mmnmmmm Da iieiasfing op de pronosliekea Parlemenlaire waag lot her* zieoing van de nieuwe rage- op liet spoor Met Cinema Schandaal in Frankrijk Benauwd ABDIJSIROOP 84.048 Werkloözen meer de koude week van 19 tot 24 Dec. Het Leven van UILENSPIEGEL /op de Borsi lafiiiial® HaatsslappiJ der Selglssihe Spoerwegsa Waanzinnige dreigt met gestolen revolvers siea*k staaltje 31 DECEMBER. H. Sylvester. Tijdens zijn pontificaat kende de Kerk een vrij rustige periode. Strijd diende evenwel ;gevoërd tégen de ketterij van cenaars Arius die door Sylvester veroordeeld steijjng werd (IVe eeuw). De benoemingen van burgemeesters. Slechts in het begin van Januari zal een tweede reeks van benoemingen van burgemeesters iri het «Staatsblad»- ver schijnen. Deze benoemingen moeten nog aan den Koning onderworpen wor den en men weet dat de Vorst zich voor enkele dagen in het buitenland bevindt. In afwachting blijven de burgemees ters, benoemd in 1932, in funktie tot de benoeming van hun opvolgers, indien, wel te verstaan, zij als raadslid herko zen worden; in tegenovergesteld geval is het de eerste-schepen, die het ambt van burgemeester waarneemt. voor kunst en letterkundige versprei ding te Parijs, zal in de Fransche hoofd stad haar deuren openen op Vrijdag 1 3 Januari, te 1 8 uur. De werken van in frankrijk verblijvende Belgische kuns tenaars zullen er te zien zijn.De tentoon zal er geopend worden door h. Pol le Tellier, Belgisch ambas sadeur te Parijs, jn aanwezigheid van den h. Jean Zay, minister van nationale opvoeding en van den H. Huisman, al gemeen-bestuurder van Schoone Kuns ten. Koning Leopold dekoreert den gou verneur-generaal van Cochin-China. Naar uit Hanoi wordt gemeld, heeft Ko ning Leopold aan den heer gpuyerneur- .generaal van Cochin-China, het groot kruis iri de orde van LeppoK| fï vér- Jeend. In de Abdij van Vorst. In op dracht van het gemeentébestuür dér Brusselsche voorstad Vorst, worden momenteel opgravingen gedaan op de plaats, waar zich de aloude abdij van Vorst bevond. Deze plaats is gelegen op ongeveer vijf meter van de kerk. Volgens som mige documenten, zouden zich in de grondvesten der oude abdij nog de stoffelijke overschotten moeten bevin den van de abdissen, die daar van 1260 tot 1541 werden begraven. Bijna al deze abdissen waren van adellijke afkomst en de oorkonden ver melden o. m. de namen van Maria-Isa- bella van Massemijn, Martha van As- sche, Catharina de Beaufort, Marga- retha van Bonymes, Barbara de Lacourt Catharina van Keysterbeke, Maria de Trazegnies, Catharina van Maldeghem, Alëida van Pollaer, Margaretha van Schoers, Johanna van Heusden, Clarise van Cattendijck en Margaretha de Lie- dekerke. Groote winkels worden onder de ge vaarlijke inrichtingen gerangschikt. Bij Koninklijk Besluit van 27 December (Staatsblad 30 Dec.) worden de win kels, waar minstens 10 personen aan de toonbanken worden te werk gesteld toegevoegd aan de lijst der gevaarlijke, ongezonde of hinderlijke inrichtingen en dit wegens het gevaar van brand of paniek. Zij worden daardoor onder worpen aan de maatregelen van ver gunningen en toezicht voorzien bij K. B. van 10 Augustus 1933. EVENWICHT IN DE VOEDING... %s eerste ve'reischte vóór een goede ge zondheid. Kies zorgvuldig uw menu oor eiken dag.en vergeet daarbij SOLO niet. Deze heerlijke margarine is eene milde bron van calorieën, die energie geven, en van vitaminen D en A, die de kalkstofopname ten goede komen, de