Eadem Mensnra-Met dezelfde maatDE invoering der Glasgow, Liverpool, Newcastle en Plymouth gebombardeerd UIT DE GROOTE REI)E VAN HITLER KLEEDERKAART VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 8 en VRIJDAG 9 MEI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 55 Uitgave van de S.M. «Dc Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactio Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, Brussel. Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Evangelietekst. Hij stond daar, de coffre-fort... de de onafhankelijkheid ijzeren brandkist somber, zwaar, stevig vastgemaakt met schroefmoe- ren in den muur Hij stond daar als een pendant...een tegenhanger... oh contrast van het kruisbeeld... heel klein en bleek in de brutale schaduw van die ijzeren mas- Elken avond wanneer ze alleen is op baar kamer, de oude rijke gierige heks... combineert ze de letters van de sloten en met twee kleine stalen sleutels welke haar nooit verlaten, opent ze de zware ijzeren deur van de brandkast En dan kijkt ze lang... heel lang... aandachtig of alles in orde is. Op de verschillende schabben liggen ze zorg vuldig bijeen verzameld... de vele groote bankbiljetten met 'n massa goudstukken... er liggen daar voor honderdduizenden franken... een reusachtig fortuin... want elk jaar ver meerdert het nog...het hoopt zich op, het dringt zich in een als om de ijzeren Ibaven te doen plooien. En verder juweelen, haar gouden ringen, de kostbare halssnoeren, bro van haar be staan... de reden van den lieven glim lach waarmee ze overal verwelkomd wordt... het motief van de vriendelijke hand welke men haar toereikt... van het gefleem en gevlei die op den door tocht als wierook tot haar opstijgt Oh geliefde brandkast... verberg zorgvuldig al dio groote schatten... Ontbreekt er wel niets... het schijnt haar alsof een diamant verdwenen was... maar neen Goddank... hij... al les is er nog 1! En de oude heks met haar kleine verrompelde handen, duwt voorzich tig de geweldige stalen deur dicht en staart nog lang met stralende oogen op haar grooten schat Op sommige dagen nochtans bij het naar huisgaan na de H. Mis.., bij het verlaten van den biechtstoel... na het aanhooren van een sermoen, gaat ze direct naar de brandkast als om ze te openen In dit ijzeren gevang ligt haar leven, maar ook het leven van vele zinderen Indien ze maar alleen den overvloed liet vloeien over het poover... armzalig bestazm van degenen die honger heb' 'ZIJ GELDT TOT 31 AUGUSTUS EN BEVAT 80 PUNTEN. Ingevolge de in het Staatsblad ver schenen beeiuiten wordt het huidige ;linsterende ben om haar heen 1?... ches... borstspelden... armbanden... de robijnen... fonkelen- ide saffieren, de opalen en emeralden met smaragden... daar samenge bracht door het achtereenvolgend af- feterven van schatrijke bloedverwanten,van tranen en van verwachtingen., zooals de zee welke soms op het indien ze hun zegde ik wil dat Indien ze die koude maar toch fon kelende edelsteenen nam... waarop als een weerschijn glanst van rood bloed en van hemelsch blauw met hun tinten De rede van Hitler was hooldzake- was verwezenlijkt Saloniki was in lijk bedoeld om de successen te onder- Duitsche banden, na 12 dagen moest stelsel der machtigingen tot bevoorTa- lijnen van zijne legers in den Balkan. Servie capituleeren en hierdoor begon ding voor gerantsoeneerde teitielpro-j Na een algemeen overzicht gegeven de algemeene actie van de roemvolle ducten, van de maand Mei af. gedeel-'te hebben over de oorlogsgebeurtenis- doorbraak van Lanssa, gevolgd door lelijk vervangen dior een nieuw stelsel sinds verleden jaar. komt Hitier den opmarsch naar Athene. Deze ope- tot den strijd in den Balkan. Aan dit gedeelte zijner rede volgende passages ontleend i DE ALGEMEENE OPERATIEAANWUZINGEN ratie werd bekroond door de bezetting zijn van den Peloponnesos en van talrijke Grieksche eilanden. Een volledige hulde der waarlijk historische prestatie zal gegeven wor den door het opperbevel der weer macht, waarvan het hoofd, generaal- veldmaarschalk Keitel en generaal De door mij nog op 27 Maart via Jodl. zooals steeds, ook bij deze ope- het opperbevel der weermacht uitge- raties uitstekend werk verrichtten, geven algemeene operatieaanwijzin- gen stelden het leger en de luchtmacht DE TAAK VAN DE LUCHTMACHT voor een zwzure taak: het moest