Technisch Onderwijs S3 i f Hulp aan deKRIJGS- GEVaNGENEN Duitsch Legerbericht öe Verduistering Weer 3.000 Krijgsgevan genen aangekomen Een ernstige zaak van verkoop van Rantsoenzegels De brutale bandieten- streek te Mechelen Bewogen aanhouding Vergoedingen voor Oorlogsschade VERSCHUNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,3S FR. PER WEEK 1.00 FR. DONDERDAG 1G en VRIJDAG 17 JANUARI 1941. XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 7 Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang» Kerkitraat 9. Aalst HandeUreg. N' 1248 Postchekretenrng J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AAU5T Agentschap Havas, 11. St Michielsstraat, te BrusseL In een vorige bijdrage ('n Levens zaak.) werd er op gewezen welk een gevaar voor onze nijverheid in het uit blijven aan producenten weldra zou komen te liggen. Hoe de bevolkings afname hierbij als hoofdfactor voor komen zou, werd ook aangetoond. Terloops werd gewezen op 'n andere gevaarvolle strekking bij onze jeugd: onvoldoende belangstelling voor tech nische scholing. Doch, kon men opwerpen, moet on ze nijverheid ontwikkeld .of hebben we er niet eerder voordeel bij, terug landbouwer te worden als voor hon derd jaar Onderzoeken wij dus eerst deze vraag. Moet zij immers bevesti gend beantwoord zoo vervalt dan ook de noodzaak aan technisch onderwijs en aan alles wat de nijverheid kan vooruithelpen. A) BELGIE ALS LANDBOUW- STAAT. De Fransche wijsgeer J.J. Rousseau heeft in voorbije tijden zijn periode van succes geboekt. Terug naar de natuur was de thesis waar hij zooveel valsche gevolgen uit trok. Gewis 'n op bouwend inzicht in de natuur dient geprezen. Het geluk van het leven ten lande kan heerlijk worden bezongen. Klassiek aangelegden denken allicht, met 'n tikje spotlust, aan het zoo pit tige «Beatus ille, qui procul negotiis..» van Horatius. Zelfs kunnen de om standigheden het land dwingen zich autarkisch» in te richten. Open blijft de hoofdvraag kan onze bevolking op landbouw alleen bestaan Er valt dus eenerzijds te onderzoe ken, wat onze bevolking als allernood zakelijkst tot zijn voeding vergt, an derzijds wat zij uit het overblijvend van het grondgebied moet halen om er op te bestaan. De landsoppervlakte (min dan der tig duizend kwadraat Kilometer) en onze huidige bevolking, maken ons tot 'n streek met een bevolkingsdichtheid van zoowat 275 inwoners per kwa draat kilometer, zooals men weet een der grootste dichtheden op gansch de wereld. Om zulk 'n bevolking van brood uit eigen bodem, te voorzien, moet om trent één zevende van gansch het grondgebied aan tarweteelt besteed. Deze schatting berust op een opbrengst gelijk aan deze van laatsten oogst (1940) en het huidige rantsoen tot tarwebrood teruggebracht (door bij voegen van andere graansoorten kon het wat aangevuld, wat noodig blijkt). Om de bevolking de vereischte aard appelen te verschaffen, zou de laatst beplante oppervlakte of zoowat een twintigste van het landsgebied, meer dan volstaan. Zoo brachten in 1939 de 147.000 Ha. beplante land zoowat. vier honderd kilogr. per inwoner op. Natuurlijk wordt 'n aanzienlijk deel dezer knollen aan de varkens gevoe derd. i Wat nu met het overblijvende grond gebied aangevangen Er valt op te merken cVit van de 1 I 3 honderdveer- tigsten of omtrent acht tienden nog niet aangewende grond, een merkbaar deel voor de teelten onbeschikbaar is. Men denke aan rivieren en waterwe gen, banen, bebouwde oppervlakte enz. Hierbij diende nog de woeste grond gevoegd. Deze kan evenwel ten deele vruchtbaar gemaakt. In