31 DE LAATSTE DAG VAN 'T JAAR PE N, VAPER EN ZIJN LIJFARTS PR- flllLANI Zaterdag DEC. 1938 Z- Eminentie de Kardinaal en sommige strekkin" gen in 't Jeugdwerk De Burgeroorlog in Spanje DE VOLKSSTEM XXXXIIIe JAARGANG NUMMER La J. Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, tfc Brussel -Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.Z H, SILVESTER JZoaopT^ö af 16,01 L. K. 12 V- M. 5 UIT HET LEVEN internationaal... Elk van die woorden zou heele kolommen tot ontwikkeling, behandeling en commentaar opeischen. Crisis is 'n modern woord geworden, blijvenden aard... waar de eene niet verdwijnen wordt hun aantal nog vermeerderd door an dere die opdagen. Menschen en dingen staan in het^tee- ken van onverklaarbare toestanden...en leidt naar de andere. Eentonig..., melancholisch bijna... hangt voor mij de almanak I Het lijvig bundeltje van drie hon derd vijf en zestig blaadjes is omtrent weggerukt., afgescheurd; nog één los maar 'n parool van papiertje hangt er eenzaam treurend opgeplakt... Het draagt de sporen van z'n verlaten zijn 31 December...; bo ven zijn hoofd prijkt nog in groote let ters het jaartal 1938 1... 't Was me of 't van gisteren was., dat de eene verbazin: ik die fraaie dagwijzer met veel zorgl aan den blanken muur vastspijkerde Midden dat alles zijn we nog in het 't- Was toen 'n heel bundeltje met leven nette frissche blaadjes, en één voor één! Fugit irreparabile tempus» schreef na elkén dag zou ik het verminderen en de latijnsche dichter Vergilius op het dunner makem einde van een vers in zijn Georgica... Drie honderd vijf en zestig dagen die J waarin hij zich zelf bekeef om zijn af komen moesten en traagjes... heel i wijkingen... traagjes voorbij zouden gaan De onherstelbare tijd vliegt heen Toen was het nog winter, wanneer ik 31 December .1 938... nog enkele uren dien dagwijzer voor mij aari den muur jen ook dit laatsté blaadje gaat ter sloeg... en hoe vervelend lang duurt die scheurmand vriezemanstijd niet Dan zou de lente, Wie werpt 'n emstigen oogslag op de lachende en blije lente komen... en 't verleden Wie treedt in zich zelf nog de jolige, prettige zomer... gevolgd Wie stelt 'n onderzoek in nopens winst en verlies Velen zullen dat gewis doen in hun financieele aangelegenheden, maar wie maal zal den inventaris maken van zijn ziels- zaken !...was daar vooruitgang of boer de men lamlendig achteruit In elk geval dankt God voor 't ge schonken jaar... want de tijd, het leven is een gave... en bidt om erbarming om wat min goed was door eigen schuld! Morgen zal het nieuwjaar zijn Een blinkend, kraaknet, gansch nieuw bundeltje blaadjes zal aan het schild van den droomerigen poëtischen herfst! Hemeltje wat scheen dat lang en wat ging er niet gebeuren in den loop van drie honderd vijf en zesti; vier en twintig uur I 9 Nu zit ik gedachteloos, suf te kijken op dit verlaten almanakblaadje Waar zijn de andere heen Weg in den draaikolk van 't verleden zijn ze heengevlogen als dwarrelende bladeren die vergaan... bij feilen herfstwind. Zoo is dit jaar weer voorbij De christelijke ;e aera telt een jaar meer... on-'gehecht zijn. ze tijdrekening is 'n eenheid rijke worden. Millioenen nieuwe menschenlevens zijn ondertusschen de bevolking komen aandikken... millioenen wezens zijn van het aardrijk overgegaan naar het rijk der dooden... geboren^., gestorven... 