HEVIGE GEVECHTEN bij TOBROEK en SOLLCEM HIJ DEED OOK ZIJN EERSTE COMMUNIE! Pauselijke audiënties Pref. C. Heymans naar Amerika Nieuwê gebeurte nissen te verwachten in het Naburige Oosten De onaantastbare houding van Leopold De heropbouw van Duinkerke VERSCHUNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 17, ZONDAG 18 en MAANDAG 19 MEI 1941' DE VOLKSSTEM XXXXVlIIe JAARGANG NUMMER 59 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang,, Kerkstraat 9, Aalst Handelsreg. Nr 1248 Poetchekrekenmg J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Mar laan, BrusseL ZAL BINNEN KORT VERSCHIJNEN; HET NIEUW PLAN DER STAD AALST -/V/V/V- Als een verwaarloosde knaap... een echte straatrakker... maar met 'n rond, goed hartje onder zijn miserabele plunje, keek het jongetje naar zijn schoolkameraadjes die in rangen van twee de kerk binnen traden... wijl Het orgel zijn machtige akkoorden als een donderenden triomf deed neergalmen. Hij had nochtans tot'zich zelf ge zegd dat hij er niet zou heengaan... maar toen hij in de straat de eerste communicanten gezien had...de prach tige offerkaars in de hand... den witten linten strik om den arm, het aan- gezichtje stralend van vreugde met hun gelukkige moeders er naast... toen bezweek hij voor zijn eerste voorne men... en ging kijken. En achteraan in de schaduw verbor gen door een pilaar... hij het kind van een vader «zonder God» keek zijn oogen uit... luisterde als betooverd naar de zachte melodieën van het or gel... zooals sommige ongelukkigen welke niet kunnende neerknielen aan de uitverkoren Tafel, zich toch het pijnlijk genoegen willen gunnen er de mooiheid en den schitter van te be wonderen... het parfum er van te rui ken, als wilden ze toch enkele krui meltjes opvangen van de vreugde waarvan ze uitgesloten blijven. De armsten voelen soms een droef vermaak met het meten en het peilen van de geheime diepe afgronden En de eerste Communicanten in hun keurig toilet,., hun fijne elegante klee ding... zeer bescheiden en eerbiedig waren als getransformerd de geloo- vigen kijken nieuwsgierig met bewon dering en genegenheid en boven de hoofden ruischen zachte gezangen... 2acht als een goddelijke liefkozing Onschuldige kleinen... door d'hemelen gebenedijd De Heer noemt u «zijnen» Naar 't Engelenmaal geleid f... De gouden wierookvaten zenden hun blauwe rookslierten geurend ten hemel... het altaar heeft den glimlach van alle bloemen... de vreugde van de vele brandende kaarsen De oude pastoor preekt en in zijn bewogen, ontroerde stem hoort men hoe de eerste Communicanten zijn groote kommer waren gedurende een gansch jaar, de puike zijde van zijn heilig ambt en hij zegt nu zaken welke daar ginds de luisterende straatbengel voor de eerste maal aanhoort Mijn lieve kinderen, dit oogen- blik heeft u O. L. Heer bezorgd om dat Hij u eindeloos bemint f... Later zult ge genegenheid zoeken op deze wereld Hij is de beste en de eerste onder alle vrienden... Wanneer ge in de toekomst ongunstig behandeld wordt door het leven... wanneer ge dan vergeten... miskend wordt... denk er aan dat Hij u nooit vergeet... dat Hij altijd trouw blijft en op u wachtI.. Hij is het die gezegd heeft Komt tot mij gij allen die lijdt... gij die weent. Deze dag van uw Eerste Communie is de schoonste van al uw levensdagen... hij zal als een zegen voortleven in uw herinneringen... als een behoed- en verweermiddel in har den strijd Mochten sommigen on der u ooit den goeden God vergeten... verlaten, weet dan dat Hij u nooit ver geet, verlaat... Hij gaat straks in uw hart nederda- llen... Zijn komst. Zijn doorgang zul len onuitwischbaar blijven... al werdt ge ook honderd jaar oud, wanneer la ter aan uw sterfbed de priester het woord «Eerste Communie» zal uitspre ken, zal onmiddellijk een gansch nieu we wereld van gedachten in uw geest herleven, zooals bij de vernieuwing in de lente het vogelengekweel in het zonlicht zingt... de duistere bange mo menten van uw bestaan zullen doen verdwijnen, en over uw troostvollen doodstrijd zal nog iets glanzen en stra len van de fijne blijdschap, van de goddelijke vertroosting van dezen dag Ah, ongelukkig het kind dat zijn eerste Communie niet doet 11 En de straatrakker heeft aandachtig toegeluisterd