Ce ontzettende aard beving van Messina De kolenprijzen 0EHEN6D NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL 1 De Burgeroorlog in Spanje Uit ds Vatikaansche Stad gen* 30 December. H. Sabmus. Als bisschop van Sp.oleto werd .hij met twee zijner diakens en den gouverneur van Etrurie om het leven gebracht op bevel van keizer Maximilianus Hercules (IVe eeuw). De aanvang van het jaar. In Bra bant was het vroeger het gebruik het jaar te doen aanvangen met Paschen. Vóór de 1 Ode en I I de eeuw zette men het jaar, in Vlaanderen, in met Kerstdag. Te Antwerpen, met Goeden Vrijdag of met 1 Maart. In 1 5 75 werd door Requesens, gou verneur der Nederlanden, bepaald dat het jaar met 1 Januari zou aanvangen, De heer Spaak naar Parijs. De h. Spaak, Eerste-Minister, is naar Parijs vertrokken» waar hij een paar dagen zal vertoeven. De heer Spaak zal Vrij dag a. s. te Brussel terug zijn, om er de begrafenisplechtigheid van den h. Van- dervelde bij te wonen. Olifantspooten. -In éen der Lon'-*1 denerhotels werd gedurende de Kerst-- misdagen een bijzondere schotel opge diend olifantspooten. Zij waren met een vliegtuig gezon den door Lady Bettie Walker, dochter van Lord Denbigh, die een hotel open houdt te Nycri, in de Kenya-kolonie. Als ze met talent worden gekookt en bereid, schijnt het een allerlekkerste schotel te zijn. Wij weten nog niet wat de fijnproe vers te Londen er over gezegd hebben. De Koning en Koningin Elisabeth te Beaulieu. Incognito reizend, zijn Koning Leopold en Koningin Elisabeth Woensdagmorgen te B.eaulieu Zuid- Frankrijk) aangekomen. Zeventiende kind te Eksel. Het huisgezin Hubert Maes, te Eksel, is thans in vreugde om de geboorte van een flinken zoon het zeventiende kind je in deze kroostrijke familie. De ouders werden door het gemeentebestuur van harte geluk gewenscht. Geen tekort aan kolen. Door het Belgisch kolenbureel werd aan eerste- minister Spaak een brief gezonden, waarin zekere geruchten over een tekort aan kolen in ons land met klem wor den tegengesproken. Steenkolen zijn er genoeg, maar wel is de verdeeling er van, door een gebrek aan verkeersmid- delen veroorzaakt door het gure weder van deze laatste dagen, niet op de ver- eischte wijze kunnen gebeuren. De Kroonprins van Luxemburg wordt meerderjarig. Op 5 Januari wordt de kroonprins van Luxemburg, Prins Jan, meerderjarig. Hij wordt dan 18 jaar oud. De prins heeft zijn studies voortgezet in Engeland en zal deze nu beëindigen in Luxemburg. Ter gelegenheid van dit feit zullen luisterrijke plechtigheden plaats heb ben. Een baanbreker in de Filmindustrie. Een der baanbrekers uit de film-in dustrie, de heer Adolf Cukor, bevindt zich thans in Londen, waar hij zich be zig houdt met het maken van films voor de wereldmarkt. 't ls hij die Mary Pickford beroemd maakte en die Rudolph Valentino, Wal lace Reid, Gloria Swanson, Harold Lloyd en andere vermaarde ustars» in de wereld inleidde. Als 15-jarige Horfgaarsche joodsche Sdoor AUCTOR 218e Vervolg XI. HOE TUL EN LAMME WEER TE ZAMEN KWAMEN De eerste consul Bonaparte was kei zer der Franschen geworden. Hij had zich door den Paus in hoogst eigen persoon laten zalven, maar de kroon niet uit de handen van den heiligen vader willen ontvangen. Hij had ze zelf genomen op hefc al taar en ze zelf op zijn hoofd geplaatst. Evenals Uilenspiegel, kende de nieu we vorst van de Franschen opperbest cje menschen. Zijn eerste bedrijf als keizer was dan ook zijne vrienden te beloonen, hen tot maarschalk, hertog, graaf of baron van het keizerrijk te verheffen, en al- zoo al de lieden die invloed