MEIMAAND Gelijktijd!!! met de Zuiveringsaktie in Griekenland, onk vernietigende luchtaanvallen op Engeland Nieuwe aanvallen op Tobroek Leverpastei voor honden bestemd werd als men schen voedsel verkocht en stak dan nog vol keitjes Tilling der voorraden gszaagJ sa ongazaagd bont Geslaagde pooltocht m Russische vliegers Alededeeling van de Nat. Landbouw-en Voedingscorporatie VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR, DONDERDAG 1 <n VRIJDAG 2 MEI 1941. II—I DE VOLKSSTEM XXXXVIIle JAARGANG NUMMER 52 Ukgave van de S.M. uDo Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1249 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 13S559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Weer rs het Meimaand... de schoon ste... de aangenaamste van het jaar, de maand waar in alles stijgt tot vollen groei en bloei... waarin de schepping met het mooiste en sierlijkste kleed ge- orneerd wordt alsof het een weerspie geling was van het oorspronkelijke Paradijs... het Eden... het lustoord van den mensch op het tijdstip van zijn on schuld. En die maand werd aan Maria toe gewijd I Geheel de verrezen en ver nieuwde natuur met haar verheffend groen en loover... met haar bloemen pracht en vogelengekweel, werd opge dragen aan de schoonste onder de bloe men aan Maria de Koningin van hemel en van aarde. Mag de wereld der zielen een uit zondering maken of is het niet be hoorlijk dat elk christen mensch zijn bewust en gevoeld aandeel voegt Eïj deze algemeene vereering der natuur O. L. Vrouw aangeboden Wij toch begroeten Haar niet alleen als «Koningin» maar veel intiemer is de benaming met dewelke wij ons tot haar wenden... «Moeder 1!» Wat is er delicater en zachter... wie is er meer gedevoueerd dan een moe der Maria echter is onze moeder in de geestelijke orde... een moeder vervuld van barmhartigheid en goedheid In eiken mensch is een dubbel leven aanwezig dit van het lichaam en dat van de ziel. Het lichaam leeft door zijn vereeniging met de ziel... de ziel echter leeft door de vereeniging met God. Een lichaam zonder ziel is een lijk leen ziel zonder God is dood in de bo vennatuurlijke wereld. En evenals wc een moeder noodig hebben voor het lichamelijk leven, zoo ook hebben we behoefte aan een moe der voor het zieleleven... voor het leven der genade en van de eeniging met God. 't Is aan Maria dat we dit zieleleven 4e danken hebben... zij toch schonk ons iden Verlosser Ze baarde ons voor het genadeleven met haar onschuldigen Zoon af-te staan en op te offeren... met pan de Goddelijke Rechtvaardigheid het rein en onschuldig bloed op te dra gen dat Jezus vergoot tijdens Zijn lij- densdagen en vooral op het Kruis En de Zaligmaker zelf schonk haar ons tot Moeder als in een supreem tes tament, de uiterste wilsdaad vóór Zijn jafsterven Vrouw ziedaar uw zoon... Zoon ziedaar uw Moeder I» St Jan was ^aenevens zijn hoedanigheid van aange- homen zoon van Maria... ook een sym bool de verpersoonlijking van alle deugdzamen die als zooveel kinderen aan O. L. Vrouw... de Moeder... wer den toevertrouwd. Vermits Maria onze Moeder is, volgt daaruit dat we in haar een grenzeloos vertrouwen moeten stellen Hoe heer lijk toch 't moederhart,hoogste Gods- gave in de natuurlijke orde 1 Verzame ling van alles wat delicaat is... gevoelig offervaardig... zorgzaam, beschermend ten overstaan van het kind.Door zijn spontane neiging gaat het moederhart naar de fijngevoeligste sympathie naar de zachtste emoties... naar de heldhaf tigste toewijding tegenover het kind... Geen enkel genegenheid kan de affectie van een moeder voor het kind even aren. En toch is het meest begaafde moe derhart onder de vrouwen op deze we reld maar een flauwe afstraling... een schaduw vergeleken met het overheer lijk mooie moederhart van Maria. Het schoonste is altijd in den hemel verborgen Daarom is het dat al de heiligen heb ben uitgemunt door een innige, gansch bijzondere devotie tot en liefde voor O. L. Vrouw... en hoe grooter hun godsvrucht en liefde was voor Maria... hoe verhevener ook hun heiligheid. Deze teedere devotie tot God's Moe der en de onze is een merkteeken van voorbestemming voor den hemel... ze is een waarborg van deugd... een «ze ker teeken» van