Droomerig staart Hij voor zich uit... de blikken verloren over dit ongewoon tafereel... het hart je zwaar van onuitsprekelijk heim wee I Toen naderde een Dame in rouw kleederen met zacht en minzaam aan- aangezicht... ze passeert heel dicht bij den knaap wijl ze wijwater neemt, maar er ligt zulk een droeve expressie op het wezen van het jongetje dat ze zich niet weerhouden kan van te zeg- gen En gij, mijn kleine vriend... toe komende jaar zeker Voor mij neen... nooit er lag weemoed in de stem... Wilt ge niet Ik mag niet I... Waarom Vader !f... En in dit woord vader lag geheel de droeve historie welke de ellende van onze eeuw uitmaakt F... Ellendige oudere., geboren beschermers van hun kinderen... die de oorlog aan God ver klaren... zelfs tot in de ziel van tien jaar oud Zij zelf hebben hun Eerste Communie gedaan, maar zonder to redeneeren, zonder na te denken, met één brutaal woord verbieden ze dit aan hun telgen en werpen hun kinderen in de bekoring..., in den strijd zonder kracht..., zonder hooger denkbeeld wat de ster des heils moest zijn in de zwarte onweersdagen Aan dit alles denkt de Dame..., ze raadt de diepe verlangens van het ver dwaalde kind, verlangens die 'n onbe- rusten honger naar God openbaren. En zoudt ge uw eerste Communie willen doen Oh... ja madame... zoo gaarne!.. En in 't geniep werd de kleine door de edele vrouw onderricht en voorbe reid, zooals de dorstige bloem naar den dauw verlangt..., zooals de gevan gen vogel naar de vrijheid, zoo onder vond het kind dat zoo vroeg reeds geleden had..., den dorst naar God... en zijn ziel in den nacht zinderde voor den dageraad., het morgengloren van het nakend geloof. De Paus heeft ongeveer 2000 per sonen, waaronder 300 koppels jong gehuwden, in algemeene audiëntie ontvangen. Pius XII, die geestdriftig toegejuicht werd, hield een hartelijke rede aan het adres van de verschge- huwden. Gelijk de natuur nu in de Lente het schouwspel van het versche leven hernieuwt, zegde hij, zoo heb ben de jonggehuwden thans hun nieu we lente, gesproten uit het stichten van een nieuw gezin, waarvoor zij in dezen oorlogstijd niet zijn terugge schrikt, omdat zij betrouwen hadden in God en in Zijn liefde voor het menschdom. Om in hun hart den geur te bewaren van deze Lente, die de be trachte vruchten zal afwerpen, moeten de jonggehuwden hun betrouwen stellen in God, zijn leer volgen en het bidden niet verwaarloozen. Vervol gens gaf de H. Vader den pauselijken zegen, waarna hij de zaal der Zegenin gen verliet onder de toejuichingen der menigte. Daarna ontving de Paus in private audiëntie kardinaal Salotti, meester Adriano Lualdi, voorzitter van 't muziekkonservatorium van Na pels, dr Jose Eduardo vaz Serafana, sekretaris van de ambassade van Por tugal, M. Pietro Fiischi en zijn familie en M. Alvarez en- zijn familie. Uit goede bron wordt vernomen, dat prof. Corn. Heymans, de Vlaanv- sche Nobelprijshouder, binnen kort scheep gaat naar de Vereenigde Staten van Noord Amerika. Hij zou vergezeld zijn door enkele personaliteiten ui* de ekonomische wereld. c O1" Deze reis zou verband houden met de bevoorrading van het land en met de gevolgen van de ondervoeding bij onze bevolking. En de dag kwam dat hij buiten de weet van zijn ouders zijn eerste Com munie deed... Hij was zoo gelukkig nu scheen het hem dat hij eindelijk be hoorde tot de groote familie van Iemand De priester die hem Com municeerde zag in de oogjes twee tranen schitteren als fonkelende dia manten... geheim van Gods Liefde en Genade I.. Lang bleef hij geknield..., beweeg- loos, innig met zijn God vereenigd Hij bad..., oh niet voor hem zelf.... maar voor zijn moeder..., voor zijn vader... dood voor al dat schoone en verhevene Heer.. Jezus... maak dat ze zien,, dat ze leven., dat ze U eens beminnen., want hoe kan men leven zonder U lief te hebben Hoe schoon dit gebed met God in zijn hart te midden van het heiligdom vervuld van verkwikkende wierook geuren als van de geuren van Christus zelf toen al met eens achter hem 'n akelige stem zich hooren deed... de grafstem van een démon Vuige knaap Ik dacht het wel... wacht tot ge t' huis komt ah ongehoorzame., ik zal 't u straks wel wijsmaken 't Was de vader zonder God» II... Dend^rzoon. ENGELSCHE