Ih b DUITSCH LEGERBERICHT Üe Inschrijving bij Winkeliers en Groothandelaars Waar mosten de dossiers van oorlogs schade worden ingezonden Maximum-prijzen Eenfantasie oplichter OPROIP TOT DE BEVOLKING VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,35 FR. PER WEEK 1.00 FR. DINSDAG 31 DECEMBER 1940 en WOENSDAG 1 JANUARI 1941. OLESSTEM XXXXVIIe JAARGANG NUMMER 148 Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang» Kerkstraat 9. Aalst. Handelsreg. N' 1248 Poatchekreleening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114. Publicteit buiten het ArrondissementAALST Agentschap Havas, 11, St Michielsstraat, te Brussel. "Ir' -j?' Zoo klinkt de groet welke oprecht christen menschen elkaar toesturen met den eersten dag van het jaar. De meesten echter draaien het anders om en zeggen eenvoudig weg t Geluk kig jaar». Zoo'n wensch is dan hei- densch getint, het heeft een schijn dat men bang is van het bovennatuurlijke, en vermijden wil bij eerste morgen- gloren van een nieuw jaar 'n zinspeling te maken op het geestelijke en bet 'on zichtbare. Logisch is die wensch wel! - Want het geluk is de diepe betrachting van het grillige menschenhart. 't Is als de zonneschijn in het leven als de bloe mengarve op de eettafel!.. En wat zouden de menschen dan wel verstaan onder de uitdrukking: «Geluk kig Nieuwjaar» Menig sterveling bedoelt daarmee 'n goede gezondheid We geven graag toe dat deze niet te misprijzen valt;gezondheid is 'n groote weldaad van God; als men zich gezond en frisch gevoelt kan men veel dragen, en hoeveel zieken uiten de droeve jam merklacht als ik maar genezen was! En toch is dit maar een kleine fractie van het geluk. Want meer dan een die blaakt van lichamelijken welstand, voelt zich ongelukkig., ondermijnd als hij is door de bittere teleurstellingen van het leven.., door de blinde passies die hem de baas zijn... door de vele en bange zorgen om het bestaan. Anderen leggen in hun wensch: geld en rijkdom!.. «Gelukkig jaar»., dat het rad der fortuin u tegenlache zoodat ge haar gunsteling wordt. Wat 'n geluk toch van rijk te zijn want rijkdom bezorgt u onafhankelijk heid,.. maakt u los en vrij van eiken deen,.. schenkt u invloed,., bewonde raars en aanbidders,., vleiers en zelf zuchtige vrienden.. verschaft u genot en alles wat ge verlangen kunt Maar hoe nuttig het geld ook wezen kan, veelal wordt het 'n afgod,., een idool dat zijn slaven tyraniseert, - dat ze wentelen doet in het zedelijk slijk.., ■want een idool is 'n despoot- waar hij den scepter zwaait verdeelt hij de fami- liën... veroorzaakt onaangename ver wikkelingen... omvormt z'n slaven tot ketendragers. want zooveel verlangen., zooveel idea len! - En die voelen zich gelukkig wan neer hun durf en kracht,., hun talent en gave, de bewondering afdwingt van anderen., zoodat ze op de handen wor den gedragen. Doch de grooten zijn veelal te bekla gen! - Menig groote wilde klein zijn en onbekend om rust en kalmte te vinden. Want^ïiuis laat zich duur.—be.tr.len - Wie kan de pijnlijke eenzaamheid doorgronden van de hooge bergtop pen?.... Want wedijver,., lage afgunst,... of blinde haat doen soms naar de hoogten mikken,... cr zijn nu eenmaal menschen die niet gedogen kunnen dac de zon in 't water schijnt van hun buren. Het geluk ligt niet in zoogezegde menschelijke grootheid want deze is draagster van zware verantwoordelijk heid,.. van ontgoochelingen, van har den levenskamp. - vaak van bittere ondankbaarheid. Een «Gelukkig jaar» kan wel verge zeld zijn van gezondheid, rijkdom, snuis... maar hoe broos is dat alles., en van zoo weinig belang Dit jaar mag gelukkig genoemd wor den waarin het essentieele in den mensch zijn ziel, zijn geest zich wel varend bevindt. t Is een jaar waarop de menschenziel zooals de Godslamp zich verteert in den dienst van anderen,... waarop het inwendige, datgene wat gebouwd en gegrondvest is op God en zijn genade intenser wordt,., zóó sterk, dat het