Van parijs PE JON6E SCHOORSTEENVEGER De strijd tegen den sluikhandel Een dertiende Van een broodzegel voor een glas bier Onze Belgische zeelieden in Spanje I I I i Donderdag, 16 Januari. H. Mar cellus (Statuit) Gloria. Gebeden 2< _j<Deus qui salutis» 3e voor Kerk of Paus. Requiem en Votiefmissen toegelaten. Vrijdag, 17 Januari.H. Antonius Abt (Os justi). Gloria. Venzendingen van tabak met den spccrwcg. Het vervoer van aller hande tabak is slechts geoorloofd on der dekking van een bescheid opge maakt overeenkomstig het model neergelegd in de inningskantoren van de accijnzen. De verzending mei den spoorweg mag diensvolgens zonder dit bescheid niet aangenomen worden. Geen bescheid is evenwel vereischt voor het vervoer van groene inland- sche tabak, noch voor het vervoer van gefabriceerde tabak welke regelmatig voorzien is van het fiscaal bandje. Een hor.cfieudjarige te Amiens. Een inwoonster uit Amiens, mej. Vic- toire Debiesse, heeft dit jaar haar 1 00e verjaardag gevierd. Zij werd in Picardië op 5 Januari 1840 geboren. Sinds 12 jaar verblijft zij in het gesticht der Armenzusters te Amiens, heel haar leven bracht zij in de Ficardische hoofdplaats door. Zij heeft nochtans drie oorlogen ge kend. namelijk die van 1870, 1914- 1918 en 1940. Zij maakte ook drie omwentelingen mede die van 1848, 1871 en deze welke wij thans beleven. Talrijke plechtigheden vonden thans op haar verjaardag plaats. Een mis werd opgedragen door Mgr Martin, bisschop van Amiens. In zijn toespraak loofde de prelaat de deugden der hon derdjarige en wenschte haar tevens nog vele jaren en een goede gezond heid toe. DUIZEND KILOGRAM VARKENS- VLEESCH IN EEN REGENPUT ONTDEKT De inspectiedienst op de bevoorra ding te Antwerpen had vermoedens tegen een vleeschouwer uit het Ant- werpsche. Bij een bezoek van de kontroleuis toonde de man zich zeer bereidwillig en in het woonhuis en den kelder werd niets gevonden. De kontroleurs lieten zich echter niet ontmoedigen. Een meer nauwkeurig onderzoek bracht ten slotte een volledige inrich ting voor het zouten en bewaren van varkensvleesch aan het licht, die zich in den regenput van het huis bevond. De spekslager had den put in een vol ledige vleeschkamev herbouwd. Niet minder dan 2 7 hespen en on geveer 900 kg. varkensvleesch die in zes groote zoutbakken lagen werden ontdekt en in beslag genomen om te gen den wettigen prijs ten voordeele van «Winterhulp verkocht te worden Het Rectorzat der Gerrtsche Uni versiteit. Het professorenkorps der Gentsche Rijksuniversiteit is bijeen gekomen, ten einde over te gaan tot de verkiezing van een rector voor de academische jaren 1940-1943. Professor Igr. Willem De Smet, die tijdens de afgeloopen maanden als waarnemend rector fungeerde, werd bij eerste stemming verkozen met 5 7 stemmen op 72 stemgerechtigden. Overeenkomst mil hst Vatikaan. Maandag publiceerde de pers te Lissa bon de bulle i Solemnibus Conventio- nibus» die in de maand September werd uitgegeven. Op grond van het tusschen Portugal en het Vatikaan ge sloten concordaat en de zendelingen overeenkomst van Mei 1940, voorziet de bulle de oprichting van twee aarts bisdommen in Duanda en Laurenco Marques, verder worden vijf nieuwe bisdommen gevormd met zetel te Nova Lisboa, Silva Porto, Beiva.Nam- pula en Dili, evenals een zendelingen- gebied in Guinea. Grocte influenza-epidemie te Stock holm. Volgens de berichten in de Zweedsche dagbladen neemt de in- fluenzaepidemie te Stockholm steeds grooteren aanvang aan. Het is de grootste epidemie sinds de laatste ja ren. De centrale ziekenkas in de Zweedsche hoofdstad heeft geduren de de laatste vier dagen niet minder dan 3300 ziektegevallen aangestipt. 300.000 KGR. ROGGE en 700.000 KGR. AARDAPPELEN TE MALDEGEM ONTDEKT Door de kontrooldiensten op de voedselvoorziening in Oost Vlaande ren wordt sedert enkele weken een onverbiddelijke strijd gevoerd tegen den sluikhandel. Bij een onderzoek te Maldegem werden aldus driehonderd duizend ki logram rogge en zevenhonderd dui zend kilogram aardappelen onmid dellijk leverbaar bevonden. 