De Bedevaart naar ROME Voor Vrijheid, Arbeid en Brood 3 Zaterdag JUNI 1939 van den Bond der Kath. Dagbladschrijvers van Belgie, onder de Hooge bescherming van Z.il.Em. Kardinaal Van Roey en hel doorluchtig Belgische Episcopaat, heeft plaats van 18 tot 51 Aug. 1959 fiaiisnaal-socialistische illusie K AM E R Autwerpsehe diamant nijverheid op de New- Yorksche tentoonstelling Geen prikkeldraad meer De Internationale Tentoonstelling ven Luik (939 Senaat DE VOLKSSTEM XXXXVle JAARGANG NUMMER 127 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD, 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTAgentschap Havas. Adolf Maxlaan. 13. te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.Z, II. CLOTILDIS I Zon opS.53 af 19.45 L.K. 10 N. M- 17 De bedevaarders zullen door Z. H. den Paus in bijzondere audiëntie ontvan gen worden. De reis loopt van Brussel over Luzern, Kussnacht, Milaan, Florentie, Rome; Napels, Amalfi, Sorrente, Venetie. Van uit Venetie per autocar naar Cortina d'Ampezzo koningin der Dolomi- ten, en vervolgens langs de wonderbare baan der Dolomiten naar Bolzano en Tirano (drie dagen autocar). Van daar per spoorweg naar St Moritz en Brus sel. Program en inschrijving ten bureele van het dagblad De Volksstem» Aalst. De Kamer had eerst uitspraak te doen over de schorsing der vervolgin gen tegen den h. Degrelle door het ge recht ingesteld. De commissie van justicie had zich uitgesproken ten voordeele der schor sing. De h. KLUYSKENS (kath.) ver slaggever, en de h. BRUNET (soc.) vragen dat de vergadering zou instem men met het besluit der commissie, wat door de stemming geschiedt. Daarna wordt overgegaan tot a* behandeling van c!e begrooting van Ko lonien. M. ANSEELE (soc.) heeft bet over de uitvoering van havenwerken en vliegpleinen in Congo. M. KOELMAN (kath.) licht zijn rslag toe. De hh. Carton de Wiart, (kath.) Seghers (VI. Nat.) en Degrelle (rex) komen op voor een grooter aan tal Belgische kolonisten. Tenslotte beantwoordt de heer DE VLEESCHAUWER, minister van Ko loniën de verschillende sprekers. Tijdens de laatste kiespropaganda kwamen er sommigen vooruit onder de leus Nationaal-socialisme Voor VRIJHEID, ARBEID en BROOD. Voor arbeid wel dat is nog zoo wonder niet. Men kan licht, ten minste tijdelijk, aan 't werk geraken. Dat hangt veel af van 't loon, zooals de de valuaties toonden. Voor brood Met arbeid is men nog niet altijd zeker van genoeg brood. Er moet nog bij zijn Geef ons heden ons dagelijksch brood of 't zou kun nen misloopen. En dat wordt ongeluk kiglijk dikwijls vergeten. Voor vrijheid vrijheid Door natio naal-socialisme, of een ander totalitair regiem Kom laat ons lachen Als er iets is wat het nationaal-socia lisme verwezenlijkte, dan was het wel ten koste van de (politieke) vrijheid.En waarom als 't regiem toch zoo deugde lijk zou zijn en ieders goedkeuring mee dragen Vrije Belgen moeten dit nu toch al weten. Misschien wordt hier naar vrijheid geroepen omdat men het wel weet, en men denkt nationaal-socialisme te kun nen verwezenlijken PLUS de vrijheid. Echter dit vermogen bezit men niet. 't Is niet bij toeval dat in de totalitaire landen de vrijheid aan banden ligt. Dit is de grond van 't regiem, een gedeel telijk gevolg van socialistische evolutie. Die grond spruit voort uit den nuch- teren (zonder bewuste katholieke idee) strijd tusschen de liberale opvatting (of ekonomische losbandigheid) en de so cialistische met^deze der kategorie van degenen die niét beter weten. Sommigen laten zich naar een totali tair regiem leiden, als een ezel naar zijn weiland. Begrijpt men nu de koppeling natio naal-socialisme 't Is een mislukt socia lisme omdat socialisme onmogelijk te verwezenlijken is. Doch een waar het maatschappelijk karakter, gelijk het so cialisme dit overdreef, wordt toege past, in zake politieke vrijheid, en ten koste van die vrijheid (niet van den eigendom dit ging niet). Men heeft in gezegden nuchteren strijd te kiezen tusschen twee slachtof fers de vrijheid of de private eigen dom. E is maar één middel om die plaag van een totalitairen staat te ontloopen. Dat is de maatschappij in te richten volgens de katholieke organische staats idee. En men ziet ten andere al dat hoe katholieker een land is, waar toch een totalitaire strekking bestaat, hoe drage lijker die is. De liberalen komen ook af met vrij heid, hun vrijheid, de vrijheid waar men genoeg van heeft. Dezen die op 2 April '39 stemden voor liberalen en socialisten hebben dus de goede oplossing der maatschappelij ke problemen niet begrepen. We staan dus voor eene evolutie, zooals gezegd. Doch gelijk in handel en nijverheid, waar ook soms evolutie is, beduidt dit niet minder werk. 