DE JONGE SCHOORSTEENVEGER Van pari.ic s* V DE TOESTAND IN FRANKRIJK Hoe ver staat het met de uitbetaling der herstelkredieten Militaire Pensioenen en Toelagen Brutale gangster streek te Oudenaarde JL Motorbrandstof voor houtvervoer in Maart «fi Donderdag 13 Februari. Mie van den vongen Zondag. (Circumdede- runt) Gebeden 2e .,A cuntis» 3e „Fide- bumu voor Overledenen 4e naar keuze. Requiem en Votiefmiseen toegelaten. Paars. Brugge-Gcnt: H. Vedastus (dubbel) Luik: HH. Harlindis en Relindis. Vrijdag 14 Februari H. Valenti- nus (In virtute) Gloria Gebeden 2e «A cunctis» 3e naar Keuze. Paars. Requiem en Votiefmissen toegelaten Wederinvoering van de heen- en terug biljet^n op de spoorwegen Tot op heden bekwamen de reizigers die een heen- en terugreiskaart vroegen, twee reistiketten, één voor de heen-, het tweede voor de terugreis. De N.M.B.S. heeft thans beslist de heen- en terugbiijetten weer in te voe ren. Hun prijs blijft evenwel berekend !ef.en bubbelen prijs van het enkel bit jet. Voor de kinderen van 4 tot 10 j. is de prijs van het heen- en terugbiljet deze van den vollen prijs van het enkel biljet. ADMIRAAL DARLAN ALS OPVOLGER VAN MAARSCHALK PETAIN AANGEDUID VICHI. Maandagavond werd de grondwettelijke acte gepubliceerd krachtens dewelke Admiraal Darlan tot opvolger van Maarschalk Pétain als Staatshoofd wordt aangeduid. De wettelijk bepaalde opvolging geldt voor het geval dat Maarschalk Pétain zou komen te overlijden, ofwel tengevolge van andere omstandigheden niet meer bij machte zou zijn, zijn ambt uit te oefenen. DE TEKST VAN DE GRONDWETTELIJKE AKTE De Belgische Afvaardiging te Mos kou aangekomen. Een uit acht Duitsche en Belgische leden bestaande afvaardiging is vandaag te Moskou aangekomen. De delegatie zal met het volkscommissariaat voor den buiten- landschen handel onderhandelingen voeren in verband met Sovjet-Rus- sische-Belgische warenle verin gen. D« strijd tegen den kanker. De Deensche arts Dr Engelbreth-Holms is er na verloop van jarenlange opzoekin gen in geslaagd een reeks van bepaal de oorzaken en invloeden vast te stel len die de ontwikkeling van het door kanker aangetaste weefsel versnellen, resp. vertragen, en hierdoor heeft hij in groote mate bijgedragen tot een betere kennis van deze kwaadaardige ziekte. Met de verworven ervaringen is het thans mogelijk den aard van kankerachtige gezwellen nader te be palen, en verder zijn de voorwaarden geschapen om voorkomende en gene zende behandelingen vast te stellen. Generaal Franco naar Italië. Het Spaansche staatshoofd, generaal Fran- co, heeft Dinsdag op zijn reis naar l'i !ten ''In('r aldaar een, ontmoeting te hebben met den Duce, de Fransche grens overschreden. Generaal Franco zou ook Pétain ont moeten. Uit Parijs wordt vernomen dat na zijn ontmoeting met den Duce, generaal Franco ook Maarschalk Pétain zal ontmoeten. Maarschalk Pétain heeft zich Dins dagavond, in gezelschap van zijn echt- genoote voor eenige dagen naar zijn landgoed te Villeneuve, aan de Cóte- d Azur, begeven: hij wordt Vrijdag, op zijn laats Zaterdag, te Vichy terug ver wacht. Dj grondwettelijke acte Nr 4D, van I" februari, waardoor admiraal Darlan tot opvolger van maarschalk Pétain als staatsleider wordt benoemd, ingeval deze in de onmogelijkheid zou verkee- ren zijn ambt uit te voeren luidt als volgt Wij, maarschalk van Frankrijk en Hoofd van den Franscheri Staat, veror- ,^n' op grond der wet van 10 Juli I 940 Art. IMochten wij door gelijk wel ke oorzaak vóór het van kracht worden der nieuwe grondwet verhinderd zijn het ambt van staatsleider uit te oefenen, dan zal de admiraal der vloot, Darlan, dit ambt van rechtswege overnemen Art. 2. Ingeval admiraal Darlan door gelijk welke oorzaak verhinderd zou zijn, zoo wordt hij op zijn beurt ver vangen door den persoon, die hiervoor door den ministerraad bij meerderheid van stemmen wordt aangeduid. In afwachting dezer benoeming wor den de werkzaamheden door den minis terraad waargenomen. x„Art" 3; De grondwettelijke acte Nr. 4t~ is en blijft opgeheven. EEN DECREET BETREFFENDE DE MINISTERIEELE BEVOEGDHEDEN kwesties, welke hun staatssecretariaat interesseeren, aan den Ministerraad worden voorgelegd. 