Van parijs PE JON6E SCH00R5TEENI/E6ER Gemend Nieuws Post- en Telefoonver keer grootendeels hersteld Voor de groote Gezinnen Brand in de oerwou den van Argentinië Weer een zaak van geknoei met rantsoenzegels Verlenging van den leveringstermijn voor broodgraan Hevige aardschok in de Vereen igde Staten I Zaterdag 1 Februari. H. Ignatius. (Mihi autem) Gloria. Luik Octaafdag Bekeering van H. Paul us Ie Gedacht. H. Petru» (hoog- dubbel). Doomijk H. Eubertu» (dubbel). Zondag 2 Februari. O. L. Vrouw Lichtmis. (Suseepimus) Gloria Ge dachtenis en laatste Evangelie van den 4e Zondag na Driekoningen. Credo Prefatie Kerstmi*. Vespers van het Feest. Gedachtenis van den 4e Zondag. Maandag, 3 Februari. H. Blasiue. (Sacerdotes Dei) Gloria Ged. van den 4c Zondag 3e Geb. A cunctis» Mis van den 4e Zondag (Adorate) Ged H. Blaséus 3e Geb. «A cunctis Gent HH. Berlindis enGez. (dub.) Luik H. HadeÜnus (dubbel). De laatste pauselijke zouaaf overle den. Dezer dagen is te Rome de laatste overlevende soldaat van het pauselijk leger gestorven, die in het jaar 1670 Rome tegen de Italiaansche troepen verdedigde. Santé Ascensi. die den leeftijd vair 92 jaar bereikte, werd in het pauselijke Rome geboren en beschouwde den H. Vader als zijn souverein. Toen hij 19 jaar was. trad hij als vrijwilliger in het pauselijk leger en onderscheidde zich bij verschillende gelegenheden door zijn dapperheid. Bijzonder onder scheidde hij zich echter den 20sten September 1870. toen dr Italiaansche bersaglieri. nadat de artillerie een bres in den stadsmuur had geschoten, de stad binnendrongen. Op dien dag viel Rome en daarmede werd aan de we reldlijke macht van den Paus een ein de gemankt. Sedert 1870 ontving Ascensi van het Vaticaan een klein pensioen en wel voor .'bijzondere diensten, bewe zen aan Zijne Heiligheid Pius IX. De bijzondere garde van maar schalk Pétain. Voor de eerste maal heeft de bijzondere garde van maar schalk Pétnin, die tot het gendarmerie legioen behoort. Dinsdagochtend voor het Hótel du Pare de residentie van den maarschalk haar dienst opgeno men. Deze garde komt in de plaats van den dienst. welke totnogtoe door de republikeinsche mobiele garde werd waargenomen. De eere-garde van maarschalk Pétain staat onder het be vel van een kapitein, die over 4 luite nanten beschikt, en bevat in het totaal 200 man. Hamme zal dit jaar een honderdja rige vieren. Dit jaar treedt te Ham- ine vtouw Theresia Windey beter ge kend onder den naam van "Bellokei», haar honderdste jaar in. Nog maar pas drie jaar geleden vierde Hamme de honderdjarige FarTe Boel. Belloke werd te Hamme geboren Haar heele leven was één strijd om den broode. «Toen ik 7 jaar was zei Belloke. was ik al wees. Mijn broer ging op "t land werken en zoo verdienden wij onzen kost. We hebben gewerkt tot ons vingeren d er krom van stonden Het gezapig oudje vertelde ook haar gansche jeugd. Nooit heb ik leeren schoenen gedragen vóór mijn Eerste Communie, altijd blokken.» En verder vertelde het oudje van de drie oorlogen, die ze had meegemaakt 70. 