'T FEEST VAN O. L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN DE VERDUISTERING Dultsch Legerbericht De Prijsregeling en de Prljskontrole Voor teruggekeerde krijgsgevangenen De Japansche minister Matsoeoka bij den Paus Vrij Betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland TOESTAND IN JOEQO-SLAVIE De taak van den h. Romséealssecretaris- generaal van Binnen- landsche Zaken VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 3 on VRUDAC 4 APRIL 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVllle JAARGANG NUMMER 40 Uitgave vu de S.M. De Vooruitgang Kerlutrut 9, Aak». HandtUreg. Nr 1248 Poa»d>ekrd«ning J. Vu Nuffel Nr. 138559 Beboer cn Redactie Kerkitraat 9 Aakt. TeWooo 114 Publiciteit busten het Arrondiuemeat AALST Belgisch Hava* Agtnhdup, 15, Ad. Max Laan, Brauel Heel delicaat en tevens zeer be- Ellce hamerslag welke het slachtoffer teekenisvol plaatst de H.Kerk het feest op het Kruis vastspijkert, is al» van O. L. Vrouw van zeven Weeën opj'n scherp zwaard in eigen hart... maar den Vrijdag vóór de goede week Ze is Offeraarster met den Offeraar Want met het Goddelijk Moeder- Gebroken, verpletterd door het naain- schap te aanvaarden, aanvaardde loos leed slaat in haar fiks ten hemel op, de lichtvolle vlam van offergeest bij 't pijnlijk scheiden «Vrouw zie daar uw zoon welk een ruil Joannes met Jezus... het schepsel met den Schepper f... Maria het beginsel in het lijden en de medeverlossing door het lijden. Ze baarde weleer haar Goddelijk Kind, zonder pijn of smart, en ze ver dient dat men haar geluk wenscht om dit voorrecht haar uitsluitelijk eigen, als aan de Gezegende onder alle vrouwen..., maar hoe heeft die pijn en die smart zich daarna op Maria ge wroken 't Is tijdens het Lijdensdrama van Jezu9, dat de purpere passiebloem wel ke sedert drie en dertig jaar verborgen en geheimzinnig bloeide in de ziel van Maria,... voor goed op 'n smartvolle wijze ging openbloeien. Het is niet mogelijk het drama van Calvarië te overwegen, zonder de H Maagd bij elke omstandigheid van dit rouwvol gebeuren te zien optreden. Bij eiken brutalen kreet van haat en wrok naar den hemel geslaakt door een misleid en misdadig volk., bij eiken striemenden geeselslag hoort men tel kens dezelfde echo trillen hoe heeft Maria bij dit alles vreeselijk moeten lijden» Welk 'n droeve tragiek in die da gen f... bij de afwisseling van vrees,... hoop,., angst,... ontmoediging en onbe schrijfelijke kwelling die allen op beurt de ziel van O. L. Vrouw overweldigden. Zij is daar tijdens de ondervra ging van den heidenschen rechter Haar blikken bestudeeren dit stroef cn harde gelaat.., ge leest er op de goe de bedoelingen, maar zij ontwaart even eens vrees en zwakheid die stilaan tot lafheid zullen leiden. Ze aanhoort de beschuldigingen Doch haar smart... haar lijden zullen vruchtbaar zijn Indien God wilde dat de H. Maagd1 staande de hevigste droefheid verduurde, dan was dit niet alleen om in het Bitter Lijden van zijn Zoon 'n straaltje van ontroerende en pijnlijke poësie te bren gen I Nergens leest men een verhaal in de geschiedenis der menschheid die zooveel tranen heeft doen storten f... Maar het gaat hier niet om het bereiken van een theatraal effect. Het gaat hiet om do zielen Ze doordringen... ze bekeeren... volmaakter en heiliger ma ken f De tranen die gevloeid hebben en nog immer vloeien aan de voeten van Deze welke de christene eeuwen heb ben genoemd De zoete nood Gods - de Vrouw - de 'Moeder van Smarten