LOÜTERING DE VERDUISTERING De Maximumprijzen voor Groenten Het gebruik van aardappelzegels voor het bekomen van brood en meel Dure Appelctenen Sport ZONDAG 8 JUNI. H. DRIEVUL DIGHEID. (Benedicta) (jïoria Ge dachtenis en laatste Evangelie van den Ie Zondag na Pinksteren. Credo. Vespers van het Feest Gedachte- ris v. O. L. Vrouw Middelares aller Genaden. 9 JUNI. HH. PRIMUS en FELI- CIANUS mart. Mis 1 en Zondag na Pinksteren (Domine in misericordia) 2e geb. HH. Primus en Felicianus; 3e geb. A. cunctis. 10 JUNI. H. MARGARETA, ko ningin (Cognovi), 2e geb. A. cunctis 3e geb. naar keuze. BLAUWE STEEN ONTDEKT TE ECAUSS1NES. Naar gemeld wordt werd dezer dagen in de buurt van Fcaus8ines (Henegouwen) een nieu we laag met «blauwe steenen «klein graniet» ontdekt. Het belang van deze nieuwe laag laat zich het beste verklaren door het feit. dat, ingevolge deze ontdekking,er werk is voor meer dan een generati> van steengroeve-arbeiders. HET TOEKENNEN VAN DE PE- TAALDE VERLOVEN. Ingevol ge het zoo pas verschenen besluit in verband met de indecling der betaal de verloven, zal het voortaan voor de arbeiders cn bedienden van sommige bedrijven mogelijk zijn om eiken dag betaald verlof afzonderlijk te nemen. TE BETALEN DOOR DE VERBRUIKERS Wij hebben melding gemaakt van de maximumprijzen te betalen aan den voortbrenger of aan de aanvoer ders voor groenten en fruit van 1ste kwaliteit, tijdens de week van 6 tot 12 Juni. Hier geven wij ten gerieve van onze lezers de prijzen te betalen door de verbruikers aan de kleinhandelaars. A. Groenten Bloemkoolen van ten minste 20 cm. oversnede, per stuk 6.10 fr. Bloemkoolen van ten minste 30 cm. oversnede per stuk 7.60 fr. kropsla, per stuk, 2 fr.asperges, bus sels van 800 gr. 7 fr.; id. bussels van 500 gr. 4.60 fr.id.los en per kg. 8.55 fr.rabarber per kg. 2.45 fr.blad- spinazie, per kg. 2.45 fr.wortelen in bussels, 7.60 fr.radijzen id., 1 fr. B. Fruit stekelbessen, per kg.: 6.50 fr. aandacht gevestigd op het bericht, ge voegd bij het rantsoeneeringsbeslu'.t van 31 Mei 1941 op de rantsoenee ring, dat luidt als volgt Het is aan de bakkers en kleinhan delaars verboden voor den verkoop van brood of meel aan te nemen 1. Van 6 tot 12 Juni de zegels nr I, genummerd van 10 tot 30 2. Van 13 tot 19 Juni de zegels nr| I genummerd van 17 tot 30 3. Van 20 Juni tot 26 Juni de gels nr 1 genummerd van 24 tot 30. VISSCHERSBOOTEN KEEREN UIT FRANKRIJK TERUG. Enke le visschcrsvaartuigen zijn thans uit Frankrijk op de thuisreis. Te Nieuwpoort wordt het vaartuig N. 35 Angèle-Aline», reeder Schoi- laert, uit St Vaast, verwacht. Voor Zcebruggc worden de volgen de schepen gemeld Z. 16 «Denise reeder Picter Lntruwc, verwacht, uit Fecamp; Z. 14 Frans Henriette» ree- der Hector Vlictink uit St Vaast; Z. 27 De Hopende Visscher recdcr Frnn3 Verburgh. uit Coutry. Voor Heist H. 19 «Henri Marie reeder Henri Vantorre, uit St Vaast. Te Fécamp liggen O. I 7 en de O. 197 klaar en wachten op hun beman ning om naar ons land terug te kceren. EERSTE COMMUNIEBEELDEKEN5 Groote Keus met GOUDEN DRUK in alle prijzen. Boekhandel DE VOLKSSTEM rechtover St Martens- kerk, Aalst. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering ZONDAG 8 JUNI 1941 Zonsopgang 5,30 uur. Zonsopgang 21,52 uur. Volle Maan 9 Juni. Laatste kwartier 16 Juni. MAANDAG 9 JUNI 1941 Zonsopgang 5,30 uur. Zonsondergang 21,53 uur. Volle Maan 14,34 uur. DINSDAG 10 JUNI 1941 Zonsopgang 5,30 uur. Zonsondergang 21,54 uur. Laatste kwartier 1 6 Juni. Nieuwe Maan 24 Juni. EEN WINST VAN 300 MILJOEN VOOR ViJF INVOERDERS Handel en Distributie» het offi cieel orgaan van de afdeeling Distri butie van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie stelt terecht de winzucht aan den kaak van zekere in voerders van fruit die schandige win sten haalden uit den verkoop van si naasappelen. Het blad schrijft het vol gende De gemeenschap kan zich terecht beklagen over de personen die in den laatsten tijd fruit hebben ingevoerd. In plaats van aardappelen, gedroogde vijgen of kastanjemeel in te voeren, zooals had kunnen gedaan v/orden werden sinaasappelen ingevoerd, die een grooter profijt verzekeren en op dewelke trouwens een overdreven erd genomen. (Sommige AALSTENAAR LID DER INBRE KERSBENDE VAN ROUBAIS AANGEHOUDEN Men zal zich herinneren dat in de maand Mei 11. te Roubais, eene inbre kersbende werd ontdekt, welke hare misdaden pleegden onder de vermom ming van Duitsche militaire uniformen. De veiligheidsdienst van Rijsel had vernomen dat een lid der bende, zeke re Bernard Van Wesemaele, geboren te Aalst den 21 September 1892, zich cchuil hield in de Jules Guedestraat, te Fiers en wel in de woning van zekere Alice Dezutter, vrouw Plum, 43 jaar, huisvrouw. Deze ^anhouding werd ge daan door de veiligheids-opzieners met de medewerking van de Duitsche Overheid. De kerel werd op zijn bed gehouden. Alice Dezutter verklaar de dat ze niet wist dat men den kerel opzocht vanwege het gerecht en hij pas een tweetal dagen bij haar ver bleef. Bernard Van Wesemaele werd r.aar het Parket van Rijsel overge bracht en daarna in het gevang opge sloten. In verband met het gebruik der aard-1 vppelzegels voor het bekomen van lns - brood en meel, werden door den heer \]°^crS worden genoemd <he fortuin Gouverneur de volgende onderrichtin- j hel^>en -J^aakt gen verstrikt Art. 3 van het besluit van 31 Mei In verband hiermee wijst het Brus- elsche blad Le Travail» er op dat in jl. op de rantsoenering der eetwaren, j Nederland de sinaasappelen verkocht bepaalt dat de houders van aardap »«de,n le8en P"JzeJ die meer dan de pclkaarten 50 gr. brood of 37 1/2 gr. j laSer waren dan de Belg.sche meel kunnen bekomen, in ruil van elk Wij hebben er reeds vroeger gewezen vervolgt het blad, dat vijf invoerders, volgens de kleinste ra mingen, een winst van driehonderd der ongebruikte 30 deelzegels. De bakkers cn kleinhandelaars mo gen dus alléén de 30 ongebruikte deel zegels nr 20 van de periode 6 Juni-5 j Juli 1941 aannemen. milhoen hebben verwezen ij kt. Om de bevoorrading in brood enDeze vijf invoerders stellen de wet meel op billijke en ordelijke wijze te °P de markt om de eenvoudige reden laten verloopen, wordt aan de bak- dat ze over 70 millioen kilogram st- kers verboden de 30 deelzegels in één-naasappelen beschikken, dan