bezaten rond hem te scharen. Er waren juist veertien jaar verloo- pen, sinds de omwenteling de republiek had doen geboren worden en alle titels en erfelijke waardigheden had afge schaft, om eene volstrekte gelijkheid te doen heerschen... En daar, waar een zacht en met bree- de gedachten bezield koning naar het schavot gesleept was geworden, om vrijheid en broederlijkheid te doen heerschen, beklom een keizer den troon die als alleenheerscher ging optreden. Niet zoodra was Napoleon keizer van het Fransche rijk, of afgevaardigden der Italiaansche republiek kwamen hem den troon van Italië aanbieden, en te Milaan deed Bonaparte zich koning van landverhuizer landde hij over 50 jaar in New York aan. Hij kreeg een bediening in een pelte rijenwinkel aan 16 shilling in de week, leerde Engelsch in een avondschool en riskeerde zijn magere spaarpenningen in bet lanceeren van vermaakgelegen heden. Hij won spoedig geld, dat hij ver loor als er crisis uitbrak. Onlangs heeft hij, met kapitaal en in trest, al degenen terug betaald die aan hem geld verloren, toen vóór 15 jaar zijn studio in Londen failliet ging. Officieele Reisgids. Van 1939 af, zal de officieele Reisgids maar twee maal 's jaars verschijnen. De eerste uitgave zal gepubliceerd worden bij het invoeren van den zo mertijd in Belgie (op 16 April 1939) en de tweede wanneer de normale tijd terug wordt ingevoerd (8 October 1939). De huidige reisgids, waarvan de gel digheidsduur op 31 Januari 1939 ver strijkt, zal geldig zijn tot 15 April 1939 30 JAAR GELEDEN Dertig'jaar geleden, den 28 Dec. 1 908,verwoestte een hevige aardbeving de groote haven- en handelsstad Messi na. Een fractie van een minuut de sterkste beving duurde slechts 23 se conden was voldoende om een stad van 78.000 inwoners grootendeels in een puinhoop te veranderen. Afschuwelijke tooneelen speelden zich af want op het oogenblik dat de aardbeving plaats had, des morgens om half zes, lag de stad nog in diepe duis ternis gehuld en sliepen haast alle in woners. Krakend en onder ontzettend gedreun scheurden de straten der stad open, een geweldige stofwolk trok over Messina, de gaslantaarns ontploften, ook branden braken uit en iedere blus- schingpoging was onmogelijk. Angstig schreeuwende mannen,vrou wen en kinderen vlogen in wanhoop naar het strand, doch een tegelijkertijd opkomende reusachtige vloedgolf trok honderden mee in den dood anderen, die in de kerken een toevlucht zochten, werden onder de puinen der instorten de gebouwen levend begraven. De volkomen onderbreking van den telefonischen- en telegrafischen dienst had tengevolge dat de regeering eerst twee dagen later hulpexpedities kon zenden. Twee Duitsche oorlogsschepen die toevallig in de zee-engte lagen, verleen den de eerste hulp. Meer dan 80.000 personen in Messi na zelf en over 30 plaatsen in de omge ving verspreid, vonden in dien vreese- lijken nacht den dood. Bijna eenzelfde getal personen werd min of meer zwaar gewond,- terwijl de totale materieele schade meer dan anderhalf milliard gouden lires bedroeg. De reddingspogingen namen nog tal van dagen in beslag. Een week na de ramp werden nog enkele levenden on der de pijnen opgedragen. In allerijl werden barakken opge- tiokken, waarvan er 27.000 tot het jaar 1923 bleven staan. Toen Mussoli ni in Juni van dat jaar Messina be zocht, werd besloten tot de volledige restauratie der stad. Meer dan een half milliard lires werd onmiddellijk voor dat land kronen. Het was de ijzeren kroon der Lom barden, die hij er zich zelf op het hoofd plaatste, zoodat Karei de Groote een opvolger