VRIJMETSELARIJ Loterij WINTERHULP Belgie-Nederland Ce Paus aan het graf van zijn voorganger Koningin Elisabeth ophezook bij Winterhulp Duizenden krijgsgevan genen worden verwacht te Antw8rp3a DE VERDUISTERING Duitsch Leger bericht SlUGkksl aaa 03 grSilS Prijzen v. Landbouw en voedingsprodukten Hevige brand te Tweebeek Oneerlijke bediende verduisterde meer dan een half miljoen frank te Tielt Leening Verwoeste Gewesten 1922 VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 13 en VRUDAG 14 FEBRUARI 1941. DE VOLKSSTEM (Jitgave ran de S. M. iDe Vooruitgang* Kerkstraat 9. Aalst- Handelsreg. Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST j Agentschap Havas, XXXXVllIc JAARGANG NUMMER 19 N' 1248 PoctchekreiLeaing J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer e 11, St Michaelsstra&t, te BrusseL Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telcfoou 114. De Anti-vrijmetselaarstentoonstel ling die op Zaterdag 1 Februari te Brussel werd geopend kende van in den beginne een buitengewone belangstel ling. De meeste menschen immers Koor den reeds veel praten over «loge mannen» «vrijdenkers» of «framagons» en Koorden ook dat die zoo genaamde loge-broeders heel geheimzinnig ver gaderen en werker^ hetwelk heelzekers de nieuwsgierigheid bij de meesten ten top dreef en naar de tentoonstelling. Daar niet iedereen de gelegenheid beeft dergelijke tentoonstellingen te bezoeken en er door deskundigen den noodigen uitleg te vernemen,willen wij voor de lezers van dit blad enkele bij dragen over de vrijmetselarij laten verschijnen. Deze bijdragen komen niet van een deskundige, wondere geheim zinnige verhalen zult u ook niet ver nemen,doch wat ge zult te lezen krijgen is zuivere waarheid die komt van vrij denkers zelf of van oog- en oorge tuigen. Wat is vrijmetselarij haar doel? ontstaan methode Het is een geheim genootschap verspreid over de gansche wereld dat, onder het beeld van den metselaars- arbeid, den tempel der menschen zuivere menschelijke gedaante wil op bouwen. Dit genootschap wil het hu- maniteitsideaal van vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid verwezenlijken vrij van alle gemeenschappelijke godsdien stige, staatkundige of sociale «vooroor- deelen». De H. Kerk werd door de eeuwen heen van alle kanten en op alle wijze bestreden, maar al de aan slagen tegen de Kerk gaan de laatste tijden uit van die eene en zelfde cen trale kracht die geen andere is dan de «vrijmetselarij». Dit genootschap werd in Februari 1717 te Londen opgericht door den oudheidkundige George Payne en de twee dominees Theophile Desaguliers en James Anderson. Het is uitgegroeid tot een macht die interna tionaal vertakt is en waar alle nationa liteiten en onderling verschillende sek ten van «Kristus- haters» elkaar terug vinden in een organisatie die aanlokke lijk is door haar geheimzinnigheid, ér idoor haar onzalig streven én door haar hiërarchischen band een der grootste gevaren moet genoemd worden voor de Katholieke kerk. De reden dus waarom intusschen de 12 Februari. n de Duitsche Het opper- weermacht leden verborgen gehouden. Zelfs voor de eigen ingewijden van lageren rang, doet de loge zeer geheimiznnig. Maar uit haar officieele dokumenten, door achteloosheid, verlies of verraad in handen van niet-leden geraakt en voor al vanaf het ontstaan van proletariërs- loges die hun vergaderingen min geheimzinnig hielden, mag men gerust besluiten tot haar gevaarlijk karakter voor het Kristendom, alsmede voor de staatsinstellingen en de maatschappe lijke orde. Haar doel, de H. Kerk te ontvolken, wil de loge bereiken, volgens haar eigen onderrichtingen, als volgt «Laten wij:zoo luidt het wachtwoord door den hoogeraad der vrijmetselarij aan de loges der geheele wereld gegeven-den Zondag verleeken, hem aan den gods dienst Qnttrekken en hem wijden aan het vermaak. Om de Katholieken lang zamerhand maar zeker van het kerkbe zoek te vervreemden zult gij zorgen feesten uit te vinden, gelegenheden tot vermaak in het leven te roepen, welke gij geregeld op Zondag zult stellen». En in het tijdschrift La Fransma^on nerie démasquée» van Juli 1908 wordt als middel om het volk los te maken, aangegeven «In de meeste gevallen zullen de loges het verdienstelijker ach ten niet zelf officieel voor te zitten bij de regeling der burgerlijke