Oorlogsberichten De strijd op Zee DUITSCH LEGERBERICHT FRANSCH LEGERBERICHT ENGELSCH LEGFRBERICHT H«t Feest van St Hubertus DOODE MUSCH Rijksminister Frick spreekt te Danzig HET WESTELIJK FRONT Spanje zal steeds strijden tegen het Aziatisch barbarendom voor de chrislelijhe beschaving Mededeelingen aan de Bevolking XXXXVie JAARGANG NUMMER t53 Drukker-Uitgevef J. Van Nuffel- De Gendt. Kerkstraat, 9 en 21. A ALST. DACBIAD 7i CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit bulten het Arr. AALST i Agentschap Havas. Adolf Maxlaan. 13, t« Brussel Rue da Richeleu. Parijs. Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen. W.C.Z. Donderdag 2 NOV. H. ALLERZIELEN [Zoaop 8,39 Zoo if 1*\«0 Vrijdag 3 NO V. 1939 H. HUBERTIJS op 6,41 Zon af 18.ÜÖ L. k. 4 N. M. 11 Havas bericht t De algemeene toestand aan het front blijft dezelfde, alhoewel er wel een verhooging van bedrijvigheid wordt waargenomen. De luchtmacht is Dinsdag ook bedrijvig geweest, maar is toch verzwakt in vergelijking met Maandag toen talrijke raids werden uitgevoerd aan beide zijden. In Fransche middens wordt beves tigd dat alle Fransche toestellen be houden naar hun bases zijn weerge keerd. Drie locale incidenten hebben zich voorgedaan op het Lorreinsch front. Bij Sarrelouis, in een beboschte streek die zich uitstrekt tot Boudonville, en waar de Nied-rivier doorloopt hebben de Duitschers een aanval gedaan.Eerst hebben ze dien voorbereid door een heftig artillerievuur dat wel een uur duurde. Da» kwam het Duitsche voet volk, ongeveer een bataljon sterk, in zijn stelling. Ze omsingelden een dorp in No-man s land. Het dorp was ledig. De kleine bezetting Fransche soldaten had zich teruggetrokken. De Duit schers konden echter het dorp niet lang bezet houden. Een Fransche te genaanval joeg ze er opnieuw uit. He vige gevechten hadden daarbij plaats. In de Moezelstreek zijn de Duit schers ook tot den aanval overgegaan, maar die verrichtingen waren niet zoo belangrijk als de voorgaande. In de streek van Forbach werd een Fransche aanval ondernomen tegen een vooruitgeschoven Duitschen post. Deze werd vernietigd en er werden zes krijgsgevangenen gemaakt. In de streek van de Saar en de Blies, bij Sarreguemines, was het artillerievuur zeer heftig. Ten laatste moet gezegd worden dat de afwachtende houding nog steeds wordt aangenomen. De Fran- schen zijn bereid tot verweer in geval van offensief van Duitsche zijde. Men verwacht krijgsverrichtingen van groo teren omvang. Er is veel troepenbe weging achter het front, maar het op perbevelhebberschap schijnt te aarze len of verwacht nog bevelen van de leiders van het Reich. HET OORDEEL VAN VON BRAUCHITSCH WE KUNNEN DE DINGEN MET KALMTE AFWACHTEN Generaal Von Brauchitsch, opper bevelhebber van het Duitsche leger, stond een intervieuw toe betreffende den toestand in Duitschland aan het blad «Kracht en Vreugde». De generaal verklaarde dat militair gesproken Duitschland veel sterker is dan in 1914, zoowel op gebied van uit rusting als bewapening, als va» de uit bating van het militaire potentieel der natie. De oefening, naar de ervaring uit den wereldoorlog, de verdeeling en leiding der verschillende wapenen heb ben hun degelijkheid bewezen tijdens den Poolschen oorlog. De bouw van den West-wal, de grootste vesting ter wereld, heeft ons toegelaten het Poolsche leger zoo spoe dig mogelijk te vernietigen, zonder dat we ons op een ander front, als in 1914, te verdedigen hadden. Thans loopen we het gevaar van een oorlog op twee fronten niet meer en kunnen we de verdere ontwikkeling der dingen met kalmte afwachten. Het is niet mogelijk dat men ons weer verhongert, als in 1914. Eerstens zijn we niet meer zoo omringd, van alle zijden als in 1914, en tweedens zijn we in staat onze handelsbetrekkin gen uit te breiden met Oost- en Zuid-Oost Europa. Bovendien hebben we groote voorraden opgeslagen, in zonderheid graan. De Engelsche economische oorlog zal nochtans opnieuw de neutrale lan den in groote mate schade berokkenen Duitschland zal alles in het werk stel len om door leveringen, hun toestand te verbeteren. De neutralen zullen zich evenwel met klem moeten verzetten tegen de Engelsche blokkade. Engeland bedriegt zich nopens onze huidige economische positie. Ik geloof dat de huidige toestand van Engeland meer bedreigd is dan de onze. Het Duitsche opperbevel deelt me de wat volgt Op het Westelijk front is er een lo kale artillerie-bedrijvigheid waar te nemen, alsmede beweging van ver- kenningsafdeelingen en enkele aan vallen. Op het Westelijk front en op het front der Noordzee, werden zes vlieg tuigen neergehaald. Daarbij waren vier Britsche vliegtuigen. Het Fransche hoofdkwartier deel de mede In den loop van den dag de gewone bedrijvigheid van de ÜoLtc. mfanteric.