Os Algemeene Loensaanpassing 1 GODS VOORZIENIGHEID EN HET KWAAD IN DE WERELD ITALIAANSCH LEGER BERICHT DU1TSCH LEGER BERICHT VOPCHUNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR- PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 14 ZONDAG 15 en MAANDAG 16 JUNI 1941. XXXXVIIle JAARGANG NUMMER 71 Uitgave van de S.M. «Do Vooruitgang» Kerkstra»» 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer cn Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel» Vroeger hebben we reeds een arti kel geschreven over het bestaan en de beteekenis van de Voorzienigheid Gods. Menige opwerping werd af en toe. bewust of onbewust gemaakt tegen de ze geloofswaarheid. De aanleiding daartoe vindt men meestal in het be staan, het aanwezig zijn, van het phy sieke (lichamelijk) en van het moree- le (zedelijke) kwaad in de wereld, en niet het minst in de ongelijke soms schijnbaar onrechtvaardige verdee- iing, van welstand en stoffelijke goe deren onder de menschen. We willen die opwerpingen weer leggen en tevens bewijzen dat deze gegevens de waarheid van het bestaan der Goddelijke Voorzienigheid on aangetast laten. Vooreerst dient wel in acht geno men dat het physieke kwaad zooals pijn, ziekte enz... daarom als slecht genoemd worden omdat ze indrui- schen tegen de bijzondere orde van een bepaald schepsel... maar daarom zijn ze in zich zelf en op zich zelf niet wezenlijk slecht. Dit geldt ook voor de openbare, publieke beproevingen. Inderdaad, vermits de physieke or de minderwaardig is dan de moreele orde, moet de eerste aan de laatste on derworpen zijn en van haar afhanke lijk, aan haar ondergeschikt. Juist daarom mag bij toeval, of zooals men zegt «per accidens» het physieke kwaad beoogd worden, op voorwaar de nochtans dat dit lichamelijk of stof felijk kwaad strekke tot het algemeen welzijn en leidt tot de glorie van God. Welnu dit is het geval met het be staan van het physieke kwaad Zoo leert St Thomas van Aquino de .groote gqdgcleexde..indien elk phy- siek kwaad verhinderd werd, dan zou er veel goeds aan de algemeene orde ontbreken... hoe zou de leeuw in 't le ven blijven indien de kleinere dieren niet werden gedood waar zou men het geduld en de lijdzaamheid vinden der martelaren indien er geen satani sche vervolgers waren Daarom laat God als Algemeene Voorziener toe dat een defect of een tekort voorkome in een partikulier wezen,, opdat daar door de gaafheid, het goed van het algemeene behouden blijve. ignoreeren het hoe en het waar om in het willen en toelaten van Gods' Voorzienigheid, kunnen we enkel dit besluiten in elk kwaad of goed dat den boozen en den goeden overkomt, ligt een rechte ordening naar dewelke de Voorzienigheid alles leidt en regelt. Maar juist omdat we ditignoreeren schijnt het ons, dat vooral het kwaad cns ongeordend en onredelijk over komt. Een vergelijking zal deze uiteenzet ting bevattelijk maken Iemand die het atelier van een werktuigkundige voor het eerst binnentreedt en niets van werktuigkunde begrijpt... zal als idioot en dom beoordeelen het aanwe zig zijn van honderden kleine instru menten. De bezoeker zelf is de idiote want hij begrijpt hun nut en doelma tigheid niet Alleen de mecanicien kent de reden en het nut van beslaan bij elk werktuig omdat zijn verstand en zijn vakkennis dezelfde op het ge schikte oogenblik weet te benuttigen. Veel klaarder wordt dit alles wan neer we het bestaan van de erfzonde voor oogen houden. Dit bestaan is een geloofspunt in quo omnes peccavc- runt» in Adam hebben we allen ge zondigd en zijn we dus allen