de «Maagd van medelijden» wisschen do fouten uit, vermurwen en verteede ren de harten en de gemoederen om ze te veranderen en te vernieuwen Er zijn menschen die meer geraakt worden door de droefheden van de Moeder, dan door den dood van den Zoon Ze blijven stti staan voor het Kruis en hun blikken gaan instinktmatig, rechtstreeks naar die wondervolle Vrouw zóó zacht, zóó goed.... zoo onschuldig, zóó beminnelijk en toch Pantserafderlingen Van het Duit sche Afrika-corps namen op 31 Maart tijdens een otnvangr ijken verkennings tocht in Noord-Afrika. ia samenwer king met het Duitse he en Italiaansche luchtwapen, een vooruitgeschoven steunpunt en «tellingen van den vijand in bezit. Vijandelijke tegenaanvallen bleven zondeT gevolg. Er werden tal rijke krijgsgevangenen gemaakt er vele Britsche pantserwagens en vrachtauto's verden tijdens de ge vechten te land en door luchtbombai dementen buiten gebruik gesteld. De vijand trok zuh in allerijl op Agada- bia terug. De eigen verliezen zijn ge ring. Een onderzeeboot, onder bevel tegen haar onschuldigen Zoon Hij zóó eindeloos bedroefd en beproefd verleidt de menigte..., hij wil koning! Hun hart gaat naar het hare in een worden...» en dan de wilde kreten van spontane opwelling van diep medelij- 't bedrogen volk dat alles goedkeurt den,... en Maria brengt die harten tot lij- Toch vindt de Landvoogd in Hem Jezus den Man van alle smart geen schuld En Maria herademt..., den l ze klampt zich vast aan deze laatste! En welk een voorbeeld f... De straal van hoop in het rechtvaardig- mensch veelal wreed,... égoïst wraak- heidsgevoel van den rechter. - Maar zuchtig... had zulk een voorbeeld noo zijn goede gevoelens begeven weldra dig voor de woeste kreten van het volk en Nooit heeft iemand geleden zooals nog meest van zijn verwaande en af- Christus en Zijn Moeder f... wie wordt niet bewogen toen hij Jezus ziet ster van luitenant-kapitein Her- bert Schuiten, bracht in den Noord Atlantischett Oceaan, vijf vijandelijke schepen, sara^n 33,300 ton metende, en voor het meerendcel in convooi varende, tot tinken. Voort dient men rekening te houden met de torpedee ring van een ander groot stoomschip. Aan den ingang van het St Georg- kanaai vernielden vliegtuigen van een gevechtsescader onder bevel van M joor Ulbricht, zes groote tankschepen van samen 42.000 ton. Een ketting van dezelfde formatie, onder leiding van ecrste-luitenant Muenz, viel, 7 >oals reeds werd ge meld, een vliegveld aan de Britsche Zuidkust mei buitengewoon succes aan. Hierbij v erden bommen geplaatst op loodsen er andere gebouwen en 24 vliegtuigen werden met zekerheid op den grond vernield. Andere ge- echtstoestellen bescha digden zeer r aar 5 groote handels booten. Andere bombardementen waren geri| Newquay Noch bij dag. noch bij nacht, wer den vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland opgemerkt. ïricht tegen vlieghavens c» fk' Midlands. gunstige leiders Wat heeft Hij dan misdaan dat Hem zóó haten vraagt ze zich wijl men van alle kanten Zijn kruis dood afeischt. En toen de Verlosser terug op het verhoog verscheen na de ven... wijl Maria Hem vertroost Uit den mond van beiden kwamen zeslechts woorden van goedheid en ver- ORGANISAT1E VAN DE OVERHEIDSORGANEN In het Staatsblad is een besluit ver schenen, houdende organisatie der overheidsorganen voor prijsregeling en prijzenkontrole en omschrijving hunner bevoegdheid. Voor het vaststellen van prijzen en loonen de provincie-gouverneurs, wanneer de