DE BOETSEERDER DER SMART Nagenoeg 7300 uit wijkelingen in Zwitserland De Plakbrieven- wedstrijd van Winterhulp Betrekkingen voor Doctors in de Rechten opstellers en typisten BERICHT Het reizigers verkeer tusschen Frankrijk en Belg ie I I WOF.NSDAC 26 MAART MIS VAN DE VASTEN (Cum «mct.fic tu*) Gebeden 2e »A cunctis3e Om nipotent Paars. Requiemmis toege laten. Doornijit s H. Ludgerus (dubbel). Wit. DONDERDAG 27 MAART H. JOANNES DAMASCENUS (TcnuUti) Gloria Gedachten, en laatste Evangelie van de Vasten. Credo Prefatie van de Vasten. Wit. MIS VAN DE VASTEN (Uetetur) Gedachtenis van den H. Joanne». Paars. Uit Zwitsetland wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant» ge- meld ■■■IHH Volgens een ingesteld onderzoek bevinden zich thans nog 7300 emi granten. voor het overgroote gedeelte Joden, in Zwitserland, die hier in de laatste tien jaren zijn aangekomen en Zooals wij reeds hebben gemeld, werden voor den plakbrieven-wed strijd van Winterhulp niet minder dan 430 ontwerpen ingezonden. De jury is zoojuist bijeengekomen om uitspraak te doen. HH Het is haar algemeen opgevallen, dat onder de honderden ontwerpen er GROOT-PARIJS. De Pariser Zeitung» meldt, dat eerlang de Pa- rijsche voorsteden Boulogne. Neuilly. Levallois. Clichy, Vincennes en Saint- Mandé administratief bij de Fransche hoofdstad zullen worden genaast. Daarmee zal de bevolking van Pa- blijft Zwitserland slechts een rijs meer dan vijf millioen inwoners gangland. dat zij zoo spoedig bedragen. niet >n bun land van oorsprong kunnen]geen waren van werkelijk zeer J*oog- terugkeeren. Van dezen zijn er 800 gehalte op het gebied der plakbne- personen. die ouder dan 60 jaar zijn venkunst en dat men in dit opzicht in en die de Zwitscrsche regeering uit de-ons land nog veel heeft te leeren. zen grond niet dwingen wil Europa te is dus een dankbare tesk weggelegd verlaten. Bovendien zijn er 600 ande voor onze scholen en instituten ren. die hier reeds sedert geruimen sierkunst. tijd een nuttigen arbeid hebben ge-| De jury heeft ten slotte de vonden, die om de een of andere re- loofde premies van Fr. 1.500, Fr. 1000 den minder goed door Zwitsers zelf en Fr. 500, in de volgende rangschik zou kunnen verricht worden. Voor de king toegekend aan de ontwerpen ^an 5900 andere personen, tot wie ook de heeren Leon Van Damme. ^nt* veel vrouwen en kinderen behooren, werpen; Pol Aelvoet, Leuven, en An- toon Grosfeld, te Lilloo bij Antwer- ZF.I.F VERVAARDIGDE POST KAARTEN DIT JAAR NOG GEL door moge- lijk 'zullen moeten verlaten. Behoeft het gezegd te worden, dat Met het oog op het ontbreken van het alleen aan het toeval is toe te een reisgelegenheid voor deze perso- schrijven dat de drie bekroonden ncn heeft de Zwitscrsche regeering het het Vlaamsche land wonen, en dat de DIG. Ten aanzien van de huidigevorige jaar besloten arbeidskampen jury zich in haar keuze door geen en omstandigheden heeft het bestuur der. voor emigranten in het leven te roe- kele andere overweging dan deze der Posterijen besloten het termijn binnen pen. Het c-migrantenbureau van de artistieke verdienste heeft laten lei welk door particulieren vervaardigde Zwitscrsche vreemdelingenpolitie heeft den 7 In verband met het besluit van 15 Februari, houdende instelling van een administratieve procedure ter zake van misdrijven betreffende de voed selvoorziening, de rantsoeneering en de vaststelling van de prijzen bevat het Staatsblad van 2 1 Maart volgende bepalingen aangaande het personeel: Artikel I. Voor het uitoefenen var de taak hun opgedragen inzake voed selvoorziening, rantsoeneering er vaststelling van de prijzen zijn dc pro vinciegouverneurs. de arrondisse mentscommissarissen en de in artikel 2, I. litt. a. van het besluit dd. 15 Februari 1941 bedoelde burgemees