14 en nu«. Ongetwijfeld zal de bevolking van Hamme alle» in het werk stellen om Trezeke dit. haar jubeljaar, met aller lei practische geschenken te vereeren. DE KORTING OP DE BUURTSPOORWEGEN NAAR ONBEZET FRANKRIJK KUNNEN NOG GF.F.N BRIEVEN VERZONDEN WORDEN De Bond van groote Gezinnen deelt De regie van Posterijen. Telegrafie mede en Telefonie heeft haar vroegere be- i In strijd met geruchten die de laat- drijvigheid weer grootendeels hervat, ite dagen nog in de peTs weerklank Aldus is het postverkeer weer mo vonden, worden de ko tingen op de gelijk met landen die niet in oorlog buurtspoorwegen verleenc aan alle ge- zijn met Duitschland. Met onbezet /innen van Belgische of Luxemburg- Frankrijk is dit echter nog niet het ge ghc nationaliteit, welke I'm minste viet val. Weliswaar kan er van daar uit ongehuwde kinderen t lien die den naar Belgie geschreven worden, maar ouderdom van 21 jan: niet hebben het omgekeerde is nog niet mogelijk: bereikt. steeds wordt er onderhandeld over Opmaking en aflever ng van de het herstel van dien dienst. kaarten worden verzeierd dogr den Spoedbrieven kunnen naar de mees Bond van groote Gezinr en. krachtens te landen verzonden worden, maar «en overeenkomst met de Nationale hun bezorging hangt natuurlijk af van Maatschappij van Buurtspoorwegen; het treinverkeer. zoodat het eenige maar de kortingskaarten worden afge- voordeei door een dergelijke verzen- j leverd aan eiken rech hebbende, hij ding geboden, er in bestaat dat zij in weze bij den Bond aangesloten of niet bestemming niet Het volstaat dat de fïchthebbenden de gemeente van wachten moet op ds gewone ronde zich wenden tot den plsatselijken van den brievenbesteller. rretaris van den Bond. of. voor het De telegraafdiensten zijn nog plaat- Brusselsche (Jette. Kcekelberg. La- selijk beperkt, maar voor het telefoon Wen en Schaarbeek uitl ezonderd tot verkeer zijn reeds gesprekken over het hoofdaekretariaat li3. Troonstr. In het hoofdsekretarii at worden de aanvragen ontvangen V Maandag* en 's Woensdags van 12 tot 14 uur; 'f Donderdags en 's Zatirrdags, van 14 tot I 8 uur. DE VERLENGING VAN DE KORTINGSKAi* RTEN grooteren afstand mogelijk Reeds zijn 62 t.h. van de vroegere telefoonverbindingen weer in orde.Al leen met de netten in het kustgebied is dit nog niet het geval. In het telefoonnet Brussel zijn 61 t. h. van de vroegere nummers weer aan gesloten. 55 t.h. in het ne» Luik. 90 t- h. in het net Charleroi. 70 t.h. in het net Antwerpen. 41 t.h. in het net Ver vier*. 42 t.h. in het net Bergen. 58 t.h. in het net Namen. Buenos Aires. 30 Jan. In de oer wouden van het Zuidelijk gelegen ge bied Churut. aan de Chileensche grens is voor een paar dagen een grooteoa brand ontstaan, die inmiddels een ge- haasten om hun aanvraag in te zenden weldige uitbreiding heeft genomen. Vlaamsche Kinderzegen. 124, Emiel Totnogtoe zijn nagenoeg 1000 ha Jacqmainlaan. staat ttn dienste der bosch. grootendeels begroeid met kost- aanvragers. Ook bij al de plaatselijke bare. edele houtsoorten, in de vlam- nckretarissen en bij de gouwbesturen men opgegaan. De omgeving der Wunnen de groote gezinnen een aan brandende oppervlakte is tot in een vraagformuiier invullen en de inlich verren omtrek met asch bedekt. We- tingen bekomen, gens de ondragelijke hitte en het drei Het hoofdsekretariaat van Vlaam- schen Kinderzegen deelt mede De nationale maatschappij van de buurtspoorwegen stemt 'rin toe een laatsten termijn van vrertien dagen toe te staan voor de vernieuwing der kortingskaarten op de buurtspoorwe- gen. De kaarten voor 19*0 