't Is kwestie zich aan te passen aan toestan den. De slimsten onder de socialisten kun nen zien, dat ze er rap bij zijn. Tegen spartelen baat niet zie maar naar Span je. Welke kleur hun gedraaid kazakje zal vertoonen, weten we niet. Doch ze hebben te kiezen de kristelijke fierheid inbegrepen de ware vrijheid, of den muilband. Verkiezen ze den muilband, ze zullen te vergeefs, met de overbijvende libe ralen, roepen naar vrijheid. Deze zal op zich laten wachten, gelijk de uitblijven de vrede. X. VOOR 20 MILLIOEN DOLLAR AANGEKOMEN Voor een waarde van 20 millioen dollar aan diamanten is Donderdag met groote snelheid in een bewapende auto door de straten van New. York naar de wereldtentoonstelling overge bracht, waar de kostbare steenen ten toongesteld zullen worden in de kolo niale afdeeling van het Belgische pavil joen. Hier zijn extra detectieves opgesteld. De diamanten zijr^onjangs aangekomen bewaakt door 33 Belgische gendarmen die ook dienst zullen doen als bewakers het Belgische paviljoen. Door de tentoonstelling van deze diamanten wil men de groote diamant industrie van Antwerpen illustreeren. NIET AANVALSPACT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN DENEMARKEN Op 31 Mei werd het niet-aanvalspact onderteekend tusschen het Derde Rijk en Denemarken. Bovenstaande foto toont ons de ministers van Buitenlandsche Zaken van beide landen bij de o nderteekening van het pact. De h. Marck, minister van Verkeerswezen, heeft de paviljoenen van 't Zeewe zen en van het Toerisme ingehuldigd. Op de foto de minister tijdens een on derhoud met een zeeman De h. Marck bij zijn bezoek aan den stand van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen In «Dansk Arbejde», het orgaan van ae vereeniging Deensch fabrikaat, al dus het «Alg. Landbouwweekblad» troffen we een artikeltje aan over bo vengenoemd onderwerp. Het schijnt dat in Denemarken nogal propaganda wordt gemaakt voor het maken van electrische afscheidingen tusschen lan derijen. Zooals bekend heeft het gebruik van prikkeldraad schaduwzijden. De Deen- sche huidenhandel constateerde, dat tot 90 pet. van de Deensche runderhuiden is beschadigd. Zoowel voor de veehou ders als uit nationaal economisch oog punt beteekent dat een aanzienlijk ver- kes. Uit Amerika is het denkbeeld over gewaaid om de prikkeldraad door een electrische afrastering te vervangen. Men gebruikt daarvoor een zwakken stroom welke elk gevaar buitensluit. Een Deensch fabrikant, Jensen genaamd, heeft het systeem beproefd, spoedig door anderen gevolgd. In plaats van drie rijen prikkeldraad heeft men bij electrische afrastering slechts één dunnen draad, vastgemaakt aan lichte paaltjes. Het geheel is ge makkelijk te plaatsen, als de beesten worden verweid. Door den dunnen draad wordt 'n electrische stroom geleid, afkomstig van een batterij en zoo geregeld, dat er per minuut 30 a 50 stroomstooten worden gegeven. De stroom is niet sterker dan deze die wordt toegepast bij het aan zetten van een auto. Onze landbouw huisdieren, zooals koeien, paarden,var kens en schapen hebben er echter res pect voor. Bij aanraking van den draad onder vinden ze een licht gevoel van pijn, waardoor ze zich spoedig op een af stand houden, zelfs als ze den draad en de paaltjes gemakkelijk zouden kunnen omverwerpen of er over heen zouden kunnen springen. Zoodoende vormt de electrische draad een betere afscheiding dan de soliedste prikkeldraadversperring. Bo vendien is ze goedkooper, daar men op draad, palen en arbeid bespaart.. De