ters bevoegd tijdelijk het navolgend personeel rechtstreeks te benoemen Een doctor in de rechten Een opsteller Een typiste of Een steno-typiste. Art. 2. De aan dit personeel te vei leenen bevoldiging wordt op her hiei- navermeld vaste jaarlijksche bedrag bepaald Doktor in de rechten 26.000 fr. Opsteller 19.000 fr. Steno-typiste I 3.400 fr Typiste 11.800 fr. Deze belanghebbenden hebben onregelmatige postkaarten nog het vervoer kunnen aangenomen wor den tot I Januari 1942 te verlengen. Worden bedoeld de postkaarten waar van ten minste de rechterhelft der voorzijde niet voorbehouden is tot de aanduiding van het adres van den be stemmeling en de dienstmcldingen. De belanghebbende firma's worden ver zocht zich vóór bovengenoemden da tum in regel te stellen. 2.000.000 RIJWIELPLATF.N. de bevoegdheid verkregen alle tot de-Qe jury bestond uit de heeren Ba- ze groep van 5900 behoorende emi ron Uidoor Opsomer. Bestuurder granten tusschen het 16de en het 50e van dc Koninklijke Academie van levensjaar tot een verblijf in deze ar-15^00^ Kunsten te Antwerpen beidskampen voor emigranten op te LoJe Segers. leeraar aan dc Konink- rocprn. Tot dusverre is deze oproep Academie van Schoone Kunsten tot 1600 emigranten gericht. Mee. le Antwvrpen Pierre Paulus. Kunst- dan een kwart dezer opgeroepenen guilder te Brussel; Joris Minne, lee- werd echter bij het verplicht genees raar oan het Hooger Instituut voor kundig onderzoek vooraf ongeschikt Sierkunsten te Brussel, en Theo Bo- bevonden voor het verrichten van den Racrts. Hoofd van het Departement lichamelijken arbeid, die van de in het propaganda van Winterhulp te Brus- arbcidskamp dienst_ doende personen Secretaris van de jury was de heer Tot rn met 28 Februari werden ingevorderd wordt. Een paar honderd \farcc| Coole. te Brussel, heel het land 2.000.000 rijwiclplatea anderen werden op grond van hun njet-bekroonde ontwerpen zul- nfvelrvrrd tegenover 1.600.000 over studie, kun-tbeoefening of andere bij- |cn voor het einde der inaand aan de de zelfde periode van 1940. In dit ge zondere redenen van het gedwongen ,nededingers worden teruggezonden, tal zijn de tandems en driewielers niet verblijf in het arbeidskamp vrijgesteld £r echter inzenders die ver- In het geheel vertoeven thans dus niet hebben hun adres te doen ken meer dan 800 personen dn deze emi- ncn. Zij worden verzocht dit, met AAN DE WEGGEVOERDEN VAN 1940 EN AAN DE BURGERLIJKE SLACHTOFFERS VAN DEN OORLOG Met het doel hun belangen te die nen, moeten alle burgerlijke slacht offers van den oorlog of hun recht hebbenden (weduwen. nakomelingen en weezen. enz.) die werkelijk licha melijk letsel kunnen bewijzen ontstaan uit den oorlog of ingevolge de door de militaire overheid getroffen maatre gelen, wegvoering, kwetsuren. ziekte of dood. voor 31 Maart e.k. (uitei- sten datum) zich bij aangeteekend schrijven tot het ministerie van Finan ciën, dienst Burgerlijke oorlogsslacht- fers, 43, B. Victoriastraat te Brussel, wenden. een persoonlijke aanvraag indienen, waarin de betrokken feiten worden beschreven, met vermelding van datum van het gebeurde en bij - zonderheden opgeven, die zullen toe laten de feiten door bovengenoemden Dienst te onderzoeken. Deze aanvraag heeft niets te maken met gebeurlijk bij het gerecht ingediende klachten. Deze mededeeling wordt gedaan in uitvoering van Besluit nr 40, van 20 September 1940 en verschenen in het Staatsblad van 28 Septefnber 1940 op initiatief van het voorloopig Comi- teit van de Vereeniging der Wegge voerden 1940, waarvan het Algemeen Secretariaat is gevestigd in de Rubens- eventueel recht op de aan het Staats- 98. te Brussel CM. Albert Mar- personeel toegekende verblijf,ver- Rubbensstraat... waarheen alle goedingen en op de bij de wet van 4 belanghebbenden eveneens ten begrepen, wier aantal zeerste is toegenortfen. F.en vereenvoudigde manier van in ning der tnksen die meteen ook de nd- minirtrntieve boekhouding eenvoudi ger maakte, liet toe dit groot aantal platen af te leveren zonder dat dit voor het publick lang wachten voor de loketten medebracht (Belgapress). EEN TUNNEL ONDER HEI V.Or>!