WET VAN 10 JUNI 1937, houdende uitbreiding der kinder toeslagen tot de werkgevers en de niet-loontrekkenden VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 29 en VRUDAG 30 MEI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVlIIc JAARGANG NUMMER 54 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekcring J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL ORGANIEK KONINKLIJK BESLUIT VAN 22 DECEMBER 1938. (Vervolg). Zij worden verzocht in hun brief aan de Nationale Onderlinge Kas voo Kindertoeslagen te willen vermelden of zij een Nederlandsche of een Fran- sche vragenlijst wenschen te ontvangen Het is noodzakelijk op elke mede- deeling het volgende adres te vermel den te weten NATIONALE ONDER LINGE KAS VOOR KINDERTOE. SLAGEN, BELLI ARDSTRAAT, 54, BRUSSEL (4). EOOrEtfEi-T'S REESE Uit bovenstaande mededeeling blijkt dat sommige personen recht kunnen hebben op kindertoeslagen, zonder dat ze daarom verplicht zijn bijdragen te betalen. Het betreft hier voornamelijk de weduwen die geen enkel beroep uitoefenen, noch loon trekkend, noch zelfstandig, maar die getrouwd geweest zijn met personen die een zelfstandig beroep hebben uit geoefend. Zulke weduwen zijn niet verplicht zich aan te sluiten bij Washington. 28 Mei. Roosevelt heeft zijn aangekondigde rede inge leid door opnieuw te beweren, dat Duitschland naar de wereldheerschap pij streeft en het Amerikaansche kon tinent tot slavernij tracht te brengen. Dat is «het feit» dat tot basis strekt der Amerikaansche politiek. Met buiten-1 gewoon toegenomen sterkte hebben de Ver. Staten en de andere Ame- j rikaansche republieken thans hun wegj ten opzichte van den huidigen toe- beroep uitoefenen, maar die krachtens stand uitgestippeld, artikel 183bis van het Besluit van 221 Voor Amerika, vervolgde Roose- December 1938 vrijgesteld zijn van velt, zijn de vrijheid 'op zee e bijdragen, kunnen' van hetzelfde voor-j heid van handel eerste levensbehoef- deel genieten. Echter vermits alle per- i ten daar het zijn produktie niet heele sonen die een zelfstandig beroep uit-1 maal zelf kan verbruiken, oefenen, onder toepassing vallen van Onze nationale politiek is thans de het K. B. van 22-12-38 en verplicht volgende zijn aan te sluiten bij een Onderlinge 1Wij zullen met alle beschikbare Kas voor Kindertoeslagen, zoo zal de middelen, aan elke poging of bedrei- vrijstelling van bijdrage slechts kun-1 ging van Hitier om zijn heerschappij nen geschieden op grond van gegevens tot het Westelijk halfrond uit te brei- die door de onderworpen personenden aktief weerstand bieden aan hun Onderlinge Kas moeten ver- j 2. Van het standpunt van absolute strekt worden. Deze laatste zal de bc-noodzakelijkheid bezien, zullen wij, langhebbenden in voorkomend geval,Groot Brittannie alle mogelijke hulp van deze vrijstelling verwittigen enverleenen, evenals aan alle andere lan- hun tegelijker tijd mede deelen, dat ze den, die aan het facisme met de wa- hun gebeurlijk recht op kindertoesla-1 pens weerstand bieden. Alle andere gen bij de Nationale Onderlinge Kas maatregelen, die voor de bevoorrading moeten doen gelden. j van Groot Brittannie noodig zijn. zul- Wij achten het niet van belang ont- len getroffen v.-orden, en alle verdere bloot er op te wijzen dat de weduwen methodes, die zouden kunnen aangc- die een beroep uitoefenen als zelfstan- wend worden, zullen door onze des- dige arbeidster of gedurende 10 jaar kundigen worden behandeld en in da- dusdanig een hebben uitgeoe-1 den worden omgezet Onderlinge Kas voor Kindertoeslagen j fend, en uit dien hoofde bijdragen' Hij besloot met de woorden Wij vermits ze rechtstreeks, zonder eenigej moeten betalen, zullen kindertoeela-zullen niet aarzelen bijd rage-betaling, van de Nationale gen trekken vanwege de Onderlini Onderlinge Kas zullen genieten voor Kas, waarbij zij zijn aangesloten, hun rechthebbende kinderen. Wij zullen ten gepasten tijde