feesten. Anders zouden de clericalen aanleiding vinden tegen die volksfeesten Berlijn, bevel va meld _'._j Een duikboot bracht 21.500 BR I vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken. Bij doeltreffende aanvallen te gen schepen, in het zeegebied rond Engeland! brachten onze gevechtstoe stellen qen handelsschip van 7000 B.R.T. tot zinken en beschadigden zeer zwaar twee andere schepen. Een poging van den vijand. Dinsdag over dag boven het bezette gebied aan de Kanaalkust te geraken, is opnieuw mislukt. De vijand verloor hierbij viér vliegtuigen twee hiervan werden tijdens luchtgevechten, één een door het luchtdoelgeschut en een door de marine-artillerie neergescho- ANDERS DAN VROEGER Hij zal weldra beteugeld zijn door d« maatregelen der overheden Tijdens den afgeloopcn nacht, wierp de vijand, in Noord-, West- en Mid den Duitschland een gering aantal brand- en scherfbommen op woonhui zen. Buiten een klein aantal dooden onder de burgerbevolking, ontstond slechts geringe stoffelijke schade. De jongste vaststellingen hebben bewezen, dat bij den aanval op 10 Februari jl., van onze gevechtsvlieg tuigen voor verre afstanden, op een Britsch konvooi, ten Westen van de Portugeeschë kust, in het totaal 6 schepen, met 29500 BRT. vijandelij ke handelsscheepsruimte tot zinken werden gebracht. Zooals reeds gemeld, werden, bij den aanval boven het Duitsch grond- te gebied, in den nacht van I 0 op II Fe- i bruari, vijf andere vijandelijke toestel- De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant schrijft De smokkelarij aan onze Zuidergren zen tiert opnieuw welig, doch alle romantiek is haar ditmaal vreemd. Streden voorheen kommiezen en smok- opgravmgen keiaars een strijd om het meesterschap kaangche Krotten, iIJ »uie iron ppn ciopn uken 1 De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant meldt De Paus heeft zich Maandag begeven naar de Vatikaansche grotten om, ter gelegenheid van het feit, dat zijn voor ganger twee jaar geleden overleed, aan het graf van Piux XI te bidden. De Paus sprak zijn bewondering uit over het nieuwe graf en uitte zijn voldoening over het artistieke werk, dat den groo- ten doode waardig is. Ook stortte de Paus gebeden aan de graven van Pius X en Benedictus XV, waarna hij de opgravingen bezichtigde in de Vati- welke de laatste treden en daaraan het karakter dat wij |en schoten zoodat j,et aantal er aan geven, ontnemen. INiet door d" - - vuist te toonen tegen de kerk maar door haar leeg te maken en het volk naar elders te trekken zullen we slagen. Indien die feesten om haar kennelijke vrijmetselarij karakter gelegenheid zou den bieden voor aanvallen, dan zouden vele bevreesde naturen er bang voor worden en stil thuis blijven» Na dergelijke onderrichtingen en dan bij ons de «Zondag-ontheiliging» en het «Misverzuim moeten we ons niet af vragen of ook de loge in ons land gewerkt heeft en met welk resultaat, te meer wanneer we weten dat volgens de statistieken van het jaar 1931 België toen reeds 4.1 00 leden telde. Wat gebeurde en gebeurt voor de Zondagfeesten zonder zedelijke gevaar, gebeurt nog meer voor de zedenbeder vende gevaren als Pers, Kinema en Theaters waar de valsche loge broeders vernielde Britsche vliegtuigen op 10 Februari en in den nacht van 10 op 11 Februari, tot 38 is gestegen. groote massa weinig of niets bemerkt achter de schermen wroeten met hun van den onberekenbaren invloed <le vrijmetselarij of loge ligt in haar ge heim karakter en geheime werkmetho de. Doel, middelen, leer, dokumenten, werkwijze, geschriften en leden- lijsten ider vrijmetselarij worden voor niet- geld en duivelsche sluwheden. Hoevelen, helaas, van onze brave menschen zijn er niet geloopen in dien valstrik der vrijmetselarij. Het woordje wordt te veel gehaat maar de leer te weinig. X, Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en het Kommis- eariaat voor Prijzen en Loonen deelen 'de volgende beslissingen mede, betref fende de prijsverhoogingen ten gevol ge van de toepassing van het besluit van 13 Januari 1941, houdende zeke re verhoogingen inzake met het zegel gelijkgestelde taksen van het besluit van 14 Januari 1941, waarbij wijzi ging wordt toegebracht aan de wijze van betaling der overdrachtstaks ver schuldigd op sommige aan een accijns- recht onderworpen koopwaren; even als van de besluiten van 17 Januari 1941, betreffende accijnzen en doua nen, en van 18 Januari 1941, betref fende de heffing van den bieraccijns. 