Ce Grieksche Legers in Epirus en Macedonië leggen de wapens neer Lentestemming Waar gaat da chocolade heen Winterhulp en de hulp aan oud strijder en oorlogsverminkten Voor da In- en Uit voerders van Groenten en Fruit Aankomst ven krijgsgevangenen Ophefmakende zaak van m3.ol- vervalschint) GROOTE BEDRIJVIGHEID VAN HET LUCHTWAPEN VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 24 «n VRIJDAG 25 APRIL 1941. DE VOLKSSTEM NUMMER 49 XXXXVIIle JAARGANG Uitgave van de SM. „De Vooruitgang,, Kerlotraat 9, Aakt. Handelvreg. Nr 1248 PoatcUireketng J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Keriutraat 9 Aalat Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agutidup, 15, Ad. Mavlaan, BrusseL De dood is weer geweken Zoolang duurde de bange, melancho lische winter met zijn donkerte en grijze Watten wolken..., met zijn terneerdruk kende atmosfler.., zijn regendagen... waar alléén af en toe de blanke sneeuw wat opflikkering bracht in het terneer geslagen gemoed. Zoolang bleef het rouwfloers van de kale natuur als een treurige doodwade over de schepping uitgestrekt..., en *t was of nauwelijks de zon heel schuch ter van achter een wolkgordijn te voor schijn dierf komen, om dan gauw opnieuw zich te verbergen alsof ze bang was van ons huidig half wereld- zond Maar de dood werd overwonnen en 'de lijkwade weggenomen I.. Het leven., 't verkwikkend leven is teruggekeerd.. De natuur ontwaakt..., de zon toont zich weer lachend en glanzend aan een helderen, blauwen hemelkoepel... en haar weldoende stralen omtooveren de aarde tot een sprookjesland..., het zon nige land van mooie en heerlijke droo- men. Groen zijn de weiden en dartelend het vee De lucht hangt vol van ver blijdend gekweel van vroolijk zingende vogelen de boomen op de boomgaar den zijn als ruizige ruikers vol kleine witte... roode... en purperen bloeme tjes.. over de landwegen vliegen de eerste blanke en gouden vlinders... en gonzen opgewekt de ijverige bijen. En de kruinen der boomen worden weer lief - groen 1 De kaalheid is gelukkig te loor gegaan en 't verheffend groen ornaat.., het symbool van hoop en leven geeft iets vorstelijks en ko ninklijks aan den vroegeren weemoedi gen reus van velden en van wouden. Gezelle zou weer zingen Mij spreekt de blomme een tale Mij is het kruid beleefd. Mij groet het altemale Dat God geschapen heeft. En weer geeft de verrezen natuur een wenk en les aan eiken mensch Waarom steeds mijmeren over 't die pe leed Waarom dooi* uw herinne ring en verbeelding... gesloten en ge- heele wonden weer heropend Waarom altijd den blik behouden en gespannen op het duistere en het droeve van 't bestaan 't Is winter in de meeste harten I... Het leven is wreed... fe boos als een ondier 1... en 't maakt u vaak moede loos, gesloten als iemand die bang is voor... en van alles Harten hoog Want de blijheid zal terugkeeren.. zooals de kalmte na de beroering.. zooals de bedaring na den orkaan... wanneer de glimlach van God opnieuw over onze beproefde wereld zal zweven... zal het beter gaan voor allen.. En wachten weest ge duldig bidt en hoopt, weest deugdzaam [want Vreugde leeft niet zonder leed Licht rijst uit -den nacht Lente stijgt uit winterkleed Zingt na winterklacht. Donderzoon. In het jongste nummer van «Handel del en Distributie»), orgaan van den sector «Handel en Distributie.) in de Nat. Landbouw- en Voedingscorpora tie, wordt omtrent het chocolade-pro bleem geschreven Wij onthouden uit een bijgevoegd onderzoek waartoe wij zijn overge gaan. in de kringen welke bijzonder op de hoogte zijn van de kwestie, dat de chocoladefabrikanten maandelijks over vierhonderd ton grondstoffen be schikken voor de fabrikatie van de verschillende chocoladeprodukten, als reepen, pralines, enz. Het gebruik van de grondstoffen is ondergeschikt aan één voorwaarde de fabrikanten moe ten heel hun personeel aan het werk houden. En daar de beschikbare hoe veelheid beperkt is en men desniette min gansch het personeel moet gebrui ken zijn de chocoladefabrikanten ge noodzaakt het grootste