De Eerste Communie van Blanche Duitsch Legerbericht Het bezoek van Matsoeoka aan Berlijn Krijgsgevangenen aangekomen Inschrijving van de verbruikers bij kleinhandelaars Koning Peter II neemt de macht In handen in Zuld-Slavie 0. L. Vrouw van Lourdes te Oostacker VERSCHIJNT S MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK i 1,15 FR. EATERDAG 29, ZONDAG 30 «n MAANDAG 31 MAART 19-lt. O—■ME—B—TTW—P.RB—M PW—MC——BWMP—MP—BR—W—tT? A -T *5 DE VOLKSSTEM Uitgave van de S.M. XXXXVlIIc JAARGANG NUMMER 38 D« Vooruitgang;, Kerkstraat 9, Aalst Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST j Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, Brussel. Telefoon 114 't Was Maandag morgen 1 C... ontwaakte uit 'n diepen slaap...' veel later dan naar gewoonte. Daags te voor had hij met z'n werk-j makkers per extra vijftien wagons ko len geladen... en wat wilt ge... men heeft schoon mijnwerker te spelen van vader tot zoon... menschen zijn men- schen, en hun armen zijn niet van ijzer of staal I Daarom is het dat C... geboren in volle mijnstreek 'n veertig jaar gele den, voor de eerste maal ontwaakte... met de volle stralende zon in 't aan gezicht... juist als een bediende die er gens op het een of ander bureel om 9 begint en om 4 uur eindigt Acht en half geeuwde de wakker gewordene... meteen 'n enorme hang klok aankijkend welke sedert de uit vinding van de uurwerken als een fa miliestuk gold. Vandaag is 't Maandag zei hij inwendig... en voor één maal... 'k heb gisteren toch hard gewerkt... doe ik het Dit schoon voornemen genomen, draaide hij zich nog eens lui en vadsig om... en bekeek gedachtenloos do kleine mansarde. De zon goot haar helder gouden stralenbundels naar binnen... en klaar de alles op met haar zachte licht dat als een frissche glimlach scheen van de vredige uitgeruste natuur... Er heersch- te in de lucht een muziek van getjilp en gezang van vogelen als een myste rieus murmelen van komend geluk 1... En daar 1... bij dien weldoenden zonnegloed... in de wijding en kalmte van den morgen begint C., zijn herin neringen te overdenken. Wat kan een mijnwroeter zich wel herinneren Zijn dagtaak eento nig en kleurloos, onder den grond... de dagen aldaar welke de eene na de andere in het eindelooze van de eeu wigheid vallen, zonder op hun door tocht geen andere sporen na te laten dan de rimpels op zijn voorhoofd... de eelten op zijn handen... en wat geld in de geldbeurs Oh zeker neen 1... En C., vergat zijn relaties met de mijn... ook zijn lotgezellen... om na te denken over degenen welke hij daar ginds had achtergelaten... onrj te den ken aan de ouders die den stillen slaap sliepen op het kleine dorpskerkhof... onder de groene en geurende graszo den waar de bijen gonzen... hij her denkt "zijn verbintenis met de kleine ernstige walin die bang was van de stad. De priester vooral wilde niet dat ze er heengingen... maar de pries ters hebben altijd enge ideeën dat is overbekend In de stad had hij klaar lecren zien... daar had men bree- de gezonde gedachten en hij had ze gaarne aanvaard III Ten andere hij had geen raad meer noodig I... de Kerk... de godsdienst... het kwaad...I goed voor naieven. angstvalligen... of te serieuze vrouwen zooals de zijne was I Een kerk wat was dat weeral 7 Er was er een... 'n heel kleine ginder ver... heel ver van zijn woonst I Eenmaal had hij er binnen geweest met de begrafenis van zijn te vroeg gestorven vrouw.., slachtoffer van een borstkwaal... maar 't was zóó ver dat hij nadien niet meer wilde dat zijn eenig klein dochtertje er heen ging om de catcchismusles te volgen... en toch was de kleine zoo lief en zoo goed als de andere I 't Meisje was wel verdrietig dat ze haar eerste Communie niet mocht doen. maar ze schikte zich in haar lot hoe droef het ook was en sedert maanden sprak ze er niet meer oyer I Wat hem betrof... 