- elementen op verscheidene punten van het front. Tijdens de laatste 24 uren, zoo deelt Reuter uit Londen mede, hebben vliegtuigen van de Royal Air Force met succes verkenningsvluchten ge maakt boven Noord-West Duitsch land, tijdens dewelke belangrijke fo- tos konden worden gemaakt. Alle vliegtuigen kwamen ongedeerd terug. DE COULMORE, IN DEN GROND GEBOORD De Amerikaansche kustwachten hebben meegedeeld, dat de cutter «Blibb» 3e positie, opgegeven door het Engelsche vrachtschip «Coulmore,» heeft bereikt, op ongeveer 600 mijlen ten Oosten van Boston.Er werden geen sporen gevonden noch van het schip, noch van de bemanning. De «Blibb» zet zijn opzoekingen voort. Uit Washington wordt gemeld, dat men nog niet kan opmaken of de «Coulmore» al dan niet binnen den veiligheidsgordel, vastgesteld door de conferentie van Panama, werd getor pedeerd. Volgens de opgevangen berichten schijnt het wel het geval te zijn. Het Nationaal Radioinstituut geett meerdere malen toelating aan ge- mobiliseerden om de uitzending van het «halfuur voor den soldaat in één der auditoria van het radiogebouw bij te wonen, zooals bovenstaan de foto aantoont» Morgen vieren wij den feestdag van Sint Hubertus. Zeker heeft moeder al gesproken over het stuk brood, dat morgen moet meegenomen worden naar de kerk om gewijd te worden. En iedereen zal er een s^uk van eten mensch en dier, om bevrijd te blijven van de razernij. Dat schoone gebruik der broodwij ding bestaat op vele plaatsen. Naast beschermer tegen de honds dolheid, is Sint Hubertus ook de pa troon der jagers. De legende vertelt het volgende Het was Goede Vrijdag van het jaar 683. De vrome bergbewoners der Ar dennen trokken zwijgend naar het kerkje in het dal, om Jezus' lijdens- dood te gaan overwegen. Wat is dat De mannen staan stil met gefronste wenkbrauwen, de vrou wen turen naar omlaag, elkaar wijzend op den feestelijk gestemden ridder,die daar, gezeten op zijn ros, omringd door honden, door de dalen trekt. *t Is Hubertus. hun landsheer, sinds den dood van zijn vrouw verslaafd aan de jacht. In plaats van dezen Goeden Vrijdag te heiligen door gebed en ter kerke te gaan, rijdt hij daar spie dend en wildspeurend vooruit, den jachthoren op den rug, den hartsvan ger, (een lang jachtmes) in den gordel die zijn bonten lijfrok omsluit. Hubertus' oogen vonken daar plot seling vertoont zich tusschen het struikgewas een hert, dat bij 't speu ren van het onraad bliksemsnel de vlucht neemt. Hubertus' jachtlust is gewekt, vooruit I vooruit hij geeft zijn paard de sporen, en in wilde vaart gaat het verder, heuvel op, heuvel af. Voor niets zal hii zich deze nrooi laten ontglippen. En toch... versteend van schrik zit de kloeke ridder eenige oogenblikken later in het zadel van zijn steigerend paard. Daar boven op den heuvel staat het hert, een lichtend kruis tusschen zijn zwaar gewei. Hubertus zinkt op zijn knieën, als door een bliksemstraal getroffen. Hubertus, Hubertus, roept een stem. En de trotsche ridder antwoordt in alle nederigheid Heer, wat wilt ge dat ik doe j Ga naar Maastricht, hernam God zelf, ga naar Lambertus, hij zal u zeg gen, wat ge doen moet. Als de jager zich opricht is het hert verdwenen, de honden snuiven weer, op zoek naar prooi, maar Hubertus heeft nu geen belangstelling meer voor de jacht, hij heeft een grootere taak te vervullen. Reeds den volgenden dag begeeft hij zich op weg naar Maastricht, waar Lambertus den rouwmoedigen ridder 'onder zijn leerlingen opneemt. Na Lambertus' wreede marteldood volgde Hubertus hem op