LOUTERING DE VERDUISTERING Voor dé Hengelaars Rantsoeneering van Zeep De prijzen van Melk, Melkroom en Boter Boetstr. Rechtbank Dendermonde van Sport Tram uit Tongeren ontspoord te Luik Welke Zomerschoe nen zijn Vrijen welke niet T ZONDAG 1 JUNÏ. PINKSTE REN Gloria «equenti.a ^re- do Prefatie Communicantes et Hanc Igitur eigen. Vespers van het Feest. Rood. MAANDAG 2 JUNI. 2e DAG NA PINKSTEREN (Cibavit) Gloria en dan alles gelijk op Pinksteren.Rood DINSDAG 3 JUNE 3e DAG NA PINKSTEREN (Accipitc) Gloria e dan alles gelijk op Pinksteren. Rood. Dit jaar werd. zooals bekend, de toelating verleend om te hengelen op de twee Pinksterdagen. De wet bepaalt het einde van den gesloten tijd in ons land op den twee den Zondag van Juni. Voor het hen gelen wordt de vischvangst dus dit •jaar geopend op Zondag 8 Juni, een half uur voor Zonsopgang. Dit geldt voor alle wateren, waarop de wet op de riviervisscherij toepasselijk is. Voor de eigenaars en pachters van vischwateren, ciie met andere tuigen visschen dan den hengel, dient opge merkt in alle niet-bevaarbare water loopcn, zooals beken, rivieren, ves ting- en fortgrachten, wordt de visch vangst met netten cn andere tuigen de hengel inbegrepen op Zondag 8 Juni, geopend. In de bevaarbare of bevlotbare waterloopen en vaarten, toebehoorende of niet aan den Staat, worat integendeel alle andere visch vangst dan met den hengel slechts geopend op Maandag 9 Juni, aange zien op die wateren alleen gehengeld mag worden Zondag3. Met ingang van 1 Juni 1941 zijn de strooken van de zeepkaarten A en B. waardeloos. Het gebruik ervan is ver boden. Van 1 Juni tot 30 Juni 1941 zijn enkel de strooken «Juni» van de kaak ten A en B. en de strooken van ac zeepkaarten C. geldig. Voor de maand Juni geeft elke strook «1 stuk fijne zeep» van de zeepkaart A of van de zeepkaart B of van de bijzondere zeepkaart C. alléén recht op één enkel stuk fijne zeep. Er mag één stuk toiletzeep of één stuk geneeskrachtige zeep worden af geleverd tegen drie strooken 1 stuk fijne zeep» van de bijzondere zeep kaart C. Voor de maand Juni geven 3 stroo ken «30 gram zeeppoeder» van d< zeepkaart A of van de zeepkaart B of van de bijzondere zeepkaart C. recht op 250 gram zeeppoeder of 250 gram zachte zeep. De-strooken 1 stuk scheerzeep van de zeepkaart A geven recht op één stuk tot op 30 Juni inbegrepen. De voorraden harde zeep moeten worden voorbehouden aan de recht hebbenden van aanvullende rantsoe nen harde zeep. zak? van belastingen. Art. 3. Behalve de agenten officieren der rechterlijke politie, zijn de Wegopzichters, de agenten van Bruggen en Wegen en die van den Technischen dienst der Provincie, als ook de agenten van het Boschbeheer van den Staat gelaat de inbreuken op de tegenwoordige verordening op te sporen en vast te stellen. Art. 4. De Burgemeester waakt op de stipte uitvoering der maatrege len voorzien door deze verordening die zal afgekondigd en aangeplakt worden in al de steden en gemeenten der Provincie. Gent, den 15 Mei 1941. De Gouverneur a.i. J. DE VOS. Op 15 Februari 1940 deed er zich baan PROVINCIE OOST VLAANDEREN RUPSENWERING In het Staatsblad zijn de nieuwe prijzen verschenen voor de melk en de boter, en die van 3 1 Mei 1941 zullen toegepast