\DZEXV ANM \L IH WC-DT-U. L.AND. bw cderlandsche Rijks waterstaat beoogt het doorvoeren van een grootsch opgezet bouwplan. Onder het Noordzeekanaal bij Vel sen zal een tunnel worden aangelegd, die voor auto- en spoorwegverkeer ral dienen, en een lengte zal hebben van 550 meter. Aangezien de bodem van het knnnal bij Velsen ongeveer 1 3 m. onder den zeespiegel ligt, zal de tun nel ongeveer 20 m. onder de opper vlakte van het water aangelegd wor den. De kosten van het graven van den tunnel met toegangswegen worden geschat op ongeveer 2 millioen gulden De aanleg van den tunnel zal aan tal rijke Nedcrlandsche wcrkloozen ar beid verschaffen. grnntenkampen. Onder hen bevinden zich ook tal van financieel bemiddel-'voorkomende spreuk, alsnog op te de personen. geven aan: Departement van Propa- De te verrichten arbeid bestaat uit ganda van Winterhulp, 2, Koninklijke het aanleggen van wegen, het uitrooi-Plaats te Brussel, en van boomen, het ontginnen van land, enz. Strenge tucht heerscht in dc arbeidskampen, doch dc arbeidsdienst is niet al te zwaar, daar geen unifor me uiUlÏJ «nu itWli Hl met dc individueele eigenschappen der arbeidende emigranten rekening wordt gehouden. De voeding is geheel gelijk aan die welke aan de Zwitser- sche militairen en aan de Zwitscrsche arbeiders in de militaire arbeidskam pen wordt verstrekt. Augustus 1930 bepaalde kindertoela gen. Gedurende de eerste drie maan den van hun tewerkstelling zijn zij op de proef. GEHEIME SLACHTERIJ ONTDEKT TE ANTWERPEN De kontroleurs van het inspektie distrikt Groot Antwerpen, waren op het spoor gekomen van sluikslachtin- gen die werden uitgevoerd in de stad. Een stille bewaking werd opgesteld. Na een paar dagen liepen de kerels in de val, op het oogenblik dat ze het vleesch na de slachting wilden vervoe ren. Op het oogenblik dat ze gesnapt werden, zetten de kerels, gebruik ma kende van de duisternis, het op een loopen. De kontroleurs zetten echter hun ontwerp onmiddellijk een achtervolging in; na DE VOLKSSTEM !S DAGELIJKS TE MEN MAG 3000 BELG. FRANK MEENEMEN Parijs, 22 Maart. Ten einde het reizigersverkeer tus- VERKRIJGEN BIJ pchen Frankrijk en Belgie te verge makkelijken. mogen de reizigers die MM. Gustanf Sanders. Schoolstraat. 16 bezit zijn van een paspoort.mel toelating van de bevoegde deviezen- overheden 5000 Fransche frank of 3000 Belgische Frank in bankbiljetten of checks medenemen. M. Van Nuffel. Breedcstr. 121 Leo Van de Voorde, Gentsche- stcenweg I 26 J. Van Cautcr. Moorselbaan 118 DOOR JEF SCHEIRS 16de Vervolg. Ik geloof neen. mevrouw, toch bij hem niet... Trouwens, er is onder «Ie verpleegsters een heel intelligent en doorchristelijk meisje...Die ga ik u bc zorgen. En ik zal ze eens over een en ander inlichten... Is het goed Het gaf den doorslag. Dokter, u zijt goed f Mevrouw, ik vergeet niet dat gij de vrouw waart van mijn beste.i vriend en dat daar zijn laatstcn jon gen ligt I Mama's oogen schoten weer vol. Ook de dokter keek ontroerd. Troost u. Het leven is hard ge weest voor u... gij allen hadt beter verdiend f Gods wil. dokter.. Ik onderwerp mij. Hij knikte... Hoor. ik rijd dirrkt door. Ov-r een kwartier denk ik met de beste verpleegster terug te zijn. Goed... en nogmaals dnnk. dok ter. Hij slaapt nu... Laat hem maar een paar uren gerust; en heb moed mevrouw. Hij drukte mama de hand. ging vlug naar beneden, en eer zij zelf aan de buitendeur kwam. snorde de auto de straat