Italiaansche troepen rukken uit bet Oosten van het eiland de Euitschers tegemoet Pinksterfeest Benuttiging van de vroege Aardappelen De strijd om Kreta is beslist. VERSCHIJNT 3 MAAL' PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WÉÉK 1,15 FR. ZATERDAG 31 MEI. ZONDAG 1 at MAANDAG 2 JUNI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIHe JAARGANG NUMMER 65 Uitgave van de S.M. «Do Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belg:-ah Hav&s Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel Deze waarschuwing had de Verlos ser hun gegeven bij Zijn ten Hemel Opklimming «verlaat de stad niet alvorens de kracht uit den hooge ont vangen te hebben.» Het was nu de aanvang van den tienden dag sedert het heengaan van den Meester. Aan den horizont... aan de ooster kim klom de gouden zon in stralenden luister hooger aan den blauwen hemel trans. ^e waren nog altijd in het Cena- kel samen vereenigd als in hun «tehuis»,, één hart en één ziel. verbeidend de komst van den Goddelijken Vertroo: Het Staatsblad van 31 Mei bevat 'n grenzelooze toewijding voor Chris tus en voor de onsterfelijke zielen door Christus bloed vrijgekocht..., met( 'n geest van opoffering en edelmoedig- een besluit, waarbij elke producent heid bereid zoo 't moet tot den martel- van ten min3te drie aren vroege aard- dood. appelen verplicht is zijn geheelen oogst Met den H. Geest ontvingen ze de van vroege aardappelen ter beschik- volheid van zijn gaven... en den over- king te stellen der Aardappelcentrale vloed van de bovennatuurlijke deug- na aftrek van de volgende voorafne- den. mingen En vooreerst het geloof 't Is J voor het planten een verplichte daarom dat ze prediken!... Maar het voorafneming van 1750 kilogram per zijn geen kreten welke ze slaken..., hektare in 1941 bebouwd doch geen uitbundige uitroepen..., doch 2. voor het verbruik 750 gram per sterke onweerstaanbare uitdrukkingen: dag en per persoon van zijn huishou- ter door ingetogen innig en aanhoudend sterk en toch zalvend..., een taal van Jen en Voor een tijdperk van zestig gebed. welsprekendheid die zich verspreidt dagen. Het waren de leerlingen met Maria kalm en machtig als de wateren van een Men verstaat door huishouden de Moeder van Jezus, met de heilige vrouwen onder dewelke voorzeker Martha en Maria Magdalena, Salomé, en Suzanne..., zij immers volgden den Heiland vroeger op al zijn prediktoch- ten. Hun zielen waren gereinigd, ver nieuwd door het voortdurend contakt met de heilige Moeder van God.. door het aanhooren van haar zachte woorden..., door het aanschouwen van haar verheven leven... Maria was onder hen als een weldoende zon vol licht en warmte..., vervullende alle harten met datgene waarvan zij zelf vervuld was de diepe vreugde welke gelukkig maakt en den geest verruimt..., den wil sterk maakt en bekwaam tot verdienstvolle daden. *t Was de Zondag morgen, de tiende dag.., de dag van het Pinksterfeest En plots ontstond een groot gerucht., een mysterieus gedruisch..., als van een schielijken rukwind die van den hemel kwam en het geheele huis vervulde. Toen terzelfdertijd verschenen ton gen van vuur die zich spoedig uit elkaar scheidden en vervolgens op het hoofd der aanwezigen nederdaalden. En ze werden allen vervuld van den H. Geest en begpnnen verschillende ta len te spreken volgens de H. Geest hun ingaf. (Act. II 1-4). Dit was het doopsel van vuur zoo als de Verlosser het beloofd had Vooreerst het zonderling gerucht..., om de aandacht van de