Centraal Politiek Comité van Boeren en Tniniers De Enropeesche toestand Jeugdbetooging te Brussel Si-Gforrje's Day te Zsrbrugge Z. H. Pius XII en de voorbereiding der Kajotters- bedevaart XXXXVU JAARGANG NUMMER 95 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2. Maandag 24 April I H, FirELIUS Zoo op 4^0 Zon 1.^53 Dinsdag 25 April 1939 R MARCUS Zo t op 4,44 Zon af 1SL54 E. K. 26 V. M. 19 Wat verwachten de Boeren en Tuiniers van de nieuwe Regeering De verkiezingen van 2 April l.I.heb- ben van de Katholieke Partij weer de sterkste partij gemaakt. Als katholieke Vlamingen en boeren of tuiniers mogen wij ons daarover verheugen. Al zijn er ook wel schaduwzijden nl. de versterking der liberale partij toch geeft deze uitslag ons een zekere gerustheid voor de nabije toekomst. Na lange en moeilijke onderhande lingen werd een nieuwe regeering sa- -mengesteld. Als katholieke Vlamingen kunnen wij niet trotsch zijn op deze sa- menstellingWij zullen echter rekening houden met den internationalen toe stand en daarom zeer genadig zijn. Als boeren-tuiniers zullen wij een afwachtende maar waakzame houding aannemen. Wij weten niet wat de nieu we minister van Landbouw, M. d As- premont Lynden, ons zal geven. Indien hij de katholieke landbouwpolitiek doordrijft met de vastberadenheid die hem tot hiertoe heeft gekenmerkt,zullen wij aan hem een beste minister van landbouw hebben De gelegenheid om dit te bewijzen wordt hem ten anderen spoedig gegeven. Dringende vraagstukken De veeteelt en de tuinbouw zijn de twee teelten waarin de groote meer derheid van onze land- en tuinbouw- bevolking haar bestaan vindt. Van so ciaal, economisch en financieel stand punt uit bezien,zijn zij van groote waar de voor ons land. Zij bieden werk aan vele handen en geven een jaarlijksche opbrengst van verscheidene milliarden. Doordat juist in die kleine landbouwfa- milies, die uitsluitend van deze *eelten moeten leven, het meest groote gezin-1 nen aangetroffen worden, moet er voor alles naar gestreefd dat deze twee teel ten in die mate rendeerend gemaakt worden, dat zij toelaten werk te ver schaffen en den kost te verzekeren aan al de kinderen van deze gezinnen. Indien dit niet gebeurt, zal de land vlucht voortduren en nog vermeerderen met het gevolg dat de zonen dezer boe renfamilies het gewoon werkvolk op de werken en in de fabrieken nog meer zullen verdringen en dat de werkloos heid meer en meer zal aangroeien. De aandacht van de regeering inzake: werkverschaffing zou eerst en vooral in die richting moeten gaan. Tot hiertoe schijnt men alleen in de nijverheid werk tc kunnen verschaffen, maar men ver geet dat ons land reeds overgeindustri- aliseerd is en dat langs daar nooit de werkloosheid zal opgeslorpt worden. Er dient dus van koers veranderd in onze economische politiek. Enkele tijdelijke beschermingsmaatregelen al zijn ze ook onontbeerlijk kunnen geen oplossing brengen. De Veeteelt Wij willen niet betwisten dat de zui- velpolitiek al verdient het nog deze benaming niet die de laatste tijden gevplgd werd, gunstige uitslagen heeft geboekt. Toch dient het gezegd dat mond en klauwzeer een woordje heeft meegesproken om onze markt te ont lasten en aldus de prijzen van boter en melk op een hooger peil te houden. Rendeerend is de zuivelproductie echter niet. Eenerzijds omdat gedurendè de zomermaanden van hooge inlandsche productie, onze markten nog overlast zijn en anderzijds omdat de vleesch- productie sinds jaren verlieslatend is voor den boer. Daarom, een eerste maatregel die onverwijld dient getroffen is de verde re bespreking van den vleeschinvoer, bijzonder van het bevroren vleesch dat met millioenen kilos ingevoerd wordt uit overzeesche landen (zooals Argen tinië, Urugay, Brazilië) met dewelke wij een zeer ongunstige handelsbalans hebben. Belgie heeft er alles bij te win nen dat door een soepele beperking van den invoer van vleesch, een loonenden prijs aan den inlandschen