Lolerij WINTERHULP DE BOETSEERDER DER SMART jrjjti.'L ■I Nog het geboortecijfer Nieuwpoort Verstrekking van Maaltijden aan Werklieden en Bedienden OPGELET TOEKOMENDE ZATERDAG TREKKING _L_L i i WOENSDAG 16 APRIL. Woe»», dag dcr PiAtckwcek. (Venite. bene dicli) Gloria 2e Gebed voor Kerk of Paus. Dan alles gelijk op Pa'schcn. DONDERDAG 17 APRIL Don derdag der Paaachweek. (Vitricem). Gloria Gedachtenis van den H. Anicc lu». Dan alle» gelijk op Paschen. Doornijk Ie Gedachtenis van den H. Landry. HET BLOEMENFEEST TE DOOR- NIK EEN SUCCES. Het traditin neele en meer dan honderd jaar oud bloemenfeest van Doornik, de bloe menmarkt van Goeden Vrijdag, werd al» naar gewoonte Vrijdagmorgen ge houden op de Quai Dumon. Ondanks de groote moeilijkheden hadden een dertigtal Gentsche tuin bouwers er aan gehouden hun bloe men uit te stallen. Planten, gesneden- en kunstbloemen hadden de kaai om- getooverd en er heerlijke lêntestem- ming gebracht. Al de rommel, die aan de Arsenaal- knai was tentoongesteld bracht er de plezante noot in. Het gemeentebestuur heeft meer dan 2.000 fr. prijzen aan de tentoon stellen toegewezen, terwijl de hande laren tevreden waren over den afzet. OP 20 APRIL EEN TELLING VAN DE BEBOUWDE GRONDEN In het Staatsblad verscheen een Be sluit. luidend als volgt Lr zal op 20 April 1041 een telling worden gehouden van de beteelde op pervlakten. die aan de landbouwtel ling van Mei 1941 zal voorafgaan. Onder beteelde oppervlakte dient verstaan al de gronden voor land bouw- en tuinbouwgebruik (teeltgron- den, tuinen. maai- en weilanden, boomgaarden en boomkweekerijen de bosschen niet inbegrepen). Zijn uitgesloten van de telling 1. de lusthoven 2. elke tuin van minder dan 3 aren, palende aan een gebouw. Zijn verplicht voor deze telKng aangifte te doen. de natuurlijke of rechtspersonen die. op 15 April 194? minstens één are rxploiteeren of voor nemens zijn het te doen. van de in ar*. 2 vermelde gronden. behoudens de voor de tuinen voorziene uitzonderin gen. Naar aanleiding van eene statistiek over het geboortecijfer, schijnt het ge- wrnscht de aandacht op een belang rijk punt te trekken. Die kwestie, die periodisch. bij het verschijnen van statistieken besproken wordt, gaat ons erachtens, en droevig genoeg, geen stap vooruit, omdat de cenige praktische menschelijke oplos sing in de schaduw gelaten wordt. Die oplossing is. van het standpunt der menschelijke medewerking al thans, (er is ook een godsdienstig oogpunt), de zeer noodige sociale or ganisatie. voor alle standen, volgens de Encyklieken (en geen andere). Daartoe deed men weinig. Wel te verstaan en terloops gezegd, die socia le kwestie is niet te nemen voor haar onderdeel de arbeiders kwestie.Hiei deed men veel. omdat het moest; doch 't wa> onvolledig, ten aanzien van het ECHTE probleem. Om die reden viel de zoogezegde demokratie. Onlangs werd geschreven dat in sommige landen. de XXe eeuw. de eeuw van het kind daar tot haar recht kwam. Jawel, maar ook daar ging eene sociale organisatie dit voor op of er inec gepaard. Men had bij ons cjus niet begrepen wat er in die landen gebeurde Of beter, men heeft er geen gevolg aan gegeven. Als gevolg van het niet beseffen van eene echte oplossing, die op eene oorzaak steunt, komt men altijd terug tot voorstellen die tot weinig leiden, en den toestand eer rekken dan ver beteren. 