Gvillme VAN BENTERGHEM GODSDIENSTIG PAROCHIAAL NIEUWS ZONDAGMISSEN St Martinuskerk Zondag 26 Januari De Missen 's Zondags zooals ge wnonlijk. Geen I O-uren Mis. Te I I u. Mis van wege Het Hoog studentenverbond Maandag te 10 u. Solemneele Mis ter eere van den H. Antonius, abt. van wege het syndikaat der beenhou wers van stad en omtrek. Dinsdag Te 8 uur: Mis voor afge storvenen van het syndikaat der been houwers. Zondag aanstaande O. L. Vrouw Lichtmis. Te 8,30 u. Kaarswijding. St Jozefskerk Zondagmissen 6,30 u., 7,30 u., 6.30 U.. 0.30 u. (Hoogmis) en I I u. Kerk van O. L. Vrouw Bijstand (Mijlbeek Uren der Goddelijke Diensten 7, 8, 9, 10 uren (Hoogmis.) Kerk van het H. Hart De H. Missen worden gecelebreerd op Zon- en Hoogdagen te 7, 8, 9 en te 10 u. de Hoogmis. Kerk der Paters Jezuïeten, 's Zondags missen te 5,30, 6,30, 7,30 cn 8,30 u. Kerk der EE. PP. Capucienen De goddelijke diensten hebben plaats le 6, 7,30, 9 en 10 uur. ZONDAGDIENST DER APOTHEKERS aangesloten bij het algemeen Apothekers verbond. Zondag 26. Januari Apotheek M. Renneb oog, Nicuwstraat. Voor de Mutualiteiten Zondag 26 Januari. Apotheek: Huis der Mutualisten, Molendries. doch deze wordt nog intensiever het genot van kunstvoorwerpen. die ons meer en meer diebaar worden, hoe langer we zo in huis hebben. In de Kunsthalle. I - nge Zoutstraat. 56. zullen de bezoekers, kenners cn liefhebbers voortaan hun gading kun nen vinden, zoodat ze hiervoor naar geen vreemde stad meer zullen hoeven te reizen: schilderijen en gravuren, beeldhouwwerk en allerhande voor werpen van binnenhuiskunst. De eerste tentoonstelling in de Kunsthalle wordt geopend op 26 Ja nuari. U I I u. 30. Er wordt verwacht dat zich daar op Zondag aanstaande een keur kenners en liefhebbers zal verdringen dit zal dan een manifes tatie te meer zijn van het steeds groei ende artistiek leven in onze stad. Albert BAEYENS. HUWELIJK. Op Dinsdag 28 Januari, te 10 u. in St Martinuskerk. treden in den echt Juffer Emma Kep- pens en den Heer Alfons Hendrickx, gemeentesecretaris te Moorse!. Aan het jonge paar en hun familie oprechte gelukwenschen I KUNSTHALLE. Uit het schoon verleden van onze Vlaamsche gilden kennen we o.a. de woorden vleeschhalle, lakenhalle. In die hallen stelden de gilden den ar beid van hun leden ten toon cn te koop. In menige Vlaamsche stad bleef gelukkig een dier monumenten uit dat bloeitijdperk over. De wereld beroemde hallen van leper werden jammerlijk genoeg voor een tweede maal door den oorlogsgruwel ver woest. In den geest van dit roemrijk verle den worden tegenwoordig de meeste corporaties gesticht met de noodige aanpassing aan de eischen van dezen tijd. Het is anderzijds ontegenspreke lijk dat de Vlaamsche kunst in de we reld bijna haars gelijke niet vindt. De Vlaamsche kunstmanifestaties in bui ten- en binnenland zijn hiervan het overtuigend bewijs. Thans werd in onze stad, met de medewerking van vooraanstaande kunstenaars en kunstkenners. een Kunsthalle opgericht, onder de be voegde leiding van kunstschilder M. Schelck. De tijdsomstandigheden be vorderen nu de huiselijke gezelligheid. VROUW AANGEREDEN. In den namiddag werd in de Vrijheidstr. de vrouw V.L.. die per fiets was, door een auto aangereden en ten gronde gesmakt. De vrouw werd gekwetst aan de dij en het aangezicht. Zij werd overgebracht in de apotheek De Val keneer