De Bedevaart naar ROME De Dijkbrenk aan het Albertkanaal 30 De toestand in Spanje De Godsdienstvervolging in Oostenrijk verergerd Vrijdag JUNI 1939 van den Bond de* Rath, dagbladschrijvers van Belgie, onder de Hooge bescherming van Z.U.Em. Kardinaal Van Roey en het doorluchtig Belgische Episcopaat, heeft plaats van 48 tot 51 Aug. 1939 KAMER Senaat In de Internationale Tentoonstelling van Luik Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen XXXXVU JAARGANG NUMMER 140 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Cendt. Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD. 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas. Adolf Maxlean, 13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.Z, H. MARTIALAS Zon op 3,51 af 19,56 V. iL 1 L.K. 9 De bedevaarders zullen door Z. H. den Paus in bijzondere audiëntie ontvan gen worden. De reis loopt van Brussel over Ltizern, Ku6snacht, Milaan, Florentie, Rome, Napels, Amalfi, Sorrente, Venetie. Van uit Venetie per autocar naar Cortina d'Ampezzo koningin der Dolomi- ten, en vervolgens langs de wonderbare baan der Dolomiten naar Bolzano en Tirano (drie dagen autocar). Van daar per spoorweg naar St Moritz en Brus sel. Program en inschrijving ten bureele van het dagblad De Volksstem» Aalst. De Parijzer korrespondent van La ventaris op te maken van de kunstvoor- Libre Belgique heeft uit Oostenrijk werpen die ze bezitten en die als staats- droevige inlichtingen ontvangen over de eigendom worden beschouwd, vervolgingen die het Nazi-regiem tegen De kloosterorden en de De Kamer, vergaderd onder voorzit terschap van h. VAN CAUWELAERT heeft een woelige zitting gekend naar aanleiding van interpellaties over de melk en boterstaking. De h. MAES (kath.) heeft bij het bureel der Kamer een vraag tot ontwik keling eener motie ingediend terwijl de nationalistische volksvertegenwoordi gers DE BACKER en HERMANS een vraag tot interpellatie in verband met hooger genoemde .kwestie hebben ge daan. De hoogdringendheid dezer in terpellatie wordt afgewezen, maar de h. MAES krijgt gelegenheid zijn motie te ontwikkelen. Spreker vindt het onge hoord dat de boeren slechts 0.70 fr. per liter van hun meïk ontvangen,waar de verbruiker het dubbele moet betalen en stelt enkele preciese vragen hoe komt het dat de nationale zuiveldienst en de paritaire commissie geen betere uitslagen hebben bereikt In zijn antwoord verklaart de heer d'ASPREMONT LYNDEN, minister van Landbouw, dat de eisch der boeren gegrond is, maar dat een staking niets oplost. Hij betreurt dat de staking uit gebroken is, zonder dat men eerst zijn den katholieken godsdienst heeft inge zet. Reichskommissaris Burckel heeft bij dekreet alle uitwendige manifestaties van den eeredienst verboden alleen binnen in de kerken zijn godsdienstige plechtigheden toegelaten. In plaats van de plechtige en schilderachtige pro cessies, die voorheen in het leven van Weenen en van de kleinste dorpen zul ke vooraanstaande plaats innamen, ziet men thans in de straten de krijgshaftige defilees van de Hitlerjeugd. Het godsdienstonderwijs in de scho len is afgeschaft en vervangen door de nationaal-socialistische leer. De ouders, die hun kinderen christelijk willen op voeden, moeten een mark per gods dienstles en een belasting van 50 mark 's jaars betalen. Wie de armoede van de Oostenrijksche gezinnen kent, zal de wreede ironie van dezen maatregel be grijpen. Alle religieuze kolleges zijn gesloten. Herhaaldelijk