volharding...» een on derpand van welgevallen bij God Wie Maria eert wordt aangenaam aan den hemel,., en bewandelt den weg door God zelf aangeduid en langs den welken alle weldaden, alle genaden... elke zegen...op de wereld nederdalen en aan de menschen worden uitgedeeld. Meer dan ooit wekt alles ons op om de Meimaand vurig te vieren. De vele noocTen welke de menschheid heden daags zoo vreeselijk kwellen, alles wat bang en verdrietig maakt... alles wat lijden doet noodigt u uit tot Maria te gaan. Vergeet niet dat ze 'n oneindig goed moederhart bezit en ze het als een hoog ste geluk aanschouwt, wanneer ge u waardig maakt door uw deugd en godsvrucht, haar troost... haar hulp... haar bescherming te ontvangen. Viert de Meimaand lief en schoon Door gebed en deugdzaam leven. Schaart u rond Maria's Troon Met haar zegen als omgeven. DENDERZOON. Gister behandelde de 21e Kamer der Boetstraffelijke Rechtbank x Brussel, voorgezeten door vice-presi- 'dent Malbecq, een eigenaardige zaak. Eduard Boterberg, uit Anderlecht, André Tesseur, uit St Jans Molenbeek, beiden slagersknecht, en Willem Cloots, slager te Elsene, stonden te recht voor den verkoop van 40 kilo leverpastei, die met vleesch van zieke beesten was vervaardigd en bestemd was voor hondenvoeder. De twee eerstgenoemden hadden cfc: waar aan Cloots verkocht tegen 20 frank per kg. Ter zitting verklaarden zij het vleesch aan 5 fr. te hebben ge kocht. Geen van de drie heeft ook maar een oogenblik eraan gedacht het vleesch voor de honden te bestemmen! De substituut van den Procureur des Konings eischte een voorbeeldige straf. Men had immers den lever open gesneden en er binnen tal van kleine steentjes in gevonden, die natuurlijk door geen enkele honden- of men- •chenmaag zouden te verteren ge weest zijn. Gelukkig echter hadden de controleurs der bevoorrading de scha delijke vracht kunnen aanslaan op het oogenblik dat zij vervoerd werd, zoo dat er geen onheil kon gesticht wor den. Maar de bedrieglijke intentie is er geweest. We moeten voorbeeldig straffen dringt de heer substituut Delahaye aan Eerlang zullen wij hier eene andere zaak van dezen aard te beoordeelen krijgen, ook van leverpastei welke op de «zwarte markt» werd gebracht. Weet ge hoe deze pastei was samen gesteld Er stak 8 t.h. lever in, 50 t.h. opperhuid van kalfskop, welke men vooraf in den kalk had gedompeld om er de haardjes van te verwijderen de rest bestond uit een mengsel van organen van allerlei dieren, tot koe uier toe, welke echter met tal van ab- sessen was bedekt en ook van longen die kiemen vertoonden van tering. Er dient dus een voorbeeld gesteld om deze misdadige praktijken te doen op houden. De rechtbank heeft heel wijselijk aan dien eisch gevolg gegeven, en de beschuldigden veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met onmid dellijke aanhouding, en verder eene boete gaande van 875 fr. tot 1050 fr. Indien de veroordeelden in de eenzaamheid hunner cel» nog dik wijls zullen nadenken over de gevol gen van hun hebzucht, is het bij ons anderzijds geen aanwakkering om wat het ook zij van eetwaren nog verder op de «zwarte markt» te koopen. BERICHT AAN DE KWEEKERS EN HANDELAARS IN ASPERGES De Hoofdgroepeering Tuinbouw producten» van de Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie, houdt er aan kweekers en handelaars te herinne ren aan het Ministerieel besluit van 29 April 1940, betreffende de reglemen teering van Asperges. De aandacht wordt vooral getTokken op het volgende 1De asperges moeten geheel en van regelmatige vorm zijn. Ze mogen niet meer dan 22 centimeter lengte hebben. In een zelfden bussel of een zelfde par tij moeten ze gelijk van kleur zijn. 2. Het is verboden in een zelfden bussel produkten in te sluiten met een diameter van minder dan 10 milimeter en producten waarvan de diameter die maat bereikt of overschrijdt. 