationaal-socialistisch orgaan besluit met de verklaring, dat het oude devies van de kruistochten God wil beweert tegen het atheisme te strijden het moeilijk te vereenigen is met een en dat zich zelf opwerpt tot verdedi- dergelijke religieuse politiek.» ger van geloof en godsdienst tegen het materialistische bolsjewisme en aldus een recht opeischt op dankbaarheid van hen die het vervolgt. Dit werk van godsdienstvernietiging is nog gevaarlijker dan het openlijk be leden atheisme. Het is voldoende de nationaal socialistische pers door te ne men om het streven op te merken dat de laatste dagen in het werk gesteld NIEUW SCHANDAAL VAN HET «SCHWARZE KORPS» De Jezuïeten Geestelijke Slangen zonder ruggegraat Berlijn, 28 December Het «Schwarze Korps», het orgaan van de S. S. dat heeft aangekondigd, wordt om het karakter van Kerstmis te dat binnenkort een einde, zal worden ontaarden door profane denkbeelden gemaakt aan het Jodenvraagstuk in de plaats te stellen van de christelijke Duitschland, merkt in verband hierme fceteekenis dezer viering. Het orgaan van het Vaticaan verge lijkt de Russische opvatting met de na tionaal-socialistische en verklaart De uitersten raken elkander bij de de op dat er een opmerkenswaardige parallel te trekken is tusschen de Jood- sche taktiek en de katachtige voorzich tigheid van het clerikalisme». Deze beide groepen hebben niets ge- afbraak van dat geloof, die moraal, die meen met den adelaar, doch gelijken gedachten en die christelijke zeden, die meer op een aal. De clerikale aal is zich stellen tegenover hun gemeen- evenwel nog moeilijker te vangen dan schappelijke doeleinden, welke er in.de Joodsche. bestaan alle glorie aan God te ontzeg-! De Jezuieten worden vervolgens gen om haar aan den mensen tcgev -i- - Laten wij onze oogen keeren naar de genoemd, welke door den Staat me verschillende deelen der wereld en in kunnen worden gevoed, het bijzonder daarheen, waar men vu-1 Deze woorden schijnen een beyesti- ricr den Heer loochent. Er is geen vrede ging van geruchten, welke te Berlijn de tusschen de volkeren, de klassen noch ronde hebben gedaan over een hervat- in de -ewetens, want er heerscht geen ting van den stnjd tegen het «cienka- vrede met rechtvaardigheid, naasten- lisme-, en over de financieele maatrege- liefde en menschelijke solidariteit.» len tegen de Kerk. De dagbladen hebben een blief aan den heer Eersten Minister gepubliceerd waarin het Nationaal Kolen'oureu som mige voorstellen, v gedaan door den hr Burgemeester van Gent, beantwoordt. Wij vinden daarin onder meer de vol gende beweringen Alleen de moei lijkheden van het verkeer per spoor en te water, te wijten aan de slechte weer gesteldheid, zijn de oorzaak van de vertraging in de kolenverzen J»r.gen... In al onze kolenmi nen wordt regelma tig gewerkt en zoo zij over een vol doende noeveelheic spoorwag-n, be schikten, zouden de belang-':ke hoe veelheden van alle categorieën welke zij in voorraad hebben... hun toelaten aan alle vragen te voldoen...» Wij verzetten ens met kracht tegen dit streven om den spoorweg de ver antwoordelijkheid te doen dragen voor een toestand waaraan hij volkomen vreemd is. Dat het Nationaal Kolenbareau ge vallen aanhale waarin wij het noodige materieel niet geleverd hebben Wij dagen dit Bureau uit zulks te doen. Wij kunnen daarentegen melden dat de meeste kolenmijnen, gedurende de ze moeilijke periode, op hun sporen steeds en op voorband hebben beschikt over een aantal gelacfen wegens dat vaak het dubbel was van het aantal dat voor de verzekering van hun zendingen noodig was. Wij voegen er aan toe dat duizenden wagens op de speien der hav°r.. van Antwerpen, Gent fen Brussel zijn blij ven staan in afwachting van dc komst der schepen. Te Antwerpen „Jleen