menigte te vestigen op dit zoo gezegend huis..., waar zulke wonderbare feiten zich voordeden. Dit gerucht kwam uit den hooge.... uit den hemel..., van waar de H. Geest nederdaalt over de uitverkoren zielen, welke den hemel zullen veroveren voor haar zelf..., en tevens de methode zul len aanleeren en prediken opdat ande ren op hun beurt den hemel bereiken. Hij neemt bezit van hen.... want Hij zal voortaan zijn de zoete zachte Vriend..., de hemelsche Gast van hun zielen om ze te verzekeren, kalm en sterk te maken in het aanschijn van de uren der vreeselijke kwellingen... En Hij vertoont zich onder den vorm van vuur omdat Hij ze ontsteken wd met den gloed van ijver en liefde voor elk apostolisch werk..., met breeden stroom..., een taal welke aan- dit Jiesluit, de exploitant, de leden van trekt... boeit, imponeert.., ontzag in boezemt en verovert..., door de over tuigingskracht welke doordringt tot in rwrDiMr' j het diepste van de ziel, door de onweer- INLEVERING der staanbare aantrekkingskracht die uit gaat van de Waarheid en van de Lief de zijn gezin en van zijn personeel die hij permanent huisvest en voedt. AARDAPPELEN Als vroege aardappelen beschouwt men deze opgegeven bij de telling van 15 Mei. Zij mogen slechts gerooid Dit woord is van vuur..., het vuur worden op den datum vastgesteld door dat verzengt wat onrein is..., dat ver- de hoofdgroepeering Aardappelen.De nieuwt..., transformeert onder den ge- schatting van de minimumopbrengst weldigen drang van de gaven van den zal geschieden vóór 15 Juni, op datum H. Geest I van 1 Juli. Met deze gegevens wordt Vroeger begrepen ze niets van de door het gemeentebestuur een kaart Leer van Christus Die hun hun onge- per producent afgeleverd. De aangifte loovigheid verweet... en hun traagheid aan den producent van zijn individuee- van geest met de dorheid van hun le kaart geldt als leveringsbevel voor hart «Weihoe zoolang reeds ben ik de daarop beschikbare aangeduide onder U en ge kent me nog niet...» hoeveelheid. Doch nu is hun verstand verlicht, open- gegaan, en ze zien hun ziel geopend: FORMALITEITEN en hun grove instinkten hebben plaats ge- j BOEKHOUDING. maakt voor de meest delicate voorj de edelste en edelmoedigste gevoelens, i De datum vin afgifte mag voor elke Dit woord van vuur is ook een gemeente doo> de hoofdgroepeering sociaal, maatschappelijk woord.J Het Aardappsteni; «*V-. vastgesteld, volk luistert naar hen... en zij bereiden In geval de producent mocht weige- het stilaan voor..., ze leiden het op in ren de voor de gemeente en de Aard- één zelfde idée... één zelfde geloof één appelcentrale bestemde kaarten te zelfde daad het kenmerk van deonderteekenen of het voor hem be- primitieve Kerk j stemde exemplaar aan te nemen, dan i wordt dit feit op deze documenten En te midden van hen ontwaart vermeld; betrokken producent kan men Maria Zij ontving een over- j de bij dit besluit voorziene straffen vloeiende volheid van gaven en ge- oploopen, onverminderd de verplich- naden Te Nazareth, op den dag vanting de op zijn kaarten vermelde hoe de Menschwording van het Eeuwig veelheden te leveren. Woord in haar maagdelijken schoot,De rekening van den producent toen ze als Moeder Gods op goddelijke wordt, naar mate van de leveringen, wijze begunstig werd..., toen groette op zijn individueele kaart aangezui- Haar de engel «vol van genade» en verd. had haar gezegd dat de H. Geest over haar zou nederdalen. Vandaag is de volmaakte eeniging voltrokken en de H. Geest