wan- maal om te zetten in brood of meel. neer 54 van bun mededingers slechts Per verbruiker mogen zij telkens TEN 23 milhoen kgr. kunnen invoeren. HOOGSTE 9 DEELZEGELS AAN- GEMEENTEKRED1ET 4 T. H. 1938 TREKKING VAN 4 JUNI 1941 De drie reeksen li 1,229 224,582 293,720 winnen elk 500.000 Ir. De hiernavolgende reeksen winnen elk 10.000 frank I15899 119363 141290 142875 148342 163206 171910 173613 178645 181360 186310 199995 207222 246377 255762 256168 258465 259583 267248 270788 278872 282898 287304 291603 299300 312964 312976 320552 327991 329135 De afgeloste obligaties zijn betaal baar te beginnen met 1 December 1 941en brengen geen interest meer op, vanaf voormelden datum. NEMEN en er brood of meel voor af leveren als volgt 9 zegeL voor het eerst van Zaterdag 7 Juni tot en met Vrijdag 13 Juni; 9 zegels: daarna van Zaterdag 14 Juni tot en met Vrijdag 20 Juni 9 zegels vervolgens van Zaterdag 21 Juni tot en met Vrijdag 27 Juni de overige vanaf Zaterdag 28 Juni Het blad stelt ook een massieve tak- seering voor van deze overdreven win sten alsmede het invoeren van een re- geiing waardoor de verkoop- van si naasappelen niet meer zou gebeuren in het belang van vijf invoerders, maar in het belang van 8 millioen Belgen, verbruikers en handelaars. En wij voegen er aan toe, dat het vooral in deze tijden v;vvT*ó*g voor tot einde d. rantsoeneeringsperiode. het dagelijksch brood -mogelijk De bakkers en kleinhandelaars zijn!moet zijn maatregelen te treffen om de verplicht de deelzegels nr 20 ZELFwinzucht van sommigen te breidelen, AF TE KNIPPEN van de aardappel- j waar deze winzucht tegen het alge- kaart, op naam ingevuld, in de ver-j meen belang indruischt. houding als hierboven aangegeven.) Handel en Distributie» bewéert Aldus moet de aardappelkaart bij i toch, dat deze heeren liever sinaasap- aanbieding voor brood of meel nog pelen invoerden dan aardappelen en bevatten gedroogde vijgen of kastanjemeel, 30 deelzegels voor de week van 7 tot j omdat er met den sinaasappeleninvoer 13 Juni i fabelachtige bedragen te verdienen 21 deelzegels voor de week van 14 tot waren. En de vraag kan gesteld wor- 20 Juni fout van De Smet. Het Arbeids- ombt leidt nu ook enkele aanvallen langs Amant-Mertens. Aan de 10e min. stelt Amant, na doorbraai: de ploegen gelijk. Na hands van De Wit volgt een strafschop voor dc Blanke Duivels die door De Block tegen do doellat getrapt wordt. Als Buys voor zet aan G. Dc Block neemt het Ar- beidsambt voorsprong (1-2). De buitenrechts van de Blanke Duive's zal nog eens tegen de doellat kloppen, waarop rust komt met 1-2 voor het Arbeidsambt. Na de poos speelt G. De Block mid- denhalf. De Blanke Duivels zijn in overgroote meerderheid, doch ze heb ben onkans. Belleman plaatst rake lings naast ledig doel. Kort hierop schiet De Waele tegen den paal. Ook Van Goethem heeft de kans aan zijn zijde op schot van Mcrtens. Aan de 20ste min. stelt De Waele de ploegen gelijk. Het spel gaat nu tot het einde verdeeld op, doch tot doelen komt het niet meer. Einde 2-2. Dinsdag 10 Juni, te 7 u. 30, op het speelveld van S. V. Aalst A-sschercn- drics)de Krugerszonen-Glorieux (Weezenhuis versterkt met dc gebroe ders Buys). Vrijdag 13 Juni, te 7 u. 30 Red Star-Stormvogels (St Job.) Rangschikking Red Star 3 3 0 0 16 2 6 Opportunist. 