DUITSCH-TURKSCH VRIENDSCHAPSVERDRAG ONDERTEEKEND FEESTDAG VAN HET H. HART VAN JEZUS De Verkoop van Rubberfietsbandén geregeld DE DUITSCH E KONSULATEN IN AMERIKA WORDEN GESLOTEN Zieke en gekwetste krijgsgevangenen weer aangekomen DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 19 en VRUDAG 20 JUNI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 73 UiCgave van de S.M. uDc .Vooruitganfu Kerkstraat 9, Aalst Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Bekeer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, Brussel. Twee plechtigheden ter eere van Christus God - Mensch, volgen elkaar op zonder oponthoud en onderbreking Nauwelijks eindigt het Octaaf ter eere van het H. Sacrament des Al taars... of reeds 's anderendaags noo- digt de H. Kek ons uit om het H. Hart van Jezus te \ereeren. Niets is natuurlijker... niets is lo gischer Het feest van het H. Hart is inderdaad de gepaste sluiting van het feest ter eere van de H. Eucharistie. Dit laatste feest laat voor onze blik ken de heerlijkste en de schitterendste lichtstraal weergalmen van de godde lijke teederheid tegenover ons. Het andere, het feest van Jezus' H. Hart, leidt ons naar de blakende en de gloeiende zon van waaruit di- lichtstraal haar oorsprong neemt,., het brengt ons naar den brand en het vuur zelf van de Oneindige, Goddelijke Liefde. In de heilige hostie welke van uit de gouden remonstrans... op een van lichtglanzen omgeven Troon verheven, doordrongen van verheffende geuren., onze aanbidding afdwong, hebben we den Verlosser hulde gebracht on der ons tegenwoordig door een mira kel van Zijn eindelooze goedheid. Vandaag is het aan Zijn Goddelijk Hart Wiens onuitsprekelijke Liefde dit wonder heeft ingegeven, dat onze erkentelijkheid onze eerbied eerherstel komen aanbieden. De Heilige Eucharistie, het Heilig Hart van Jezus 1 Twee devoties die onafscheidbaar vereenigd moeten blij ven... welke alle twee ons dierbaar moeten zijn en die allebei even vrucht baar blijven voor degenen welke z« beoefenen. De Godsvrucht tot het H. Hart van Jezus is een oefening van godsdienst, welke tot voorwerp heeft het Aanbid denswaardig en Aanbiddelijk Hart van den God-Mensch, ontstoken van liefde voor den Vader... en voor de menschen... en beleedigd door de on dankbaarheid van dezelfde menschen. Ze heeft voor doeleinde het Godde lijk Hart te vereeren door elke hulde welke de liefde en de dankbaarheid kunnen ingeven, gansch in 't bijzonder echter met eerherstel te geven voor de oneerbiedigheden en het onrecht wel ke Hij ondergaat in het hoogverheven Altaarsacrament. En hoe voordeelig is die devotie niet Met het H. Hart te vereeren be- Hier hing dezelfde lucht als in 't gast huis ginder; wel zóó fijn niet, zoo sub antwoordt men aan de intiemste er duidelijk uitgedrukte verlangens Jezus. Hij immers heeft het zelf ge vraagd 't Was in de tweede helft van de l 7e eeuw. Het Jansenismus had zijn dui- velsche theorieën verspreid welke God voorstelden als een tyran... onder de trekken van een onverzoenbaren Mees ter, waarvoor men bang was daar Hij de meesten onmeedoogend tot het eeuwig verderf bestemde en voorbe reidde Rond dit tijdstip openbaarde zich de Heiland aan een nederige klooster zuster van Paray le Monial, en leerde haar de godsvrucht tot Zijn Heilig Hart als de uiterste en laatste poging van Zijn Goedheid en Liefde voor de menschen... als het meest geschikte middel om ze tot*Hem te trekken... als de vruchtbaarste en onuitputbare bron van hemelsche gunsten en schatten. Gedurende achtereenvolgende open baringen vraagde Hij dat Zijn beel tenis in het privaat en in hert openbaar zou vereerd worden... dat ze m de huisgezinnen plechtig zou ten toonge steld worden Hij wilde dat een spe- In het Staatsblad van 18 Juni wordt de volgende verordening afgekondigd 1Vanaf den dag van het van kracht worden van dit besluit mogen de