LOUTERING DE VERDUISTERING De hertog van Spoleto wordt Koning van Kroatië Trekking der Loterij Winternulp Welke regeling werd er getroffen voor de vroege aardappelen Het gebruik van de Kleederkaarten WOENSDAG 21 MEI VIGILIE VAN O.H. HEMELVAART (Vocem) Gedachtenis Kruisdag 3e Gebed ««Con cede 'i Prefatie van Paschcn. Paars. DONDERDAG 22 MEI - O. H. HEMELVAART (Viri Calilaei) Glo ria Credo Prefatie en Communicanten eigen. Wit. Vespers van het feest. FETER DE KLUIZENAAR Tij dens de Fransche revolutie verdween het gebrente van Peter De Kluizenaar, dat in 1115 werd bijgezet in het kloos ter van Neufmoustier. door Peter ge sticht te Hoei in I 101. In 1875 werd de oude abdij eigendom van den heer Godin, die een standbeeld voor Peter de Kluizenaar liet oprichten. Na den dood van den h. Godin kwamen echter het graf en het standbeeld ergens ir\ een weide terecht. Thans heeft de stad Hoei besloten graf en standbeeld te herstellen en op hun oude paats terug te bregen. Aldus zal 't standbeeld weer in het waardige kader aer oude gothische kloosteis prijken. Rome, 18 Mei. De Hertog van Spoleto werd heden morgen op ver zoek van Dr. Ante Pawelitsj in het Quirinaal tot Koning van Kroatië uit geroepen. DE NIEUWE KONING DOOR DEN j PAUS ONTVANGEN Rome, 18 Mei. Gisteravond ont- j ving Paus Pius XII den Hertog van j Spoleto in audiëntie, het onderhoud auurde ongeveer driekwart uur. De Hertog was vergezeld doc«r zijn adju dant, den Italiaanschen Gezant bij het Vatikaan en den Gezantschapsraad. WIE IS DE HERTOG VAN Pawelisj hield een korte toespraak tot den Koning in het Italiaansch, waarbij hij' op het herstellen van de souvereine onafhankelijkheid en vrij heid van het Kroatische volk wees. De Koning en Keizer dankte hem en legde den nadruk op de historische beteekenis van de inschakeling van Kroatië in het door Duitschland en Italië ondernomen opbouwende werk in den Balkan. Met een korte toespraak van Pawe litsj tot den nieuwen Koning van Kroatië eindigde de plechtigheid. De kroning zal te Agram plaats hebben. DE AANKOMST VAN DEN KROATISCHEN STAATSLEIDER TE ROME Ter gelegenheid van de uitroeping J van den nieuwen Koning van Kroatië 'heeft de Kroatische Staatsleider Pa- velitsj een bezoek gebracht aan Rome. Hier volgen de telegrammen betref fende dit bezoek. TEHUIS VOOR BLINDE KINDE REN Er wordt aan herinnerd, dat er een tehuis bestaat, waar kinderen, door blindheid aangetast, of aan de oogen lijdend, opgenomen worden. Daar ver schaft men hen het nooaige voor hun gezondheid en hun opvoeding. Voor de voorwaarden zich wenden tot het gesticht voor Kleine Blindekens te Ganspoel, Huldenberg bij Tervuren. BUITENLANDSCHE BR1EFWIS- SEEING Het Rooqc Kruis van Bel-j gië herinnert aan het publiek dat de éénige officieel toegestane manier van1 schrijven naar landen, die niet door de- gewone post bereikbaar zijn, het ge-j bruik van de internationale korrespon-1 denticformulieren (25 woorden) is, die door bemiddeling van cie Nationale Roode Kruisen en het Internationale Komiteit van het Roode Kruis verzon- den worden. Volgens pas gekregen onderrichtingen, herinnert het Roode Kruis aan het publiek dat het zenden van brieven naar een Postbus in eet* neutraal land niet geoorloofd is. ZEEP VOOR 1941 VAN KLIM OPBLADEREN. Wist ge dat moe der natuur zeep zonder bon levert Wanneer klimop-bladeren geduren de een paar uur zachtjes worden af getrokken, leveren ze een vloeibare zeep. die uitstekend gebruikt kan worden voor het wasschcn van don kere wollen stoffen. Het is het middel dat nu de houl- zeep kan vervangen. Ook donkere zijden stoffen kan men hiermede be handelen. Men giet zooveel water op de bladeren tot ze onderstaan, brengt ze aan den kook en Iaat den klimop twee uur zachtjes trekken. Daarna giet men het zeepwater af. klopt het op en verdunt