't is het gewoon verschijnsel op dit on- dermaer.sche diep. En rond de menschen ontrollen zich Wat zal dit complex van dagen voor u bevatten van den kalender voor 1939 vast- Dat weet God... Hij alleen beschikt er over 1 Begin dan het nieuwe jaar in den Naam des.Heeren, met het kruisteeken en *t vertrouwvol gebed... -Bij het aanschouwen van het Alma- nakschild, ontwaren m'n oogén 'n tekst de gebeurtenissen en ontpoppen zich uit het Wilhelmuslied... het weze ons al- tot angstwekkende problemen en cri-der devies Mijn schild ende betrou- sissen individueel, huiselijk, maat- j wen, zijt Gij o Heer, mijn God schappelijk... economisch nationaal en DENDERZOON. tionalistische troepen zich op weg bege- r-en naar de republikeinsche basis Cu- bells, en is daarbij door het ijskoude water van de Segre getrokken. In dit offensief heeft de artillerie een groot aandeel gehad. Een aantal batte rijen, afkomstig uit Spaansche fabrie ken, heeft thans getoond, hoe goed de kwaliteit van dit geschut is. Zelfs de be tonnen schuilplaatsen, waar zich de roo- De leiders van htt Vlaamsche Ver bond der Katholieke Scouts hebben op 26-27 Dec. j.l. hun jaarlijksche Win- termale gehouden ts Mechelen. Op de slotvergadering hield Z. Em. de Kardinaal een Itóespraak waarin hij niet alleen zijn w.iardeering uitdrukte voor de scoutsbey/eging maar tevens zijn standpunt heeft toegelicht in.zake sommige moderne strevingen tot etati- satie van de jeugd., Sommige vormer, van staatsjeugd- werk in het buitenland schijnen inder daad sommige jeugdleiders en perso naliteiten hier te lende te beinvloeden en te bekoren.De merkwaardige uiteen zetting van Zijn Eminentie, bij gele genheid van het,~ Scoutscongres, komt dan ook zoo gepas, op tijd. Daarom geven wij hier nogjfnaals deze toespraak ALS MIJN TUD GEKOMEN IS, HOOP IK AAN MUN WERKTAFEL TE STERVEN Ignatius Phayre, een priester die zoojuist uit Rome is teruggekeerd, publi ceert in de «Catholic Herald» een uitvoerige en belangwekkende reportage over den H. Vader en zijn lijf mts Dr Milani, die den Paus dikwijls van zijn werk wil terughouden, maar hier niet in slaagt, omdat de H. Vader blijkbaar een niet al te gewillige zieke is. De persoonlijke betrekkingen tus- laatste heftige hartaanval stond de Hw schen den H. Vader en Dr Milani, zijn Vader erop, om Kardinaal Seredi, de particulier geneesheer, zijn zeer vriend- Primaat van Hongarije, met zeven Bis- schappelijk. Dr Milani heeft zijn slaap- j schoppen en 400 Hongaarsche pel- vertrek in de nabijheid van den H. Va-'grims te ontvangen. Hij werd inderdaad van Zijne Eminentie weer, in de sa menvatting die var. hoogerhand werd medegedeeld (de vetjes van ons. Red.) De redenen waferom Zijne Eminen tie de Katholieke Scoutsbeweging waardeert en goedkeurt zijn de twee volgende I omdat zij apn een talrijke jeugd een uitstekende vorming geeft een ware huidige ïantwoordt. meenen dat scou- groot spel zijn mis; 2) omdat zij noodzakelijkheid 1Degenen ting niets is dan er ligt, onder een zonderlingheid, i< gronde. Scouting van lichaamscül staat overal aan het met reden Wintermale gek. 't Is ook een verharóifig, van "«ovenave». van leven in en met de natuur doet goed aan de jeugd. 