rub- v^nberfietsbanden, hetzij afzonderlijk, hetzij gemonteerd op nieuwe of reeds gebruikte fietsen, slechts afgeleverd worden tegen afgifte van een machti ging tot bevoorrading 2. Voornoemde bepaling geldt zoo wel voor particulieren als voor hande laren (kleinhandelaren, groothandela ren en invoerdersalsook voor de fa brikanten (rijwielherstellers en mon- teerders inbegrepen) 3. De fietsbanden die bij onderha vig besluit aan rantsoeneering worden onderworpen zjjn de buitenband, de binnenband, en de band voor koers- fïets (tube); 4. Door de woorden rijwiel of fiets die in onderhavig besluit voorkomen, moet worden verstaan de gewone fiets, de tandem, de triplet, de drie wieler, de transportdriewieler, de fiet9 door motor gedreven. Worden met de; rijwielen gelijkgesteld de aanhangers en wagentjes, uitgerust met fietsban-; den. |- Art. 2. I. De klein- en groot-j handelaren, invoerders en fabrikanten (rijwielherstellers en monteerders in- daal leest zou ingesteld worden ««[begrepen) zijn ertoe gehouden binnen, ff™ -Y!"- J"- i1 ,u_Lart.en.T1' de vijftien dagen, te rekenen vanaf den ln Juli 1941. de voorraden nieu we rubberfietsbauden die zij in hun bezit hadden op den I 8 Juni 194 1 aan te geven bij den den Centralen Dienst voor Statistiek, 68, Koninklijke straat zelf stelde den datum daarvoor vast den Vrijdag na het octaaf ter eere van het H. Sacrament des Altaars. Hij drukte tevens het verlangen uit dat men op dien dag zou communicee- t ren... dat een akte van eerherstel j te Brussel. Deze aangifte zal in dubbel openbaar zou gebeden worden, tot1 exemplaar geschi-den op formulier van herstelling en uitboeting van de on- bijgaand x^c.1 (bijlag» I) Een eerbiedigheden begaan tegen het H. exemplaar voorzien van den stempel Altaarsacrament tvan den Centralen Dienst voor statis-j- Tevens beloofde Hij overvloedige1 tiek zal aan den aangever worden te- genaden, geestelijke en zelfs tijdelijkej ruggezonden het zal een bewijs vor- gunsten, aan allen die zich aan Zijn men dat de betrokken te gepasten tij- Goddelijk Hart zouden toewijden. |de hun verplichtingen zijn nagekomen. Op die wijze is het H. Hart van Je-'Deze formulieren zijn te bekomen bij zus het Kanaal van alle genaden en .de gemeentediensten voor de bevoor- van alle barmhartigheden tenover- rading en de rantsoeneering. staan van de menschen. 2. De buitenbanden, binnenbanden Dit Goddelijk Hart is de veilige en banden voor koersfietsen (tuben) Toevlucht der zondaren, de Troost der,moeten afzonderlijk aangegeven wor- bedroefden en bedrukten... de sterkte den; van de rechtvaardigen, het beginsel van alle goed, van alle deugden... Het schenkt ons de vaste hoop van zegen in deze wereld... en de soliede waar borg van zaligheid, hiernamaals. Viert het feest van het H. Hart van Jezus I Communiceer, breng eerher stel... opdat Ge deelachtig word et aan de overvloedige hemelsche schatten beloofd aan Zijn trouwe vereerders. DENDERZOON. WASHINGTON, 17 JUNI Tijdens de perskonferentie van Maandag verklaarde M. Summer Wel les, onderstaatssekretaris, dat hij een nota, welke hij overhandigde aan M. Thomsom, zaakgelastigde van Duitschland, de sluiting had gevraagd van al de Duitsche konsulaten in de Vereenigde Staten voor 10 Juli a.s. De nota van het Staatsdepartement, voegde M. Welles aan zijn verklaring toe, vraagt eveneens dat op den zelf den datum alle agentschappen voor toerisme eveneens de Duitsche boek handel van New-York en al de Ameri- kaansche bijhuizen van het agentschap Transocean zouden gesloten worden. De Amerikaansche pers onderlijnt in haar commentaar dat de maatre gelen, getroffen door de Amerikaan sche regeering geenszins de breuk be treffen der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika. De («Associated Press» meldt dat de reakties in de kringen van het Kongres op deze beslissing totdusver onbeduidend zijn, alhoewel de verkla- het