het tot sop met koud en warm water. Men rekent voor tien liter water een halve emmer klimopbladc- SPOLETO Rome, 18 Mei. De Koning van Kroatië, Aimone van Savoye-Aoste, hertog van Spoleto, werd als tweede zoon van den hertog van Aoste, schoonzoon van Emmanuel 111 en Prinses van Orleans op 9 Maart 1900 j te Turijn geboren. Zijn oudere broe- j der, die na aen dood van zijn vader den titel van hertog van Aosta heett aangenomen. is onderkoning van Ethiopië. De hertog van Spoleto trad in 1939 met Prinses Irene van Grie kenland in het huwelijk, doch tot nu toe sproten uit dit huwelijk geen kin deren. In November 1939 werd de hertog, na cie gebruikelijke loopbaan bij de marine te hebben afgelegd, tot eskaderadmiraal bevorderd. In 1934 werd hij voorzitter van de Italiaansche Automobielclub. In Februari 1936 nam hij als vrijwilliger aan den strijd op het noordelijk front in Abessinie deel, en werd voor zijn moedig gedrag tijdens dezen veldtocht tot admiraal bevorderd. Na 't einde van dezen oorlog werd hem het bevel over de 4e marine-divi sie toevertrouwd en vervolgens over de oorlogshaven van Pola. Op 15 Maart werd hij tot opperbe velhebber benoemd van de vlootbasis van Spezia. DE PLECHTIGHEID OP HET Rome, 18 Mei (Stefani). De speciale irein van Dr Pavelrtsj en zijr. begeleiding is hedenochtend om 9 uur 20 in het station van Ostia aangeko men. De Duce en graaf Ciano verwel komden den Kroatischen Staatsleider op het perron. Dr Pavelitsj en Musso lini schouwden, bij het spelen der na tionale liederen de eere-compagnie on- aer geestdriftige toejuichingen der menigte. Men bemerkte de tegen woordigheid nan prins Bismarck, zaakgelastigde van het Reich en van diplomatische vertegenwoordigers van Japan en de andere landen, die tot het driemogendhedenpact zijn toege treden. EERSTE COMMUNIEBEELDEKENS Groolc Keus met GOUDEN DRUK in alle prijzen. Boekhandel DE VOLKSS TLlVJ i) rechtover St Martens- kerk, Aalst. QUIRINAAL De plechtige uitroeping van den Koning van Kroatië had plaats in de troonzaal van hei Koninklijk Paleis. Naast den troon hadden zich de di plomatieke vertegenwoordigers van de Staten, die deel uitmaken van het Driemogendhedenpakt, geschaard. Koning en Keizer. Victor Emmanuel die het uniform droeg van eersten maarschalk van Italië, betrad de zaal met naast hem den Duce in het zwart uniform der partij, vervolgens de kroonprins en de leden van het huis van Savoye. de hertogen van Spoleto, Turijn, Pistoja en Genua alsmede de Minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano en het gevolg van den Koning. Toen de Koning op den troon had plaats genomen werd de Kroatische afvaardiging door den opper-ceremo- niemeester van het hof binnengeleid. Aan het hoofd schreed Dr Ante Pa welisj. DOOR JEF SCHEIRS 2de Vervolg. Ja... hij mag toch zeker Wat kan het mij schelen met wien ge vrijt grinnikte haar moeder, met 'n gebaar dat zoo 'n vraag al te oanoo- zel was... Ge moet uit uw oogen kijken, hc. en er voor zorgen dat ge u niet verbrandt. Anna glimlachte. Ze wist waarop moeder doelde, maar ook dat had geen zwarigheid meer in voor haar; ze was zoo menschelijk slim geworden vandaag, zoo meesterlijk ingewijd in de lang vermoede levensgeheimen, ze stond zoo wijsgeerig sterk in de levens- beteekenis van dezen tijd. zoo joviaal sppttend tegenover het waarom» van 't leven... Wat kosten die schoenen Veertig frank, loog ze weer. De vrouw bekeek ze. draaide ze om en betastte ze langs alle kanten, Goeiekoop, wist ze; waryr hebt ge ze gekocht In den winkel op *t dorp... Ik ga ftlapen, zei het meisje, waQt ze wilde nui geerne alleen zijn met de vee, wonder lijk lieve dingen uit den voorbijen dag slaap wel Ja, zei 't wijf en ze dronk gesma- kelijk baar bier uit. Lang bleef Anna wakker liggen, sta rende in den donkere naar de beroeren