7Kabinetsraad, welke uit de ministers en staatssecretarissen bestaat, wordt door den vice-president voorgezeten. ^rt- Het, secretariaat-generaal voor voorlichting, pers en radio behoort tot de bevoegdheid van het vice-presi- dentschap. Art. 6. Artikels 3 en4 van de wet van 6 September 1940 over de organi satie der regeering woiden opgeheven. i i V-xlT decreet zal in de '"Journal Officiel» worden gepubliceerd en als staatswet uitgevoerd. Zal hei vroeg lenV zijn dit jaar Ie Putte-Ertbrandt aan de grens ont dekte een arbeider in de bosschen een z.g. groensel, ook wel groenvink ge- (heeten, die op 4 eieren zat te broeden. vogel verbleef in een stapel hout, welke voor vervoer naar elders klaar lag. Zullen wij ons dit jaar aan een vroeg voorjaar mogen verwachten Maarscnalk Pétain heeft eveneens een decreet uitgevaardigd waardoor de oprichting en de organisatie der regee ring als volgt wordt vastgesteld Art. I. Een zeker aantal van de door L u6' aan§eduidc staatssecretaris- SCn rn de Prer°gat'even van minis ters. Elke minister wordt dóór het de creet belast, de bedrijvigheden van een zeker aantal staatssecretarissen te coör- dineeren en te controleeren met het oog op de toepassing van principieele be slissingen. Art. 2. Een der ministers wordt door het decreet tot vice-president benoemd, Dit is reeds gebeurd onder de autori teit van den Maarschalk staatshoofd en regeeringshoofd, bestuurt en controleert bij de ministers en staatssecretarissen voor alles wat betreft de toepassing van principieele beslissingen en de al- gemecne politiek der regeering. Art. 3 De Ministerraad vergadert, onder voorzitterschap van het staats-' hoofd. Het staatshoofd kan zich bij de-' ze vergadering door den vice-president laten vervangen. In dit geval moet de vice-president bij het staatshoofd ver-' slag uitbrengen over de besprekingen I van den Ministerraad. In sommige ge vallen dienen de staatssecretarissen den ministerraad bij te wonen, wanneer REEDS MEER DAN 28,5 M1LLIOEN AAN VOORSCHOTTEN WERDEN UITBETAALD. 'n verband met de door de statis tische dienst van het Centraal Bureau voor Hypothecair Krediet meegedeel- de cijfers omtrent de wederopbouw- kredieten die door deze financieele in stelling werden behandeld tot op 5 Fe bruari, blijkt dat op dien datum 5926 dossiers m behandeling waren, han- reen totaal bedrag van I I 6.45 1.365 fr. Hieronder zijn er 76 aanvragen, die wachten op een advies van den Eco- nomischen Raad en 30 die wachten op den Verrekeningsdienst. Belangrijk is dat 5559 aanvragen voor kredieten werden ingewilligd, nl voor een bedrag van 79.860.996 fr.Er we n aanvragen afgewezen, ver- u!»r»0rdi,tn<!e eene som van fr.: I by.309. Zooals men weet worden, na de beslissing over het al of niet toestaan van de leening de akten opgemaakt welke door de belanghebbende geteis- terden moeten worden geteekend. In totaal waren op 5 Februari 5095 akten verzonden naar de afgevaardigden van het Centraal Bureau, voor een som van te zamen 70.231.467.50 fr. Het aantal verleden akten, dus stuk ken die door de geteisterden werden geteekend, bedraagt 3160, voor een bedrag van 40.002.863 fr. de eerste te betalen schijven vertegenwoordigen 47a970 fr'04'407 e" de tWMde fr- Het op 5 Februari door het Centraal Bureau werkelijk uitbetaalde bedrag vertegenwoordigt 28.5 78.348.25 fr ln deze som zijn de verschillende provinciën als vojgt vertegenwoordigt- Antwerpen 2.474.409.50 fr. Brabant 7.674.104.50 fr. West Vlaanderen 2.296.967 fr Oost Vlaanderen 2.971 458 fr Limburg 1.142.968 fr.' Henegouwen 4.075.722 fr Luxemburg 3.305.088.50 fr' 1.123.748 f,. Namen 3.5 13.582.75 fr. "r e' 1S daar nog een overschot van ISo3 niet vejleden akten maar daaruit