harmonische ontwikkeling van het lichaam bevorderen en het weerstandsvermogen van het organis me tegen ziekte verhoogen. Voor allen, voor alles, Solo margarine, rijk aan vi tamine. De Metrostaties te Parijs. Elf on dergrondstaties te Parijs, worden thans tot bom- en gasvrije kelders omge bouwd. Wel mopperen de reizigers we gens de storing die daardoor ontstaat, maar ze mogen niet vergeten dat aldus meer dan dertien duizend personen daar desnoods een schuilplaats zullen kunnen vinden. Wolkenkrabbers in Groot Brussel. De kwestie van hoogbouwen blijft in Groot Brussel aan de. dagorde. Nu is weer de aandacht van den mi nister van openbare werken geroepen op het ontwerp van wolkenkrabbers op «le Kroonlaan. te Elsene. Men. voert aan dat het stadsbeeld van de Half Eeuwfeestwijk en het pers pectief op Etterbeek er leelijk zal door geschonden worden. De. Commissie van monumenten en stadszichten heeft den minister verzocht aangezien de Kroonlaan behoort tot de Staatswegenis, de noodige toelating eerst te geven na een grondig onder zoek en na inzage genomen te hebben van de uitvoerige plannen. Een Belgische kunsttentoonstelling te Parijs. De kunsttentoonstelling, op touw gezet door het Belgisch centrum Het Staatsblad van 30 December bevat de Wet van 27 December 1938 houdende verhooging van de belasting op het spel en de weddenschappen be treffende de sommen ingezet naar aan leiding van pronostieken op voetbal- matches. Er wordt als buitengewone opdecime 2 t. h. toegevoegd aan het bedrag van de taxe en op de spelen en wedden schappen die, krachtens artikel 89 van de wet van 28 Augustus 1921, gewij zigd bij artikel 7 der wet van 4 Juli 1930, wordt geheven op de sommen, ingevet ter gelegenheid van voetbal- pronostieken. Er wordt een taxe van 1 0 t. h. gehe ven op de bruto-opbrengst van de sommen of de waarde van eenigerlei voorwerpen, als prijs of belooning toe gekend naar aanleiding, van de bij de eerste paragraaf 'bedoelde- 'prónostiekèn zonder dat het aldus belastbaar bedrag ever 't geheel, minder mag bedrag dan 70 t. h. van het ingezette totaal bedrag. Deze taxe is onderworpen aan de bepalingen betreffende de taxe op spelen en weddenschappen zij wordt voldaan door dengene die haar ver schuldigd is en zij mag worden afge houden van het belastbaar bedrag er dit niettegenstaande elk verzet vanwege degenen aan wie de prijzen of beloo ningen toevallen. De provinciën en de gemeenten mo gen geen opcentimes noch eenigerlei soortgelijke belasting heffen op d< nieuwe belastingen die worden geind. Vorenstaande bepalingen zijn van toepassing, wat betreft de sommen in- jezet vanaf den 1 e of den 1 6e volgend op den datum van de bekendmakini dezer wet. öoor AUCTOR 219e Vervolg Nele antwoordde niet. De keus was niet moeilijk, des te minder dat ze begreep, opmerkte dat Uilenspiegel ziek zou worden. Hij greep de beiden handen van zij ne vrouw en kreet Gij antwoordt niet Na nóg eene korte weifeling, zei ze: Ja... Ja- En ze borst in snikken los. Hij droogde hare tranen en haar hoofd tegen zijne borst aangedrukt hou dend, sprak hij -Het moet, kindje, het moet... Bo naparte heeft mij afgewezen en dat dient hij te betalen... Ik moet dus de baan op... Lamme zit ergens gevangen, misschien ver van hier, en het is mijn plicht hem te vinden, om hem te verlos sen... Ik moet de baan op... Wilt ge mij iets beloven Zeker. Zult ge voorzichtig wezen Ik zal dat wel moeten zijn aller eerst in mijn