3. De producten die aan de onder nummer 1 aangehaalde voorwaarden niet beantwoorden, mogen niet aange boden, uitgestald of te koop gesteld, vervoerd of voor den verkoop in bezit gehouden worden, tenzij los en onder de benaming «Afval». De vermelding «Afval» meet goed leesbaar zijn en goed zichtbaar op de partijen aange bracht zijn. 4. Het is verboden asperges onder benaming «Afval aan te bieden, te verhandelen enz. wanneer zij de voor waarden vervullen vastgesteld onder nummer 1 5. Het is verboden aan te bieden, uit te stallen, te verhandelen enz. asperges die door een parasiet beschadigd zijn. 6. De bussels gallen een gewicht heb ben van 5Q0.gr y 80Q gram of 1000 gram. Een gewichtsoverschot van 50 gram per bussel is toegelaten. Wat dit laatste punt betreft, is men van oordeel dat kortelings een gewij zigd besluit zal verschijnen, waarbij de bussels van 1000 gram voorloopig wor den uitgeschakeld, zoodat nog alleen bussels van 500 gram en 800 gram zou den worden toegelaten. Kweekers en handelaars dienen, in hun eigen belang, goed voor oogen te houden dat de voorschriften vermeld in genoemd besluit stipt dienen nageleefd en dat een zeer strenge controle zal worden uitgeoefend zoowel wat de prijs als wat de kwaliteit en de sorteering van dit product betreft. Het Staatsblad van 30 April kon digt een besluit af tot wijziging van het ministerieel besluit van 5 Juli 1940 tot inrichting van de telling der voor raden gezaagd en ongezaagd hout. Ieder natuurlijk of rechtspersoon die houder is van 25 kubieke meter of meer gezaagd of ongezaagd hout of die zich bezig houdt met de exploita tie, de fatsoeneering, de verwerking of de verdeeling van minstens 10 kubie ke meter hout per jaar is verplicht dit aan te geven in de vormen en over eenkomstig de voorziene modaliteiten. Moskou, 29 April (Afip) j Na een vlucht te hebben volbracht naar de Pool en gedurende zes dagen op,een ijsschots te zijn gebleven, is het vliegtuig C.C.P. 169 heden mor gen op het eiland Wrangel geland. Twee leden der bemanning zijn daar gebleven ten einde wetenschappelij- ken arbeid te verrichten; de acht an deren hebben hun weg vervolgd naar Kaap Schmidt waar het toestel om 6 uur is aangekomen. Anderzijds is de beroemde piloot Mazurak, hoofd der Sovjet-Russische luchtvaart in het Poolgebied gisteren te Moskou aangekomen na verschil lende vluchten in genoemd gebied te hebben volbracht met een totaal van meer dan 22.000 km* Berlijn, 30 April. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Uit sterk beschermde konvooien brachten duikbooten 35.265 ton vijandelijke handelstonnage alsmede een begeleidend schip der Brit- sche oorlogsmarine tot zinken. Tijdens een aanval op de Britsche Zuidoostkust vielen torpedo- motorbooten een sterk beschermd konvooi aan en brachten drie koop vaardijschepen tot zinken, met in totaal 9.500 ton. In Griekenland geraakten gemotoriseerde eenheden van het Duitsche leger tijdens de door hun gedane achtervolging tot bij de zuidelijke ha vens van den Peloponnesos en verhinderden de vlucht der Britten over zee. Daarbij werden tot nu toe 5000 Engelschen, waaronder een gene raal, alsmede talrijke Serviers, waaronder 4 generaals en 300 andere officieren gevangen genomen. Op 28 April haalden Duitsche jagers in de Grieksche wateren bij het eiland Hydra een Britsche vliegboot van het Walrus-type naar beneden. Vier Britsche watervliegtuigen werden aan de Zuidoostkust van den Peloponnesos vernield. Op 29 April 's avonds en 's nachts, vielen Duitsche stuka's en ge vechtsvliegtuigen met goed resultaat de haven La Valetta op Malta aan. Zij slaagden er in bommentreffers te plaatsen op een lichten kruiser, op stellingen van het afweergeschut op kaaiinstallaties en op olietanks. Een destroyer, alsmede een groot koopvaardijschip werden in brand geworpen. Andere aanvallen waren op de vliegterreinen van Lucca en La Valletta gericht. Tijdens luchtgevechten boven het eiland verloor de vijand twee jachtvliegtuigen van het Hurricane-type. Eigen verlie zen werden niet geleden. In Noord-Afrika wierpen Duitsche en Italiaansche duikbommen werpers bommen van zwaar kaliber op de haven van Tobroek, op ar tilleriestellingen bij het fort Pilastro en op versterkingen ten Zuiden van Via Balbia. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden tijdens den afgeloopen nacht opnieuw de oorlogshaven van Plymouth. Er ontston den groote branden, vooral te Devonport, alsmede hevige ontploffingen op het terrein eener gasfabriek en in benzineopslagplaatsen. Andere formaties gevechtsvliegtuigen vielen de havens Cardiff, Lowestoft en Ipswich, alsmede vijandelijke nachtvliegplaatsen met succes aan. In het zeegebied rond Engeland bracht het luchtwapen een koop vaardijschip van 4000 ton tot zinken en veroorzaakte zware beschadi gingen aan een ander groot schip. Verdragende batterijen van het leger beschoten met goed resultaat voor de oorlogvoering van belang zijnde instellingen bij Dover. Duitsche jachtvliegtuigen haalden gisteren tijdens aanvallen op de Britsche Zuidoostkust en bij de kust van het Kanaal zes jachtvliegtui gen van het Spitfire-type en 2 gevechtsvliegtuigen van het type Bristol- Blenheim» naar beneden zonder eigen verliezen te lijden. Tijdens den afgeloopen nacht wierpen zwakke vijandelijke strijd krachten op verschillende plaatsen van West- en Zuid-west Duitsch- land een gering aantal spring- en brandbommen uit, die slechts onbedui dende schade veroorzaakten. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gedood en gewond. De bemanning van een nachtjager, Oberfeldwebel Sommer, Ober- feldwebel Reinagol en Feldwebel Glass onderscheidden zich bijzonder gedurende den afgeloopen nacht boven Engeland. De totaalverliezen van den vijand op 28 en 29 April bedragen 47 vliegtuigen hiervan werden 20 toestellen tijdens luchtgevechten en door nachtjagers naar beneden gehaald, 9 door de marine-artillerie, terwijl de rest op den beganen gTond werd vernield. Tijdens dezelfde periode verloor men 6 eigen vliegtuigen. Rome, 30 April. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In het centrale gedeelte der Middellandsche Zee hebben formaties van het Italiaansche en Duitsche luchtwapen vijandelijke schepen ge bombardeerd. Verder hebben Duitsche vliegtuigen de luchtbasis van het Eiland Malta gebombardeerd en vijandelijke schepen te La Valetta weten te treffen. Tijdens luchtgevechten werden twee vijandelijke ma chines neergehaald. In Cyrenaika wordt de belegering der Engelsche strijdkrachten op het front van Tobroek voortgezet. Op het front van Solloem hebben Italiaansch-Duitsche aanvalsoperaties belangrijke verliezen toege bracht aan den vijand, die op verschillende punten tot den terugtocht werd gedwongen. Afdeelingen van het Italiaansch en Duitsche lucht wapen hebben hun vernielingsaanvallen op de haven en de verdedi gingswerken van Tobroek voortgezet. Een transportschip werd door Duitsche gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht. Batterijen en stellin gen werden getroffen, terwijl Britsche vrachtauto's onder machinege weervuur werden genomen een Blenheim-toestel werd neergehaald. In den nacht van 28 op 29 dezer ondernamen vijandelijke vlieg tuigen een aanval op Benghasi. In Oost Afrika hebben onze troepen aan den vijandelijken druk in verschillende sectors verder tegenstand geboden door het ontplooien van een activiteit der artillerie en infanterie. STEUN- EN LEENFONDS AAN KOLONIALEN Op initiatief van den «Belgischen Kolonialen Bond werd, door de Koloniale Ondernemingen, een Steun- Leenfonds «Steun aan Kolonialen» opgericht. Een belangrijk waarborgfonds werd samengesteld, wat toelaat leeningen te verstrekken aan Kolonialen hier te lande verblijvend, of aan familieleden van in Kongo verblijvende landge- nooten, die, uit oorzaak der huidige tdestanden, tijdelijk in geldverlegen heid verkeeren. Verders droegen de Koloniale On dernemingen, evenals tal van personen uit de Koloniale middens, aanzienlijk ^ij tot het vormen van een fond: waaruit steun wordt verstrekt aan oud- kolonialen die zich in moeilijkheden bevinden. Te dien einde werd ook de medewerking van gevestigde werken van koloniaal hulpbetoon aangevraagd en bereidwillig toegezegd («Mutuelle Congolaise en andere). De geneeskundige dienst, welke verzorging en geneesmiddelen ver strekt, is in werking te Antwerpen en te Brussel, is in vorming te Gent en zal ook elders, in de mate van het mogelijke, tot stand worden gebracht Het Koloniaal Steun- en Leenfonds is aangesloten bij en wordt gesteund door - WINTERHULP». Belangstellenden in het Vlaamsche Land kunnen zich wenden tot de kan toren van het werk - Meistraat, 29 Antwerpen - of tot Dokter Vanden- daelen. Kaai, 13, Geeraardsbergen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1