had Al die grootheden maakten dat Na poleon zich onoverwinbaar dacht en hij dan ook den vrijen teugel liet aan zij ne overgroote eerzucht... Waarom stelde hij zich niet tevreden met het rijk dat hij toen te regeeren had met Belgie aan den Noordkant en ten Oosten de Rijn als grensscheiding Waarom zich meester maken van Holland en zich koning laten kronen van Italië en op die wijze al de vorsten ivan Europa den schrik op het lijf ja gen en hun naijver terzelfdertijd uitlok ken Waarom de koning van Spanje als het ware weggoochelen en zich van zijn troon meester maken. Waarom een miljoen menschen op offeren in de sneeuw van Rusland en de moerassen van Polen Waarom Omdat, als een mensch met genie be deeld te hoog klimt, hij zich een God waant en niet gelooft dat hij nog kan neergesmakt worden. De geschiedenis van Napoleon is nochtans het klaarste bewijs, dat de machtigsten' 'en verstandigsten op een enkel oogenblik kunnen vallen, om nooit meer op te staan, en dan, als de dood zich niet over hen ontfermt, een ellendiger bestaan te slijten dan de el lendigste der stervelingen... Wij herhalen nogmaals, dat wij in dit boek de geschiedenis van Napoleon niet wenschen aan te raken en dc lezers, die ze nog niet kennen en ze wenschen te lezen, een der talrijke boeken moeten nemen, die over den grooten veldheer dit doel beschikbaar gesteld. Op dit oogenblik telfr^Messina 183.000 inwoners en de stad *1?Fweder een der schoonste handelssteden van het Ita liaansche keizerrijk'. 1 Verschillende berichten uit nationale bron bevestigen dat/het offensief van de nationalen wordt .voortgezet en dat wederom een gewichtige voortgang werd gemaakt. In den Noordelijken sector, van de gevechtslinie, hebben de rationalen een-groot aantal dorpen ingenomen, nl. Alos de Balaguer. L'; In den Zuidelijken sector werd Sola- res bezet. :Lr De ruiterij van de nationale-, is door gedrongen tot Ribarroja- en Flix, op den rechteroever van-den Ebro-stroom. Op Dinsdag werden 1500 gevange nen gemaakt- het aantal gevangenen bedraagt thans 7800. 11 heuveltoppen en 23 vijandelijke slellingen werden door de nationalen veroverd. Hiertegenover meldt Barcelona dat in den sector van ^TVfeftib, de rooden de opmarsch van de nationalen hebben gestuit en dat in den sector van Solares vier nationale legerdivisies tot de zone van Aspa en Solares zijn dongedron- gen nadat zij merkelijke verli?zen had den geleden. Het front van Catalonie is 250 km. lang. De frontsectors waar cr thans wordt gevochten,, hebben een breedte van 25 km. bij Ti?mb en van 30 km. bij Seros. HET HEILIG COLLEGE Rome, 28 Dec. Met Z. Em. Kard. Skrbensky is de laatste kardinaal door Paus Leo XIII benoemd, heengegaan. Hij werd tot de waardigheid van kardi naal verheven in 1901, toen hij slechts 36 jaar oud was en aartsbisschop van Praag. In 1916 ging hij over tot het aarts bisdom van Olmutz, - tot 1920. In dit jaar werd hij het slachtoffer van een auto-ongeval, waarbij hij beide beenen brak. Sindsdien bracht hij zijn dagen over op het kasteel van Dlouhaloucka, toebehoorende aan de Teutonische Or de, en wijdde zich aan werken van godsvrucht en liefdadigheid. Na den dood van kard. Skrbensky is het getal kardinalen gevallen op 63, waarvan twee benoemd door Pius X, 9 door Paus Benedict*}. XV en 52 door den huidigen Paus. De kardinalen door Pius X benoemd zijn Mgr. Granito Pignatelli di Bel- monte, 87 jaar oud, en Mgr. O Connell aartsbisschop van Boston^ 80 jaar. De kardinalen dc*orT3énedietus XV benoemd zijn MgL §harretti, 82 jaar, Mgr Boggiani, 75 jaar M"gr. Ascalesi, aartsbisschop