eigen belang. -Geene poetsen uitsteken Tijl borst in lachen uit. Neen, zei hij, neen, ik zal ernstig wezen, als ware Uilenspiegel voor mij een onbekende... Het werk, dat ik te verrichten heb, is trouwens allererns tigst... Wees gerust, Nele, er zal mij niets gebeuren, als ik het door on- voorzichtighei of poetsen moet uitlok ken... Ik keer hier daarenboven dikwijls weer, zoo dikwerf als de omstandighe den het zullen- toelaten» In een schriftelijke vraag, gericht tot den Minister van Verkeerswezen. P. T. T. en N. I. R. heeft éenator L. De Wil de de aandacht gevestigd op de voor behouden uren, van 1 1 tot 14 uur, tij dens dewelke gedurende de werkdagen uitgenomen den Zaterdag, de week abonnementen op het spoor niet zullen mogen gebruikt worden. Deze maatregelis, vooral noodlottig voor diegenen die in. open lucht werken en soms, wanneer wegens het slechte weder de werken worden stilgelegd, met natte kleederén zullen moeten ronddolen tot na 1 4 uur ofwel een schuilplaats zullen moeten zoeken in herbergen. Anderzijds zullen diegenen, die deel uitmaken van een werkploeg en eerst te 14 uur hun diénst hervatten, reeds ■voor 1 1 uur, ter bestemming moeten zijn. De minister wordt dan ook verzocht bij de Spoorwegmaatschappij aan te dringen opdat zij van dezen maatregel zou afzien. Parijs, 28 Dec. Naar aanleiding van het cinema-schandaal, dat de aan houding voor gevolg heeft gehad van Bernard Natan, Jean Cerf en Johanni- dès, verneemt men dat het niet zeven, maar honderd en veertig millioen zijn die de oplichterij zou bedragen. Intusschen is een vierde persoon en wel de h. Caron, oud-pleitbezorger, bij de zaak betrokken in afwachting, zeg gen de ingewijden, dat nog veel ande ren door het gerecht verontrust worden Naar verluidt zóu de Griek Johanni- dès beslag gelegd hebben op een som van zeven millioen, voortkomende van de Sebagi- Om zijn medeplichtigen te kunnen verschoonënhad hij een ro mangeschiedenis uitgevonden. Johan- nidès zou dit geld overhandigd hebben aan den Griekschen staatsman Venize- los, met het doel de politiek van den röoten Kretenzer te steunen tegen de regeering van Athene. Maar nu Venizelos. gestorven is heb ben zijn weduwe zijn.' ;zoon en zijn se- kretarissen, die daatöver in verhoor genomen werden, verklaard hebben dat dit alles zuivere legehde was en Johan- nidès is tot beken tenjssen overgegaan. Johannidès was 1 tin andere niet de talentvolle ingenieur waarvan eerst sprake was en de w«L> uitvinder Vafl de toestellen was een zekere dr Sanchez, die ondertusschen in Uruguay overle den is. - -ii Het is niet uitgesloten dat de zaak haar verloop krijgt voor het assisenhof want twee van de 'beheerders van de beruchte Sebagi -' (er waren er zeven in het geheel) hebben zelfs nooit ge weten... dat zij beheerders waren van deze maatschappij..! Inderdaad, hun handteekening op de inschrijvingsbons alsook op de verslagen van de alge- meene vergaderingen, waren niet van hun hand, maar op meesterlijke wijze nagemaakt Dit zou, in dit geval, een bijkomende betichting vormen van valschheid in geschriften, hetgeen^ de zaak voor de jury zou kunnen brengen. Des anderdaags 's avonds verliet Tijl den kelder van Pot, in vrouwenkleeren gehuld om vóór het sluiten der poorten buiten de stad te komen... Zoodra hij de omheining achter den rug had, sloop hij in een boschje, legde zijné vrouwenkleeren af en zette zich met gezwinderi pas op weg, langs de laan naar Mechelen... Hij