voortbrenger verzekerd worde. Onze rundveeteelt kan daardoor rendeerend gemaakt wor den. In zake varkensvleesch staan wij weldra voor een periode van overpro ductie. Alles moet in het werk gesteld worden om nieuwe afzetgebieden te be komen ten einde onze markt eenigszins te ontlasten. De afzetvereeniging kan ^aar krachten eens beproeven. De Tuinbouw Een meer ingewikkeld vraagstuk is dat van de valorisatie der tuinbouwpro- ductie. De schommelende seizoenpro- dücties kunnen ons voor zooveel ver rassingen stellen, dat een vooropgesteld plan niet altijd de gewenschte uitslagen kan geven. Een afdoende maatregel voor een bepaald seizoen en een be paalde teelt zal daarom niet meer ge schikt zijn in een einder seizoen of het volgend jaar. Daarom is het een eerste vereischte dat ons land beschikke over een zoo soepel mogelijk contingenteeringsstel- sel om steeds onze eigen markt te kun nen voorbehouden voor onze eigen voortbrengers. Welnu dat was het geval niet tot hiertoe. Nederland, dat onze bijzonder ste concurrent is, beschikt volledig over het beheer van de contingenten van de meeste tuinbouwproducten en kan dus ten allen tijde, en dan nog aan dum- pringsprijzen, onze markten overrom pelen. Dit is een ongezonde en abnor male toestand die absoluut moet veran deren. Einde dezer maand moet de handelsovereenkomst met dit land her zien worden. De onderhandelingen gaan reeds hun gang. Wij weten dat we in een nadeelige positie staan tegenover Nederland omdat onze handelsbalans gunstig is voor Belgie, maar dat wettigt geen ongezonde en abnormale concur rentie die het bestaan van onze eigen voortbrengers onmogelijk maakt. Nederland kan niet eischen van on zen tuinbouw wat het niet wil voor zijn eigen tuiniers en Belgie mag niet blijven dulden dat de belangen voor den tuin bouw steeds geofferd worden aan de belangen van de nijverheid. Dit is anti sociaal en anti-economisch. Onze tuin bouw is een echte nationale rijkdom.De jaarlijksche opbrengst mag gerust op 1.750.000.000 geschat worden. Geen! enkel nijverheid verschaft zooveel han denarbeid als de tuinbouw. De nijver heid betrekt 75 a 80 0/0 van haar grondstoffen uit den vreemde. De tuin bouw integendeel vindt al de noodige grondstoffen, potaschmesten uitgezon derd, in eigen land. Wat zal het gebaat hebben, misschien het bestaan van sommige nijverheden] gered te hebben indien daardoor de tuinbouw tot ondergang werd gedoemd Het heeft er allen schijn van dat onze vorige regeeringen dat niet hebben wil len inzien. Dat men eindelijk de oogen opene voor het te laat is. Indien Nederland geen toegevingen doet moet onze regeering er voor zor gen dat langs een anderen kant nieuwe mogelijkheden voor den tuinbouw ge schapen worden, zooniet wordt het een onherstelbare ramp. Heel de land en tuinbouwbevolking houdt een hoopvol oog gericht op de regeering van heden en verwacht ook, van de katholieke partij da tzij haar gegeven woord zal gestand blijven. Het Verbond der Katholieke Patronaten van de hoofdstad heeft Zondag den vijftigsten verjaardag zijner stichting gevierd. Na een plechtige mis in Ste Gudulakerk werd een indrukwekkende stoet gehouden die door Z. Em. Kardinaal Van Roey in oogenschouw genomen werd. Aan het graf van den Onbekenden Soldaat werd door de leiders een krans neergelegd Andere maatregelen De valorisatiemogelijkheden der veeteelt- en tuinbouwproducten liggen niet alleen aan de grens. Er dienen dringend andere maatregelen genomen oiii een regeling der productie in het binnenland, zoowel wat de hoedanig heid als wat de hoeveelheid betreft, te regelen. Andère reeds getroffen maatregelen, zooals b. v. de valorisatie der graange wassen en der nijverheidsteelten, die nen behouden en verbeterd ten einde het gewenschte evenwicht van onze in landsche productie te bekomen. Alle ini tiatieven ten voordeele van de kost prijsverlaging dienen aangemoedigd en geldelijk gesteund. Het landbouwon derwijs