worden huiszoekingen verricht in de gebouwen der kloosteror den om na te gaan of ze de tergende verordeningen naleven, of om een in- Door het ministerie van Openbare Werken wordt medegedeeld De h. Vanderpoorten, minister van Openbare Werken en Werkverschaf fing heeft Woensdag een vergadering voorgezeten van den Raad van Bruggen en Wegen, tijdens dewelke belangrijke beslissingen genomen werden betreffen de het Albertkanaal. Een -kommissie, onder voorzitter schap van den minister, zal samenge steld worden uit ambtenaren van zijn departement, die niet medegewerkt hebben aan de studies en aan de uit voering, alsmede uit professoren van de verschillende Universiteiten ze zal ge last worden de parlementsleden te hoo- ren die zfch bijzonder met het Albert kanaal bezighouden en de ambtenaren welke belast werden met het opmaken der ontwerpen en met de uitvoering van het vak van dien waterweg, bevattende toevlucht heeft genomen tot de gewes- Kare, van Zweden,schoonbroeder ™nc,v van Diepenbeek, waar de telijke commissies, opgericht om d van den Koning, «Woensdagnamiddag dijkbreuk plaats had. Ze zal verslag seminaries worden in het bijzonder gesurveilleerd, hun ontbinding is voorzien voor de na bije toekomst. Intusschen wordt het hun verboden de armen en de zieken te ver zorgen. In de Staatsbureaux worden de amb tenaren aangezet om het katholiek ge loof af te zweren de onderteekening van het officieel formulier van verza king aan het geloof bezorgt hen vrijstel ling van de onlangs afgekondigde kerk belasting. Een weigering om het formu lier in te vullen stelt de betrokkenen bloot aan afdanking met al haar gevol gen. Om het nieuwe geslacht in den geest van het Nazisme op te voeden wordt het ouderlijk gezag openlijk ondermijnd zooals in Sovjet-Rusland. Door een strenge terreur worden de Oostenrijksche katholieken verplicht te zwijgen. Stelselmatig worden de Oos tenrijksche soldaten en politieagenten naar Duitschland overgebracht en ver vangen door hardnekkige Nazis. Voor het oogenblik liggen er in Oostenrijk 59 Duitsche regimenten, die moeten sa menwerken met de S.S. en de Gestapo. opmaken betreffende de omstandighe den waarin het ongeval zich heeft voor gedaan en over de verantwoordelijkhe den die er uit voortspruiten. De herstellingswerken van de breuk het herbouwen van den dijk zullen schillen langs minnelijken weg te rege- pe|i vjjegtujg te Brussel aangekomen, len. De minister zegt dat de melkpro- Mfcn ziet hem even na zijn aan- ductie fel heeft toegenomen en dat an- komst op het vliegveld derzijds de melk die verkocht wordt geen volle melk i3. Moest de kwaliteit verbeteren, het aantal verkochte liters zou verminderen. Ook is het aantal tus- schenpersonen veel te groot wier winst De Hooge Vergadering heett orxc*^r onverWijlH aangevangen en voortgezet aanzienlijk is. De regeering wil het ge- leiding van h. G1LLON voorzitter, de worcjen met Jen spoed die afhankelijk schil tusschen de voortbrengers en de bespreking voortgezet van het ontwerp ig van de moeilijkheden van het werk. melkerijen oplossen langs den weg der houdende verlenging der wet waarbij verzoening. werkgevers - Na de uiteenzetting van den minister bij te dragen voor wordt weerom gediscussieerd over de vergoedingen, wenscjhelijkheid de interpellatie van hh. De Backer en Hermans te laten door gaan. De h. HUYSMANS (soc.) vindt verplicht worden I De bestaande dijken voorwerp ten de werkloosheids-andere van een bestendig