gestraft. (Aldus St Paulus). Maria alleen maakt aan deze algemeene wet een uitzonde ring. Van dit standpunt uit zijn alle kwa len, ook deze uit de physieke orde, gevolgen van de zonde... cn bijgevolg niet aan God moet het bestaan van het physieke lijden worden toegeschreven. God immers is nooit opstoker van kwaad maar wel aan onze eerste ouders... of dikwijls aan zonden die het lijden als treurig g« volg na zich sleepten. Maar als zoodanig worden ze een weldaad 1 Zij immers geven aan den mensch een uitmuntende gelegen heid tot herstel en uitboeting..., met daarbij het recht op verdienste en de mogelijkheid tot het beoefenen van de christene deugden. En wordt terzelfder tijd door het wee en het lijden, de mensch niet voortdurend gewaarschuwd..., dat hij hier geen blijvende woonplaats heeft, dat hij een andere, een betere moet zoeken en verwachten..., een blijvend Aan onze Lezers, Medewerkers en Briefwisselaars Het zal U allen bij den eersten oogslag opvallen dat deze uitgave van "De Volkssteminhoudt van wat reeds in het vorig nummer werd opgenomen. Een onoverkomelijke moeilijk heid, gelegen in een ernstig defect aan de gasleiding, is hiervan de oorzaak. Om dit alles vragen wij veront schuldiging aan onze lezers. Ook aan onze medewerkers en brief wisselaars wier bijdragen naar een volgend nummer zijn verscho ven. Bij een volgende uitgave ho pen we dat alles weer normaal zal zijn. We moeten evenwel bekennen dat'en eeuwige... en dus de blikken hemcl- ons Keel dikwijls de redens en de ver- waarts moet verheffen, naar God Die klaringen ontbreken waarom God dit op hem wacht 1 of dat kwaad toelaat, omdat ons te vens ook het doorzicht, het begrip ont breekt nopens de algemeene orde. Doch zooals dezelfde godgeleerde doet opmerken uit het feit dat wij Rome, 13 Juni. Het hoofd kwartier van het leger maakt be kend Onze jagers hebben Don derdag gedurende hevige luchtge vechten boven Malta 8 Hurricanes neergeschoten. Een sanitair water vliegtuig werd door 5 Engelsche jachttoestelhn aangevallen, ge dwongen op het water te dalen en bovendien i og onder machinege- persoonlijke J wcervuur c-nomen, ofschoon het op*duidelijk zichtbare wijze de in ternationale kenteekenen droeg van het Roode Kruis. Benevens ge noemd vliegtuig ontbreken nog 2 onzer jachttcesteller. In de Egeische Zee hebben En gelsche vliegtuigen het eiland Rho des gebombardeerd. Ons luchtaf weergeschut schoot een vijande lijk toestel neer. In Noord-Afrika op hetTobroek- front, wederzijdsche artillcriebe- drijvigheid. Bommenweroersformatie's heb- dan En zoo brengen de physieke ellen- l - t i_ 1 den, het lichamelijk of stoffelijk kwaad ben herhaalde malen bij 1 obroek stellingen. luchtafweerbatterijen, barakkenkampen en troepenafdee- naar een hooger en edeler goed 't Vervoert. Dencïerroon. Berlijn, 13 Juni. Het hoofdkwartier van de weermacht maakt be kend Bij den handelsoorlog tegen Grcot-Brittannië behaalde het luchtwa- pen nieuwe successen. In het St. Joris-kanaal trachten gevechtsvlieg tuigen 4 bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 28.000 BRT. tot zinken en wisten in hetzelfde zeegebied alsmede aan de Schotsche Oostkust aan vier andere groote vrachtschepen bescha digingen toe te brengen. Gedurende den afgeloopen nacht vielen lichte gevechtsvliegtuigen met goed resultaat verscheidene vliegterreinen in Zuid- en Midden- Engeland aan en schoten hierbij twee Britsche vliegtuigen neer, die met verscheidene motoren waren uitgerust. In de Middellandsche Zee leverde een aanval van het Duitsche Iucht- wapen op Haifa