van Napels 66 jaar; Mgr Bertram, van Breslau, 79 jaar Mgr. Kakowski, van Krakau, 76 jaar Mgr Faulhaber, van Munchen, 69 j. Mgr Dougherty, van Philadelphia, 73 jaar Mgr Vidal y Barraquer, van Tarragona 70 jaar, en Mgr Schtelte, van Keulen,67 jaar oud. In het huidige College zetelen 35 Italianen en 28 niet-Italiaansche kardi nalen zes Franschen, vier Duitschers, drie Amerikanen vaji de Ver. Staten, drie Spanjaarden, twee;Polen, een Belg een Hongaar, een Portugees, een Ier, een Braziliaan, een Canadees, een Sy riër, een Tchecho-Sfowaak, een Argen tijn en een Engelschman. werden in 't licht gegeven. Daarom dan ook bepalen wij er ons bij te vermelden, dat hij na verschei dene veldslagen gewonnen te hebben, eindelijk zijn meester vond in de veree- nigde mogendheden. Op 2 April 1814 werd Napoleon vervallen verklaard van den troon door den Franschen Senaat en het volk en het leger van hun eed van getrouwheid tegenover hem ontsla- Het hoofd van dc familie der Bour bons werd geroepen om den troon te beklimmen. Bonaparte, die zich in het kasteel te Fontainebleau had willen vergiftigen, doch eene te kleine dosis van het gift nam en gered werd, teekende zijn af stand van den troon, ten voordeele van zijn zoon. Het voorloopig bewind had hier ech ter geen vrede mede en 'op 6 April 1814 teekende Napoleon een stuk, waarbij hij vóór hem en zijne erfgena men afstand deed Vart den troon van Frankrijk en Italië. In ruil werd hij tot vorst van het ei land Elba uitgeroepen, met een jaar lij ksch inkomen van twee miljoen... De keizerin ontving in eigendom de hertogdommen van Parma, Plaisance en Guastalla, die later haren zoon zou den toebehooren, die den titel van her tog dier streken zou voeren... Het was een al te droevig einde voor den man, die gedroomd had eens over Europa te regeeren, als keizer van het Vasteland, en 't was dan ook te voor zien dat hij de eerste de beste gelegen heid zou te baat nemen, om te trach ten terug de meester van Frankrijk te worden... Ieder weet hoe hij nét eiland Elba verliet, in zijn land met open armen, a^v Mi Het gerucht doet de ronde in sommi ge kringen dat wij voor een nieuwe op slag der huiskolen zouden staan, dat de koolmijnen de groote vraag der vorige week als een goede gelegenheid zouden te baat nemen om hunne prijzen te ver- hoogen. Dit gerucht is valsch.Men weet dat de mijnen er over klagen dat zij te weinig kolen verkoopen en dat de voorraden zich ophoopen. Wij komen ten andere dit eenig feit te beleven dat zelfs in November de voorraden niet verminderd zijn. Het waren juist de huishoudkolen die niet verkocht ge raakten en dit wegens het zachte jaar getijde. Het zou dan ook geen zin heb ben, nu die acht dagen scherpe vorst het minder verbruik der twee eerste wintermaanden ten deele zijn komen compenseeren, tot opslag over te gaan. LEGERVLIEGTUIG NEERGE STORT TE MEERBEKE Zes vliegtuigen van het Belgisch le ger kwamen Woensdag namiddag om-, streeks 1 3 uur over de gemeente Meer- beko gevlogen. Op een gegeven oogen blik had het vliegtuig 133 vuur gevat en zoo zag de piloot zich verplicht te landen. Dit was goed afgeloopen, doch hij was maar een 20-tal meter van den betonnen weg verwijderd die afgezet is met betonnen platen van den elek- trischen dienst. Het toestel kwam op een der palen terecht, deze' begaf, het vliegtuig sloeg over den kop en plofte op den grond te pletter. De piloot had zijn tegenwoordigheid van geest bewaard en was nog tijdig kunnen uitspringen. Hij kwam er ge lukkig ongedeerd vanaf. De vlammen sloegen op uit het vliegtuig zoodat het vrijwillige