Onder de Menschen De samenstelling van het bureel der Kamer kent een beroerd verloop Onaftiankelijkheidsfeesten in Luxemburg 23 CABARET-AVOIMD Zondag April. 1939 De instorting van een «terril» veroorzaakt groote schade te Fonlaine.l'Evêque Helpt Scouting ZONDAG 23 APRIL OM 5 U, Werklooze dienstplichti gen onder de wapens XXXXVIe JAARGANG NUMMER 94 Drukker-Uitg.ver, J. Van Nuffel-Do Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2. H. GEORGIUS Zon op 4, 48 af 18,51 Ii.K. 20 V. M. 3 UIT HET LEVEN Ik ben op reis geweest en natuurlijk ook bij en onder de menschen En 'k heb het aandachtig nagegaan, telkens wanneer ik in conversatie ge raakte... of maar alleen enkele gedach ten met vrienden of onbekenden wis selde, rolde de samenspraak na korte oogenblikken over hetzelfde saai en vervelend onderwerp Wat denkt ge van den oorlog Die vraag klonk dan op zoo'n toon, dat men den indruk kreeg alsof de oor log 'n onvermijdelijk iets was...en Som migen spraken dan zoodat men denken moest, dat voor hen de oorlog reeds werkelijk bestond En op de aangezichten lagen kom mer en zorg uitgespreid en afgeteekend In de oogen flikkerde af en toe 'n flits van pijnlijk zieleleed toen men bang naar oorlogsgevaar informeerde... Dien morgen las ik ter afleiding een belangrijk dagblad Wat direct opviel waren de kolommenlange artikels aan de meest onheilspellende berichten ge wijd... sommige dan nog in vetletters van alle grootte... om de meest schrik aanjagende nieuwtjes in de belangstel ling te plaatsen... alsof het een sensatie nummer gold... men zou werkelijk ge dacht hebben dat voor dit blad het oor logsrisico 'n exploitatiezaakjes was En toen ik in enkele momenten de krant gelezen had, kwam ik tot het be sluit dat de meeste inlichtingen door eenigen beweerd... en door anderen te gengesproken... of zelfs geheel anders werden verklaard... ja soms eenvoudig weg uit de lucht werden gegrepen. Maar wat wilt ge, de menschen zijn nu eenmaal zoo ze nemen de meest sensationeele verklaring voor de echte, zooals pessimisten steeds doen, en dan wordt de conclusie onvermijdelijk oorlog komt er Ik ben op reis geweest en onder de menschen Met mijn denkwijze van optimist, kreeg ik den indruk 'n flater tc begaan. Zoo vast zit dit gedacht van (maken den oorlog» in den kop en de hersens van de meesten, dat ze u ongeloovig aankijken wanneer men er mee lacht, of u sceptisch, twijfelzuchtig aanstaren alsof ge hun lolletjes wildet wijs maken. En toch herhalen we het nog I We gelooven niet aan de losbranding van een oorlogsgruwel Moesten we onze denkwijze willen verklaren en staven dan hadden we heele kolommen noodig, langer dan de ze van de sensatiewekkende artikels uit sommige nieuwsbladen I Of men ons zal gelooven is *n ander zaak Er zijn menschen die in alles graten vinden... er zijn er die moeilijk of nooit te bevredigen zijn, want ik ontmoette eens 'n droomenden dichter 'die het uitspansel leelijk vond, omdat ergens klein, zwart wolkje het effen- blauw azuur van den wijden hemel verduisterde Ze verkiezen hun hart te omhullen in de ijskoude wolken van ingebeelde gevaren... liever dan de verlichtende en de verwarmende stralen van hoop en vertrouwen te laten binnenstroomen. Indien men het ernstig met de oor logsbedreigingen meende dan ware het reeds lang werkelijkheid geweest... maar geloof me, er is meer dan één fac tor welke Duitschland en meer nog Ita lië weerhoudt op het dwaze pad van de vernielende uitmoordende oorlogsavon- turen. Ik ben onder de menschen geweest! Velen gaan op in wat ze lezen in hun dagbladen... in wat ze hooren uit hun radiocommuniqués. De meesten zijn zwartgallig en pes simistisch Daarom gaat het zoo slecht in den handel. Het vertrouwen is weg... de armen van velen hangen slap langs hun moedelooze lichamen, sym bolen van hun geblaseerde, mismoedige levens. Ze kijken naar den wolkeloozen of j betrokken hemel... en ze wachten I... Als men ze doende ziet dan denkt men aan 'n dwaze, die in de nabijheid van een gevaarlijken, maar kalmen vuur berg die geen tcckcns tot onrust geeft... zich opsluit onder den groricf... zoogéP zegd uit vrees voor een mogelijke moordende uitbarsting Ik heb de menschen doende gezien! Sommigen namen hun voorzorgen Ze liepen links en rechts... dachten aan onderaardsche kelders en schuilhoeken., kochten heele reserves voedingswaren op met 't vooruitzicht op de eerstvol gende dagen Anderen wilden weg uit de steden, naar meer afgelegen hoeken... naar