de dingen uit den dag; nog trilde 't ge not door haar kop en haar hart, maar in de zv/ijgzaamheid van haar kamer voelde ze hoe er over dat genot iets hing... dat ze met geen woord kon be palen noch belichamen, iets dat als een schaduw over den zonneschijn van haar IieVe viel. Plots leek het haar of die vreugde niet volledig was; er ont brak iets aan; ze wist niet wat... Alleen lijk voelde ze eventjes dat er nog iets moest bij zijn om volledig: te zijn.. Iets veel inniger. Iets dat niet meeging langs den weg der vele hartstochten... Maar even gauw was ze dat gevoel vergeten onder het blijde gestreel van de geno ten dingen. Zondags daajop kwam hij haai te NUMMER 143.295 WINT EEN M1LLIOEN FRANK De trekking van ue 4de snede der loterij van Winterhulp vond Zaterdag namiddag plaats in den zetel der lote rij, Guldenvlieslaan. Ziehier de uit slag Winnen 100 fr. de biljetten waar van het nummer eindigt op 8 Winnen 250 fr., de biljetten waar van het nummer eindigt op 05 Winnen 1000 fr. de biljetten waar van het nummer eindigt op 344 439 Winnen 5000 fr.. de biljetten waar-, van het nummer eindigt op 3227 6890 Winnen 10.000 fr. de biljetten waarvan het nummer eindigt op 2.207 Winnen 25.000 fr., de biljetten, waarvan het nummer eindigt op 95.494 38.503 61.870 60.273 91.150 72.784 Winnen 50.000 fr. de biljetten waarvan het nummer eindigt op 16.283 57.141 35.551 35.281 Winnen 100.000 fr. de biljetten dragende de nummers 206.095 174.578 222.793 163.757 194.181 Het biljet, dragende het nummer 143.295 wint den hoofdprijs van 1 millioen fr. huis afhalen, na den noen. Binst 't middageten hadden ze haar allemaal getempteerd en getreiterd met haar lief; haar vader alleen jokte niet mee maar botweg, zooals altijd, had hij er uitgeflapt 't En kan mij niet geven met wien ge loopt of op den dril gaat, elk zijn goesting: 'k heb de mijne ook gedaan. Maar één ding dat 'k zeg en meen: zie dat ge alle weken uw geld afgeeft en ons in geen onkosten steekt. Dat bleef de eenige ruwe verwitti ging, en de eenige bedreiging. Noch de een noch de andere was diep in Anna's hart gevallen ze kon haar ouders en haar thuis voortaan missen met Fre- derik was ze overal beschermd, veilig en geliefd. Daar peinsde ze op binst ze zich aan 't kammen en aan 't optooien was. Ze moest zuiveruit lachen om de bedrei ging van vader. Haar daghuur gaf ze af en zou ze blijven geven, buiten de laatste twee frank opslag; haar zusters hielden het ook en moeder liet het toe buiten vaders weet; ze was ook jong geweest, zei ze. moeder, en 'n meisje mag ook nen stuiver op zak hebben om al een keer een kammetje of een blin kende naarspelde te koopen. En *t ander Ze waren al afgespro ken, zei en Frederik... Ze zouden kor telings trouwen en dan met z'n beidjes op eene of andere kamer gaan hui zen... Zóó zag ze "t leven in; zoo voelde ze 't leven zijn. want zoo ook had ze het leeren begrijpen, leeren liefhebben. Wat ze ooit in kerk of school gehoord en gezien had, was ze als naïeve kin derachtigheid vergeten. Wat eens kin derlijk tn haar gemoed had gelegen, lag nu ontzenuwd sa ysionder Tijdens de jongste vergadering van den Nationalen Boerenraad, gaf de h. Van den Abeele, rechtskundig advi seur bij het ministerie van landbouw een uiteenzetting over de voorgeno men reglementeering van den volgen den oogst, die onder zeer veel gunsti ger omstandigheden zal kunnen plaats hebben dan het verleden jaar het ge val was. Dit jaar kon het werk degelijk voor bereid worden in samenwerking met het ministerie en de N. L. V.C. Hierbij is in ruime mate rekening gehouden met de suggesties door den Nationalen Boerenraad gedaan. Wat de aardappelen betreft moet onderscheid gemaakt worden, tusschen vroege en late. Sommige vleien zich met de hoop dat de late aardappelen zoo overvloedig zullen