Polen heeft geantwoord op de Dnitsche eischen DE OUDE BOER 7 Zondag MEI 1939 25^VERJARING VAN DS mILi T Belgische graanhandelaars willen oorlogsvooi raad vormen Een jongen uit de klauwen van een leeuwin gered Kabinetsraad Afgevaardigden uit Eupen, Malmédy en SuVith bij den eerste minister DE VOLKSSTEM XXXXVIe JAARGANG NUMMER 108 Dnikker-Uitgev« J, Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTILMEN.TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2, H. STANISLAS [Zoa op 4, 24 af 10,12 1..K. 11 N. M. 10 WREVELIGHEID TE BERLUN Uit Berlijn wordt gemeld dat de eer ste indrukken in de politieke Duitsche middens over de redevoering van Beek niet gunstig zijn, want zoo de minister dan niet de deur heeft gesloten voor verdere onderhandelingen, heeft hij evenmin eenig gebaar gemaakt om de gelegenheid aan te grijpen en de aan biedingen van het Reich te bespreken. Hitier zal de rede van Beek onder zoeken te Berchtesgaden met von Rib- bentrop, Greiser, voorzitter van den Danziger senaat en Forster, leider van de Danziger nazis. Het D.N.B. zegt in zijn korte samen vatting van Becks rede, dat zij de Duit sche voorstellen op een brutale wijze verwerpt. ZEER GUNSTIGE INDRUK TE LONDEN De indruk te Londen zou zeer gunstig zijn. Men wijst er op dat de redevoe ring zich zoowel door gematigdheid als door kranigheid onderscheidt. Men onderlijnt de woorden van Beek waar hij de verschillende staten, waar mee Duitschland een pact wil sluiten waarschuwde en het verbreken van het Poolsch-Duitsch verdrag door Duitsch land voor oogen stelde. In diplomatieke middens verwacht men een snel antwoord van Duitsch land,vooral gezien de aanwezigheid van de twee Danziger autoriteiten en men wijst zelf op het Tchechische voorbeeld. TEVREDENHEID TE PARUS De Fransche politieke kringen hebben van de rede van Beek een gunstigèn zin meegedragen. Zij merken op dat de rede van Beek handig is en ook bezadigd en zelfs fijn genuanceerd. Polen is niet bereid zijn nationale belangen te offeren aan over- dieven eischen van Duitschland. Polen is evenmin bereid toegevingen te doen aan Duitschland zonder tegenprestaties van Duitschland. De h. Beck, z^gt men, heeft het be wijs geleverd van zijn goeden wil en hij neemt aan met Duitschland te onder handelen van gelijke tot gelijke. DE BRUGGEN NIET OPGEBLAZEN, ZEGT MEN TE ROME De eerste indruk schijnt evenwel niet ongunstig te zijn. Men wijst er op dat Beek geen tegeneischen heeft gesteld zooals de Poolsche persuitlatingen had den doen vermoeden. Men is van oor deel dat de redevoering van den Pool- schen diplomaat de bruggen niet heeft opgeblazen tusschen Duitschland en Polen. Hij heeft het woord aan Hitier gelaten. POOLSCHE NOTA AAN DUITSCHLAND De Poolsche nota als antwoord op het Duitsch memorandum werd Vrij dagavond aan de Wilhelmstrasse over- handigd. De nota herinnert aan de Poolsch-Duitsche verklaring van 26 Ja nuari 1934, waarbij de betrekkingen tusschen beide landen op deze dubbele basis waren gevestigd IVerzaken aan alle geweldmiddelen. 2. Door vrije on derhandelingen alle geschillen regelen. De Poolsche Regeering heeft echter voorzien dat moeilijkheden uit de Dan- zigkwestie zouden oprijzen en, sedert jaren, deed zij aan de Duitsche regee ring opmerken dat het nuttig zou zijn daarover een rechtzinnig onderhoud te hebben. De Duitsche regeering gaf aan die op merking geen gevolg en verzekerde zelfs meer dan eens dat het Danzig- vraagstuk geen moeilijkheden kon op leveren. Ten slotte herinnert de nota aan de verklaring van kanselier Hitier, op 20 Febr. 1938 in den Reichstag, waarin de h. Hitier uitdrukkelijk zegde dat Duitschland de Poolsche rechten op Danzig wilde eerbiedigen. 