Beslissingen moeten eerlang vallen 1 7 AAN DE MAGINOTLINIE De strijd in de lucht en op zee Op liet Westelijk front Zondag APRIL 1940 zoowel bij de geallieerden als bij Duitsch/and Berichten voor de Bevol king en demobiliseerden Minister Delfosse spreekt Het vraagstuk der pro vmcieraadsverkie zingen Het eerste lustrum der hatholieke Pers- centrale 1). P. VOLKSST XXXXV1U JAARGANG NuMiiiR SI Drukker-CTitgever J- Van Nuffel-Do GendC Kerkstraat. 9 en 21 A AL5T. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr. AALST i Agentschap Havas. Adolf Maxlaan. 13. te B.uuel Rue de Richeleu, Penj". Bank Buldmgs-Kingswn*. 20 Londen. W.C.Z, H. S:\TUS |xon op 5.06afl8,2't NM. EK. 15 Niet alleen bij de geallieerden,maar ook in Duitschland zullen eerlang be slissingen moeten vallen over de wijze waarop de oorlog zal worden voort gezet, aldus de Berlijnsche correspon dent van N. R. Ct. En de jongste En- gelsch-Fransche besluiten, gepaard met de veranderingen in het Fransche en Engelsche Kabinet, nopen er na tuurlijker wijze toe, om zonder uitstel maatregelen te beramen ten einde te voorkomen dat de geallieerden tijd en gelegenheid krijgen om tot eenig ini tiatief over te gaan. Dit ligt zoo voor de hand, dat men hier en daar reeds in den loop van de vorige week over gewichtige bespre kingen berichten kon lezen, welke op de Rijkskanselarij zouden hebben plaats gehad en waaraan o.a. Brau- chitsch zou hebben deelgenomen. Dit bericht was evenwel voorbarig, want Brauchitsch bevond zich op den voor de bespreking aangezienen da tum nog op een inspectietocht aan het Westelijk front. Het was zijn vierde en tevens uitvoerigste inspectie van de Westelijke stellingen. Nu is hij echter terug en op het laatst in den loop van de volgende week worden de bedoelde besprekin gen met den Fuhrer verwacht. Von Brauchitsch, Keitel, Halder, Rader en Goering behooren tot de personen, die voor deelneming aan zulke confe renties in aanmerking plegen te komen algezien van anderen die men er nog wil in betrekken. Men verwacht uit den aard der zaak besluiten van ingrijpenden aard, over welker vorm en inhoud, laat staan over het oogenblik waarop zij ten uitvoer zullen worden gebracht, natuurlijk niets te voorspellen valt, tenminste niet met eenige zekerheid. Er mag misschien op worden gewe zen. dat in de Duitsche legerberichten bij herhaling sprake is geweest van verkenningsvluchten over Oost- en Noord Frankrijk, zoodat men mag aannemen dat men over die streken bij het Duitsche opperbevel alles weet wat men door luchtverkenning te w^- ten kan komen. Dit feit, hetwelk gelet op de vrij al- gemeene veronderstelde superioriteit van de Duitsche luchtmacht van be lang is, mag onder de aandacht wor den gebracht van hen, die meenen dat Duitschland, hetwelk een tijdlang di plomatiek voor Frankrijk een achter deurtje heeft opengelaten voor een afzonderlijken vrede, ook dan wan neer het hard tegen hard mocht gaan. Frankrijk zou ontzien. Britsche soldaten nemen de plaats in van hun Fransche wapenbroeders bij een post aan hel Westfront. Dc sleutels van een -blockhaus. worden overhandigd. Rij het afscheid wordt de groet gebracht. Ter voldoening aan de bevelen van den Koning is er een militair kampi oenschap, genaamd a Koninklijke Wisselbeker der Infanterie» ingesteld. Het heeft ten doel het beste infanterie- peloton van het leger aan te duiden. Dit peloton zal voor één jaar in het bezit gesteld worden van den door Zijne Majesteit geschonken Wisselbe ker. Daarenboven zullen beloonin gen geschonken worden aan de mili tairen der drie pelotons die eerste ge rangschikt zijn. Deze rangschikking zal geschieden na de eindwedstrijden die van twaalf tot 14 april, te Brussel worden ingericht en welke omvatten: een wedstrijd