't Is een opleiding tot tucht, der. Dr Milani is lang, donker, een. ern stig gelaat, grijsachtige haren. De H. Vader en Dr Milani begroeten elkander als vrienden. De H. Vader reikt hem de hand en de dokter kust den Vis- schersring. Hierna tracht hij den pols van den patient te voelen, maar de H. Vader trekt zijn hand terug en zegt glimlachend Ik voel mij zeer goed Milani, je weet, dat ik geen tijd heb voor dok ters.» Dikwijls probeert de dokter den H. Vader tegen te houden als hij te veel bezoekers wil ontvangen, en soms wil hij ernstig beletten, dat de H. Va der naar zijn geliefde bibliotheek ge dragen wordt. lederen morgen zit Dr Milani naast den H. Vader in de particuliere kapel als het H. Misoffer wordt opgedragen r.aar de audiëntiezaal gedragen, en het Vatikaan stond stom van verbazing, caar ieder den vorigen dag bij het be wusteloos worden van den H. Vader bet einde verwacht had. Toen de H Vader op Zondag voor Kerstmis de zitting van de Pauselijke Academie van Wetenschappen geopend had, met een toespraak van vijftig mi nuten, verklaarde dr Milani aan de aan wezigen Het is phenomenaal. De medische wetenschap kan geen verklaring geven voor het feit, dat een man in dezen ge^- zondheidstoestand zoo kan spreken als de H. Vader zoojuist gedaan heeft.» Voortdurend wordt het Vatikaan opgebeld over den gezondheidstoe stand van den H. Vader. In het telefoonboek van de Vati- door den geheim Kamerheer Mgr Gon-1 caansche staat heeft de Heilige Vader falonieri. Hiema wordt de H. Vader een eigen aangegeven nummer «101» naar de kamer gedragen, waar hij Vanzelfsprekend is de telefooncentrale in het Vaticaan zoo ingesteld, dat de te- lef oonbel in de kamer van den H. Va- ze eren sc ïjn van vrjencJen en gOCde bekenden ontvangt, er erns gs en klok tien uur geslagen heeft s is een sc oo Milani terug naar de apparte- Doarl. ™nfcn van den H, Vader en geeft dan het bevel dat er een einde moet wor- onderwerp van UW gemaakt aan de gebluikelijke au. dien ties. Over dit bevel is de H. Vader hooi van physieke goms zeer gestoord vooral op Zaterda- «nsve.oo.it gerij wannct» hij honderden jongge- en atduwden ontvangt. Kardinaal Pacelli, Staatssecretaris, tot eer- en zjjn twee naaste medewerkers, Mon HET ZEGEVIEREND OFFENSIEF VAN FRANCO Saragossa, 29 Dec. De nationa listische strijdkrachten hebben de hoog ten van Fosca veroverd,in den Seros- sector op tien kilometer van Borjas Blancas gelegen, alsmede de hoogten van Sabates, die het noordelijk gedeelte van Granadella omringen. Op die wijze zijn zij erin geslaagd, den weg van Flix naar Granadella af te snijden. De strijd wordt fel voortgezet. De toppen der twee rechtsche driehoekige wiggen, worden in het hart van de pro vincie Lerida gedreven in een tempo van 4 tot 6 mijl per dag. De zuidelijke wig, die haar basis heeft op de lijn Se- ros-Fayon is het snelst gevorderd tot dusverre, ofschoon de opmarsch wat verlangzaamd is ter versterking der stel- INTERNATIONALE TENTOONSTEL- der niet gaat, als het nummer wordt gedraaid. Eerst krijgt men een van de kamer- heeren aan de telefoon. EEN PAUS MOET NIET ZIEK KUNNEN ZUN De H. Vader heeft zicL altijd wan- trouwend gevoeld tegenover de uitla-V tingen met betrekking tot zijn zwakke gezondheid en toespelingèn van Dr M" lani, om zooveel mogelijk aangstegerT*--. heden in handen van zijn Staatssecre- die gevestigd is op de erkenning van meeste asthme-lijders, die in kleine ver- het burgerlijk gezag en de vereering trekken spoedig een benauwd gevoel van den Koning. De