Nieuwe Belastingmaatregelen De internationale toestand Senaat 45 milj. fr. Europeesch goud in Noord Amerika De Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 XXXXVU JAARGANG NUMMER 154 Drukker-Uitgever J. .Van Nufld-Do Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 21 CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxi aan. J3, te Brussel Rue de Rieheleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W.C.Z, H. WILLIBALDUS [Zon op3,57 af 19,54 L.K. 9 N. M. 18 BIJZONDERHEDEN UIT DE AFGE KONDIGDE BESLUITEN Registratie- en Zegelrechten Zooats gemeld zijn de koninklijke be sluiten betreffende de nieuwe belasting maatregelen in het Staatsblad versche nen. Het eerste betreft de registratie hypotheek-, erfenis- en zegelrechten. Het minimum van de evenredige re gistratierechten wordt gebracht van 3 op 20 fr., dat van de evenredige hypo theekrechten wordt gebracht op 0 fr. De vaste registratierechten worden ver hoogd van 3, 15, 30 en 45 fr. op on derscheidenlijk 5, 20, 50 en 75 De schenkingen onder levende die aanleiding gaven tot ontduikingen van erfenisrechten, worden voortaan belast met dezelfde progressieve rechten als de nalatenschappen. De jaartaks op de vereenigingen zon der winstbejag wordt gebracht van 0.1 1 op 0.1 5 t.h. Het vaste recht op de opvorderingen van geld belegd in banken wordt op 40 centiemen gebracht voor de op vordering uit partikuliere spaarkassen beloopt die taks voortaan 30 centiemen per 500 fr. Buitendien worden de partikuliere spaarkassen inzake zegelrechten gelijk-1 gesteld met de banken. Onderhavig besluit wordt van kracht met ingang van 1 0 Juli. Overdracht van handelszaken Bij een tweede besluit worden de ak ten van overdracht van handelszaken, voor dewelke tot dusver geen verplich ting inzake registratie gold, voortaan onderworpen aan de wetten op de re gistratie. Het registratierecht van 1,50 t.h. en het overschrijvingsrecht van 1 of 2 t.h. worden met twee derden ingekrompen voor de akten van samensmelting van burgerlijke maatschappijen of handels vennootschappen, waarvan de voor naamste inrichting zich in Belgie of in de Kolonie bevindt. Ook deze bepalingen worden op 1 0 Juli van kracht. Bevordering van den woningbouw Een derde besluit bepaalt Het registratierecht van 9 t.h. en het overschrijvingsrecht van 2 t. h. die ge heven worden op de akten van den krijging van gronden bestemd voor den woningbouw of van gebouwen bestemd om gansch te worden afgebroken, wor den tot beloop van de helft teruggege ven op voorwaarde dat de akte verle den wordt na het inwerkingtreden van onderhavig besluit en voor 1 Juli 1940, en dat het nieuw gebouw voltooid is binnen den termijn van twee jaar. De eerste overdracht ten bezwaren- den titel van een gebouwd onroerend goed, die vastgesteld wordt door een voor 1 Januari 1950 verleden akte, ge-| niet een korting met de helft van het registratierecht van 9 t. h. en van het overschrijvingsrecht van 2 t.h. op voor waarde dat het gebouw opgericht werd en voltooid binnen de twee jaar na den aankoop van den grond. Taksen gelijkgesteld met het Zegelrecht Een vierde besluit verhoogt sommige taksen die met het zegelrecht gelijkge steld zijn. De overdrachtstaks, de faktuurtaks, de weeldetaks en de taks, op de roeren de verhuringen en op het vervoer wor den verhoogd met een tiende, zoodat in het bedrag van die taksen de halve deciem wordt opgenomen, die er op 19 Januari 1939 aan toegevoegd werd voor het dekken van de kosten van de voormobilisatie. Gelijkloopend met de verhooging van 0,25 t.h. welke het gewoon bedrag der overdrachtstaks ondergaat, wordt een zelfde verhooging, te weten 0.25 t.h. toegepast op het verlaagd bedrag (0.50 t.h.) toepasselijk op de verkoopen in het groot welke door de samenwerken de vennootschappen voor den groot handel aan haar leden, de kleinhande laars, gedaan worden. De forfaitaire taks geheven bij de slachting van vee wordt eveneens ver hoogd. Sommige transakties, die den handel der zeehavens