UIT HET STAATSBLAD GODS VOORZIENIGHEID EN HET KWAAD IN DE WERELD Verkoop van konfltu- ren die minder dan 50 t.h. suiker bevatten is vrij Winkeliers opgepast voor de waardelooze markbiljetten De zwarte zegels in het Zwarte Land Er zal geen suiker meer worden uitgevoerd BOMMEN OP ALEXANDRIE GIBRALTAR GEBOMBARDEERD Naar uitbreiding van de vischvangst Terugkeer van zieke en gekwetste krijgsgevangenen Algemeene Spaar- en Lijfrentkas VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 7, ZONDAG 8 en MAANDAG 9 JUNI 1941 XXXXVlIIe JAARGANG NUMMER 68 Uitgave van de S.M uDc .Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst» Handelsreg. Nr 1248 Poetcbekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. DE ONGELIJKE VERDEELING VAN TIJDELIJKE VOORDEELEN Daarin ligt de derde en de laatste opwerping begrepen tegen het bestaan van de Goddelijke Voorzienigheid Feitelijk is deze zoogezegde opwer ping een bewijs van grove onwetend heid. In de ongelijke uitdeeling van tijdelijke goederen, van voorbijgaan de voordeelen is geen reden te vin den tot aanstoot, want het is toch zon neklaar dat zulk een verdeeling een vereischte is voor de volmaaktheid van de algemeenheid der schepselen. Dat bijgevolg (het eene schepsel) de eene mensch meer begaafd is dan de andere... de eene volmaakter is dan de andere is heel natuurlijk dit is ook zoo met de sterren... de bloemen... de dieren... de planten in het algemeen. Toch moet men toegeven dat elk op zijn eigen onder deze laatst genoemde schepselen schoon is en wel gemaakt. Men zal wel antwoorden dat de braafste menschen heel vaak het ergst beproefd worden, terwijl de boozen in den overvloed leven van rijkdom, gezondheid... aardsche goederen!.,.. Onthoudt het volgende niet altijd is het geluk het aandeel van de on- rechtvaardigen, het ongeluk het lot van de deugdzamen... Meestal vindt men geluk vermengd met tegenspoed zoowel bij zondaars als bij godvree- zenden, volgens deze woorden van Christus die zijn zon laat schijnen over goeden en kwaden... en zijn re gen zendt over de akkers van de boo zen en de goeden. (Math. V. 45) Ten andere zelfs bij tegenspoed ge nieten de braven den vrede van God, die volgens St Paulus elk ander gevoel cn genoegen overtreft. Voeg daarbij zooveel andere gees telijke gunsten en weldaden, welke O. L. Heer op een mysterieuse wijze.door de werking van Zijn genade aan de zielen der uitverkoomen mededeelt. Terwijl de zondaars midden van hun misdadige wellusten en ondanks alle stoffelijke voordeelen, voortdurend verontrust worden door hun bezoedeld geweten... wijl ze ondertusschen de slaven blijven van de laagste en dier- lijkste passies,., welk 'n ellende dit laatste alleen 1! Dit alles wordt herhaalde malen in de schriftuur, vooral in het boek der psalmen duidelijk en welsprekend uit gedrukt... ter\yijl God's woord er den nadruk op legt dat het «schijn geluk van de boozen zoo broos en zoo ka duuk is «Ik zag den goddelooze ver heven als den ceder van den Libanon., en ik ging voorbij... en zie reeds was hij niet meer (Psalm 36) Maar zelfs in de veronderstelling dat rechtvaardigen meer beproefd worden dan God-vergetenen, dan moeten we er het volgende nog aan toevoegen Men verlieze nooit uit het oog dat tijdelijke goederen het einddoel niet uitmaken van den mensch dit zijn slechts middelen om het doeleinde te bereiken nl. de eeuwige zaligheid. Het leven zelf is eigenlijk een tijdstip van beproeving... van arbeid en verdienste niet echter van belooning, dat is vooi later. Met deze gegevens voor oogen be grijpen we opperbest God's handel wijze tegenover goeden en kwaden. Want er is geen zondaar die niet eenig goed werk verricht, en het be taamt dat de Heer hem daarvoor tij delijk beloone daar hij van het eeuwig geluk beroofd zal blijven. Van een anderen kant is er ook geen rechtvaar dige welke niet eenig kwaad bedrijf-'., daarom moet hij op de wereld er voor boeten... opdat hij later des te spoedi ger het eeuwig leven zou ingaan. St Augustinus