kan niet worden afgeleid dat het Cen traal Bureau niet alles doet vv^at in zijn macht ligt om een spoedige afwikke lingder kredietaanvragen te bewerk stelligen. REGELING DER UITBETALINGEN In het Staatsblad verscheen een be sluit betreffende het betalen van de uit den oorlog 1940 voortvloeiende mi litaire pensioenen en toelagen. Dit besluit luidt als volgt Artikel IDe uitbetaling van de pensioenen en toelagen, die aan de mi litairen en ermede gelijkgestelden, aan u ™ec*uwen cn weezen en andere rechthebbenden verschuldigd zijn, uit hoofde van dienstfeiten van na 9 Mei 1940, volgens de bij besluit nr 23 van 2 September 1940 bepaalde regelen, wordt verzekerd door de bij wet van 23 Januari 1925 ingestelde Nationale Kas voor oorlogspensioenen. De bestaande wetgeving betreffen de de modaliteiten van vereffening en rechtvaardiging der uitgaven van de Nationale Kas voor oorlogspensioe nen is van toepassing op die betalin gen. Art. 2. De financiering van bedoel de uitgaven wordt niet ten laste ge legd van het bij koninklijk besluit nr 16 van 22 Juli 1939 ingestelde Dota tiefonds. Die uitgaven zullen echter ge dekt worden door dat fonds hetwelk naar behooren door de schatkist zal **1° z" g®st'ifd, bij toepassing van ar- ii i ®hnea 2, van voormeld ko ninklijk besluit van 22 Juli 1939. DE VOLKSSTEM IS DAGELIJKS TE VERKRUGEN BU M. M. Gustaaf Sanders, Schoolstraat, 16 Ch. Matthieu. H. Hartlaan. 36 M. Van Nuffel, Breedestr. 121 Leo Van De Voorde Gentsche- ateenweg 126 P. Van Caelenberge, Langestr. 1 7, Statiestraat te Oudenaarde,werd Zondag het tooneel eener gangster- streek waarbij de schuldige in de val liep. In genoemde straat woont heer Van Maercke Jozef, handelaar. Toen deze zich des Zaterdagsmorgen, 8 Februari, in zijn winkel begaf, vond hij er een brief in de bus steken, welke niet langs de post gekomen was, en met de mél ding MPersoonlijk aan den heer Jozef Van Maercke.» In het omslag stak een naamlooze dreigbrief, het volgende behelzende Morgen, Zondagavond, moet gii u van 6 tot 6 u. 30 in hel «Café Stacl Gent» (Statieplein gelegen) bevinden en er recht blijven staan aan den toog, er goed zorg voor dragende dat gij, alvorens te vertrekken een briefomslag waarin 10 biljetten van 100 frank, aan uw dochtertje zult afgeven. Een persoon, van de zaak niets af- wetende, zal dit briefomslag komen afhalen. Deze persoon zal waarschijn lijk uw dochtertje kennen. Iemand die geld noodig heeft». Daarop volgde nog «N. B.In geval ge niet begeert in de «Stad Gent» te zijn, zal een andere persoon u kontroleerenen in geval u aan ons verlangen niet voldoet, zul len we naamloos de politie op de hoogte stellen van uwen huidigen han del. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aalst. 15 de Vervolg, Manette spreidde al mijne geschen ken over de tafel uit, beschouwde ze met het grootste genoegen, en vertoon de ze aan haren vader. De waardige man vertoonde zich verrukt bij ieder nieuw voorwerp, dat zij hem aanbood. dan ^ag Manette mij vriendelijk aan, en drukte mijne hand, alsof zij zeggen wilde. ,^et Z'Jn deze geschenken op zichzelve niet, die mij zoo gelukkig maken; maar de gelegenheid, waarbij ze mij werden aangeboden, en de per- soon, van wie ik ze ontving. Onder re ringen was er eene, waarop Let woord, getrouwheid met mijn haar gevlochten was. Deze ring behaagde IVIanette meer dan al het overige- de doeken en kleedjes, hoe fraai ook, kon den er niet tegen opwegen. Manette be- minde mij zoo oprecht Nog slechts een dag moest er ver- Ioopen, om ons geluk voltooid te zien. Manette's kleeding en opschik waren gereed. Dat bekoorlijke meisje Zij was hel sieraad der kleederen, die haar tot sieraad hadden moeten strekken. Vader Bernard had zich een nieuwen rok doen maken, en Pieter had. schoon taj met geheel als een heer gekleed was zijn dagehjksche plunje echter afge legd. Hoe kon ik zoo hersenloos zijn Bernard had eenige goede vrienden, Manette een paar