toezicht, zu- len desnoods versterkt worden vol- De h. VAN DIEREN (VI. Nat.) zal gens^ schikkingen die zullen ^vastgesteld met zijn groep tegenstemmen. M. MOYERSOEN (kath.) verklaart al- Frankrijk tracht de teruggave van het Spaansche goud uit te stellen Men blijft krachtigen druk uitoefe nen op de Fransche regeering om het goud, dat de linksche Spaansche regee ring indertijd bij de Bank van Frank rijk heeft gedeponeerd, over te dragen aan de nieuwe Spaansche regeering. De waarde van het goud bedraagt onge veer 17 milliard frank. Naar men zich herinneren zal, voor zag de overeenkomst tusschen Bérard en Jordana in de teruggave van het goud aan Spanje, maar met het oog op de houding van eenige vooraanstaande aanhangers van Franco tegenover de West Europeesche democratieën in het algemeen en tegenover Frankrijk in het bijzonder wérd besloten om de onder handelingen te rekken in de hoop, dat Burgos er toe zou worden gebracht zijn houding te wijzigen. Verder bestaat de mogelijkheid dat de Spaansche regeering het goud niet zou gebruiken voor den wederopbouw van het land, maar om schulden aan Duitschland en Italië af te betalen. De tijd zou nu zijn gekomen dat de zaken niet langer meer levend gehou den kunnen worden. Het was wel be kend, dat maarschalk Pétain, de Fran sche ambassadeur in Spanje, van mee ning is dat het goud onverwijld aan de Spaansche regeering moet worden te ruggegeven en zijn meening legt veel gewicht, in de schaal, zelfs bij hen die het niet met hem eens zijn. De Maarschalk had vorige week een onderhoud met Reynaud, den Fran- schen minister van financien, en hij drong er daarbij zeer krachtig op aan dat het goud zoo spoedig mogelijk zou worden overgedragen. Naar verluidt heeft Bonnet, de mi nister van buitenlandsche zaken, de kwestie dezer dagen in den minister raad ter sprake gebracht. Bij een nor malen gang van zaken zou het daarom redelijk zijn aan te nemen dat het goud- zonder verdere vertraging zou worden overgedragen. In Spanje is evenwel een nieuwe an ti Fransche perscampagne ingezet om de Arabieren tegen Frankrijk op te zet ten in verband met den afstand v Hatay *an Turkije, en de leden van de Fransche regeering, die eerst een bewijs van de Spaansche vriendschap willen hebben, voordat het goud wordt over gedragen, zullen wellicht sterk genoeg blijken te zijn om met succes weerstand te bieden aan maarschalk Pétain's aan drang. PENSIOENEN het billijk dat de vertegenwoordigers dat sommige leden der rechterzijde, der verschillende partijen ziéh zouden hoewel met groot voorbehoud het ont- mocen uitspreken over deze kwestie,die werp zullen goedkeuren, daar het meer een vraagstuk an. tusschenperso- j slechts een voorloopigen maatregel nen is dan een landbouwprobleem. geldt en de regeering een definitief sta- De Kamer komt in een zeer woeligetuut in gereedheid brengt. De h. DLL- .thmosfeer. Dit kabaal houdt aan en deFOSSE, minister van Arbeid en Sociale zitting moet om 3 ure geschorst wor- j Voorzorg herhaalt hierop dat de regee- den. Bij de herneming kwart voor vier ring het ontwerp inzake verplichte ver deelt de voorzitter mede dat de aange-zekering tegen werkloosheid zal herzien kondigde interpellatie om half zes zal en aanpassen. Het ontwerp wordt goed- gehouden worden. gekeurd- Men gaat over tot de behandeling! Daarna wordt overgegaan tot de be- n het wetsontwerp houdende afschaf- j behandeling der begrooting van Ver fing van de herziening der kiezerslijs- j