waren er 689 EEN KERSTSPEL van E. P. Mortier Dit was de derde première van het tooneelseizoen in onze stad Het is geen gemakkelijk werk voor een jong régisseur en voor een tooneel- gilde van loutere liefhebbers en nieuwe lingen op het tooneel om een zwaar stuk als dit van Pater Mortier te creëe- ren en op een behoorlijke wijze te ver tolken. Ja, het is hard labeur geweest voor den régisseur Van den Bossche en voor zijn spelers, maar de kring Op waarts mag fier zijn over deze prestatie die, alles wel in acht genomen, een kunstprestatie is geweest. De schrijver ook heeft recht fier te zijn over de op voering van zijn nieuw stuk. De Koning der Joden» is een too- neelwerk dat het midden houdt tus schen het klassieke treurspel, de trage- <roe "1 keuren °^e' en bet mysteriespel. Wij zouden de k mnelin<* het kunnen rangschikken bij de gewij de treurspelen. Alle mogelijke tragische elementen werden door den schrijver duidelijk uitgewerkt zonder aan bloed vergieten te doen, althans op de scène. Zoo werd de kindermoord, zeer deli- echt dramatisch voorge- 3SfS2SK°-S^Vi40'3Sr .A,.. 1030 op24, Deze cijfers zijn sprekend genoeg zoodat wij geen verdere gegevens be hoeven aan te halen, die wij evenwel ter uwer beschikking en ter beschikking van het Nationaal Bureau houden. Wij hebben geheel voldaan aan de eischen van onze industrie en van onze havens, maar zullen wij het in de toe komst nog kunnen doen We moeten antwoorden neen, indien de Spoor weg niet in de mogelijkheid gesteld wordt de lasten te dragen van het on derhoud van een overtallig wagenpark. Hoe meer het verkeer van Hen spoor weg inkrimpt, hoe minder belangrijk zijti wagenpark wordt en hoe kleiner het aantal wagens wordt waarover hij in uitzonderlijke omstandigheden be-' schikt wanneer hij zooals thans de te kortkoming van zijn concurrenten moet compenseeren. DE OORLOG IN HET VERRE OOSTEN. Chineesche Japanners veroverd. kanons door de Urk, 28 Dec. Het plotselinge in treden vn den dooi heeft het eiland Urk weer opnieuw in moeilijkheden ge bracht. Terwijl de vorst nog aanhield had men sleden klaargemaakt om in den morgen zoo vlug mogelijk te vertrekken in de richting van Kampen teneide een partij levensmiddelen te gaan halen. Door het invallen van den dooi Kon aan dit voornemen geen gevolg worden gegeven. De slagers en winkeliers durf den het niet aan, hun personeel over het ijs te laten gaan. Ondanks den dooi zijn toch vijf jon gelieden per sleden vertrokken om te trachten in Kampen nog enkele levens middelen te halen. Er zijn ook twee jonge mannen ver trokken in de richting van Enkhuizen, om vleesch te halen. Na een tocht van zeven uur zijn de jongens behouden te In zijn laatste vergadering van 1938 heeft de Senaat een aantal webontwer pen goedgekeurd waaronder de finan cieele begrootingen. De h. MOYERSOEN sprak -erst een rouwhulde uit aan de nagedachtenis van senator Rhodius en ondcFinde de zes verdiensten als oudstrijder. In antwoord op de rede van den mi nister van Financien, daags te voren uitgesproken, drukt de h. V1NCK (soc) zijn ongerustheid uit over een a! te ver re gaande politiek van bezuiniging. Namens de rechterzijde verklaart h. VAN OVERBERGH dat de katholieke senatoren het begrootingsevenv-, c ht be oogen en daarom de regeering «alle mid delen willen in de hand geve:. Daarom zullen wij de begrooting onder voorbehoud van der bijzondere machten aan de l egroo- tmg en het stellen der vertrouwens kwestie op de bijzondere ma'hten. M. TEMMERMAN (kath.) zal j, stemmen wegens vertrouwen in c'en mi-,caat en toch nister van Financien, maar weige rt elke steld. nieuwe belasting goed te keur.' n. De Er komen in dit belastingen moeten verhoogd, d. or een Pater Mortier veel welvaartpolitiek. M. DE SPOT *vkath.) brengt