de veronderstelling dat deze overblijvende grond evenveel op bracht, zou de levensstandaard van gansch onze bevolking, gevoelig dalen. Nu, deze veronderstelling is veel te gunstig dit niet enkel om de redens hierboven aangehaald (rivieren enz.) maar ook omdat voor de tarwe de bes te grond reeds is aangewend. De land bouweconomie zou trouwens in den aard zijn van deze van voor 1895 meer veldvruchten, min vee. Dit leid de dan tot 'n zeer ernstige crisis voor onze landbouwers natuurlijk mede onder invloed der internationale mede dinging, maar bij voortbestaan van 'n inheemsche uitgebreide nijverheid. Waaruit dan te besluiten valt de Belgische bevolking kan niet uitslui tend op landbouw bestaan. B) NOODZAAK AAN TECHNISCH ONDERWIJS Vermits onze bevolking buiten land bouw, nog andere bestaansmogelijk heden moeten geboden, dient onze nij verheid op peil gehouden. Hiertoe hoeft zij de techniek in hare vooruit gang minstens te volgen. Dit is een zaak van materieel maar meer nog van geschikt personeel. Hij zal over het beste en nieuwste materieel beschikken, wie voldoende investeeringsmogelijkheden bezit. De ze vorm van kapitaalbelegging blijft uit, niet enkel bij afwezigheid van be schikbare gelden, maar ook bij onvol doende rendeeringsverwachtingen. 'n Gesteld materieel dat in jaren van voorspoed door massavoortbrengst een meer winstgevende productie be- mogelijkt, zal dikwijls in periode van inzinking overdreven productiemoge lijkheden vertoonen gezwegen van de aanzienlijker delgingskosten dan bij eenvoudiger materieel. Voorgaande I legt uit hoe onze nijverheid meer dan j eens de noodige kapitalen niet vindt om te moderniseemn. Onze werklieden en techniekers staan dus dikwijls voor materieel van middelmatige hoedanigheid. Hierme de zullen zij nochtans hun bedrijf in staat moeten stellen te concurreeren op een beperkte markt die verre van stabiel is. Zij zullen dus met een bui tengewoon brio, tal van vaardigheden moeten weten te uiten bekwaamheid in hun vak dus, maar steeds klaar om 'n ander specialiteit met doorzicht aan te pakken. Deze hooge eischen aan onze nij verheidbedienaars gesteld, vergen van hen een degelijke technische scholing, gepaard aan een stevige algemeene vorming deze laatste leert niet enkel meer mensch worden, maar ontwikkelt het adaptatievermogen waardoor overgang van eene specialiteit naar 'n ander mogelijk wordt. Wie onze werk lieden wilde beoordeelen en ze met Charlie Chaplin in de ((Stadslichten vergeleek, had het -deerlijk mis. In ons land treft men immers schier geen werkplaatsen aan, met 'n massapro ductie die onveranderd blij ft. Er kan in ons land dus geen spraak zijn Ford's voorstel te volgen Gelijk wie, bui ten 'n stielman aan den band ge plaatst.» Overigens onderwerpt die zelfde Ford menige specialist aan een zeer grondige «training). Wie bleef trouwens bestendig werkloos in ons land? Schier uitsluitend wie geen stiel of bijzondere bekwaamheid bezat. Voorgaande redenen, alsook deze reeds aangehaald in een vorige bijdra ge ('n Levenszaak), laten toe te be sluiten. Zoo voor onze nijverheid als voor 'n aanzienlijk deel van onze jeugd blijkt stevig technisch onderwijs een hoofdzaak. C) HET TECHNISCH ONDERWIJS IN ONS LAND EN ELDERS Volgende tabel maakt de ontwikke ling van het eigenlijk technisch onder wijs duidelijk (landbouwonderwijs niet inbegrepen). aantal aantal leerlingen scholen jongel. meisjes totaal 1910 710 49.235 20.277 69.512 1930 1171 87.072 47.368 134.440 Het aantal jongelingen.die technisch onderwijs volgden, is dus op twintig jaar