worden. Wij geven hieronder de prijzen te betalen door de verbruikers per liter of per kg. Losse Afgehaald melk hoeve Volle rauwe 1,75 Afgeroomde rauwe 0,75 Karnemelk rauwe 0,75 Afgehaald Volle gepasteuriseerde 2,10 Oost- ER ZIJN 32 GEWONDEN Vrijdagmorgen, omstreeks halfze ven heeft te Luik op de place Hochc- portc. een tramongeval plaat3 gehad, waarbij 32 personen, meest allen beiders uit Tongeren, gewond werden. Een tram van de lijn Tongeren-Luik bestuurd door zekeren Joseph Fran cois, uit Rocour, en proppensvol met arbeiders, die zich te Luik naar hun werk begaven, kwam de hellende ruc de la Campine afgereden. De snel heid van den wagen verhoogde naar mate hij daalde, daar de remmen alle gehoorzaamheid weigerden. In dolle vaart reed de tram uit de sporen aan de bocht van de place Ho- cheportc, op het oogenblik dat een tram van dezelfde lijn, die naar Ton geren reed, zich in de bocht bevond om de helling aan te vatten. Een vreeselijke aanrijding was on Thuis besteld 1,90 0,90 0,90 2,25 1.35 1.35 De Gouverneur Vlaanderen, Gezien het Landelijk Wetboek 7n October 1886; Gezien artikel 1 van het koninklijk besluit dd. 20 Januari 1887 genomen in uitvoering van gezegd Wetboek dat de Gouverneurs der Provinciën gelast met te doen overgaan tot d' vernieling der rupsen, hunner eieren, alsmede de netten of beurzen die haar tot nesten dienen. BESLUIT Art. 1De eigenaars, p?.chters, huurders, vruchtgebruikers en andere bezitters, die hun eigene erven of die van anderen bebouwen, zijn gehouden ONMIDDELLIJK een TWEEDE rup senwering te verrichten of te doen ver richten op de boomen, boompjes, ha gen of heesters, die zich op gezegde 2,30 1,40 1,40 2,60 1,70 2,45 1.55 1,55 2,75 .1,85 35,00 34,00 33,00 32,00 Afgeroomde gepast. 1,20 Karnemelk" gepast. L20 Melk in flesschen. Volle gepasteuris. Afgeroomde id. Karnemelk id. Volle, gesteriliseerde Afgeroomde, ia. Melkerijboter. Kontrolemerk le hoedanigheid 2e hoedanigheid Hoeveboter Gezouten boter kost 0,50 fr. per minder en mag niet meer dan 3 t.h. zout bevatten. In afwijking op de regeling be treffende het verbruik van schoenwa- o_,ren, kunnen^de verbruikers zich schoei- erven bevinden en dadelijk de beurzen i sels, waarvan de zolen niet uit leder of netten die de nesten der rupsen uit- zijn maar waarvan de..schacht gebeur- maken te doen verbranden. j lijk voor een deel uit afvalleder be- Dc ondernemers van het onderhoud, staat bijvoorbeeld.- *~«"><\^nwar.en met der beplantingen der wegen en der be-zolen uit hout, en met' een schacht uit vaar'oare waterloopen zijn tot dezelfde iWeefsel gegarneerd met leder, evenals verplichtingen gehouden. lakschoenen aanschaffen, zonder Art. 2. Bij gebreke door de be- j machtiging tot bevoorrading, vcrmijdelijk. De dalende wagen botstelanghebbenden, zich te gedragen naar. Marschschoenen mét lichte lederen met het gewicht van zijn 19.000 kgr. I de schikkingen van het vorig artikel, j zolen en schacht uit Weefsel, gebeur te Wetteren-Kwatrecht, op de Brussel-Aalst-Gent, een ernstig ver keersongeval voor dat het leven kostte van twee personen. Zekere Marcel Van Tittelboom, in genieur, wonende Sas van Gent (Ne-- derl.toen als luitenant in dienst van het Belgisch leger, kwam met zijn luxe-auto uit