2 10 1 3 2 3 Blanke Duivels 3 111 6 9 3 Stormvogels 3 12 0 8 4 2 Krugerszonen 2 110 1 12 Glorieux 10 0 1 1 11 Arbeidsambt 3 0 2 1 3 18 1 Stadsbediend. 10 10 1 2 0 VOETBAL. BIJ EENDRACHT AALST Zondag 8 Juni, sluit Eendracht's eerste elftal zijn officieel kampioen schap af met een wedstrijd tegen F.C. Boom. Beide tegenstrevers hebben in deze Nationale Eindronde beneden hunne waarde gespeeld en zijn ongeveer van dezelfde sterkte. De toeschouwers zul len dan ook een gelijkopgaanden kamp te zien krijgen. Er worden twee officieele wedstrij den gespeeld, als voorspel. Te 1 uur de Juniors tegen F.C. Ninove; te 2 u, 30 de reserven tegen F. C. Ninove,waarna de 1ste ploeg het seizoen zal afsluiten tegen F. C. Boom. 1 2 deelzegels voor de week van 21 tot 28 Juni. Uw diensten zullen er attent op ge- cen waaraan heeft de bevolking het meest behoefte, aan aardappelen of aan sinaasappelen Als er geen aardappelen in den pot maakt worden dat geen deelzegels nrjzijn, als er geen of onvoldoende brood 20 der vorige periode mogen omgezetis in de schapraai, dan moeten de vijf worden in machtigingen A voor brood invoerders het rnaar met een miljoen- of meel. tje of met ettelijke millioentjes minder Anderzijds wordt uw bijzondere ctcllen. DOOR JEF SCHEiRS 1 0de Vervolg. Och, kind, vader en moeder zul len wel compassie krijgen als ze u zien. Gij zijt toch hun kind zeker Ik kan dat alzoo niet uitdrukken. Maar ik weet toch en voel het, dat ik geen vader en geen moeder heb gelijtc ik ze zou willen. Gelijk ik zelf moeder zou zijn. Ik kan tegen geen lawaai, te gen geen ruwheid en thuis... Ik lijd en heb verdriet. Innigheid alleen doet me deugd. De zuster wist dat het angstige meisje gelijk had ze had de moeder in- furie geJTon en de waarde geschat van haar inborst. Wat zou de vader zijn als de moeder zóó was 't Zal beteren, Anna, zei ze bemoedigend. Neen, zuster, schuddckopte An na; ik ben nog wel jong, maar ik weet, dat ik niet mis ben. Ik heb de laatste dagen zooveel geleerd... Ik weet dat ze met mij zullen handelen lijk vrecemde menschen... nog slechter I Toe. toe... Steek dat allemaal uit uw kop. Ge moet hoop en moed heb ben, cn u op God verlaten... Hebt ge al een Onze-Vadertje gebeden Neen, zei ze openhartig...Bij ons thuis bidden ze nooit... Ik kan niet bid den en ik wil niet bidden. Dan zullen wij dubbel voor u bidden, Anna ge zijt nog jong en ge zult nog zooveel sterkte moeten vinden tegen de komende schokken van 't le ven. Ik ook ken de menschen en het leven, en juist daarom weet ik dat God en het gebed de eenige reserve is die kracht geeft om het mocdelooze leven uit te leven. Anna schudde droef lachend haar bleeken mooien kop. Zuster, zei ze, of ik bid of niet, dat blijft voor mij 't eigenste. Nu draag ik mijn kind in mijn schoot en in 't kort op mijn arm dat is één. Met bidden groeit mijn hand niet meer aan. noch zal ik ievers werk vinden noch krijgen: dat is twee. En om wille van een ge bed, waar ze thuis mee lachen en