op. Dan kwam ze weer boven. zette zich aan dc sponde en luisterde naar den den gang van de ademhaling die kort maar niet onrustig door den half open mond vluchtte. Ze voelde hoe al haar liefde voor 7ijn vader en voor haar twee andere doode kinderen zich op hem concen treerde en nis een nymbus \an gloeiend verlangen om dit laatste bleeke leven aureoolde. Hij was geweest de eerste, de lang verwachte waarin ze gesloten hadden hun liefde, hun hartstocht, hun jeugc. hun eigen mooiheid.. Hij was de eer ste. die brengen moest de dagen van veel geluk.... Hij lag er nu als laatste die sluiten zou de jaren van smart en menschenwee I Hij lag er schoon. Het innerlijk leven dat hem bezielde, het gestadig opgaan een ware jacht konden drie kerels worden aangehouden. Ze werden het bezit gevonden van drie versch geslachte schapen en een zak vleesch waren. Ondanks het nachtelijk uur beslo ten de kontroleurs hun onderzoek voort te zetten. Aan de hand van de inlichtingen die te de drie kerels kon den ontwringen, kon de plaats zelf van de sluikslachting worden opge spoord En te I u. 's nachts werd een inval gedaan in de sluikslachtcrij. Niet min der dan 13 schapen, een koe en een varken werden ontdekt. Het onder zoek ter plaatse wees uit, dat dien avond niet minder dan 7 schapen reeds geslacht werden. Het geslachte vleesch en de nog voorhanden dieren werden door de koutroleurs der inspectie in beslag ge nomen, ondanks het feit dat de slach ter, die als woesteling bekend staat,op zeker oogenblik de kontroleurs met een riek bedreigde. Iets waarvoor hij zich speciaal voor de rechtbank zal te verantwoorden hebben. verzocht worden fschrift van hun brief te willen zen den. ten einde de dossiers der vorde ringen samen te stellen. (Gebeurlijk een postzegel van 0,75 fr. bijvoegen voor antwoord). EEN KINDEREN GELADEN TE SPEELDEN MET HANDGRANAAT MECHELEN In den namiddag bevonden zich en kele knapen op straat, in de buurt van den Nekkerspoel te Mechelen. Zij wa ren aan het voetballen met een voor werp dat zij zeker niet kenden en schopten het naar elkaar. Toen een zekere K.. aldaar voor bijkwam werd zijn aandacht op het voorwerp getrokken en moest hij vaststellen dat het een handgranaat wa9 die nog geladen was. De politie werd er op de hoogte van gebracht en deed het gevaarlijk ding weghalen. POMPIER DOOR EEN TRAM VERMORZELD TE ANDERLECHT Maandagochtend, omstreeks 5 uur deed zich in de Birminghamstraat te Anderlecht, een tramongeluk voor. Bij het oversteken van den openbaren weg werd de genaamde Catterl. gebo ren in 1888, pompier der Stad Brus sel, wonende Aumaelestraat, ter stede door een tram die naar de stelplaats der Edingenstraat bolde, aangereden en vermorzeld. De bebloede overblijf sels werden in een laken gewikkels en naar het lijkenhuis der Neerpedestraat overgebracht. De plaatselijke politie der Scheutlaan heeft een streng onder zoek ingesteld en het parket telefo nisch verwittigd. De pompier Cattrel leed aan bijzichtigheid. Men verondei - stelt dat het slachtoffer, misleid door de duisternis, de tram niet op tijd heeft opgemerkt. De familie van de ongelukkige werd met de noodige be hoedzaamheid van het treurig ongeval gewaarschuwd en leven in schoonheidsgevoel, de uit drukking van zijn vroegere bezieling en begeestering, en de opstandige kamp tegen wereld en mensch en God al dat voegde zich bijeen en lag nu uit gesproken op zijn bleek gelaat tot een allerschoonste expres* ie van aller- schoonsten inannenadel... Nu eerst voelde ze. en zag ze met andere dan met moederoogen hoe mooi haar jon gen was, hoe bekorend mooi I En om de mooiheid die ten verder ve ging in een vroegen dood, voeld< zij zelf. een klein stondeke maar. iets als een protest, iets als een woord van opstand.... Al het voorbije