als bisschop jvan Maastricht, om later zijn bis schopszetel naar Luik te verplaatsen. Het jagen zat hem nog steeds in het bloed, maar 't was nu de jacht op de zielen, waaraan hij al zijn krachten ijdde Na zijn heiligen dood in 727 werden! zijn kostbare relikwieën overgebracht naar een dorpje in de Ardennen, dat sinds dien tijd den naam kreeg van zijn heiligen patroon. Sedert eeuwen trekken duizenden die gebeten door een dollen hond, door een vreeselijke ziekte, de razernij bedreigd worden, naar het bevoorrechte plaatsje Sint Hubertus. Men maakt daar een snede in het voorhoofd van dengene die gebeten is. In die snede legt men een draad uit de stola van den heilige, en wanneer dan de zieke aan eenige verplichtingen van gebed en offer voldoet, is alle gevaar voor razernij of hondsdolheid gewe ken. Volgens de verklaring van den de ken van Sint Hubert, zijn in de laatste jaren, op de 1400 gevallen, waarbij de insnijding verricht werd, slechts 4 gevallen voorgekomen die niet met ge nezing bekroond werden. Bij nader onderzoek bleek dat deze vier perso nen niet aan de vereischte verplichtin gen hadden voldaan. Het laat zich gemakkelijk begrijpen waarom de jagers Sint Hubertus als hun patroon vereeren, en 3 November als een bijzondere feestdag vieren. Met letters als kaglaarzen meldt het orgaantje onzer communisten dat de knechten van Moskou, die thans het volk terroriseeren in het gedeelte van Polen dat de Russische Bolsjewisten in palmden, beslist hebben dat de land eigendommen zullen verdeeld wor den. Zoo dan. Maar gaan de boeren van dien maatregel profiteeren Neen, in tegendeel. 't Zal in West Ukraine gaan zooals het geschiedde in Oost Ukraine en in de andere landbouwgebieden die zuch ten onder de dwingelandij van Mos kou de boeren mogen de gronden bewerken die hun zijn toegewezen, maar de opbrengst, den oogst moeten zij afstaan aan het bolsjewistisch Gou vernement, en als loon van hun zwoe gen ontvangen zij een gedeelte van den oogst, te weinig om te leven en te veel om te sterven. De boeren die daar in verzet tegen kwamen, werden gefusiljeerd of ver bannen naar Siberie. Met tien duizenden werden aldus boeren vermoord of tot dwangarbeid veroordeeld in de mijnen of de wou den van het onherbergzame woeste Si berie. Zoo zullen ook de boeren varen van het ingepalmde West Ukraine. Waren ze vroeger pachters van Poolsche land- heeren, voortaan zullen ze slaven zijn van den bolsjewistischen Staat. Berlijn, 1 Nov. (D.N.B.) De h. Frick, Rijksminister voor Buitenland- sche Zaken, heeft te Danzig een rede uitgesproken, waarin hij verklaard heeft dat Duitschland, nu Engeland de "•♦gestrekte hand d»«^eeft geweigerd, Dereid is tot alle otters, om den oorlog tot een goed einde te bren gen. De Fuhrer heeft een stalen wil besloot de minister en is vast beslo ten nooit te kapituleeren». op een prachtige kaart in kleurendruk. Met aanduiding van Maginot- en Sieg fried linie en de localiteiten in deze gevechtszones gelegen. Prijs 5 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. Madrid, 1 November. (Havas.) De heer Suner, minister van Binnen- landsche Zaken, heeft een rede gehou den waarin hij gezinspeeld heeft op de houding van Spanje in het huidig con flict en namelijk heeft gezegd. Alleen het belijden van een ge meenschappelijke waarheid, van trouw aan de eeuwige leer en aan een denk beeld dat eeuwige waarde heeft, als mede de roeping tot het vervullen van een universeele zending, kunnen toe standen tot stand brengen waaruit d blijvende vriendschap van de Staten kan voortvloeien. Sedert den glorierijken dag waarop Spanje is opgestaan tegen het Azia tisch barbarendom en het bederf van Westelijk Europa, streeft "het steeds naar dit doel en verwijdert het zich meer en meer van den weg waarin Eu ropa was gesukkeld. Spanje wil niet dat de vruchten van den zegevieren den strijd, welke het op zijn grondge bied geleverd heeft, zouden teloor gaan tot schade van de christelijke beschaving. De hegemonie in Europa te willen uitoefenen zonder ideaal en zonder te rekenen met de rechtvaardigheid, zal steeds gevaarlijk zijn. De vrede kan niet bereikt worden zonder de rechtvaardigheid