't was niet chic... niet schoon zóó te handelen, en de ou den die gestorven waren zouden niet tevreden zijn... dat wist hij I Doch waar waren ze ook die ge storvenen En instinktmatig verhief hij het hoofd I Boven hem was 'n klein ven stertje zonder gordijntjes. De mijn werker keek lang... heel lang en droo- merig... De hemel was 'n oneindige blauwheid... de zon straalde in al haar luister... in de verte hoorde hij klok kengelui en 'n mysterieuse ontroering overviel hem 1... 't Zijn allemaal dwaasheden I als wilde hij de ontroering van zijn ziel afschudden... en hij kleedde zich aanl Blanche!... Blanche I... En daar niemand antwoordde open de hij de deur van het klein kamertje waar het meisje sliep Alles was netjes in orde... hij zag zelf hoe zijn ontbijt klaar stond en meteen dacht hij er aan, dat hij nog niets geeten had. Ze zal op boodschap zijn mom pelde hij... hij at een weinig... en daar hij zich verveelde ging hij naar buiten! In de straten...- één gaan en komen van menschen jongetjes op hun best, meisjes in 't wit gekleed 't Is Eerste-Communiedag I... Kijkt die zal niet te laat komen., zie hoe ze zich haast Ze heeft gelijk, 't is de schoon ste dag van haar leven... hij kan nooit lang genoeg duren I Dit hoorde C.. die doelloos rond slenterde I Hij ook zag de meisjes in 't wit en hij dacht aan Blanche!... Zij ook zou gelukkig zijn in haar blanke kleed... 't moest vandaag gebeuren... Bah I... Een stem van een kameraad liet zich hooren «Weihoe ge vergezelt uw meisje niet Ge weet wel dat ik van die za ken niet houd, antwoordde hij norschl Zaken... zaken... en toch heb ik uw dochtertje gezien... daar juist... en ze was zóó schoon... zóó stralend van geluk I? Hij verhaastte zijn stap... en ja...dat was Blanche, glimlachend onder haar blanken vool Haar mooie blonde haren kwamen vooruit van onder fiet witte mutsje... en lagen over den bo venrand van het voorhoofd verspreid als een nimbus... een stralenglans van goud; alles in haar was onschuld, een voud... reinheid, vreugde... een aange zichtje dat Fra Angelico op zijn knieën zou geschilderd hebben I De kleine verschrikte toen ze haar vader zag welken ze in de mijn aan het werk dacht 1... Maar^vóór ze een beweging kon doen of een woord uit spreken had hij ze op zijn vaderhart gedrukt, bijna met een brutale gene genheid... en tranen rolden uit zijn harde oogen... van die mannentranen die u ontroeren tot in het diepste van de ziel Oh mijn kleine Blanche wat zal uw moeder hierboven gelukkig zijn I Ge zijt een dapper meisje... wacht, ik* ga terug me aankleeden... ik volg ui... En in het kleine kerkje vervuld van licht... wierookgeuren... bloemen,., was er dien dag geen kind gelukkiger dan Blanche... omdat vader er ook was... bij haar groot geluk I... DENDERZOON. Berlijn, 28 Maart. Het opperbe vel der Duitsche weermacht meldt Het lucht^ apen zette ook Dondei- dag den str$d tegen de Britsche scheepvaart Voort. Aan de Zuid-West kust van W; r s, vielen drie gevechts vliegtuigen #en sterk beschermd vijan delijk konvooi aan. Zij brachten drie vrachtscheper, met in totaal 15.000 BRT., tot zir ken. Vier andere sche pen van dit konvooi, alsmede een vijf de in hetzelfde zeegebied werden door bomtreffera beschadigd. Verkenningsvliegtuigen bestookten overdag met ^ucces. in verscheidene