grootsche nationa- krijgen. Het ontbijt van den H. Vader reeks linies nuten noodig was. Het verloop van den strijd den indruk, dat de republikeinen geen versterkingen uit Cubells konden den. gevoel, bijzonder tot dienst- en offer- ^ni en Tardini raadplegen den H. Va- vaardigheid. Men leert er dienen, dienst'jederen dag in de bibliotheek, het bewijzen, zich geven voor anderen. I grootste vertrek van de Pauselijke ap- Daarbij wordt in uw Verbond de partementen. De H., Vader voelt zichpace]|; te leggen. Hij wil zelf wer- burgerlijke opleiding ter harte genomen hier bijzonder op zijn gemak, zooals de j_en 1.-J—J.- "v L eenige journalist die ooit een in- tervieuw met den H. Vader hee;t ge had, en die het langste als korrespon- dent bij het Vatikaan verbonden is geweest, was de Amerikaan Thomas B. Morgan, verklaart, dat de H. Vader hem destijds gezegd heeft Een Paus moet niet ziek kunnen zijn.» Enkele jaren geleden vroeg een vriend van den H. Vader, om zich toch te matigen in zijn werk en zijn krachten te sparen. De H. Vader was toen nog niet ziek, en hij verklaarde Sinds het oogenblik van mijn uit verkiezing tot Opperpriester, heb ik gekomen is, hoop ik in mijn werkstoel mijn leven als geëindigd beschouwd en te sterven.» Dr Milani staat versteld dat heb ik besloten zonder eenige beper- bet gestel van den H. Vader over zoo- king, alles te geven aan den nieuwen le betooging te Brussel op 13 Mei 1.1. was er de uiting van. Maar bovenal wil uw verbond katho liek zijn en blijven het heeft een uit- esproken katholiek karakter. Dat be- bestaat uit een kop koffie met een be schuit, waarna een lunch met visch volgt, en des avonds een maal met soep eieren en fruit. de mitrailleurs bevonden, waren tegen bij de Katholieke GEEN dit geschut met bestand. Actie, dat bevestigen steeds zijn leiders Hoe snel de infanterie nu en dan kon - GEMAKKELIJKE PATIENT oprukken, blijkt wel uit het feit. dat UOL ""2™? Vele malen heeft dr Milani moeten dat toonen de gezamenlijke godvruch- i - tige oefeningen bij uw vergaderingen ondervinden, dat de H. Vader geen ge- hier en daar voor de inneming van een \/t:q j_ - j r.:en campings, het gebed, de IVlis, de makkeliike patient is, en deze meenmg met meer dan vijftien mi-veelvulJige Communie dat bewijzen z;jn OQk de verplegers toegedaan. Dik- I de talrijke roepingen tot priester- en wijjs zegt e H. Vader Als mijn tijd kloosterstaat die in de scoutsrangen zijn - >pgebloeid. Om al die redenen moet de katholie- linge De noordelijke wig vordert eenigzins langzaam, aangezien de infanterie te strijden heeft in een terrein met ravij nen en bergen. De rechtsche krachtinspanning is echter zoo juist geculmineerd in de ver overing van den top Cap de la Sierra nabij Venavente de Lerida, na een luchtbombardement. Voorts deelde het hoofdkwartier van Franco's luchtmacht mede, dat tijdens een gevecht in de nabijheid van Tarra gona tusschen 24 rechtsche en 61 repu blikeinsche vliegtuigen, minstens 19 linksche toestellen zijn neergeschoten. SNELLE OPMARSCH AAN DEN WEG SERID-SEO DE URGEL Saragossa, 29 Dec. Aan beide zij den van den weg van Lerida naar Seo de Urgel, waar deze weg door de front lijn heendringt, ten Noorden van Bala- guer, hebben de nationalisten ook van daag hun aanval voortgezet. In dit terrein hadden de republikei nen uitgebreide versterkingen aange legd, met