verklaart dit zoo de beproevingen welke de deugdzamen geduldig ondergaan hebben deze voor deelen of tot uitboeting van zijn fou ten... of om de deugd te beoefenen, of nog om beter de ellende, de broos heid van dit leven in te zien en diens volgens zijn blikken te vestigen op het ware leven... waar eeuwige rust vrede is... waarnaar hij dan ook vurig verlangt. Daarbij indien elke goede daad di reet een tijdelijk voordeel voor gevoh had.., indien elke zonde onmiddellijk werd gestraft..., dan zouden de meeste menschen het goed doen om wille van de belooning... en het kwaad vermijden uit vrees voor de straf..., en weinigen zouden deugdzaam zijn uit loutfere liefde tot God... en om wille van de schoonheid en van de verhevenheid van de deugd 1 Zoo besluit de hooger vermelde Kerkvader: God wil dat de tijdelijke gunsten en beproevingen aan goeden en kwaden overkomen, opdat de guns ten niet te driftig zouden betracht wor den daar de boozen dezelfde ook in hun bezit hebben..., en de beproevin gen niet te laf zouden geweerd worden daar dezelfde ook de braven louteren. En ook aldus bij voorspoed! Indien God hem uit louter vrijgevigheid niet >chonk aan sommigen die er om vra gen, zou men denken dat Hij geen voorspoed geven kan en indien Hij hem aan allen moest meedeelen die het vragen, dan zou men zóó gesteld zijn, dat we Hem alleen om wille van dien voorspoed dienen.., maar zóó 'n denk wijze en dienstbetoon zou ons niet godvruchtig maken, maar vraatzuchtig en gierig. Donderzoon. Wedderegeling voor priesters en leerlingen seminaristen die in het legf r werden ingelijfd Het Staatsblad van 6 Juni kondigt af Komeu in aanmerking voor het berekenen van de periodieke verhoo 'gingen der toelagen-wedden onder de i voorwaarden dienaangaande bepaald voor de onderwijzers, de diensten in oorlogstijd bewezen door de priesters van den katholieken eeredienst, die hun "ambt van leeraar nog niet uitoe fenden op het oogenblik hunner inlij ving en door de leerlingen-seminaris ten die zich tot het leeraarschap voor bereiden teen zij onder de wapens werden geroepen.» Volgens den Moniteur der Be voorrading» is het vervaardigen en het verkoopen van konfituren, moes en marmelade, die minder dan 30 t.h. suiker bevatten, vrij. Voor hun bevoorrading in suiker, moeten de fabrikanten den 5den en den 20ste van elke maand, bij hun groepeering, aangifte doen van hun produktie. Deze aangifte vermeldt het onder scheid tusschen de verschillende gefa briceerde produkten en duidt voor ieder de voortgebracht hoeveelheid aan evenals de suiker die bij de fabri- katie gebruikt werd. Een speciaal kontingent werd voor zien datn-i^n dienst van de distributie en van de stocks voor de konfituren die minder dan 30 t.h. suiker bevatten. Men meldt dat een vijftigjarige welgekleede vrouw zich bij zekere bandelaars van het Brusselsche heeft aangeboden om er een radiotoestel te koopen. Bij zekeren C., gehuisvest te St Jans Molenbeek, Leopoldlaan, kocht zij een radiotoestel ter waarde van 5.200 fr. en betaalde met een Duitsch bankbriefje van 1000 mark.De Winkelier overhandigde haar 7000 fr. waarop zij spoedig verdween. T oen hij het bankbriefje in een wisselkan toor wou wisselen, vernam hij dat dit geen waarde had. Klacht werd bij de politie neergelegd. Dezelfde bedriegster gelukte er nog in een oud 100 Reichsbanknote in de handen van den heer H., Jetschesteen- weg, te duwen. Zij verdween met een radiotoestel ter waarde van 1000 fr. en twee Belgische briefjes van 100 fr. Dezelfde «dame» heeft zich insge lijks in een building der hoofdstad aangeboden om er een groot apparte ment te huren. Zij betaalde met groote biljetten, zoodat haar kleine moesten terugbetaald worden. Zij gaf zich uit voor zekere A., gehuisvest te Koekei berg, 's Lands Roemlaan. Onnoodig te zeggen dat zij daar onbekend is. De persoonsbeschrijving van de be driegster werd overal rondgestuurd. EEN VERVALSCHING VAN ONGEHOORDE AFMETINGEN De vervalsching van zwarte zegels in de streek van Binche blijkt