met de drie kwart vermeerderd. Een schoone vooruitgang. Doch als men bedenkt dat het in dit tijdverloop was dat de nijverheid zeer grondig moderniseerde, blijkt de vraag ge grond volstaat dit om den geweldi gen vooruitgang der techniek bij te houden Te meer dat dit nog maar het derde deel der jongelieden van dien ouderdom daarstelt. Beschouwen wij het globale cijfer der tusschenkomst van de openbare machten. Staat, Provincies en Gemeen ten in het t..o.; tijdens zelfde jaar wat min dan 135 millioen frank. Op het eerste zicht zijn wij geneigd dit als 'n zeer mooi sommetje te aanzien. Be denken wij evenwel dat de staat enkel 550 fr. per leerling van het technisch onderwijs en duizend fr. per leerling van het middelbaar onderwijs uitgeeft. Zoo komt men tot het besluit dat rui mer tusschenkomst van wege de Staat normaal ware. Te meer dat de bewerk tuiging zeer kostelijk komt te staan in het technisch onderwijs. Hoe is het nu gesteld met het tech nisch onderwijs in andere landen. Vervolg zie hierneven. DE WERKING VAN HET ROODE KRUIS Het Roode Kruis van Belgie heeft de medewerking bekomen van de Bel gische Kolonie in Zwitserland en van de personaliteiten van de Roode Kruis- wereld der verschillende werelddee- len, en meer in het bijzonder van de Vereenigde Staten, Zuid Amerika, Turkije, Roemenie, van Zuid Slavie, Egypte en Bulgarije. Op 31 December, schreef het komi- teit te Lausanne naar het Roode Kruis van Belgie dat het op dat oogenblik, de volgende waren besteld had 15 I ton suiker, 2 ton ham, 2 ton spek en reuzel, 100 kisten bussen gekonden- j seerde melk. Bij gelegenheid van de Kerstfeesten j heeft het komiteit te Lausanne aan 650 in Zwitserland geinterneerde Bel gen, kleeren verstrekt. Zij hebben al len een pak, een jas, een sjerp en een pull-over gekregen. Bovendien werden kleeren naar 30 kampen van Belgische Krijgsgevan genen gestuurd. De Belgische universitairen zijn het voorwerp van bijzondere zorgen, wat boeken, universitaire kursussen enz. betreft. Berlijn, 15 Januari. Het opper bevel van de Duitsche weermacht meldt Ten gevolge van de ongunstige weersgesteldheid, werd op 14 Januari, door het Duitsche luchtwapen, slechts boven Zuid-Engeland tot verken ningsvluchten overgegaan. Hierbij konden de goede uitslagen van de tij- 'dens de laatste nachten uitgevoerde aanvallen op voor de oorlogsvoering van belang zijnde doelen, te Plymouth en Portsmouth worden vastgesteld. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering DONDERDAG 16 JANUARI Zonsopgang 9.38 uur. Zonsondergang 18.06 uur Laatste kwartier 20 Januari. N"euw$ Maan 27 Januari. VRi'JDAG 17 JANUARI Zonsopgang 9,37 uur. Zonsondergang 18.08 uur. Laatste kwartier 20 Januari. Nieuwe Maan 27 Januari. Duitschland bijv.? Deze vraag beant woorden wij aan de hand van een merkwaardig artikel van Dr E. Van den Bossche, Direkteur a. h. Ministerie van Economische Zaken. Door de wet v. 6 Juli 1938 worden al de jongelie den verplicht vakonderwijs te volgen. De praktische opleiding geschiedt in de fabriek. Dit is best mogelijk, om dat er een geest heerscht die niet als bij ons enkel door winstmotieven wordt ingegeven. De wet legt de be- drijfshoofden de verplichting op de vrije tijd toe te staan, voor de theore- tische zaken vereischt (één of twee halve dagen). Hierbij wordt steeds een tijd aan de nationaal-socialistische vorming gewijd. Dr Sudhof, Ministe- i rialrat, getuigt hierbij Voor de menschenvorming is de periode tus- schen 14 en 18 jaar van zeer groot be lang...» Mogen velen ook in ons land dit begrijpen alsook