17.000 KG. ROGGE EN 20.000 KG. AARDAPPELEN TE SCHELDE- WINDEKE GELEVERD De kontroleurs van de Inspekiie- diensten op de Voedselvoorziening en Rantsoeneering zijn tusschenbeide gekomen te Scheldewindeke waar 1 7.000 kg. rogge en 20.000 kg. aard appelen werden geleverd. VOOR HONDERDDUIZENDEN FRANK KLEERSTOFFEN AANGE SLAGEN TE BELSELE-WAAS Zaterdag voormiddag stond de wijk Valk, te Belsele in beroering, daar en kele rijkswachters een onverwacht bezoek brachten aan een handelaar. Voor enkele honderdduizenden fr. aan ellegoederen, lijnwaad, gemaakte kleederen, enz., werden er aangetrof fen, waarvan het bezit niet wettig aan gegeven was en dus bestemd tot een oneerlijken handel. Al het gevondene werd aangeslagen en weggebracht op twee groote wagens. DE VOLKSSTEM IS DAGELIJKS TE VERKRIJGEN BU M. M. Gustaaf Sanders, Schoolstraat, I Ch. Matlhieu, H. Hartlaan, 36 M. Van Nuffel, Breedestr. 121 Leo Van De Voorde Gentsche- steenweg I 26 P. Van Caelenberge, Langestr. I 7 Meer dan 2,500 herbergiers uit Grooi-Brussel woonden Dinsdagavond de algemeene vergadering bij belegd door de Nationale Federatie der Her bergiers in de groote zaal van «Ancien Belgique». De beperkende beslissingen betref fende het bierverbruik werden er ter sprake gebracht. Nadat verscheidene door de statuten voorziene formaliteiten waren vervuld, hield de voorzitter. M. Van Kerkhove, een voordracht waarin hij dim. het vol gende zei: De bevoegde overheden hebben mij de redenen uiteengezet, zoo zeg de hij ondermeer, die het besluit wettigen en ik heb hunne gegrondheid moeten erkennen. Zij hebben daaren boven gewezen op het tijdelijk karakter I van de maatregelen, tegenover onze corporatie en op het feit dat thans een plan ter studie ligt om den psycholo- gischen, socialen en economischen weerslag hiervan te verminderen». Spreker besprak daarna ook de rantsoeneering en stelde vast dat tal rijke gr-oote winkelhuizen van Brussel, sedert verleden week reeds zegels vra gen van hun cliënteel. In het eigen I belang van de herbergiers is het ver- I kieslijk niet te wachten tot 25 Januari I om zegels te vragen, daar zij in dit ge val geen bons voor de wederaanschaf- i fing van voorraden zouden kunnen bekomen. De heer Van den Kerkhove heeft daarna het mecanisme van de verdee ling der zegels uiteengezet. In tegenstelling met de thans in voe ge zijnde gebruiken, zal de zegel nr I in 1 3 deelzegels worden verdeeld. Deze verdeeling komt overeen met den in houd der glazen, 33 centiliters. Bij deze berekening werd rekening gehouden met het overschot op den bodem der vaten en de risico's van den verkoop. Een glas bier van I 1 staat gelijk met één deelzegel. Voor de bieren van 2° eh 4" zullen respectievelijk 2 en 4 ze gels worden gevraagd, voor de bieren van hoogere densiteit ten slotte 6 ze gels. I De herbergiers zullen bij de gemeen- I tebesturen de formulieren moeten ha- len. waarop de heele zegels worden geplakt. In ruil hiervoor zullen zij bons voor de wederaanschaffing, van voor raden bekomen. Op het einde van ieder maand zul len de herbergiers 8 dagerj tijd hebben om hun zegels tegen bevoorradingsbons te ruilen. Deze laatste blijven steeds geldig, wat de herbergiers zal toelaten hun bestellingen volgens de eigen be hoeften te regelen. De kleine bierhandelaars zullen eveneens een aanvraag orp inschrijving bij het departement der bevoorrading, 36-37 Nijverheidsplaats, moeten in dienen. Daar het drukken van de deelzegels nog niet gedaan is, kunnen de herber giers deze zelf maken met op kleine kartonnetjes of papiertjes, den stempel van hun firma te slaan. Dit systeem brengt natuurlijk voor den verbruiker de verplichting mede steeds dezelfde huizen tc bezoeken. M. Van Kerkhove, zegt dat stappen worden gedaan opdat het bier zou ver vaardigd worden van 