Zuid-Engelséi.e steden. haveninrich tingen, alsmede fabrieken en spoor- weginstellingen met bommen. Gedurende den nacht werden zwak ke formaties boven West Duitschland waargenomen. Door scherf- en brand bommen ontstonden, in eenige plaat sen. vernielingen aan woonhuizen eenige burgeks werden gedood en ge wond. Tijdens dén succesvollen aanval op het konvooi, bij de kust van \&ales, onderscheidde zich kapitein Mueller, die als plaat/vervangend groepskom- mandant de tormatie aanvoerde. Van op geringe hoogte slaagde hij er in drie koopvaardijschepen te vernielen. De in hef legerbericht van 27 Maart vermelde aanval op een bedrijf der Britsche vliegtuignijverheid, werd slechts door één enkel gevechtsvlieg- j tuig uitgevoerd. Door een stoutmoedi- ge vlucht van op geringe hoogte, wer den zeer goede uitslagen behaald. De bemanning wns als volgt samenge steld: komma: dant-luitenant von Fel- de; verder sergeant Schoemhof, ser geant Janopa en sergeant Ribic. De vijoq i ic 4«Lor Dci\3erdag aas j vlliegtuigen, waarvan drie bij de po- ging. tijdens den afgeloopen nacht.om 'boven West Duitschland door te drin gen en wel door nachtjagers en af weergeschut. Een eigen toestel wordt vermist. Vrijdagochtend kwamen te Ant werpen 1150 krijgsgevangenen aan namelijk 1000 uit 17 A en 1 50 uit 6 C De Secretaris-generaal van het mi nisterie van Landbouw zond volgend rondschrijven aan de gemeentelijke ravitaiileeringsdiensten Sommige gemeentelijke ravitaillee- ringsdienaten hebben geoordeeld bij zondere maatregelen te moeten uit vaardigen met het oog op de regeling van de verdeeling van sommige eet waren waaronder inzonderheid meel, brood en vleesch. In herinnering wordt gebracht, dat de verdeeling van de gerantsoeneerde producten moet geschieden tegen af gifte van zegels. De verplichte inschrijving .van den verbruiker bij een bepaald kleinhan delaar werd slechts voorgeschreven voor volgende producten suiker, margarine, aardappelen, peulvruchten cn havergort. Zoo dit stelsel nog niet werd veral gemeend voor al de andere gerantsoe- Zie vervolg hserneven. Door den Fuhrer ontvangen. Berlijn. 27 Maart. De Fuehrer ontving Donderdagnamiddag, om 16 uur. in zijn werkkamer io de nieuwe Rijkskanselarij, den keizerlijken Ja- panschen Minister van Buitenlandschc Zaken. Matsoeoka, in tegenwoordig heid van den Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, von Ribbentrop. Aan het onderhoud namen eveneens deel de Jr.panschc ambassadeur »e Berlijn, Generaal Oshima. de Duitsche ambassadeur te Tokio, Generaal Ott, evenals het hoofd der kanselarij, Staatsminister Dr Meissner. Matsoeo ka werd door den chef van het proto- kol, gezant Freiherr von Doernberg per auto van het Hotel Bcllevue naar de nieuwe Rijk&kansellarij gebracht. De Berlijnsche bevolking, die op de Wilhelmplatz en in de Wil hel mst rasse verzameld v.as, heeft den hoogen gast wiens aanko:nst door de fanfaren der Hitier Jugrnd werd aangekondigd, geestdriftig l>egroet. neerde producten, komt dit doordat de onmisbare voorwaarden tot de goede werking er van, thans nog niet zijn verceniga. Opdat dit stelsel billij ke uitslagen zou opleveren, dient men inderdaad de zekerheid te hebben dat het product voorhanden zal zijn in al de winkels waar inschrijvingen werden aanvaard, daar anders een gedeelte van de bevolking verstoken zou blij- van van elke mogelijkheid zich be doeld product aan te schaffen. De aandacht van de gemeentebe sturen wordt insgelijks gevestigd op het feit. dat zoo de verplichte inschrij ving wellicht in een nabije toekomst zal worden toegepast, wat vleesch