De bijzondere machten aan de regeering De uitbreiding der verdedigings middelen in Nederland 29 De verplichte militaire dienst in Engeland Regeering, Parlement en Partijen Zaterdag April. 1939 De Labour-parüj en de \ak\ereenigingen handhaven hun verzet Niettemin verwierf het ontwerp een meerderheid in het Parlement Dc Internationale Tentoonstelling van Luik IS39 De Noorsche kroonprins le New York DE VOLKSSTEM XXXXVIe JAARGANG NUMMER 99 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 1 3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2. H. ROBRECHT Zun op 4, 37 af 1,900 V. M. 3 L.K. 11 DEBAT IN HET LAGERHUIS In het Lagerhuis las Chamberlain de regeeringsmotie voor, waarvan de tekst reeds bekend was en verklaarde dat hij nimmer zijn plannen heeft geheim wil len houden, doch alleen snel heeft moe ten handelen. Het was noodig nog de ze week een beslissing te nemen, daar anders een verband zou gezocht wor den tusschen de redevoering van Hitier en de invoering der dienstplicht. Wij weten in het geheel niet wat de ze redevoering bevat en onze voorstel len hebben er dus niets mee te maken. Iedereen dient zich daar rekenschap van te geven. Chamberlain meent dat de regeering niet eerst tot een algemeene raadpleging van het land mocht overgaan en ver klaart dat degenen, die de maatregelen tegen willen werken, een zware verant woording op zich laden. De huidige periode is een abnormale die noch in oorlogstijd, noch in vredes tijd bestaat. Tenslotte drukte de eerste minister de hoop uit dat het parlement en het land zijn opvattingen zullen deelen. Chamberlain zegde dat de beslissin gen van de regeering noodzakelijk wa ren-wegens de verplichtingen, die het land op zich heeft genomen ten opzich te van Polen, Griekenland en Roemenie Onder toejuichingen van de meer derheid verklaarde Chamberlain dat de beslissing der regeering de vrienden van Engeland heeft aangemoedigd. Om te voorkomen dat de oorlogsnij verheid een te groote winst maakt is een bijzondere wetgeving voorzien het is echter moeilijk deze wetgeving samen te stellen op een doeltreffende wijze. Ook wees de eerste minister er op dat de nieuwe lasten vooral op de meer gegoeden drukken. De minister richtte zich vervolgens tot de Labourpartij en vroeg haar wel te willen verstaan, dat het niet gaat om HET ONTWERP ONGEWIJZIGD GOEDGEKEURD IN DE SENAATSCOMMISSIE De bijzondere Senaatscommissie, be last met het onderzoek van 't wetsont werp op de volmachten, heeft Donder dag voormiddag haar eerste vergade ring gehouden in aanwezigheid van eerste minister Pierlot, en den minister van Financiën, heer Gutt. Deze laatste Chamberlain voegde er aan toe dat heeft (je uiteenzetting herhaald die hij hij den indruk niet wilde verwekken dat :n jg Kamercommissie had gegeven een oorlog nakende is. over den financieelen toestand. r*ir aam uïïT wmRn' De regeering heeft zich verzet tegen DE OPPOSIlIE AAN HET WOO i et jncjiene'n van amendementen, daar, Attlee nam dan het woord namenszou ze worden goedgekeurd, het wets- de oppositie. Hij is ook van oordeel ontwerp terug naar de Kamer zou moe dat alles gedaan dient te worden omten keeren. het land sterk te maken. 