Mïm St.-Jozefs Maand Feuilletons en Romans DE VERDUISTERING Duitsch Legerbericht De terugkeer onzer krijgsgevangenen EX-KONING ALFONS VAN SPANJE IS OVERLEDEN Uit het Staatsblad VIMTQMULP VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK s 1,15 FR. ZATERDAG 1, ZONDAG 2 «n MAANDAG 3 MAART 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUl. JAARGANG NUMMER 26 Litgan vu dc S. M. .Dc Vooruitgang. Korlatrut 9. AjdjL Hudebr«(- N' 1248 PcctcbeimfccunK J. Vu NufW Nr. 138559 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST 1 Ageatxchap Havas, 11, St Michseisstraat, te BrusseL Redactie Kerkstraat 9 AalsL TsWooe HA De maand Maart aan de vereering Want de Heer voelt zich aan St van St Jozef gewijd, geeft aan de ge- Jozef verplicht, vermits Hij zijn Eeni- loovigen weerom de gunstige gelegen- j gen Zoon opvoedde en beschermde en heid om hun vertrouwen in dien groo- zelfs redde in menige gevaarvolle om- ten heilige te stellen... naar Hem testandigheden. Hij moet dus hierboven gaan. beroep doende op Zijn macht en voorspraak te midden van de bange uren en dagen welke we beleven, er Hem te aanschouwen als een uitmun tende voorspreker en Beschermer ir den hemel f St Jozef is onbetwist na O. L. Vrouw de meest populaire heilige, de meest gekende en vereerde in de gansche christene wereld. De reden van die populariteit niet moeilijk om vatten. 't Is vooreerst omdat God hem aparte... een speciale en geheel afzon derlijke plaats heeft bezorgd. De Heer heeft hem op aarde vereerd zoo als geen enkel ander, met Hem uit te kiezen tot voedstervader van Zijn Eenigen Zoon... tot Bruidegom van de Onbevlekte en Goddelijke Moeder. Tot Vader dienen van het Godde lijk Kind... Hetzelfde voeden. onder houden. beschermen gedurende zijn kindsheid en jeugd... aan Jezus bevelen cn door Hem gehoorzaamd worden... de heilige Maagd tot beschermer die nen... en leven in de grootste intimi teit met het volmaakste onder alle schepselen... welk een eer en welk een glorie Niet alleen is St Jozef gToot door de zending welke Hij van den- hemel ont ving in verhouding tot Jezus en Maria, maar Hij was ook groot door de talrij ke deugden welke hij beoefende zijn onschuld, zijn zachtmoedigheid, zijn ijver voor gebed en arbeid, zijn een voud en nederigheid... nederigheid vooral welke de ware grootheid der heiligen uitmaakt. want zonder deze deugd is al het overige maar schijn en vernis I Deze uitzonderlijke grootheid alleen zou St Jozef populair moeten maken, want wij allen hebben eerbied en ont zag voor menschen die 'n gewichtige 'n groote zending gewetensvol ver vulden. die zich onderscheidden door hoedanigheden welke boven het gewo ne en het alledaagsche uitsteken... zoo als we afkeer voelen voor gemeenheid en voor datgene wat 'n mensch ont aardt De H. Jozef is ook de meest popu laire heilige omdat hij met al zijn grootheid... tevens zoo dicht bij ons staat. Hij toch heeft het meest ons eigen leven geleefd. Hii won het dage- lijksch brood voor zichzelf en voor de noodzakelijk aanhoord worden I En wanneer degene die als voorspre ker optreedt in dezelfde pijnlijke om standigheden vertoefd heeft als wij zelf,... wanneer Hij geleden heeft., zoo als wij., dan is ons vertrouwen des te grooter Haast u daarom tot Hem te gaan. want Hij heeft al de ellenden gekend van een poover en miserabel leven Dat alles verklaart dus waarom Maria's Bruidegom doorgaat