on- middellijk behoorlijk voor een nieu-J Het onder het persoonlijk bevel wen grooten opmarsch opgeleid wor-.van den Rijksmaarschalk en van zijn den, terwijl reeds opgestelde forma- chef van den generalen staf, Generazd ties moesten verplaatst worden, ver- Jeschonneck optredende luchtwapen, der moest de aanvoer van materieel was in twee groote groepen inge- worden verzekerd. het luchtwapen deeld en wel onder bevel van kolonel moest bovendien talrijke geïmprovi- generaal Loehr en van generaal Von seerde vliegvelden bezetten, die ge- Richtshofen. deeltelijk nog onder water stonden. Het was haar taak Zonder de oprechte medewerking I Het vijandelijke luchtwapen te grond installaties te Strand komt neerleggen de overblijf sels... banaal of schitterend van ge zonken schepen. Ze bekijkt dit alles met de drift ,van de onverzadigbare vraatzucht.Dat as haar leven Dit is het geheim van haar hoogmoed en verwaanden trots.. deze geheime plaats verlaat... ik wil dat ge brood wordt... ik wil dat ge de glimlach wordt in de diepten van de oogen der ellendigen... ik wil dat uw koude stralen warm worden,, en geluk worden... medelijden... liefde Vervolgt. waarbij, met betrekking tot de herbe voorrading, de textielprodukten in drie katego.ieën worden verdeeld. 1De te:.tielprodukten die vrij kun nen worder afgeleverd of betrokken. 2. De textielprodukten die slechts kunnen worden afgeleverd met behulp der puntém akjes van de kleederkaart; 3. De te ctieïprodukten die slechts kunnen wo.den afgeleverd of betrok ken met be hulp van machtigingen tot bevoorradir. v In somm ge bijzondere omstandig heden (overlijden, huwelijk, geboor te en onhe:!) mogen bepaalde textiel produkten die in normale gevallen slechts met behulp van een kleeder kaart kunnen worden betrokken (2e kategorie) ook door middel van mach tigingen tot bevoorrading worden aan gekocht (3c kategorie). Tweed ehandsche produkten kun nen van partikulier tot partikulier vrij worden afgegeven. Handelaren in van Hongarije, evenals de zeer loyale verslaan, haai Iweedehanasche produkten mogen houding van Roemenie zou het slechts vernielen met de grootste moeite gelukt zijn in 2) Alle belangrijke militaire doel- DUITSCH LEGERBERICHT Berlijn, 7 Mei. Het opperbevel van het Leger maakt bekend Ook tijdens den afgeloopen nacht voerde het luchtwapen met zeer sterke formaties gevechtsvliegtuigen hevige aanvallen uit op werven, bewapeningsbedrijben en bevoorradingsinstallaties in de havens van de Clyde. Een groot aantal spring- en brandbommen bracht vooral in de scheepsbouwcentra rond Glasgow opnieuw zware verwoestingen te weeg. Andere succesvolle luchtaanvallen waren gericht op de haven- en werfinstallaties van Liverpool, Newcastle en Plymouth, alsmede op andere havens van de Britsche Zuid- en Zuid-Oostkust. Bij de aanvallen op vliegterreinen in Zuid-Oost Engeland staken gevechtsvliegtuigen loodsen en verblijfplaatsen in brand en verwoest ten en beschadigden een aantal vliegtuigen op den beganen grond. In de wateren rondom Engeland kreeg een koopvaardijschip van 1 0.000 ton drie voltreffers. Men dient met zijn verlies rekening te hou den. Een tweede groot schip werd zwaar beschadigd. Tijdens aanvallen van Duitsche jachtvliegtuigen op Engeland en tij dens vijandelijke pogingen om tot de bezette gebieden en de Duitsche bocht door te dringen, verloor de vijand zeven jachttoestellen en twee gevechtsvliegtuigen, alsmede 6 versperringsballons. In Noord Afrika mislukte opnieuw een tegenaanval van sterke Brit sche eenheden tegen de in de vesting van Tobroek binnengedrongen Duitsch-Italiaansche troepen. Zij leden hierbij sterke verliezen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen gisteren herhaaldelijk het vlieg terrein Lucca op het eiland Malta aan. Voltreffers troffen het startter rein, de landingsterreinen alsmede loodsen en verblijfplaatsen. Er ont stonden talrijke, hevige branden. Tijdens een nachtaanval van Duitsche Stuka's en gevechtsvliegtuigen op de haven van La Valetta.werd voor al de staatswerf zwaar getroffen. Duitsche jachtvliegtuigen haalden bo ven het eiland drie Britsche toestellen naar beneden. Gedurende den afgeloopen nacht ondernam de vijand met zwakke formaties zonder resultaat aanvallen op eenige plaatsen van het Noord- West Kustgebied. Er ontstond noch militaire noch oorlogsbedrijfscha- de. Tijdens de periode van 30 April tot 6 Mei verloor de vijand in totaal 53 vliegtuigen. Hiervan werden 30 toestellen tijdens luchtgevech ten, 1 0 door eenheden van de oorlogsmarine en 4 door het afweerge schut neergehaald, terwijl de rest op den beganen grond werd vernield. Gedurende dezelfde periode gingen 38 eigen vliegtuigen verloren. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Rome, 7 Mei (Stefani). Het Hoofdkwartier van het leger maakt bekend Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben een vliegterrein gebombardeerd op het eiland Malta Tijdens een luchtgevecht boven Malta werden door Duitsche jachttoestellen drie hurricane's naar bene den gehaald. In Noord-Afrika worden de operaties rondom Tobroek voortgezet en werden vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Op het front van Solloem bedrijvigheid van patroelles. Tijdens ope raties van het luchtwapen, die gericht waren op de basis van Tobroek, gedurende deze laatste dagen, blijkt dat een ander vijandelijk schip met een middelmatig tonnage tot zinken wei<d gebracht Boven de versterkte stad, hebben onze jagers een vliegtuig van het type «Bleinheim» neergehaald. Britsche vliegtuigen hebben eenige vluchten uitgevoerd boven zekere lokaliteiten van Cyrenaika, waarbij eenige slachtoffers werden gemaakt, cn lichte schade aangericht. In Oost Afrika werd een nieuwe vijandelijke aanval met verliezen voor den vijand in den sector Aladji afgeslagen. deze tegen de helft van het voorge schreven aantal punten aan de verbrui kers afgeven. ZES KATEGORIEEN VOORZIEN Er worden zes kategorieën kleeder- kaarten uitgegeven A. die j>untenvakjes bevat voor jongelingen'Cn mannen van 15 jaar en meer B. die 80 puntenvakjes bevat, voor meisjes en vrouwen van 15 jaar en meer C. die 100 puntenvakjes bevat voor jongens van 3 tot 15 jaar D. die 1 00 puntenvakjes bevat voor meisjes van 3 tot 15 jaar; E. die 100 puntenvakjes bevat voor kinderen van 1 tot 3 jaar F. die 150 puntenvakjes bevat,voor zuigelingen tot 1 jaar. De kleederkaarten A. B. C. D. zijn voorzien van aankoopbons voor kou sen of sokken. Bij de aflevering van kousen of sokken aan de verbruikers moet tege lijkertijd met het noodige aantal pun ten een aankoopbon van de kleedei- kaart worden losgemaakt voor de sokjes is het voldoende het noodige aantal punten af te geven. Naaigaren kan slechts aan de ver bruikers worden afgeleverd tegen af gifte van één der drie aankoopbons voor naaigaren der kleederkaarlen voor naaigaren moeten geen punten- akjes worden afgeleverd. Elk dezer aankoopbons geeft recht op naai- of stopgaren voor een bedrag van 3 fr., ofwel op zijden of kunstzij den naaigarens voor een bedrag van 6 frank. Bij het opmaken en het uitreiken der kleederkaarten wordt de ouder dom voor iedereen berekend op 1 Ja- ïri 1941. Wanneer de rechthebben den op kleederkaarten den leeftijd van 3 of 15 jaar bereiken na dezen de voorziene korte tijdspanne het be-punten van de samenzweerderscen- volene ten uitvoer te brengen. Als da- trale Belgrado aan te vallen en haar turn voor een aanval had ik 6 April daarmede van den beginnen af uit te vastgesteld. Op dien dag was de in schakelen. Bulgarije klaar staande zuidelijke 3) Dc strijdende Duitsche troepen groep gereed voor den aanval. De an- door een actief optreden der vliege- dere legers zouden onmiddellijk na nier» en van den luchtafweer ové,..! hun voorbereiding tot het gevecht aan te helpen, den tegenstand van den den strijd deelnemen. Als data waren vijand te breken, zijn vlucht te be- 8, 10 en 11 April vastgesteld. De ope- moeilijken en zijn eventueele insche- raties waren als volgt ontworpen Iping tc verhinderen. Door het optre- Met een leger vanuit Bulgarije opruk-den der lucht- land- en valschermtroe- ken in de richSng van Thracie naar de pen de taak van het leger belangrijk te Egeische Zee. Het zwaartepunt lag bij steunen. den rechtervleugel waarin de berg-| Met dezen veldtocht heeft het Duii- troepen en pantserdivisies Saloniki sche leger werkelijk zichzelf overtrof- zouden trachten af to dwingen. fen. Deze zegetocht heeft in nauwe- 2) Met een tweede leger oprukken j lijks twee weken den oorlog in tweo in de richting van Skolple met het Staten doen eindigen. doel op de meest snelle wijze de ver-{ binding met het in Albanië strijdende DE VERUEZEN VAN DEN VUAND leger te verwezenlijken. Deze beide1 operaties zouden op 6 April beginnen, j Ik zal u thans de resultaten van de- 3) Een doorbraak van een ander le- zen veldtocht met een paar getallen ger uit Bulgarije in de richting van duidelijk maken Nisch, met het doel het gebied van' Tijdens de operaties tegen Joego- Belgrado te bereiken. In samenwer- Slavie werden, afgezien ^an de solda- king hiermede zou een Duitsch korps op 10 April het Banaat bezetten en van uit het Noorden naar Belgrado oprukken. 