't l^oopt al uit op stoffelijke hulp. Goed in grooten nood. Maar 't geldt hier een psychologische noodtoestand De beste hulp die hier kan verstrekt worden is de mensch in een toestand te plaatsen, waarin hij zich zelfstandig omhoog kan werken. Dit vereischt goed ineen gestoken hooger. philoso phisch., onderwijs en sociale organi satie. Buiten het gepast loon. zal in on derhavige kwestie bijhulp niet veel positiefs uitwerken. Want. waar men aan lijdt is de te groote onzekerheid voor den dag van morgen. Dat staat wel in verband met de stoffelijke mid delen. inaar niet zoozeer kwantitief (kwestie van meer), dan wel klalita- ticf (kwestie van beter: bijv. werkqe- legen»eid, vaste munt. Anders gezegd, een jong paar helpen bij installatie,»!* de man tc veel kansen heeft werkloos te vallen, is maar half werk. DK BKVOI .KING VAN SLOVA- KI JE. Volgens de gegevens ver strekt door het stnntsbiireau voor sta tistirk telde Slowakije op 15 Decem ber jl. 2.653.564 inwoners, waarvan 88.951 Joden. Op het Slownnksche stantsgebied staan 471.042 huizen met 617.344 woonstgelegenhcden. De hoofdstad van het land telt I 38.000 inwoners. Dit is 15.000 meer dan bij de volkstelling van 1930. In Presburg leven 15.060 Joden. Na de hoofdstad Presburg komen op verren afstand Tyrnau met 25.813 inwoners;Preschof mei 24.363 inwoners Neutra, met 22.526 inwoners; Sillcin met 18.751 inwoners; als mede Rosenberg met 15.479 inwoner" Slowakije heeft 34 steden, waarin 5000 u 10.000 men- schen wonen. De korporatie m Visch en Vissche- rijprodukten is in werking getreden en heeft volgend ontwerp van prijzen lijst bekend gemaakt per kilo 1. Schuilen. Platjes en Botjes. 10 cm. en min 15 cm. tegen 8 fr. 2. Plat visch. 15 en min 20 cm. tegen 11 fr. 3. Schuilen, 20 cm. en mm 30 cm. tegen 14 fr. 4. Platvisch, 30 cm. en meer 20 ft. 5. Schuilen. 30 cm. en meer 18 fr. 6. Bots, 30 cm. en meei 16 fi. 7. Poers 6 fr. 8. Knorhaan 6 fr. 9. Rog (kleine) 5 fr. 10. Rog, I k. tot en 2 k. 8 fr. I I. Rog. 2 k. en meer 12 fr. 12. Tong. 75 gr. en min 110 gr. 15 fr. 13. Tong. I 10 gr. en min 150 gr. 25 fr 14. Tong, 150 gr. en meer 40 fr. 15. Tarbot en Griet, tot 750 gr. 20 fr. 16. Idem. 750 gr. tot I 1/2 k., 25 fr. 17 Idem. I 1/5 k. tot 3 k. 30 fr. 18. Idem. 3 k. en meer, 50 fr. 19. Wijting. 4 en grooter in I k. 10 fr. 20. Idem. 5 en kleiner in I k., 5 fr. 21. Gol. min dan 500 gr., 5 fr. 22. Gol. 500 gr. tot 2 kg.» 10 fr. 23. Gol. 2 k. en meer, 15 fr. 24. Pietermannen, 20 fr. 25. Haring volle. 13 ff. 26. Haring (ijle), 10 fr. 27. Sprot. (gew. grootte) 10 fr. 28. Sprot (kl. enmin den '5 mm.) 5 fr. Garnalen gew. (gekookt), 10 fr. Idem kleine (gekookt) 5 fr. Idem (ongekookt), 6 fr. DF. WERKGEVERS MOGEN GEEN GERANTSOENEERDE WAREN AAN HUN PERSONEEL LEVEREN DER We herhalen het Het bijzonderste wordt hier verbeten in de menschelij ke medewerking (op sociaal gebied). Anders gezegd dr sociale organisatie voor ALLE STANDEN. Deze zou de menschcn een riem onder het hart steken, door hen een praktisch en ren- deerend doel te doen nastreven. In plaats van 80 proletariërs en 20 bezit ters, zou men dan tot 80 bezitters en 20 proletariërs komen. F.n dan ook mocht men vrede verhoopen. X. TWEE PERSONEN MET BLIND HEID GESLAGEN TE DENDERMONDE De ophefmakende zaak van vergif - tigden alcokol van Kortrijl die in het Arrondissement Dendcr-lnde reed* j te St Nikolaas en te r Haasdonck' slachtoffers maakte. komfjzich thans ook te Dendermonde zelf te veropen baren. Remi Van Damme, handelaar.Dijk- straat. en Jan Calbrecht, Molenstraat, beiden te Dendermonde, die verschei dene borrels van den vergiftigden al cohol dronken, werden met blindheid, geslagen. Eerstgenoemde schijnt er het ergst aan toe en verkeert in zorgwekkonden I toestand. STEMPELS IN CAOUTCHOUC EN IN TKOPER t. verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aalst. Het Parket van Dendermonde heeft geval b moeid. en nam in een«* herberg di zich onmiddellijk met let geval be-' Bogacrdstraat reeds verscheidene fles- schen van het doodelijl vocht in be slag. DOOR JEF