waar ze verzorgd werd. Zij kon nadien huiswaarts keeren. STAD AALST AANBESTEDING Het college van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat op Dinsdag 4 Maart 1941, te II uur voormiddag, ter zitting van het Schepencollege, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der werken tot verbete ring van den afvoer van het debiet der Hoeze- en Siesegembeken. Het bestek met bijhoorende teeke- ningen zijn te koop in het kantoor van den heer Mailcms, Hoofdingenieur Directeur van Bruggen en Wegen Nederkouter 22, te Gent. Bestek en teekeningen kunnen ge raadpleegd worden 1Ten stadhuize van Aalst alle werkdagen van 9 tot 12 uur ten Bu- reele 15. 2) Ten bureele van den Heer Mal- lems voornoemd van 9 tot 12 uur. De Secretaris. De Burgemeester, F. DE MEYST. en Schepenen, V. BOCQUE. den. Wat kan ik toch gezegd hebben dat haar zooveel droefheid veroor zaakte Ik begreep rr niets van: doch de komst van Bernard maakte een ein de aan ons tête-a-téte. en ik keerde kort daarop naar het hotel, en zonder de oorzaak van Mnaette's smart ontdekt te hebben. Wij smaakten het grootsch genoe gen op onze reis door Zwitserland. Dikwijls verlangde ik echter te verne men. wat er in Parijs omging, en reik halsde naar eenig bericht omtrent Adolphine en haren neef. Manette en Lucille zonden ons brieven: die van Manette werd niet het eerst gelezen hij zeidc alles in weinige woorden Wees gelukkig en vergeet ons niet! Wat mij betreft, geen tijd of geen afstand zal de gedachte aan u uit mijn hart verbannen. De staat der gezondheid van den heer Dermilly werd erger, in plaats van beter, schoon hij niet vermoeid werd de romantische verhevene natuurtoonee- len van Zwitserland op te sporen en te beschouwen. Terwijl ik menigmaal dus aan zijn zijde stond, met het oog op dezelfde voorwerpen geslagen, voerde mijne jeugdige verbeelding mij terug naar Parijs, en naar het hotel, bij de Gravin, en de andere personen die het bewoonde. Lucille schreef mij telkens, dat zij zeer vroolijk waren, dat er bals gegeven werden. en dat Adolphine lachte om den zotteklap van haren neef die. hoe onbestendig hij ook zijn mocht thans een groot gedeelte van zijn tijd bij haar doorbracht. Manette drong in haren brief aan. dat ik toch zorg zou dragen voor de gezondheid van mijn vriend; eene aansporing, die echter overbodig was. Toen wij na een afzijn van negen maanden, Parijs terugzagen, herinnerde ik mij het gelukkig uur. waarop ik het eerst, dansende van vTeugde, in de HALO HALO AALST, JADO Op Zondagen, 26 Januari en 2 Fe bruari aanstaande, in de Derde-Orde zaal, St Job, groot tooneclfeest, tel kens te 4 u. stipt. ff AD AALST FONDS DER MEESTBEGAAFDEN BEURSAAnVkAGEN VOOR HET SCHOOLJAAR 1941 1942 BERICHT De wet betreffende de meestbegaaf den heeft voor doel de bijzonder be gaafde en minvermogende kinderen in staat te stellen hun studiën na de la gere cshool voort te zetten. Het Fond» der Meestbegaafden verleent hulp zoowel aan meisjes, als aan jongens, voor alle studiën na de lagere school middelbaar. normaal beroeps- en kunststudiën, met uitslui ting van hoogrre studiën. Die hulp mag ook verleend worden aan de leer lingen die de lessen van den lageren 4n graad volgen, wanneer deze studiën bijzondere kosten veroorzaken. in zonderheid verplaatsingskosten. De omvang der beurzen wordt, in ieder geval, bepaald volgens het