op di De diocesane bede vaart van het Bisdom Gent naar Lourdes-Oostakker Zondag was het andermaal e zondere dag voor het heiligdoi bij- Onze Lieve Vrouw van Lourdes-Oost- 't Was immers de groote bedevaart ingericht onder de leiding en bescher ming van Zijne Hoogwaardige Excel lentie Mgr Coppieters, bisschop van Gent. Reeds van in den vroegen morgen stroomde het geloovige Vlaanderen naar de vermaarde bidplaats, en communiemissen zoo in de Basiliek van Lourdes, als in de onderscheidene parochiekerken werden druk gevolgd. Gansch den voormiddag hield de toeloop aan en vermeerderde voort durend. totdat duizenden vereenigd waren in devotelijken bedegang die om 3 uren stoetsgewijze met eene me nigte bontkleurige vlaggen voorop werd aangezet, naar de Grot. Hel en vertrouwvol klonk uit het hart van het trouwe Vlaamsche volk. het lied Te Lourdes op de bergen» met den geest- driftigen en tevens smeekenden groet aan de Hemelmoeder «Ave Maria». De ontelbare menigte kon onmoge lijk de Grot bereiken en spoedig stond ook het groote voorplein der Kerk propvol bedevaarders welker aantal zonder overschatting op ruim 10.000 mag worden geraamd. Godvruchtig antwoordden allen op de Rozenkrans bede die van aan de grot voorgezegd, door luidsprekers werd ten gehoore gebracht Zijne H. Excellentie de bisschop van Gent. richtte in de verheven, ont roerde maar gemoedelijke taal die hem steeds uit het hart vloeit, eene treffende toespraak tot de bedevaar- PLECHTIG LOF Voorafgegaan door de Kajotters. 'de vaandels en de geestelijkheid, be staande uit verscheidene ZZ. EE. HH. Kanunniken en priesters met aan het hoofd Z.E.P. Joliet, rector der Basiliek begaf Z.H. E. de bisschop zich van de grot naar de kerk om vandaar, in zelf den stoet het Allerheiligste over te brengen naar het altaar voor de kerk opgesteld, en waar een kort plechtig lof werd gezongen. Ongelukkiglijk 'kwamen opeenvol gende regenvlagen deze en de verdere ceremoniën storen die dan ook nood gedwongen moesten worden ingekort. hoofd te bieden. Daarom heb ik van avond een c ibegrensden nationalen kriaistoestnn. .uitgeroepen en de ver- i jt=r!:ér.g ooi verdediging gcëiwht tot CSC! I aan de uiterste grenzen van onze na- f.'tonale macht en bevoegdheid.» De alcohol v. et toepasselijk gedurende den bezettingstijd ZEGENING DER ZIEKEN' Uit een mededeeling van den mili tairen bevelheVbet m Belgic en Noord Frankrijk, dd. 25 April jl. Nr Az. pol. 0201, blijkt dit de gewijzigde alco- Rechts voor de Grot hadden c-en holwet van 29 Augustus 1919 gedu- twintigtal zieken, met hunne toegewij- rende den bezettingstijd toepasselijk de verpleegsters plaats genomen. en blijft op de voor Belgische onderdanen wachtten er vol ongeduld naar den ze- toegankelijke drankslijterijen, gen met het Allerheiligste die hunTe dien opzichte zal dus geen reke- door Zijne Hoogwaarde Excellentie ning meer gehouden worden met de den bisschop zou worden gebracht on- door DuiUche overheden of diensten der de treffende aanroepingen tot den uitgereikte machtigingen, waarbij het Heer en Meester van leven en dood. bezit van sterke dranken tot het slijten en de smeekende Almacht en Hemel- aan leden der Weermacht of aan Duit koningin sche onderdanen veroorloofd wordt. Van boven op de Grot werd ten wanneer de toegang tot de in die slotte door Z. H. Exc. Mgr Coppieters machtigingen bedoelde lokalen niet den laatsten zegen met het Allerheilig-aan de voornoemde personen alleen, ste Sacrament gegeven. jter uitsluiting van alle andere toegela- Voorwaar een heerlijke dag die 'en 's- van den diepen1 le zeltder gelegenheid waarschuwt ons Christen Vlaam-,^et £estuur der dou.anen en accijnzen sche volk. de zijne onwankelbare lief zijn beste Moe- Onregelmatigheden te Quaregnon In de Waalsche gemeente te Qua regnon (Borinage) heeft men op één jaar niet min dan vijf burgemeesters gehad. Een record. De boeken der ge meenten zien er daarom