UIT HET STAATSBLAD LANDBOUW. De opbrengst der belastingen Bericht voor Post zegelverzamelaars TERÏÏQKEERVAN KRIJGSGEVANGENEN Slachten en verkoop slachtvee en vleesch van DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Kroatië treedt toe tot het Drle-mogend- hedénpact l -i! VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 17 en WOENSDAG 18 JUNI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVÜIe JAARGANG NUMMER 72 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Po*tchekm:cning J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Schoon zijn de velden en rijkdom bedekt de milde en mollige aarde Maar de aarde is altijd welwillend, edelmoedig, bezit immer n grooten en lijken schat. Want steeds is ze vruchtbaar... ze blijft haar roeping getrouw te zijn de groote weldoenster en voedster van de menschen. Ze weigert niets aan degenen welke haar behandelen met eerbied... ver stand, takt en toewijding... aan dege nen welke haar geen geweld aan doen, die haar niet brutaliseeren,.. haar geen vergift toedienen... maar eerlijk en correct tegenover haar staan en han delen. De aarde verschaft plaats aan ieder een lucht, ruimte,., zon voor alle menschen. Ze kalmeert de onrustigen door de stille kalmte van haar serene nachten... door de zachte helderheid van den morgen... door de ingetogen ernstigheid van den avond... door het regelmatig geklop van de seizoenen waarvan het eene het andere uitrust. Bij winter droomt men voor den grooten langen slaap der boomen te midden van de ingeslapen velden Welk een voorbeeld voor al dege nen welke het werk en de plannen van God in elkaar willen doen storten De aarde is schoon... door haar ho- rizontlijnen... door de harmonieuze mooiheid van den hemel... door het somber floers van de bosschen... het groen tapijt der weiden... door de dei ning van het koren... door de ontelba re geurige en kleurvolle bloemen... door het gezang der vogelen... den helderen spiegel der wateren... de ma- jestueuse grootheid der bergen. En hoe goed is de aarde Zelfs wanneer men haar minachtend den_.,^pg toekeert,., dan zoekt ze nrig~ alle mo gelijkheden om goed te doen. Aan den werkman offreert ze de frissche groenten in zijn kleinen tuin... ze versiert zijn nederige vensterban ken met lachende verheffende bloe men, ze brengt den glimlach en den troost bij den overwonneling van het leven, tot zelfs op een verlaten man sarde. Nergens wil ze afwezig zijn Het graspeiltje groeit overal en on danks alles... en wanneer de hoogmoe dige en verwaande stad haar teringlij ders... haar getareerden en verachter den uitstuwt...dan ontvangt de moe derlijke aarde dezelfde met de groot ste Welwillendheid... verzorgt ven ver levendigt ze... geneest ze menigmaal al is het om nadien door hen opnieuw te worden verraden. En de aarde is geduldig en zwijg zaam Ze aanhoort en ziet alles... maar ze zwijgt. De nieuwe rijke installeert zich bij haar bezingend zijn snel gezwollen fortuin... maar zich wel wachtend te zinspelen op degenen die er lichamelijk en zedelijk werden door verminkt... of er het leven bij lieten De aarde hoort de landbouwers kla gen... en alle kwaad over haar vertel len... zooals sommige kinderen welk? hun ouders verantwoordelijk stellen voor hun dwalingen en het in puin storten van hun rijke verwachtingen. De aarde trekt naar zich toe Geen wonder 't Is van en uit de aarde dat de eerste mensch werd gemaakt door God Wanneer we sterven dan is het aan den schoot der aarde dat ons stof felijk omhulsel wordt toevertrouwd, '.vachten.- op den dag der algemeenc verrijzenis. Wanneer we sterven ver van haar... dan is het ons verlangen... onze droom gestorven tot haar terug te keeren. Zelfs wanneer die ballingschap on verzoenbaar voortduurt, denken de levenden dat het een zoetigheid is voor den gestorvene op zijn graf in den vreemde... ook maar één handvol aarde van den geboortegrond te zien liggen. Gelukkig die de aarde liefhebben..., het eenvoudig huisje met hun vrijen lieven «tehuis»... hun kerkje... hun vel den. Zij zijn de vrije menschen... want ze hangen alleen af van God Zij bezitten den waren rijkdom Hun glas is misschien niet groot., maar toch drinken ze uit «hun» gfas Ze mogen veel kinderen hebben... zooyeel