be drag der onkosten veroowaakt door de ondernomen studiën en den gelde- lijken toestand waarin de belangheb bende of de^peesonen die in zijn on derhoud voorzien, zich bevinden. De beurzen worden verleend voor een schooljaar. Bij voorkomend geval worden zij 'opnieuw toegestaan inge volge een verdag van het hoofd van het onderwijsgesticht door den belang hebbende bezocht en. desnoods, nadat de Schiftingscommissie opnieuw werd gehoord. Zij worden om de drie maanden en bij voorbaat uitgekeerd, ten bate van den belanghebbende of van den perso-m die voor hem zorgt. DE AANVRAGEN moeten uitgaan van de ouders van den candidaat of van hem die deze vervangen. Zij zullen Voor I Maart 1941 ge richt worden tot hel Gemeentebestuur In de aanvraag wordt den aard aan geduid van de studies waarvoor zij gedaan is en ook de instelling waar het kind schikt schooi te gaan. Bij die aanvraag hebooren gevoegd: a) Een uittreksel der geboorteakte van het kind b) Bewijzen afgeleverd door de hoofden van de onderscheidene on derwijsinstellingen gedurende de drie laatste jaren bezocht. Deze bewijzen vermelden de uitslagen door den be- trokkene ter .schole bekomen, zijn bij val in de prijskampen, enzv.. zij wij zen zoo nauwkeurig mogelijk den ver standelijken amleg en de zedelijke hoedanigheden nan welke tijdens zijn studies bij hem werden opgemerkt.de bijzondere Begaafdheden waarvan hij bewijs gaf en zij verstrekken de noo dige inlichtingen nopens zijn vlijt en zijn gedrag. c) Een afrihrift van het gezond heidsboekje. dat in de bezothte scho len in voege was. NOTA. Al de door de aanzoekers voor te leggen stukken zijn vrij van zegel. Het Fodds waarvan de belang hebbenden afhangen wordt bepaald door de woonplaats der ouders of de zer plaatsvervangers. Degenen dewelke de door het fonds der Meestbegaafden aangebo den hulpgeld»*!» aanvaarden. gaan de zedelijke \*erbit»tenis aan dit bedrag aan voornoem*! Fonds terug te beta len zoodra huO middelen het hun toe laten. BERICHT Van af 27 dezer zal het POSTK AN TOOR open zijn voor het publiek van 9 tot I 2 u. 30 en van 14 tot 17 u. HET 23»ke ZONDACSKONCERT VAN HET KUNSTENAARSGILD Zondag a.s. 26 Januari, gaat het 23ste Zondagmiddagkoncrrt van het Kunstenanrsgild door. m dr Feestzaal van het stadhuis te II v- 45. Thans komen als solisten aan de beurt, de gildeleden Mejuffer Denisc Van Wanseele. violiste, en Pol Schouppe, deklamator. De gewone bezoeken» dezer kon- certen zullen met bizonder genoegen het heroptreden van violiste Van Wanseele begroeten, terwijl de be langstelling gioot is voor het debuut van den heer Schouppe. Ingangskaarten kunnen nog Inko men worden aan den ingang der zaal voor den aanvang van het koncert. Berrhouwcn-synTku.it Aalst en Ombggeodt 1 Patroondag vat St A ttowus Maandag aanslaande 27 ^Januari, wordt' te 10 uur. in de St Martinuskerk een Hechtigc Sl Antoniusmi* gecelt- bieerd, dewelke de leden van het Syndikaat Aalst cn Omliggende zul len bijwonen. Men vergadert ten lokale. Koorn- bloeni. om 9,45 u. ten einde in groep ter kerke te gaan. Familie en krnmuea worden eveneens uitgenoodigd. Den volgenden dag tc 8 uur wordt een H. Mi* opgedragen tof lafenis der afgestorven leden. Het Secretariaat. groote stad gekomen waren, doch hoe was alles sedert verandert I 1 Andries! zeide mijn vriend, toen wij van elkander scheidden; gij keeTt