aanbelangen, genieten een gunsttarief inzake faktuurtaks 1,10 in plaats van 2,75 t.h. Voor granen en oliezaden, waarvan de bedoelde trans akties tot dusver heelemaal vrijgesteld waren van die faktuurtaks, geldt voor taan een taks van 0.55 t.h. OORLOGSRESERVE 1 New-York, 5 April. Er is thans op rekening van Engeland en van an dere Europeesche staten, wat meer dan 1 milliard dollar goud in de Vereenigde Staten belegd. (De dollar heeft een waarde van ongeveer 30 fr. Volgens de Amerikaansche bank- kringen is dit de belangrijkste oorlogs reserve ooit in de geschiedenis bijeen gebracht. Er is in Noord Amerika (Vereenigde Staten en Kanada) samen voor onge-, veer anderhalf milliard dollar goud voor rekening van de Europeesche mo gendheden belegd. Vooral sinds de kri- sis van September 1938 werd veel goud naar Amerika overgebracht. Men schat dat tijdens de maand Juni jl. 250 millioen dollar aan goud in de Vereenig de Staten zijn binnengekomen.Dit goud wordt niet opgenomen in de rekeningen van de Amerikaansche schatkist, maar in bewaring gehouden door de Federal Reserve Bank. In financieele kringen is men de mee ning toegedaan, dat het grootste ge deelte van deze goudreserve dienen zou om in geval van oorlog oorlogsmate riaal te koopen, op voorwaarde dat de wet den uitvoer ervan met bestemming raar oorlogvoerenden zou toelaten. In den Senaat werd een einde ge maakt r ^et het ontwerp houdende op richting van een R tad van State. De h. COULONVAUX (lib.) legt vooral nadruk op de hoedanigheid der leden van den R. v. S. HH. VAN REMOORTEL (soc.) en PHOLIEN (kath.) verdedigen de the sis van de Senaatscommissie houdende toekenning aan den R. v. S. van be voegdheid inzake schadeloosstelling. Minister DEVEZE bekampt deze zienswijze. Dc h. BORG1NON (VI. Nat.) drukt de hoop uit dat van den R. v. S. een goeden invloed zal uitgaan inzake taal gebruik, dat deze Raad er zal toe bij dragen om de eenvormigheid van het Nedeilandsch inzake rechtspraak en administratie te bevorderen. Amendementen worden ingediend door hh. GODDING (lib.), RONSE (kath.) en ORBAN (kath.) die woor dentwisten uitlokken. Tenslotte wordt het ontwerp op den Raad van State goedgekeurd met 119 st. bij 30 onth. HITLER, GOERING EN VON RIBBENTROP GAAN MET VERLOF Parijs, 5 Juli. De «Figaro» ver neemt uit Berlijn, dat, ondanks het fait dat de toestand zeer gespannen is, de leiders van het Ille Rijk en namelijk Hitler, Goering en van Ribbentrop.zich gaan terugtrekken op hun zomerverblij ven om er hun verlof te nemen. In goedingelicbte Duitsche kringen is men de mes toegedaan, dat Duitschland er alle belang bij heeft, de gebeurtenissen af te wachten. Eén ding is echter zeker, besluit het telegram.dat is, dat elke poging tot bemiddeling tus- schen Warschau en Berlijn onverbiddel ijk van de hand zal worden gewezen in de Duitsche hoofdstad. DE TIMES» OVER DE GARANTIE VERDRAGEN Londen, 5 Juli. In een hoofdarti kel schrijft de Times» dat Nederland en Zwitserland niet tegen hun wil in een stelsel van garantieverdragen moe ten worden opgenomen. Het standpunt der sovjet-unie zou zijn, dat het voor de Oostzeestaten goed is tegen Duitschland verdedigd te worden en dat zij gegarandeerd behoo- ren te worden, of zij willen of niet, ter wijl Engeland zich daarentegen op het tandpunt stelt, dat iedere staat voor zichzelf dient uit te maken, wat het beste voor hem is. Dit is het natuurlijke uitvloeisel van de Britsche vrijheidsge dachte. De juiste procedure schijnt daarom te zijn, dat de drie gorote garandeerende mogendheden een verdrag van weder- zijdschen bijstand onderteekenen, waar toe zij zich alle drie bereid verklaard hebben en dat in feite reeds bestaat,aan gezien tusschen Frankrijk en de Sovjets een bondgenootschap bestaat en Enge land met Frankrijk verbonden is. Intusschen, zoo voegt de Times» er nog aan toe, zou de Fransch-Britsche diplomatie erop gericht kunnen zijn, de Oostzeestaten er van te overtuigen, dat hun werkelijke belangen gelegen zijn in een bondgenootschap