LOUTERING BE VERDUISTERING t viyj i-v »>n Regeling van de Textielproductie De aardappel opbrengst in Belgie Aangifte van Tabaksplanten Aanwerving van Beambten In t-s$t Haarkappersbedrijf t; 3 *T> ZONDAG 29 JUNI HH. PE TRUS EN P AU LUS (Nunc scio). Glo ria. Gedachtenis en laatste Evangelie van 4e Zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie der Apostelen. Vespers van HH. Petrus en Paulus. Gedachtenis van den 4e Zondag. Rood. MAANDAG 30 JUNI H. PAU LUS (Scio). Gloria. Gedachtenissen le H. Petrus 2e Octaaf H. J. Baptista. Credo. Prefatie der Apostelen. Mechelen 3e Gedachtenis H. Adilia Rood. dinsdag i Juli kostbaar BLOED O. H. J. CHR. (Redimisti). Gloria. Gedachtenis (in gelezene mis). Octaafdag H. J. Baptista. Credo. Rood. Brugge Octaafdag H. J. Baptista (hoogdubbel). Mechelen H. Rumoldus (dubbel le Klas met gewoon Octaaf). Wit. VERPLICHTE AANGIFTE VAN ALLE VOORRADEN TEXTIEL- PRODUKTEN OP 30 JUNI A. S. TWEE MILLIOEN VOLT VOOR GENEESKUNDIGE WETENSCHAP Noorsche geleerden hebben, niet tegenstaande de talrijke moeilijkheden die hiervoor dienden overwonnen te worden, een hoogspanningsinrichting vervaardigd, welke moet dienen voor kankerbehandeling en voor het onder zoek van problemen op het gebied der physica. Deze inrichting zou de grootste in Europa zijn; als gecombi neerde, zou hij zelfs haar weerga niet hebben in de gehecle wereld. De span ning bdraagt 1.8 millioen volt. De apparaten werden gemaakt on der leiding van Prof. Trumpy en van den Noorschen ingenieur Odd Dahl. MEN MAG WEER FIETSEN IN LUXEMBURG De goeverneur der provincie Luxemburg heeft het dekreet van I Februari ingetrokken, waarbij het verboden was per fiets te rijden in de provincie Luxemburg, indien men niet tot deze provincie zelf behoorde. Dit is stellig 'n nieuwsje dat door onze toeristen en verlofgangers met vreugde zal begroet worden. BRITSCHE OORLOGSUITGAVEN BEDRAGEN 10 MILLIOEN DOLLAR PER DAG Naar de uNew York Times» uit Londen meldt, verklaarde Wood, de Engelsche minister van Financiën, dat de Engelsche oorlogsuit gaven dagelijks 10.230 millioen pond bcloopen. Daarin is de hulp der V. S. niet meegerekend. AUTOVERBINDING ORAN-DA KAR. Een zending van twee vracht- J auto's met gasgeneratoren, gestookt met houtskool, onder leiding van kapi tein Lancreman, is er in geslaagd de verbinding Oran-Dakar te verwezen lijken. Deze reis duurde een maand, en ging over een afstand van 4300 km. Dit stoutmoedige stuk is interessant op het oogenblik dat de geregelde auto verbinding tusschen Fransch West- Afrika en de Middellandsche Zee wordt bestudeerd ten einde over land Alge- rijnsche produkten te ruilen tegen de produktcn van Senegal (cacao, leder, graangewassen) van Guinea, van de Ivoorkust en van Soedan. DE WINKELS ZULLEN DIEN DAG GESLOTEN ZIJN Op 30 Juni 1941 wordt een nieuwe telling der nog in Belgie voorhanden zijnde textielprodukten gehouden. De telling heeft plaats bij alle on dernemingen of personen die textiel produkten bewerken, verwerken of verhandelen, met inbegrip van kleer makers en naaisters. Op den t^llingsdag (30 Juni) moe ten alle handelszaken die textielpro dukten verhandelen, gesloten blijven en mag geen waar verkocht worden. Zij zullen echter in den loop van den- zelfden dag heropend worden zoodra j het ingevulde formulier opnieuw bij den gemeentelijken dienst ingeleverd is. I Opdat deze telling de gewenschte resultaten zou hebben, worden de be- langhebbenden verzocht de volgende lalgemeene richtlijnen stipt na te leven: j Alle formulieren moeten in dubbel exemplaar opgemaakt en uiterlijk den 5den Juli e.k. aan de gemeentedien sten overhandigd worden. De bedrijven of personen die val- sche of onjuiste aangiften doen, stellen zich bloot aan geldboeten, gevangen zetting, verbeurdverklaring