spot ten, zullen ze niet nalaten mij buiten te schoppen cn op den dool te jagen.. Drie groote ongelukken die mij te wachten staan, en waar een Onze-Vader niets aan veranderen kan.. Ik heb de men schen geloofd, en geleefd en gedaan zooals ik gehoord cn gezien en geleerd heb... Ik heb hem geloofd, mijn man, en hem vol vertrouwen mijn jonge,eer lijke liefde gegeven; ik ben bedrogen door hem en door het leven. Nu wil ik niemand of niets meer gelooven. En God, Anna, God... Gelooft ge niet aan God De non vroeg dat smeekend, angstig om het antwoord. Ze trok haar schouders op en lachte droef. Daar stond de klloosterlinge, verrast en verslagen over zooveel openhartig heid, zooveel wanhoop, zooveel onge loof; hare groote klare oogen bewolk ten. Maar ze wist het doel en 't waar om van haar nonneleven, en dat hier veel moest gered worden. Ze nam Anna's hand in de hare en voelde hoe die trilde. Anna, lieve Anna, klap alzoo niet. Ons Heer kan alles en zal alles voor u doen; misschien zendt Hij u dat allemaal over om uw ziel te redden. Anna meende te antwoorden: dan is het niet schoon gedaan van Ons Heer om mij alzoo te martelen; maar zweeg cm de non geen verdriet aan te doen, dat kon ze over haar hart niet krijgen. Zuster, ik ben 'n sukkel voor mijn leven 1 Ach kind, kind toch Ze wist niet wat zeggen. Voor mij is er niets meer dan mi- zerie en verdriet... Ofwel mij van kant helpen... dan is 't allemaal gedaan. De non zweeg. In dit meisjeshart lag de opgepropte verbittering te worstelen tegen de geheime Voorzienigheid. Geen KAMPIOENSCHAP VAN AALST Blanke Duivels 2-Arbtidsambt 2 De hr J. Aerts brengt in lijn Blanke Duivels Van Goethem,Van der Biest, Van den Bosch A., De Beul, De Bruecker, De Leeuw, De Schrijver, Belleman, De Waele, De Block, Jans- sens. Arbeidsambt Van Lijsbeth, Van Maldegem, Wuytens, De Smet, Beeck- man, De Wit, Schockaert, Buys, Rog., De Block Gaston, Amant Th. Mertens Het Arbeidsambt wint den opgooi. De Blanke Duivels zijn in de meerder heid vooral langs den linkervleugel. Aan de 5de min. kan De Waele voor de Blanke Duivels den stand openen ATHLET1EK. BIJ EENDRACHT AALST A. C. Eendracht Aalst zal ZLondag a.s. 8 Juni, te 2 u. 30 deelnemen aan de propaganda-wedstrijden die door den B.A.B. (Vlaamsche afdeeling) te Ninove op touw worden gezet. Vol gende Eendrachters doen de verplaat- tg Scholieren De Winne M. (1000 rn.); Cardon J. (80 m.); Singelijn Alf. (80 m.); Willy Anné (gewicht en 80 m.); De Geest A. (300 m.) Meerschaut (1000 m.) Juniors Rottiers E. (2000 m.); Van der Heyden F. (2000 m.); Van de Winckel (200(1 m.); Sacys Fr. (400 m.); Van Audenhove (gewicht) De Schaepdrijver P. (100 m.); Van Acker (400 m.); De Geyndt J. (2000 m.) Seniors De Neer Willy (3000 m. De Vuyst C. (1500 m.); Van Auden- aerde R. (1500 rn.); Buyle L. (100 m.); Eeckhout G. (3000 m.Ccp- pens M. (400 m.) Tombeur Fr. (schijf en gewicht.); Aalst doet ook mee aan de aflossing. De fietsers komen bijeen aan den Haring te Aalst te 12 u. .15. woorden moesten gesproken worden, waarvan Anna toch de beteekenis niet begreep of begrijpen wilde. Zwijgen was best, en bidden, bidden met al de