pompierskorps van Meerbe- ke moest ter plaatse komen. De brand weermannen slaagden erin het vuur te dooven, doch de beide vleugels en de staart waren reeds vernield de romp bleef ongedeerd. Zulks is te danken aan den soldaat Petrus Van Dist, van Meer- beke, die in verlof was en in afwachting der komst van de pompiers het blus- sfhingswerk begon met emmers water. De veldwachter Hemmerijck en de rijkswacht van Ninove kwamen ter plaatse voor het onderzoek. EEN KRANKZINNIGE TE ANTWERPEN In de Boomgaardstraat te Antwerpen had een dramatisch voorval plaats, dat gelukkig geen tragische gevolgen had. Bedienden van de bijzondere af dee ling voor zenuwkranken, van het Stuy- yenberggasthuis kregen opdracht den 22-jarigen Walter V. die aan zinsver bijstering lijdt, af te halen in zijn wo ning, gelegen in een achtergrond aan genoemde straat. Toen de ongelukkige de gasthuisbe dienden bemerkte, vluchtte hij naar bo ven waar hij op het dak klauterde. Op het oogenblik viel de regen bij stroo men en woei een felle wind,zoodat men een ongeluk vreesde. De politie en de brandweer werden ontboden en reeds werd een lange lad der geplaatst om den ongelukkige van het dak te halen toen hij besloot terug in huis te komen. Alsdan kon hij over meesterd worden. Het voorval verwekte groote ontroe ring in de buurt. door de vroegere krijgers weid ontvan gen, naar Parijs oprukte en er Lode- wijk XVIII verjoeg, die naar Gent vluchtte... Gedurende honderd dager, was hij weer de meester van het Fransche rijk... De slag van Waterloo maakte echter voorgoed éen einde aan zijne macht en hij stierf verlaten op het eiland Sint-FIe- leria, waar hij door Engeland feitelijk gevangèn werd gehouden. Maar, laat ons de gebeurtenissen, die wij te beschrijven hebben, niet vooruitloopen én tot Uilenspiegel terug- keeren... Na zijne laatste samenspraak metxlén' eersten consul, hield hij zich geruimen tijd verscholen in de onderaardsche WÓ- ning van Pot en kwam slechts in derf laten avond te voorschijn, om aan de Schelde een luchtje te scheppen... Door Pot had hij vernomen, dat Lamme uit de gevangenis was wegge haald geworden, om naar eene onb'é-* kende Streek te worden gevoerd. Als moeder Goedzak zulks hoorde, beweerde ze dat haar man naar de ga lei was gezonden en nooit meer zou terugkeeren. Tijl zei dat zulks niet mogelijk was en beloofde nogmaals, als de vróuw ge duld wilde oefenen, haren echtgenoot te zullen verlossen. Terwijl hij dit zegde, om haar gerust te stellen, dacht hij dat ze wel gelijk kon hebben en men wellicht van Goed zak niet veel meer vernemen zou. Als hij zoo éen paar maanden als het ware ondeT den grond had geleefd, sprak hij eenen avond tot Nele, als de anderen naar bed waren en hij met haar alleen was Dat leventje begint me te verdrie ten, liefste,.. TWEE MIJNWERKERS VERONGELUKT TE BRAY In de kolenmijn te Bray was de 15- jarige arbeider Hendi Durand, aan het werk op een diepte van 550 meter. Plots deed zich een instorting voor en de jonge man werd bedolven. Niet ver -van daar werkte de 29-ja- rige Maime Greau, familievader, wo nende Ciply, die het geroep van Du- rand had gehoord. Op het oogenblik dat hij zijn werkmakker wilde ter hulp snellen, deed zich een tweede instor ting voor. Greau werd daarbij doode- lijk getroffen door een zwaren steen. Toen een reddersploeg er eindelijk in slaagde de plaats van het onheil te bereiken, had Durand, evenals Greau reeds opgehouden te leven. Dit dubbel ongeluk verwekte heel wat opschudding in de streek, temeer daar Greau in de sportkringen gunstig aangeteekend stond als liefhebber