in den nacht van 11 op 12 Juni bijzonder gunstige resultaten op. In Noord-Afrika geen bijzonder gevechtsoperaties. Bij vijandelijke pogingen om boven Noorwegen door te dringen schoten jagers twee Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Gedurende den afgeloopen nacht wierp de vijand boven verscheidene plaatsen van West-Öuitschland scherf- en brandbommen uit, waardoor verschei dene burgers gedood en gewond werden. Eenige woningen werden verwoest ofwel beschadigd. De veiligheids- en hulpdienst, alsmede de arbeiders van den luchtafweer slaagden er in de ontstane branden snel te blusschen. Nachtjagers en afweergeschut haalden vier aanvallers naar beneden. Gedurende de periode van 9 tot 12 Juni verloor de vijand in totaal 37 vliegtuigen. Hiervan werden er 26 door nachtjagers en tijdens luchtgevechten, 7 door afweergeschut en 4 door eenheden der oorlogs marine neergeschoten gedurende dezelfde periode gingen 7 eigen toestellen verloren. lingen gebombardeerd. Een batterij liep een vollen treffer op. Verder werden branden en ontploffingen waargenomen. Een onzer vliegtui gen is niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben opnieuw bommen boven Bengazi en omliggende localiteiten uitge worpen. In Oost-Afrika zijn op 11 Juni 's morgens Engelsch-lndische vlootstrijdkrachten voor Assab verschenen en hebben de reeds door onze troepen ontruimde stad gebombardeerd en bezet. In den sektor van Gondar wer den aanvalspogingen op onze stel lingen van Uol-Chefft onmiddellijk afgeslagen, de vijandelijke verlie zen bedragen honderden man schappen. Andere vijandelijke for maties hebben door bommen- en machinegeweeraanvallen van het luchtwapen gesteund, ons garni zoen van Debra Tabor met sterke afdeelingen aangevallen. Zij wer den teruggeslagen na tegenaanval len achtervolgd en door onze jacht- toestellen onder machinegeweer- vuur genomen. In het gebied van Galla en Sida- mo gaan de operaties onzer troe pen verder, waardoor aan den vijand belangrijke verliezen wer den toegebracht. Door het besluit van 29-541veischenen in het Staatsblad van I Juni 1941, werden de loonen van alle werklieden en bedienden aange past. Wij geven hier, ten gerieve onzer lezers, een bondige uiteenzetting van dit besluit PRINCIEP De bruto inkomsten en wedden van alle werklieden en bedienden, met inbegrip der regelmatig terugkeerende vergoedingen, welke betaald werden op 10 Mei 1940,moeten vanaf 1-6-41 met 8 0/0 verhoogd worden Het aldus bekomen uurloon moe minimum 5 fr. bedragen, voor een meerderjarige arbeider, en 3,50 fr. voor een meerderjarige arbeid«ter. Voor meerderjarige landbouwarbeiders, wordt het minimum dat in specien dient uitbetaald, respectievelijk \-astgesteld op 3,80 fr. voor een arbeider, en 2,70 fr. voor een arbeidster. De minimum maandwedde bedraagt 1.000 fr. voor een mannelijke meerderjarige en 800 fr. voor een vrouwelijke meerderjarige bedien de. Voor het berekenen van minimi^mwedden en loonen dienen de be talingen in natura in rekening genomen. UITZONDERINGEN Dit besluit is niet toepasselijk op: 1Dienstpersoneel. 2. Personeel van Staats- provincie gemeente- en andere openbare besturen. 3. Arbeiders wier loon vastgesteld werd bij besluit (bv. bouwnijver heid) of bij machtiging tot afwijking. 