als God er zenden wil..., want bij hen is het kind, zijn de kinderen... de eerste en de voornaamste rijkdom En nu in oorlogstijd Hoe gelukkig de land menschen... dat zien we., dat ondervinden we alle dagen. Ja gelukkig de landmenschen 1 Virgilius de groote dichcer,.. een? landman.., heeft het gezegd... gezongen in zijn onsterfelijke gedichten..., ontel bare andere dichters hebben het hem nagedaan. Cicero heeft het herhaald en met hem alle denkers... soms zelfs op den avond van hun leven. Maar gelukkig die deze denkbeelden hebben beleefd op den morgen, op den middag... bij het einde van hun bestaan... altijd I! Dencfcr^oon. TOESTAND OP 28 FEBRUARI JL. In het Staatsblad van 1 2 Juni is een overzicht veracherrm van den toesftand op 26 Februari 1941 der verrichtingen in zake bel as tuigen. Er wordt hierin een vergelijking ge- geven tusschen de fiscale ontvangsten j der maand Februari S 94 1 en de ge- middelde maandelijk3che ontvangestrn jder vorige jaren. Uit het overzicht blijkt dat inj Februari 1 94 i de belasringsontvang-j sten 896.387.529,04 fr. beliepen tegen j 735.787.252 Fr. voor de maand Febru-j ari 1940, wat dus een vermeerdering J beteekent van 142.600.276,14 fr.. De rechtstreeksche belastingen brachten op 365.608.477,90 fr. de douanen enj accijnzen 214.996.5-76,44 fr. en de; registratie 315.782.474,70 fr. De vergelijking tuscchen de eerste twee maanden van 1941 en 1940 ge ven volgende cijfers 1.842.811.828, 69 fr. tegenover 1.627.982.155,32 fr. wat dus voor dit jaar een vermeerde- j ring uitmaakt van 214.859.673,37 fr. De ontvangsten voor het dienstjaar 1 94 l blijven evenwel onder de begroo- tingsramingen. Immers daar waar de I begrootingsramir.gen 1.261.851.500 fr. voorzaken is in totaal 1.214.924.129, 1 0 frank ontvangen. In de uiteenzetting volgens den aard vein de fiscalen ontvangsten voor staat, provinciën, genieenten en Koloniale schatkist (zonder de provinciale en de gemeentelijk opcentiemen) blijkt on der meer dat van 1 Januari tot 28 Fe bruari 1941 120(822,84 fr. aan grond- jbelasting is.-WuAngen tegen voorzien I I.5Ö0 000 fr?TAj"belabCang op roerende Igoederen bracht 58.675.664,68 fr. op 'tegen voorzien 25 1/2 millioen de bednjfsbelasting 28.794.944 tegen 15. 150.000 de nationale crisisbelasting 30.033.115.27 tegen 45 millioen fr de verkeersbelasting op autovoeruigen 18.268.831 fr. tegen 55.500.000 fr. de belasting op de rijwielen 41.242. 714 tegen 23.500.000 fr. de belasting op honden 5.940 tegen 4.400.000 fr. De uitgave van de getande en niet getande blokken van de zegels der eerste serie van V interhulp, is klaar. Deze blokken zu'len van Maandag 16 Juni af, aan de inschrijvers en aan de handelaars tegelijkertijd verzonden worden. De postdiensten hebben de noodige schikkingen getroffen, opdat deze verzending vlug van stapel zou loopen. In nauwe samenwerking met het Beheer der Posterijen bereidt Winter hulp thans de uitgifte voor van een nieuwe reeks postzegels, welke zal te koop gesteld worden op het einde van de maand September. In deze reeks worden op buitenge wone wijze enkele «beelden» van Sint Maarten in wiens symbool Winter hulp geplaatst werd weergegeven. Deze beelden werden gekozen onder de meest typische werken van onze beeldhouwers van d"e XVe, XVIe en XVIIe eeuw, deze eigenaardig beel den van een kunst waarin Vlaanderen en Wallonië gedurende eeuwen den allereersten rang bekleedden, bevin den zich in de kerken van Lennick-St Maarten, St Truiden, Onhay (Dinant), Beek (Limburg), Hal en Dave. Deze reeks van zes postzegels zal bestaan uit 5 vignetten van het norma le formaat, een zesde vignet, n.l. de zegel van 5 frank, zal merkelijk groo- ter zijn. Het geheel zal, naast zijn waarde voor de postzegelverzamelaars ook door zijn buitengewone kunst waarde, ten zeerste de belangstelling opwekken. Maandag 16 en Dinsdag 17 Juni DEELZEGELS VOOR AARDAPPELEN De deelzegels voor aardappelen, in gediend door bakkers of verkoopers van meel in t klein tot het bekomen van een machtiging tot bevoorrading A, dienen aanvaard op grondslag van 9 deelzegels voor aardappelen tegen 2 zegels nr 1 Maandagnamiddag is in het Noord station te Brulasel een groep van meer dan 800 zieke of gewonde Belgische krijsgevangenen