in het schieten met het geweer, inet den geweermi trailleur en met het granaatgeweer een marschwedstrijd, over een afstand van 35 kilometer in veldklee- dij een voorstellingswedstrijd (kleu rige houding, uitrusting, enz.) een veldloopwedstrijd over een afstand van ongeveer 1000 meter, in veldkleeding. Ingevolge voorwedstrijden zijn er nu reeds 1 8 pelotons die in aanmer king komen om den eindwedstrijd te betwisten. De laatste proeven van den eind- wedstrijd, de bekendmaking van de geen gebruik wordt gemaakt, want een kiesstrijd zou geenszins van aard zijn om de orde in het land te bevorderen. Trouwens, opdat de bedoelde ver kiezingen zouden kunnen plaats heb ben zou eerst nog een wet moeten af gekondigd worden tot vaststelling van het provinciaal kiezerskorps, want dit korps is thans niet aangeduid door on ze wetgeving. Minister Delfosse sprak voor een groepeering van zakenlieden en zegde enkele woorden waarop de aandacht wel mag worden gevestigd. Indien we den vrede willen bewa ren, aldus de minister, dan moeten we: 1) het moreel hooghouden en 2) on ze finanties in orde hebben, ten einde de landsverdediging te verzekeren. Daarom vragen we offers aan het heele land. Eerst aan degenen die geld hebben. Ik verberg het u niet ge zult nog meer belastingen moeten betalen. En dit binnen enkele dagen. En Belgie zal dezen last aanvaarden, want het zal niet willen dat we 100.000 man naar huis zenden omdat we ze niet kunnen betalen. Er zijn nog offers van een anderen aard. Voor sommige opeischingen re- klameert men omdat de juiste waarde niet wordt uitbetaald. Dit is juist wan neer men zich op het standpunt van de tslanen cnMe overhandiging van de volstrekt rechtvaardigheid plaatst, prijzen zullen, met groote plechtigheid Doch b het ook volstrekte rechtvaar- plaats hebben op Zondag 14 April van 13 u. 30 af, in het Stadion het Eeuwfeestpaleis (Heizei) van Zooals gemeld heeft de kabineU raad van Donderdagnamiddag als zijn digheid wanneer sommige burgers ge mobiliseerd zijn en andere niet En nochtans moet men erkennen, dat de gemobiliseerden onder dit opzicht niet gereklameerd hebben. We vragen een zelfden geest bij die burgers waarvan we voorwerpen of koopwaren hebben moeten op- eischen. Men moet ook enkele vrijheden kunnen opofferen en dat is wellicht standpunt te kennen gegeven, dat er( lastiger voor de Belgen dan de mate- in de huidige omstandighéden niet kan neele offers. overgegaan worden tot het houden J We zullen de vrijheid alles te zeg- van provincieraadsverkiezingen. gen behouden tot het laatste oogenblik In normale omstandigheden hadden I doch we vragen aan de pers en aan het die verkiezingen moeten plaats heb publiek, dat ze hun tong niet zouden ben op den eersten Zondag van Juni voorbij klappen, zegge voorzichtig te van dit jaar. De nabijheid van dien zijn om het voortbestaan onzer neu- •datum toont ook aan dat het om prak- traliteit te vrijwaren», tische redenen al vrij moeilijk \verd Aldus minister Delfosse. die verkiezingen nog behoorlijk voorj Het zal voor velen niet aangenaam te bereiden. in de ooren klinken daar waar hij De provincieraadsverkiezingen mo- spreekt over nieuwe belastingen die er gen dus als uitgesteld beschouwddringend noodig zijn. Maar wat wilt worden. De regeering steunt hierbij ge er aan doen op de wet van 7 September 1939; Wij leven eigenlijk toch nog veel te waarbij voorgeschreven wordt dat er goed en een vreemdeling die hier geen verkiezingen zullen gehouden komt ziet niet dat het rondom ons oor- worden zoolang de oorlogstijd duurt, log is en er hier 600.000 man gemobi- Weliswaar is voorzien dat de Koning liseerd is. afwijkingen op dien algemeenen regel We moeten ons gereed houden on- mag afkondigen. maar begrijpelijk is