0.8 graden, waarvoor geen zegels zouden worden geëischt. Dit bier dat in 1914-18 werd ver vaardigd, kan gemaakt worden uit bieten en saccharine, die het graan en de suiker vervangen. Ten slotte doet de voorzitter nog een beroep op de solidariteit, de tucht en den corporatiegeest van de herber giers, opdat van morgen af de rant- soeneeringsmaatregelen zouden worden toegepast. Dit wordt in de dagorde vastgelegd en eenparig bij handgeklap door de vergadering goedgekeurd. WERKMAN DOOR AUTO GEDOOD TE URSEL 's Avonds kwam René Hooft, wo nende Knesselare-Vaart, van zijn werk huiswaarts gereden, toen hij op I het onverwachts door 'n auto gegrepen werd en op de kaseisteenen geslingerd werd. De ongelukkige liep erge kwetsuren op en overleed eenige oogenblikken na het gebeurde. De actie op touw gezet door het bestuur van het Zeewezen en goever- neur Bulckaert, is op goedenweg. Wij hebben gemeld hoe de heer Baels, voorzitter van den Vlaamschen Scheepvaartbond, naar Spanje ver trokken was om invloedrijke Spaansche I personaliteiten te ontmoeten en er I pogingen in het werk te stellen ten- einde den terugkeer van de aldaar '93 geïnterneerde zeelieden te bespoe digen. De heer Baels is thans teruggekeerd uit het Zuiden, na er besprekingen te hebben gevoerd met een gevolmach- j tigd persoon van generaal Franco. De Spaansche onderhandelaar verschafte allen uitleg die de vrijlating van de i Belgische zeelieden kon bespoedigen. Speciale formulieren zullen door de families van dc in Spanje geïnterneer de personen, dienen ingevuld te wor den in drievoud. Deze vragenlijsten kunnen op aan vraag bekomen worden bij P. Vanden- berge, Nieuwpoortsteenweg, 44, te j Oostende. Bij aanvraag per brief ge lieve drie zegels van 0.75 frank bij te j voegen voor allerlei onkosten. Laten wij hopen dat deze maatregel ons een stap dichter brenge naar de vrijlating van onze zeelieden. Het 1 spreekt vanzelf dat dergelijke repa- trieering moeilijkheden vergt en geduld moet aan den dag gelegd worden. Het is 'oor allen, inzonder voor de familie leden .eengroote troost, te zien dat er bereidwillige personen gevonden wor den, die zonder eenige bijbedoeling al les in het werk stellen om hun geliefde wezens naar hun haardstede terug te brengen. AANRANDING. TE ZULTE Zondag werd het stille Leiedorpje Zulte in opschudding gebracht, door het gerucht dat de - weduwe Vandert Broecke. vermoord werd. De 77-jarige weduwe Vanden Broecke, bewoont met een zoon, een kleine hoeve die op enkele minuten van andere woonhuizen afgezonderd gelegen is. Toen de zoon Zondagmor gen naar de tweede mis was, ging de oude vrouw naar de stallen, om de i dieren te voederen. Pas enkele stappen ver. kreeg zij 'zoo een hevigen slag op haar hoofd, van een zwartgemaakte kerel, die van lichter den »evel kwam gecorongen, dat de oude vrouw hevig bloedend ten gronde viel. Niettegenstaande de zwa re kwetsuren kon het slachtoffer nog om hulp roepen, waardoor de laffe aanrander op de vlucht sloeg, zonder j iets aan te raken. Het slchtoffer geraakte op eigen krachten b?j een der geburen, die da- delijk een geneesheer en de rijkswacht ontboden. Dr' Vanderschueren stelde 'een vreeselijke hoofdwonde vast, die i met zeven haken moest toepenaaid worden, en welke was toegebracht met een bijltje. De rijkswacht van Olsene kwam ter plaats om het nood.ige onderzoek in te stellen. Het slachtoffer heeft een vage beschrijving van den dader kunnen ge ven, waardoor men hoopt hem op het spoor te komen. EEN MAN SPOORLOOS VERDWENEN TE WICHELEN. De genaamde Van de Wiele Maurice geboren te Wichelen den 1 7 November 1913, ongehuwd,wonende te Wichelen Paepestraat, is sedert 30 December 1940, uit de ouderlijke woning spoor loos verdwenen, vertrokken als naar j gewoonte met de eerste trein uit Wiche len naar zijn werk te Anderlecht-Brus- sel, en tot heden nog niet teruggekeerd. Persoonsbeschrijving Kloek ingezet manspersoon, gestalte