wee gulpte opnieuw bijeen rond dit laatste leed. en het leek haar alsof ze zich plots meegesleurd voelde in een snelle wen teling... naar een dorker middenpunt waartegen ze haar arm hart ging te pletter gooien. Maar even gauw bedaarde weer haar gemoed. want in het aanschijn van haar eigen smart dook op het aan schijn van des Heeren smart, en weer klopte door haar hart iets, als een avondangclus van vrede door het ang stig alarmgelui van haar gebroken moederverlangen. O Heer. als Gij eischt dat mijn jongen sterft... dan eisch- ik eerst van u de redding van zïjn ziel Er lag als een gebod in haar smee king. een wanhopige smeeking in haar opstandig gebed. Ze hoorde het geronk van een auto stil ouden voor de deur ging uit dc kamer gejaagd naar beneden. Op de trap rinkelde de bel haar tegen. Ze deed haastig open. Mevrouw I Welnu dokter De dokter groette, lachte vriendelijk en wees op de slanke gestalte van eene jonge verpleegster achter hem. U ziet, mevrouw Hovog f Voor mij doet men daar wel iets meer. he!.. Ik breng u een beste hoor. Ge zult te vreden zijn. Mama keek naar de jeugdige ge stalte die haar minzaam aankeek, zag in het autolicht den witten doek om haar hoofd; zag het bleek-blauwe kleed voelde iets als een verrassing. Kom toch binnen, dokter juffrouw I Het meisje trok een paar pakken uit de auto. En de zieke, mevrouw Hij slaapt dokter... Kom eens eventjes boven Het is niet noodig... hem maar rusten... Ik heb hier aan Yvonne de noodige inlichtingen gte- geven voor vannacht... Ik moet gaan. Een tien minuutjes geleden is om mij gevraagd... Goeden nacht, mevrouw, en... moed Goeden nacht, dokter en besten dank Kom juffrouw. En mama hielp de jonge verpleeg ster binnen. De auto snorde voort. Mama sloot de deur en leidde verpleegster mee naar achter in keuken waar het electrische licht vroolijk en gezellig lachte in dit van eenzaamheden. Een stondeke bekeken ze mekaar. Gij heet Yvonne Vroeg mama vriendelijk. Ja. mevrouw!... En ben van heden af geheel en al tot uw dienst en bevelen I En het meisje boog gracieus met die vrije eigen beweging die persoon lijke en taktvolle meisjeskarakters ver raadt en gemaaktheid uitsluit. Die bevallige gemanierdheid en de zachte klank van haar stem bevielen mama, en als ze eventjes diep keek in nog Laat mijn de de zoo huis de intelligente bruine oogen voelde ze haar geheimen tegenzin voor een leekeverpleegster veranderen in een aangename verrassing, in een spontaan vertrouwen. Want met het instinkt zoo eigen aan vrouwen, te meer nog aan levens- rijpe van leed doortrokken moeders, voelde ze in dit meisje iets waarin ze haar eigen gemoed herkende; iets dat haar onbewust verblijdde de open hartigheid van ongeschonden eenvoud en van rein gemoed. Kom. Yvonne, ik zal u uw kamer aanwijzen. Kom dan maar op dc ziekenkamer we kunnen daar samen overleggen hoe we best de taak gaan verdeden. Goed. mevrouw Het meiske ging achter mama bo ven. Met een vlugge beweging legde ze haar beide pakken in de kamer die mama haar aanwees. Ik ga maar vooraf mede. me vrouw I uitpakken en ordenen doe ik wel morgen bij dag I Het stond mama aan die vlugge bekommernis om den zieke getuigde van dienstvaardigheid, van ijver en spontaan handelen. Mama deed' de kamerdeur open waaruit een deugddoende kachel- warmte kwam gevlogen, en zoo stil mogelijk, om hem niet te verontrusten, gingen ze binnen. Het meisje staarde stil naar het mooie bleeke wezen, afgemarteld cn roerloos als een doode... de boetseer der der smartop zijn beurt geboet seerd door de vingers van den Dood. Mama bekeek haar. Ze zag hoe de fijne lippen zenuwachtig bewogen hoe de intelligente oogen eventjes verdonkerden en een onverwachte venasende ontroering verrieden. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2