der goe deren, sluiting der inrichting enz. WIE MOET DE AANGIFTE DOEN? De aangifte moet gedaan worden door industrieelen, groothandelaars, kleinhandelaars, kleermakers of naai sters, dat wil zeggen door alle onder nemingen, zoo natuurlijke als rechts personen, welke hetzij hoofdzakelijk, hetzij op bijkomstige wijze textiel produkten verhandelen, bewerken of verwerken. De aangifte moet gedaan worden door de ondernemingen of personen die werkelijk eigenaar zijn van de af gewerkte textielprodukten, onafhan kelijk deze produkten in de onderne ming aanwezig zijn of niet. WAT MOET AANGEGEVEN WORDEN Op de ter beschikking gestelde for mulieren dienen te worden aangege ven stof aangegeven worden wat reeds ge weven werd terwijl de hoeveelheid ga rens die de grondstof uitmaken, niet moet vermeld worden. 2. Een coupeur snijdt mantels in se rie; de mantels zijn reeds versneden, maar de daarvoor bestemde voering is nog aan den rol, In dit geval moet ge handeld alsof de voering reeds versne den is het aantal reeds gesneden mantels wordt in de tellingformulieren vermeld zonder verder gewag te ma ken van de voering die voor de man tels bestemd is. 3. Indien in een handschoenfabriek handschoenen geknipt worden uit ge breide weefsels, en de telling gebeurt, terwijl men nog aan het snijden is, dan moeten alle handschoenen aangezien worden als zijnde afgewerkt, en als dusdanig in de aangifte vermeld. Niet alle gevallen konden hier af zonderlijk behandeld worden; aan de j hand echter van de aangehaalde voor beelden kunnen de belanghebbenden zich een gedachte vormen van de wij ze waarop de voorraadaangifte moet gebeuren. DE LOONSVERHOOGING 8 T. H. Ten einde alle misverstand te ver mijden inzake toepassing laatste be sluiten betreffende de loonen, wijst het nationaal verbond der haarkappers van Belgie, na de noodige inlichtingen ingewonnen te hebben, op het vol gende <1 Het besluit d.d. 29 Mei 1941,hou dende vaststelling van loonnen en wedden, is op het personeel van alle haarkappers toepasselijk. Met andere woorden van I Juni 1941 af moet hun een verhooging van 8 t.h. toege kend worden op hun brutoloon (vast loon T kommissieloon) in voege op 10 Mei 1940). Strenge sankties zijn voorzien voor de werkgevers, die deze besluiten niet naleven. Volgens de statistieken der jongste jaren kan onze normale jaarlijksche produktie van aardappelen 3.250.000 ton "geschat worden, het geen 400 kgr. per persoon beteekent. Hoewel wegens gebrek aan scheikundi- ge meststoffen, de opbrengst per hec- taar dit jaar misschien wat lager zal zijn dan de vorige jaren, dient er toch rekening gehouden met het feit dat er talrijke nieuwe perceelen aardappelen zijn, daar waar vroeger weiden,braak- land, parken enz. lagen. Over het al- i gemeen ook blijken de aardappelen reed® schoon te staan en wordt een [voorspoedige oogst voorzien. Het is dus waarschijnlijk dat we dit In herinnering wordt gebracht dat iedere tabaksplanter vóór 1 Juli e.k. of binnen dé acht dagen na het planten indien dit later geschiedt, het aantal geteelde planten moet aangeven ten kantore of ten hulpkantore der accijn zen over zijn gebied.Die aangifte moet onderteekend worden, welke ook de belangrijkheid van de beplanting we- Er zijn formulieren van aangifte te verkrijgen in de kantoren en hulpkan- °P i toren der accijnzen. De aangifte mag per post verzonden worden. De planter met een teelt van meer dan 300 planten moet bovendien uiter lijk op 1 5 Maart van het jaar na den oogst, ten kantore of ten hulpkantore der accijnzen over zijn gebied, een aangifte indienen met aanduiding van de werkelijk ingeoogste hoeveelheid droge tabak. Zooals telkenjare zal het bestuur der accijnzen de te velde staande ta baksplanten nauwkeurig natellen. De accijnsplichtige die