jonge vriendinnen, en ik had er niet eens aan gedacht, hen op de bruiloft te noodigen I Ik haastte [mij om mijn verzuim te herstellen. Wij zouden slechts met ons twintigen zijn maar alles des te beter met elkan der bevriend. Manette was een lief hebster van dansen, en welk jon» meisje is dit niet? Welnu, wij zouden dansen: slechts ééne viool, zeker, maar die zou ons meer vreugde aanbrengen, dan een geheel orchest. Manette zeide telkens: Maak toch geene noodelooze onkosten, lieve Andriesl geene ijdele' vertooning! Wij hebben dat alles im mers niet noodig, om gelukkig te zijn? Toen ik mij des avonds naar huis begaf, vond ik eenen brief van Lucile, die mijne plannen geheel veranderde. Nieuwe rampen hadden de Gravin en hare dochter getroffen, en dé eerlooze echtgenoot der laatste had zich op eene ondeugende wijze meester weten te maken van het geld, dat ik mijne wel doenster gezonden had, en er zijne schandelijke spilzucht mede voldaan. Ik staakte eensklaps al mijne vroolijke toebereidselen; het was mij niet langer geoorloofd het geld in feestviering te verteeren. Zoodra de dag aanbrak, begaf ik mij naar vader Bernard. Ma nette ontving mij met een glimlach; het geluk dat zich voorstelde, was duidelijk op haar gelaat te lezen. Ik wist nauwe lijks hoe te beginnen, om haar het treurig nieuws bekend te maken. Zij- bemerkte echter spoedig, dat er eenig ongeval aan de hand was, en nu gaf ik Lucile s brief te lezen. Dat dierbare meisje! Het was licht te zien, hoeveel medelijden zij met het lot mijner vrieden gevoelde. Nauwelijks had zij den brief door- loopen of ze riep! Geen feest, geen danspartij meer, lieve Andries! Zij zijn ongelukkig; zij hebben uwen bijstand noodig. Hoe kunt gij uw geld beter besteden, dan met haar nuttig te zijn. Liefste Manette ik ben u reeds voorgekomen, maar ik durfde het u niet zeggen. Manette maakte ons ontbijt »ereed en ging toen uit: zij had, zeide zij, nog eenige boodschappen te doen. Ik bleef bij vader Bernard, die niet meer aan het bruiloftsfeest dacht. De Houtcentrale deelt mede De bedrijven bedoeld door de ver ordening nr 1 van 8 Januari 1941 Staatsblad II Januari 1941 (bosch exploitanten, houtverwerkers, houtbe werkers en verdeelers van hout) die zelf het hout van het bosch naar de dichtst bijgelegen zagerijen of stations vervoeren of daartoe beroep doen op andere vervoerders, zijn verzocht voor 20 Februari hun aanvraag voor mo torbrandstof (benzine of mazout) voor de in Maart te verbruiken hoe veelheden, bij de Houtcentrale, 18 Groote Markt te Brussel, in te dienen. Die aanvragen moeten door de be trokken bedrijven voor elk zijner ver voerders in 8 exemplaren naar de Houtcentrale worden toegezonden en moeten vermelden naam en adres van het bedrijf; naam van den ver voerder, verblijfplaats, adres en be stuurlijk arrondissement van den ver voerder, plaats van herkomst en van bestemming (dichtst bijgelegen la dingsstation of zagerij) van het te ver voeren hout; aantal km. tusschen deze twee punten; de te veivoeren hout soorten; hun gewicht of kubieke in- inhoud; c]|e rtoodige hoeveelheid mow torbrandstoffen (benzine of gasolie). Deze motorbrandstoffen zullen eventueel ter beschikking gesteld wor den van de vervoerders door de tus- schenkomst der arrondissementskom- missarissen voor de gemeenten niet minder dan 5000 inwoners en door die van burgemeesters. De heer Van Maercke nam dit dan eerst als een grap op, sprak er over met een vriend heer Gerard Beyaert. en er werd besloten voorloopig te trachten zelf de zaak op te lossen, zon der politietusschenkomst. Tegen het Depaalde uur werd een knecht van heer Beyaert aan de statie op wacht gezet terwijl heer Beyaert zelf zich ter hoogte der Coupure-brug opstelde, zoodat beiden de woning van heer Van Maercke in het oog kon den houden terwijl deze laatste zelf thuis bleef. Rond 6 u. kwam Joseph M., uit Be- vere-Oudenaarde, binnen en verklaar de dat hij m «die» boodschap kwam