de noodwendigheid meer technisch geschoolde krachten beschikbaar te krijgen. D) DE LANDBOUW EN HET TECHNISCH ONDERWIJS Het eigenlijke landbouwonderwijs moet oordeelkundige en intensieve landbouwuitbating bemogelijken.Maar er is meer. De meerderheid van onze landbouwbedrijven beslaan min dan I twee hectaren in ons land. Dus moeten minstens de landbouwerszonen een j bijverdienste zoeken. Dit doen velen in de nijverheid. Steeds zal 'n deel van onze landelijke bevolking dit hoeven te doen. Er bieden zich evenwel twee andere I mogelijkheden, die nog meer uitgebaat kunnen. Dezer dagen werden in Frank rijk tal van maatregelen genomen om j het vestigen van ambachtslieden (sme den... timmerlieden...) op de buiten gemeenten aan te moedigen. Meerdere buitenjongens zochten reeds dezen uitweg in ons land, nog meer mogen er een broodwinning in vinden. In zijn boek i(My Life and Work beschrijft Ford hoe menige landbouwer, binst het doode seizoen, bijverdienste gaart met het maken van onderdeelen voor zijn stocks. Al de artikelen die één seizoen in magazijn kunnen gehouden en geen uitgebeide bewerktuiging ver gen, konden in huisnijverheden, binst den Winter afgewerkt. Waartoe ook scholing vereischt wordt. Deze bijdrage moge de jeugd ervan bewust maken dat veel toekomstmo gelijkheden door het technisch onder wijs worden geopend. Ieder aandach tig lezer onderschrijft volgend besluit: het technisch onderwijs bevorderen,is werken voor de welvaart van een zeer aanzienlijk deel van ons volk 1 Woensdagavond zijn te Antwerpen weer drie duizend krijgsgevangenen aangekomen. Er waren er 2000 uit het kamp 1 7B en 1.015 uit kamp 1 1B. Enkelen onder hen ontvingen de zorgen van den Roode Kruispost van het Centraal Station. De brutale bandietenstreek, vorige week Zaterdag te Mechelen gepleegd, en waarbij de kassier der Banque Cen trale de la Dyle, Baumans, onder doodsbedreiging het voorhanden zijnde geld, zijnde 40 duizend frank, moest afgeven, blijft het voorwerp aller ge sprekken. Bij ondervraging der bankbedienden vooral van deze die den bandiet had den gezien, werd het signalement zoo trouw en nauwkeurig mogelijk opgeno men, waaruit bleek dat het een jonge zeer struische kerel bleek te zijn. Gansch de rechterlijke brigade werd hierop aan 't werk gezet tot opsporing van den dader. De eerste inlichtingen kwamen van Zaterdag avond en Zon dag morgen reeds toe. Zoo werd vernomen dat een kerel, volkomen aan het opgegeven signale ment beantwoordend, was gezien ge weest in een kruidenierswinkel der Kathelijnestraat, hoek De Decker straat, gehouden door Verniers, er een pakje vijgen had gekocht en betaald met een briefje van honderd frank. In den radiowinkel van Rombouts, zelfdo straat, had hij een zaklamp gekocht en ook betaald met een briefje van 1 00 fr. Dit deed het vermoeden ontstaan dat de kerel nog steeds in de stad rond dwaalde en er ook moest vernachten, vermoeden dat Zondag morgen nog versterkt werd door het weervinden van de gestolen auto te Hofstade. De rechterlijke brigade legde er zich dan hoofdzakelijk op toe, de logement huizen en hotels waar logis gegeven wordt, streng te bewaken. Aldus werd vernomen dat een jonge struische man, reeds enkele dagen op pensioen was in De Drij Peerdekens Het Luiksche^ blad «La^ Legia» ^ver- jegen Begijnenstraat, er $1 eens was weggeweest doch terug gekomen, en neemt van zijn korrespondent uit Ver- viers, dat aldaar een zeer ernstige zaak van verkoop van rantsoenzegels ont dekt is geworden. Verscheidene personen zouden reeds aangehouden zijn. Tot nu toe werd