algemeen de regeeringsaktie goed keuren Niettemin heeft senator Mac Carran zich tegen deze aktie verzet. Hij heeft ondermeer verklaard dat hij vreesde dat de Amerkaansche regeering een nieuwen stap naar den oorlog heeft gedaan. De Reichsregeering heeft in strenge 3. De nieuwe banden die reeds ge monteerd zijn op nieuwe of gebruikte rijwielen moeten eveneens afzonder lijk aangegeven worden. Gisteren kwam andermaal een trein met 1818 zieke en gekwetste krijgsge vangenen uit Duitschland te Antwer pen toe. De jongens zullen in gasthui zen worden ondergebracht tot volledig herstel ofwel naar een gasthuis in de buurt hunner woonplaats worden over gebracht. Het Rood Krui3 zal de be trokken familieleden van de aankomst op de hoogte brengen. PRIJS VAN VROEGE AARDAPPELEN Evenals dit voor de groenten ge schiedde, hebben het kommissariaat voor Prijzen en Loonen en het minis terie van Landbouw en Voedselvoor ziening elk een afgevaardigde aange duid onderscheidenlijk de hh. Die- rickx en Ed. Luyckx die, bijgestaan - -«,-,door een raadgevende kommissie, op- bewoordingen protest aangeteekend te- gericht in den schoot van de Nationale gen de Amerikaansche nota, welke de Voedingskorporatie, met ingang op 18 sluiting eischt der Duitsche konsulaten Juni de wekelijksche prijzen der vroe- en het vertrek van het konsulair korps, ge aardappelen zullen vaststellen. de bedienden der Duitsche bibliotheek te New-York, van het Transoceaansch agentschap en van de vertegenwoor digers der Duitsche spoorwegen. De Amerikaansche nota beschul digde de Duitsche konsulaten van zich te hebben overgeleverd aan een laak bare bedrijvigheid. In haar protestnota verwerpt de regeering van het Reich De bedoelde prijzen zijn deze te betalen aan den voortbrenger, den groothandelaar en den kleinhandelaar. Zij zullen bekend gemaakt worden: a) door de zorgen van de burgemees ters door middel van borden, gedrukte of geschreven berichten aan te brengen op enkele der meest drukke verkeers punten van hun gemeente b) door middel van de radio, de pers, om zendbrieven en alle andere ter zake deze onge gronde aantijgingen en verzet zich nuttige middelen; c) door bericht be- ringen, afgelegd door enkele senatoren d^de e^en^ S'-fbi»d i--i ii l1!>c"cn van ae regiering van. De aldus bekendgemaakte prijzen i ashington. 1 binden sn gelden tot hun intrekking. en enkele volksvertegenwoordigers, BERLIJN, 18 Juni. Het opperkommando van de Weermacht deelt mede De met behulp van sterke pantsereenheden ondernomen vijandelijke poging, om ons front aan de Egyptische grens door te breken en daar door de omsingeling van Tobroek te doorboren is met buitengewoon zware verliezen, voorul aan gepantserde gevechtswagens, mislukt. De tegenaanval van het Duitsch Afrikaansch korps, hetwelk versterkt is door Italiaansche troepen, eindigde met een volkomen overwinning der verbonden wapens. De vijand is verslagen en trekt zich terug. Leiding en troepen hebben zich gedurende deze hevige gevechten in de woestijn, die drie dagen duurden, op prachtige wijze gedragen en ongelooflijke prestaties geleverd. Het Duitsche en Italiaansche luchtwapen hebben een groot aandeel in het succes. Op 1 7 Juni werden veertien Britsche vliegtuigen neergeschoten en werd de vijand door het uitvoeren van aanvallen in opeenvolgende gol ven door stuka s en gevechtsformaties op verscheidene plaatsen tot wijken gedwongen. Duikbooten brachten in het Noordelijk en in het centraal gedeelte van i ^,t'an^3C'ien Oceaan vijf vijandelijke koopvaardijschepen met in to taal 31.933 BRT. tot zinken. Ook gisteren wisten Duitsche jagers tijdens luchtgevechten boven de Kanaalkust een beslissende overwinning te be halen op het Britsche luchtwapen. Bij een vijandelijke poging om met gevechtsvliegtuigen, die door ja gers beschermd werden, boven de bezette gebieden door te dringen, werden 21 Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten, nl. 15 Hurricanes, Spitfires en I Browoter. Het luchtwapen bombardeerde vliegvelden, stellingen, afweergeschut en haveninstallaties in het Oosten en Zuid- Oosten van de Britsche Eilanden. Ten Oosten van Sunderland werd een groot tankschip in brand ge worpen. Gedurende den afgeloopen nacht wierpen zwakke vijandelijke for maties scherf- en brandbommen uit boven West Duitschland. waardoor verscheidene burgers werden gedood of gewond. Stoffelijke schade werd slecht aan woonwijken aangericht. Nachtjagers en afweergeschut schoten twee aanvallende toestellen neer. Dientengevolge verloor de vij and gisteren en gedurende den laatsten nacht in totaal 37 vliegtuigen. Drie eigen vliegtuigen gingen verloren. Rome, 18 Juni. Het hoofdkwartier maakt bekend In den nacht van 17 en 18 Juni hebben Italiaansche vliegtuigen het luchtvaartsteunpunt Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika is de veldslag vrn Solloem na drie dagen hevige gevechten, tusschen sterke Engelsche pantserstrijdkrachten welke door het beste deel van de luchtvloot uit het Naburige Oosten werden onder steund, en de Itahaansch-DuitjBche landstrijdkrachten en het luchtwapen der verbonden mogendheden, met een volledig succes in ons voordeel geëindigd. Nadat de vijandelijke aanval was verijdeld, gingen de Duitsch-Ita- haansche troepen tot een flinken aanval over en bedreigden den vijand" in den rug en langs de flanken. De Britten hebben sterke verliezen geleden, vooral aan pantsereenh©- den. Veertien Engelsche toestellen werden neergeschoten. Al onze vlieg tuigen zijn naar hun basis teruggekeerd. Het overige der vijandelijke formaties poogt zich thans op de stellingen waaruit ze waren vertrokken, terug te trekken. Zij werden door Duitsch-Italiaansche landstrijdkrachten achtervolgd, en ondergingen een vernietigenden aanval van de luchtvloot der verbondenen. In Oost-Afrika is er niets te melden. Berlijn, 18 Juni. Woensdag, te 21 uur, werd te Ankara door den Duitschen ambassadeur von Papen, in opdracht der Rijksregecring, en door den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken. Saradjogloe, uit naam der Turksche regeering een vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije onderteekend. De tekst van het verdrag luidt als volgt Het Duitsche Rijk en de Turksche Republiek, bezield door het ver langen, de betrekkingen tusschen beide landen te vestigen op een baais van wederzijdsch vertrouwen en oprechte vriendschap, zijn onder voor behoud der huidige verplichtingen van beide landen, overeengekomen een verdrag te sluiten. Met dit doel hebben de Duitsche Rijkskanselier, ambassadeur Fran* von Papen en de President der Turksche Republiek den h. Saradjogloe tot hun gevolmachtigden benoemd.Op grond der hun verleende volmach ten zijn von Papen en Saradjogloe het eens inzake volgende bepalingen t Art. I Duitschland en Turkije verplichten zich wederzijds de inte griteit en de onschendbaarheid van hun staatsgebied te eerbiedigen, en geenerlei maatregelen te treffen, die rechtstreeks tegen den verdragslui tenden partner zouden gericht zijn. Art- 2. Duitschland en Turkije verplichten zich in de toekomst in zake de problemen hunner gemeenschappelijke belangen vriendschap pelijk met elkaar kontakt te nemen met het doel een overeenkomst te bereiken inzake de behandeling van dergelijke problemen Art. 3. Onderhavig verdrag wordt bekrachtigd en de bekrachti gingsoorkonden zullen weldra te Berlijn overhandigd worden. Het verdrag wordt op den dag zijner onderteekening van kracht en heeft een geldigheid voor een duur van tien jaar. De verdragsluitende partijen zullen zich te gepasten tijde met elkaar akkoord stellen betref fende een verlenging van den geldigheidsduur van het verdrag. Opgemaakt in dubbel in het Duitsch en in het Turksch te Ankara, op 18 Juni 1941»

De Volksstem | 1941 | | pagina 1