AKTIE TE VERWACHTEN Amsterdam, 16 Mei. Uit goed ingelichte bron werd gemeld dat de Fransche overheid thans de toelating heeft gegeven aan de Duitschere, om zich van de Syrische luchthavens te be dienen voor hun tochten naar Irak. De Britsche regeering heeft bijge volg de noodige volmachten verleend om een aktie tegen Duitsche toestellen op Syrische luchthavens te onderne men. De Duitsche vliegtuigen bedienen zich van de Syrische vlieghavens als «springplank«. AANVOER VAN TROEPEN. Beiroet, 16 Mei. Men verneemt uit Basra, dat hier voorbereidingen worden getroffen voor de landing var} Britsche troepen met oorlogsmaterieel. Anderdeels zijn de eerste groepen Syrische vrijwilligers naar Irak ver trokken. Tegenover dit feit staat, volgens een bericht van Radio Bagdad, dat de En- gelsche oproep, tot de Joodsche orga nisaties te Jerusalem, om dienst te ne men in het Britsche leger, in heel Pa lestina slecht onthaald is geworden. DE POSITIE DER INGESLOTEN BRITTEN TE HABBANIJA. Teheran, 16 Mei. De bevoorra ding der in Habbanija ingesloten En- gelschen wordt steeds moeilijker. De ingeslotenen bekomen nog alleen voe dingsmiddelen en munitie, die met valschermen naar beneden worden geworpen. Maar niet alleen aan het eigenlijke oorlogsfront wordt de positie der En- gelschen in het Naburige Oosten ei ken dag moeilijker. Aangespoord door de Iraksche suc cessen hebben de Arabieren in Pale stina den strijd van 1936 weer aange bonden. en spijts alle verbod wordt nog steeds ten gunste van Irak gemani festeerd, terwijl de Britsche troepen worden uitgejouwd. De grens tusschen Palestina en Sy rie is gesloten. DU1TSCH LEGERBERICHT Berlijn, 16 Mei. Het oppercommando van het leger meldt Een onderzeeër meldt als volledigen uitslag van zijn tochten de ver nieling van 26.000 ton. Hiervan werden reeds 18.000 ton bekend ge maakt. Het luchtwapen kelderde in het zeegebied rond Engeland twee schepen, samen 5000 ton metende, en beschadigde een ander vaartuig in het dok door voltreffers van zwaar kaliber. Gevechts- en jachttoestellen vielen over dag en bij nacht meerdere Britsche vlieghavens aan en stelden een aantal vijandelijke toestellen op den grond buiten gevecht. Andere succesrijke luchtaanvallen waren den jongsten nacht gericht tegen de havens in Schotland en Z-Engeland. In Noord Afrika sloegen Italiaansche formaties van het Afrika-corps bij Tobroek een aanval van den vijand af. Geholpen door talrijke pant serwagens drongen sterke Britsche strijdkrachten door tot aan het fort Capuzzo en tot in Solloem. Zekere elementen zijn in een gedeelte van deze laatste stad doorgedrongen. De vijand leed hierbij zware verlie zen. Wij maakten tevens een aantal krijgsgevangenen. Met goed ge volg namen lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen deel aan de gevechten bij Tobroek en Solloem. In het gebied van de Middellandsche Zee bestookten formaties van het Duitsche luchtwapen meermaals met brandbommen en brisantbom men het vliegterrein Lucca op het eiland Malta, wat groote branden en meerdere ontploffingen ten gevolge had. Op het eiland Kreta wer den kazernes van den vijand in brand geworpen en op een vlieghaven werden drie toestellen op den grond vernield. In het zeegebied rond Kreta plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffere op drie groote handelsschepen. Bij een poging om in den loop van den dag boven de Duitsche bocht en de bezette gebieden te geraken, verloor de vijand in totaal vijf vliegtuigen. In den jongsten nacht verscheen de vijand met sterke krachten boven Noord- en Noord-West Duitschland en viel onder meer Hannover aan. Afzonderlijke machines geraakten tot Berlijn. Nergens ontstond schade aan militaire inrichtingen of oorlogsbedrijven. Enkele dooden en gewonden onder de burgerbevolking zijn te betreuren. Drie der aanvallende Britsche toestellen werden omlaag gehaald. 