Groote Lichtstoet. In 1930 heeft Brussel eene prachtige en schitterende lichtstoet ingericht en het waren de rails der Brussclsche tram wegen die toen gebruikt werden. Dit jaar, op 6, 13, 15, 20 en 27 Augustus, zal Luik ook een schitteren den lichtstoet zien voorbij trekken maar het zal op het water zijn, op de prachti ge Maas dat die optocht zal voorbij trekken. Door toedoen van den voorzitter van den Raad van Beheer, M, Truffaut en van den Commissaris voor de feeste lijkheden M. Thone, werd die licht- feërie beslist dewelke het roemvolle epos van den grooten vloed zal ver heerlijken. Zulke zaak was zeker niet eenvoudig om op touw te zetten hier was er niet alleen kwestie van eenvoudige decora ties maar men moest nog de moeilijke problemen oplossen aangaande de ver lichting der schepen op het water. De vraag was leven en licht te geven aan 30 legerpontons, meer dan 100 lichte scheepjes en 15 sleepbooten. Een commissie werd ingesteld onder voorzitterschap van M. Felix Oudenne, ingenieur wiens talenten en kennissen door alle Luikenaars bekend zijn. Voor het oogenblik is nu alles voor bereid kunstenaars, techniekers heb ben hunne studie beëindigd en weldra zal men beginnen met de versiering en electrische installaties op de verschil lende schepen. verga- l/idsxcijfsr dor Kleinhandelsprijzen In het Tijdschrift van het Centraal Nijverheidscomiteit van Belgie lezen wij het volgende In het verslag der algemeene dering van 24 Mei Gesignaleerd wordt dat ten gevol ge van de gevallen van niet overeen stemming, op 15 April 1937, van het oud-indexcijfer der kleinhandelsprij zen en het nieuwe, toepassingsmoeilijk heden kunnen voortvloeien uit de door de Regeering aangeduide methode voor het afbakenen van zekere loon schalen, maar dat een oplossing is voor gesteld geworden die toelaat deze na- deelen te vermijden, oplossing die aan de nijveraars zal medegedeeld worden zoodra ze door de belanghebbende kringen zal aanvaard»zijn In de mededeelingen s Op 15 April 1939 is de formule,die dient tot het opmaken van het index cijfer, gewijzigd geworden. Het ver schil bestaat 1In het vaststellen van een nieuwe basis die het gemiddeld is van de prij zen gedurende de jaren 1 936-1 937-'36; 2. In het bepalen van de artikelen, waarvan de prijzen opgeteekend wor den (dertien artikelen werden vervan gen door dertien andere, die gemakke lijker te vereenzelvigen zijn, van dage lijksch gebruik en ruim verspreid); j 3. In het aantal van de bezochte cen tra dat grooter is dan voorheen (62 in plaats van 59); j 4. In het invoeren van een wikfac- 'tor naar verhouding van de belangrijk- jheid van de bevolking der centra. De Senaat, vergaderd onder voor zitterschap van h. GILLON heeft voor af de begrooting van Landbouw goed gekeurd na enkele amendementen uit gaande van Vlaamsch nationalistische zijde verworpen te hebben. Het tweede punt der dagorde be helst een ontwerp houdende oprichting van een nationaal waarborgfonds tot herstel van kolenmijnschade. De h. VAN BELLE (soc.) verslag gever verdedigt het ontwerp terwijl de h. GUINOTTE (lib.) het bestrijdt.Door hh. HANQUET (kath.) en de la BAR RE d'ERQUELINNES (kath.) zijn amendementen ingediend. Eerstkomen de week zal over deze kwestie verder gediscussieerd worden. Er wordt over gegaan tot de interpellatie van hh. D'HAESE en FINNE. VI. Nationalisten over de wantoestanden op taalgebied in het onderwijs der Brusselsche agglo meratie en het oogluikend toekijken van bet betrokken departement. De h. FINNE, aan de hand van cij fers, hangt een beeld op van de erger lijke wantoestanden ten nadeele van de Vlaamsche kinderen die van in de kindertuinen gedenationaliseerd wor den. Spreker herinnert er aan dat sinds 1914 de wet bet principe huldigt moe dertaal - voertaal. De h. CATTEAU (lib.) die zich aan stelt als verdediger der Brusselsche be sturen, wordt herhaaldelijk onderbro ken zoodat de voorzitter dreigt met schorsing der vergadering. Rond 5 u. 20 wordt de zitting gehe ven. De interpellatie zal volgende weelc voortgezet worden.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1