als de heilige die het het meest vereerd, be mind en aanroepen wordt op deze wereld. Maar wat ons verwondert is het feit dat men Hem niet meer vereert De reden daarom is hierin te zoeken dat vele christenen hem niet genoeg zaam kennen... zijn groote macht., zijn groot goed hart ignoreeren met zijn grensloos verlangen om ons te Helpen, bewezen door ontelbare gunsten door Hem verleend aan degenen die er om baden. Met deze maand van Maart... gaat tot Jozef I Aanroept Hem gelijk welke belang rijke omstandigheid en volhardt in uw gebed.. Ter gepaster ure zal Hij tus- schenkomen en zijn macht en goedheid openbaren.. Aanroept Hem voor het welzijn, voor de eendracht in uw huiskring f Hij leidde het gelukkigste huisgezin dat ooit op aarde leefde I... En of Hij het prachtig heeft gedaan met zijn sim pele maar in God hoogste levenswijs heid Vertrouwt Hem toe de opvoeding uwer kinderen 1 Het was voor zijn vaderhart het meest troostvolle tafereel na te gaan hoe Jezus aangroeide in ja ren. in wijsheid en genade bij God en bij de menschen. - Hij zal ook belang stellen in uw Hooger oudeplicht en door zijn zegen uw pogingen steunen. Aanroept Hem in de moeilijke levensmomenten en die ontbreken bij niemand op dit tijdstip angsten, kwellingen, zorgen om het bestaan f... Hij heeft ze ook gekend... ze allen be leefd en doorgemaakt Velen zijn ongelukkig omdat ze niet genoegzaam bidden Ze verbitteren zich tegen bet harde levensffct.. cn tot wat nut 7...'dat ze bidden en oplossing komt zeker., vroeg of laat Indien ze niet komt ligt de schuld bij Berlijn, 28 Febr. Het Opperbe vel van het Leger maakt bekend. Een onzer du.kbooten bracht 22.000 ton aan vijandelijke handelwcheeps- ruimte tot zinken. Gevechtsvliegtui gen met grooten actieradius hebben op 26 Februari, zooals in een speciaal be richt reeds werd medegedeeld. 500 km. westelijk \an Ierland uit een be schermd kqnvooi negen schepen, in totaal 58.000 ton, in den grond ge boord. Bovendien werden drie schepen zoo zwaar beschadigd dat met hun ver lies mag gerekend worden. Vier an dere schepen kregen zware treffers. Gedurende een bewapende verken ning binnen 'Ie wateren van Groot Brittannie bracht ons luchtwapen op 27 Februari ten Westen van Ierland een handelsschip van 10.000 ton tot zinken en beschadigde twaalf groote vaartuigen door middel van bommen op zulke wijze, dat een gedeelte als verloren dient beschouwd. Formaties onzer gevechtsvliegtuigen hebben gisteren over dag militair be langrijke doeleti in het Zuiden en Zuid- Oosten van Engeland aangevallen op 6 vliegpleinen vernielden zij talrijke toestellen, terwijl ze tevens zware treffers plaats'en op loodsel en schuil plaatsen. Verscheidene bomtreffers veroorzaakten een zware ontploffing in een vliegtuigfabriek. Gisteren over dag en tijdens den af- geloopen nach* ondernam de vijand geen vluchten boven Duitschland noch boven de bezette gebieden. De bemanning van een onzer ge vet hts vlieg tuigen eerste luitenant Baunbach sergeant Erkens en onderof ficier Stahl vernielde tot op 27 Febr. in totaal 240.000 ton aan vijandelijke schee pa ruimte v. - Donderdag morgen, te I u. 45, zijn 1000 Belgische krijgsgevangenen, uit StaUg XVIIB te A.ntwerpen aangeko men. In het Centraal Station te Antwer pen zijn Donderdagvoormiddag 1000 krijgsgevangenen toegekomen. die verbleven hebben in kamp 17B. Rome. 28 Febr. Ex koning Al fons XIII is