't Is slechts na de gebeurtenissen van September l.L dat Duitschland plots de Danzigkwestie op de dagorde bracht en zelfs een dringende oplossing "ervan eischte. Polen aanvaardde te onderhan delen, en deed duidelijk zijn standpunt kennen. Wat antwoordde Duitschland? Aangezien Polen tegenvoorstellen doet, in plaats van eenvoudig, de Duit sche eischen in te willigen, beteekent dit dat Polen weigert de besprekingen voort te zetten Zulke zienswijze kan Polen natuurlijk niet toetreden. Verder wijst de nota op het feit dat het Poolsch-Engelsch verdrag geen be dreiging beteekent tegen Duitschland. Dit verdrag is trouwens uitsluitelijk van defensieven aard, en zou enkel in wer king treden wanneer één van beide lan den zou worden aangevallen. Er bestond dus voor Duitschland geen enkele reden om de Duitsch-Pool- sche overeenkomst vervallen te verkla ren, zooveel te meer dat die overeen komst gesloten werd voor 10 jaar zon der recht van opzeg gedurende dit tijd stip. De nota eindigt met te verklaren dat Polen steeds bereid is om nieuwe onder handelingen aan te knoopen. FRANCO GELOOFT NIET IN EEN EUROPEESCHEN OORLOG Het Grieksch dagblad «Kathimerini» deelt een intervieuw mede dat generaal Franco aan 't Grieksche Academielid M. Melas toestand. Na zijn betrouwen in de lotsbestem ming van Spanje te hebben uitgedrukt, verklaarde generaal Franco We zijn beslist vredelievend en ge- looven niet aan de mogelijkheid van een oorlog die Europa in puin zou leg gen zooals nu Spanje. De ramp van een oorlog zou van zulke ontzettende afme tingen zijn dat geen enkel land hem zou overleven. Daarom ook geloof ik dat geen enkele natie de verantwoordelijk heid ervan op zich durft nemen». UIT HET LEVEN Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landsman» heen Als de bekende paal boven het be kende water staat het vast, dat die dichter zooals de meesten van z'n genre nooit 'n schop in handen gehad heeft. Geen huis zonder kruis... en geen mensch zonder zorg I... Dit spreek woord beantwoordt meer aan de reali teit. Geen mensch zonder zorg ja... met dezen troebelen tijd die door de mees fierheid... vroeger ook wel z'n vreugde., maar dat is jammer genoeg verminderd want ze zijn ook z'n zorgenkinderen, wat meer voorkomt 1 Het gaat niet meer bij boer J..I Sinds z'n vrouw gestorven is... dat goeie bra ve mensch zooals hij zelf, nog van het oude testament... sinds is er oneindig veel veranderd De kinderen zijn niet meer zooal3 vroeger ze zijn geheel anders gewor- te zwartkijkers nog troebeler wordt ge- den ijdeler,.. brutaler... min tevreden, maakt... zijn er om zoo te zeggen geen ze zijn modern en dat woord zegt alles! uitzonderingen meer. j Ze hebben 'n andere atmosfeer ge- Dus geldt het ook voor de boeren i schapen op de boerderij, ze hebben daar iets gebracht wat de oude boer En onze vriend J. zou u daar staaltjes niet goed begrijpt... maar waartegen kunnen van vertellen, maar dat zal hij z'n boerenhart zich verzet en te velde niet f... Want praten over z'n harde zor gen, dat gaat hem zoo niet af... dat weet hij niet onder woorden te brengen, daar moet het hart bij te pas komen.en dan verliest 'n boer.zijn tong I... trekt als tegen 'n feilen