en bijzonder het naschoolsch landbouwonderwijs, dat aan de grond slag ligt van den technischen vooruit gang, verdient meer belangstelling en geldelijken steun vanwege de openbare besturen. De sociale wetten ouder domspensioenen, kindertoeslagen en andere dienen beter aangepast aan de toestanden van den kleinen land bouw. In een woord de nieuwe regee ring zal alle maatregelen moeten tref fen die er toe bijdragen de eerste nij verheid van het land rendeerend te ma ken en het levensbestaan van den boe renstand te verzekeren. Bij gespannen internationale toestan den, komt het vraagstuk van de be voorrading van de bevolking in oor- I Zie vervolg hiemeven. DE JAARLIJKSCHE PLECHTIGHEID Onder tamelijk groote belangstelling ging Zondag voormiddag te Zeebrugge de jaarlijksche plechtigheid door, ge naamd St George's Day ter eere van de Engelsche soldaten die den raid op Zeebrugge aanging'en en waarbij velen het leven verloren. Aan den vooravond van deze herdenk504. stierf de bevelheb- bei luitenant Dean. In samenwerking van het stadsbe stuur van Brugge en het syndikaat voor initiatief van Zeebrugge werd ander maal een betooging ingericht.Te 10 u. uur werd in de kerk van Zeebrugge een plechtige hoogmis gezongen tot ziele- rust van de gesneuvelde soldaten en bijgewoond door geestelijke en burger lijke overheden. Ingevolge de internationale toestan den had de Britsche overheid geen oor- logsbooten en afvaardigingen gezonden! Na de kerkelijke plechtigheid opge dragen door Z. E. H. Bondue, pastoor van Zeebrugge, ging het kerkhofwaarts alwaar bloemen werden neergelegd op de graven van de soldaten. Hier werd ook voor hun zielerust gebeden en door de schoolkinderen het De Profondis« gezongen. Vervolgens begaf zich een stoet waaraan deelnamen de schoolkinderen het muziekkorps van de Gistfabriek, visschers en afdeelingen van Belgische oud strijders zich naar het Memoriaal Hier waren tegenwoordig goeverneur Baels, generaal Glorie en bevelhebber Lombaerts, de Engelsche konsuls uit Oostende en Antwerpen, MM.Trembler en Fisher, oud-minister Van Caeneghem burgemeester Neuteman uit Blanken- berge, schepenen Reylandt,- Van Dam me, Geunens en De Wulf uit Brugge, kapitein Melaerts, enz. Na de uitvoe ring van het Belgisch en Engelsch na tionaal lied, werd aan het memoriaal door twee Anglikaansche priesters en Z.E.H. Bondue, pastoor te Zeebrugge, nog gebeden, waarna de a Last Post werd geblazen. DE ITALIAANSCH ZUID-SLA VISCHE BESPREKING Na afloop van het tweede onderhoud tosschen graaf Ciano en den Zuidslavi- schen minister van Buitenlandsche za ken, Markovitch, dat bijna twee uur duurde, is een officieele mededeeling verstrekt. Hierin wordt gezegd, dat de ver schillende vraagstukken, waarbij beide landen belang hebben, onderzocht zijn. Ook de Albaneesche kwestie is ter sprake gekomen. Uit dit onderzoek is wederom de bijzondere hartelijkheid in de betrekkingen tusschen Zuidslavie en Italië gebleken. Overeengekomen is de samenwerking tusschen beide landen nog te verster ken evenals die tusschen Zuidslavie en Duitschland, zoowel op politiek als op economisch gebied. Wat de betrekkingen met Hongarije betreft, zijn de beide ministers tot het besluit gekomen, dat de weg thans open is voor een nuttige verstandhouding tusschen de regeering te Belgrado en te Boedapest. ENGELAND PLEEGT VERDER OVERLEG MET RUSLAND Moskou, 23 April. De Russische ambassadeur te Londen, Maisky, zal waarschijnlijk heden Zondag naar zijn post terugkeeren, hetgeen er op wijst, dat de Britsch-Russische besprekingen haar einde naderen. Maisky heeft aan dé Russische regee ring verslag uitgebracht over de Brit sche opvattingen ten aanzien van nau were samenwerking ter verdediging van den vrede. Zaterdag had Maisky een onderhoud met den Britschen am bassadeur te Moskou, Seeds. DUITSCHLAND RICHT ZICH TOT VERSCHEIDENE EUROPEESCHE MOGENDHEDEN In antwoord op de vragenlijst van de Duitsche regeering, heeft de