nu naar het hotel terug; maar ik denk niet dat gij er iar.g blijven zult. Herin ner u, dat gij hier bij mij le huis zijt, !dat ik u als mijn zoon beschouw. Het duurde inderdaad niet lang of ik maakte van dit liefderijk aanbod gebruik. De graaf belecdigde mij op zekeren dag grovelijk. De gravin gaf mij, zonder veel moeite, vrijheid om te vertrekken, en ik verliet het hotel voor altoos. Uwe opvoeding, zeide mijn wel doenster, is thans voltooid, cn het word tijd. dat gij eene meer nauw keurige kennis krijgt van de wereld cn de menschen, dan boeken u kunnen verschaffen. Gij kunt Reen beteren Mentor kiezen, dan Dermilly. Hij be- 'mint u evenzeer als ik; en waarlijk. 'Andries dat is veel gezegd. Eer gij gaat. vervolgde zij. wil ik u echter met mijne voornemens bekend maken. Ik heb een plan gevormd mijn vriend om u te vestigen, en u. naar uw genoe gen. uit te huwelijken ar.n het meisje dat gij bemint. Dat ik bemin. Mevrouw viel k haar snel in de rede: en ik bemerkte, 'dat ook Adolphine oplettend toeluis terde. en een zijdelin-. sche blik op mij wierp. Ja. Andries. ik ben met uw hart bekend: meent gij. dat ik het niet reeds lang heb ontdekt Ik bloosde en sloeg mijne oogen ter aarde. Mevrouw de Gravin ver volgde Maar Ik weet. dat gij nog te jong zijt om te trouwen. Herinner u echter Andries. dat de bruidschat gereed lijft, wanneer gij genegen mocht zijn. om Manette uw hand aan te bieden. Manette! Zij dacht, dat ik Manet te beminde! Adolphine dacht mis schien het zelfde Mevrouw! zeide ik met levendig heid: ik ben dankbaar voor uwe goed heid maar, ik kan haar niet aannemen. Gij bedriegt u ten opzichte mijner ge voelens: ik zal nook de echtgenoot van Manette worden; ik bemin haar niet anders, d.«n als eene zuster. Gij bemint Manette niet riep mijne weldoenster met verwondering uit. Ik gaf haar geen antwoord. Genoeg. Andries! vervolgde zij naar eene poos: het smart mij. dat ik mij vergist heb. ik meende dat Manette be stemd was, om eenmaal uwe vrouw te worden, en hield mij overtuigd, dat zij uw geluk zou hebben verzekerd. Maar misschien zult gij toch nog wel van ge dachten veranderen Ach Mevrouw, neenveranderen zal ik nooit! Nooit zal ik liefde gevoe len voor iemand, die... voor welke... voor... Genoeg; gij hebt vrijheid om ons te verlaten. Spoedig voegde zij er ech ter op een zachteren toon bij: Vergeet neit, Andries. dat jfij uwe jeugdige da gen onder mijn dak ebt doorgebracht dat ik u als een zoon bemin, en dat uw geluk mij alzoo dierbaar zal zijn. De goedhartige Gravin drukte mij in hare armen Adolphine sio^d op; e-n blik van hare moeder scheen haar te rug te houden, doch zij reikte mij haar hand; ik gevoelde dat zij beefde, toen ik ze in de mijne drukte. Het was ge daan! Ik had het huis verlaten, waarin ik acht gelukkige jaren had doorge bracht gelukkiger misschien. dan die mij thans te wachten stonden. De heer Dermiily verheugde zich over de terugkomst van zijn jongen vriend; hij beloofde, dat hij mij nooit verlaten zou. eer hij zijne oogen sloot. Ik had mijn oude vrienden geens- P1JNL1JK ONGEVAL. Vnjdag- namiddag heeft zich een pijnlijk on- Sival voorgedaan in de Langrstraat. e genaamde A. De Gheest. hnnde laar in glas en verf was bezig aan de bewerking van mastiek toen almeteen» zijn beide handen gekneld geraakten tuMchen de cylinders van de machine die hij gebruikte. De