vijand I Londen, 5 Mei. Een Engelsch vak blad keurt den Belgischen maatregel goed om een voorraad graan van onge veer 75.000 ton aan te leggen, te ge bruiken in geval van oorlog. Deze be werking laat aan den graanhandel toe al de mogelijkheden uit te putten. Het blad vindt hierin gelegenheid om op het Engelsche ontwerp kritiek uit te oefenen, waardoor de graanhandel in Engeland geheel ontredderd zou wor den. Het Belgisch plan werd door Ant- werpsche graaninvoerders opgemaakt en door hen aan ce Belgische regeering onderworpen. Mer verwacht er zich aan dat de regeering net spoedig zal goed keuren. Volgens dit ontwerp vormen de in voerders een syndikaat, dat zoowel de kleine, 500 tot 1000 ton als de grootste firma's meer dan 8000 ton zal bevatten. Deze firma's hebben het monopolium om het vreemde graan aan de maalderijen te verkoopen. De kosten van de stapelhuizen bedragen 6 tot 7 1 2 pence per kwintaal en zul len bij den verkoopprijs gevoegd wor den. Daarenboven zullen de maalders een vasten voorraad van 80.000 ton graan moeten bezitten, die zal vervangen wor den, in de mate van het noodige, door den voorraad van het syndikaat, hetzij 75.000 ton. Boer J.. voelt dat hij alleen komt te staan... hij vereenzaamt in z'n oude da- Dan wordt hij naar den uiterlijken gen cn in 2*n eigen t huis Zijn vrouw schijn n harde boer alhoewel hij alléén begreep hem... maar zijn kinde- pinnen in zijn ziel zacht en zoet is als ren vervreemden van hem, ze denken lammeke I» j anders dan hij... ze zijn minder ernstig. Ja 'n beetje mompelen en mopperen hun spreken is losser en luchtiger... Hij over 't weer... en wat sakkeren over den voelt het meer dan hij 't zeggen kan, en slechten tijd en over de belastingen... 't drukt loodzwaar op z'n hart... dat doet n boer wel... want dat zit hem De boer prakkezeert en mijmert gan- om zoo te zeggen in het bloed... en er sche dagen I Veelal zit hij alleen in den is soms weI reden toe ook haard voorovergebogen met de clle- Maar zoo eens echt en effenaf de bogen op z'n knieën zit hij in zijn groo- stille, stomme smart van z'n boerenhart ten leunstoel 'n pijpje te rooken... de b'oot leggen... dat doet n boer niet rook krengelt in blauwe slierten op gemakkelijk. I naar de zolderbalken... in de stoof Zooals ik hooger schreef... dan ver- j speelt de v.ind 'n heel dun liedje... en liest hij z n tong, en n boer van den somber klinkt de eeuwige tik-tak van de ouden stempel bewaakt deze laatste oude hang-horloge zorgvuldig en draait ze zevenmaal alvorens iets te zeggen. 't Is stil in z'n huis Zijn jongens en meisjes zijn weg naar de stad... naar het volle moderne leven De boer zit alleen met z'n zorgen f... De menschen zeggen wel boer J.. heeft het goed... hij heeft geen kommer. De leden der regeering vergaderden Vrijdag namiddag in Kabinetsraad. Het voornaamste punt aan de dagor de was de hernieuwing der in 1938 ge sloten leening van 740 millioen Belg. franks met eene Nederlandsche en met eene Zwitsersche groep. Beide leeningen vervallen 1 7 Juni a. s. De Nederlandsche snede beliep 35 millioen gulden en de Zwitsersche sne de 35 millioen Zwitsersche franks. Eene overeenkomst is gesloten met de Hollandsche groep voor een nieuwe leening van 35 millioen gulden tot uit betaling der oude leening. De voorwaarden der nieuwe leening zijn gelijk aan die der vroegere, maar deze zal uitbetaalbaar zijn in dollars of in guldens, naar keuze van drager, zon der