SCHEIRS 25ste Vervolg. Er moeten alle soorten menschcn gijn. Speeke I.. Want als ze allemaal gelijk moesten zijn... Dan zou de een den Anderen niet meer kunnen foppen, milliard he Robben. ...Fk weet niet... Ik ben niet ge leerd en dat is mij weer zulke bierfilo- •ofie. Zeg. Gerard, zei Speeke ineens ernstig en zacht, roep ik niet tc hard en mank ik u niet moe. jongen Neen. neen ge verkwikt me. gei Gerard vroolijk.. Ik lach zoo gaar ne. Speeke en hij keek naar hem met de oude blijde genegenheid van vroe ger. Want die vraag teekende hem in eens weer den echten Speeke een man roet ondoordachte woorden er uitgeflnpt om lach te wekken de man met zijn spontane emoties, even spontaan uitge- aproken. de kommerlooze mensch met zijn joviale ruwheid. zijn ongedoken hartstochten, met zijn straatachtig la waai en kinderlijke goedheid, het alles cr uitgulpcnd onder den indruk van het eene oogenblik. Speeke was en zou blijven de uit spattende natuur zonder diepte, zonder vast levensfundament, de vrije zorge- looze vagebond naar geest en gemoed, de vrijbuiter naar de ziel. Speeke. gij gaat er nog altijd even los over, zei Gerard, vroolijk hem aankijkend. Ge moet doen gelijk ik... Gij beiden liept altijd met uw kop op der) grond. Daar is het milliard niet te zien.. Ge inoet omhoog kijken vlak in het plezier en in het leven... Robben, die zal nog uitdroegen Zoolang ik leef toch niet, zei Robbln traag en op zijn gemak... Als ge vrouw en vier kleine kindjes hebt. zooals ik, Speeke. zoudt ge ook zoo gemakkelijk en leutig niet milliaren f Denkt ge dat ik gek ben Zóó dom niet hoor van te trouwen I... Ik trouw tien keeren liever met een tonnc bier... Die rolt ge uit den weg. En een vrouw Daar zit ge mee vast... Weet ge wat voor eene ik zou willen zoo een ouwe schatrijke en dan nog op twee condities I Ze bekeken hem en lachten. Dat ze mij alles overlaat en niet te lang leeft Ja, Gerard, zeg, door aan oude madammen te denken, denk ik aan die Luiksche Kat Ten de Medicis. Ik heb er nog een tweeden keer tegen gesproken toen ik mijn onverkochte tableaux ging inpakken... Ze had uw Weemoed gekocht, zei ze, en ze zou hebben willen schreeuwen omdat ge het ander terug deedt sturen. Het was een edelvrouwe, Spee ke.. een burggravin. Ik heb het nog gedacht dat er een soort adeldom aan haar gezicht hing... Het was zeker daarom dal ze zoo preekte over mijn zondcwir.ke!.. Ze heeft nog drie doeken Van Robben ge kocht. Zoo Dan was het nog goed geworden op het einde 7 Beter dan ik verwacht had, zei Robben... God zij gedankt. Ha... ik ben zelf bHj in uw plaats knikte Gerard. Gerard, het is toch ongeschonden thuis geraakt Ja. ja. Speeke f... Maar ik heb 'spijt dat het in mijn atelier staat... Ik had het nu liever hier op mijn kamer gehad. Het geeft me altijd zulke mooie emoties, als ik het bekijk. Willen Robben en ik het boven halen Het kost maar een wooid hoor Speeke stond al recht. Zoudt ge inderdaad willen? zei Gerard, verblijd om het vooruitzicht zijn beeld hier tr zien en ook om die snelle bereidwilligheid van zijn ouden vriend. Willen willen, milliard Dat is nu ook een vraag 1 Het zal niet gaan. Speeke het weegt te zwaar I Onderstaande regelen zijn bedoeld om te vermijden dat de onderrichtin gen, betreffende het inrichten van Cantines voor werklieden en bedien den door de besturen van nijverheids en handelsondernemingen. verkeerd opgevat worden. Vooreerst dient opgemerkt, dat de werkgevers slechts verstrekkingen van maaltijden en niet van «/erantsoeneer- de waren ten voordeele van hun per soneel mogen inrichten. De verdeeling hiervan moet uitsluitend door bemid deling van den regelmatigen handel geschieden. Van een anderen kant. is bij vergis