ademde diep de frissche lucht in en floot een lustig deuntje. In vele gemeenten van het land had hij vrienden, die met hem tegen de Franschen hadden gestreden en overal ,werd hij met open armen ontvangen. Overal, op den buiten, was de haat, die de Franschen er hadden opgewekt, nog levendig en zou het een Bonaparte niet zijn, die hem zou verkoelen, want zijne oorlogen eischten steeds nieuwe soldaten, en het was nog immer de bloem der jeugd die naar het Fran sche leger moest vertrekken om in den vreemde te sneuvelen... Op tal plaatsen had Uilenspiegel dus een breed veld om de lieden tegen den eersten consul in het harnas te jagen en had hij gewild, hij zou weer een boe renlegertje hebben kunnen vormen, om tegen de Franschen op te rukken. Maar hij begreep dat zulks een hope loos bedrijf zou geweest zijn en een handvol boeren zich alleen belachelijk zouden maken om de wapens op te vat ten tegen een land, dat de grootste mo gendheden voor zijn oorlogsvlag deed buigen... Hij zag ten volle in, dat hij niets doen kon dan de gemoederen zooveel mogelijk in gisting te houden tegen de Franschen en tegen Bonaparte, die zich nu tot Keizer van Frankrijk had doen zalven....» Gij hebt kou gevat. Gij hoest. Uw slijmvliezen zijn ontstoken en de prik kelende slijm heeft zich op Uw lucht pijp vefötgezet. Nu helpt alleen een geproefd, krachtig ingrijpend genees middel: Neem de nieuwe beproefde, verstèrkte AKKER'S ABDIJSIROOP! De werking van ABDIJSIROOP, de van-1 ouds beproefde kruidenremedie is thans merkelijk versterkt en verhaast door toe voeging van de hoest-bedwingende stof: codeïne, het meest werkzame middel tegen aandoeningen der ademhalingsorganen. Uw verkoudheid wordt als 't ware „snel rijp", de vastzittende slijm komt los en verdwijnt. Spoedig blijven Uw hoestbuien en borstbenauwdheden voor goed weg. ,,'s Werelds beste Hoestsiroop",' zoo noemt men tegenwoordig en terecht, om deze bijzóndere eigenschappen, bij hoest, valling, asthma, de onvergelijkelijke AKKER'S verstèrkie 230 Gr. fr. 16.50; £00 Gr. fr. 28.50; 1000 Gr. fr. 45.-, In alle apotheken. DE VERHOOGING VAN DE SPOORWEGTARIEVEN Het publiek schijnt van de struc tuurhervorming van de reizigerstarieven Heen de verhooging van 18 0/0 der rondslagtarieven te hebben onthouden Deze structuuurhervorming omvat nochtans een reeks nieuwigheden waar van sommige zélfs voor doel hebben den huidigen prijs der reizen te ver minderen. Zoo zal de invoering van het biljet heen en terug,geldig gedurende 4' werk dagen, en waarbij 20 0/0 verminde ring verleend wordt, een werkelijke vermindering van 6 0/0 van de vroe gere prijzen voor gevolg hebben. Nu, in een weinig uitgestrekt land met dich te bevolking, zooals in Belgie, nemen 80 0/0 van de reizigers biljetten heen en terug. De invoering van het werkabonne- ment zal insgelijks een werkelijke ver mindering van de vroegere prijzen der gewone abonnementen voor gevolg hebben. Ziehier enkele voorbeelden Gewoon abonnem. Werkabonnem. Vroegere prijs. Nieuwe prijs. 