in officieele kringerf een afwachtende en zwijgende hou ding aangenomen. Ir. V. R. alle aanvragen dienen ge richt TOT HET COMMISSARI AAT voor den wederop bouw» De personen die stoffelijke schade hebben geleden (schade aan goede ren) ten gevolge der oorlogsfeiten van 1940, zenden nog steeds niettegen staande tegenovergestelde onderrich tingen hun aanvragen en ramingen aan den dienst van het Ministerie van Financien, Zegestraat 43b, te Brussel. Voor de laatste maal wordt er op gewezen, dat die dienst 'niet meer be voegd is om deze dokumenten in ont vangst te nemen. Al wat schade aan goederen door den oorlog van 1 940 veroorzaakt be treft, valt uitsluitend onder de be voegdheid van het Kommissariaat- Generaal voor 's Lands Wederop bouw. De diensten van het Ministerie van Financien, 43b, Zegestraat te Brussel, houden zich bezig met wat betreft de vergoedingen toe te kennen aan de burgerlijke oorlogsslachoffers, d.i. ver goedingen wegens lichamelijke scha de (verwondingen, ziekten overlij den?) door oorlogsfeiten veroorzaakt aa>/ ,yersonen van Belgische nationali teit, die van het leger geen deel uitma ken of gemaakt hebben. De wijze waarop de aanvragen moe ten ingediend worden, wordt door het besluit van 20 September 1940, dat in het Staatsblad van 28 September 1940 gepubliceerd werd, geregeld. Van nu af zal er door den dienst voor Burgerlijke Oorlogsslachtoffers 43b, Zegestraat te volg meer gegeven wiens signalement volkomen overeen stemde met dit van den ougezochte. Dinsdag morgen te 5 uur, boden zich een viertal agenten der rechterlijke bri gade, Van Dessel, Verhevick, Meys- mans en A. Gijsbrechts, in voornoemd hotel aan. De kerel in kwestie werd door den hotelhouder gewekt, daar het zijn uur van opstaan was. Eens beneden bemerkten de politie mannen dat zij den gezochte voor zich hadden; wierpen zich op hem om hem onschadelijk te maken, waarop een ver woed gevecht ontstond. De rekel die geweldigen weerstond bood, trachtté zijn revolver te grijpen die tusschen zijn broekband stak, doch de politie kon dit gelukkig nog verhinderen. De browning van zwaar kaliben was gela den. Met veel moeite werd de kerel aangehouden en naar het politiebureel overgebracht. In zijn bezit werd een eenzelvigheids- kaart aangetroffen op naam van J09.' Frans Verheyen, meubelmaker, gebo ren te Antwerpen 26-5-1920 en er wonend Schrijf straat, 87, en een twee de kaart, deze der ravitailleering op naam van Louis Van Hoeylandt, ge boren te Rumpst op 21-9-1921, bene vens de trouwboek der ouders van Van Hoeylandt en wonend te Rumpst, Mo- lenveldstraat, 68. Ondervraagd ver klaarde hij dat zijn echte naam Loui9 Van Hoeylandt was. In zijn bezit werden nog buiten en kele voorwerpen van weinig belang, on geveer 39 duizend frank aan bankbil jetten gevonden. Hij had ongeveer 900 fr. verteerd. Door politieofficier Van den Bosch ondervraagd, bekende hij de hem ten laste gelegde feiten, van autodiefstal en bankroof, beoevens nog enkele klei ne diefstallen. Hji werd vervolgens ter beschikking van het gerecht gesteld. HET PARKET Rond 2 1/2 uur Dinsdag namiddag kwam het Parket onder leiding van den h. Hofman, onderzoeksrechter, in de Brussel, geen ge-bureelen der Banque Centrale de la worden aan hoe-1 Dyle toe, om het onderzoek voort te genaamd welk schrijven betrekking I zetten. Ook de bandiet Van Hoylandt hebbend met oorlogsschade aan goe- Louis, werd onder sterke bewaking ter J»». A11940 ver-'plaatse gebracht en gaf et den noodigen uitleg. deren door den oorlog van oorzaakt. V- 1

De Volksstem | 1941 | | pagina 1