1In afwachting van een definitieve regeling mag de verhooging voort spruitend uit de toepassing van hoo- gervermelde taksen en accijnsrechten, met uitzondering van de faktuurtaksen in absolute waarde toegevoegd wor den aan den prijs der landbouw- er voedingsprodukten. 2. Deze beslissing moet, door de ge meentebesturen. door middel van aan- plakbrieven bekendgemaakt worden. LAAT DE KANS NIET VOORBIJGAAN kiest een der 22.486 loten van 1 00 fr. tot één millioen der 2e snede van de Nergens vindt U zoo een schoone gelegenheid om met weinig kosten fortuin te maken I Een hevige brand, die oogenblikke- lijk een groote uitbreiding nam, is om streeks 15 u., in een stapelplaats var de zijdefabriek van Tweebeek, gelegen in de Brusselsche straat uitgebroken. Werklieden, die in de fabriek werk zaam waren, stelden vast, dat het vuur op de eerste verdieping van een stapel plaats, met een oppervlakte van 600 m2 en inhoudende zijden stoffen, op verscheidene millioenen frank geschat was uitgebroken. De pompiers van de fabriek slaagden er in verscheidene spuiten in werking te brengen. De vuurpoel werd onmiddellijk aangeval len, maar door den hevigen wind na men de vlammen een groote uitbrei ding. Gezien het gevaar werd de brandweer, onder leiding van kom- mandant Van der Meiren en Adjudant Janssens, van de Van Lintstraat, op gebeld. Deze kwamen in allerhaast ter plaatse. Het gevaar was zeer groot, want de vlammen sloegen tegen den gevel van een ander groote stapel plaats. Terwijl de brandweerlieden het vuur bluschten, slaagden stoutmoedi ge pompiers er in voor millioenen zij den stoffen en kisten met stoffen uit den brand te redden. Op zeker oogen- bjik stortte het dak in den vuurpoel De schade beloopt 1 millioen fr |--i Kaanscne groiicn, wcikc uc laoimc het veld, thans van een «S=nhjkeng„|eld hebben tol de ontdekking van twee heidensche graven, die het bestaan op die plek bevestigen van het kerkhof, waar volgens dc overlevering Sint-Petrus na zijn martelaarschap be graven zou zijn. Hare Majesteit Koningin Elisabeth, heeft totaal onverwacht te Brussel een bezoek gebracht aan twee volks keukens van Winterhulp. Hare Majes teit gaf blijk van groote belangstel ling en liet zich door het personeel inlichten over de organisatie der soep- bedeeling. De hooge bezoekster stelde er prijs op de soep te proeven, dio naar Hare Majesteit's eigen woorden uitstekend werd bevonden. Waarschijnlijk zal het bij die paar bezoeken niet blijven en zal Koningin Elisabeth nog verscheidene malen on verwacht en incognito bezoeken bren gen aan Winterhulp's instellingen en centra. strijd, van list tegenover list, geen sprake. Schuw en vreesachtig komen de smokkelaars in den waren zin des woords zijn het veelal geen smok kelaars uit België ons land binnen om te trachten, hier enkele kilogram men boonen of erwten, enkele tiental len eieren of eenige kilogrammen rogge of tarwe te bemachtigen. Schuw en vreesachtig blijven zij op de eerste waarschuwing der grensambtenaren staan en geven zij hun smokkelwaar af, om daarna de verschuldigde boete bij transactie af te doen. De ambtenaren moeten Kun plicht doen en zij doen het ook, doch in vele gevallen met een zekeren tegenzin. Veel liever zouden deze ambtenaren optreden tegen de menschen, waar de smokkelaars hun waar koopen en die van den nood van onze Zuiderburen veelal op schandelijke wijze misbruik maken. De prijzen immers, die deze lieden durven vragen, spotten met elke redelijkheid. Onder de naar Nederland gaande Belgische smokkelaars moet men twee kategorieën onderscheiden. Tot de eene kategorie behooren de menschen, die uitsluitend smokkelen om in eigen be hoefte te voorzien en die meest per rijwiel van ver uit België komen om te trachten, eenige kilogrammen van de meest noodzakelijkste levensmid delen te krijgen. Deze smokkelaars trotseeren werklijk uit nooddruft de aan de smokkelarij verbonden gevaren en naar zedelijke maatstaven kan men hun handelingen eigenlijk niet eens zoo heel sterk afkeuren. Anders staat het met de smokkelaars der tweede kategorie, nl. met hen die de smokkelarij beoefenen uit winst bejag en die op transportrijwielen 50 Aangehouden, legde hij