en Spanje zal er toe bijdragen al moest het ook offers kosten. Doch Spanje wil vooral zijn ideaal, Izijn vrijheid en zijn belangen dienen.» MOBILISATIE VAN DE GEZOND HEIDSDIENSTEN Sedert tal van maanden heeft het Ministerie van Volksgezondheid do noodige te treffen maatregelen voor zien met het oog op de bescherming van de gezondheid der burgerlijke be volking in geval van vijandelijkheden op ons grondgebied. Vooraf herinneren wij er aan dat de ontruiming van bedreigde plaatsen door de zorgen van het Depnrtement van Landsverdediging zou geschieden evenals de passieve verdediging tegen luchtaanvallen door dit Departement wordt verzekerd; de bevoorrading van het land ressorteert onder de bevoegd heid van het Ministerie van Bevoorra ding, dat dan ook met het onderhoud van de uitgewekenen zou l>elast zijn. Het Ministerie van Volkv/ezondheid zou dus slechts zijn bedrijvigheid ont plooien op het gebied van hygioic en geneeskundige zorgen. Als voorberei dende maatregel zal het aangifte van bepaalde besmettelijke ziekten ver plichtend maken, en de plaatselijke overheden gemeenten en commis sies voor armenzorg herinneren aan do noodzakelijkheid van verdubbelde in spanning om reeds nu, aan scholieren, zwangere vrouwen, zoogsters en, over het algemeen, aan allen die eraan be hoefte hebben, de hen noodige voed- selaanvuiling te verstrekken. Ten andere blijven bedden voor do burgerlijke bevolking in, voldoende aantal beschikbaar in de hospitalen van de Commissies voor Armenzorg, in de particuliere ziekenhuizen en in do hospitaalinrichtingen welke het Roode Kruis sedert enkele weken tot stand gebracht heeft. Er bestaat een gemeenschappelijke dienst voor bloedovertapping voor burgers en militairen. Nieuwe centra werden door het Roode Kruis in ver schillende deelen van het land opge richt. Het aantal beschikbare bloedge ver* is zeer arrooi en iuhniu eiken dag toe. De apothekers, de geneesheeren die medicijnen voorradig houden en de veeartsen hebben instructies gekre gen om hun voorraden geneesmidde len en verbandartikelen in bepaalde mate uit te breiden. Serum-voorraden werden aangelegd. Voortdurende be trekkingen met de producten en de importeurs hebben tot doel onze ge neesmiddelen-reserve derwijze op peil te houden dat wij een desvoorkomen- de uitgebreide vraag onbezorgd te ge- moet zien. Een speciale commissie, waarin d® beroepsvereenigingen van geneeskun digen vertegenwoordigd zijn, zorgt er voor dat geen enkel gebied van het land tengevolge van de mobilisatie de voor de burgerlijke bevolking noodige geneesheeren, heelmeesters, specialis ten, apothekers zou moeten missen. Desgewenscht zullen de leemten worden aangevuld door opeisching van artsen in de groote steden, om die naar de kleinere plaatsen uit te sturen. De bevolking weze dus gerustge steld. Geneeskundige hulp zal niet ontbreken. Aan 's lands gezondheids toestand worden nu nog meer gepaste zorgen gewijd dan in normale omstan digheden. HET TE WERK STELLEN VAN WERKLOOZEN Het ministerie van Voorlichting deel. eenige inlichtingen mede, be treffende het te werk stellen van de werkloozen. Daaruit lichten wij dat de gemeen ten aan de te werk gestelde werkloo zen een normaal loon moeten verzeke ren maar het Rijk geeft op elk be- I taald werkloon een toelage chomme- lend tusschen 11 fr. 50 en 15 fr., naar gelang de kategorie van de gemeenten Bovendien neemt de Staat de betaling van de gezinsvergoedingen te zijnen laste. Totnogtoe hebben 112 gemeenten van deze bepalingen gebruik gemaakt en zijn er toe gemachtigd geworden om een totaal van 1.672 werkloozen aan den arbeid te stellen, voor dienst verstrekkingen die 93.458 arbeidsda gen vertegenwoordigen. Reeds hebben een zeker aantal ge meenten, zooals de stad Gent en de gemeenten Schaarbeek, Jumet, Gilly, Monceau-sur-Sambre, Cóurcelles, Dampremy, La Bouverie, Jurbize, Hensies met gunstig gevolg beroep ge daan op de welwillende medewerking van de werkloozen voor het graven van loopgraven voor passieve lucht verdediging, het uitdeelen van zand zakken of het bouwen van schuilplaat sen voor de bevolking.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1