en boter betreft, zij automatisch de in trekking voor gevolg zal hebben van al de reglementsbepalingen uitgevaar digd door de plaatselijke autoriteiten, inzonderheid de éénige vleesch Kal de éénige overdekte markt, de verplichte verkoop van gehakt vleesch enz. EEN NIEUWE REGEERING Belgrado, 27 Maart. Het nieuws- agen (schap «Avala deelt mede Donderdagmorgen werd een pro- klamutie van Koning PeteT II aan alle Serviërs, Kroaten en Slovenen gepu bliceerd. Deze proklaniatie luidt als volgt a Serviërs, Kroaten en Slovenen. op dit voor ons volk zoo gewichtige oogenblik heb ik besloten, de a-in den koning ter beschikking staande macht zelf in handen te nemen. De regeeren- de personaliteiten hebben mijn rede nen volkomen begrepen en uit vrijen wil onmiddellijk ontslag genomen. Mijn trouw leger, alsmede de ma rine hebben zich tegelijkertijd tot mijn beschikking gesteld en voeren mijn bevelen reeds uit. Ik roep alle Serviërs, Kroaten en Slovenen op zich om den tToon te scharen. In de huidige belangrijke oogenblik- ken is deze maatregel hert veiligste middel om de orde in het binnenland en Hen vrede met het buitenland te verzekeren. Ik heb generaal Doesjnn Simovifsj opdracht gegeven, een nieuwe regee ring samen te stellen. Ik verzoek alle burgers en overhe den van het land, hun plicht tegen over Koning en vaderland te doen DE SERVISCHE MILITIE BETUIGT HAAR TROUW AAN DEN KONING. De Servische militieoiganisatie Cet- nici heeft via de radio haar trouw aan Koning Peter II tot uitdrukking ge bracht. De nieuwe itadiltlKfflfflöJIdnnt Belgrado. Milotitsj Stapanitsj heeft een i oproep gedaan waarbij hij het volk verzoekt de onderrichtingen van het stadsbestuur te volgen, rust en orde te handhaven en weer aan den arbeid te gaan. DF. REGEER1NGSHERVORMINC Belgrado, 27 Maart. Het agent schap «Avala» verklaart dat de regee- ringshervorming een vraagstuk is. dat slechts beteekenis heeft voor de bin- nenlandache politiek. Het volk heeft de vorming van een kabinet der nationale eenmaking ge- eischt, dat aan zijn politieke wenschen beantwoordt. Dat is de ware beteeke- nis van de regeeringshervorming, die zich Donderdag in Zuid-Slavie heeft volt rokken. De aartsbisschop van Belgrado, Ga- vrilo, heeft Donderdag voor den zen der Belgrado een korte toespraak ge houden. waarin hij het Zuidslavische volk tot eensgezindheid aanspoorde en Gods bescherming inriep over koning en natie. HANDHAVING DER ORDE IN HET BINNENLAND F.N VAN DF.N VREDE MET HET BUITENLAND Belgrado, 28 Maart. Het Zuid slavische agentschap «Avala» deelt mede, dat gisteren de ministerraad, onder voorzitterschap van generaal Simovitsj. bijeen kwam. De landvoogd I van Kroatië, Ivan Tsjoelotsjitsj, woon de de zitting bij. Generaal Simovitsj legde na het einde der vergadering, volgende verklaring af aan de pers In deze moeilijke dagen heeft) Zuid-Slavie zich ongerust gevoeld over den aard en de wijze, waarop het openbare leven werd geleid. Het wan trouwen openbaarde zich de laatste dagen met zulke kracht, dat de open bare orde er door werd bedreigd. On der den druk van dezen toestand kwa- me in net openbare leven de huidige wijzigingen tot stand. Op het oogenblik. dat Zijn Maje steit Koning Peter II de macht in han den heeft genomen en een regeering van nationale unie van het Servische. Kroatsche en Sloveensche volk ge vormd heeft, blijft er geen reden meer bestaan tot onrust. Namens de regeering. die onder mijn leiding staat, is mijn eerste woord een oproep tot mijn medeburgers en tot de overheden, om de koninklijke regeering bij het volbrengen van haar eerste