vo°r een persoon uit de Donkersteeg uit Gent, welke hem aldaar zou heb ben aangesproken en gevraagd had of "iJ den heer Van Maercke uit Oude naarde kende om aan M., op diens bevestigend antwoord op te dragen aldaar een gereed liggende boodschap ar te halen. Middelerwijl verscheen heer Bey aert en zijn knecht ten tooneele en M werd gedwongen te bekennen dat hij inderdaad gestuurd was door den on geveer 21 jarigen Paul J., wonende in de Statiestraat, een zoon van een zeer eerbare familie. De rijkswacht werd verwittigd en verscheen onmiddellijk ter plaatse om een verder onderzoek in te stellen. Paul J., werd ten zijnen huize aan getroffen en met Joseph M. te samen ondervraagd, waarbij hij volledige be kentenissen aflegde, daarbij verkla rende dat de door hem gestuurde per soon in niets medeplichtig was in het opzet dezer zaak, en niet eens wist wat hij moest afhalen. J. werd dien avond nog langdurig ondervraagd, waarna de zaak aan den heer onderzoeksrechter werd overge maakt. Wij zullen wel onder ons zelve dansen, zeide hij en waarlijk, met gee ne mindere vroolijkheid Die waardige man Hij aarzelde nooit een oogenblik, als het er op aan kwam liefdadigheid uit te oefenen. Gij hebt slechts uw plicht gedaan, vervolg de hij, door uwe dankbaarheid aan uwe weldoenster te beloonen. Hoe jammer, dat zulke edelmoedige deugden slechts op eene viering gevonden worden. Manette bleef lang uit, en het werd intusschen laat. Ik kon mij thans met voegzaamheid voor de dames vertoo- nen; maar ik verlangde Manette te zien eer ik uitging. Eindelijk kwam zij terug zij zag rood van vermoeidheid, en hijg de naar adem; doch haar gelaat drukte zulk een inwendige tevredenheid uit. dat zij mij bekoorlijker voorkwam dan immer. Ik stond op, nam haar in mijne armen, en zeide: Ten twee ure zal ik terug zijn. Manette volgde mij op het portaal, sloot de deur achter zich; aarzelde een oogenblik en stak mij toen eenige goudstukken in de hand. Hee, lieve vriend! zeide zij: voeg dit bij het geld, dat gij eerst voor ons bruiloftsfeest bestemd had; het is zeker niet te veel, maar het zal toch de som vermeerderen. Hoe komt gij aan dit geld Ma- nette Beste Andries! ik weet zeker, dat gij niet boos zult zijn; maar al die fraai dingen welke gij mij gekocht hebt, wa ren volstrekt onnoodig: waarom zou ik kostbare doeken en zijden kleedjes dragen? gij zeidet immers zelf, dat gij mij het liefst in mijn gewoon gewaad zaagt? Ik heb alles teruggebracht, beste vriend, behalve een eenvoudig kleedje, dat ik dezen nacht gereed heb gemaakt en den ring met uw haar en 't dierbare woord getrouwheid. Gij zult het mij vergeven, niet waar, Andries? dat ik zulks zonder uwe toestemming gedaan heb Haar vergeven! Ik kon geene woor- den vinden, om mijne vreugde uit te drukken. Ik nam haar in mijne armen, en kuste haar wel duizendmaal. Genoeg, genoeg! riep het blozen de meisje, of gij mocht denken, An dries, dat ik het uit eigen belang gedaan had. Eindelijk maakte ik mij uit hare armen los, en liep naar de woning der Cravin. Ik zag thans Adolphine voor het eerst na haar huwelijk: zij was bleek ziekelijk. Mijn medelijden werd in den hoogsten graad opgewekt; doch mijn hart bleef kalm en bedaard. Ik wierp mij voor de voeten der Gravin neder, en smeekte haar. het weinige waarover ik kon beschikken, aan te nemen; het gelukte mij, schoon met moeite, haar tc overhalen. Nu spoedde ik mij naar Manette te rug; zij was geheel gekleed. O, hoe bekoorlijk vertoonde zij zich in dat eenvoudig gewaad I Ik bemerkte ech ter aan haar oogen, dat zij den tijd. gedurende welke ik bij Mevrouw ae Gravin en in het bijzijn van Adophine was geweest, niet gerust had doorge bracht. Ik drukte haar aan mijn hart. en de vorige glimlach vertoonde zich weder op hare roode lippen.Hare blik ken schenen mij vergiffenis te vragen voor den twijfel dien zij een oogenblik gekoesterd had. Vervolgt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2