keerswezen. ten*in 1939. De h. DEVEZE, minister Na een uiteenzetting van minister van Binnenlandsche Zaken verdedigtMarck wordt Jhet woord ^gevoerd door zijn voorstel. Het zal een besparing van worden tijdens de aanstaande vergade ring van den Raad van Bruggen en We gen, vergadering die nog Woensdagna middag zou plaats grijpen. Op de agenda der werkzaamheden van dien raad staat insgelijks ingeschre ven de kwestie van het bouwen van schutdeuren of andere stelsels die het spoedig Ieegloopen der panden bij on geval zullen onmogelijk maken. De nieuwe brug te Hasselt aanbesteed Buitendien vernemen wij dat de aan besteding heeft plaats gehad van de nieuwe brug die te Hasselt moet ge bouwd worden tot vervanging van die v/elke er lange maanden geleden inge stort is. Die nieuwe brug zal een ge klonken brug zijn. De minister van Openbare Werken Door toedoen van den Centrale Raad van Vlaamsche Beroepsvereni gingen werd een vergadering gehou den van Vlaamsch Rijkspersoneel. Een motie werd aangenomen waar in wordt geprotesteerd tegen de voor genomen bijkomende afhouding van 3 t.h. voor de vorming van het pensioen van weduwen en weezen. In de motie wordt betoogd dat die afhouding een deflatiemaatregel zou vormen en dat zij het evenwicht tusschen inkomen en le vensstandaard voornamelijk van het la ger personeel zou ontwrichten. De re geering heeft nog niet kunnen uitmaken wat de weduwen- en weezenpensioenen juist kosten, maar heeft erkend dat het huidig stelsel van pensioenvorming se dert 95 jaar jaarlijks een batig saldo liet dat tot een milliard gestegen was in 1935. De toestand van de kas voor weduwen en weezen van de gemeente lijke leerkrachten liet toe alle pensioe- nen te brengen op 1 70 t.h. van het thans uitgekeerde bedrag. Op deze en andere overwegingen steunt de motie om de bijkomende af houding ongewettigd te verklaren. Ook wordt de hoop geuit dat de regeering den maatregel niet zal toepassen en wordt op de parlementsleden b.eroep gedaan opdat zij, indien de maatregel genomen wordt, weigeren zouden hem te bekrachtigen! 2.600.000 fr. voor de gemeenten mee brengen. Na tusschenkomst van de hh. MERLOT (soc.) en ELI AS (VI. Nat.) wordt het ontwerp goedgekeurd. Daarna worden de begrootingen van actieve en passieve verdedigingen be sproken en goedgekeurd. Zooals in den loop van den namid- dae ^eregeld, gaat dan de interpellatie doL van hh. HERMANS en DE BAC KER over de melkstaking. De h. HERMANS (VI. Nat.) oefent critiek uit op de landbouwpolitiek der regeering en verontwaardigt zich over de groote winsten der melkerijen. De h. DE BACKER (VI. Nat.) twee de interpellant, spreekt in denzelfden zin. v M. CHALMET (soc.) vraagt zich af wie de schuld is dat de melk het dubbe le betaald wordt door den verbruiker dan door de melkerijen. ^rii De h. d'ASPREMONT LYNDEN, minister van Landbouw antwoordt. Er zijn te veel melkerijen, zegt hij, de eenen winnen te veel geld, de andere sluiten met verlies. Hij heeft den indruk dat men een staking wilde uitlokken en hoopt op een spoedige oplossing. De h. STEPS (kath.) ziet in de kwes- hh. MIGNOLET (rexL DE SMETJka tholiek) LEURIDAN (kath.) die minister Marck zou klaar komen. nF I A RARRF d'FROUE heeft onderrichtingen gegeven om met Rn^MIY fSVj Inbouwen van die brug onverwijld ^ant /i l - - K/i p aan te vangen en opdat zij met den ge- gelukwenscht om zijn kordaat optreden tot toepassing der taalwetten, DE LIL LE en VAN DIEREN (VI. Nat.) Om 20 u. is de zitting