Stadsnieuws BERICHT. Wegens overvloed van copij zijn we genoodzaakt onder scheidene bijdragen, o.m. een onder houd met den h. Schepen van Openba re Werken, voor een volgend nummer voor te behouden. EERVOLLE ONDERSCHEIDING Wij vernemen met genoegen dat de h. Jozef Van Cleemput, leeraar aan het Koninklijk Atheneum, met onderschei ding voor de Centrale Examencom missie te Brussel het examen heeft ai- gelegd over de 2e candidatuur in de Germaansche Philologie. Proficiat. Stedelijk Sportcomité en Athletiekaf- deeling Eendracht met de medewerking van de Aalsterséhe Brouwerijen, van het Supportersverbond S.C. Eendracht, van de supportersclub (De Latjesvrien- den», van de Firma Raymond, van Emiel Mertens en van de sportmannen van den Haring. Deze koersen gaan door in de om- j 1, Maart Onder- geving van den Haring. (Osbroeck) d«eerste week van M.»*b.t j.n ChapHIe aan deze koersen tusschen geeft Win deelneemt, zal er niet weinig toe bij- °S;Tlondang 16 Februari te 17 u dragen, on, he, sukses ,e verzekeren. VERGOEDING VOOR INKWAR TIERING VAN DUITSCHE SOLDATEN Onderaan laten wij het tarief volgen der vergoedingen die uitbetaald wor den aan hen die huisvesting verleenen aan een lid der Duilsche weermacht zij soldaat, onderofficier of off.c.er nok gepast doet. Er dient hierbij evenwel onderscheid eerste hoekschop door R. in Made]on. SF ORT VLAAMSCHE VOETBALBOND S.V. Aalst 4 Denderleeuw 1. Heer Geirnaert laat den opgooi be twisten die door Denderleeuw gewon nen wordt. De bezoekers gaan vlug ten aanval maar Van der Bossche °nt" zet. Na samenspel Vonck-Van der Elst- Paul Buys zet laatstgenoemde nipt nevens de kooi, wat Vonck hem een minuut later nadoet. Na wat midden veldspel speelt de thuisploeg weer baas en Roger Buys zend den bal een boven de lat op inzenden van Paul. Ue bezoekers trachten evenwicht in t spel te brengen en Hofman moet een paar keer handelend optreden, wat hij dan Aalst bekomt een ;er in 't zij Lr dient hierbij evenwei onucia*.»™- - 7Pndt in gemaakt. Sinds I januari 194, is een netgezonden^ Van der wijziging in het bedrag der vergoeding ingetreden, zoodat we eerst het gel dend tarief vóór Nieuwjaar moeten ge ven en vervolgens het tarief dat vanaf den aanvang van 1 941 van kracht is geworden. Tarief tot en met 31 Decemb. 1940: Vergoeding voor logement, per dag en per man, gas, water, verlichting, wasschen van lijnwaad en bedienen, inbegrepen a) Soldaten en daarmee gelijkge- stelden Kantonnem. schuilplaats fr. 0.75 bij den bewoner zonder bed fr- met bed fr b) onderofficieren en daarmee ge- --------- 3 (cn hjkgestelden Ion-echte voor buitenspelstand afge- c) adjudanten en daarmee r> j, ;n gelijkgestelden fr. 6.00 keurd. Roger zendt nog een corner m d) lagere officieren en daar- zijnet. Rrgo haakt van der Elrt ,n de s r 8.00 gevaarlijke zone en Maertens zet net strafschop in de kooi aan de 44e min. mee gelijkgestelden fr.'l 2.00 Na een hoekschop voor Aalst N. B. Deze vergoeding wordt rusJ; P' met 2 fr. per plaats vermeerderd zoo mee gelijkgestelden fr. e) hoogere officieren en daar- de verwarming meer opgeëischt wordt. 