aangekomen. Zij kwamen uit Antwerpen waar zij bij hun aankomst uit Duitschland, in de hospitalen waren verpleegd geworden en waar zij de stukken ontvingen in verband met hun vrijlating. Bij hun aankomst te Brussel konden sommige jongens rechtstreeks verder naar hui3 gaan, maar de verminkten werden door het toedoen van het Roo- de Kruis, naar een hospitaal overge bracht waar zij eert* nog verpleging zouden ontvangen. Verwacht wordt dat Dinsdag of Woensdag weer een trein met ruim 800 zieke of gewonde krijgsgevangenen te Antwerpen zal aankomen. Te Brussel verwacht men nog vóór het einde van de week de aankomst van een sanitair en trein met 350 tu ber cu leuzen, waarvan er 188 bedlegerig zijn. In het Staatsblad is een besluit ver schenen nopens het slachten en den verkoop van slachtvee en vleesch. Het vleesch, slachtvet, de slachtaf- vallen en de huiden van die bij nood- slachting afgemaakte dieren moeten onverwijld naar het dichtsbijgelegen 'slachthuis, gehecht aan het distributie centrum, gevoerd worden. De veearts, die de vleeschkeuring heeft gedaan van de bij noodslachting fgemaakte dieren, moet onmiddellijk BERLIJN, 16 Juni. Het oppercommando van de Weermacht maakt bekend In haar strijd tegen de Britsche bevoorradingsschepen, heeft de lucht macht nieuwe resultaten gehaald. In den Atlantischen Oceaan, ten Wes ten van Gibraltar, vielen gevechtsvliegtuigen een wel verdedigd konvooi aan en vernietigden hierbij 5 schepen van samen2 1.000 ton. In Noord-Afrika, aan het Soloemfront, deed de vijand een aanval met sterke strijdkrachten. Hij werd afgeslagen door het afweergeschut der Duitsche-ltaliaansche troepen, alsmede door de tu&chenkomst van de luchtmacht. De tot nu toe ontvangen berichten melden dat 60 Britsche gevechts wagens vernietigd werden. De strijd is nog aan den gang. Duitsche stu ka's vielen met goed gevolg sterke vijandelijke colonnes en autoparken aan. Terzeifdertijd schoten Duitsche jagers, na hardnekkige luchtge vechten, boven de strijdplaats negen Briteche jacht- en twee gevechts vliegtuigen naar beneden. SUCCESVOLLE AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN In het Oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen onder leiding van den kapitein Kollewe, met goed re sultaat een formatie Britsche oorlogsschepen aan. Een lichte kruiser werd door vier voltreffers van zwaar kaliber tot zinken gebracht en een zwaar oorlogsschip werd beschadigd. Op het eiland Cyprus vielen Duit sche gevechtsvliegtuigen met goed gevolg verschillende vliegpleinen aan en bestookten ze met bommen en machinegeweervuur. Pogingen van den vijand, om bij dag over het bezette gebied te vlie gen, mislukten. Onze jachttoestellen haalden drie der aanvallende Brit sche vliegtuigen naar beneden. Twee Britsche gevechtsvliegtuigen wer den door een monitor en een mijndregger, een ander door marine-ar tillerie neergehaald. De vijand wierp tijdens den afgeloopen nacht op verscheidene plaat sen in West Duitschland spring- en brandbommen. Er zijn geringe ver liezen onder de burgerbevolking te betreuren. Op enkele plaatsen werd onbeduidende schade aangericht in woonwijken. Nachtjagers schoten twee Britsche toestellen neer. Bij het afweren van vijandelijke luchtaan vallen onderscheidde zich vooral de monitor, die onder bevel staat van den Eerste-Luitenant ter Zee.Heimberg, door het neerhalen van vier vij andelijke toestellen. ROME, 1 6 JUNI. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord-Afrika zette de vijand, die sedert verscheidene dagen een offensief voorbereidde. Zondag bij Solloem met 9terke krachten een aanval in. Hij werd overal met aan zienlijke verliezen teruggeslagen. De strijd gaat verder. Italiaansche en Duitsche toestellen bombardeerden herhaaldelijk ha veninstallaties, versterkingswerken en tentenkampen te Tobroek. Te Mar- sa Matroek wierp ons luchtwapen bommen op bevoorradings- en ver- dedigingsinstalla ties. Uit Oost-Afrika is niets bijzonders te melden. ONDERTEKENING VAN HET PROTOCOL VENETI, 15 Juni Officieel Wordt medegedeeld Heden middag vond in het Dogenpaleis te Venetië, om 12 uur, de onderteekening plaats van het protocol waarbij de onafhankelijke Kroatische Staat toe treedt tot het op 27 September 1940 tusschen