heden om 12 uur overle den. Alfons XIII. ex-koning van Spanje, werd geboren in I 886, toen rijn Alfons XII reeds gestorven was. Hij stond dan ook onder voogdijschap van zijn moeder Marie-Christina. In 1902. toen hij meerderjarig was ge worden. beklom hij werkelijk den troon van Spanje. Vier jaar daarna trad hij in het huwelijk met Victoria- Eugenia Christina, prinses van Bat ten- bery, geboren in 1887. Uit dit huwelijk zijn vier kinderen geboren Alfonsius. prins van Asturie (1907); prins Jacine (1908). prinses Beatrix (1909) en prinses Maria-Chris- tina (1911). Onder het voogdijschap van zijn moeder brokkelde het Spaansch impe rium af. Bijna alle kolonies van Span je gingen verloren. De politieke strijd in Spanje is steeds zeer bitsig geweest. Spanjr was des tijds het land van de militaire junta's* Het leger mengde zich onophoudend in de politiek. De strijd tusschen de katholieken en anticiericale elementen was niet min- def hevig. In 1909 werd de anarchist- vrijmetselaar FerreT gefusiljeerd. De vrijmetselaars en de uitbuiters van bet zoügeheeten democratisch regime hebben dien man steeds opgehemeld. DF. LIJKPLECHT1GHEDEN De plechtige lijkdienst voor koning Alfons zal Maandag-voormiddag in de Santa aria Degli Angelikerk plaats hebben. Het stoffelijk overschot van den Koning zal voorloopig in dc Mon- seratkerk te Rome worden bijgezet. ROUWBEKLAG Rome. 28 Febr. Onmiddellijk na het overlijden van Alfons XIII hebben talrijke hoogr personaliteiten in de woning van den afgestorvene in het Grand Hotel., bezoeken van rouwbe klag afgelegd. Len der eerste bezoekers was de Ita- liaansche kroonprins kort daarop ver schenen de onderstaatssecretarissen bij het Ministerpresidium als vertegen woordigers van den Ducc en Kardi naal staatssecretaris Maglione als ver tegenwoordiger van den Paus. Onder de personaliteiten die tot om streeks I 3 uur in het Grand Hotel aan kwamen bemerkte men den hertog van Berganomo. den hertog van Spo- leto en den kabinetsoverste bij het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. lk vond de goede dame weenend... overvloedig weenend... smeltend in tranen I? Versta me goed smeltend in tra nen I... en ge weet nog niet waarom? Ik zou wedden voor al wat ge be geert... ge zoudt nooit kunnen gissen waarom 7 't Is daarom dat ik het zelf maar vertel. Zijnen, voor zijn hemebch gezin met ons St Jozef is patroon van alle ge- zijn handenarbeid. Hij arbeidde loovigen.. en patroon dat wil zeggen om het leven van Zijn Goddelijk? beschermer. Hij zal zich met u... met Bruid en van het Goddelijk Kind aan-uw belangen belasten.... maar gij moet, genaam en draaglijk te maken. het Hem vragen... gv moet er voor Hij is door alle beproevingen heen-bidden I ZeZaan welke n arbeider gewoonweg En vraag Hem ook de gunst van op zijn levensweg ontmoet... Hij werd een heiligen dood... Hij stierf den gelouterd door het lijden en de kwel- suhoonsten dood welke'n mensch ver- ling zooals geen ander I langen of droomen kan in het troostvol Eikendeen kan zich in St Jozef te- aanwezig zijn van Jezus en Maria.. Als rugvinden gelijk in welken trek van patroon van den goeden dood kan hij bestaan. ju ook deze groote genade bekomen.. Hij is dc meest populaire bei li yr mits ge ze devoot en vertrouwvo! af- omdat God die wilt dat allen hem vri- smeekt. eeren. dat allen tot hem naderen... do-i Verzekert dan uw levens en ster- H. Jozef zóó gevormd heeft dat hi j I vensbelangen Viert St Jozefs maand elkendecn kan helpen en alles bezit opdat zou schijne over uw bestaaan.... wat noodig is om bet vertrouwen der'en het ro.rerood van een blijden hemel geloovigen te wettigen en te verdienen, over uw levensavond. Dendcrzoon. In het belang van de naleving va de bepalingen ten aanzien van de vei dui-t»-ring ZATERDAG I MAART .