stort in Maria's ziel de volheid van Zijn gaven., exemplaren opgemaakt, welke om zoo te zeggen oneindig is. j Het eerste exemplaar is voor den Met Maria vereenigd...met Christus producent, die het benut voor het ver in de ziel... de komst verbeiden van voer tot op de plaats aangeduid door den Vertrooster en den Heiligmaker.., den groepeerder en bewaart als bewijs kan het niet anders of elke vrome j voor de regelmatige levering van zijn christen moet deelachtig worden aan de oogst; het tweede wordt bij de indivi- rijke mededeeling... de kostbare gaven dueele kaart van den producent ge- van den H. Geest Veni Sancte Spiritus Kom, Heilige Geest Dend^rzoon. Te dien einde overhandigt de koo- per aan eiken producent een machti ging tot verkoop, uit genummerde souche-boekjes gescheurd en in drie ITALIAANSCH LEGERBERICHT Rome, 30 Mei. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In den nacht van 29 op 30 Mei hebben onze luchtformaties de haven inrichtingen van La Valetca (Malta) gebombardeerd. In Noord Afrika, in den sektor van Tobroek, bedrijvigheid der artil lerie en de verkenningstroepen. Onze vliegtuigen bestookten verder met bommen de installaties en vijandelijke schepen in de haven van To broek twee hulpschepen en een stoomboot van 2000 Brt. werden tot zinken gebracht een benzinne-opslagplaats werd vernietigd. Andere luchtformaties bombardeerden vrachtwagens en munitie depots bij Tobroek. Jachttoestellen hebben Engelsche machines, welke poogden Bengazi te bereiken, tot den strijd gedwongen. Twee vijande lijke toestellen werden neergeschoten. Op Kreta hebben onze landingstroepen den vijand aangevallen en enkele honderden krijgsgevangenen gemaakt. Een rijke buit aan wa pens en munitie viel eveneens in onze handen. De krijgsverrichtingen worden onder den krachtigen steun van het luchtwapen voortgezet. De vijandelijke zeestrijdkrachten welke, zooals reeds in het legerbe- richt van Donderdag werd gemeld, onafgebroken door onze vliegtuigen in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee werden aangeval len, trokken in allerijl terug in de richting van Alexandrie. Hierbij wer den zij voortdurend door onze vliegtuigen met bommen bestookt. De vijandelijke torpedojager «Hareward» welke door onze vliegtuigen zwaar werd getroffen is in de lucht gevlogen. Men is thans volop bezig met de redding der manschappen en totnogtoe konden 229 overleven den, waaronder 26 zwaar gewonden, in veiligheid worden gebracht. De «Conto Rossodie deel uitmaakte van een konvooi, werd ten Zuiden van Siracusa getorpedeerd. Het schip zonk dadelijk terwijl het grootste deel der troepen kon gered worden. In Oost Afrika heeft de vijand, ondersteund door het luchtwapen, opnieuw onze stellingen ten Noorden van Gondar aangevallen. Door een onmiddellijken tegenaanval van onze troepen werd hij met groote verliezen teruggeslagen. voegd; het derde exemplaar wordt door den groepeerder behouden. DUITSCH LEGERBERICHT. Berlijn, 30 Mei. Het hoofdkwartier van het Leger meldt De op 22 Mei, door een geweldige langs de lucht aangebrachte strijdmacht begonnen krijgsverrichtingen, met het oog op de verove ring van het Britsche bolwerk Kreta, naderen thans hun einde. De vij andelijke weerstand is overal gebroken. De m het Westelijk gedeelte van het eiland, uit valschermjagers en bergtroepen gevormde sterke aanvalsgroep, heeft na harde gevechten onder een gloeiende hitte en met de grootste terreinmoeilijkheden, den vijand geslagen en