1TALIAANSCH LEGERBERICHT. Rome, 16 Mei. Het Hoofdkwartier van het Leger maakt bekend: In den nacht van 14 op 15 Mei hebben Italiaansche en Duitsche formaties van het luchtwapen belangrijke doelen, vliegvelden en de vlootbases van het eiland Malla met succes aangevallen. In den loop van den dag herhaalden de Duitsche eenheden hun aanvallen. Tijdens de gevechten met vijandelijke jachttoestellen werd een Hurricane naar beneden gehaald. In Noord Afrika worden de gevechten in de streek van Solloem voortgezet. Stuka-formaties door Italiaansche jagers begeleid, hebben in den sector van Solloem de vijandelijke stellingen gebombardeerd. Andere Italiaansche en Duitsche formaties bombardeerden Tobroek. Een batterij afweergeschut en de installaties voor filtratie van het water werden door voltreffers geraakt, ook werden branden veroorzaakt. In de Oostelijke Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen vlieg velden en spoorweginstallaties op het eiland Cyprus gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen eenige bommen op het eiland Rho- dos. Er werd geen schade veroorzaakt en ook zijn er geen slachtoffers. In Oost Afrika bieden onze troepen in Amba Aladchi nog steeds een hardnekkigen weerstand, die in de geschiedenis als een nieuw voor beeld van de dapperheid en den roem der Italiaansche soldaten zal blijven voortleven. Ons garnizoen dat van alle zijden door sterke afdee- lingen wordt aangevallen, strijdt onder een hevig artillerievuur en de luchtbombardementen van den vijand met een onwankelbaren moed voort en brengt den aanvaller zware verliezen toe. In de overige sectors niets belangrijks te melden. Bij gelegenheid van de eerste ver jaring der gebeurtenissen van Mei 1940, komt «Paris Soir» terug op de onverantwoordelijke beschuldigingen, toentertijd geuit door den h. Paul Reynaud aan het adres van Koning Leopold III. Het blad wijst er op dat, van den eersten oorlogsdag in Belgie, tot den dag van de kapitulatie, de Koning be wezen heeft dat hij de waardige zoon was van Albert 1 en dat het des te min der te rechtvaardigen was hem als een verrader voor te stellen, daar hij tot het laatste oogenblik bij zijn leger is gebleven. Het blad schrijft onder meer «Het is strijdig met de werkelijkheid en met de geschiedenis, de nederlaag der verbonden legere toe te schrijven aan de overgave van het Belgisch leger, want het is de doorbraak van het Fransche front bij Sedan en aan de Maas, dat het lot heeft doen keeren. Het blijkt inderdaad uit een bro chure van den h. Saint Yves, dat het Belgisch leger zich in orde terugtrok op de linie Antwerpen-Leuven, van 1 3 Mei af, toen twee dagen later, de sleu telinstellingen bij Sedan begaven. De loyauteit van Leopold III ten overstaan van de geallieerden, kan onmogelijk in twijfel worden getrok ken, zooals de h. P. Reynaud het heeft gedaan. Op 26 Mei, op het mid daguur, waar schuwde het Belgisch legerkommando generaal Champon, hoofd van de Fransche zending bij het Belgische i hoofdkwartier, dat de grenzen van [den weerstand bijna waren bereikt.». 's Anderendaags liet de Koning aan Ilord Gort tele^rafeeren «dat hij zou gedwongen worden te kapituleeren en twee uren later liet hij aan den af gevaardigde van generaal Weygand melden «Onze weerstand is op het uiterste gekomen.» De geallieerde op perbevelhebber werd dus gewaar schuwd, en indien generaal Blanchard niet op de hoogte werd gebracht, treft daarvoor het Belgisch hoofdkwartier geen verwijt. Aldus is een tragisch punt van d« geschiedenis opgehelderd.' Maar geen twijfel bestond meer, sinds 2 Septem ber 1940, dag waarop Maarschalk Pétain, na onderzoek, den Koning herstelde in de hoogste waardigheid in het Eerelegioen. Drie leden der gemeentelijke af vaardiging van Duinkerken, waaron der de voorzitter, zijn naar Vichy ver trokken, daar maarschalk Petain het verlangen heeft uitgedrukt hun in bij zondere audiëntie te ontvangen. Voor hun vertrek verklaarden zij aan den korrespondent van Belgapress Het doel onzer stappen is een bij zondere toelage voor de agglomeratie van Duinkerken te bekomen met hot oog op den uitzonderlijken toestand dezer stad. Onze schatkist heeft met groote moeilijkheden af te rekenen. Reeds voor de gebeurtenissen van Mei- Juni bedroeg het begrootingstekort der stad zes miljoen frank. Deze toer» stand verergerde nog op onrustbaren de wijze. De heropbouw van DuinLer- ken is een uiterst kiesch problee^n.Wlj hopen, dat de Fransche regeertng eu zijn leider zich in het bijzonder het lot dezer zwaar geteisterde stad zullen aantrekken

De Volksstem | 1941 | | pagina 1