- Zonsopgang 8.28 u. Zonsondergang 19.23 u. Eerste kwartier 6 Maart. Volle Maan 13 Maart. ZONDAG 2 MAART Zonsopgang 8.26 u. Zonsondergang 19.25 u. Eerste kwartier 6 Maart. Volle Maan I 3 Maart. MAANDAG 3 MAART Zonsopgang 8.24 u. Zonsondergang 19.26 u. Eerste kwartier 6 Maart. Volle Maan I 3 Maart. ONDERRICHTING BETREFFENDE DF. UITBETALING DER MILITIE VERGOEDING. TOT 31 MEI 1940. AAN DE EAMIL1ELOOZE MILITAIREN Ingevolge 2 der onderrichting van 14 September II. (Staatsblad van dien datum), loopt de termijn, waarbinnen de nieuwe mlitievergoedingsaan vragen sinds 10 Mei moeten ingediend worden den 30a Octol-er 1940 ten einde. Er is onzekerheid ontstaan omtrent dc toepasselijkheid van deze termijnsbe perking op de aanvragen der na 30n October 111. vrijgelaten gevangen mili tairen. die. kn ehtens artikel 21 bis van het besluit van 27 Oitober 1939, ge-1 wijzigd bij dat van 19 April 1940, aan spraak hebl>en op de dagelijksche ver goeding van 3 frank. Het spreekt vanzelf dat deze militai ren. zoodra zij vrijgelaten zijn. moeten aangezocht worden de aanvraag (for muiier I) en de aangifte (formulier 1 bis) in te vullen. en dat de achterstalli ge vergoeding van 3 frank per dag van I Januari tot 31 Mei 1940 hun even tueel moet worden uitbetaald. Bewuste aanvraag is ontvankelijk ge durende 3 mamden. te rekenen Ketzij van af de verschijning van onderhavige circulaire of ven af de thuiskomst van den gevangene indien deze na het ver schijnen der circulaire mocht vrijgela ten worden. Op overlegging der verantwoor dingsstukken z -I mijn departement de uitgekeerde bedragen aan de gemeente besturen terugbetalen. Zulks zal geschieden per po rat giro hetzij op de speciale rekening der mili tievergoeding het zij op de algemeene postrekening der gemeente, wanneer eerstgenoemde rekening mocht afge sloten zijn. Ze had juist het feuilleton gelezen uit haar dagblad... en geloof me vrij en gerust ze was er heelemaal van on der den indruk... letterlijk onder den voet... effenaf uit haar lood geslagen 1 Stel u voor in het feuilleton figu reert een jong meisje «Blanche* ge heet en, die natuurlijk alle gaven en hoedanigheden bezit ze is wit zoo&ls J baar naam het weergeeft, ze ia schoon van adel... verstandig, gevoelig... rijk en helaas ongelukkig II Oh f... maar zóó ongelukkig want ze kan den weg van haar hart niet vol gen. 'k Laat de rest aan kant om geen dommigheden te schrijven... maar de cene verwikkeling volgt natuurlijk op de andere doch in zoo 'n sensationeel tempo... zóó tragisch, dat Madame ge heel uit haar center is geslagen met matte oogen den blik op het mengel werk sterk gevestigd houdt... net alsof ze dc heldin en de Andere personages levendig voor zich zag optreden. 't Was waarschijnlijk want zoo is het meest altijd het einde van een dramatisch gebeuren... maar het' spreekt van zelfs. de ontknooping werd verschoven tot de volgende uit i gave met do gekende formule Mor gen vervolg*! En zeggen stamelt Mevrouw, dat rnen zoo in bange, onzekerheid moet blijven tot morgen... terwijl ze droef geestig haar krant weer samenvouwde. 