contract van goud-clausule, dan terwijl de oude leening terugbetaalbaar was in gulden met goud clausule. Het definitief contract zal afgesloten worden nadat de Nederlandsche over heden hunne instemming zullen betuigd hebben. Onderhandelingen zijn aangeknoopt met de Zwitsersche groep en er bestaat alle reden om te gelooven dat zij eer lang tot een goed verloop zullen leiden in bijna dezelfde voorwaarden van vroeger. (Voor nadere berichten hier omtrent verwijzen wij naar onze 2de bladzijde). De Kabinetsraad ving eerst aan te half drie, opdat de leden eerst kennis zouden hebben kunnen nemen van den internationalen toestand, na de rede voering van Kolonel Beek, Poolsch mi nister van Buitenlandsche Zaken. M. Pierlot had overigens rond den middag een onderhoud gehad met den heer Mosincki, minister van Polen te Brussel. ANDERE BESLISSINGEN De kabinetsraad heeft den minister van arbeid gelast het ontwerp der ver zekering tegen werkloosheid in orde te brengen. De minister van landsverdediging gaf verslag over de bestuurlijke maatrege len ten voordeele der oud-strijders. Op voorstel van den minister van verkeer stelt de raad de benoeming voor van de heeren Ethier, Lambert en Victor Parein in hoedanigheid van on dervoorzitters der Nat. Maatschappij van Belgische Spoorwegen, Drie Engelsche matrozen hebben den 1 0 jarigen Peter Hogg, die in opleiding is bij de marineschool op Whale Island Portsmouth (Eng.) uit de klauwen van een woedende leeuwin gered. De jongen v/erd ernstig aan zijn beenen gewond en moest naar het militaire hospitaal wor den vervoerd. Peter Hogg woonde met zijn mak kers een oefening bij op het exercitie veld, maar zijn gedachten waren bij den «zoo» van de school, een groote omheinde ruimte, welke niet voor het publiek toegankelijk is en waar een groote collectie dieren, die door de zeelui van hun reizen waren meege bracht, een plaatsje heeft gevonden. Hieronder bevonden zich o.a. een paar leeuwen en een ijsbeer. Petera belangstelling ging uit naar de leeuwen. Hij was zoo onvoorzichtig over de omheining te klimmen om de leeuwen eens van dichtbij te bekijken. Topsy, de leeuwin, Ket echter niet met zich spotten. Zij snelde op den jongen toe, drukte hem tegen de omheining en begon nijdig te grommen. Toen Peter ijlings over de omheining wilde klimmen, hief de leeuwin haar klauw op en reet zij een der beenen van den jongen open. Peter schreeuwde wat hij schreeuwen kon en enkele ma trozen snelden toe om den gewonden jongen te bevrijden. Met stokken dre ven zij de leeuwin terug, waarna zij zelf den half bewusteloozen Peter over het hek tilden. Hij werd naar het Royal Portsmouth hospitaal vervoerd, waar hij is opgenomen. J... is dan een boer die heel z'n leven hard gewerkt heeft op het land. Hij wordt nu van jaren... dicht bij de K"n z"r«c"lr "laken... maar dc men" zeventig I Weer en wind hebben z'n re- 8chen vertallen wel meer wat nlet waar zicht doorploegd met diepe groeven... i "j ,en va? zl)n zorBen wetan z'n hoofd is bruin gebrand door cJejs,kkepit flikkerende zomerzon... en zijn door ar-1 Alleen zit hij te mijmeren over zijn beid vereelte handen zijn kleverig en kinderen... over alles wat voorbij is I... ruw. I Er is zooveel veranderd de jon- Hij gaat 'n tikje voorover... dat komt 8ens en de meisjes van vandaag zijn van de vele jaren van zwaar labeur niet meer zooals deze van vroeger...Zijn welke hij achter den rug heeft. ze daarom beter geworden