sing door sommige bladen gemeld dat de werkgevers aanvraagformulieren, model 5, konden verkrijgen bij den Dienst voor de distributie en de voor raden. Deze formulieren moeten bij den gemeentelijken Ravitailleerings- dienst aangevraagd wo'rden. Verder, moeten de belanghebbenden de aan vragen. model 5. niet overmaken aan het Ministerie (36a. Nijverheidsplein, en niet nr 5) daar de plaatselijke ra- vitailleeringsdienst daar voor zorgt. De aanvragen, afzonderlijk opge maakt per produkt, moeten bij de voornoemde diensten bekomen, veer tien dagen vóór den aanvang van het rantsoenceringstijdperk waarop zij betrekking hebben. De werkgevers uit eenzelfde ge meente kunnen zich met elkaar ver staan om gezamenlijke soep- of maal tijdenverstrekkingen in te richten en om de globale aanvragen, model 5, doch steeds afzonderlijk opgemaakt per produkte in te dienen. Een bevoorrading zonder zegels is toegestaan voor de eerste twee rant- soeneeringstijdperken van 30 dagen, mits indiening van de aanvragen mo del 5 waarop de hoeveelheden ver eischt voor de normale behoeften van dusdanig tijdperk, evenals het aantal deelnemers moeten aangeduid wor den. De personen die aan het hoofd staan moeten er over waken dat de zegels geregeld binnenkomen, daar de zegels ingezameld gedurende het eer ste tijdperk van 30 dagen voor de her- bevoorrading moeten dienen. Het spreekt van zelf dat voor de volgende tijdperken de zegels evenzoo moeten geëischt worden. Wat betreft het vleesch, het vet.hel meel .enz... wordt den Dienst voor dc Distributie cn de Voorraden. 36a-37. Nijvcrheidsplein te Brussel. mits in diening door den plaatselijken ravi- taillecringsdienst van een gedetail leerde aanvraag. een eerste machti ging tot bevoorrading zonder zege!#, (machtiging A) voor de vermoedelij ke behoeften voor een tijdperk van 8 tot 10 dagen, afgeleverd. De door dezen dienst opgemaakte machtigingen A worden slechts afge leverd door bemiddeling van de ge westelijke marktbestuurders. Dc plaatselijke komiteiten van Winterhulp, kunnen, mits betaling en inlevering van het aantal vereischto zegels, de bereiding van soep en eet malen bestemd voor het personeel van nijverheids- en handelsondememin gen op zich nemen. Deze regeling. welke voorzeker voordeel oplevert wat betreft de re gelmatigheid van de bevoorradingen, kan daarbij nog de formaliteiten, ver eischt vanwege het inrichten van soepverstrekkingen tot een minimum herleiden. JONGEN DOOR EEN SCHOT GETROFFEN Twee personen, zwaar geladen, werden opgemerkt door een Neder- landschen tolbediende zij poogden van Nederland uit, over de Belgische grens te geraken. Op de aanroeping 'bleef een hunner staan; de andere Al- bert Smolders, wonende te Mol, ver- school zich in de bosschen cn kwam korten tijd nadien terug, om den tol J bediende met een mes aan tc vallen. In staat van wettige zelfverdediging vuurde de douanier op Smolders •die in den buik getroffen neerstortte. Het slachtoffer werd per auto naai Mol overgebracht. Wegens den ernst van zijn toestand kon hij niet vei boord worden; Smolders verkeert in stervensnood. BRAND TE ST AGATHA-BERCHEM Een werkhuis van rubber, gelegen aan den Gentschen Steenweg, tc Sint Agatha Berchcm. is door een hevigen brand geteisterd geworden. Toen omstreeks 10 u. 's avonds de brandweer van St Jans Molenbeek toegesneld kwam. hadden de vlam men. ten gevolge van een hevigen wind een groote uitbreiding genomen. Slechts na acht uren hard werken slaagde men er in het vuur te bedwin gen. Van het werkhuis blijven nog slechts enkele muren rechtstaan. BELANGRIJKE DIEFSTAL TE ST JANS MOLENBEEK Gedurende de afwezigheid van de echtgenooten B. Raoul. wonende dc Ribeaucourtstraat te Sint Jans Molen beek, zijn tusschen 20 en 23 u. brutale dieven door middel van valsche sleu tels in hun woning gedrongen, t Al de meubelen werden doorzocht Een ijzeren koffertje inhoudende ,57.500 fr. in biljetten van 1000. 