min gevaarlijke oorden... ze gingen vluchten uit gevaarlijke en bedreigde zone's...en ze wisten nog niet eens... waar 't gevaar eigenlijk dreigde Van geen enkele hoorde ik we nemen onzen toevlucht tot God en den Hemel... Wie heeft daar aan gedacht... en wat heeft men er voor gedaan 7 DENDERZOON. Dicht bij den ingang van put nr 3 der koolmijnen te Fontaine l'Evêque (Wall.) gelegen op de grens van ge noemde gemeente en Goutroux, be vindt zich een terril (aschbelt) van 80 meter hoogte, die zich uitstrekt over een oppervlakte van ongeveer vijf hectaren Vrijdagmorgen, omstreeks 5 uur, namen de arbeiders, die zich op dat oogenblik in de waschzaal ophielden, een verdacht geluid waar. De wanden van het gebouw scheurden op verschil lende plaatsen onder den druk van een ongekende kracht zoodat de onthutste arbeiders haastig buiten snelden. Daar zagen zij dat ook andere gebou wen scheuren in de muren vertoonden. Spoedig bleek het dat de terril over een lengte van 20 meter ingestort was. Door de geweldige grondverplaatsing was de metalen leiding, waarmede de berlines omhoog getrokken worden, buiten gebruik gesteld. Verschillende terreinen onder de buurt werden onder het steengruis be dolven, terwijl ettelijke boomen ont- j worteld werden. De weg die Goutroux met Fontaine l'Evêque verbindt, werd twee meter omhoog gestuwd. De elektrische leiding werd op vele plaatsen onderbroken en ook de waterleiding geraakte defect. De instorting deed zich heel lang zaam voor en slechts rond het middag uur scheen de drukking van de grond- massa afgenomen te zijn. Gelukkig heb ben zich geen instortingen voorgedaan. Doch men zal verplicht zijn twee buree- len dicht bij den ingang te sloopen. Het bestuur der koolmijnen heeft reeds maatregelen getroffen om een tweeden terril aan te leggen naast den reeds bestaande. Uit de eerste vaststel lingen blijkt dat de instorting te wijten was aan het doorzijpelen van een groo- te_&ees^a^cfè^'fs' aanzienlijk, en men maakt reeds gewag van honderdduizen den frank. Zaal -MADELON» (Groote Markt) Orkest «STREVEN» van Gent. Muziek, Zang-, Humor, Tombola enz. De Kamer heeft Vrijdagnamiddag]42 witte stembrieven en 151 geldige vergaderd om haar definitief bureau .stemmen. Daarvan gaan er 78 naar den aan te stellen. heer Van Cauwelaert en 73 naar den Er wordt eerst overgegaan tot deheer Huysmans. verkiezing van een voorzitter. i De uitslag wordt op langdurig hand- Graaf CARTON DE WIART (kath.) geklap onthaald door de rechterzijde, in 't Fr.) verklaart, dat de rechterzijde de kandidatuur voordraagt van den hr Van Cauwelaert. Heer FISSCHER (soc. in 't Fr.) De linkerzijde acht het niet noodig dat js aan den heer het voorzitterschap gekoppeld wordt j schuidigillgen IN NEDERLAND De minister van Landsverdediging maakt bekend, dat, nu onder de huidi ge omstandigheden aan vermindering van de tegenwoordige sterkte der troe pen behoorende tot de grens- en kust- beveiliging niet kan worden gedacht, een regeling in voorbereiding is om aan hen, die in de burgermaatschappij noo- de kunnen worden gemist, groot verlof te verleenen en hun te doen vervangen door werklooze dienstplichtigen. Binnenkort zullen hieromtrent nade re mededeelingen worden gedaan. Op dit oogenblik wordt in het Groot Hertogdom Luxemburg de 100e Verjaring gevierd der onafhankelijkheid van het Hertogdom. Op de Kathedraal der hoofdstad werd een nieuwe beiaard ingehuldigd. Feestelijke stoeten doortrekken de straten. In het Parlement werd een plechtige zitting gehouden waarbij de voltallige regeering, de groothertogin en haar gemaal aanwezig waren. Hierboven de foto van Groot Hertogin Charlotta en Prins Felix van Luxemburg. aan de kwestie van de regeringsmeer derheid. Daarom stelt zij de herkiezing voor van heer Huysmans. DE EERSTE STEMMINQ Op 194 stembiljetten waren er 176 geldige en 18 witte. De geldige stem men werden uitgebracht als volgt 70 op den heer Huysmans; 68 op den heer Van Cauwelaert, 33 op den heer De Schrijver, 4 op den heer Kluyskens, 1 op den heer Carton de Wiart. Daar de volstrekt meerderheid door geen van de kan- EEN TWEEDE STEMMING worden overgegaan. De tweede stemming geeft als uitslag: 194 stemmen, 20 witte brieven 174 geldige stemmen. De heer Van Cauwe laert bekomt er 74; de heer Huysmans 69; de heer De SchrijveT 27; de heer Kluyskens 4. De VOORZITTER. Daar geen kandidaat de volstrekte meerderheid 88 stemmen heeft bekomen, zal er tot een derde stemming dienen over