bokser. VIER MANNEN GEDOOD Uit Boekarest wordt gemeld dat een wanhopige en verwoede strijd tusschen Boeren erf wolven zich heeft afgespeeld in het Karpathen-dorpje Brusturi.Veer tien wolven werden tenslotte geveld, doch vier boeren lieten bij dit gevecht het leven. De geheele mannelijke bevolking van Brusturi was erop uitgetrokken, om een aanval af te slaan door de koude en honger tot razernij gebrachte wolven. Gewapend met messen, sikkels, hooi vorken en bijlen vielen de mannen aan op een bende van ruim vijftig wolven, die de stallen binnendrongen en het vee afslachtten. Tenslotte konden de woedende die ren verdreven worden, echter, zooals gemeld, niet dan nadat zij vier mannen hadden gedood. BUURTTRAM ONTSPOORD TE WANGE In den voormiddag is de stoomtram, van den dienst tusschen Ezemaal en Tienen op het grondgebied der ge meente Wange ontspoord, tengevolge van de slechte werking van een wissel toestel. Het eerste rijtuig dat volzet was met reizigers die zich naar de wekelijksche markt te Tienen begaven, is omgekan teld, terwijl de lokomotief en twee le dige rijtuigen tegen elkaar botsten.Toe gesnelde ooggetuigen kwamen de onge lukkige reizigers uit hun neteliger, toe stand bevrijden. Een twintigtal onder hen werden gewond. De h. Dewael- heyns en de echtgenoote Jeunhomme waren cr hét ergst aan toe en zullen ver scheidene dagen werkonbekwaam zijn. MOORDPOGING TE ZUIENKERKE Woensdagvoormiddag werd de ge meente Zuienkerke in opschudding ge bracht door een laffe aanranding. Omstreeks 9 uur kwam een man de herberg Het Leegland» binnen, gele gen langs den steenweg van Brugge op Blankenberge. De kerel bestelde een glas en toen de herbergierster, vrouw Bertha Bonte, omgedraaid stond werd ze plots geslagen door middel van een hard voorwerp. De ongelukkige stortte ter aarde en verloor veel vloed uit een diepe hoofdwonde. Toen zij geruimen tijd later tot het bewustzijn kwam ging zij onmiddellijk hulp halen en werd vastgesteld dat heel haar woning doorsnuffeld was geweest. Diefstal is dus ongetwijfeld de drijfveer van deze aanranding. Vrouw bonte verkeert gelukkig niet in stervensgevaar. Als dat nog een paar weken moet duren, dan ben ik heel en al verroest en enkel goed genoeg om bij het oud ijzer van Pot geworpen te worden. Gij denkt er toch niet aan te... Hij onderbrak haar Ik denk er zeker aan en eer er twee dagen verloopen zijn, heb ik de Scheldestad verlaten, om de groote baan te beloopen. Hier te Antwerpen zou ik het niet wagen, bij klaar lichten dag onder de menschen te verschijnen. Verschijnen, dat wel, onder eene goede 'vermomming, maar aan *t werk gaan om mijn vriend Bonaparte te bekam pen, dat niet. Ze zouden mij al te spoe dig bij de lurven hebben, want, naar iPpt mij heeft medegedeeld, is de eerste 'consul voor hen ook al een afgod Zqnderl.ing ras, die Sinjoren.... Ze zullen u elders ook hfkennen en op 't. droge zetten, Tijl. Dat geloof ik niet... Ik smeek u, blijf hier. Mijn leven lang Later, als alles vergeten is, kunt ge terug onder de menschen komen, zonder het minste gevaar te loopen. Later Binnen twee, drie, vier jaar, als de toestanden veranderd zijn en de regeerders hier ook... Ge weet toch zeer wel, Nele, dat ik iiiet gemaakt ben om onder den grond te wonen en niets te doen. Ziet ge mij liever dood wegdragen, uitgeteerd als een stokje dan me frisch en gezond te zien heen gaan, de wijde wereld in, om éenigen tijd later terug te keeren, kloek en wel te pas, om u in mijne arme te drukken? Kies, en ik zal dóen wat ge verlangt... 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2