verzuimt GEHEIMZINNIG OVERLIJDEN VAN EEN JONGE VROUW TE GENT In een inrichting der 9e .politiewijk is een 21-jarige jonge vrouw, zekere J., M., in geheimzinnige omstandighe den overleden. Het eerste onderzoek deed veronderstellen dat het hier een nieuw geval van vergiftiging door J synthetischen alcohol gold. Derhalve ;werd besloten over te gaan ^ot de lijk- l schouwing met dewelke wetsdokter I Thomas werd gelast. De uitslag hier- lvan is nog niet bekend. Naar we kon- jden vernemen, staat het ook niet vast in welke inrichting het slachtoffer het fatale drankje zou hebben ingeno men hebben. Dit zal door het nader onderzoek moeten uitgewezen wor den. jzijn teelt aan te geven of die een on- van 3.250.000 ton zullen bereiken,wat nogmaals de normale voortbrengst jujsle aangifte doet, verbeurt de bij de vorig jaar niet het geval was. Volgens de huidige rantsoeneering hebben we recht op een halven kilogram aard appelen per dag, hetzij 182,5 kg. per jaar, of voor gansch de bevolking 1.460.000 ton, hetzij dus nog niet eens de helft van onze totale voortbrenging Ook indien al het plantgoed, d.i. on geveer 300.000 ton moet afgenomen I worden van den toekomenden oogst, zal de voorraad waarschijnlijk vol- j staan om in de behoeften van het land I te voorzien. 1De gansche voorraad afgewerkte textielprodukten op het oogenblik der telling, onverschillig de plaats waar deze produkten zich bevinden. 2. De aangekochte, maar nog niet aangekomen produkten, welke reeds door den verkooper zijn gefaktureerd. 3. De door de onderneming te leve ren, maar nog niet gefactureerde pro dukten. Bij de aangifte kunnen zich speciale gevallen voordoen, waarvan hier en kele aangehaald worden. IIn een weverij staan verscheidene meters stof op de weefgetouwen ter wijl een aanzienlijke hoeveelheid ga ren op den boom staat. Hier moet als wet voorziene straffen. Het Nationaal Verbond der Haar kappers van Belgie deelt mede Door toedoen van het Ministerie niet meer om zijn kleedingstukken te BRAND TE BRUGGE In een oud natiehuis, gebouwd in 1676, gelegen Noordzandstraat 15, en hoek Kopstraat, toebehoorende aan M. De Cloedt en bewoont door Emiel Hardenberg, handelaar, is 's morgens omstreeks 5 u. 30 brand ontstaan. Op den zolder zijn een aantal man sarde-kamertjes ingericht waar ver schillende personen hun intrek hadden genomen. Een heele boel kleedingstuk ken en huishoudgerief waren daar op gestapeld. Het was de h. Van Kerchove, ge- buur van M. Van Hardenberg, die eerst het vuur bemerkte en dadelijk de inv/oners en de brandweer verwittigde Terwijl de vlammen door het dak sloe gen, lag er een bewoner nog duchtig te slapen. Men slaagde er ten slotte in hem te wekken, doch hij vond den tijd Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt mede Verscheidene tijdelijke plaatsen van controleur en van schrijver bij den Inspectiedienst der Ravitailleering en Rantsoeneering in het District Brussel- sche agglomeratie zijn te begeven, j De volgende voorwaarden tot aan werving zijn gesteld IGrondige kennis der beide lands talen 2. Leeftijd 21 jaar tot 50 jaar (55 jjaar voor de kandidaten die van het voordeel genieten van de wet d.d. 3 Aug. 1919) j 3. Houder zijn van de hiernaver- melde diploma's of getuigschriften a) Volledige humaniora (oude of nieuwe) j b) Regent middelbare normaal school c) Hoogere technische school d) Volledig lager middelbaar on- j derwijs e) Onderwijzer lager normaalon- derwijs of middelbaar vakonderwijs (dagscholen of scholen met volledig leerplan) of van daarmee gelijkgesteld I onderwijs. f) De andere gewone voorwaarden. De kandidaten mogen zich aanbie- jden Dinsdag a.s. 1 Juli, om 10 uur, Louizalaan, 185, te Brussel. Ze dienen hun diploma of certifi caat voor te leggen en schrijfbenoo- digdheden mede