lm. 68, lang- werpig aangezicht, glad geschoren, blauwe oogen, donker blond haar. Kleeding: Grijze gestreepte boven broek en ondervest, dikke bovenvest (zwart met grijsachtige schijn), grijze klak, bruine gestreepte halscharp, witte onderbroek en onderlijfje, (interlock) bruine wollen kousen, witte zokken en hooge houten blokken, drager van werkeetzak. Alle inlichtingen over te maken aan zijne ouders, of politie te Wichelen. IN DEN TUIN VAN ZIJN WONING BEGRAVEN In het begin van Januari overleed te s Gravenbrakel de 70 jarige René Huleux. die met zijn broeder Fran cois en ?ijn zuster Marie samenwoonde op den heuvel Tête de Bois van waar men een prachtigen blik heeft op den omtrek. Het drietal had bij testament, vast gesteld dat na hun overlijden zij m den tuin wilden hegraven worden zon der kist, zonder plechtigheid, kransen of bloemen. Men kan dan ook de verbazing van de buren begrijpen, toen na den dood van René Huleux geen begrafenis plechtigheden werden afgekondigd, en wijl broer en zuster een put zagen graven in den tuin. De politie werd ge waarschuwd die het lijk ontdekte, in vergevorderden staat van ontbinding. Ondanks alle protest van Francois en Marie, werd het stoffelijk overschot van René weggebracht en op de ge meentebegraafplaats ter aarde besteld. Als protest gingen Francois en Ma rie in voedselstaking. De bevolking nam dit niet zeer ernstig op, maar zij werd thans opgeschrikt door de mare dat Francois Huleux, 65 jaar oud over leden is. Ook hij wordt natuurlijk be graven op de gemeentelijke begraaf- j plaats. i Thans blijft dus nog de oude Marie Huleux over. Men kan begrijpen dat deze zaak heel wat opschudding heeft verwekt in de streek. Gij kunt hem zoeken, te gelijk als waakt over hem en over u. gij werk zoekt; wat mij betreft, ik zal; Zeker, zeide ik stil tegen mij zeiven alles doen wat ik kan, om hem uit teen dan heeft Pieter de zeven stuivers vinden. Wees maar gerust, ventje! Maar kom kom, het is nu zes ure; ik moet mijne emmers gaan vullen. Kom mede naar beneden, dan zal ik u wijzen, hoe gij de deur van de gang openen moet. Ik nam mijn zak en mijn schraber op, en maakte een kleine hoofdbuiging tegen Manette, die mij zoo vriendelijk toeknikte, alsof wij reeds zes maanden met elkander waren bekend geweest. Ik volgde den goeden waterdrager op den trap; maar mijn hart was steeds vol, en de treurigheid was op mijn ge laat te lezen, hetgeen de brave man niet naliet op te merken. Hij hield mij staande en zeide Kom mijn mannetje! wees maar ge rust; alles zal goed gaan. en gij uw broertje wel wedervinden. Maar nog, die hem ver kunnen brengen. Maar apropos! zeide vader Bernard toen wij in den gang gekomen waren ik heb u nog niet eens naar uw naam gevraagd. Ik heet Andries en mijn broeder Pieter. J<*. wat uw broeders naam betreft, dien weet ik reeds. Hoor, Andries! Iet goed op de deur en de straat, de oude Rue du Temple gij begrijpt mij? Ga nu rechtuit, dan zult gij aan den Boule vard komen. Raak niet aan den dool, hoort gij en draag zorg, dat gij terug zijt, eer het te Iaat is; vat gij mijn jongen Ik verdiende dien ganschen morgen geen penning, en zocht tevergeefs naar mijn broeder. Toen ik bij den water drager teruggekomen was, weigerde ik buitenlieden, dezelfde Voorzienigheid-Beleefd mede te eten, en gaf voor, dat ik geen honger had. Morbleu! ik sta er op, dat gij eten zult. hongerig of niet; gij moet eten Maar ik ik ik heb den gan- echen morgen niets verdiend, zeide ik stotterend, terwijl ik langzaam naai de tafel ging. Op deze woorden sprong vader Bernard op, lichtte mij van den grond, greep mij in zijne armen, en plakte mij in een stoel, naast den zijnen. Kleine domkop! zeide hij: en is dat de reden, waarom gij riiet eten wilt Is het dan uwe schuld, dat gij niets hebt te doen gekregen, en moet gij in- tusschen niet blijven leven Zoolang ik nog iets voor mijne dochter en mij- zelve heb, zult gij er in