de richting van Aalst ge reden. Ten gevolge van de overvloe dige sneeuw lag de baan zeer glad en gevaarlijk. Op voornoemde plaats dook plots zekere Domien Scheirlinck, 50 jaar, wonende te Wetteren-Kwatrecht, voor den aansnellenden auto van Van Tit telboom op. Deze laatste trachte Scheirlinck te vermijden, maar tenge volge der gladheid van de baan ver loor het voertuig de goede richting en sleurde Scheirlinck in zijn vaart mede. De auto gleed vervolgens nog een 40-tal meter verder tot bezijden de baan, .alwaar de 1 3 jarige Albert Sme- kens, uit Wetteren, op zijne beurt ge vat en doodelijk gekwetst werd. Ooggetuigen kwamen dadelijk de slachtoffers ter hulp gesneld. Voor Domien Scheirlinck konden geen zor gen meer baten, want de ongelukkige was op slag dood. De kleine Albert Smekens werd in hopeloozen toestand naar de kliniek overgebracht, alwaar hij 1"2 uur nadien overleed. Deze droevige zaak kreeg thans Boetstraffelijke VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN AALST Rijksarbeidsambt O-Stormvogels 7 Weer een goede belangstelling als scheidsrechter J. Aerts op het speel veld van S. V. Aalst, de ploegen van het Rijksarbeidsambt en van de Storm vogels (St Job), in lijn stelt. De Stormvogels zijn vlug in werking en na een reeks schoone aanvallen kan De Smet (Hofstade) aan de 12de m. den stand openen. Daar de drukking der Stormvogels toeneemt, gaat ^af" ton De Block op de Backplaats vóór het doel van het Rijksarbeidsambt. Niettegenstaande hij zich onderscheidt kan niet belet worden dat Charrette aan de 20e en 25e min. den stand kan verhoogen. Langs ljsebaert tracht het Rijksarbeidsambt een paar malen te vergeefs door de verdediging van de Stormvogels te breken. Rust 0-3. Ook na de poos blijven de Storm vogels in de meerderheid. Tas maaKt er aan de 5 e min. 0-4 van. Beeckman mist dan een strafschop. De Smet kan aan de 15de min. een inzenden van Tas benutten en met kopstoot den stand op 0-5 brengen. Tas zorgt voor 0-6 en even vóór het einde sluit De Bruyn de reeks af op 0-7. Maandag (2e Sinksen) op het speelveld van S.V. Aalst te 3 u. Red Star-Blanke Duivels (2 aan spraakmakers op de eindzege). Dinsdag, 3 Juni, te 7 u. 30 Oppor tunisten (overwegend veteranen van Eendr.) tegen de Stadsbedienden. haar beslag voor de rechtbank van Dendermonde. Red btar Van Tittelboom Marcel hoorde Blanke Duivels zich veroordeelen tot twee maanden Krugerszonen gevangenisstraf en 700 fr. boet. Stormvogels Advocaat Jooris De Vos van Den- Glorieux dermonde stelde zich burgerlijke partij Opportunisten voor de ouders en broeder van Albeit Stadsbedienden Smekens die 41.187 fr. schadevergoe- Rijk^tei^ambt ding bekwamen. mr rr MnD - r-u-r aaiqt De naastbestaanden van Scheirlinck BIJ EENDRACHT AALST Domien stelden zich niet aan als bui- De volgende athleten van Eendracnt gerlijke partij, maar zullen hoogst Aalst doen a.s. Zondag de verplaat- waarschijnlijk voor de burgerlijke sing naar Union St Gillis^ waar ze e rechtbank een afzonderlijken eischj 3 uur meedoen aan de Groote Prijzen tot schadevergoeding instellen tegen ingericjit door Union 2 2 0 0 10 1 4 0 0 3 I 2 2 1 1 0 1 1 2 3 1 2 0 8 4 2 1 0 0 1 1 1 1 1 0 0 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 16 0 Van