onge hoorde afmetingen te hebben, en zoo zouden ook Péronnes, Fayt-lez-Mana- ge, Ressaux, Leval-Trazegnies, La Louvière, enz. niet gespaard gebleven zijn. Zoodra het feit der vervalsching bekend werd, gingen de gemeente overheden over tot het nazien van de borderellen, ingeleverd door hande laars in meel, en meer dan 10.000 valsche zegels werden ontdekt. De ter mijn voor het inleveren der borderel len werd dan onmiddellijk ingekort, maar men mag nog niet zeggen hoe veel valsche zegels ongeveer in omloop werden gebracht, alhoewel men ver moedt dat het in de honderdduizenden gaat. Van de eerste berekeningen althans kan afgeleid worden dat sommige vervalschers binnen korten tijd win sten hebben gemaakt die het millioen overtreffen, terwijl duizenden kg. meel r.aar den zwarten handel zijn gegaan. Men kan de stemming onder de be volking, die hier in de eerste plaats be nadeeld werd, gemakkelijk gissen. ONGERECHTVAARDIGDE GERUCHTEN De «Moniteur der Bevoorrading laat opmerken, dat er nu en dan on der het publiek verteld wordt dat on ze suiker in massale hoeveelheden uit gevoerd wordt, zoodanig dat onze be voorrading van levensmiddelen groot gevaar loopt. De logenstraffingen van de betrok ken beroepsgroepeeringen zijn er niet in geslaagd de onrust, door deze ge ruchten teweeggebracht te doen ver dwijnen. Dienvolgens wordt door hoogergenoemd maandblad van de Voedingskorporatie gewezen op het feit dat alleen suikeruitvoer is gebeurd verband met vroeger afgesloten kontrakten. Zelfs voor deze bestellin gen heeft de Belgische overheid den uitvoer bestreden, tenzij de export landen in ruil onmisbare voedingspro- dukten konden leveren voor onze be voorrading. Aldus werd voor de maanden Ok tober en November 1940 een uitvoer van 1000 ton naar Hongarije toege staan. Wat Luxemburg betreft, bestond cr in verband met de Belgisch-Luxem- burgsche Ekonomische Unie een bij zonderen toestand waardoor ons land verplicht werd 992 ton uit te voeren. Als deze leveringen gedaan zijn zal geen uitvoer meer toegestaan worden en dit ondanks de talrijke vragen die aan ons land speciaal gericht werden door de Noorsche landen en waarvan de meesten gekompenseerd konden worden door een invoer van andere voedingsprodukten, onder andere visch. Hierbij kan ook nog aan toegevoegd worden, dat er gedurende de laatste weken mogelijkheid was 300 ton kristalsuiker in te voeren uit het pro- tektoraat Bohemen;Moravie, evenals zekere hoeveelheden stroop en kunst- honig. Het blad besluit met er op te wij zen dat de uitvoer van 1 000 ton naar Hongarije en van 992 ton naar Luxemburg, alhoewel niet zonder He- lang, tegenover een bruto-suiker'pro- duktie van 225.000 ton, de opv/inding bij een deel der bevolking niet recht- vaardigdej. DUITSCH LEGERBERICHT. Berlijn, 6 Juni. Het opperbevel der Weermacht maakt bekend Het luchtwapen heeft den strijd tegen de Britsche bevoorrading met succes voortgezet. Gevechtsvliegtuigen brachten voor de Schotsche Oostkust uit goed beschermde vijandelijke konvooien drie handelssche pen, in totaal 1 5.800 BRT. tot zinken, en beschadigden zwaar vier an dere groote schepen. In het gebied der Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 4 op 5 Juni met veel succes aan vallen tegen het Engelsche steunpunt Alexandrie uitgevoerd. Bomtref- fers in de nabijheid der Britsche olietanks brachten een grooten brand teweeg, die door de bemanningen nog langen tijd na den aanval kon op gemerkt worden. In Noord Afrika, nam de Duitsch-Italiaansche artillerie met goed ge volg Britsche batterijen en munitie-opslagplaatsen, en installaties voor watervoorziening bij Tobroek onder vuur. Noch over dag noch 's nachts, werd de vijand boven het Rijksgebied opgemerkt. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Rome, 6 Juni. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Gedurende den nacht van 5 op 6 Juni heeft ons luchtwapen de ves ting van Gibraltar alsmede de vliegterreinen van Halar en Micaba (Mal ta) gebombardeerd. Een onzer duikbooten heeft in het centrale gedeelte der Middel landsche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Geduren de den nacht van 4 op 5 Juni hebben vijandelijke vliegtuigen Rhodes gebombardeerd. In Noord Afrika werd op het front van Soloem een vijandelijke aan val afgeslagen. Onze zeer aktieve artillerie heeft schepen onder vuur ge nomen, die voor anker lagen in de haven van Tobroek. Formaties vliegtuigen hebben opnieuw de verdedigingsstelling van Tobroek ge bombardeerd. Een Hurricane werd door onze jagers neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen uitgeworpen boven Ben- - gazi en Derna. In de zone van Bardia werd een afdeeling Engelsche soldaten onder bevel van een officier en die met een motorboot uit Kreta gevlucht waren, gevangen genomen. In Oost Afrika heeft de vijandelijke artillerie onze stellingen aan de Omo-rivier in den sektor van Abalti, Kgala en Sidamo op intensieve wijze onder vuur genomen, doch slechts geringe resultaten behaald. Oostende, 6 Juni. Niet alleen worden nog steeds goede vischvang- sten binnengebracht, doch het dage- lijksch gemiddelde vertoont zelfs een lichte stijging. Aldus werden op 27, 28 en 31 Mei volgende hoeveelheden door de Oostendsche visschersvloot aan de Hoofdgroepeering afgestaan, tegen de wettelijke prijzen 12.500 kgr. garnaal en 635 kgr. visch, voor een gezamenlijke waarde van 131.014 fr. De visch kwam omzeggens volledig ten goede aan Oostende zelf, terwijl de garnaal op redelijke wijze verdeeld werd tusschen Oostende en andere ste den van het land. Het mag als een bijzonder gelukkig nieuws vermeld worden, dat te Oosten de het bericht toekwam, dat de heer gouverneur der provincie de noodige stappen bij de bezettende overheid heeft aangewend, om een grootere uit breiding van de vischvangst te ver krijgen. Naar alles laat voorzien zullen deze stappen met succes bekroond worden. OOK EEN 1000-TAL OFFICIEREN In Juni worden ook een 1000-tal of ficieren terug verwacht, zoowel be- hoorende tot het aktief als tot het re- I servekader. In beginsel worden alle krijgsge- vangenen die tot het reserveleger be- hooren na hun verblijf in het hospitaal in vrijheid gesteld. In elk geval wor den alle reservemilitairen, wier gene- I zing langer dan zes maanden zou in beslag nemen, en wier overbrenging geen gevaar zou opleveren, ook in vnjheid gesteld en naar huis gebracht. Het Roode Kruis van Belgie is al leen bevoegd om inlichtingen te ver schaffen over de krijgsgevangenen,en is in bestendig kontakt met de diens ten van het Duitsche Roode Kruis. 1400 ONDEROFFICIEREN EN SOLDATEN VERWACHT Naar verluidt is door het Duitsche Roode Kruis medegedeeld dat 1400 Belgische onder-officieren en soldaten die gekwetst zijn en zich als krijgsge vangenen in Duitschland bevinden, in den loop van de maand Juni naar huis zullen terugkeeren. Degenen die niet in staat zijn om op normale manier te reizen zullen door j Roode Kruisauto's, Belgische of Duit- [sche, worden vervoerd» DE KAPITALEN VERSCHULDIGD AAN DE INLEGGERS OP BOEKJES BEDRAAGT 12 MILJARD. In het Staatsblad van 7 Juni is ver schenen de toestand op 3 1 Mei 1940 van de Algemeene Spaar- en Lijfrente- kas onder Staatsgarantie. Hieruit blijkt dat de kapitalen, ver schuldigd aan de inleggers op boekjes, op 31 Mei 1.1, 12.148.831.500 fr. bedragen, hetzij 11.841.007.181 fr. van particulieren en 307.824.318 fr. van openbare inrichtingen en andere. De portefeuille bevat 11.339.905. 898 fr. vaste beleggingen en 1.293. 919.457 fr. voorloopige beleggingen. Wat de eigenlijke spaarverrichtin- gen betreft, bedroeg in 1940 het totaal van verrichtingen der m&anden Ja nuari tot November inbegrepen (niet definitieve cijfers), Stortingen 895.749.000 fr.; Terugbetalingen 1.579.760.000 fr., hetzij een verschil 'in min van 6P>4.01 1.000 fr. In 1939 bedroegen deze respectie velijke cijfers Stortingen 1.974.131 365 fr.Terugbetalingen 3.0006.799 037 fr., hetzij een verschil in min vaq H052.667672 fr»

De Volksstem | 1941 | | pagina 1