deelen. Eet, eet, morbleu! en laat mij nooit iets meer van die malligheid hooren. of ik zal u een pak geven, dat den honger wel zal doen boven komen. En de brave man overlaadde mij met brood, soep en andere spijzen. Hij zou mij hebben doen stikken, indien ik niet ten laatste geweigerd had; zoo bang was hij dat ik mijn honger niet zou voldoen. Ik omhelsde den goeden Auverg- naat. die zoo vriendelijk tegen mij was. In zijne armen gevoelde ik, dat ik mij in Parijs niet meer alleen bevond. Ma- nette viel haren vader ook om den hals, en terwijl zij hem kuste lachte zij mij toe. Ik las in hare oogen, dat zij mij ook zou liefhebben; ik zelf be schouwde haar reeds als mijne zuster. Die goede menschen Hoe gelukkig was ik met hen bekend te zijn De waterdrager gaf mij al de onder richtingen. die een Savoyaard in Parijs van nut kunnen zijn. en wenkte intus- schen het kleine meisje, dat zich daar op achter het beschot naar bed begaf. Ik legde mij neder in de kribbe, waarop eene matras voor mij gespreid was; en daar ik den vorigen nacht op straat ge slapen had, behoef ik niet te zeggen, hoe aangenaam ik mij in mijn nieuw verblijf bevond. Den volgenden morgen, terwijl ik mij kleedde, werd toevallig het portret dat ik altoos om den hals droeg, en waarvan ik verzuimd had tegen vader Bernard te spreken, zichtbaar. Hij scheen op het zien daarvan verbaasd en riep mij terstond bij zich, terwijl Manette, met een uitgestrekten hals naar de beeltenis gluurde. Wat is dat, mijn jongen Waar hebt gij dat van daan gehaald Floe lang hebt gij dat stuk reeds gehad? En waarom hebt gij er niets tegen mij van gesproken Ik haastte mij den waterdrager de gansche geschiedenis van het portret mede te deelen. Nauwelijks was ik be gonnen of zijne gelaatstrekken herna men hunne vorige minzaamheid en toen ze geëindigd had, kuste hij mij met de volgende woorden Vergeef mij, mijn jongen de zaak is, ziet gij, dat, toen ik het eerst het kostbaar stuk bemerkte ik... Doch het is om 't even gij zijt mijn lieve, brave jongen Bernard had slechts weinig hoop dat de dame zou gevonden worden, onder de menigte schoone dames die Parijs bewonen. Den volgenden dag had ik twee schoorsteer.en te vegen, en ik bood de vruchten van mijn arbeid mijnen vriendelijken gastheer aan. Deze he le mij. dat hij, met het einde van he. jaar, al mijne spaarpenningen aan mijne moeder zou zenden. Ik geraakte langzamerhand in dat gedeelte der stad bekend, en behalve i het schoorsteenvegen verdiende ik ook nog geld met het overbrengen van i brieven en boodschappen. Zoo ging de i tijd voorbij en behalve mijne droer- j heid over het verlies van Pieter, achtte ik mij in het gezelschap van Manette en haren vader gelukkig. De kinderen der Savoyards kunnen niet schrijven, maar zij vergeten daarom hunne ou ders niet. Zij zenden hun gedurig vriendschappelijke boodschappen, tee- dere herinneringen, en ook de kleine sommen die zij gespaard hebben, en welke overgebracht worden door hun ne landslieden, die naar hèt gebergte terugkeeren. Flet speet mij echter van tijd tot tijd dat ik niets geleerd had cioch de goede Bernard, die even wijs was als ik, zeide dat men zonder ge leerdheid even goed voort kon komen, en een mensch zich met zijne tong even gemakkelijk kon doen verstaan, als met eene pen. Volmaakt goed, vader lief, hernam ik, als een mensch vooi- nemens is, altoos schoorsteenveger of boodschaplooper te blijven maar als men zijn fortuin wil maken. Ha, zoo, heertje...! Gij koestert eerzucht Andries viel de oude man mij schertsend in de rede gij zoudt wel gaarne een groot Sinjeur willen worden zoudt gij niet Neen, lieve vader, maar ik zou gaarne rijk willen zijn. om mijne moe der en broeders gelukkig gelukkig te kunnen maken, en u, vader Bernard, en de lieve Manette. Loop jongen wij zijn al wel zooals wij zijn wij moeten nimmer degenen die boven ons zijn, benijden. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2