met de drie staten In een eventueel gerantieverdrag zou zonder moeite een clausule gevoegd kunnen worden, waarbij de garandee rende mogendheid verplicht wordt, haar strijdkrachten na den met succes verleenden bijstand terug te trekken. H. K. H. de Groot-Hertogin van Luxemburg en Z. K. H. Prins Felix worden door de personaliteiten ontvangen in het Paviljoen van Luxemburg. De toekomende uitgang van den Groot en Historischen Stoet van Het Spel van Luik De dichter Theo Fleischman, de componist Leon Jean Simar, de too- neelschikker Pierre Truyen en de teeke naar James Thiriard zuilen weldra hun werk doen herleven. Inderdaad toekomende Zondag zal «Het Spel van Luik» wederom in de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 uitgaan. Die mooie historische samenstelling vertelt in woord, in beeld en muziek het woelige, glorierijke, ellendige en eigenzinnige leven van de Luiksche Stede. 1500 figuranten en 500 tooneelkun- stenaars zullen wederom deelnemen aan den praalstoet die zijn luister langs de Maasoevers zal ten toon spreiden om op de groote Esplanade van de Ten toonstelling de geschiedenis van de Woelige Stede uit te beelden. De plaatsen, aan 5 en 10 fr., zijn verkrijgbaar in de verschillende reisbu- reaux. in de inlichtingskantoren van de. Tentoonstelling, in de bureelen van het dagblad La Meuse en in de Guille- rninstatie. Pasteibakkerij. Het bestuur van de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 zal in den loop van de maand September een wedstrijd voor pasteibakkerij inrichten in het Paleis van de Voorloopige Ten toonstellingen. Beroep werd gedaan op een commissie van technici om dien prijskamp op touw te zetten. De Luiksche afdeeling van Pasteibak kers-patroons zal die belangrijke betoo ging inrichten. Een speciale prijs zal gegeven worden aan de beste pastei- bakkersgasten deze prijs zal voorbe houden worden aan de Belgische gasten alleenlijk. Het bezoek van President Lebrun Woensdag 1 2 Juli zal President Le brun van de Fransche Republiek eene officieel bezoek brengen aan de Inter nationale Tentoonstelling van Luik 1939. Het programma zal weldra vastge steld worden en wij zullen het binnen kort aankondigen. Zwemsport en waterpolo Gedurende eene belangrijke vergade ring op het Udo van de Int. Tentoon stelling van Luik 1939 zal de jaarlijk- sche match Belgie-HoIIand gespeeld worden op Zondag 9 Juli om 15,30 u. Op het programma staat geschreven eene relaiskoers van 4 x 200 m. voor heeren ingericht evenals met verschil lende zwemkoersen 'n waterpolo mat<T» tusschen eene ploeg van de Brabant- sche gewesten en eene ploeg van de Luiksche. Naamsche en Luxemburg- sche gewesten. Hieronder het programma van de vergadering 15,30 u. 100 m. rugzwemmen voor heeren. 15,40 u. 100 m. rugzwemmen voor damen. 15,50 u. 100 m. vrijzwemmen voor heeren. 16.u. 100 m. slagzw. voor damen. 16,10 u. 100 m. slagzw. voor heeren 16,20 u. 100 m. vrijzw. voor damen 16,30 u. 200 m. vrijzw. voor heeren. 16,40 u. vertooning van duikelen. 1 7.u. 4 x 200 m. intern, vrijzw. Belgie-Holland. 1 7,20 u. 3 x 1 00 m. 3 zwemmen en 3 zwemmers 17,30 u. 4 x 100 m. vrijzw. voor heeren. 18.u. Waterpolo match tusschen Belgie en Holland. EEN VRIEND VAN HITLER TE LONDEN CONSTANT MEUNiER-MUSEUM Het huis «van dien grooten kunstenaar werd door de regeering aange kocht en bestemd tot museum waar reeds tal van beeldhouwwerken onder gebracht zijn. De Koning zal eerstdaags het museum officieel openen. Londen, 5 Juli. De bladen berich ten dat luitenant-kolonel Gerhard von Schweric van den Duitschen generalen staf, een vriend Vfin Hitier. zich sedert eenige dagen in Engeland bevindt en de fabrieken voor de Britsche herbewape ning bezoekt. Gisteren heeft hij onverwacht een be zoek gebracht aan het regiment van den hertog van York, de London Irish Rif les. Hij werd vergezeld door den com mandant van het regiment luitenant-ko lonel J. R. J. Mc Namara. Het bezoek van H. K. Hoogheid aap het Paviljoen,

De Volksstem | 1939 | | pagina 1