een uitgestrekt net van mi trailleursnesten, die aan een Maginot-li- nie deden denken. Heuvels als de Me rengue waren door drie en vier achter LING VAN LUIK 1939 Het Duitsche Paleis op 7 Januari Op 7 Januari a. s. om 14 u. 30 zal de eerste steenlegging van het Duitsche Paleis bij de Luiksche World's fair plaats hebben. Z. Ex. de Ambassadeur van Duitsch- land te Brussel, alsook een belangrijke afvaardiging van Duitsche persoonlijk heden zullen deze plechtigheid bijwo nen en zullen dan ontvangen worden door den Heer Baron de Launoit, Al- gemeene Commissaris der Regeering bij de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939. Het Paviljoen van 't Groot Hertogdom Luxemburg, op 9 Januari Het Groot Hertogdom Luxemburg is een van de eerste landen die aange nomen hebben aan de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 deel te nemen. De schitterende Luxemburg- sche deelneming zal over een paviljoen beschikken dat op den rechter oever van de Maas, bij het Lido, opgericht zal worden. ke scoutsbeweging ondersteund en aan-veel reserves beschikt. Dit is te verkla- staat, waartoe God mij geroepen heeft gemoedigd worden. Natuurlijk kun nen er gevaren in voorkomen, maar die kunnen door de noodige maatregelen vermeden worden. 2 Ziet wat er omgaat in andere lan den, bijzonder in de dictatoriale Staten. De jeugd wordt in staatsorganisaties in gelijfd, gemilitariseerd, gedwongen arbeidsdienst te doen. Dat alles gebeurt onder vorm van lichaamskuituur, van natuurleven, van burgerlijke opvoeding en zoo meer. Die methoden en betrach tingen dringen overal door, vinden soms ook hier bewonderaars, hebben bij velen aantrek. Welnu diezelfde methoden vindt men min of meer in de scoutsbeweging; zij voldoet in zekere mate aan de stre vingen. Maar met dit tweevoudig over groot verschil Ze is gesteund niet op staatsdwinge- landij, maar op de vrijheid en ze streeft met naar de vernietiging, maar naar de ontplooiing van de persoonlijkheid. Daarbij werkt ze niet buiten of tegen de katholieke geloofs- en zedenleer, maar wordt er integendeel door be zield. Gezien dus die moderne geest ver- Een belangrijke afvaardiging geleid door de heerpn Margue, Minister van dient de katholieke scouting aangemoc- Handel en Nijverheid, en Blum, Minis- digd te worden. Moest er hier ooit een elkaar liggende linies versterkt, doch ter van Openbare Werken van het jeugdbeweging opgedrongen worden fhans waait daar de nationalistische j Groot Hertogdom Luxemburg, zal naar in den aard van de Hitierjugend, dan Luik komen waar de eerste steenleg- 1 erwijl deze aanval in vollen gang'ging van dit Paviljoen op Maandag 9 heeft een ander gedeelte der na- Januari, om 14 u. 30 zal plaats hebben. ren uit zijn van nature sterk gestel, zijn Als de Voorzienigheid mij nog meer levenslange onthouding en de bestu- levensjaren wil schenken, dan zal ik deerde eenvoud van zijn maaltijden. ook dezen tijd opofferen aan mijn Precies vier-en-twintig uur na de plichten van staat.» zouden wij antwoorden dit hebben wij niet noodig, wij hebben onze scouts KONING LEOPOLD is, zooals we gemeld hebben, in gezelschap van zijn moeder, Koningin Elisabeth, naav de Azurenkust iri Frankrijk afgereisd. On ze vorst, met een kruisken aangeteekend, heeft te St. Veran aan een golfpar- tij deelgenomen.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1