4) Op I 1 April zou een vanuit Kacrnten-Stiermarken (West-Honga- j rie) oprukkend leger een aanval doen man. Deze cijfers zijn slechts de resul- ten, die zich met het Duitsche volk verbonden voelen, zooals de Kroaten en de Macedoniers, die meestal on middellijk werden vrijgelaten, uitslui tend aan Serviërs dus, gevangen ge nomen 6.298 officieren en 337.864 taten der tellingen tot op heden. Het aantal Grieksche gevangenen, dat ongeveer 8000 officieren en 210.000 man bedraagt, kan daaren- I tegen niet oogenblikkelijk worden het Julische front langs de kust naar J geschat, daar zij. in zoover het om het Grieksch, Macedonisch en Epirusleger gaat, slechts tengevolge van de geza menlijke Duitsch-Italiaansche opera ties werden ingesloten en tot capitula tie werden gedwongen. Ook de Griek sche gevangenen werden en worden met het oog op de algemeene dappere datum, blijft zulks gedurende den j slotte het Grieksche front in Albaniëhouding van deze soldaten oogenblik- geldigheidsduur der kleederkaart,zon-1 te doorbreken, en zoo mogelijk delkelijk losgelaten. Het aantal gevangen der invloed. Bij voorbeeld iemandi Grieksche strijdkrachten naar de zee F.ngelschen, Nieuw Zeelanders en werd 15 jaar op 6 Januari 1941, er zal te drijven. j Australiërs bedraagt meer dan 9000 een kleederkaart C of D worden afge- In verband hiermede zouden de officieren en manschappen, leverd volgens het geval. Indien deze Dalmatische eilanden en de Ionische Op dit oogenblik kan men buit nog in de richting van Agram-Serajevo en Belgrado. In dit verband werden over eenkomsten getroffen met onze bond- genooten Italië en Hongarije. Het Ita- liannsche leger had het inzicht vanaf Aïlbanie via Scutari aldaar de verbin ding te verwezenlijken, de Joegosla vische gTensposiries aan de Joegosla- visch-Albaneesche grens tegenover Skolplje te doorbreken, teneinde de verbinding met de aldaar strijdende Duitsche legers af te dwingen en ten persoon den ouderdom van 15 jaar bereikte bijvoorbeeld op 24 Decem ber 1940 of uiterlijk op 1 Januari '41, zal hij (of zij) een kleederkaart A (of B) bekomen. Degenen die gedurende den geldig heidsduur der kleederkaart hun eerste levensjaar beëindigen bekomen een kaart voor kinderen van 1 tot 3 jaar. Van deze kaart worden 12 puntenvak jes afgetrokken voor elke volle maand verloopen sinds den l n Januari tot op den verjaardag van het kind. De eerste kleederkaart is geldig voor het tijdperk gaande van l Januari 1941 tot 31 Augustus 1941; voor de zuigelingenkaart wordt geen heidsduur bepaald. punten bezet worden. Ook inzake deniet heelemaal overzien. Het aan werking van het luchtwapen waren j Duitschland toekomende deel be- overeenkomsten getroffen. De leiding draagt, naar tot nu toe voorliggende der tegen Macedonië en Griekenland cijfers, reeds meer dan duizend ka- optredende legers berustte in handen nonnen, verscheidene duizenden ma- van generaal-veldmaarschalk von chinegeweren. flankwapens, mortieren List, die zich in de huidige veldtochten talrijke vaartuigen en groote hoeveel- op bijzondere wijze onderscheidde, heden munitie en wapens. De van uit het Zuid Westen van het, Rijk en Hongarije oprukkende troe pen stonden onder bevel van kolonel generaal von Weichs. De onder bevel generaal-veldmaarschalk Brauchitsch en 't hoofd van den gene ralen staf, generaal-kolonel Halder opereerende legers en de wapen-SS, verplichtten reeds na 5 dagen het Grieksche leger in Tracie tot. de capi- geldig- J tulatie.De verbinding met de uit Athe- 1 ne oprukkende italia^ische krachten DUITSCHE VERLIEZEN Deze resultaten werden verwezen lijkt door het deelnemen aan de oor logsoperaties van de volgende Duit sche krachten Voor de operatie in het Zuid-Oosten waren in het geheel voorzien 3 volle en twee halve divi- Vervolg en Slot op 2de blada»

De Volksstem | 1941 | | pagina 1