taak namelijk handhaving der orde in het binnenland en den vrede met het buitenland, te ondersteunen. Ik doe een beroep op de vaderland - Zie vervolg hiemeven. OOST VLAANDERENS BEDEVAART naai onder de Hooge Bescherming var» Z. H. Exc. Mgr. den Bisschop van Gent OP ZONDAG 25 MEI 1941. Doel Bidden naar de inzichten van Z. H. den Paus Pius XII dat herle- ve een waarachtige geordende en be stendige VTede Ann de zieken die zich tijdig (vóóf 15 Mei) bij het Comité zouden aan gemeld hebben, zal plaats voorbehou den worden. "PROGRAMMA t 1. Algemeene Communie, elk in zijne parochiekerk. In de Basiliek van Lourdes-Oostakker. zal ook om 7 ure, een Communiemis opgedragen wor den door Z. E. Pater Joliet. S.J., Rec tor van de Basiliek. 's Namiddags BEDEVAART na.ir Oostakker, ons Vlasmsch Lourdes, onder 't geleide van Z. Hoogw. Exc. Mgr. den Bisschop van Gent. AI onze Bevcvaarders zijn vriende lijk verzocht deel te nemen aan deze openbare hulde van volledig betrou wen op God en Maria. Zij brengen mede kenteekens en handboek der Bedevaarders. Vlaggen en Vaandels der Dekenijen Vlaggen en Vaan dels zal men slechts mogen ontvouwen in de dreef van 't kasteel. De jonge dochters brengen hun wit ten sluier mede en maken een bijzon dere groep uit in den stoet en in de Processie. 2. 3 u. Bijeenkomst van al do Bedevaarders in de Dreef van het Kasteel. Met de vlaggen Voorop en onder het zingen van «Te Lourdes op de Bergen gaat men stoetsgewijze naar de Grot. Groei ana •4}.* k Vrouw. Rozenkrans en Lofzan-ja*. 3. 3.30 U SERMOEN aa„ de Grot door Z. Hoogw. Exc. Mgr. Cop- pieters. Bisschop van Genf. 4. 4 u. Pontificaal !.jOF in open lucht vóór de Basiliek door Z. Hoog- weerdige Exc. Mgr. den Bisschop. Na hel eindigen van 't I^of Solent- neele Processie in het Heiligdom van Lourdes. Al de mannen zijn vurig ver zocht er aan deel te nemen. Aan, de Grot zegening der Zieken, en daarna Zegen met *t Allerheiligste van op de Grot. sche gevoelens der Zuidslavische bur gers om van alle betoogingen af te zien. die onze betrekkingen met onze buurlanden waarmede wij eveneens in vrede en vriendschap blijven, in het gedrang kunnen brengen. Ik berzoek u, u niet tot onbedachte maatregelen te laten verleiden of aan ophitsers, van welke zijde deze ook mogen komen, gehoor te geven. Wij willen ons zelf blijven, waardig en on afhankelijk. Onvoorwaardelijke orde en w.inrdigc houding zijn de eerste voorwaarden, willen wij de taak,waar voor wij staan, met succes ten einde brengen.» DE LEDEN VAN DE VOORMALIGE REGEERING AANGEHOUDEN In verband met den staatsgreep zijn de voormalige leden der regeering tij dens de eerste ochtenduren van 27 Maart gevangen genomen. Volgens het agentschap Avala» verliet in den afgeloopen nacht prins- regent Paul met ziin gezin, op eigen verlangen, de Zuidslavische hoofdstad teneinde zich na ar Athene te hegeven. KONING PETER LEGT DEN EED AF. Belgrado, 28 Maart. Koning Pe ter II heeft .hedenmorgen in aanwezig heid van de leden der regeering den eed afgelegd voor den patriarch der Servische orthodoxe kerk en de gees telijke hoogwanrdigheidshekleeders. HET ONTSIAG DER REGENTEN. Pravda- meldt het volgende De drie regenten prins-regent Paul dr. Stankovitsj en dr. Prerovitsj zou. den bij gelegenheid van hun ontslag, aan koning Peter II volgenden brief gericht hebl>en Majesteit, wij begrijpen de ge gronde motieven uwer beslissing in deze moeilijke oogenblikken voor oni volk om de koninklijke macht zelf in handen te nemen. De koninklijke re genten stellen hun ambt te uwer be- schikking».

De Volksstem | 1941 | | pagina 1