twee ledematen werden op ontzettende wijze vermor zeld en veroorzaakten den man veel pijn. Hij werd ter verpleging naar de kliniek van Mijlbeek overgebracht. DE VLEESCHPRUZEN Aan de bevolking der kantom Aalst - Den derm ortdz. - Geeraardsberge n - Zette gem en Nirove De buitendienst voor controle en on derzoek van het Commissariaat voor Prijzen en Loonen der Prov. Ooat- Vlaanderen deelt mede Het Commissariaat voor Prijzen en Loonen hééft door zijn krachtdadig in grijpen op de veemarkt te Aalst er voor gezorgd, dat gij allen, inwoners van al de gemeenten behoorend tot bovenge melde kantons, nu en in de toekomst aan de wettelijk-vastgestelde prijzen vleesch zult kunnen koopen. Ongevraagd, maar door een doortas tendheid, dit organisme eigen, heeft het de hand gelegd op enkele ongure ele menten die. niettegenstaand de orde ning die op dit terrein werd gebracht, nog maar voortgaan »net hun hemel tergende practijken. Het Commissariaat voor Prijzen en Loonen roept de bevolking op, mee te werken aan het groote en edele werlc dat van hen wordt gevraagd, namelijk er voof te zorgen dat de minst bedeel den uit ons volk. de arbeiders en be dienden. met hun karig loon in staat worden gesteld hun gezin te voeden. Menschen van Aalst. Dendermonde enz. Gij zijt er dus van verwittigd; al de beenhouwers uit de streek hebben zich kunnen bevoorraden aan de vast gestelde prijzen. Gij moet van hen eischen dat zij U op hunne beurt aan de vast gestelde prijzen het vleesch ter handstellen. Gij zijt dus verwittigd I Zorgt er voor dat elke overtreding on middellijk bij het Commissariaat worde aangeklaagd. Kfet Commissariaat staat dag en nacht ter beschikking. Het adres is. Commissariaat voor Prijzen en Loonen, Lindanusslraat, 15, Dendermonde. SPORT. WATERPOLO. Op Zondag 26 Januari 1941 in het Stedelijk Zwembad. Cnpucienenlani», te 11,30 u. voormiddag, wordt de eerste waterpolomntch gespeeld van het Kampioenschap der Vlaandeim voor Kadetten tusschen ZwemcluB Neptunus Aalst en Royal Ghent Swim ming Club. De ploeg van Z.N.A. is als volgt samengesteld Doel Van Cromphout. Achterspelers Chavr en Van Op- denbosch. Center-half Van Beneden. Voorspelers Sparns. Dupuis en Cammu. Algemeene toegang I Fr. t Supportersvcrbond i C. Eendracht Op Zondag 2 Februari wordt het stoffelijk overschot overgebracht van onzen sportmnkker oud-speler en be stuurslid den Heer RENE DE BRANDT gevallen als slachtoffer van den oor log te Harelbeke op 24 Mei 1940. De absouten zullen plaats hebben in de kerk van den H. Jozef, om 3 ure namiddag. Het Verbond noodigt alle sporf- makkers uit tot het bijwonen der lijk- plechtigheden. Vergadr ring aan het lokanl Een dracht Statieplein om 14,15 u. Het Bestuur. Men verzoekt ons het overlijden melden van Mijnheer Echtj'enoot van Mevrouw Maria VAN DAMME, geboren te Aalst op 15 Juni 1873 en aldaar godvruchtig in don Heer ont slapen op 23 Januari 1941, versterkt door de HH. Sakrnmrnten der stervenden. De plechtige Lijkdienst gevolgd van de teraardebestelling, tot dewelke U beleefd uitgenoodigd wordt, zal plaats hebben op Maandag 27 Januari 1941, te 10 uur. in de Parochiekerk van O.L. Vrouw Bijstand te Aalst-Mijlbeek. De Vigilir-n daags te voren, te 5 uur. Samenkomst n.»n het sterfhuis, Moor- sclbaan 144, te 9.45 uur. De dertig Gregoriaansrhe Missers zullen later aangekondigd worden. Vrienden