desnoods met kalmen sereenen blik staren kan op de ineenstorting van al les wat puur menschelijk is... en des ondanks zijn geloof gaaf en ongedeerd bewaart. Wanneer men er van bewust is dat Algoede en Almachtige maar Onzicht bare handen ons bewegen en leiden in het Oneindige,., ons zelf en allen die we liefhebben. Berlijn, 30 Dec. Het opperbevel van de weermacht maakt^ bekend In den nacht van 28 op 29 Dec.vie len gevechtsvliegtuigen de havenin stallaties van Plymouth aan. De neer geworpen bommen veroorzaakten I branden en> ontploffingen. In den loop van de bewapende verkenningstochten over dag werden verscheidene oor- logscbjekieir aan de Britvene oostkust met bommen bestookt, iwvendien be kwam bij een duikvlucht een vpor- I naam industriewerk te Crew£ meer dere treffers. Een vrachtschip van ongeveer 10.000 BRT., dat deel uitmaakte van een konvooi, werd ten Oosten van Har wich door bommen in brand gewor pen. Ten Óósten van isouthwold werd een mijnlegger getroffen. Tijdens een aanval op een groot konvooi 200 km. ten Noordwesten vsm Londondery ontving een vracht- j boot een zwaren treffer, zoodat zij met slagzij ^onk. j De artillerie van onze marine nam een vijandelijk oorlogsschip, dat bij mistig weder de Kanaalkust poogde te aderen, onder vuur. Na enkele goed- 1 gerichte salvo's was het doel niet meer te herkennen. Tijdens den verloopen nacht be stookten sterke formaties gevechts vliegtuigen Londen opnieuw met bom men. De vijand wierp den laatsten nacht met enkele vliegtuigen boven het Duitsche en bezette gebied bommen uit, welke alle in het vrije veld of in zee terecht. kwamen. Ons luchtdoel geschut schoot twee vijandelijke toe stellen omlaag. AAN DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL HET NACHTVERKEER OP NIEUWJAAR VOOR PERSONEN TOEGELATEN TOT 1 u. 30 HET SLUITINGSUUR BLIJFT BEPAALD OP 1 UUR In het Staatsblad is een besluit ver schenen hetreffende de inschrijving bij winkeliers en groothandelaars. Indien, bij toepassing van -het be sluit van 18 September, eenzelfde kleinhandelaar geen dertig inschrij- vingen van verbruikers bekomt, dan worden de bij hem ingeschreven ver bruikers door den gemeentelijken be- voorradingsdienst schriftelijk ver- wittigd. dat zij voor het rantsoenee- j ringstijdperk, volgende op dat waar- voor zij zijn ingeschreven, zich moe- I ten laten inschrijven bij een anderen kleinhandelaar, die ten minste 30 klan- ten bedient. De lijst van de kleinhandelaars, die ge- ge- Gelukkig jaar! En mondaine menschen verstaan daardoor een jaar van «goed leven» van goede sier,., van n welgedekte tafel,., van sport en spel, theater en bioscoop,.. 'n jaar waarop men draaien kan van 't eene feest in *t andere. Maar hoe ledig zijn de harten van die zich verzadigen met al die ijdele onbeduidendheden!... Hoe arm, hoe eenzaam het menschenhart wanneer het mijmert over dingen die voorbij zijn en het onvoldaan en onbevredigd na zich lieten... «Gelukkig jaar! 'n jaar van nieuws on wellukken meenen nog anderen. Gelukkig jaar is dit waarin men sterft aan eigen verfoeilijk egoisme... waarin het altruisme leeft in ons, dood aan eigenbelang... in dienst van ande ren 't Is het jaar waarin elk mensch als 'n soort geinspireerde artist arbeidt aan het kunstgewrocht dat hij geroepen is, met Gods genade, in zich te vervaardi gen en te voltooien...het kunststuk van een edelen... algeheel schooner mensch. Daarin vindt men terug de Almacht van het heilig geloof En zonder dit geloof is niets geheel goed - Met hetzelfde wordt alles klaar en helder, lichtvol en glanzend, zelfs de dood ontvangt daardoor 'n stralen bundel van eeuwig glorielicht. Ook de smart en het lijden Deze zijn het die hedendaags niet ontbreken bij menschen. Het leed immers openbaart zich Zie Vervolg hiemeven De Dienst van Voorlichting van het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Wederopbouw deelt mede Talrijke geteisterden sturen nog steeds hun dossiers van