Tittelboom. tegen de vertrekkende tram, drong letterlijk in het voorbalkon om dan te kantelen. Twee en dertig personen werden hierbij gewond, waaronder zeven vrij ernstig. Deze zijn Felix Trouwers, 10, Koningsheimstraat, bij wien men een indrukking der borstkas vreest Pie- ter Coencn, 63, Koningsheimstr., wien een arm is afgezet; Maria Noben, stetnweg op Elderen Jacques Robaer Sportplein allen uit Tongeren; Leopold Hcllings, 's Heeren-Elderen Julia Velu, Rocour en Charles Haleng, Ju- prellc. BRAND TE LUIK Rond 18 u. 45 's avonds brak een geweldige brand uit in een opslag plaats van electrische toestellen, ge ëxploiteerd door M. Jacques Delry, woonachtig rue des Clarisses 41 Luik. Deze opslagplaats bevindt in het achtergebouw van de woning j betrokken door M. Delry. Een breeds en zeer lange gang verleent toegang tot dezelve. Het alarm werd door M. Delry zelf gegeven, die onmiddellijk de brand weer verwittigde. Bij haar aankomst woedde het vuur reeds met alle he vigheid, daar de vlammen een gemak kelijke prooi hadden gevonden in lam- pekappen, radiotoestellen enz. Gedurende anderhalf uur streden de brandweermannen tegen den vuur haard die een verzengende hitte ver- waarmede bedreigd |nen kan, zijn aan een machtiging tot j spreidde. De aanpalende gebouwen konden gevrijwaard worden, maar de zal er van ambtswege overgegaan f lijk met leder gegarnierd, evenals zo- worden tot de rupsenwering ten kostemerschoenen met lichte lederen zolen der overtreders, op de bevelen van I en schacht uit leder, dat slechts tot het den Burgemeester, en dit ongemin vervaardigen van zomerschoenen die derd de straffen wordt bij artikel 7 van hei; Koninklijkbevoorrading onderworpen, aan te besluit van 20 Januari 1887. (Boete'vragen bij de betrokken gemeente van 5 tot 15 frank; als er verzachten-jdiensten C. De Vuyst, W. De Neef, W. An ne, Fr. Tombeur, Van Acker Fr. De Gheest A. Vertrek met de tram van 12 u. 45 aan de St Annabrug. Zaterdag 7 Juni te 3 u. treedt cie ploeg van Mertens Sportief Vlierzele teop het plein der Breedcstraat te Aalst zich°P tegen een stevige Brusselsche op- stelling. Mertens Vlierzele, komt o.m. op met C. De Vuyst, Verheylesonne. Op Zondag 1 5 Juni, te 2 u. 30, te Aalst, wedstrijden voor het Kampioen schap van Eendracht tusschen de af- deelingen Vlierzele Sportief, Mijlbeek Erembodegem. de omstandigheden bestaan zal de Deze schoenen moeten voorzien boete kunnen verminderd worden,zon-zijn van een stempel en van een fa- der dat zij, in geen geval, beneden één brikaticnummer der Ledercentrale, in frank mag zijn). 1 de welving ingebrand, zulks is echter De kosten dezer verrichtingen zul-niet noodig voor de schoenen die zich len gebeurlijk ingevorderd worden op het oogenblik reeds in het maga- door het plaatselijk bestuur, als in zijn van den kleinhandelaar bevinden. DOOR JEF SCHEIRS 7de Vervolg. Om zich te onttrekken aan een levenslast dien hij zelf verwekt had Ze was weer naar huis getrokken. De verhouding tusschen haar en het volk daar was er niet op verbeterd, 't Geval had compassie gewekt voor één dag; den tweeden dag had moeder reeds gezegd Hoor eens, wat gebeurd is, is ge beurd, daar is niets aan te veranderen. Maak dat ge gauw weer in de fabriek nan 't