deel van hun bedrijvigheid te wijden aan de fabri katie van pralines en van fantasieën, waarvoor meer arbeiders vereischt zijn. Men zal daarbij in acht nemen, dat de chokoladereepen mechanisch worden gefabrikeerd. De chocoladefabrikanten stellen voor reepen met minstens het vierde van de beschikbare grondstoffen te fabrikeeren. zoodat men maandelijks zou beschikken over I milliocn 500 duizend reepen. wat voldoende zou zijn om aan alle schoolgaande kinde ren één reep per maand te geven. Deze leepen zouden niet uit volle cho colade, maar uit chocolade met kreem bestaan. Misschien zelfs zou men tot 200 ton per maand kunnen gaan. Er is kwestie van het standardisee- ren van de pralines en fantasieën. Zij zouden hetzelfde gewicht hebben en ingepakt worden in kistjes van 125 gr. Zij zouden tegen een opgelegden prijs worden verkocht. Tengevolge van het gebrek aan grondstoffen, is het onmo gelijk opnieuw over te gaan tot de rantsoeneering van de chocolade, met het oog op een algemeene verdeeling Den dag waarop zij gerantsoeneerd zal zijn. zal zij in de eerste plaats wor den voorbehouden aan een zekere ka- tcgoric verbruikers, namelijk aan de schoolgaande kinderen. Voor wat de verdecling betreft is, men overgegaan tot de studie van de kwestie rekening houdende met haar kleinen omvang, of niet tot die ver decling moet overgegaan worden rechtstreeks van den fabrikant tot den rJe vervolg, onderaan volgende kolom Het komt ons voor, dat het noodig is het publiek in te lichten over de moreele, sociale en stoffelijke hulp die Winterhulp verleent aan de officieele instellingen, die zich belasten met het lot der beroeps- en reservcmilitairen en hun families. Zoo werd door Winterhulp aan het Nationale Werk voor Oud-strijders dat reeds meer dan 2.400.000 fr. steun verdeeld heeft, een belangrijke subsidie verleend. Gedurende het eerste kwartaal 194 I heeft Winterhulp rechtstreeks 50.000 pakjes gezonden aan de gewonden cn zieken, die in de Belgische ziekenhui zen verpleegd worden, en aan de krijgsgevangenen, wier familie niet in staat is zelf deze pakjes op te sturen. Verder kwam Winterhulp tusschen- beide ten bate van het Hulp- en In- lichtingsbureel voor militairen dat tot taak heeft de families der krijgsgevan gen militairen en de afstammelingen en weduwen van den oorlog 1940 te helpen. Ook werden subsidies verleend aan het Werk der Oorlogsfcuberculeuzen. het Werk der Moeders en Weduwen van den oorlog 1914-1918 en het Na tionaal Werk voor Sociaal Dicnstbe- toon aan de gezinnen der Militairen. Laten we er nog aan toevoegen.dat de Winterhulp-loterij aan het Nationa le Werk voor Oorlogsinvalieden 1914 1918 en het Nationale Werk der Oud strijders hetzelfde percentage van de winst uitbetaalt, dat vroeger door de Koloniale Loterij aan deze werken verleend werd. Men ziet dus dat Winterhulp, haar programma van nationaal onderling hulpbetoon getrouw, geen gelegen heid laat voorbijgaan om de talrijke oorlogsslachtoffers, verminkten en krijgsgevangenen te helpen. kleinhandelaar liever dan door de tus- schenkomst van den groothandelaar. Er zal ook moeten bepaald worden of de voorkeur dient gegeven aan zekere kategorieën handelaars. Het is even- I wel mogelijk dat de rantsoeneering zal worden toegepast voor een deel der te koop aangeboden produkten. Maar deze rantsoeneering zou in elk geval niet algemeen kunnen zijn. Men zegt ons ook dat de kwestie van de aanduiding van de groot- en kleinhan delaars, die met de verdeeling zouden worden belast, ter studie ligt. De invoerders van versche groenten of versch fruit (Zuidervruchten uit gezonderd) worden verzocht door de «Nationale Landbouw- en Voedings- korporatie.. aan de Hoofdgroepee- ring «Tuinbouwprodukten Wetstr. 163, Brussel, voor de jaren 1936, 1937, 1938 en 1939 opgave te doen van de ingevoerde hoeveelheden in kg j en in waarde en dit per produkt cn per land var invoer, i De uitvoc ders van asperges.bloem kool, serretomaten, tomaten uit open lucht en kc mkommers. worden ver zocht aan d< hoofdgroepeering Tuin- t bouwproduki voor de jaren 1936. 