uiteengedreven. De verbinding met de valschermjagers bij Retimmon, die zich meer dan acht dagen lang tegenover een sterkere vijandellijke overmacht dapper hebben verdedigd, is tot stand gekomen. Valschermjagers veroverden, na den taaien vijandelijken weer stand te hebben gebroken, de stad en vlieghaven Heraklion (Kandia). De bevelvoerende generaal van de Grieksche strijdkrachten, bij Heraklion heeft de kapitulatie aangeboden. Het Duitsche luchtwapen ondersteunde de gevechten, door onophoudende aanvallen, op terug trekkende vijandelijke marschkolonnes, troepenverzamelingen en weerstandnesten. Formaties gevechts- stuka's- en torpedovliegtuigen, dreven zonder onderbreking de Britsche en Grieksche troepen uit elkaar. Naast do ondersteuning van onze actie door Italiaansche lucht- en zeestrijdkrach ten, waarbij Italiaansche torpedobooten zich door hun dapper optreden bijzonder wisten te onderscheiden, landden op 28 Mei 's namiddags Italiaansche troepen in het oostelijk gedeelte van Kreta. Sedertdien rukken deze afdeelingen snel in Westelijke richting voor uit. De overblijvenden van de uiteengedreven Britsche eenheden vlucht ten. door onze troepen achtervolgd, naar de Zuidkust, om zich door nachtelijke inscheping aan den verderen strijd te onttrekken. Talrijke krijgsgevangenen werden gemaakt en een omvangrijk materieel, waar onder talrijke pantserwagens en vrachtauto's, 30 lichte en zware batte rijen, alsook groote voorraden vieler in onze handen. Tevens wprden Duitsche en Italiaansche krijgsgevangenen bevrijd. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in de straat van Caso Britsche zeestrijdkrachten aan, en brachten twee destroyers tot zinken. In de wateren rond Kreta vernietigden stuka's twee handelsschepen van in totaal 1600 Brt., evenals een kustvaarder en een bewakingschip. In Noord Afrika, wederzijdsche artilleriebedrijvigheid en aktie van verkenningstroepen, in den omtrek van Tobroek. In het zeegebied rond Groot Brittannie beschadigden gevechtsvlieg tuigen ten Westen van Pentland-Firth, een groot vrachtschip zwaar door bomtreffers. In den jongsten nacht bombardeerde het luchtwapen on danks ongunstige weersomstandigheden, haveninrichtingen aan de Egeische Zuidkust. Een bewakingsschip dat aan de Fransche kust door drie Britsche snelbooten werd aangevallen, wist door zijn salvo's een snelboot tot zin ken te brengen en een andere zoo zwaar te beschadigen, dat met haar verlies dient rekening gehouden. Vijandelijke vliegtuigen werden noch bij dag noch bij nacht boven Duitsch grondgebied opgemerkt. Bij de succesrijke gevechten aan den Halaja-Pas in Noord-Afrika, hebben zich bijzonder onderscheiden luitenant-kolonel Cremer, bevel hebber van een pantserregiment, en luitenant Jung, van de artillerie. Bij de gevechten op Kreta werden Duitsche soldaten, na hun verwon ding, op zulke dierlijke wijze verminkt, zooals slechts in het verloop van dezen oorlog in den veldtocht tegen Polen is gebeurd. De Duitscho weermacht zal er met alle middelen zorg voor dragen dat de fatsoen lijkheid en ridderlijkheid van den strijd bewaard blijven. Met het hard ste strafgerecht zal zij daarom de troepen of inwoners treffen die ver antwoordelijk zijn voor deze barbaarsche mishandelingen. Het staat buiten twijfel, dat de even onzinnige als leugenachtige bewering van den Britschen eefite minister Churchill, dat Duitsche soldaten in uniform van den tegenstander waren geland, voor een groot deel schuld draagt aan deze