blijven gel dig tot op 16 Februari. De groote gezinnen, die het noodige nog niet gedaan hebben, moeten zich DRIE GEMfctNTEBEDlENDEN AANGEHOUDEN Het gerechtelijk onderhoek inzake de verduistering van rantsoenzegels te Schoten is nog volop aan gang en reeds komt een andere zaak van den zelfden onverkwikkelijken aard aan het licht. Ditmaal is het Berchem dat de bedenkelijke eer geniet het tooneel te zijn van het geknoei. Het was de rechterlijke politie na melijk ter oore gekomen dat er in deze gemeente ook iets niet pluis was in den bevoorradingsdienst. In alle stilte werd een streng onderzoek ingesteld en op Woensdag waren de zaken zoo ver ge vorderd dat werd overgegaan tot de aanhouding van de genaamden M. en F. Nadal zij ondervraagd werden kwam ook een zekeTe B. in het ge drang en deze werd gister achter slot en grendel gezet. De drie verdachten zijn gemeentebedienden die tijdelijk gehecht waren aan den dienst der be voorrading van Berchem. Niet alleen hadden zij zegels uitgedeeld aan hun vriendjes en kennissen, maar ook ze gels verkocht aan één frank het stuk. De drie mannen werden opgesloten ter beschikking van den procureur des K/* nings in afwachting van het verder on derzoek. Het is nlles behalve met plezier dat we dergelijke berichten publiceeren. Want voor de eer van onze ambtena ren in het algemeen willen wij hopen dat dergelijke zaken slechts uitzonde ringen zijn en dat deze twee .affaires, niet het begin gaan vormen van een reeks zonder einde. Menschen die in de huidige pijnlijke omstandigheden het geluk genieten van een vaste en veilige betrekking te hebben, en op dien post te zorgen hebben voor de bevoorrading in de mate van het mo gelijke van hun medeburgers, zouden voorbeelden moeten zijn van eerlijk heid en plichtsbesef. Dat sommigen onder hen er hcelemaal anders schij nen over te denken, wijst op een men taliteit die wij treurig noemen, om geen scherper uitdrukkingen te gebrui ken. en voortdurende bombardementen be vonden de soldaten zich in de onmoge lijkheid het slachtoffer, ter aarde te bestellen. Het magazijn van Van Waes- berghe werd later door een brandbom verwoest, hetgeen de veronderstelling staaft dat het verkoolde lijk dat aldaar gevonden werd wel het stoffelijk over schot is van Maurits De Jonghe. BRAND IN EEN AUTOBERG PLAATS TE LUIK In een autobergplaats te Luik, gele gen op den boulevard d'Avroy. is brand uitgebroken bij het ontploffen van een bus met samengeperse gas. Een arbeider kon zich nog tijdig red den. Twee autowagens werden een prooi der vlammen. Andere voertuigen werden door de brandweer uit de brandende garage gehaald. DE MISDAAD TL NECHUN DIEFSTAL ZOU NIET DE EENIGE DRIJFVEER GEWEEST ZIJN Jn verband met de misdaad te Ne- chijn werd reeds gemeld dat een per soon werd aangehouden, die op logies was in de herberg, die het slachtoffer veel bezocht. Ook de herbergier en zijn vrouw werden aangehouden, doch naderhand weer in vrijheid gesteld- Wat de eerste aangehoudene be treft. deze bleef ter beschikking van het gerecht, aangezien hij geen uitleg kon verschaffen nopens een som geld. die op hem werd gevonden. Anderzijds werd beroep gedaan op den speurhond uMarion Oo!: deze hond bleef ten slotte vóór de herberg stilstaan. Uit het verdere onderzoek zou te vens gebleken zijn dat diefstal