werk zijt en geld verdient, binst dat ge nog kunt; wc zullen al onkosten genoeg krijgen met u. Ze had er niet op geantwoord. Over haar was berusting gevallen om lijd zaam te hooren en te gedogen al wat men ha.ar aandeed. Ze sloot zich op in eigen zwijgzaamheid, met het eenige geluid van haar angsten en marteling. Niets meer kon haar nog schelen, tvant ze zag niets dat haar genegen was of troosten wilde. Ze had maar één ontlasting: binnen in de zalen van de fabriek, waar ge- 1 ronk en gedruisch van riemen en ma- chienen alle menschengeluid overklopte. I Het geknars van kamwielen, 't geschui j fel van draairiemen en katrollen, he! zwaar schreeuwende gerol van plette- rende cylinoers overdruischten er de droeve gedachten in haar kop. Hier kon noch mocht ze denken noch treuren; hier was ze geen alleen staande menschenziel die vrij mocht overwegen of boren met haar gepein zen in' de donkerte van den weedom hier moest ze zijn een klein luttel radje in de groote, ronkende mekaniek, en dat radje moest oppassen met oogen en gedachten, met armen cn handen. Ze mocht niet op noch wegkijken De machienen luisterden niet naar weeïg geklaag van droeve menschenge- I dachten. Zij waren machien, niets I meer. De menschen die er bij stonden moesten ook den grondigen dag ma chien spelen, zijn zooals de machienen: I gedachtenloos, berekend, nuchter... In eens leek het leven haar een vervaar lijke fabriek,. Alle menschen waren en opslagplaats met al de goeaeren werd door het vuur verteerd. De schade kon nog niet geraamd orden maar men weet dat de opslag plaats voor ruim een millióen frank goederen behelsde. De schade is door verzekering gedekt. Een onderzoek is ingesteld om de oorzaak van den brand te bepalen. deden als machienen, en draaiden en werkten onder den stoom en de draai riemen der ikzucht. Aldoor het vele gedruisch rees weer de visie op van haar donker, mishan deld leven. Ze zag 't vluggen bewegen van andere meisjes rond haar, die nog de vreugde droegen van hun leven, zooals zij weleer. Zij was haar bekoring kwijt dat wist ze, dat wist haar heeie bekende wereld. Haar gepeinzen dreven af en weg, weerom in 't blijde geluid van een blin kenden zomer. Ze vergat dat ze aan machienen stond, maar de machienen vergaten het niet... Ze trokken haar hand mee in den stalen dans van de kamwielen. Ze huilde van de gruwza me pijn.... Handen grepen in haar 'schouders en snokten haar weg... Een I draairiem plofte benêen, bloed guasle i uit haar pols.... Toen was 't precies ata- of ze dood viel, ze voelde geen pijn meer, geen verdriet, geen desolatie. Dit bed kende ze niet, noch 't schoo- j ne, stille licht dat viel uit hooge, klare vensters; ze kende de ruimte niet ron- |dom die hooge blinkende zoldering niet, noch deze devote stilte... Ze voelde pijn in haar linkerarm. Ze bukte den kop en trok met de rechter hand het deksel weg. Haar arm lag tegen haar hart gebonden als een groot overbunseld pak; ze kon hem niet ver roeren, niet opheffen. Een sterke mede- cijnreuk sloeg uit de windsels en pikte in haar keel en oogen. De holle, lawaaiende fabriek schoof vóór haar oogen, de fabriek met haar gepaste bewegingen van menschen fn wielen, van armen enr riemen, van oogen en raderen. Daar