11. Vergoeding sedert 1 Januari 1941. Voor eiken dag dat onderko men verleent wordt dient uitbetaald te worden a) Soldaten en daarmee gelijkgest. zonder bed fr. 2.00 met bed fr. 4.00 b) onderofficieren en daarmee ge lijkgestelden fr. 5.00 c) feldwebel fr. 6.00 d) lagere officieren fr. 7.00 e) stafofficieren fr. 10.00 f) generaal fr. 15.00 De personen die een soldaat van ge lijk welken graad inkwartieren moeten het van de commandantuur ontvangen biljet behoorlijk ingevuld aan de stadsontvangerij overmaken. VOOR WINTERHULP. Wij vernemen dat een tweede Volk- sche Cinemavertooning zal ingericht worden op initiatief van het Propagan dacomité voor Winterhulp en ditmaal in de Cinema Palace, Schoolstraat. De opvoering heeft plaats waarschijnlijk Chapelle brak bepaald door in 1937 Gedurende dat jaar won hij het Bel gisch veldloopkampioenschap, de 5 km en de steeple. In 1938 nam hij te fast deel aan den Zeslandencross. Hij indigde op de 2de plaats; hij won ook nog het Belgisch veldloopkam pioenschap te Boschvoorde. Hij zette ook op zijn naam: de Belgische records van het halfuur, de I 0 km en de 4 km. Na den internationalen cross van Bel fast, nam Chapelle deel aan de Kam pioenschappen van Engeland te White City. Hij won er de twee mijlen steeple en de 10 mijlen vlak, hierbij tevens het Belgische records der 20 en der 25 km In 1939 won hij nogmaals het Belgisch Veldloopkampioenschap te Stokkel en verbeterde 'het Belgisch uurrecord (18 km 397). Hij verbeterde ook d> Belgische resords dei 20 en der 25^ km. Dan kwam de mobilisatie. Toch de papieren gereed om Chapelle toe te laten een reis naar de Vereenigde Sta ten te maken, waar hij in tal van koer sen zijn naam en zijn land eer zou be zorgd hebben. De oorlog kwam deze plannen verijdelen. Na dc capitulatie, zette Chapelle zich onmiddellijk aan 't werk. Hij won reeds verschillende koersen enzet nu, omzeggens onbe dreigd, de uitbating van zijn groot meesterschap voort. Zal hij dit ook Zondag a.s. te Aalst (Haring) kunnen bevestigen Hij zal tegenover al de beste Bel gische loopers gesteld worden Tegen hem zullen kampen Schroeven (Union St Gillis). Merecha! (Union Doornik), die op dit oogenblik het record der 5 km op zijn naam heeft; tegenover dit record bezweek Chapelle een paar maanden geleden, met enkele seconden. De Vuyst, de flinke kracht van Een dracht Aalst, die in den cross van Le Soir en ep Beerschot, op dc eereplaat sen eindigde; Re5ff (kampioen van Bel gië, juniors) Verder al de beste cros sers van een 20 tal clubs, o.m. deze van Union St Gilfis, Oudenaarde (met Ost, die zoo sterk op dreef is), Beerschot, Metropole (de club van Chapelle), Gantoise, F. C. Mechelen, Kortrijk, Doornik, St Niklaas, Anderlecht (met Nevens, Meskens enz.) Esschenbeek enz. Voegen we hierbij onze Eendrach- ters, die den laatsten tijd, door hunne prachtuitslagen (vooral in den cross van Le Soir en op Beerschot) de aan dacht van alle clubs op zich hebben getrokken. Cyriel De Vuyst, Willy De Neef, De Ridder, Van Boven en de andere witzwarten zullen nu meer dan ooit op de tanden bijten om aan de evallen. Aalst bekomt nog 3 hoek-sportmannen te bewijzen dat doelen komt het i «ezelschaD van de beste Bel- keepers handen na samenspel met Paul Een gevaarlijke aanval van de bezoe kers wordt door Van Styvendael ir corner verwerkt, die niets oplevert. Vonck-Faul Buys vallen een en Paul zendt hard op den keeper. De links buiten van Denderleeuw doet een ge vaarlijke poging, doch Hofman redt. Aalst en ook de bezoekers bekomen hoekschop. Aan de 32e min. weet Paul Buys na samenspel met Roger Vonck het eerste punt te netten: Twee minuten later schiet hij op 2 meter