's Namiddags heeft de commissie het Wij zijn echter tegen de dienstplicht, I ontwerp op de volmachten voortgezet, zegde Attlee. Ook verzette hij zich er Eerste minister Pierlot J name door de dienstplicht, maar om een tijdelijken maatregel noodzakelijk gemaakt door de tijdsomstandigheden. tegen, dat verplichtingen die eens aan gegaan zijn, worden verbroken, wan neer de omstandigheden gewijzigd zijn. Attlee meende dat Engeland reeds genoeg doet wanneer het wapens levert nomische de minister van Financien, de heer Gutt, waren evenals op de ochtendvergadering aan- Wegens herhaalde miskenning der hebben de kans het te doen bij de be- parlementaire wetten en tradities zijn er j spreking der begrootingen ofwel d°9r tusschen de partijen en de regeering middel van aanvraag eener interpellatie betreurenswaardige geschillen ontstaan, tot den betrokken minister. Volgens de strenge toepassing onzer Indien deze elementaire wetten wat grondwettelijke beginselen, is de Re- meer door de partijen geeerbiedigd geering samengesteld uit personalitei- werden, zouden wij de zware moeilijk- ten door den Koning gekozen dezeheden niet kennen welke wij nu ministers moeten het vertrouwen genie- doormaken. En alles zou veel beter ten der meerderheid van het Parlement, gaan voor de Regeering, voor het re- zij kunnen niet aan de macht blijven giem en voor de partijen. Men zou, wanneer de meerderheid van het Parle-1 zooals men dikwijls genegen is het te ment haar wil heeft uitgedrukt hen te doen. geen regeeringskrisis meer kun- verwijderen. Om dit akkoord tusschen nen voorstellen, als een mislukking die de Regeering en de parlementaire meer- rechtstreeks en noodzakelijk de partij- derheid te verwezenlijken, is het de en. in het Parlement vertegenwoordigd, gewoonte de ministers te kiezen tus- I treft. schen de vertegenwoordigers der par- Wordt een Regeering m de minder- tijen die de meerderheid vormen het i beid gesteld omdat de Ministers of het is slechts uitzonderlijk dat men beroep programma het doet op de «extra-parlementairen». derheid van het Doch de Minister is noch de vertegen- ten, dan zal de woordiger, noch de mandataris eener met dit advies der meerderheid moeten partij in den schoot der Regeering.Zijn rekening houden in ministerieele daden verbinden zijn par- vertrouwen der meer- Parlement niet genie- nieuwe kabinetsvormer wezig. Ook de heer Sap, minister van h.co- Zaken, werd door de com- aan de andere landen en niet buiten- missie ontboden om uitleg te verstrek dien nog een leger moet vormen. Hij ken over hot gedeelte van het ontwerp, verklaarde dat zijn partij den indruk dat de economische politiek betre t. heeft dat men niet genoeg heeft nage-Heer Dierckx, nu hij geen minister {TevormcJ dacht toen men besloot de dienstplicht meer is, had natuurlijk sterke bezwaren g in te voeren. Hij is van oordeel dat het in te brengen tegen het regeenngsont land er eerder door verzwakt zal wor-1 werp. Volgens hem zou ce regeering den gezien den huidigen financieelen toe- Sinclair, die ook namens de opposi- stand, alleen volmachten mogen vra tie spreekt, meent op zijn beurt dat de gen om bezuinigingen m te voeren, dienstplicht nutteloos was en dat men j Amendementen werden eerst had moeten afwachten wat de gen door de VI. o het opzoeken der medewerkers waarvan hij de namen aan den Koning zal onderwerpen en in het opmaken van het programma. Dit schaadt geenszins het gezag der partijen De Regeering regeert, het Parlement oefent kontrool uit. de partijen vormen en leiden de openbare opinie, waarvan normaal dat, wanneer een de rol in een demokratisch regiem zeer wordt, de partijen belangrijk is. Het zijn met de partijen over haar programma beraadslagen en of het parlement die regeeren e par tij evenmin als hij. in zijn hoedanigheid van minister, verbonden is door de da den der partij waarvan hij lid is. Aan de partijen hoort het de daden der Regeering te oordeelen, er kritiek op uit te oefenen of desnoods af te keu ren. Het dat zij hierover hun advies laten ken nen, maar zij moeten niet tusschen ko men in de vorming der regeering bij tijen zijn zelfs onderscheiden van de parlementaire