niet beter uit. integendeel en juist daardoor wellicht. Althans de heer gouverneur der pro vincie Henegouwen heeft een specialen kommissaris moeten benoemen om de boekhouding van Quaregnon na te gaan. De kommissaris moet over den uit slag niet zeer gesticht zijn, daar hij de ze aan het parket heeft medegedeeld, dat daarop ter plaatse is gekomen met een klein legertje rechterlijke agenten, alsook twee deskundigen, die tal van dokumenten tot nazicht hebben aan geslagen. Er is nog geen bepaalde beschuldi ging geuit, maar het betreft ernstige onregelmatigheden. De gemeentekas is ledig, doch vooraanstaanden der gemeente hebben er in toegestemd een totaal van 7 tot 800.000 frank te ver schieten. slijters van ter plaatse te verbruikt dranken dat degenen bij wie sterke dranken, zelfs aan Duitsche onderda nen toebehoorend, in een ander deel van hun inrichting dan de door deze personen betrokken kamers ontdekt worden, voortaan gerechtelijk zullen vervolgd worden wegens overtreding van voormelde wet van 29 Aug. 1910 Verhooging der familietoelagen (Bel ga). Het Ministerie voor Arbeid en Sociale Voorzorg heeft in nauwe samenwerking met den com- aris voor Prijzen en Loonen even- net vertegenwoordigers der «Unie Hand- en Geestarbeiders» en der patroonsvereenigingen een verorde ning uitgevaardigd betreffende de ver hooging der familietoelagen. Deze verordening beteekent een aanzienlij ke verlichting voor al dezen die fami lietoelagen genieten. In het bijzonder worden echter de kinderrijke gezinnen met een gering inkomen door deze verordening begunstigd. Het decreet is te beschouwen als eer eersten stap inzake de nieuwe loonre geling die in Belgie wordt voorbereid. Alleen bij de uitvoering van de veror dening zal men hanr werkelijke waar de kunnen apprecieeren. De Duitschers breken door de Engelsche stellingen op Kreta Amsterdam, 27 Mei. Naar deLondensche radio meldt, hebben de Duitschers op Kreta een hevigen aanval ondernomen, tijdens denwelke zij, na een voorafgaand hevig luchtbombardement, de Britsche stellin gen doorbraken. HULPVERLEENING UIT ALEXANDRE Berlijn, 27 Mei. Naar het D. N. B. verneemt, zijn de havenover heden van Alexandrie koortsachtig bezig hulp te verleenen aan de bij den strijd op Kreta zwaar beschadigde Engelsche kruisers en torpedo booten. Stoomschepen en sleepboolen, voorzien van pompen, werden zeeklaar gemaakt, teneinde de terugkeerende Engelsche vlooteenheden tegemoet te varen. De <iBismarck» tot zinken gebracht SEDERT MAANDAGAVOND AAN DEN STRUD Berlijn. 27 Mei. Het opperkommando van het Duitsche leger deelt mede het slagschip Bismarck» bevindt zich sinds Maandagavond 21 uur weer in hevig gevecht met een vijandelijke overmacht. TOT HET EINDE Berlijn, 27 Mei. Over het laatste gevecht van het Duitsche slag schip «Bismarck» werd nog het volgende door het opperbevel van het leger gepbliceerd. In strijd met de steeds sterker wordende vijandelijke zeestrijd krachten .vocht het slagschip Bismarck» vereder ofschoon het geen be wegingsvrijheid meer had. totdat het eindelijk op 27 Mei, 's morgens, het slachtoffer werd van de overmacht van drie slagschepen, een vlieg tuigdrager, verscheidene kruischers en destroyers. DU1TSCH LEGERBER1CHT Berlijn. 28 Mei. Het hoofdkwartier der weermacht maakt bekend: Zooals reeds gisteren werd medegedeeld, werd bet slagschip Bis marck» na een zegerijk gevecht bij IJsland op 26 Mei 's avonds door den torpedotreffcr van een vijandelijk vliegtuig onbekwaam tot maneu- vreeren. Volgens het laatste radiobericht van den vlootchef, admiraal Luetjens. is het slagschip met zijn bevelhebber, kapitein ter zee Linde man en zijn dappere bemanning op 27 Mei 's voormiddags voor de vij andelijke overmacht bezweken en met wapperend vaandel gezonken. Op het eiland Kreta gaat de opmarsch in enge samenwerking tusschen bergjagers. valschermspringers en door de luchtmacht gelande troe pen veraex. Gialercc