te brengen. Bezoldiging controleur 15.000 fr. schrijver 11.800 fr. plus de officieele bijkomstige vergoedingen. van van Ekonomische Zaken is met het! redden. Inmiddels was de Brugsche oog op de ordening van het kappers-1 brandweer ter plaatse gesneld, onder bedrijf, een raad van leiding tot stand bevel van commandant Geers en ad- gekomen, gevormd door vertegen- j junct Rosseneu. Dadelijk werd het woordigers van de bestaande beroeps organisaties. vuur, dat een groote uitbreiding had genomen,aangevallen langs de woning De taak van dezen raad zal bestaan van M. Van Kerckhove DOOR JEF SCHEIRS 19de Vervolg. Zal ze nu genezen Ja's, zegt de dokter. Maar we zullen er allemaal voor bidden. Dat is veel zekerder. Mag ik er eens bijgaan 'k En zou het nu toch niet doen. 'k Geloof dat ze in slaap ligt. Maar kom straks met moeder eens mee. Ze komt toch. hé Dat is zeker, zei Tinne, want ge kunt niet gelooven hoeveel dat ze over heeft voor Anna. Tot t'avond dan f En moeder heeft gezeid dat ge maar te epreken hebt als er iets vandoen is I Goed lachte Wiezeke. 's Anderendaags was Anna veel be ter. De krachten kwamen met kleine beetjes weerom haar stem kreeg ge luid en ze kon weer wat zien en hoo- xen, klappen en peinzen. Het laken hing niet meer voor het i ruitje. Licht en zonne mochten vrij I binnenvallen. Buiten hing in den hemel een heerlijke morgenzon die heer- lijkheid kwam in 't vensterke hangen «n op den vloer van 't kamerke liggen en van dood in een vroolijk gebaar] en vertooverde het uitzicht van derftc I van hoop en herleving. De buitendeur ging open en Wieze ke kreeg een schok door haar hart daar stond in een keer een nonne bin nen met een pak. t Is toch hier dat Wiezeke woont Dat braaf mensch dat Anna in huis genomen heeft, en haar alzoo oppast Ja 't, zuster, en 'k wed dat gij zuster Agnes zijt uit 't gasthuis Goed geraden, lachte de non... Wij kennen malkaar zonder zien. Anna en doet anders niet dan klappen over u Dan is ze mij nog niet vergeten? 't En zou maar dat mankeeren En hoe is 't hier, Wiezeke Tamelijk wel, zuster. Ze zal er door komen, maar ze heeft niet verre van den dood gestaan, zulle De non zette haar pak af en keek eens rond naar al de sjofele dingskens uit het kleine huizeke. Wiezeke. hier zit alle gerief in voor haar en haar kindje. En ook wat in het eenmaken, ordenen en aanpas sen der bestaande beroepsorganismen aan de noodwendigheden van de be- drijfsordening. en slaagde Wel, zuster toch Waar hebt ge .dat gepeinsd Wij hadden veel genegenheid voor Anna, als ze bij ons was met haar zieken arm. En nog meer gene genheid voor haar jonge ziel,die moest gered worden. Moeder overste heeft me gezonden omdat we wisten en be grepen... En is ze nu beter, zegt ge De dokter zegt dat 't gevaar voorbij is. Ze moet vleeschsop en melk drinken om te verkloeken en versch bloed te kweeken. Dat past, zei Zuster Agnes, ik heb juist wat meegebracht, iets dat onze zieken moeten drinken. En hoe is 't. Bidt ze tegenwoordig Alle Zondagen gaat ze te com munie, en 'k heb er zelf van verstomd gestaan hoe ze zoo berust in haar mi- zerie; ik heb het verdiend. Wiezeke, zei ze eens, en 'k moet nu lijdzaam mijn straf ondergaan, maar Onze Lie- ,ve Heer zal mij ook wel troosten en mij barmhartig zijn op tijd en stond, i j God zij dank, zei de non...Slaapt ze nu, Wiezeke? 'k En weet niet. Kom, we zullen eens binnengaan, en Wiezeke wenkte ]de non mede. Zachtjes gingen ze binnen. Zuster I Agnes trad naar de sponde en keek ontroerd naar het bloedlooze, bleeke gezicht, waarop neergeschreven lag het geheime zielstorment uit de voor bije dagen... waarin gesneden stonden I de heilige lijnen van levensmarteling en weeclom. Anna trok haar oogen open. F.r lag een plotse verstomming in...een ston- deken maar. Als een kind dat op moe der lacht, lachte ze zuster Agnes tegen: gij sprak ze flauw, gij I En ze stak haar uitgezogen magere hand uit. Anna f zei de non, Anna Weer trilden die handjes in een. men er in het vernielend element af te snijden. Na ongeveer drie uren kon den de brandweerlieden terug naar de kazerne keeren. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering ZONDAG 29 JUNI 1941 Zonsopgang 5,31 uur. Zonsondergang 22,00 uur. Eerste kwartier 2 Juli. Volle Maan 8 Juli. MAANDAG 30 JUNI 1941 Zonsopgang 5,32 uur. Zonsondergang 22,00 uur. Eerste kwartier 2 Juli. Volle Maan 8 Juli. DINSDAG 1 JULI 1941 Zonsopgang 5,33 uur. Zonsondergang 21,59 uur. Eerste kwartier 2 Juli. Volle Maan 8 Juli. zooals bij 't afscheid aan de gasthuis- poort het eene onder de ontroering j van het reine gouden leven, het andere van de voorbije levenssstormen. De zuster moest niet meer vragen ze zag hoe alles uitgevochten lag in dat jonge moederleven; de paternoster rond An na's hand zei veel zonder sprekenin de gelaten oogen lag geen opstand meer, geen verachting van het Hooge: ze spraken van den langen kamp en van de geheime marteling, van geko-1 men berouw en van herrezen reinheids-1 verlangen, van hoop en godsvertrou- j wen en van de gouden reserven die Anna weergevonden had in den Eeu- wige en in Zijn Koninklijk Wee. Moed, Anna, moed. Het kropte in 't zusterken haar keel van de vele ontroering. Maar dan viel ook over hen de blij heid van het weerzien. Wiezeke lachte als was er, met de verschijning van de non, een groot geluk over haar huize- I ke getuimeld. Ook de zuster lachte en in Anna's oogen veunsde blij licht. De kloekte en sterkte scheen weer met volle gulpen in haar zwakke lijf te loopen, en met die beternis ook weer j't klaar besef van de dingen. Een fijne blos tikte eventjes op haar kaken,want 1 ze verlangde plots naar haar kindeke, i dat ze nog niet gezien had... Maar ze! j was beschaamd om er naar te vragen 'in 't bijzijn van de non. j Ik zal u eens wat gereed maken, .Anna. Brandt uw stoof, Wiezeke Ja, zuster, ze brandt, ik zal ze j eens opkoteren. En als ge een beetje opgeknapt I zijt, Anna, dan halen we uw kindje Tier I I Het moedertje kon niet spreken, I maar keek blij, beschaamd... verlan gend. I *t Is, verjuust, 'n schoon, zulle I] zei Wiezeke.Maar een klein beetje teer en zwak. Maar 't heeft tijd om te groeien, he, zuster Ja, ja, zei de non, wat God be waart is wel bewaard. En maak geen kommernissen aleer ze er zijn. Dat zeg ik ook. Iedere dag brengt zijn ponkske zorg mee, en 't is onnoo- zelheid er nog liggen bij te doen en er liggen op te visschen uit de toekomst, waar we toch altijd in misrekenen Ze kwamen weer in de keuken en de non deed 't pak los. Ze haalde er een hcelen boel nieuw kinder- en vrouwen- gerief uit en gaf het aan Wiezeke: dat is voor Anna. Dan schoof ze een doos op tafel: dit is om soep te maken, ex- trakt van vleesch. En dit, dit is voor u, Wiezeke 't vrouwtje kreeg een schoon beeldje van 't Heilig Hart. Verjuust, zuster!.. Dat is welgeko men, dat Daar had ik al lang goesting naar, en ge zijt bedankt, zulle!... hard bedankt De non lachte. Wiezeke pakte het ge rief allemaal met voorzichtige handen op, lei het beeldje van boven en trok er gezind mee de kamer in ,bij Anna. Zuster Agnes vloog vlug door het huizeke achter pannen en potten, en na tien minuutjes hing er een fijne verkwikkende geur van vleeschop. Zuster, zei Wiezeke, als ze weer kwam, Rommelie heeft ook 'n haantje doen brengen. Dat kunt ge morgen gebruiken. Wiezeke. en dan doet ge er uit die doos 'n koffielepeltje of twee bij. Dat's bijzonder goed voor menschen die n\oe» ten herstellen. ('t Vervolgt.)' Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrii-

De Volksstem | 1941 | | pagina 2