20 km. 960 fr. 1170 fr. 960 fr. 30 km. 1200 fr. 1410 fr. 1 1 60 fr. 40 km. 1400 fr. 1590 fr. 1320 fr. 50 km. 1550 fr. 1770 fr 1470 fr. 100 km. 2080 fr. 2280 fr. 1900 fr. De abonnementen voor heel het net, de abonnementen voor handelsreizi gers, de abonnementen voor 5 en 1 5 dagen werkmiddelen bij uitnemend heid zullen niet verhoogd worden. Met ingang van Maandag 2 Januari zuilen al de treinen welke afgeschaft werden ten gevolge van de verminde ring van de trafiek weder ingelegd wor- Het bureau voor werkloosheidsverzer kering en werkverschaffing deelt mede dat het dagelijksch gemiddelde van de gecontroleerde werkloozen gedurende de week van 19 tot 24 Dec. 281.628 bedroeg, tegen 197.580 gedurende de voorgaande week. De vermeerdering bedroeg dus 84.048 eenheden of 42.5 ten honderd. Gedurende de overeenstemmende weken van 1935, 1936 en 1937 was het dagelijksehe gemiddelde respectie- velijk 214.006, '257.858 en 1 74.644. TE GENT Tweemaal op de politie geschoten Door ©eik schot getroffen in het dijbeen Donderdagavond tusschen 5 en 6 u. passeerde de 28 jarige Alfons Van de Velde, metser, wonende Krijgshospi taalstraat langs de Gouvernementsstr. waar hij de ruit insloeg van een wapen winkel. Hij greep uit de uitstalling een revolver en een geweer en plaatste zich vervolgens aan den ingang van het naastgelegen magazijn van waar hij de voorbijgangers bedreigde met zijn re volver. De politie werd verwittigd die aan stonds toesnelde en den man sommeer de zich over te geven. Toen Van de Velde zag dat agent De Coster zijn re volver ging bovenhalen loste hij twee maal achtereen een schot. Beide scho ten misten gelukkig. Agent De Coster mikte vervolgens en schoot Van de Velde in het dijbeen. De gewonde werd vervolgens overgebracht naar het gast huis, waar men een rechterdij beenbreuk vaststelde en waar men den kogel ver wijderde. Het blijkt dat de man, die geboortig is van Male, doch reeds lang te Gent woont, aan vervolgingswaanzin lijdt. Zijn toestand is zeer bevredigend. Twee bengels dringen in het gebouw der Amerikaansche Munt De politieoverheden en deskundigen op het gebied van alarminstallaties heb ben verbluft gestaan over een staaltje van ongeëvenaarde brutaliteit van twee jongens van vijftien jaar. Alleen maar om te zien, of het ging» zijn de twee bengels "binnenge drongen in de Amerikaansche munt, een der meest beveiligde gebouwen van het geheele land. Niets heeft hen tegengehouden. Een traangasinstallatie wisten zij te ontgaan, zij wisten onverwoestbare afsluitingen van zware stalen tralies te nemen», omzeilden tal van perfecte alarminrich tingen en een geheel leger van bewa kers. De belhamels zijn binnengedrongen door een raam op de tweede verdieping Zij zijn langs een regenpijp naar boven geklommen. Pas tóen zij in de afdeeling, waar de centen gemaakt worden, deze munt stukken bij handen vol uit het raam wierpen, werden zij door de politie gesnapt. Uilenspiegel ging Van dorp tot dorp, heel Vlaanderen door, en ook in de ge ringe steden, en overal waar^ hij ge weest was, bleef een kleine kring van misnoegden, van Franschhaters, die op een wenk van Tijl zouden opstaan, om met hem op leven en dood te strijden... Die mannen zal ik den eenen of anderen dag noodig hebben, zoo rede neerde hij Wanneer en waarom, dat weet ik nog niet, maar vooruitzien is regeeren... Had ik vóór den boerenkrijg kunnen tewerk gaan, zooals het mij.,,nu gegeven wordt te. handelen, we zouden wél overwon nen hebben... Hij deed wat Nele hem gevraagd had hij was uiterst voorzichtig en bleef overal zoo ernstig, dat iemand die hem niet kende nooit zou; willen gelooven hebben, dat hij Uilenspiegel was. Zoo werd het zaad van den opstand niet door Tijl gezaaid, maar graantje voor graantje in den vruchtbaren Vlaamschen akker geplant. Telkens hij een ronde gedaan had en vermoeid was, wist hij onbekend de Scheldestad