groepen waaraan de re glementen der Wetgevende Kamers een j voorbeeld om "één hunnerleden toe te zeker officieel statuut verleend hebben, voorgedra-laten of te verbieden in het ministerie Het is nochtans wenschehjk a een Nationalistische com-te treden zij hebbc zich niet in de 1 nauw verband besta vrijwillige inlijving zou hebben verwe zenlijkt. DE DIENSTPLICHT MET GROOTE MEERDERHEID AANGENOMEN In het Lagerhuis werd de motie van de Regeering met 376 stemmen tegen 145 aangenomen. DOOR HET HOOGERHUIS AANGENOMEN de Regeering en mentaire groepen en tusschen de parie de partijen opdat zitten de regeeringsvoorstellen tot in- het vervangen van de vrijwillige dienst- voering van den dienstplicht aanvaard. Waarlijk aldus zou men de Tentoon- de Maasdorp, onder leiding van be stelling van Luik kunnen betitelen van roemde dirigenten, en met de medewer- de maand Mei tot de maand October king van muziekvirtuozen en zangkun- zullen de beide oevers van de Maas, stenaars. met de Paleizen en de Paviljoenen van I Op het gebied der groote spectaculai- de Tentoonstelling het decor vormenre betooging, zal er een groote verschei- van een onophoudelijk vreugdebetoon, j denheid heerschen de Schouwburg van Beide uiteinden van de World's Fair het Blijde Maasdorp zal voorbehouden zullen hun aantrekkelijkheden bieden. J worden voor tooneel- cabaret- en mu- Aan den eenen kant het Blijde Maas- den heer Van Dieren werd verwor- Lord Stanhope, eerste lord van de pen. Admiraliteit heeft aan het Hoogerhuis bespreking valt verder nog een gelijkaardige motie ingediend als aan te stippen dat de regeering de ver- Chamberlain in het Lagerhuis. bmtenis heeft aangegaan geen andere Het Hoogerhuis heeft bij opstaan en Belastingen te zullen invoeren, dan die nfissieledenHeer Van Dieren wilde aan plaats te stellen de Receerin" volmacht zien verleenen zij zijn evenmi; B°rSv!n°hekfe T^r'^om'Ve^'^ieTdc ininistwiedevoorkamers, dat het j organismen en bevoegdheden. <Jie dur- macht bekleed zien, om deno= d rieraentairen toehoort het re- delijk zijn mtgestippeld en afgebakend, ïïïSSf.^lowel^ g«ringsLleid «e beoordeelen en zi, ,e verwarren. amendement van heer Borginon als dat evenmin aangewezen om eenjammerlijke tegenstrijdigheden, r"ee" ningsverschillen en konflikten worden vermeden. ln elk geval moeten wij, in onze be oordeeling der politieke gebeurtenissen, met zorg vermijden instellingen K.V.V. dorp, met zijn folklorefeesten, zijn lie deren, zijn dansen, zijn «cramignons» en ook met zijn overeleganten dansing. Aan het andere uiteinde, vast bij den toegang, een ander «attractiepark» naar een gansch nieuwe formule, met zijn origineele aantrekkelijkheden, zijn at tractie-inrichtingen die de liefhebbers van sensatie den daver op het lijf zullen jagen. De rondborstige Waalscbe op geruimdheid zal de feestelijkheden kruim geven. Maar net zooals iedere ouderdom zijn genoegens bezit, zal ook elk van de bezoekers zijn voorkeur hebben de inrichters van de feestelijkheden van 1939 hebben getracht wat te vinden om, volgens de geijkte uitdrukking, alle goestingen te voldoen. De sportliefhebbers zullen verwend worden Tijdens de zes maand langen duur der Tentoonstelling, zullen er in het onvergelijkelijke kader der Luik- sche Maas sportieve en nautische be toogingen plaats grijpen. Er zullen wed strijden aan de beurt komen in het loo- sic-hall vertooningen. Het groote schip van de feestzaal der Stad Luik zal het tooneel zijn, waarop de voorstellingen van het «Sprookjesspel» zullen gegeven worden in open lucht zullen stoeten voorbijtrekken een eerste, een karna- valstoet zal, den dag na de plechtige inhuldiging. Acht dagen nadien, op