oorlogsschade j rechtstreeks naar het Commissariaat- i Generaal voor 's Lands Wederopbouw te Brussel. Dit is voorbarig en verkeerd daar de wetgeving betreffende vaststel ling en schatting van oorlogsschade nog niet werd uitgevaardigd. De geteisterden worden derhalve dringend verzocht hun «dossiers van aangifte van oorlogsschade voortaan niet meer bij het Commissariaat-Gene raal voor 's Lands Wederopbouw in te sturen. Tevens worden zij verzocht de ze toezending te willen uitstellen tot na de publicatie van het besluit waarbij commissies tot vaststelling en schattin'g van oorlogsschade zullen opgericht worden. Te gelegener tijd zullen de geteister den in Staatsblad en Pers alle nuttige aanwijzingen over de te volgen proce- duur te lezen krijgen. De geteisterden worden er nochtans attent op gemaakt dat door «dossiers van oorlogsschade» geenszins de KRE DIETAANVRAGEN voor herstel van i geleden schade bedoeld worden, noch de dossiers welke tot staving van de kredietaanvragen worden toegevoegd. Deze aanvragen met de bijhoorende j dossiers kunnen nog steeds onmiddel- I lijk bij de Provinciale Commissarissen ingezonden worden. geen 30 klanten bedienen, wordt voegd bij den aan de verbruikers zonden brief. De betrokken kleinhandelaars krij- I gen insgelijks bericht van den te hun nen opzichte getroffen maatregel. Elke kleinhandelaar die ingeschre ven is bij een groothandelaar, welke niet ten minste 1 50 verbruikers be dient, wordt schriftelijk door den ge- meentelijken ravitailleeringsdienst ver- i wittigt, dat hij, voor het rantsoenee- ringstijdperk volgende op dat waar- voor hij ingescnrfeVefl~T5, een anderen groothandelaar moet kiezen, die klein handelaars bedient met gezamenlijk ten minste 150 verbruikers. De lijst van de groothandelaars die geen 150 verbruikers bedienen, wordt gevoegd bij den aan de kleinhande- i laars gezonden brief. Te dien einde, deelt de dienst der I verdeelingen en der voorraden aan de gemeentelijke diensten den naam me de van de groothandelaars op wier lijsten model 2 niet ten minste 150 verbruikers voorkomen en brengt dë uitgeschakelde groothandelaars op dc hoogte van den te hunnen opzichte getroffen maatregel. De gemeentelijke diensten waken op de toepassing van deze beschikkin gen bij het opmaken van de maande- lijksche lijsten. Brussel, 29 Dec.(Belgapress. Spec.)] Het kommissariaat voor Prijzen en Loonen richt volgende waarschuwing tot de bevolking In weerwil van de menigvuldige aanmaningen tot tuchtvolle naleving van de officieel vastgestelde prijzen, gaan verkoopers en koopers steeds voort met hoogere prijzen te vragen en aan te bieden. Om het algemeen belang en ook in zijn eigen belang, moet ieder kooper er op staan geen hoogeren prijs te be talen dan den officieel vastgestelden prijs. Overtredingen, door anderen begaan, moeten dadelijk aan de kon- trooldiensten medegedeeld word^p. Welke zijn de geldende prijzen 1 In beginsel de prijs die voor het zelfde of gelijkaardig goed roerend of onroerend op 9 Mei 11. in voege was. Deze regel is ook van toepassing voor alle prestaties of diensten. 2. Indien na 9 Mei een andere prijs voor bepaalde goederen of diensten, bij algemeen besluit of bij afzonder lijke fawijking is toegestaan, is het die prijs die moet toegestaan worden. Wanneer de prijs van 9 Mei om een of andere reden niet kan behouden blijven, moet de belanghebbende bij het kommissariaat voor Prijzen en Loonen een vergunning tot afwijking aanvragen. Het spreekt vanzelf, dat voor het aanvragen van deze vergunningen alle belanghebbenden, die zich in hetzelf de geval bevinden, b.v. de fabrikanten van eenzelfde produktie, zich dienen te groepeeren en hun aanvraag na mens de groepeering moeten indienen. De kontrooldiensten van het kom missariaat zijn thans volop in werking. •Zij hebben vöor opdracht meedoogen- loos in te grijpen. Alle misbruiken moeten onderdrukt worden. overal onvoorziene wending van de fortuin... intiemen strijd in den huis kring... lage aantijgingen van ondank baren die de hand verscheuren welke I zich tot hen uitreikte... verloren illu sies... versmolten verwachtingen... 