beestachtigheden. Wij ontvangen de volgende mede deeling met verzoek tot opname. Aalst den 29 Mei 1941. VLAAMSCHE VOLKSGENOOT, In den meest bedreigden Westhoek van ons Vaderland, in Fransch-Vlaan- deren, kampen mannen van ons volk, voor het behoud van ons Volksdom aldaar. In haast wanhopige omstandighe den nemen zij den kamp op, dien on ze vaderen eeuwen lang tegen het vooruitrukkende Frankrijk hebben gevoerd. Gehucht na gehucht, dorp na dorp, stad na stad, streek na streek heeft de Fransche overmacht ons ont nomen. En toch geeft het Vlaamsch ver bond van Frankrijk» zich niet verloren en hoe zwaarder de strijd hoe held haftiger hun kamp. Met den stouten eisch komt een zoon uit den Westhoek in zijn «Nederland in Frankrijk» (1) op om het geheele gebied van het Fransche Noorden tot aan de Somme, alwaar volgens zijn opzoekingen men- schen van ons volk leven en Dietschers zijn naar afstamming en bloed, op te vorderen voor ons volksdom. En gelijk destijds de Transvaalsche Boeren hier te lande, op steun en me dehulp voor hun strijd mochten reke nen, zoo mag ook de strijd om Fransch Vlaanderen ons niet onverschillig la ten, en de Vlamingen uit het moeder land moeten dien strijd medevoelen en steunen. De belangstelling en steun j voor dien strijd bij de Vlamingen te: winnen is het doel van de Vereeniging' «Zannekin» die onder leiding van de oude kampers van «Pro-Westlandia» tot stand kwam. Zannekin, de Vlaamsche vrijheids held, die in die streke en voor die :Streke zijn steke stond en heldhaftig strijd voerde, en zelfs voor de over macht niet zwichtte, maar door van de stoutmoedigste verrassingsla gen die de krijgsgeschiedenis kent den vijand aanklampte en bijna de over winning behaalde, toen hij zelf viel in den dienst van Moeder Vlaanderen. Jonge en oude strijders voor Fransch Vlaanderen hebben zich rond «Zanne kin» geschaard. Zij willen uit Vlaan deren alle krenterige kleinmoedigheid bannen, die er ons zou toe verleiden, om dat deel van ons Vaderland als verloren te doen beschouwen en volks- genooten aan hun droevig lot over te laten. Ze willen integendeel weer hel dengestalten als Zannekin doen op- staan, die met een durvenden blik den gezichteinder van ons Vaderland dur ven verruimen en Vlaamsch durven noemen wat eenmaal tot Vlaanderen behoorde en naar den bloede en af stamming van ons is. De eerste daad die wij dus in deze van Ued. verwachten is uwe aanslui ting bij «Zannekin». Opdat «Zanne kin» zijn doel zou kunnen bereiken, zal uw steun zoo groot mogelijk we zen en zult U zelf medewerken bij uwe bekenden belangstelling opwekken voor den strijd in Zuid Vlaanderen zooals Fransch Vlaanderen voortaan zal heeten. U zult zelf er willen voor zorgen ons zooveel mogelijk namen en woonplaat sen van goedgezinden op te geven,op dat niemand in Vlaanderen vergeten worde die aan de werking van «Zan nekin» zou willen deelnemen. Werkende leden storten minstens 25 fr. Steunende leden storten minstens 100 fr.op postchekrekening nr 442671 Namens het inrichtingskomitei*. Dr. Aug. Borms, Hr. Cyr. Rous- seeuw, Mter Adelfons Hendrickx, Hr. Kam. De Vleeschauwer Eere-Inspec- teur, Hr. M. Bulckaert Gouwheer van West Vlaanderen. Mter J. Leuridan en Hr. Julien Platteau. Dr. H. GRAVEZ, Schrijver-Penningmeester, Keizerlijke Plaats 39, Aalst. 1 Jl Ieder stambewuste Vlaming zou^dit merkwaardig boek in zijn bezit moeten hebben en meermaals doorle zen en raadplegen. Te verkrijgen bij «De Sikkel» Antwerpen.,

De Volksstem | 1941 | | pagina 1