4. Werklieden die opslag bekomen hadden, in strijd met het besluit van 1—3—1940. Alle vergoedingen in specien of in geldomzetbare waarden, moeten hierbij als verhooging van loonen en wedden aanzien, voor zoover deze niet ingevolge bizondere prestaties \erleend worden. N.B. De bepalingen omtrent minimumloonen en wedden, zijn echter ook toepasselijk voor de arbeiders vermeld onder 3 en 4. Alle andere verhoogingen zijn ve:boden,, zonder machtiging van den Commissaris voor Prijzen en Loonen. De toegelaten verhoogingen, waarvan hooger spraak, mogen geen prijsverhooging voor gevolg hebben tenzij daartoe machtiging ver leend wordt door den Commissaris voor Prijzen en Loonen. Wat de loonen in de bouwnijverheid betreft, die door het besluit van 30 December 1940 reeds waren vastgesteld, zijn deze nu eveneens door het besluit van 29541, opnieuw geregeld. Er is dus vanzelfsprekend geen sprake meer van op deze nieuwe basis nogmaals 8 0/0 verhooging toe te staan. Al de bepalingen vervat in het besluit van 30 Mei 1940, worden behouden met uitzondering van enkele categoriewijzigingen, nl. wat ons arrondissemen betreft Loonen Geeraardsbergen, Ninove en Zottegem in 2e categorie. Hierna volgen de nieuwe tarieven 1. LOONSCHALEN ARBEIDERS. A. Loongebieden die tot de 1 e groep behooren (betreft de groote agglomeraties) B. Loongebieden die tot de Klassen Meer dan 21 jaar (100 0/0) Meer dan 20 jaar 90 0/0) Meer dan 19 jaar 85 0/0) Meer dan 18 jaar 80 0/0) Meer dan 17 jaar 70 0/0) Meer dan 16 jaar 60 0/0) Meer dan 15 jaar 50 0/0) Meer dan 14 jaar 40 0/0) C. Loongebieden die tot de Klassen Meer dan 21 jaar (100 0/0) Meer dan 20 jaar 90 0/0) Meer dan 19 jaar 85 0/0), Meer dan 18 jaar 80 0/0), Meer dan 17 jaar 70 0/0) Meer dan 16 jaar 60 0/0) Meer dan 15 jaar 50 0/0) Meer dan 14 jaar 40 0/0) 2. SCHOOLTOELAGEN. A. Loongebieden van de I e groep (betreft de groote agglomeraties) R. Loongebieden van de 2 e groep le reeks 2 e reeks. 25 t. h. 1.35 20 f.h. 35 t. h. 2.00 30 th. 45 t. h. 2.70 40 t.T. 55 t. h. 3.35 50 t. h. 2e greep behooren Geschool Gcocfen- Ongeschool den den den 6.70 6.05 5.50 5.95 5.45 4.95 5.70 5.15 4 65 5.35 4.85 4 45 4.90 4.25 3.85 3.65 3.30 3.00 2.75 2.40 2.20 3e groep behooren Geschool Geoefen- Ongeschoo! den den den 6.30 5.7: 5.30 5.65 5.15 4.75 5.35 4.90 4.50 5.05 4.60 4.25 4.40 4.00 3.70 3.45 3.20 2.85 2.65 2.30 2.10 le jaar...... 1.65 2e jaar2.35 3e jaar3.00 4e jaar3.70 C. Loongebieden van de 3e groep. Eerste reeks 1.55 25 t. h. 2.20 30 t. h. 2.85 45 t. h. 3.45 55 t. h. le jaar.. 2e jaar.. 3e jaar.. 4e jaar. Tweede reeks. 1.25 20 t. h. 1.90 30 t. h. 2.50 40 t. h. 3.15 50 t. h. Deze nieuwe tarieven dienen toegepast vanaf I Juni 1941. Eindelijk werd dus een begin gemaakt aan een gedeeltelijke loons- aanpassing, die stellig met veel vreugde in de arbeidersgezinnen zal ont haald worden. Daar verder de loonsaanpassing de prijzen niet mag beëinvloeden, is deze in de huidige tijdsomstandigheden werkelijk een daad van sociaal begrijpen. Deze nieuwe wet moet dus integraal toegepast worden, en de arbei ders zullen er dus goed aan doen, onverwijld alle klachten, die omtrent de toepassing er van, zouden te maken zijn, aan de bevoegde controle diensten van het Commissariaat voor Prijzen en Loonen over te maken. Hierna volgen plaatsen en uren waarop men zich tot bovengemelde controle diensten kan wenden AALST Gheeraerdtstr. 8, lederen voormiddag van 10 tot 12 u. DENDERLEEUW, G. Gezellestraat Maandag van 9 tot 12 u. ERONDEGEM Gemeentehuis Donderdag van 9 tot 12 u. LEDE, Gemeentehuis Dinsdag van 9 tot 12 u. NINOVE. Stadhuis 2e verdiep, Dinsdag van 9 tot 1 2 u. GEERAARDSBERGEN Lessenschestr. 24 Maandag van 9 tot 12 u. HERZELE. Hellestraat 1, Woensdag van 9 tot 12 u. ZOTTEGEM A. Scheirisatraat Dinsdag van 9 tot 12 u.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1