rn kennissen die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ontvangen hebben worden verzocht dit als dusdanig te aanzien. zins vergeten en ging hen bezoeken. Zij bevonden zich nog altoos in de zelfde woning. Vader Bernard was nog steeds aan zijn zolder geboeid, dirn hij echter wel had kunnen verlaten want zijne werkzaamheid en die zijner dochter hadden hem boven de behoef te verheven. Doch de waterdrager was alles behalve trotsch, en als Manette hem somtijds voorstelde eene verdie ping lager te gaan wonen, om zich minder te vermoeien, placht hij le antwoorden Kind! mijne beenén zijn gewoon mij hier naar toe te dragen, en mijne vrienden zijn gewoon mij hier op te zoeker).. Ik Worn bij u eten. zeide ik. Watl riep Manette: gaat gij niet naar het hotel terug - Neen. ik kom er niet weer; ik heb het vdor altoos verlaten, en woon thans bij den beer Dermilly. Vader Bernard vroeg mij naar de reden dezer verandering, en ik deelde hem alles mede. Terwijl ik met hem sprak, werd ik getroffen door de vreug de. welke Manette niet kon verl>ergen. O. vader, riep zij: hij zal niet langer in het hotel wonen! Hoe ver heugd. hoe blijde ben ik' Ach. An dries wat verheugt dit mijl zal er nooit meer inkomen Nooit? riep Bernard: is dat de raad. die jfij hem geeft, om de goed heid van Mevrouw de Gravin te beant woorden O. neen. vader! ik weet wel. dat hij er van tijd tot tijd zal moeten heen gaan: maar hij zal toch niet meer sla pen in dat groote huis. waar ik geen voet durfde zetten, en dat hem dingen in het hoofd zou hebben gehaald die... Ik bracht den ganschen dag met mij ne getrouwe vrienden door. en dc tijd viel mij zeer kort. daar zij mij de tref fendste blijken van vriendschap gaven; mijn gansche hart was er van vervuld. Wanneer somtijds eene gedachte aai» Adolphine mijn voorhoofd deed fron sen. of mij eenenzucht afperste. nam Manette. die al mijne gedachten scheer» te kunnen raden, mij hij de hand. be gon met van mijne moeder of mijn ge boorteland te spreken, en vond altoos een middel om mijn vroolijkhcid op te wekken. Vader Bernard, die in jaren toenam en zoo hard niet meer werkte, zat aan de tafel, en klonk met mij op de gezondheid van allen. die mij dierbaar waren: terwijl Manette mij met een bekoorlijken glimlach toe fluisterde O Andries. welk een aangename d.»g hebben wij" doorgebracht! Wanflijk, hei is lang. zeer lang geleden, dat ik zoo gelukkig geweest ben. Lucille bezocht mij van tijd tot tijd aan het huis van den heer Dermilly, rr» bracht mij berichten van het huisge/m des Graafs. Eindelijk waagde ik het zelf. een bezoek aan het hotel af te leggen; doch ik werd niet bij Adol phine toegelaten. Wanneer ik haren naam noemde, antwoordde de Gravin op een koelen toon. dat zij welvarend was. Zij zullen mij haar nooit meer la ten zien! zuchtte ik bij mijzelven. en ik haastte mij om weder het hotel uit te komen. Het was mij nauwelijks moge lijk mijne tranen te weerhouden, en ik verborg mij in den gang van huis. waar ik aan mijne droefheid den vrijen loop gaf. terwijl mijn oogen onwillekeurig op een der vensters gericht bleven, en ik bij mij zeiven uitriep: Ik zal haar nooit wederzi n. nooit meer tegen haar spreken! Nooit zal ik hare zachte stem meer hooren. nooit hare be koorlijke oogenmeer op mij gevestigd zien I ('t Vervolgt.)'

De Volksstem | 1941 | | pagina 3