prijzen slechts voor een plaatselijk be: rensd gebied van be- lang zijn, de burgemeesters van ge meenten met meer dan 50.000 inwo ners en wat de overige gemeenten be treft, de arrondissementskommissa- rissen zijn gemachtigd prijzen cn huur- en pachtbed ragen van grondeigen- Zj° dommen, woningen. handelshuizen vast te stellen, alsmede afwijkingen geving f De mensch heeft aanschouwd, ge hoord... nagedacht en hij werd er bij ontroerd... bij dien aanblik van zede- geeseling. lijkc grootheid die hij nooit kende I geheel misvormd en met bloed bedekt Hij vond dit alles zoo mooi f. zoodat de landvoogd bewogen Hem hemelsch verheven, en de Man met d aanwijst „Ziedaar den Men** Moeder van Smarten leerden hem moe- m„ximumprjj7en en bedragen toe wie zal ons de vreeselijke ontroering dig te zijn in tegenspoed,... eigen leed tc staan beschrijven onder dewelke het hartvergeten om 't leed van anderen te en de ziel van Maria alc gebroken wor-j heelen..., hij leerde uit ter harte te ver-1 den Gods Almacht alleen kan kier geven en lief te hebben om - Hen» Die den dood van Maria verhinderen I geen maat stelden in hun liefde voor Doch haar moederliefde is sterkerons dan de dood I Bij alles is ze tegen-Meer dan ooit is de vereering van woordig... met 'n stalen wilskracht aan- Maria's Smarten actueel om naar haar schouwt ze Jezus dragend zijn Kruis.., voorbeeld gelaten en moedig het lijden Ze volgt Hem naar den akeligen berg te dragen Dcnderzooo. Men verneemt uit welingelichte kringen De krijgsgevangenen, die ontslagen werden, zullen op den dag hunner vrijlating hun persoonlijk bezit in Bel gisch of vreemd geld ontvangen. Hun bezit in Rcichsmark, dat af komstig is van besparingen op de sol dij .(de Lagermarken), welke zij bij het verlaten van het kamp ontvingen of de Rcichsmark welke zij in particu lier bezit hadden en die bij hun aan komst in Duitschland werden gedepo neerd, zullen volgens een nieuwe be paling van het beshlir der kampen door de bemiddeling van het Roode Kruis te Brussel, met een maximum van 80 RM. per maand aan hun parti culier adres worden uitbetaald. Wat de na de kapitulatie ontvan gen bedragen betreft, welke als oor logsbuit werden ingehouden, moet de vrijgelaten krijgsgevangene zich met de hein destijds overhandigde kwip ting tot het Ministerie van Financien. Ie Directie, 5de Bureau te Brussel wenden. van ver- In het belang van de naleving de bepalingen ten aanzien vnn de duisterirr DONDERDAG 3 APRIL i941 Zonsopgang 7,16 u. Zonsondergang 20.1 7 u. VRUDAG 4 APRIL 1941 Zonsopgang 7,13 u. Zonsondergang 20,19 u. Ecrite kwartier 5 April Volle maan 11 April De prijzenkontrole wordt door den koinmissaris voor prijzen en loonen en onder zijn leiding en volgens zijn on derrichtingen door zijn lasthebbers de provinciegouverneurs, de atron- disscmentskomnisso rissen en, in de agglomeraties, door de hiertoe aange duide burgemeesters, waargenomen. (Vervolg van 2de Bladzijde.) Rome, 2 April. De Japansche minister van Buiteolandsche Zaken. Matsoeoka, werd zooals reeds in het kort werd gemeld. Woensdag ochtend door Paus Pius XII in audiëntie ont vangen. Rond 9 uur verlieten de Ja pansche minister en zijn gevolg in drie auto's van het Vatikaan de villa Ma dame in de richting van de Pauselijke verblijfplaats. In de Clernentijiwche zaal. waar de te Rome studeerende Japansche seminaristen zich hadden opgesteld, werd de heer Matsoeoka door een Japansch priester in de Ja- pansche taal begroet en dan door een geheimen