1 machtelooze betrachtingen van edele harten, verzuchtingen van een hart dat door niets van deze wereld be vredigd kan worden... angst en kom mer... onzekerheid om den dag van morgen. Dit alles is dan zalig ook wanneer het u weemoedig maakt want de Hei land heeft gezegd Zalig die wee- nen DENDERZOON. DF. GOUVERNEUR a. i. DER PROVINCIE OOST VLAANDEREN DEELT MEDE In de laatste nachten werden in het gebied Gent verscheidene gebouwen met opvallende anti-Duitsche op schriften besmeurd, verder wegwij zers en orientatieborden moedwillig weggenomen. Deze grove misgrepen I gaan naar alle waarschijnlijkheid uitj van zeer jonge menschen of van duis tere elementen en dienen met alle kracht door de gansche bevolking on derdrukt te worden. Ik aanzoek zeer dringend dat alle ouders en opvoeders hun gezag bij de 'jeugd zullen laten gelden en er voor zullen zorgen dat de jeugd zich afzij- idig houde van dergelijke onverant- woordelijke handelwijze. !De aangehouden daders van de aangehaalde feiten hebben hun over brenging naar een concentratiekamp te I verwachten en de gansche bevolking loopt gevaar dat de Duitsche bezet tende overheid tegen deze drijverijen met de scherpste tegenmaatregelen zal antwoorden en in 't bijzonder het oponthoud der bevolking buiten hun woning in hooge mate zal moeten be perken. Ik hoop dat aan dezen, mijnen op roep, in het belang van de bevolking, onmiddellijk een algeheel gehoor zal worden gegeven. Ik herhaal nogmaals dat ons land en ons volk het best gediend zijn met een kalme en waardige houding. Van den dag af, dat een zekere Enrico B. te Milaan zijn ouden school kameraad Giorgio S. ontmoette, scheen het leven der beide vrieden op wonder lijke wijze gelijk te loopen. Zij kwamen tot de ontdekking dat zij, zonder het van elkaar te weten, op denzelfden dag waren getrouwd met vrouwen, die beiden even oud waren. Toen de familie van Giorgio bij de familie van Enrico op bezoek kwam steeg de verbazing nog. Het bleek, dat beide families drie kinderen hadden, twee jongens en een meisje, die dezelf de voornamen droegen. Nog meer overeenkomsten kwamen in de daarop volgende gesprekken aan het licht en men was er van overtuigd dat hier de sterren een woordje hadden meege sproken. Er was intusschen een verschil tus- schen de beide kameraden: Enrico wa» een rijke industrieel, Giorgio een rjrme kantoorbediende. De bijgeloovige Eri- co meende, dat, wanneer het zijn vriend goed zou gaan, hij daarbij ook wel zou varen en verschafte hem een vertrouwenspost in zijn bedrijf. Tel kens opnieuw schenen de feiten te be wijzen dat de sterren de twee mannen een gelijk lot hadden beschoren. Eens kwam Enrico met een geschonden neur op het bureau tengevolge van een bot sing in het duister; eenigen tijd later had Giorgio hetzelfde letsel opgeloo- pen. Tenslotte echter werd Giorgio ziek, zeer tot schrik van Enrico, die zijn vriend naar de Riviera zond en hem daar van geld voorzag. Toen echter deze geldsommen steeds grooter wer den, zonder dat er bericht kwam van eenigen vooruitgang in den toestand van Giorgio, vatte de vrouw van Enrico argwaan op en stelde op eigen houtje een onderzoek in. Het bleek nu, dat Giorgio, kerngezond, in de beste hotels van de Riviera een feestelijk leventje- leidde. Spoedig was de speurpolitie aan het werk en het bleek, dat de gladde vo gel in het geheel niet gerouwd was, doch wel een uitvoerig strafregister be zat. De geheele geschiedenis van de treffende toevalligheden in 't ieven der beide «schoolvrienden» bleek een spe culatie te zijn op de bijgeloovigheid van Enrico. Waarschijnlijk zal voor loopig het leven der beide mannen niet meer paraleel loopen,aangezien Giorgio voor geruimen tijd achter slot en gren del is gezet...

De Volksstem | 1941 | | pagina 1