gegaan te worden. Heer VAN CAUWELAERT (kath.) vraagt het woord. Zijn vrienden trach ten hem echter te dwingen om te blij ven zitten. Men heeft den indruk dat de heer Van Cauwelaert zijn kandidatuur wil intrekken. DE DERDE STEMMING vindt dan plaats. De Keer Van Cauwe laert heeft intusschen de vergaderzaal verlaten en neemt geen deel aan de stemming. H. VAN CAUWELAERT WEIGERT HET VOORZITTERSCHAP Tijdens de schorsing voor de derde stemming, loopen de katholieke ban ken leeg. Men verneemt weldra dat de rechterzijde een groepsvergadering houdt. De heer Van Cauwelaert heeft inderdaad 78 stemmen bekomen op 151 bij de derde stemming, doch daar de liberalen in plaats van voor den heer De Schrijver te stemmen, zooals bij de twee eerste stemmingen, zich hebben onthouden weigert hij be slist het voorzitterschap. Een uur lang duurt de vergadering van de rechterzijde. Vrijdagnamiddag kon men in de wandelgangen van de Kamer vernemen dat in werkelijkheid de liberalen den Vlaming in den heer Van Cauwelaert hebben willen treffen en dat zij enkel hun steun aan den heer De Schrijver hebben willen geven, omdat hij een Vlaming is, die het manifest van Ant werpen niet heeft onderteekend. Het is alleen ten overstaan van het eensgezind aandringen van alle scha keeringen van de rechterzijde en van de hierboven uiteengezette redenen, dat de heer Van Cauwelaert tenslotte is terug gekomen op zijn beslissing en het voor zitterschap der Kamer heeft aanvaard. DE VERGADERING WORDT HERNOMEN Te 16.45 uur, wordt de vergadering hernomen. De VOORZITTER deelt den uitslag mede van de stemming 193 stemmen De VOORZITTER verklaart den hr Van Cauwelaert tot voorzitter van de Kamer verkozen (Weer toejuichingen) Heer ERNEST (soc.) Het woord Max om de veront- de liberalen aan te bieden aan den nieuwen voorzitter. REDE VAN H. VAN CAUWELAERT Na de afkondiging van die uitslagen, vraagt de heer VOULOIR den heer Van Cauwelaert plaats te willen nemen op den voorzitterszetel. Onder luide toejuichingen van de katholieken, van een viertal socialisten en één liberaal den heer Lamborelle, bestijgt de nieu we voorzitter het verhoog. Hij houdt er de traditioneele rede voor de rechtopstaande vergadering. (Alleen de communisten blijven zitten) voor haar vertrouwen en een strikt on partijdig waarnemen van zijn taak te hebben beloofd, gaat de voorzitter ver der Welke ook onze persoonlijke op vattingen wezen, omtrent de toekomst van ons huidig staatsbestel, wij zijn het aan den eerbied voor ons zelf en aan het welzijn van het land verschuldigd niet te doen twijfelen aan den ernst met welken wij de belangen,van het gemeenebest behartigen, noch aan de loyauteit met welke wij ons mandaat van vertegenwoordiger der natie uitoe fenen. Vlamingen en Walen zijn doordron gen van eenzelfde vrijheidsliefde en 't aantal dergenen die 't verlangen koesteren, dat het laatste vakje dat nog overblijft in onze leeszaal voor het beeld van een voorzitter, het nabije einde moge voorspellen van bet parle mentair stelsel, is voorzeker zeer ge ring. Maar het aantal dergenen, die een zekere moeheid tegenover het huidig regiem beginnen te gevoelen, mag niet worden onderschat en wij moeten er voor waken, dat we niet door een machtelooze verdeeldheid en door on- beheerschte gedragingen het volk af- keerig maken van zijn eigen vrijheid. De heer Van Cauwelaert meent trouwens dat alle verwijten die tot t Parlement worden gericht, niet alle maal verdiend zijn... Een nauwere sa menwerking tusschen Parlement en re geering zou inderdaad veel kunnen goedmaken. De nieuwe voorzitter zal die samenwerking trachten tot stand te brengen, doch, gaat hij verder indien dc nood der tijden het noodzakelijk moest doen blijken eenige uitbreiding te geven aan de normale bevoegdheden van de uitvoerende macht, dan moogt gij op de waakzaamheid en op de vast beradenheid van uw voorzitter rekenen om iedere poging te bestrijden, die, onder den dekmantel van voorbijgaan de noodwendigheden, voor doel zou hebben de beginselen te ondermijnen waarop ons grondwettelijk bestaan ge vestigd is. De heer Van Cauwelaert brengt dan hulde aan het voorloopig bureau (toej.)] aan zijn voorgangers en vooral aan den heer Huysmans. DE KWESTOREN Bij handgeklap worden 'dan tof kwestoren verkozen de heeren Feuil- lien en Van Hoeck (kath.); Fischer en Van Acker (soc.); Pierco (lib.) Te 18 u. 45 wordt de vergadering opgeheven. Dinsdag vergadering te 14 uur*

De Volksstem | 1939 | | pagina 1