was iets ge beurd met haar, iets geweldigs, iets vreeselijks bloed had ze zien gudsen. Ze lag te raden wat er aan heur arm mocht gebeurd zijn... Eerst wrong ze de vingers van haar ongekwetste hand bijeen, om beter de beweging te kennen die ze wilde probeeren met de gekwet ste.. Doch heel haar linkerarm en schou der leken dood; iedere beweging dreef er een zerpe stekende pijn doorheen. Had ze nog vingers Ze moest er naar raden, en een nieuwe angst viel in haar gemoed. Gebrekkelijk misschien?.. Niet meer kunnen werken Niets meer v dienen En wat dan Ze keek opzij, naar het vele licht uit de groote vensters, maar ook van daar uit viel, met haar eigen herleving, her leving van het donkere wee dat haar gepeinzen en haar gemoed droegen. Geen werk meer, geen gewin Binnen eenige maanden ging ze moeder .worden... Wat ging er thuis gebeuren?. Wat zou de ongevallenverzekering uit betalen Zou ze zich nog kunnen behelpen ?--.. Allemaal vreeselijke bekommernis sen die met hel helder licht uit de hoo ge vensters vielen; ze vlogen in haar kop, in haar hert en bleven daar hangen en liggen, als onverroerbare ongeluk ken. Op den dooden Frederik kon ze niet hopen, wou ze niet meer peinzen; haar felle liefde van vroeger lag vertooverd in iets verachtends. Op vader en moe der viel evenmin te hopen; bij hen was geen liefde noch genegenheid. En in de fabriek was er in *t vervolg voor haar geen bezigheid meer. Het leven stond voor haar als een raadsel zonder oplossing. Aan den klop van haar hart voelde ze dat er voor haar droeve dagen op til waren ZONDAG 1 JUNI 1941 Zonsopgang 5,35 uur. Zonsondergang 21,46 uur. Eerste kwartier 2 Juni. Volle Maan 9 Juni. MAANDAG 2 JUNI 1941 Zonsopgang 5,34 uur. Zonsondergang 21,47 uur. Eerste kwartier om 23,56 uur. DINSDAG 3 JUNI 1941 Zonsopgang 5,33 uur. Zonsondergang 21,48 uur. Volle Maan 9 Juni. Laatste kwartier 1 6 Juni. treurige, uitgeleefde, hopelooze dagen. Ze viel aan 't weenen; ze moest en wilde weenen: het deed haar deugd en ontlaste haar. Daar stond ineens, geluidloos geko men, een jonge, vriendelijke non naast haar, hoog en fijn op den lichtrug van 't groote venster Zoo, Anna, ge zijt al wakker Anna zag naar dat jonge, vriende lijke wezen met de klare, reine oogen: ze was blij verrast. Ja, zuster. Anna, ge moogt niet weenen. Hebt ge veel pijn Veel pijn niet, zuster.... maar veel verdriet. Weer biggelden tra nen uit haar oogen. Ge moogt geen verdriet maken, kind... Dat is maar goed om koorst te kweeken. Zij verstandig, Anna, want ge zult de ontsteking van de wonde verergeren. Plots kon Anna hare tranen inhou den, maar hare lippen bewogen zenuw achtig... De zuster noemde haar bij haar naam en sprak zoo minzaam, zo zag er zoo verstandig uit, zoo fijn-mooi, zoo slank, zoo zedelijk rijk en rein. Het fabriekmeisje bevroedde dat die jonge nonne sterk was, sterk genoeg om veel te dragen, heel alleen. Die zuster was niet, kon niet zijn wat zij de nonnen hooren afschilderen had. Zuster, waar ben ik hier In 't gasthuis van de stad, kind. Ze hebben u gisteren morgen binnenge bracht. Zuster, wat mankeert er aan mijn arm Weet ge 't niet, Anna?... Uw hand is af, kind Mijn hand Er vloog een droeve zucht uit haar herts

De Volksstem | 1941 | | pagina 2