Finsche regeering verklaard zich niet bedreigd te voelen door Duitschland. Verder wordt er aan toegevoegd, dat Finland te voren geen kennis had van de bood schap van president Roosevelt. De Deensche regeering, zoo wordt bericht, heeft op de Duitsche vragen geantwoord, dat Denemarken zich niet bedreigd gevoelt. Op het ministerie van buitenlandsche zaken te Kopenhagen echter weigerde men mede te deelen of daar ooit een Duitsche vragenlijst ont vangen was. Ook bij de Zweedsche regeering heeft Duitschland denzelfden stap ge daan als bij de andere regeeringen. De Duitsche gezant heeft zich mondeling tot den Zweedschen minister van bui tenlandsche zaken gewend en deze heeft eveneens mondeling verklaard dat Zweden zich niet bedreigd gevoelt. Over de aangelegenheid wordt geen en kele officieele mededeeling verstrekt. logstijd weer op het voorplan en denkt men, in betrekking daarmee, aan het belang van den land- en tuinbouw. Dan zou men willen dat onze land en tuinbouw voor 100 0/0 kan verwe zenlijkt worden op eenige weken tijd.al werd dan ook een interministerieel Co mité daarvoor aangesteld. Indien men werkelijk daartoe wil ko men, moet men beginnen (in vredes tijd) met een landbouwpolitiek te voe ren die gericht is naar dat doel. Om de tarweproductie uit te breiden en dat kan moet men deze teelt loonend maken. Wil men de productie van de veeteelt en den tuinbouw op het huidig peil houden zij voldoen omtrent aan onze behoeften dan mag men niet voortgaan, zooals in t verleden, met nadeelige handelsakkoorden af te sluiten die de rendabiliteit van deze teelten beletten. De regeering neme hare verantwoor- idelijkheid. Wij zullen haar beoordeelen lof veroordeelen volgens hare daden. EEN AANMOEDIGENDE ONTVANGST Verleden Donderdag heeft Z. H. de Paus enkele vertegenwoordigers der K.A.J. die thans te Rome de Inter nationale Kajottersbedevaart voorbe reiden in private audiëntie ontvan gen- Te 1 2 u. 30 werden Z. E. H. KaVi. Cardijn, vergezeld van zijn helper, E. H. Magnus, van E.H. Cuérin (Frank rijk) en E. H. Maréchal (Zwitserland) in de private bibliotheek van den H. Vader binnengeleid. Het onderhoud was zeer hartelijk en bemoedigend. Wanneer Kan. Cardijn meedeelde dat 20.000 kajotters en kajotsters uit 30 verschillende landen zich than» voor bereiden om in September aairstaande «den Paus van Rome te gaan zien», kon Z.H. Zijn blijde verwondering, niet ver bergen. «Waarlijk, herhaalde hij gedu rig, dat zal iets grootsch, iets schoons worden Mochten df; gebeurtenis sen toch die prachtige bedevaart niet I belemmeren Mochten al die offers ons den waren vrede verdienen Met de scherpste aandacht luisterde de Paus naar het verhaal zijner bezoe kers hoe in Belgie, Frankrijk, Zwitser land en ook in andere landen, dagelijks in den grootsten eenvoud,maar met wa ren heldenmoed, wordt gebeden, ge spaard, geleden en geofferd voor die V redesbede vaart van heel de arbeiders jeugd. Inderdaad, bevestigde de H. Vader we mogen wel zeggen dat er ware kris- tene helden leven tusschen die jeugd, en die voorbereiding zelf, in geest van kristelijke liefde, is reeds een waar vre deswerk. O, laten we veel bidden en offeren voor den vrede Want nu is het waarlijk het uur der Voorzienig heid Vooral het heldhaftig offerend lijden onzer zieke kajotters en kajotsters ver vulde den H. Vader met blijde voldoe- ning. Zeg het hun wel uitdrukkelijk, klonk het met aandrang.dat ik reeds nu al degenen zegen die meewerken aan dit prachtig vredeswerk, dat ik al hun offers en al hun moeite zegen, alles, alles...» Met ware vaderlijke genegenheid gaf de Paus Zijn bijzonderen regen aan de nationale Proosten, en nam van hen af scheid, hen nogmaals op het hart druk kend, dat zij Zijn groeten en wenschen zouden overbrengen aan heel de K.A.J. De bezoekers verlieten het Pauselijk paleis, ten zeerste onder den indruk va» deze vaderlijke ontvangst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1