af stand juist op den keeper. Aan de 38e min. net. Van der Eist nr 2 op XtJyf .nzenden van Roger. Een vrijschop 3 00 wordt door Maertens juist over de lat «ezonden. Denderleeuw is geweldig in komt de Denderleeuw valt weer eerst aan maar onze verdediging staat pal. Vonck zendt over op center van Paul. Hof man. houdt 'n kogel van Beekman. Paul Buys zendt neven de kooi. Mooi samenspel van Maertens-Roger, Paul mist den ingezonden bal. Jan Van Snick en Van den Weeën dringen aan maar Aalst blijft meester. Roger snelt vooruit, schiet geweldig naar doel, maar 't is er neven. Aalst bekomt nog hoekschop. Aan de 18e min weet Jan Beeckman Hofman te verschalken 3-1 vijf minuten later komt René Buys op persoonlijke poging een kogel juist on der de lat te plaatsen 4-1. Vonck zendt op de lat als de keeper uitgeloopen is 3 hoek schoppen, maar tot niet meer. Met Aalst i digt de match den aanval ein- ATHLETIEK. Chapelle te Aalst. De wereldberoemde looper, Jan CHAPELLE, zal a.s. Zondag 9 Fe bruari, te 2u 30, in onze stad deelne men aan de .Groot© VeldloopwedsrtiJ- den der Stad Aalst» ingericht door het ze in het gezelschap van de beste Bel gische loopers eervol werk kunnen ver richten. Op het programma, drie koersen 1. Scholieren 2 km 500 2. Populairen Volksveldloop 5 km 3. Azen 7 km. De 1ste koers, zeer stipt, om 2 u 30. SPORTMANNEN, OP POST 1 ik er geen woord meer van zeggen. Andries? ik heb u teruggevonden: ik ben zoo gelukkig o, zoo gelukkig Ik heb al de ellende reeds vergeten, die gij ons veroorzaakt hebt. Ik drukte Manette in mijne armen. Ik was verheugd, en tevens bedroefd haar te zien. De minnaars zijn als kin deren; wanneer zij verkeerd gehandeld hebben, schamen zij zich het te er kennen Maar wat zijt gij hier komen doen vroeg ik Manette Eene schoone vraag waarlijk Ik ben gekomen, om te zoeken Om mij te zoeken! En hoe wist gij, dat ik mij hier bevond Mijn hart zeide het mij. Liefste Andries, hoeveel zorg hebt gij ons veroorzaakt Ach, vergeef het mij! Maar, Ma nette, ik heb ook geleden Ik weet het; meent gij dat wij onkundig zijn van de oorzaak uwer plotselinge verdwijning? Ja, Mijnheer! wij weten, dat de liefde u alles heeft doen verlaten, en al uwen betrekkingen en vrienden vergeten. Manette Ik zeg niets dan de waarheid, gij hebt wel reden, om uw aangezicht af te wenden men zegt, dat gij de man nen nog eer vertroost dan de vrouwen. CC11C Mijn vader zal verheugd zijn u wederDe nacht ging om, en ik had nauwe te zien, alsook uw broeder de armejlijks mijne oogen gesloten. Ik had echter minder dan gewoonlijk aan Adolphine gedacht. Buiten twijfel de iets te weigeren Ik bleef echter standvastig verklaarde Manette, dat zij mede niet naar Parijs terugkeeren, maar bij mij blijven wilde Zij zeide tot mijne landelijke hospita dat zij mijne vrouw niet was, o neen slechts mijne zuster en zij verkreeg op haar aandringen, een verblijf met mij j onder het zelfde dak, en eene plaats in het bed van de vrouw zelve,'t welk zoo ruim was, verklaarde deze, dat vijfj menschen er konden liggen, zonder elkander te raken. Manette was ver heugd, en ik was geheel van mijne streek. Ik wenschte haar goeden nacht, en begaf mij naar mijne kamer. Manet te's gedrag verbaasde mij: nooit had haar zoo veel vastheid van karakter toegekend. Bij mij te blijven, in weer wil van mijzelven Het was te erg te erg! Ondankbare, die ik was! Tot slapen