critiek uit op de ovodreven geldverspilling in het N.I.R. Meer dan een uur lang grijpen hoof delijke stemmingen plaats. Het wetsontwerp op de .ciuggave van de korting op de fronisb'teprente wordt goedgekeurd met 126 stemmen en 1 onthouding. Het voorstel op de afschaffing van 'e korring met 5 of 1 0 t.h. va a oe inva liditeitspensioenen der burgerlijke oorlogsslachtoffers, wordt goedge keurd met 1 2 7 stemmen. Het ontwerp op de modalitei'en voor terugbetaling van de achterstallige cri- stemmen tegen 15 en f2 onthoudingen. Het ontwerp op de verhooging van sommige belastingen voor het dekken van de onkosten der voormol disatie wordt goedgekeurd met 1 1 5 siemmffli tegen 8 en 1 outhouding. De financieele begrootingen worden goedgekeurd met 1 08 stemmen tegen 7 en 4 onthoudingen. Het ontwerp op de verlenging de huishuurwet wordt goedgekeurd met 88 stemmen tegen 22 en 9 onthoudin gen. Nadat de VOORZITTER de senato ren 'n gelukkig jaar heeft toegewenscht ,'ordt 18.30 u. de vergadering geheven en gaat de 24 Januari. Senaat uiteen New-York, 28 Dec. In een groot gedeelte van het Noorden en 't Noord westen der Vereenigde Staten woeden hevige sneeuwstormen, die het verkeer over vele wegen onmogelijk maken. Vooral het merengebied werd zwaar ge teisterd en in dit deel van Amerika zijn dan ook talrijke slachtoffers te betreu- Ook op het vliegverkeer heeft de sneeuw haar invloed doen gelden. Vele toestellen waren gedwongen een nood landing te maken, of konden niet ver trekken. De koudegolf, die in Canada begon- j j..,nen is, plant zich langzaam voort naar Enkhuizen aangekomen. Zij zouden ge- de Golf van Mexico en het R<ri^gc- tracht hebben Woensdag per slede te- Bij omzendbrief van 27 December beperkt de h. Balthazar, minister van Openbare Werken de tusschenkomst van den Technischen Dienst voor Werkverschaffing, die gemeenlijk 25 t. h. was, tot cijfers gaande van 5 t.h. 20 t.h. volgens een uitgebreide schaal. Wat betreft de Jeugdherbergen wordt het percentage voorbehouden. Werken van minder dan 1 0.000 fr. komen niet meer in aanmerking. De belofte van buitengewone toelage blijft slechts geldig voor zoover de werken uiterlijk 5 maanden na de be- teekening van de belofte ondernomen worden. Voor het jaar 1 939 zullen geen bui tengewone toelagen toegestaan wor den voor werken aan de wegen, tenzij in gansch bijzondere gevallen. Voor de toelagen betreffende ge meentewegen wórden soortgel'jke be perkingen gedaan. 50 t. h. worden teruggebracht tot 35 t. h. 35 t. h. worden teruggebr. op 25 t. h. 30 t. h. worden teruggebr. op 20 t. h. Waar taxes-regiementen bestaan en aangepast zijn aan de onderrichtingen Izal de toelage zijn 30 t. h. voor de buurtwegen van róot verkeer. rug Urk te beeriken. Volgens hun ver- Haringen had het ijs in het IJselmeer og maar weinig van den dooi geleden. HET EINDE VAN SENATOR RHODIUS De rexistische senator heeft een, on der christelijk en men9chelijk opzicht stichtend einde gehad. Ik heb voor mijn part nooit kunnen aanvaarden, aldus waren zijne laatste woorden, dat een land zoolang die af houding op de rente der oud strijders heeft kunnen handhaven, deze afhou ding van 10 t.h. die zoo onrechtvaar dig de verdedigers van het land trof. Dat kan ik niet dulden... Dit waren zijne laatste woorden. Hij werd overgebracht naar een commissiezaal, waar Mgr Broeckx hem den geestelijken bijstand der sterven den verleende. Graaf de Grunne hier bij aanwezig, bad luidop de gebeden mee. Op deze stichtende wijze gaf de heer Rhodius zijne ziel terug aan haar Schepper. Het stoffelijk overschot werd op eene tafel gelegd, het kruisbeeld in de gevouwen handen, tusschen fcrsndende kaarsen en wijwater. De vrouw, de beide dochte/3 en de schoonzoon van den overledene, dié afgesproken waren om met hem in dén Senaat te ontbijten, werden dooi Mgr Broeckx begroet en de woorden van Mgr. waren een zoeten troost voor de ze zwaar beproefde menschen. 