bial.cn Duite<;hebergtroepen, ondanks de talrij ke terreinmoeilijkheden. den taaien weerstand van Britsche strijd krachten en enkele benden oproerlingen. Zij drongen door een koenen aanval den vijand uit zijn stellingen, veroverden de hoofdstad Kanea en achtervolgden de geslagen vijandelijke troepen ten zuiden van de Soedabaai. Onder de talrijke gevangenen bevindt zich ook de Griek- sche marinebevelhebber van Kreta. Formaties gevechts- en torpedovliegtuigen namen zonder onderbre king deel aan de gevechten te land, dreven vijandelijke troepenkoncen- traties uiteen, legden batterijen het zwijgen op en brachten ten slotte den vluchtenden vijand zware verliezen toe. Stuka's verijdelden de poging der Britten, zich over zee terug te trekken. Zij brachten in de Soeda-baai vier handelsschepen, samen 8.400 BRT. tot zinken en be schadigden zwaar twee andere handelsvaartuigen. Formaties transportvliegtuigen ondersteunden de gevechten op het eiland en brachten voortdurend nieuwe krachten aan. Ten Zuiden van Kreta dwongen Duitsche gevechtstoestellen een Britsche vlooteenheid tot het gevecht.De Duitsche machines wisten bom- treffers te plaatsen op een zwaren kruiser en een torpedojager en wier pen verder een tankschip in brand. In Noord Afrika veroverden Duitsch-Italiaansche troepen den Pas van Halaja. ten zuidoosten van Soiloem. Negen batterijen, zeven pant serwagens, talrijke andere gepantserde auto's en een aanzienlijk mate rieel werden buitgemaakt. De vijand leed bloedige verliezen en verloor talrijke gevangenen. De eigen verliezen zijn gering. Torpedovliegtuigen bestookten troepenkampen en verzamelingen van vrachtwagens in het gebied van Soloem. In het zeegebied rond Engeland kelderden gevechtstoestellen den jongsten nacht drie vrachtschepen, samen 17.000 BRT. metende. Een ander koopvaardijschip werd zwaar getroffen. Andere aanvallen van het luchtwapen waren gericht lagen haveninrichtingen aan de Engelsche Zuidwest- en zuidkust evenals aan de monding van de Theems. In den jongsten nacht wierp de vijand met zwakke krachten een gering aantal scherf- en brandbommen uitsluitend op woonwijken in West Duitschland en vooral op Keulen. Onder de burgerlijke bevol king telt men dooden en gewonden. De bemanning van een verkenningsvliegtuig, luitenant Nemecek. eerste-adjudant Schackert, adjudant Hemmer, en onderofficier Fahm- bach onderscheidden zich bijzonder bij succesrijke en koene vluch ten boven Engeland. ITAUAANSCH LEGERBER1CHT. Rome. 28 Mei. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend ln den nacht van 27 op 28 Mei hebben formaties van onze lucht vloot het steunpunt Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika voerden Duitsche en ltaliaansche strijdkrachten aan het Solloemfront een aanval met succes uit. welke tot de verove ring van een belangrijke vijandelijke stelling leidde. Er werden krijgs gevangenen gemaakt en 9 batterijen evenals 7 pantserwagens vielen in onze handen. Op 26 Mei hebben Duitsche en ltaliaansche luchtformaties talrijke Engelsche vlooteenheden ongeveer 100 zeemijlen ten oosten van Der- na. met bommen bestookt. Een vliegtuigmoederschip, een kruiser, een torpedojager en vier stoomschepen bekwamen tTeffers. Op een ande ren kruiser, welke door een bom van zwaar kaliber werd getroffen, kon men een hevige ontploffing waarnemen. Andere toestellen bombardeerden de haveninstallaties van Tobroek en voor anker liggende schepen. In Oost Afrika werden vijandelijke aanvallen aan het noodelijk front, in het gebied van Galla Sidamo, overal teruggeslagen. Tijdens de gevechten der jongste dagen in het gebied der meren vond. aan het hoofd van zijn bataljons, kolonel de Cicco den heldendood. In de streek van Amhara heeft het ltaliaansche garnizoen van Volds- jefit, welke sedert geheelen tijy ingesloten is, opnieuw den eisch tot overgave afgewezen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1