gevoelde ik weinig lust. Ik had te Fontaineblau eenige boeken gekocht en poogde te lezen; maar mijn geest doolde rond. Ik kon het denkbeeld niet van mij weren, dat Manette zoo dicht bij mij was Die vrouwen zeide ik! als zij zich maar iets in het hoofd zetten en toch Manette is zoo zacht, zoo vrien delijk; zij is en blijft echter altoos eene vrouw. Pieter, die thans van den ochtend tot den avond rondloopt, in de hoop van iets van u te vernemen. Kom met mij laat ons terstond heengaan Wij snoe ten ons haasten om hen te troosten Neen, Manette, neen! Ik heb ge zworen Kom, kom! zulke reden be hoort men nimmer te houden. Mijn schuld van Manette, die afmijn denk beelden in de war had gebracht. Ik be gaf mij naar beneden, met het voor nemen geen enkel woord tegen haar te spreken, en haar door mijn gansch ge drag te toonen, hoe bij uitstek onaange- vriend, kunt gij het hart hebben mij naam haar besluit voor mij was. Zij had zich reeds geheel aangekleed, doch was blootshoofds. Haar haar was zoo schoon en met zoo veel smaak, hoe wel zonder de minste aanmatiging opgemaakt! Verlegen sloeg zij bij mijn binnentreden de oogen neder, en zeide ep eenen weifelenden toon Goeden morgen. Andries Ik had besloten haar niet te antwoor den, en ik betrapte mij zeiven op eenen kus. Zonder twijfel alleen uit ge woonte. Onverschillig! Zij moest toch zien, hoe onvergenoegd ik was. Gij moet een slechten nacht door gebracht hebben, naast die boerin zeide ik na eene korte poos. Integendeel, ik heb zeer gemak kelijk gelegen. Manette nam haar werk en plaatste zich achter eene hegge. Ik zocht mijn teekengereedschap en begon te schet sen, nog steeds besloten hebbende, niet tegen haar te spreken. Ik wierp echter van tijd tot tijd een zijdelingschen blik op haar, om te zien, hoe zij zich hield. Daar zat zij, zonder de oogen van haar werk op te slaan. Ik kuchte ik noem de haar naam; zij bewoog zich niet. Nu was ik tegen mijn wil uitgestart, om naar haar toe te gaan; ik merkte op, dat het al heel zot scheen, dat wij ons een mijl van elkander verwijderd hiel den. Manette stond op, en vergezelde mij naar de plaats, waar ik mijne porte feuille gelaten had, maar nog steeds zwijgende. Zij antwoordde ten laatste op mijne vraag, dat zij gevreesd had mij te zul len mishagen, door naderbij te komen zitten. Ik werd getroffen door hare be minnelijke geduldige teerderheid, en vergeleek deze met mijne eigen stuur- sche ondankbaarheid Als ik mij de zorgen, herinner, STAD AALST BURGERLIJKE STAND ALGEMEENE OPGAVE DER BEWEGING VAN DEN BURGER LIJKEN STAND IN 1940. ■GEBOORTEN Mannelijk Wettige Onwettige Totaal 379 6 Vrouwelijke Wettige Onwettige 385 Totaal mannelijk Totaal vrouwelijk Algemeen Totaal Minder geboorten dan in 1939 198 Geboorten van inwoners der stad 385 390 775 Totaal 385 5 390 id. vreemd aan de Stad Totaal Aantal tweelinggeboorten levend 7 doodgeboren 2 Mannelijk 280 105 385 Vrouwelijk. 