volledige bekentenissen af Zekere De Beir Lucien, 41 jaar, ge huwd en wonende te Helt, was als be diende in dienst van de «Maatschappij Vorige week zijn, zooals gemeld, regelmatig groepjes van thuiskeerende krijgsgevangenen in het Centraalsta tion te Antwerpen aangekomen. Het waren wel geen massale aan komsten, maar de aktie van vrijlating onzer jongens werd dus feitelijk niet stopgezet. Daarbij mag niet vergeten worden dat het naar huis zenden van tien a 20 duizend krijgsgevangenen en meer over een periode van twee a drie we ken heel wat organisatievermogen vergt, voorafgaande administratieve beslommeringen eischt, transportpro blemen stelt, zoodat het niet verwon deren mag dat na den stormvloed van enkele weken geleden er een kalmte- periode intreden moest. Deze kalmteperiode heeft de Roode Kruis-post van het Antwerpsche Cen traalstation benuttigd om zijn lokalen een laag frissche verf te geven, en alles netjes te reinigen en te schikken, zoo dat bij hun aankomst onze jongens in lokalen worden ontvangen die door hun prettige lichte kleuren het herle vend optimisme kracht bijzetten. Met genoegen kunnen wij thans melden dat op 1 1 Februari jl. 305 sol daten vertrokken zijn uit kamp 4 B, op 12 Februari 1750 uit 8A en dat vandaag 13 Februari 170Q jongens uit de kampen 10 A en C zullen vertrek ken, zoodat wij vandaag of morgen weer duizende jongens in de Sinjoren- stede zullen n\Ggen begroeten. tot 100 kg. smokkelwaar ineens ver voeren om deze in België tegen woeker prijzen aan den man te brengen. Tegen deze kategorie smokkelaars, meest ge wezen dokkers uit Antwerpen, voeren ook thans de kommiezen een geregel- Tieltsche Eigen Haard» sinds meer dan 12 jaar. Door bovenvermelde maat schappij werd klacht ingediend tegen De Beir, wegens onregelmatigheden. De heer onderzoeksrechter Van Rol- leghem, samen met zijn griffier, Willy den strijd, waarbij ditmaal, aangezien Goedgebuer, is te Tielt afgestapt en De Begische smokkelaars in het Ne- heeft ee.n ernstlS ?nderzoek ingesteld. derlandsche grensgebied minder goed bekend zijn, het voordeel meest aan de zijde van de kommiezen is. De laatste weken zijn er tusschen Putte en Baarle Nassau dan ook tientallen van deze smokkelaars tegen de lamp geloopen en zijn flinke partijen smokkelwaar door de kommiezen buitgemaakt. Door de nieuwe maatregelen der Duitsche militaire autoriteiten zal echt- ter ook aan deze smokkelarij voor eigen gebruik wel spoedig een einde komen. Over den openbaren weg of Er werd uitgemaakt dat sinds 1929 tot in 1939 niet minder dan 513,000 fr. waren verdwenen. Er werden valsche inschrijvingen in de boekhouding ge vonden, terwijl valsche balansen wer den opgemaakt. Ondervraagd over deze feiten beken de De Beir deze verduisteringen te hebben gepleegd en voor ruim een half miljoen te hebben verkwist in braspar- tijtjes. De boekhouding werd aange slagen en De Beir werd naar Brugge overgebracht en vervolgens onder aan- over voetpaden immers is deze smok- j houdingsbevel geplaats. kelarij vrij gemakkelijk te kontroleeren, De oneerlijke bediende heeft dus terwijl wel niet veel smokkelaars zich met de centen van personen die een buiten de openbare w^gen of de voet- buisje lieten bouwen, alsmede met het paden zullen durven begeven, nu de ge,d van «Algemeene Spaarkas» al Duitsche patroeltjes zonder waarschu wing op eenieder, die Je grens piobeert te overschrijden, zullen schieten. De burgemeesters van alle plaatsen in het grensgebied hebben dezen maatregel der openbare kennisgeving ter kennis van de burgerij gebracht. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering DONDERDAG 13 FEBRUARI Zonsopgang 9,00 u. Zonsondergang 18,55 u. VRUDAG 14 FEBRUARI Zonsopgang Zonsondergang Laatste kwartier 8,58 u. 18,57 u. 18 Februari te kwistig omgegaan. Het laat geen twijfel dat hij zijn verdiende straf zal krijgen. De 225ste trekking van de leening der Verwoeste Gewesten 1922 heeft plaats gehad Reeks 025.105 Nr 6, is terugbetaal baar met 250.000 fr. Reeks 058275 Nr 9 en reeks 025105 Nr 9, zijn terugbetaalbaar met fr.i 100.000. Reeks 024778 is uitgekomen zonder lot. De in deze reeksen begrepen obliga ties waaraan geen lot is toegekend,zijn terugbetaalbaar met 312.50 of 300 fr. naar gelang ze al dan niet werden om gevormd.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1