zijn, dat de handel vrij zal kunnen gelaten worden. Het spreekt van zelf dat de reglemen- tcering moet voorbereid worden,voor het geval dat die gunstige vooruitzich ten niet bewaarheid worden. Voor de vroege aardappelen moet zeker een reglementeering voorzien worden. De grondgedachte van iedere re glementeering is dat de verbruiker nooit rechtstreeks van den voortbren ger koopen mag. Elke handel moet langs een aansprakelijk tusschenper- soon plaats hebben. Het besluit voorziet volgende pun ten 1 Elke boer die meer dan 3 aren vroege aardappelen heeft is er reken- plichtig voor tegenover den Staat. Wat verstaat men echter onder 'vroege aardappelen De aardappelcentrale zou als vroege aardappelen beschouwen, de eerste lingen over gansch het land, en dan de Bintjes, Ideaal en Eigenheimers in een gesloten gebied Mechelen-Assche. en zoo noodig in nog andere welbe paalde gemeenten die over een gunsti- gen bodem beschikken. Men doet opmerken dat er veel te weinig plantgoed van Eerstelingen toegekomen is, en dat in de streek van Mechelen de Bintjes te laat aankomen om nog als vroege te kunnen door gaan. Vroeger werden in Mechelen Assche 7000 ton Eerstelingen verkocht en 3000 ton in de rest van het land. Dit jaar zouden er slechts 2300 ton verdeeld zijn. waarvan een kleine 2000 ton in Mechelen-Assche. 2) Ieder boer zou mogen behouden: 1750 kg. per Ha in 41 aangeplant (en niet per Ha te planten in 42) plus 750 gram per dag en per lid van het gezin. Voor gemeenschappen als kloosters enz. zal elke inwonende als lid van het gezin gelden. 3) Vóór een bepaalden datum zal het rooien verboden zijn. 4) Opkoopers zouden aangeduid worden door de aardappelcentrale. HEVIGE BRAND TE BRUSSEL Zaterdagmorgen, omstreeks half- tien, brak een buitengewoon hevige brand uit in de garage van de ver- huisfirma de Vestibule, aan den Ant- werpschen steenweg, te Brussel. Een rookzuil kronkelde boven de loods, het vuur taste spoedig de meu- 't gelach en waanwijze onverschillig heid van al wat rond haar stond en leefde; maar ze voelde dat gemis niet, had er zelfs geen besef van. Ze wist waar ze stond: boven haar lag het geheime, geverniste leven waar alle goed uit kwam en alle kwaad in geboren werd; onder haar moord en doodslag... Haar leven liep langs den klaren lichten dag, langs den warmen klop van de vele hartstochten.. Wroe tend leven met zijn last en zijn op stand, en met zijn plezier als belooning Zoo deden de menschen het haar voor, en hun tocht was geworden de veropenbaring van haar eigen levens vrijheid: de menschen waren haar eenige levenssterkte, in menschenwijs- heid stak haar eenig verweer;daarover jonge liefde, en die liefde borg ze in heur hart weg als een onuitputbare levensreserve. Twee ,drie keeren had Anna haar zwart glanzend haar gekamd en Her- kamd en herwrongen, tot het gracieus boog en krulde haar «moliérkes» met de geluidlooze caoutchouzooltjes er op zaten bekorend aan haar voetjes. Ze wist dat ze schoon was, en voor hem wilde ze haar gratie en de mooi heid van haar lijfje nog verhoogen. Ze snakte naar zijn komst snakte naar den wandeltocht en om weer aan zijn arm te hangen; om zijn slanke lijf te voelen tegen haar schouder om 't warme gestreel te genieten van zijn mond, van zijn handen, van zijn oogen; om te hooren de passiedingen van hun liefde. Hij kwam en ze wandelden door de zwijgzaamheid der wegen en gingen naar den kinema, waar ook heerlijk ge not was. Of op andere Zondagen was het royaal haar eigen dansende Üif te belbewaarplaatsen aan en dra was aok het woonhuis aan de straat bedreigd. De brandweer van verschillende Brusselsche posten verscheen ter plaatse, alsmede de brandweer van Schaarbeek. Met verscheidene water slangen werd de strijd tegen het vuur aangegaan en stroomen water stortten neer op den vuurhaard. Het