LOUTERING DE VERDUISTERING Minsk, hoofdstad van Wit-Rusland Uitgifte van zinken muntstukken van 25, 10 en 5 centiemen Benoeming van Burgemeesters en Schepenen De zuiver nikkelen muntstukken van 5 fr. niet meer gang baar vanaf I Juli Zonder biljet kunt U geen lot winnen ZATERDAG 12 JULI De prijs van da vroege inlandsche Aardappelen WOENSDAG, 2 JULI. O. L. VR. BEZOEKING. (Salve). Gloria. Ge dachtenis (in gelezene mis). HH. Processus en Martinianus. Credo.Pre fatie «In Visitationei). DONDERDAG 3 JULI. H. LEO II. (Sacerdotes)Gloria. Ged". en 1ste Evangelie, Octaaf HH. Petrus en Pau- Jus; 3e Geb. «Concede». Credo. Prefa tie Apostelen. Requiem en Votief missen toegela ten. Mechelen Kostbaar Bloed (d. Ie KI). Luik Alle HH. Bisschoppen (hoogdubbel). NAAR DE VORMING VAN CROOTE STEDELIJKE COM PLEXEN. Dezer dagen had te Brussel een vergadering plaats van de gouverneurs der provincies, onder leiding van den h. Romsée, hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken. Het vormen van groote stads- complexen werd in overweging geno men. Het is mogelijk dat dezer dagen in het Staatsblad een besluit verschijnt waarbij de modaliteiten van uitvoering worden geregeld. Het geldt hier niet een gewone versmelting van gemeen ten, maar een fusie van al de openbare diensten. De vorming van groote stadscom- plexen stelt natuurlijk het verdwijnen voorop van de burgemeesters der om liggende gemeenten welke laatsten zullen opgeslorpt worden door de groote steden. Het schijnt nochtans dat de burgemeesters niet zullen afge zet worden, maar ingeschakeld in de schepencolleges. Volgens de vastgestelde behoefteen Minsk, de Russische stad die zich worden zinken muntstukken van 25, thans in Duitsche handen bevindt is de I 0 en 5 centimes geslagen, hoofdstad van het vroegere gelijkna-Art. 2. Het type en de diameter van mige Russische goevernement cn thans die muntstukken blijven in overeen- de zetel van den Wit-Russischen Sov- stemming met de voorschriften van ar- jetstaat. Het werd vroeger Myensk of tikel 2 van het koninklijk besluit van Menesk geheeten en ligt aan de Swis-[10 November 1938. losj De stad is het kruispunt van den Art. 3. Deze muntstukken wegen spoorweg Moskou-Warschau. .onderscheidenlijk 6.5, 4 en 2.5 gram, Er is een Wit-Russische staatsuni- met «™edie, zoowel naar binnen als versiteit (beide in 1921 gesticht), een naar bulten' van 40 duizendsten van VERVOLG DER LANBOUWWERK- ZAAMHEDEN IN JULI 3. Tijdens deze maand kan men nog heel voordeelig mergkoolen uit- planten, en wij zetten onze landbou wers aan deze teelt niet te verwaarloo- zen want, 't is een zeer voedzaam gend, groenvoeder dat, gedurende de win- het volle gewicht. Art 4. Zij worden geslagen, bij ge lijke hoeveelheden, met Nederland- schen of Franschen tekst vooraan. Art. 5. Zij zijn wettelijk gangbaar, onder particulieren, ten beloop van vijf landbouwproefstation, een staatsmu- seum en een staatsschouwburg, en een communistische Lenin-universiteit. Er is vrij veel industrie (looierij, talk- smelterij, tabaks-, kaarsen- en zeep fabrieken); de stad telde in 1931 153.497 inwoners, getal dat met de in- frank voor elke betaling. woners der voorsteden 207.457 be droeg. Het Wit Russisch gebied waar het Duitsche leger thans oprukt is een van de groote Russische Sowjetrepublie- ken met een oppervlakte van 1 26.800 vierk. kilom. Minsk is de hoofdplaats. De republiek werd in 1919 gevormd en telt namelijk vijf en half millioen inwoners, waarvan in 1926 ongeveer Krachtens een besluit van 10 Juni 81 t.h. Witrussen, 8 t.h. Joden, 8 t.h. '941. hebben de 5-frank stukken van Groot Russen. 2 t.h. Polen en 1 t.h. Z"»ver nikkel uitgegeven ter voldoe- Oekrainers. Ook woonden er toen ™ng van de koninklijke besluiten van 7000 Duitschers en 14.000 Letten. 