't is niet gepermitteerd van iemand zoo te doen verlangen... kwijnen... omdat men niet weet wat gaat gebeuren... ik ben zoo curieus... ik wilde dat 't al morgen was I... En wat zij zegde... zeggen de mees ten van de dolle lezers en lezeressen van feuilletons en romans. En ik stel me voor de eene of ande re jonge vrouw van ergens uit de pro vincie I... Het Kuis is netjes afgezon derd in een buitenwijk gelegen nabij de kleine stad... 't is als een klein vreedzaam nest van uit het raam ziet men den slanken toren en ginds de kalme vergezichten van te lande. Men zou daar zoo zoo vredig kunnen dichterlijk tchoone rustig, zoo kalm. wonen met het van de wondere natuur... juist wat noodig is om een menschen leven met zon en licht te be gieten. 7.ou die jonge vrouw... dit jeugdig meisje aan dit alles wel denken 7... zou in hen ooit de gedachte opkomen om God te bedanken voor het zachte geluk dat daar overal heerscht 7 Bah I ze hebben zooveel andere za ken te bedenken en te beredeneerrn I de helden van hun romans ia *t niet gek... die ouderb van Blanche... indien de mijne me zóó moesten behandelen, ik zou dit doen... en dat doen... en pa ts ti... papata If* Ejt ziet ge de dwaze toomlooze ver beelding op hol 7... Maar de brave man of vader zal af en toe zijn vrouw of dochter aandach tig bekijken. Fiij zal niets begrijpen van die glanzende stralende oogen.. van die behoeft* om zich af te zonde ren ten einde hun droomen vrijen gang te laten... droomen die soms erger zijn dan gelijk welke realiteit, tot den dag dat droomen in werkelijkheid over gaan... wat meer gebeurt dan men denkt En dit alles omdat ergens een char latan van auteur in geldbehoefte zich verplicht ziet door de omstandigheden, n romannetje aan 10 fr. te schrijven... en wat geld op te strijken van 'n krant uitgever ten einde de prullen te mogen opnemen. a a a Arme lieden... slachtoffers van die Rauwigheden... en die de schatten van gevoeligheid welke God in uw hart heeft neergelegd weggooit naar het adres van de hersenschimmen... ik zou u bij de hand willen nemen om u te toonen hoe de naamloozen welke ge verlangt te kennen... zich om uw naie- veteit vermaken 't Is echter onbetwistbaar zeker dat er ook eerlijke romanschrijvers zijn di-" alleen hun pen in de hand nernen. in den dienst van het schoont, het goede, het ware...van datgene wat een mensch verheft en veredelt Maar ze zijn 'n uitzondering in ver gelijking met degenen welke aan den roman een vulgairen stiel maken... en dikwijls een triestigen stiel. Bij hen gaat het alleen om 't geld... om het winstbejag en dan zijn alle middelen goed als bet doel maar bereikt wordt... van daar het uitbuiten van de men- scheiijke passie* die veelal bet hoofd en het hart op hol jagen I... We voegen er nog bij dat niet alleen het werkelijk leven fut en zoutloos wordt door de lectuur van dwaze ro man*. maar wat even erg is de men- schelijke gebreken bij de lezers en le zeressen worden er zóó klein in verge lijking met de zware en onnoemelijke euveldaden welke in romans worden opgehoopt... dat men er zich door ver licht gevoelt f 't Steekt niet meer zoo nauw Deze mishandelt en slaat zijn vrouw in het werkelijk leven Bah "t is niet zoo erg... in de romans zijn er zooveel welke ze een voudig weg dooden

De Volksstem | 1941 | | pagina 1