zen levenstrant wat in te krimpen. Het dat van een dergelijke vrijheid thans is oorlog, hoo( 1 DE INWIJDING DER LOKALEN DOOR KARD. VAN ROEY Na de inzegening van de Kapel en lokalen der Katholieke Filmaktie i: Januari 1939, was het de beurt aan j den gebuur uit de Dwarsstraat de Katholieke Perscentrale D. P. om het vereerend bezoek van den Primaat van Belgie te ontvangen. Om 3 uur werd de korte ceremonie der inwijding vervuld, Z. Em. was vergezeld van Zijn Privaat Sekretaris Z. E. H. Kan. i^clef. Daarna werd Z. Em. voorgesteld aan de genoodigden en de medewerkers. Wij bemerkten onder meer Mgr. Picard, voorzitter van den Raad der Perscentrale (Mgr. Cruys- berghs voorzitter van de Vlaamsche afdeeling, had zich door onvoorziene omstandigheden laten verontschuldi gen), een afvaardiging van de Aktie uVoor God uit Nederland Rector Rooyackers, bestuurder van het werk ((Goed Volk» uit 's Hertogenbosch; Dr H. Hocben. sekretaris der Kath. Pers, Breda, Z.E. Pater Wildenbergh, provinciaal der Paters Dominicanen; Z.E.H. Pater Rutten, senator, E. P. P. Rafael, provinciaal der Paters Ca- pucienen; Z. E. H. Kan. Cardijn, alg. Proost der K.A.J. Z.E.H. Reyn, Ge neraal 'Overste der Aalmoezeniers ;Z. E. H. Kan. Breys, alg. Proost A.C.W. enz. enz. De geschiedenis der eerste vijf jaar van de Katholieke Perscentrale wordt door den Proost E P. Morlion, voor gelezen. Eerst wordt de documentatie dienst behandeld die al de periodieke publicaties van ons land bij middel van de Katholieke Perskeurraad be studeert en de resultaten onder vorm van Persleiding meedeelt in de opstel len en steekkaarten der persdossiers, en voor breedere verspreiding in de bekende persleidingsplakkaten, strooi- brieven en de meer uitgebreide bro- jchuren. Vervolgens wordt de uitbouw der persdienst geschetst. Z. Em. antwoordde met er op te wijzen hoe de kerkelijke inzegening met de genade Gods deze belangrijke onderneming zou doen gedijen. Hij drukte op de noodzakelijkheid van dit werk om op bescheiden wijze de ka tholieke dagbladen te helpen, steeds vollediger over het katholieke leven te documenteeren. Hij wees er o. m. ook op hoe de pers zonder twijfel het be langrijkste middel tot verspreiding der gedachten blijft, zelfs meer dan de ra dio. Hij dankte voor het geleverde werk dat in de korte tijdspanne van vijf jaren reeds volbracht werd en drukte zijn hoop uit dat de Katholieke Perscentrale met de zegening der Kerk steeds meer zou mogen uitgroeien. In verschillende groepen volgens de talen werden door de dienstover- sten in de ruime bureelen en groote re- daktiekamer met luchtige verdeeling van veelramige vakken voor ieder re- dakteur, de meer gedetailleerde uitleg gegeven. Na een onderhoud met enkele der genoodigden nam Z. H. Em. vriende lijk afscheid. zichtbaar voldaan over den indruk die de Katholieke Pers centrale Hem gegeven had» AANVALLEN OP VLAAMSCHE VISSCHERSSLOEPEN Donderdagnamiddag. omstreeks 5 uur werd op 35 mijl van Zeebrugge het Heistersche visschersvaartuig Z. 35, met stuurman René Van Braems. door een vliegtuig aangevallen. Het toestel vloog op zeer geringe hoogte, zoowat 20 m., en opende onmiddellijk het vuur op de Belgische sloep. De be manning legde onmiddellijk den mo tor stil en vluchtte er onder. Na den aanval kwam de bemanning spoedig terug op dek en stelde va3t.dat het vliegtuig toevloog op een ander visschersvaartuig. de Z. 29, waar het opnieuw het vuur opende. De Z. 35 bleef niet langer talmen en richtte dadelijk den steven naar do thuishaven, waar zij veilig aankwam. Door den stuurman Van Braems werden zekere gegevens aan de be voegde zeevaartoverheden verstrekt waaruit de nationaliteit van het aan vallend vliegtuig zal kunnen afgeleid worden. Op de Z 35werd niemand getrof