niet de eenige drijfveer van de misdaad is. Ook een andere zaak trekt sterk de aandacht van de onderzoekers. gend gevaar, hebben de bewoners der omgeving hun huizen verlaten. Uit de rookwolken valt op te maken, dat er verschil lende brandhaarden zijn. zoo dat men vermoedt, dat de brand niet door onvoorzichtigheid is ontstaan. wu werd geslicht door veedieven of |N UITZONDERLIJKE GEVALLEN 'ofging der 1 XOT 28 FEBRUARI AANVRAGEN VOOR VERLEN GING MOETEN UITERLIJK OF 31 JANUARI INGEDIEND Zooals reeds gemeld, voorziet smokkelaars, die aan de verv rijkswacht wilden ontsnappen. De plaatselijke overheden hebben de re geering om toezending per vliegtuig van bluschmateriaal verzocht, daar het leger, dat met de bewoners dag en nacht samenwerkt, meester wordt. den brand niet besluit van 27 Januari dat de voort brenger. wien het materieel onmogelijk is zijn broodgraan op 31 Januari te le veren. een verlenging van leverings termijn kan verkrijgen welke echter in geen enkel geval den 28 Februari mag overschrijden. Hiervoor dient hij uiterlijk op 31 Januari, een aanvraag met redenen omkleed, tot den burgemeester van Te Los Angeles waargenomen Los Angeles. 30 Jan. Een hevige aardschok werd te Los Angeles en om trek waargenomen. Hij was het sterkst /jjn gemeente te richten, in de zakenwijk. Lichtere aardschok- De burgemeester onderzoekt de ken deden zich in verschillende andere aanvraag en bepaalt den leveringster- plantsen der Califomische kust ge- mijn. voelen. Er is nog niets bekend over de Straffen zijn voorzien voor inbreu- geleden schade. ken op het besluit. 10de Vervolg. Wij keerden naar onze moeder te rug. die intu»»chen den maaltijd had gereed gemaakt. Waarlijk een schit terende maaltijd, voor zulk ren gering dorp! In langen tijd had ik zulk een honger niet gevoeld, en wij deden eer aan het feest. Toen de maaltijd geëindigd was. verhaalden wij. elk op zijne beurt, wat ons al bejegend was. sedert wij het DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN MAURITS DE JONGHE UIT ZELZATE De tot nog toe geheimzinig gebleven zaak van de verdwijning van Maurits De Jonghe. uit Zelzate, is nu definitief opgehelderd. De ouders van den vermiste hebben het bezoek gekregen van den h. René Adams, wonende te Ougrée, die een volledige uiteenzetting gegeven heeft van de feiten. Op 20 Mei bevond de h. Adams zich in het huis van den h. Alfons Van Waesberghe, met een peloton soldaten van het Roode Kruis. In den namiddag verschenen vliegers boven de gemeen te. Op een gegeven oogenblik kwam De Jonghe per rijwiel aangereden, als hij vlak voor het huis getroffen werd door een bom. Het slachtoffer werd de beide beenen afgerukt. De h. Adam verliet zijn schuilplaats en bracht het slachtoffer binnen. Alle zorgen konden echter niet meer baten en De Jonghe overleed kort nadien. Aan de soldaten had hij nog gevraagd niets te zeggen aan zijn ouders vóór het einde van den oorlog, om hen geen groot leed aan te doen. Tengevolge van de onverminderde DE MISDAAD TE LEDE Vóór öo Bcc-tstraffelijkt Rechtbank van Dendermcnde. Donderdagmorgen werd te Den- dermonde het onderzoek voortgezet betreffende de misdaad van Lede.Zoo- als onze lezers zich herinneren doodde zekere Lievcns Adolf aldaar zijn moe der. Dc beklaagde werd den 13 Nov. 1940 aangehouden, doch loochende^ de feiten. Ter zitting lokt de verdediging, ver zekerd door Mr Piret van Dendermon- de. en Mr Schiettecatte, van Brussel, een incident uit. Inderdaad, den 16 November werd het aanhoudingsmandaat bekrachtigd volgens den regel werd dit opnieuw bekrachtigd den I 3December. en den j I 6 December werd Lievens in observa tie gesteld in de psychiatrische nfdee- fling van de gevangenis te Gent. Sedert dien werd het aanhoudingsmandaat niet meer bevestigd en de verdediging maakt er gebruik van om de invrij heidstelling van haar cliënt te vragen. Zulks is niet de meening van het Openbaar Ministerie, die verklaart dat de in observatie-stelling letterlijk het aanhoudingsmandaat stop zette. De j uitslagen van de in observatiestelling en van dit incident zouden in den I loop der namiddagzitting bekend ge maakt worden. zeker u. dat zal haar wel troosten Doch ik gaf Pieter een \>enk om te JP J| zwijgen en nu prevelde hij goedhartig dig te zullen wederzien. tuhen de landen Ook wel; net zoo als ge wilt. An- driesl Moeder hoorde niet. wat hij zeide zij vermaande mij. nimmer de goed Er was in de buurt een aardig huisje der vrij ademhalen. Waar zijl gij ge- te koop, met een tuin en een klein weest, Andries. en waarom hebt gij ons korenveld, eene duiventil en eene zulk een vreeselijken angst aangejaagd! broeierij; in één woord, een verblijf. Wat ziet gij er bleek uit! Hemel, zal ik waarin men. zoo als men zegt. knap op u dan nimmer met een gelukkig en tc- zichzelven konde wonen. Ik ging op vreden gelaat wederzien zekeren morgen, terwijl mijn broeder Neen. lieve zuster neen! Nooit nog sliep, vroegtijdig uit, en kocht dit meer zal er geluk voor mij bestaan, gedoente voor onze moeder, terwijl ik Nooit Andries? spreek, wat ik den ouden tuinman weder inhuurde, bidden mag. zoo niet! Welke nieuwe om er het opzicht over te hebben. Moe- gebeurtenis heeeft er dan plaats ge- der was spoedig in hare nieuwe wo- had ning gevestigd, en wij vierden een Ian j Ik heb gevochten, delijk feest. Nu gingen Pieter en ik om' Gevochten! gij. die zoo goed. het zeerst aan het bouwen, planten en zoo zachtaardig? Hemel! Zoo gij er verplanten; maar mijn hart bleef nog eens waart bij omgekomen I vol van Adolphine. Ik verlangde naar' Manette greep mijne handen; hare Parijs terug, en mijn broeder wilde mij oogen doorzochten mijn ganschen per- volstrrkt vergezellen. Wij verlieten soon, om zich te overtuigen, dat ik moeder in de gelukkigste omstandig- niet gewond was. Hare ademhaling was heden, en met de hoop van haar spoe- j belemmerd. En met wien hebt gij gevochten? Hemel welke berichten wachtten me Ik kan de oorzaak van uwen toorn wel in de hoofdstad! Adolphine stond op raden. De Markies maakt zijn hof bij het punt. om een gedwongen huwelijk zijne nicht, en gij bemint Adolphine Aan te gaan met haren neef. den Mar kies. Ik ontmoette dezen laatsten toe heid te vergeten van mijne weldoens- vallig; Hij beleedigde mij op de onbe ter, noch de vriendschap van Bernard schnamdste wijze wij vochten, en zijne dochter. Wat mij verwonderde Van de noodlottige plaats, waar ik was. dat zij zoo weinig sprak van Adol- den Markies zwaar, zoo niet doodelijk ook; het is om haren 't wil, dat gij ge vochten hebt. Ik zou Adolphine beminnen? Wie kan u zulks bij mogelijkheid ge zegd hebben Hij