medezusters, het eenige redmiddel. Ze ging noode van daar. Anna, ik zal zooveel komen als ik kan, zulle... maar nu moet ik voort, de ronde af. O ja, zuster, als ge wilt... Ik heb u zoo geerne bij mij... Ik zie u zoo geerne. Tot straks, tot straks, en de non lachte genegen, maar in haar hart stak nu ook droef verdriet. Weer lag Anna alleen in den klaren, opduikenden morgen met dezelfde be roering van gisteren. Op de witte peluw stond haar bleek wezentje zoo treurig mooi, in de zware, zwarte kroon van heur haar. Prachti: stukje menschenmekaniek, eens te koop aan de vitrien van 't genot, en zoo gauw kapot gemooscht onder 't spel van een sigarettenjongen... Heerlijk meisje met het nakende wee van armoede, een zaam moederschap. Ze staarde en luisterde naar de onbe kende, zachte geluiden in de zaal. Ze zette zich overeind en keek buiten de root bedden: de ruimte van de zaal verraste en de stilte deed devotelijk aan. Ginder hoorde ze menschen stap pen en ze keek. Een oude heer met wit ten baard, en een paster in zwarten too* kwamen af de witte kap van een non.... Ze was een beetje verlegen om het nakende bezoek van die twee mannen. Met de hand streek ze 't losvallende haar weg en wrong de hangende klis sen achter haar kop, lei het deksel wat effen en ging dan zenuwachtig luisteren BALSPEL. Handbalclub Eendracht, Kaatsbaan Houtmarkt. Maandag 9 Juni om 5 ure lutte van eereafdeeling met de ploegen Aalst- Eendracht (Van Medegael-De Boeck) Braine le Comte (Bary-Van Leu- den-Letroye). Dus de sterkste Walenploeg tegen het beste Vlaamsche vijftal. Niette genstaande de overgroote kosten wordt de liefhebbers aangeboden het beste wat de kaatsspoft voor het oogenblik kan geven. De werkloozen op vertoon hunner kaart betalen haif inkomgeld. naar de stappen en naar 't stille stem geluid dat naderde. Daar stonden ze aan haar bed. Ze verdonkerden het hooge licht dat over haar viel uit het venster. Ze keek half beschaamd op naar den dokter met zijn witten baard, en den ouden, gebogen pastoor, naar de slanke, fijne non, die haar bemoedigend tegenknikte. De dokter zag haar minzaam aan, zooals oude menschen dat doen, knikte gene gen goeien dag en nam toen haar pols vast om den tik van haar bloed te voe len. Kille, oude vingers, die tastten achter de geheimenis van leven en dood... Hij keek in haar prachtige oogen, waarin koorts en verdriet een wonderlijk gevlam deden blinken, en deed teeken aan de zuster. Deze kende dat. Ze hielp het meisje overeind en begon 't verband van haar verongelukten arm los te windselen. Hoe bevindt ge u? vroeg de dok ter. cn de oude, gerimpelde pastoor wandelde naar het venster. Goed, mijnheer. Wel gerust en geslapen van nacht Ja, mijneer Geen hevige pijn meer gevoeld? Neen, mijnheer. Hebt ge nog geen honger?.. Geen goesting naar eten Ja toch, mijnheer.. Ik zou wel wat willen. Intusschentijd had de zuster 't ver band afgedaan. Anna was zelf be nieuwd om haar arm te zien. De dokter trok hem in 't licht hij deed de prop watte van de groote wonde., 't Deed Anna pijn, hevige pijn; tranen vielen uit haar oogen. Vervolgt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2