hofbeambte naar de pause lijke bibliotheek geleid, waar de H. Vader hem opwachtte. Paus Pius XII overhandigde den Japansche») minis ter een gouden medalje van zijn pon tificaat. Het onderhoud duurde iet» meer dan een uur. Vervolgens stelde Matsoeoka zijn gevolg voor en bracht een bezoek aan kardinaal Maglione. Na besprekingen, die ongeveer 1 uur duurden, verliet de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken met het gebruikelijk ceremonieel om half twaalf het Vatikaan. Kort daarop bracht Kardinaal Mag lione een tegenbezoek in de Villa Ma dame. Na de ontvangst van Matsoeoka verleende de Paus de gewone openba re audiënties, talrijke Duitache en Ita liaansche militairen werden opge merkt. Ook de Japansche seminaristen werden ontvangen. Bij deze gelegen heid sprak hij de Japansche semina risten toe en drukte zijn tevredenheid uit over het onderhoud met hun mi nister van Buitenlandsche Zaken. Hij verheugde zich, dat zij een bekwamen minister van Buitenlandsche Zaken hadden, en verleende hun verre vader land zijn zegen. Brussel, 2 April (Belgapre**). De nieuwe Secretaris-Generaal van het ministerie van Binnenl&ndsche Za ken. de h. Rottisée. heeft Woensdag een kort bezoek gebracht aan de hoofdstad cn i4 nog denzelfden dag naar Hasselt teruggekeerd om de loo- pende zaken in f het Provinciebestuur aldaar te regelen. Tijdens het onderhoud dat bij even voor zijn vertrek toestond, verklaarde de nieuwe aangestelde secretaris-ge neraal dat zijn eerste groote taak hot aanstellen van nieuwe burgemeesters zal zijn in vervanging van de in uit voering van het besluit op de bestrij ding der veroudering der adminidtre,- Zic Vervolg hsern*ve«v SINDS I APRIL INGEVOERD Berlijn, 2 April. De Rijksminis ter voor Ekonomische Zaken, heeft met ingang van I April 1941, de be perkende bepalingen op deviezenge- bied in Het betalingsverkeer tusschen het Duitsche en het bezette Nedei landsche gebied, opgeheven, nadat zooals bekend is reeds eenige maan den geleden verzachting van de bepa ling doorgevoerd waren. Thans bestaat aldus het vrije beta lingsverkeer tusschen het Duitsche Rijk en het Nederlnndsche bezette ge bied en omgekeerd. Zonder bepaalde deviezenvergunning kunnen op elk ge bruikelijk terrein betalingen voor on verschillig welk doel, uitgevoerd wor den. Ook het medenemen van beta lingsmiddelen is niet meer aan bepei- king onderhevig. Het totnogtoe bji de Duitsche Verrechningskasse gehou den Duitach-Nederlandsche verreke- ningsconta wordt op 31 Maart 1941 afgesloten. In guldens luiden de beta lingsmiddelen en vorderingen behoe ven niet meer aangegeven of overge dragen te worden. De waardeverhou ding van 100 gulden 132.70 Rm. blijft behouden en zal in de toekomst zoowel in het Rijksgebied als in het bezette Nederland sche gebied als grondslag van omrekening dienen. tieve kaders aftredende gemeentebe stuurders. De noodzakelijkheid van een strenge toepassing der besluiten inzake de ravitailleering zal hierbij on der het ooj worden gezien. Tegen de burgemeesters die de ravitailleerings- rnaat regelen niet toepassen, de ravi- Uil'ecrinf sa bot eer en of onvoldoende steunen en uitvoeren, zal krachtig op getreden worden.Hetzelfde geldt voor de rijkswachtérs. Men zal thans de resuhaten dienen af te wachten die de or.iangs opgerich te administratieve rechtbanken zullen opleveren. HET DUITSCH STANDPUNT IN ZAKE DE TOETREDING VAN JOEGOSLAVIË TOT HET DRIEMOGENDHEDENPACT BERLIJN. 