's Namiddags zijn al de senatoren het stoffelijk overschot eerbiedig ontroerd komen groeten in de com missiezaal. Hierna werd het lijk gelicht en uit het Huis der Natie gedragen om per gt-n oerd. 20 t. h. voor andere straten of wegen ------- - bergte naar het Ohio-dal. Te New-York I De nieuwe percentages 2ullen van au naaJ" amen ctoffr- heerscht thans nog, in tegenstelling tot i toepassing zijn voor al de weiken waar- De militaire wac de hooger gelegen gebieden, een zachte van de aanbesteding nog met is goed-j lijk overschot in het peristylium. de m temperatuur. I gekeurd,. litaire eer. nieuwe werk van prachtige tooneel- factoren en tooneelincidenten, die ge tuigen voor zijn hoog begrip van de menschelijke tragiek, die hier haar hoogste punt bereikt omdat God er de ongeziene Actor in is. Zoo biedt dit spel de grootste mogelijkheden voor het tooneel. Alleen in het naspel, dat op vijf bedrijven volgt, vinden wij een verzwakking van de spanning, dus van de actie in het gebeuren. Dit kon naar mijn nederige opvatting gemakkelijk en practisch verwerkt worden in het ijfde bedrijf. Nu, dit is een zaak die ik toch liever aan de tooneelcritici over laat. Hier volgt, zeer beknopt, de inhoud van het spel met al zijn deugden en vooral met Zijn groote gebreken en misdrijven hij hoort over een nieuwen Koning der joden, en in zijn familie is er geen kind geboren. En in Jerusalem zijn 3 vreem de vorsten aangekomen. II Bedrijf Hooge priester en schrift geleerden worden ondervraagd Waar moet de Messias geboren worden In Bethlehem van Judea. Ook de drie Wijzen uit het Oosten worden door hem ontvangen, en hij verwijst ze naar Bethlehem met verzoek hem het nieuw3 te komen melden. III Bedrijf De Drie Koningen zijn te Bethlehem, waar ze het Kind met Zijn Moeder vinden. IV Bedrijf De Wijzen ontvangen een boodschap van den engel en keerèn langs een anderen weg naar hun land terug, zonder Herodes te verwittigen de Heilige Familie, eveneens door een engel gewaarschuwd, vlucht naar Egypte* V Bedrijf Herodes waant zich be drogen en bedreigd hij beveelt den moord op de Onnoozele Kinderen. Naspel Herodes is een vreeselijken dood gestorven er is op.stand en burgeroorlog in het land. De H. Familie die terug op weg was naar Bethlehem, gaat zich daarom vestigen te Nazareth. Door kring «Opwaarts» werd aan het stuk een apotheose bijgevoegd De aanbidding van het Kerstekindj'e. En dit is aan de toeschouwers zeer beval- H. Onderpastoor De Bruyne had hierbij een zeer mooie keuze van kerst liederen uitgelezen, die pikfijn werden uitgevoerd onder zijn méesleependo directie. De bedrijven werden ingeleid met passende Evangelieteksten uit het Kerstoratorium van Bach. Zoo kan worden getuigd dat het ge heel als zeer geslaagd mag bestempeld. Daaronl eerst aan den Eerwaarden schrijver en aan den regisseur, de on geziene werkers aan het stuk, een har telijk proficiat. Onze gelukwenschen eveneens aan de heele schaar spelers en een speciaal pluimpje aan den heer De Gols, die in de rol van Herodes bewe zen heeft een flinke tooneelkracht te ziin' ro. Na deze twee vertooningen van ua Koning der Joden op Kerstdag en op Tweeden Kerstdag wordt nu nog een derde opvoering aangekondigd, spe ciaal voor de studenten, waarschijnlijk op Drie-Koningen. Geen twijfel of vele tooneelliefhebbers, op die dagen door het gure weder belet, zullen van de ge legenheid willen gebruik maken om dit wonderschoone spel te gaan bewonde ren in, de patronagezaal van de jon gensschool op Mijlbeek. Ze zullen het zich geenszins beklagen. Albert BAEYENS,

De Volksstem | 1938 | | pagina 1