lispelt de 'n Heel leven van hard werken... en boer niks verdienen ondanks het vele tob-1 In zijn scherp ziend oog aanschouwt ben Maar gelukkig dat is nu allemaal Hij ze met meer ijdelheid getint... trot- voorbij |ser... harder... verzot op pret en ple- J... heeft drie groote jongens en twee zier... op sport en spel... maar'de goeie flinke meisjes... allemaal thuis op de hartelijkheid... de gemoedelijkheid... en boerderij. j bovenal de eenvoud dit schoon sieraad Daarom zeggen de menschen boer j van den boerenstand zijn verloren 11 J.., heeft het goed op z'n ouden dag Het weegt zwaar op z'n hart... dit met zooveel jongens en meisjes... zijn de bange zorgen van boer J... maar En 't is ook zoo hij heeft het goed, daar juist herinnerde hij zich de klei de kinderen doen het werk en zorgen nen trappen op 't kleed, de grooten op voor hem... ze zijn z'n rijkdom en z'n het hart DENDERZOON I De heer eerste-minister en de heer minister van Binnenlandsche Zaken hebben een afvaardiging ontvangen van de Nationale groepeering van de Oosterkantons, waarbij zich aangeslo ten hadden afgevaardigden van het «Heimatbiock» van Eupen en van de «Gemeindeinteressenschaft» van Sint Vith. Die afvaardiging was geleid door de heeren volksvertegenwoordigers en se natoren van het arrondissement Ver- ;rs. Woonden onder meer de vergadering bij heer Frères, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, burgemeester van St Vith; heer Gob.senator, gemeen teraadslid te Malmedy; heer Desaim, voorzitter van de Nationale Groepee ring van de Oosterkantons heer Wer- son, burgemeester van Malmedy en on dervoorzitter van die groepeering; meerdere leden van het «Heimatbiock» van Eupen vertegenwoordigers van het Nationaal Verbond der invaliden van Eupen-Malmedy-St Vith-Kalmis van de COFAC, van de Waalsche Club van Malmedy, van den Kring Amicitia, enz. De afvaardiging heeft bij de regee ring sommige suggesties naar boven ge bracht in verband met den toestand in de Oosterkantons, De heer eerste-minister en de heer minister van Binnenlandsche Zaken hebben beloofd die vragen met de grootste aandacht te onderzoeken en zij hebben aan de afvaardiging de ver zekering gegeven van de gestadige toe wijding der regeermg ten bate van die streek. Na afloop van dit gehoor hebben de heer Pierlot en de heer Devèze, tijdens een ontvangst zich onderhouden met de leden van de bewuste afvaardiging. Tot zoover de officieele mededeeling die door het Kabinet van den heer Pierlot aan de pers werd verstrekt Nader wordt in verband met deze ontvangst vernomen, dat de afvaardi ging. die uit een 24 tal personaliteiten bestond den eerste- minister en den minister van Binnenlandsche Zaken bij zonderheden hebben meegedeeld over de drukking die in de drie kantons door de nazis op de Belgisch gezinde bevolking wordt uitgeoefend. Aangedrongen werd opdat de regee ring door een beslist optreden aan deze drukking een einde zou stellen. Ook werd geprotesteerd tegen het feit, dat de propaganda ten gunste van de nazis niet alleen gevoerd wordt door Belgen maar ook door Duitschers, die daartoe regelmatig de grens overtrekken. AI deze punten en nog andere wer den toegelicht in een nota die door den heer Werson, burgemeester van Mal medy aan de regeering werd voorgelegd De ministers hebben de afvaardiging de verzekering gegeven dat de regee ring alle noodige maatregelen zal tref fen.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1