dak van een gerage, naast het brandende gebouw, vatte eveneens vuur en op zeker oogenblik werd uit breiding van het vuur tot de heele wijk gevreesd, daar een na een de benzineputten ontploften. Dank zij het hardnekkig en moedig optreden der brandweer kon de vuur haard beperkt en weldra gedoofd worden. De meubelbewaarplaats, de garage en andere bijgebouwen, als mede hun inhoud werd gansch de prooi der vlammen, zoodat de schade, die buitengewoon groot is niet kan ge schat worden. Men vermoedt dat de brand ont staan is door de ontploffing van een vat benzine, want van in den beginne was de hevigheid van het vuur buiten gewoon. Het tramverkeer werd gedu rende een uur onderbroken. Het invoeren van de kleedingkaart zal aanleiding kunnen zijn tot ver hoogden bedrijvigheid in de verschil lende takken van de textielindustrie. De machtigingen ter bevoorrading die werden afgeleverd aan verbrui kers, sedert 1 Januari 1941, voor tex- tielprodukten die kunnen worden aan geschaft door middel van de punten- kaart, zullen in rekening gebracht wor den op bovengenoemde kaart. Het aftrekken van de punten zal ge schieden op grondslag van het aantal punten, voorzien voor ieder gerant soeneerd artikel. De verbruiker zal in ieder geval een kleedingkaart ontvangen met ten min ste 20 punten. De kleedingkaarten zullen slechts gebruikt mogen worden voor de per soonlijke behoefte van den houder. Evenwel zal voor aankoop van huis houdingen, tafellinnen of beddegoed, gebruik kunnen worden gemaakt van de gezamenlijke kaarten van de fa milie. De aankooper zal in dit geval aanduiden van welke kaarten het noodzakelijke aantal punten moet worden afgenomen. Iedere gemeente zal aan de verbrui kers den datum mededeelen waarop de kaart zal afgeleverd worden. De uiterste termijn voor de aflevering .zal eveneens worden bepaald. De kleedingskaart zal aan de ver bruiker worden overhandigd op ver toon van de rantsoenkaart. Bij het uitreiken van de kleedings kaart zal een stempel worden gedrukt op de rantsoenkaart, met de woorden «kleedingskaart afgeleverd». WOENSDAG 21 MEI 1941 Zonsopgang 6,46 u. Zonsondergang 21,32 u. DONDERDAG 22 MEI 1941 Zonsopgang 6,45 u. Zonsondergang 21,34 u. Nieuwe maan 26 Mei Eerste kwartier 2 Juni voelen, ln 't geluidlooze geschuif van haar «moliérkes» over den planken vloer; 't gratievolle bewegen van den dans en de verlokkende vooize van het orgel; ze lag zoo goed, zoo zacht in zijn armen, en op zijn borst, als in plui men kussens, zóó warm, zóó genietend, zóó voldaan. Het draaien en dansen en zweven deed 'n heerlijke bedwelming in Kaar kopken schieten, die nog ver hoogde ols ze een glazeken «porto« uit- geslurpt had... Frederik verdiende groo- te daghuur hij kon royaal doen. Als een geluk waar nooit een einde aan komen ging, kwamen de Zondagen van den zomer afgehold en bolden ze, zij beiden, de Zondagen uit. Ongemerkt en ongezien trad 't na< jaar binnen en schielijk stond het daa» met zijn purperen dagen en rijpe vruch ten, met zijn dikke dauwbollen die langs de tipkes van de verworden bla deren dropen; met zijn ruiende hoo rnen over 't wakke, moegeleefde land. Als, moede en gereed om verloren te vallen, de vele rijpe dingen en vruch ten aan de boomen hingen en aan 't kruid, en aan 't ongewas van da banen, wist Anna plots hoe ook op haar levensboom aan 't rijpen ging de zerpe vrucht van 't genot... Het verras te haar, maar baarde geen angst een tikje bekommernis hoogstens, die zou omkeeren tot blijdschap als ze hem Zondag zeggen zou.... Maar toen ze 't hem zei, sprak hij niet het blijde woord van haar ver langen; ze herinnerde hem zijn belofte en begon van trouwen. Och, zei hij, daar is geen haast bij; wij zullen daar Zondag over klap pen!,.. Is 't akoo niet goed, gelijk 't nu »3

De Volksstem | 1941 | | pagina 2