denkt, dat ik het nooit heb moederlijke dak verlaten hadden De phine. maar zich telkens met weibeha gewond achterliet, ontvluchtte ik naar opgemerkt! zuchtte Manette. met ha be- ren zakdoek voor de oogen. Ach! ik vond zich alleen, en de tranen stroom- heb die ontdekking reeds voor lang ge- den van hare wangen. daan I Wat scheelt er aan. Manette Het geheim "t welke ik meende in vroeg ik. mijn eigen boezem begraven lag. was Pieter zeidr ons dat gij zeer ont- dus aan Manette bekend! Maar thans steld waart ingekomen, en gesproken kon ik ten minste al mijne aandoenin- hadt van niet te zullen terugkeeren. Ik ven voor haar blootleggen O. welk een genoegen zou het mij was zoo ongerust, dat vader en uw Gij bedriegt u niet. zeide ik. ha- boe rijk gij zijl !j^in;. dat lieve kind aan mijn hart te broeder uitgingen, om u te zoeken, re hand nemende. Ja. ik bemin Adol- [Doch thans zijt gij hier, en ik kan we-^phinc,. gn uil dezen hartstocht ontstaat geschiedenis van Pieter behelsde weinig -ren over Manette uitliet, wier karakter dc woning van Bernard. Manette bijzonders: maar de mijne hield ons haar moederlijk hart blijkbaar gewon-- - langer bezig, daar mijne moeder lot nen had. Alles behaagde haar in Ma- hiertoe slechts zeer onvolkomen ge- nette. Ik had nog slechts *nkel van ha- hoord had wat met mij was voorgeval- re goedheid gesproken; maar toen Pie len; Zij, zegende mijne weldoener», en ter uitweidde over haar schoonheid, smolt in tranen, toen ik haar den dood haar bekoorlijk gelaat en innemend van den goeden heer Dermilly mede- i voorkomen, riep moeder verrukt uit deelde. ertel haa». v%*i fluisterde Pieter mij in het oor; ik ver- drukken DE VOLKSSTEM IS DAGEUJKS TE VERKRIJGEN BU M. M. Gustaaf Sanders. Schoolstraat. I 6 Ch. Matlhieu. H. Hartlaan, 36 M. Van Nuffel, Breedestr. 121 Leo Van De Voorde Gentsche- s teen weg I 26 P. Van Caelenberge, Langestr. I 7 de smart, die zoo duidelijk op mijn ge laat te lezen is. Ik weet zeer wel, dat er geene hoop voor mij bestaat; doch mijne liefde is sterker dan mijne rede. en maakt al mijne betere besluiten, krachteloos. Ach, Manette! hoe onge lukkig ben ikl Manette weende bitterlijk. Die dier bare zuster! hoe deelde zij in mijn ge voel Geheel teneergeslagen door de ver schillende gebeurtenissen van den dag. werd ik plotseling door eene hevige koorts aangetast: mijne tanden klap perden in mijn mond. mijn leden beef den. en ik was nauwelijks in staat op mijne beenen te staan. Mijne zuster smeekte mij te mogen vergezellen. Beste Andries! zeide zij: gij lijdt zwaar gij zijt ziek. Wie toch zou u zoo goed kunnen oppassen, als uwe eigene zuster? Neen, ik wil u nooit meer ver laten; als ik u hinder, spreek dan tegen mij van uwe liefde, van uwe Adolphine en ik zal geduldig naar alles luisteren. Hoe was het mogelijk, haar iets te weigeren Manette maakte spoedig 'n klein pakje van hetgene zij zoo noodig had. en daarna vertrokken wij te za- men. De koorts had zich reeds geheel van mij meester gemaakt, en mijne beenen beefden onder mijn lichaam. Ik leunde zwaar op den arm mijner goe de zuster, en op deze wijze bereikten wij eindelijk mijn verblijf. Pieter en Bernard zaten reeds op mij te wachten. Zij waren verschrikt over den toe stand. waarin ik mij bevond. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2