500. 100, 50, 20 en 5 fr. en voor 45.000 frank juweelen,. edelstecnen en echte parels, werd door de schelmen buit gqmaakt. Klecdingstukken, eetwaren conserven, enz. werden insgelijks door de nachtridders meegenomen. Klacht werd bij de plaatselijke po litie ingediend. Een streng onderzoek werd geopend. Het moet gaan niet bestaat niet meer den dag van vandaag. Hoeveel weegt het Ik heb voor honderd veertig ki los betaald op mijn vrachtbrief. Kom Robben, ga mee Eer Gerard nog iets kon zeggen aan den voortvarenden Speeke, greep de ze Robben bij zijn arm en trok hem mee dc kaemr uit, naar den trap toe. Hij voelde zich blij en lag te luiste ren. Hij hoorde Speeke praten beneden, met mama waarschijnlijk... Want hij hoorde meteen lichte voetjes vlug naar boven komen. Yvonne kwam aan zijn bed. Gerard, zullen die heeren u niet te veel vermoeien vroeg ze bezorgd., zoo een gerucht en een stem van dien eene I Neen. Yvonne, lachte hij haar vroolijk tegen. Het zijn mijn twee oude beste vrienden... En vrienden en vriendschap, als ze echt zijn. vermoeien niet. Ze verkwikken zoo O ja. zei ze peinzend.... echte vriendschap Boet zoo goed.... Maar ze breekt soms zoo gauw Hij merkte dien peinzenden blik. hoorde den innigen toon waar spijt in lag... in oog en stem lag als een be geerte om vriendschap, of een spijt om geknakte vriendschap... Hij voelde als bij veropenbaring hoe in dit meisjes gemoed zoo veel innigheid ongebezigd lag. Gerard, zoudt ge geen glas wijn nemen om u wat tc verfrisschen en te versterken Neen, ik dank u... Gij zijt goed zooals mama I Geef me uw vriend schap Yvonne... Die zal me meer goed doen dan wijn Ze leek een tikje beschaamd en ver legen om de innicheid van zijn oogen. en om de hand die hij uitstak. MIJNARBEIDER VERONGELUKT TE TAMINES In de Charbonnage du Hasard te Tamines heeft een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 47-jarige Triffon Boeckmans. uit Florifoux. heeft tijdens zijn werk een zwaren steen op het hoofd gekre gen. De man was op slag dood. O, die geef ik u gaarne, zei ze. zacht zijn hand drukkend. Dank u. Het is de eerste meis jeshand die ik met diepe vriendschap, druk. Misschien ook de laatste. Dat weet God best, Gerard Mama, en ik. we bidden om uw gene zing I Hij lachte een» weemoedig schoon als om eene aandoenlijke naieviteit. Ook daarvoor dank ik u.. Mama zal het u vergelden als ik er niet meer ben Er drong gerucht naar boven. Ik ga weer naar beneden, zei ze. Zooals ge wilt. Ge moet u anders niet geneeren voor die heeren. Het zijn alle twee beste menschen ook die met zijn lawaai I I ik ga liefst naar beneden... Zie dat ge u niet vermoeit... Ze zullen toch wel zoo verstandig zijn om tc weten dat ze niet te lang mogen blijven. Hebt geen zorg. Yvonnetje Ze bloosde ineens om dat verklein woord dat hem zoo verrassend ontval len was... Het scheen of hij plots zijn /iekzijn vergeten was. Ze bekeken me kaar... Ze schudde haar hoofd en liep weer gauw naar beneden. Hij hoorde nu duidelijk gerucht en luisterde... Zoo vlug niet, hoorde hij Robben kalm zeggen. Milliard I zoo traag niet, riep Speeke. Ge zult me omver duwen I Dat is de wet van het leven f... De een loopt den andere omver I Gerard lag stil te lachen, genoeglijk. De blijde dagen van vroeger vlogen aan zijn herinnering voorbij de oude uitspattingen van den levenslustigen Speeke... hun tochten en ritjes... Alles was voorbij nu... zonder terugkeer. "I Vervolgt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2