ten einde. Galafeest «La Fuller» De prachtige baletten Loie Fuller, meesterlijke symphonie van dans- en lichtkunde, die in de verschillende hoofdsteden zoo fel toegejuicht worden zullen Zaterdag 1 Juli te Luik zijn. Dit buitengewoon feest wordt aange boden door het Bestuur van Het Blij de Maasdorp» aan zijne abonnenten in het Groot Paleis van de Tentoonstelling om 20 u. 30. Voor de eerste maal zal op dit feest gebruik gemaakt worden van het zwaar licht v/aardoor men zoo ongelooflijke effecten kan trekken voor feëerische artooningen. De abonnenten zullen vrije toegang hebben aan dit feest. Nochtans er wordt tie der melkprijzen een technisch en hun geraden hunne plaatsen voor te economisch probleem. 60 t.h. der melk behouden. Het huurkantoor zal open Ook heeft men thans in de omgeving van den minister van Openbare Werken den indruk, dat het niet mogelijk zijn zal de officieele inwijding van het Al bertkanaal einde Juli te laten doorgaan, daar de doorgebroken dijk onmogelijk tegen dien datum kan hersteld zijn. Een definitieve beslissing is evenwel nog niet genomen, en vooralsnog is ook niet uitgemaakt tot wanneer die inwij ding desgevallend zou worden ver daagd. wordt omgezet in boter, slechts 40 t. h. dient voor rechtstreeksche consumptie. Spreker klaagt den overdreven invoer aan van boter uit Luxemburg alsmede den smokkelhandel in Hollandsche koeien. Om 20 u. tusschenkomst van heer Wauters (soc./ wordt de vergadering geheven. faren, koren en drie baletten deel zul len aan nemen. Op Zondag 2 Juli zal zonder twijfel eene groote menigte dit roemrijk too- neelstuk komen aanschouwen. De plaatsen aan 5 en 10 fr. zijn ver krijgbaar in de verschillende reisbure- aux, in de inlichtingskantoren van de Tentoonstelling, in de bureelen van het dagblad La Meuse en in de Guille- minstatiec zijn vanaf 26 Juni in de «Grand Bazar de la Place Saint Lambert ingang rue Gerardrie. Het huurrecht is op 5 fr. vastgesteld. Voor de niet-abonnenten van het Blijde Maasdorp zijn de plaat sen van 7,50 tot 30 fr. De tweede vertooning van Het Spel van Luik. Op Zondag 2 Juli zal de 2de vertoo ning van «Het Spel van Luik» in de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 plaats grijpen. 14 Juli-Feesten te Parijs. Speciale trein van 3 dagen Door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen wordt met de medewerking van de Reisagentschappen een excursie per extratrein Antwerpen C.,Mechelen-Brussel Z. Bergen- Parijs ingericht vertrek op 13 Juli 's namiddags, terugkomst op 15 Juli 's namiddags, terugkomst op 15 Juli 's avonds. Biljetten tegen verminderden prij's geldig bij vertrek uit alle stations uitslui tend verkocht in de reisagentschappen Prijs fr. 225 tot 310 in 3e klasse en fr. 250 tot 400 in 2de klasse, voï- 'J7 fJldüLa giij^cu. 1 f~» Deze prachtige betooging zal weder- gens het station van vertrek. De prijzen haar praal langsheen de Maasoevers omvatten de reis per spoor, 2 excursie» uitspreiden. Zooals men weet zal de stoet ver volgd worden door een spectakel van historische voorstelling waaraan 1 5 00 figuranten, 1 5 groepen, 1 0 praalwagens 500 tooneelkunstenaars, orkesten, fan- Zie vervolg vorige kolom. per autocar in Parijs en naar Versailles, de maaltijden, de logies op grondslag van 2 personen per bed (toeslag van 20 fr. per persoon die wenscht een bed alleen te bezetten), taxen en dienst- fooien inbegrepen. Inlichtingen in de reisagentschappen*

De Volksstem | 1939 | | pagina 1