285 105 Totaal 390 OVERL1JDENS Mannelijk 303 Vrouwelijk 272 Totaal 5 75 Overlijdens van inwoners der stad: Mannelijk 215 id. vreemd aan de Stad Totaal 303 Meer overlijdens dan in 1939 15 De overlijdens verdeelen zich per ouderdom als volgt Mannelijk Vrouwelijk 231 41 Totaal 272 Beneden 1 jaar Van 1 tot 5 jaar Van 5 tot 15 jaar Van 15 tot 20 jaar Van 20 tot 30 jaar Van 30 tot 40 jaar Van 40 tot 50 jaar Van 50 tot 60 jaar Van 60 tot 70 jaar Van 70 tot 80 jaar Van 80 tot 90 jaar Van 90 en meer Leeftijd onbekend 27 7 8 5 23 27 32 33 46 61 32 I I Totaal 303 Mannelijk Doodgeborenen i Ander levenloos aangegeven kinderen 9 Vrouwelijk. Vrouwelijk 19 Totaal 34 HUWELIJKEN Mind« 15 Vrou Aantal 170 Leeftijd der gehuwden Minder dan 18 jaar Van 18 tot 21 jaar Van 21 tot 25 jaar Van 25 tot 30 jaar Van 30 tot 35 jaar Van 35 tot 50 jaar Minstens 50 jaar Totaal Aantal huwelijken tusschen Jonkmans en jonge'dochters Jonkmans en gescheiden vrouwen Weduwnaars en jonge dochters Weduwnaars en weduwen Totaal 11. Algemeene opgave van den loop der bevolking van gewoon verblijf, gezegd werkelijke bevolking in 1940. dan in 1939 Mannelijk 22 51 60 16 15 6 170 149 3 8 10 170 61 welijk 4 53 64 28 7 10 170 INTREDINGEN Door geboorte Dobr geboorte in andere gemeente Door overbrenging van gewoon verblijf in de stad Totaal Algemeen totaal intredingen UITTREDINGEN Door sterfgeval Door sterfgeval in 'n andere gemeente Door overbrenging van gewoon verblijf in eene andere gemeente Mannelijk 280 5 368 853 Mannelijk 215 50 525 790 1821 Totaal Algemeen totaal uittredingen 1715 BEVOLKING DER STAD AALST Mannelijk Op 31 December 1939 20.085 Vermeerdering in 1940 63 Vrouwelijk 285 15 668 968 Vrouwelijk: 231 19 675 925 Vrouwelijk 21.180 43 Bevolking op 1 olaal December 1940 20.148 41.371 21.223 Manette, riep ik eindelijk getroffen u.t, die gij mij gedurende mijne laatste ziekte betoont Hebt, hoezeer moet ik mij dan beschuldigen van somtijds norsch. onbillijk en onrechtvaardig je- gens u te zijn. lk heb geene reden om mij over u te beklagen Dit komt omdat gij al te toege vend zijt; gij zijt blind voor mijne ge breken. Ach, had Adolphine mij slechts met uwe oogen gezien. Maar zij bemin de mij niet. Ik gevoel, dat ik thans ver plicht ben, haar voor altoos uit mijn hart te verbannen; maar wij kunnen onze gedachten niet dwingen; in weer wil van mijzelven denk ik gedurig.... Wat houdt u toch zoo ijverig bezig, Manette? Gij ziet er niet op. Het is voor die goede vrouw, een voorschoot. Ik had niets te doen, en verzocht maar om eenig werk. Hebt gij er groote haast mede. O neen Men zou dit opmaken uit den ijver waarmede gij werkt. Doch waar om zijt ge zoo terughoudend Ik doe mijn best, om u genoegen te geven Men zou denken, dat wij getwist hebben, en het zou mij zoo smarten, met u in ongenoegen te zijn, Manette I Wat mij betreft, ik kon nooit boos op u worden; dat verzeker ik u Andries Zooveel te beter. Wel ik erken uwe goedheid: zoo zijn wij dan weder met elkander op den ouden voet Wij hebben immers van onze kindsheid af elkander gekend Weet gij nog wel, Manette, hoe uw vader mij voor aan den gang vond liggen, en mij met zich medenam Hoe verwonderd ge waart toen gij mij het eerst zag 1 Ik herinner het mij zeer goed: gij waart van het hoofd tot de voeten be slijkt, en gij schreidet om uw broeder. Ja, en gij gaaft mij terstond te eten. Gij zijt steeds dezelfde gebleven; altoos even goed. En toen wij de Mon- tagnarde dansten, wat sprongen wij Die lieve dans! ik heb hem ech ter geheel vergeten. Ik herinner mij nog zoo goed, als of het pas gisteren gebeurd was. En ik maakte eene beweging om op te staan. Waarlijk, ik geloof, dat ik op het punt was om den Montagnarde te dansen op dezelfde plek, waar ik sedert zes maanden had zitten zuchten. X't Vervoigt.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 3