fen. BRITSCHE AANVAL OP DE JADE-BAAI Reuter meldt uit Londen, dat het Luchtvaartministerie aldaar heeft mee gedeeld, dat Donderdag namiddag een formatie Britsche bombarde mentsvliegtuigen doorgedrongen is tot in de vijandelijke verdedigingen van de baai van Jade, en verkennings tochten heeft gehouden boven de vlootbasis van Wilhelmshaven. Een vij andelijk oorlogsschip werd opgemerkt nabij Wilhelmshaven en werd met bommen aangevallen. Meer ten Zuiden werden ook vier vijandelijke destroyers onder schot genomen. Men meent te weten dat hun schade werd berokkend. Al de Brit sche vliegtuigen zijn ongedeerd naar hun basis teruggekeerd en geen enkel lid van de bemanning werd gekwetst. ITAUAANSCH RECORD VAN DtTTKBOOTEN (Havas). Tijdens oefeningen nabij Taranta heeft de nieuwe Italiaan- sche onderzeeboot Guglielmo Mar coni een diepte bereikt van meer dan 100 meter. SEDERT EEN WEEK GEEN DUIKBOOTAANVALLEN OP DE BRITSCHE SCHEPEN (Reuter). De vlootcorrespon- dent van Reuter doet opmerken dat het nu meer dan een week geleden is dat een Britsch schip door een duik boot werd aangevallen en dat men denkt dat de Duitschers moeilijkhe den ondervinden bij het voortzetten .van hun duikbootenoffensief. De aan- vallen door onderzeebooten gebeu ren met stooten zegt hij, worden al rneer en meer schaarsch en al meer en meer zwak. FRANSCH LECERBERICHT Een vijandelijke verkenningstocht werd afgeslagen door onze posten. Da officier, die de expeditie leidde, is in onze handen gebleven. In bevoegde Fransche militaire kringen verklaart men dat reeds voor enkele dagen Duitsche vliegtuigen voor de eerste maal Fransche troepen met bommen en mitrailleuzen hebben aangevallen. Maar die verrichtingen waren weinig belangrijk en hadden geen verband met een infanterie aan val. DUITSCH LEGERBERICHT (D.N.B.) Zwak artillerievuur tusschen de Moezel en het Paltswoud. In de grensstreek ten Z.W. van Saar- lautcrn, hebben Duitsche voorposten een vijandelijk steunpunt vernield.Tij dens dit bloedig gevecht verloor de vijand 15 dooden één Duitscher werd gedood en verscheidene gewond Een Fransch soldaat werd gevangen genomen, maar bezweek later aan zijn verwondingen. Wij hebben wapens en materieel buit gemaakt. EEN VERKLARING VAN DEN BRITSCHEN STAFOVERSTE (Reuter.) Aan de vertegenwoor digers van de vreemde pers heeft ge neraal ironside, Britsche stafoverste zijn volledig vertrouwen uitgesproken in de toekomst. Indien de Duitschers, zegde de generaal, onmiddellijk na de oorlogsverklaring het offensief had den genomen, misschien zou hun on derneming geslaagd zijn. Maar wij hebben den tijd gehad de noodige maatregelen te treffen, en thans, in het bezit van een machtig leger, zijn wij op alles voorbereid. Duitschland heeft niet één legerlei der die met den vorigen oorlog hooger dan kapitein in graad was, terwijl do geallieerden over uitstekende en on- dervindingrijke hoogere officieren be schikken. Rusland al kan het nog moeilijkhe den verwekken, is toch verzwakt uit den oorlog met Finland getreden. RUSLAND WAS DE OORZAAK DAT DE ONDERHANDELINGEN VAN VON RIBBENTROP TE ROME MISLUKTEN Belga seint Men heeft den indruk dat de diplo- i matische gesprekken van M. von Rib- bentrop, te Rome. geëindigd zijn. Zij hadden niet dit bliksemsnel karakter en lijken veeleer op een mislukking. De moeilijkheden zouden van Mos kou gekomen zijn. De Russische gezant te Berlijn keer de naar Moscou weer en er was geen sprake meer van een bezoek van Molotov. Betreffende Bessarabie wil Rusland geen positieve houding nemen. Een stil akkoord zou evenwel ge troffen zijn. Rome. Berlijn, Moscou zouden gemeenschappelijke inzichten hebben die niet bekend gemaakt wor- jden, zoolang het niet de gepaste tijd

De Volksstem | 1940 | | pagina 1