1937 en 1939 opgave te doen van de uitgevoerde I oeveelheden in kgr en in Iwaarde, en di( per produkt en per land van uitvoer. Dezelfde :rtlichtingen moeten ver strekt worden door de uitvoerders van trosbessen, stekelbessen, kersen, pru- men. druiven, peren, appels en noten en dit voor de jaren 1937, 1938 en 1939. Deze mededeelingen moeten bij ge noemd organisme toekomen binnen de 8 dagen n* het verschijnen van dit bericht, d.i. vwr Zaterdai; 3 Mei. Van opga- en na gestelden datum overgemaakt zal geen rekening ge houden wat' en. De hoof Ifroepeering «Tuinbouw produkten»» ooudt zich steeds het recht voor n juistheid van de opgege ven hoeveelheden bij belanghebben den te ko troleeren. Tevens bericht de Natior Je Landbouw- en Voe- dingskoipor. tie hierbij dat door den sektor Har del cn Distributie een tel ling werd ^iieicbreven waaraan alle belanghebbenden gevolg moeten ge ven. Woensdagmorgen zijn andermaal 957 krijgsgevangenen van Stalag X1B luit Duitschhnd weergekeerd. Vier gekwetste soldaten moesten naar het •St Vincentius gasthuis voor verdere verpleging worden overgebracht, on der hen bevonden zich twee slachtof fers van het laatste spoorwegongeval in Noord West Duitschland. De weer- gekeerden ".verden zooals gewoonlijk allerhartelijkst ontvangen. Het is een genoeg gekend feit dat vele personen uit de omstreken van Brussel naar West Vlaanderen komen om er meel. aardappelen, vleesch, bo ter en eieren op te koopen. Ze bieden aan de boeren hooge prijzen om een cn ander los te krijgen en dan wordt deze waar tegen schandige prijzen in j de hoofdstad verkocht. Dezer dagen vernamen wc nog dat een inwoner uit Brussel voor een gewoon broodje van amper 900 gram 28 frank heeft moe ten betalen. Bij dit alles voegt zich nu een erger j geval. Niet alleen moeten de men- schen woekerprijzen betalen om aan ren of ander te geraken, maar op den hoop toe worden deze waren dan nog vervalscht. Twee personen uit Sint Jan» Molenbeek, die meel hadden ge kocht te Ruisclede zijn ernstig ziek ge worden bij het eten van brood dat vervaardigd was met meel in boven vermelde plaata aangekocht. De poli tie werd er mede in kennis gesteld en het parket van Brugge heeft de zaak in handen genomen. Heer Fraeys, on derzoeksrechter heeft een streng on derzoek bevolen en een hoeveelheid meel werd in boL>K genomen. Uit 't eerste onderzoek zou blijken dat het meel een soort gevaarlijk mengsel bevat waarbij zaagmeel zou gevoegd zijn. De geneesheer en die te Brussel de zieken verzorgen zullen een verslag neerleggen, terwijl te Brugge het meel verder zal onderzocht wor den. Een deel van het verkocht meel werd door de rijkswachters aangesla gen. DINSDAGAVOND TE 21 UUR 04, WERD GEKAPITULEERD. Rome. 23 April. Een bijzondere mededeeling van het Italiaan- sche hoofdkwartier bericht, dat het Grieksche leger in Epirus en Mace donië de wapens heeft neergelegd. Gisterenavond, oin 21 u. 04, werd de kapitulatie door een Grieksche militaire afvaardiging aan den bevel hebber van het I Ide Italiaansche leger, op het front in Epirus. aange boden. De modaliteiten der overgave zullen in bijzonderheden vast ge- steld worden in volkomen overeenstemming met t Duitsche opperbevel. Berlijn. 23 April. Het opperbevel van het leger maakt bekend Het door Duitsche en Italiaansche troepen omsingelde leger in Epirus en Macedonië heeft onvoorwaardelijk de wapens neergelegd. STRUD IN DEN PAS VAN THERMOPYLAE DU1TSCH LEGERBERICHT Berlijn, 23 April.Het opperbevel van de weermacht meldt De operaties van het Duitsche leger in Griekenland hebben een stel selmatig verloop. Troepen die via Lainia naar het Zuiden oprukten, dwongen a/deelingen van de F.ngelsche achterhoede tot den strijd in den historischen pas van Thermopylae. Duitsche gevechtsvliegtuigen vernielden gisteren in de Grieksche wateren. 