Sinksendag, zal een tweede stoet een paar duizend vlaggen en standaarden door de lanen zien opstappen.Een heer lijke stoet, deze van het «Spel van Luik zal zijn ommegang sluiten voor de Esplanade der Groote Paleizen daar zal elke groep, op een onmetelijk schouwtooneel, zijn episode opvoeren, ontleend aan de annalen van het Land van Luik. Heel de geschiedenis van het Prinsbisdom zal op het tooneel en op de trappen samenkomen als een fresco dat leeft, spreekt en zingt. Ten slotte zullen de begoochelingen van het licht en het water samen, de be zoekers der Tentoonstelling, dagelijk- sche festijnen bezorgen denk maar aan de honderd meter hooge water- vermeld in het verslag over de bespre kingen van de Kamercommissie, tenzij na vooraf de beide parlementaire com missies voor Financien te hebben ge raadpleegd. Bij de stemming werd het ontwerp goedgekeurd met 12 stemmen tegen 3 en 4 onthoudingen. Stemden voor De katholieken Car ton, de la Barre, Dessain. Hanquet, Leyniers, Mullie, Ronse, Servais, Tem merman en Van Cauwenberghe de li beralen Beauduin en Godding. Stemden tegen de heeren Van Re- moortel (soc.), Heyndels (comm.) en Van Dieren (V.N.V). Onthielden zich de socialisten Vos, Rolin, Logen en Doutrepont. Waren op het oogenblik van de stemming afwezig de heeren Barmch, Bologne en Harmegnies (soc.); Bor ginon (V.N.V.) en Dierckx (lib.) De heer Temmerman is blijven vol harden in zijn weigering om als ver slaggever van de commissie op te tre den, omdat hij betreffende de juridi sche basis van het ontwerp er een an dere opvatting op nahoudt als de eerste minister. In zijn plaats werd de heer Ronse aangesteld, wiens verslag door de commissie werd goedgekeurd. straal, aan de verlichting der gebou- pen en in het zwemmen, matches van wen, de gekleurde waters der rivieren, allerlei slag, schietprijskampen, groote prieelen, lanen en regenbogen zullen samenkomsten van turners en athleten. I vormen. Op de heerlijke avonden van De muziekliefhebbers zullen er even- Augustus zal men er de sprookjestocht veel vreugde beleven De stad vanaanschouwen van de lichtstoet die zijn Cesar Franck, van Gretry en Ysaye, de groepen en wagens over de kalme wa- stad van de befaamde koormaatschap- ters van de Maas zal rondvoeren. En pij, moest de muziek in eere houden, dan spraken we nog niet van de «Groo- Hyde Park begeven en vooral in dit uitzonderlijk roemrijke te dagen» van de plechtige opening en blijven. Zij zullen ontvangen worden jaar. j van de inhuldiging van het Albertka- door president en mevr. Roosevelt. Dagelijks zullen er concerten gege- naai, die de Tentoonstelling van Luik: Maandag zal de kroonprins op de ven worden in het Feestpaleis van de 1939 een plaats in de geschiedenis zul-wereldtentoonstelling de Noorsche af- Stad, in den Schouwburg van het Blij-j len verzekeren. I deeling inwijden. Hij zal Maandag de Noorsche af deeling der World's Fair inwijden Prins Olaf en Prinses Martha van Noorwegen zijn Donderdag aan boord van de «Oslofjord» te New York aan gekomen, waar zij ontvangen werden door M. Summerlin, overste van het protocool van het staatsdepartement. De prins en de prinses begaven zich onmiddellijk per auto naar het stadhuis waar zij door den heer la Guardia.bur- gemeester der stad, ontvangen werden. Heden Vrijdag zullen zij zich naar tot Zondag Boven Stalen koepel met automatische wapens of kanonnen, zooals men er thans veel in Nederland aantreft. Deze koepel is verplaatsbaar. Midden Het aanleggen van loopgrachten in de grensstreek. Onder Stalen tankversperringen in Nederland, nabij een brug,die bewaakt en ondermijnd is.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1