binnen te geraken en kwam hij bij Pot de noodige, rust en weer nieuwen moed zoeken,- om even hard nekkig een paar weken later weer aan 't werk te gaan... Over Lamme vernam hij niets en hoe hooggeplaatst de vrienden van Pot wa ren deze kon niets mededeelen aan moeder Goedzak* die van verdriet in den beginne op het punt was geweest ons aardsch tranendal te/verlaten, doch vaardig was geworden over de smart en nu weer de levenslustige, kloeke vrouw was geworden van voorheen... Ze dacht nog steeds aan haren Goed mak, ze herinnerde er isteeds Tijl aan dat hij beloofd had zijnen makker te verlossen en bij haar te brengen, maar als ze daarbij nog een koppel tranen over hare wangen voelde glijden, waren die toch spoedig opgedroogd, en ze be wees dat ze zich in haar lot kon stellen, met te besluiten Ik denk het ook, Tijl Lamme, die komt hier nog wel eens terug. Ze wist niet, dat ze de waarheid sprak, maar die zoete hoop troostte haar toch... Zoo verliepen meerdere jaren, en 't is in 1815 dat wij Tijl te Turnhout vin den, waar hij bij eenige oude vrienden uit.den boerenkrijg.thuis was... - Ja, zei een ouderling, als ik mag gelooven wat mijn zoon mij heeft laten weten, dan zullen de Hollanders ons voor zijn, beste Tijl Het zal daar niet lang meer duren, of de poppen zijn aan 't dansen... Des te beter, antwoordde Uilen spiegel. Als ze daar de Franschen bui ten krijgen, dan kunnen wij volgen. Waarom zouden wij hunne hulp niet in roepen, als ze overwinnen Waarom zouden wij ons niet bij hen voegen, om, zooals vroeger, slechts één land uit te maken Dat is steeds mijn droom ge west... Al de Nederlanders onder één regeering, öm samen vrij te leven in het schoonste land der aarde De Hollanders zijn van plan, ging de ouderling voort, de hulp van Enge land in te roepen, die hun zeker niet zal geweigerd worden, en den prins van Oranje als vorst te huldigen... Er zijn, nu in Holland, geen Fransche troepen meer, de keizer is te Leipzig naar het schijnt heel en al verslagen, de legers der verbondenen bevinden zich nabij de grens van Nederland en de Amster dammers wachten slechts op het teeken uit Londen, om de Franschen te verja gen... Vandaag of morgen, zei mijn zoon, gaat de lont aan t kruit... Dan kan ik niet beter doen dan dadelijk naar Amsterdam te vertrekken sprak Tijl, om er met de hoofden van den opstand te spreken en zonder uit stel met'hen te onderhandelen over het geen er ons te doen staat... Als zij ons willen steunen, dan kunnen wij op En geland rekenen, en we kegelen de Fran schen ook uit Vlaanderen Ik geloof dat hetooógenblik, waar ik reeds jaren naar snak, weldra zal aangebröken zijn..,j:scgK- En in zijn binnenste voegde hij er bij Tusschen mij en keizer Napoleon dan J Een paar uren later was hij op weg naar Amsterdam. Als hij in die stad kwam, was het op roer er losgebroken en «Oranje boven!» klonk er door de straten. Tijl vernam dat het volk drié Fran sche booten had in brand gestoken en de opstandelingen de bureelen van den toldienst hadden aangevallen, om deze ook door brand te vernielen en de Fran sche beambten te dooden... - In alle steden van Nedérand is het volk opgestaan, zei de man die hem in eene herberg te woord stond, een gan zenroer boven zijn hoofd zwaaide, zijn beker in een teug ledigde, luide «Oran je boven» kreet, en de straat op ijlde, om mede kennis te maken met de Fran sche tolbedienden..., 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2