7 vijandelijke koopvaardij schepen met in totaal 37.090 BRT. en beschadigden verder 12 andere groote schepen. In de Baai van Suda werd een groot oorlogsschip door een bom van het zwaarste kaliber getroffen. De aangevallen schepen zijn hoofdzakelijk transportschepen, die afdeelingen vluchtende Griek sche en Britsche troepen aan boord hadden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen verwoestten gisteren en eergisteren tij dens aanvallen op vijandelijke luchtbases van het Grieksche vasteland. 24 vliegtuigen op den beganen grond en stelden meerdere batterijen afweergeschut buiten gevecht. Tijdens den afgeloopen nacht richtten Stuk a's en gevechtsvliegtuigen nieuwe zware verwoestingen aan op de oorlogswerven en aan de tankinstallatiea van de haven La Valetta. op Malta. Een Britsche destroyer werd zwaar getroffen, terwijl in de ha ven omvangrijke branden werden veroorzaakt. Tijdens luchtgevechten boven het Britsche eiland verloor de vijand I jachtvliegtuig. In het zeegebied rond Engeland brachten gevechte vliegtuigen door een van geringe hoogte uitgevoerden aanval op een konvooi ten Zuiden van Aldebourgh een koopvaardijschip van 3000 Brt. tot zinken en beschadigden een tweede schip ernstig door hom treffers. Tijdens den afgeloopen nacht. vernielden gevechtsvliegtuigen 3 handelsschepen met in totaal I 1.000 Brt. en beschadigden verder 3 andere gToote schepen. Op 23 April 's namiddags wierpen sterke formaties gevechtsvlieg tuigen opnieuw spring- en brandbommen uit op de belangrijke oorlogs haven van Plymouth. Het hoofddoel en zwaartepunt dezer aanvallen waren de installaties van de werf, bevoorradingsbedrijven en opslag plaatsen van levensmiddelen voor de marine. Groote branden werden veroorzaakt. Andere gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg de oorlogshaven van Portsmouth, alsmede de havenwerken aan de Zuidoost- en Zuidwestkust van 't Britsche Eiland en aan de Schotsche Oostkust aan. Tijdens indringingspogingen van den vijand boven het bezette ga- bied haalde het afweergeschut een Britsch vliegtuig naar beneden. Boven het Rijksgebied vonden er 'teen gevechten plaats. In de periode van 19 tot 22 April verloor de vijand in totaal 95 vliegtuigen hiervan werden er 38 tijdens luchtgevechten en 5 door het afweergeschut neergeschoten, terwijl de andere op den beganen grond werden verwoest. Tijden» dezelfde periode gingen 14 eigen vliegtuigen verloren. De vliegtuigformaties onder bevel van vlieger-generaal Loehr heb ben een bijzonder groot aandeel aan de prachtige uitslagen, die bij do akties op de vijandelijke scheepvaart in de Grieksche wateren werden bereikt. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Rome, 23 April. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend: Tot op het oogenbiik van de capitulatie van het Grieksche leger in Epiros en Macedonië hebben onze troepen hun zegerijken opmarsch in vijandelijk gebied voortgezet endaarbij hardnekkigen tegenstand weten te breken, gevangenen gemaakt alsmede wapens en materiaal buitgemaakt. Formaties van het luchtwapen hebben Grieksche schepen in het Kanaal van St Maura aangevallen. Een schip van 2000 ton en twee groote zeilschepen werden tot zinken gebracht en een duikboot en andere vijandelijke schepen werden beschadigd. In het Oosteliik gedeelte der Middellandsche Ze«- heeft op 21 dezer een onzer torpedo vliegtuigen een stoomschip van 8000 ton tot zinken gebracht, dat deel uitmaakte van een sterk beschermd konvooi. In den nacht van 21 op 22 dezer hebben Duitscha vliegtuigen de militaire objectieven van de watervliegtuigbases van Malta herhaalde lijk gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand hij Tobroek zijn uitvalspogingen doorgezet, die echter door de Italiaansche en Duitsche teoepen verijdeld werden. Eenige Britsche pantserwagen» werden vernietigd, terwijl wapenen en materieel werden buitgemaakt. Engelsche vliegtuigen hebben vluchten ondernomen boven eenige plaatsen van Cyrenaika. waarbij een vijandelijk vliegtuig naar bene den werd gehaald. In Oost Afrika werd onlangs een vijandelijke aanval in den sector van Dessie door onze troepen afgeslagen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1