Duitschland. Italië en Ja pan gesloten driemogendhedenpact. Het protocoo! inzake de toetreding van Kroatië tot het pact werd door Duitschland onderfeekend door den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, voor Italië door den Minister van Buitenland- sche Zaken, graaf Ciano, voor Japan door den gezant Horikiri, voor Kroatië door den Staatsleider. Dr. Ante Paveltich, voor Honarije door gezant Villani, voor Bugarije door gezant Karadjoeff, voor Slowa kije, door gezant Galvanesj. Werkzaamheden in Juni. 1Tijdens deze maand mag men niet verzuimen het onkruid te bestrij den, en daar de voederbeeten rond het in aanmerking komende slachthuis c|it tijdstip gewoonlijk kwijnen en verwittigen. Een dubbel van het wittigingjsschrijven moet, als vervoer- vergunning, het vleesch naar het distri butiecentrum begeleiden. Alle vee, vleesch en vleesch waren, welke worden in beslag genomen we gens overtreding, op de van kracht zijnde wetten en besluiten, moeten naar het dichtsbijgelegen distributie centrum worden gebracht en mogen slechts daar verkocht worden. De bevoegde agenten, welke de in beslagneming doen, verwittigen den markitafgevaardigde, die onmiddel lijk het noodige doet om het aangesla gene te doen vervoeren. De opbrengst van den verkoop wordt moeilijk doorgroeien zal men ze op hakken daardoor wordt het onkruid vernietigd en geeft men toegang aan de lucht een ophakking is immers een besproeiing waard. De uitolag zal nog beter zijn zoo men, drie of vier dagen op voorhand den grond begiet met aal of beir, of 100 tot 125 Kgr. ammonfak- sulfaat per hectare toedient. 2. De aardappelen worden ook op gehakt, doch dieper dan de beeten, ten einde over losse aarde te beschikken voor het aanaarden. Deze bewerking gebeurt best bij ©enigszins vochtig, overtrokken weder, om te beletten den grond droog te leggen. Landbouwers verwaarloost de onder aan «Winterhulp» overgemaakt, na houdszorgen van uwe aardappelen voorafname der gewone slachtonkos- niet de meerdere opbrengst zal ten, der vervoeronkosten, en van 10 ruimschoots uwe moeite vergoeden, en t.h. administraheonkosten voor de j de bevoorrading van het volk Tal des Hoof dgroe pee ring »Vee, Vleesch en te beter geschieden. Bijprodukten». Ingeval de overtreding, 3. De hoppevelden behooren ook op gTond dewelke de inbeslagneming opgehakt ten einde het onkruid te ver- geschiedde, aanleiding geeft tot een 1 nietigen en den grond vochtig te hou- vonnis van verbeurdverklaring, wordt 'den. Om dc hop van goede hoedanig- deze ten bate van gezegde organismen heid te bekomen. en het bloeien te! reu. uitgesproken, in het tegenovergesteldbevorderen. is het prijzenswaardig l Landbouwers verwaarloost deze geval worden deze sommen aan de .vóór het ophakken 300 tot 400 Kg* I raadgevingen niet. en dat in 't belang rechthebbenden terugbetaald, ammoniak sulfaat uit tc strooien. Ivan iedereen. 4. Het is hooitijd, doch het afmaaien geschiedt reeds van half Mei, don is het gras zeer voedzaam en meeat ver- teerbaar. Moest het weder ongunstig zijn voor het drogen, dan is het ge raadzaam het gras in te kuilen. Daarna strooit men per hectare onmiddellijk 150 tot 200 Kgr. ammoniaksulfaat, cn na vijf zen weken bekomt men een goede opbrengst nagras. 5. Het zaaien van voedermaïs wordt voortgezet en de meest gezochte en meest opbrengende soorten zijn de '«Paardentand» en Slower Evergreen». Men zal voorafgaandelijk den grond bemesten met ongeveer 40000 Kgr. stalmest per hectare, 500 tot 600 Kgr. Superfosfaat en 150 tot 200 Kgr. potaschsulfaat, alles samen onderge- ploegd. Vóór het zaaien zal men nog 400 tot 500 Kgr. ammoniaksulfaat onder egg en. 6. In geval de bladplanten in den tuin niet goed doorgroeien, gebruik dan 1 tot 2 Kgr. ammoniaksulfaat per are vóór het ophakken. 7. Bij de fruitboomteelt zal men voortgaan met het? innijpen en aan binden der plant'.-n die deze verzorging vragen. De overtollige, de schurftige of door de fruitirjade aangetaste vruchten zal men wegnemen. De druivelaars moeten i Ogen epen. aangebonden, be- solferd tfa overvloedig begoten worden. De rijdende perziken zal men geleide lijk ?_an de zon blootstellen door het trapsgewijze wegnemen van de blade-

De Volksstem | 1941 | | pagina 1