31 Maart (Belgapress)'. In de Wilhelmstra«se werd doof buitenlandsche journalisten de vraag gesteld of het waar is, dat te Belgrado de antiduitsche elementen de overhand hebben genomen, zoodat de toetreding van Joegoslavië tot het driemogendhe- denpakt van geen beteckenis nicer is. Langs Duitsche zijde werd in dit verband, alsmede omtrent het van kracht blijven vnn het driemogendhe- denpnkt geen «telling genomen. Men herinnert er slechts aan dat Joegoslavië zijn handteekening vrijwillig onder het toetredingsproblcem geplaats heeft en dat met de onderteekening de to»Hr«s- ding van Joegoslavië wettig is. Reda- twistingen over ratificatie of niet-ratifi catie zijn daarom overbodig. Duitsch land kan zich niet uitlaten wat betreft het feit of de Joegonlavische regeering van haren kant het pakt naleeft of nieL Dit is alleen de zaak van die regeering. De andere vraag, of men te Berlija iets afweet van een officieele verkla ring der regcering van Belgrado werd ontkennend beantwoord. BELGRADO. I April (Belgapress speciaal). De Engelsche Minister vsn Buitenlandsche Zaken. Eden, is hedenmorgen te Belgrado aangekomen Men is hier van meening dat Eden door generaal Dill werd vergezeld en men acht het mogelijk, dat hij reeds contact heeft genomen met de Joego slavische regeering. BERLIJN. I April. Heden ver klaarde men in de Wilhelm»* rasse, het vanzelfsprekend is, dat het Reich op het oogenblik in nauw contact staat met al zijn bondgenooten. voor wat betreft de gebeurlenissen, die een ge vaar voor de stabiliteit in 't Europeesch zuid-oostelijk gebied Zouden kunnen beteekenen, stabiliteit waaraan Duitsch land zeer groot belang hecht. ROME, I April (Stefani). Het agentschap Stefani meldt, dat de acti viteit van Eden in Joego-Slavië niet al leen tot doel heeft in rechtstrceksch contact te komen met de vertegrnwoor- digers van het nieuwe Joego-Slavische regime, doch in de eerste plaats de mi litaire en strategische mogelijkheden Ie onderzoeken van een gemeenschappe lijke Engelsch-Griekseh-Jocgo Slavi sche actie, waarvoor de aanwezigheid van generaal Dill het bewijs levert. ROME. I April. In plaatselijke politieke kringen wordt heden opnieuw vastgesteld, dat Italië het verder ver loop der gebeurtenissen in Joego-Slavië met groote gereserveerdheid volgt. De Italiaansche gezant heeft opdracht ge kregen aan de Joego-Slavische regee ring uitleg te vragen over de afzonder lijke anti-Italiaansche incidenten. die In verschillende plaatsen in verscherp ten vorm plaats vonden. Tot nu toe werd echter nog geen algemeen protent ingediend. Men legt er den nadruk op. dat het thans de taak is der Joego-Slavischa regeering duidelijk haar houding te be palen ten opzichte van de asmogend- heden Sofia. I April. De door vreemde persagentschappen verspreide geruch ten over een zoogenaamde algemeene mobilisatie in Bulgarijen zijn uit de lucht gegrepen. Hierover is in de Rulgaarsche hoofdstad niets bekend. Berlijn. I April. In plaatselijke politieke kringen heeft de reaktte van de nabuurlanden op de gebeurtenissen in Zuid-Slavië levendige belangstelling gevonden. Te Berlijn stelt men vaat^ dat de met Duitschland bevriende na ties de politiek van Belgrado niet kun nen begrijpen. In de Wilhelmstraase verleemt man, dat de buurtstaten van Z.\iid Slavic met de rijksregcering natuurlijk in nauw-, verbinding staan, lp hoeverre Bulgarije ingevolge den h'udigen toestand ge dwongen is maatregelen te treffen, kan men te BerJrjn nog niet bepalen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1