27 Juni 1930 211 December 1936 en Wit Rusland ligt grootendeels in fluvio 10 November 1938, geen wette ijken glaciale zandafzettingen op gemiddeld koers meer met ingang van Julii 194 I. 160-180 meter hoogte. In het noord-! Deze maatregel betreft alle nikkelen westen bereiken de heuvels een hoogte stukken van 3 frank, zoowel die van termaanden groote diensten bewijst. Men gebruikt per hectare 600 kg. ammoniaksulfaat, 500 _kg. superfos- In het Staatsblad in datum van 29 Juni verschijnt het volgende besluit: De Secretaris Generaal van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid, maakt het volgen de bekend Gelet op art. 5 der wet van 10 Mei 1940 betreffende de overdracht van bevoegdheid in oorlogstijd overwe gende dat de lijsten der gemeente raadskiezers niet meer herzien werden sedert 1937; overwegende dat de do- miciliënvereischten voor de aanduiding van burgemeesters en schepenen die- WINTERHULP EN DE SPORT. De Sportcommissie van Winterhulp maakt de Plaatselijke Comité's van Winterhulp, de leiders van sportver- eenigingen alsmede de inrichters van sportontmoetingen er opmerkzaam op dat in beginsel geen enkel liefdadig heidsfeest mag georganiseerd worden indien het niet ten bate van Winter hulp en krachtens haar voorafgegeven toestemming plaas heeft. Elke aanvraag tot afwijking van dit beginsel moet voorgelegd worden aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, dat een beslissing zal nemen na raadpleging van Winterhulp. De niet-naleving van deze voor schriften is van aard om den overtre der ernstige moeilijkheden te bezor gen, strafrechterlijke vervolgingen niet uitgesloten. faat en 300 kg. potaschsulfaat, alles nen aangepast; gelet op het besluit van goed dooreengemengd en vóór het. 28 Mei 1941 betreffende de over- uitplanten ondergeploegd. dracht van de bevoegdheid der ge- In den zomer is het geraadzaam aalj meenteraden en beir aan te wenden. I overwegende, anderzijds, dat het 4. Als het hooi uit de weiden ISten gevolge van de schorsing der weggehaald zal men niet nalaten Per werkzaamheden der gemeenteraden, hectare 150 tot 200 kg. ammoniksul- geboden is sommige bepalingen van faat uit te strooien. De groei van "®Mart. 103 der gemeentewet te wijzigen, nagras wordt daardoor fel bevorderd. ge]et Qp de dringende noodzakelijk- 5. Nog een voornaam groen voeder i beid en de onmogelijkheid op de hoo- dat als tusschenplant roag aanzien wor- j gere overheid beroep te doen, besluit: den en dat onmiddellijk na het pikkenArt. 1Kunnen worden aangeduid van de rogge wordt gezaaid, en daar- om ambt van burgemeester of enboven groote opbrengsten geeft als schepen waar te nemen, de personen de teelt op vestandige wijze gebeurt,isde geWone voorwaarden vervullen de Fransche klaver of Roode top. De-1 en tevens op den datum van hun aan- ze klaversoort is zeer gevoelig aan ae ^i^jug sinds ten minste drie maanden koude, daarom raden wij aan zoo ;n de gemeente gedomicilieerd zijn. vroeg en zoo dicht mogelijk te zaaien. Voor de gemeenten, die, krachtens Als bemesting ploege men per hectare de bepalingen van het besluit van 25 400 kg. superfosfaat en 400 kg. kaini- Februari 1941. genomen in uitvoering van nagenoeg 340 m. De moerassige klein formaat met den stempel van laagvlakte van Polesie beslaat nage-'^en Belgischen leeuw (diameter 23 mi noeg 10 t.h. van het land en in het «meter) als de grootere modellen (dia- Noordelijk Morenland liggen vele me- meter ^1 rnilimeter) met de beelde ren. De voornaamste rivieren zijn de ^\s van Albert en van Leopold 111. Dnjepr, de Beresina, de Pripet, Sosj Hieruit volgt dat, van I Juli 1941 al en Duna (Dwina). de zinken 5-frankstukken met den a. i a i cjl beeldenaar van Z. M. Leopold 111, iaar- Akkerbouw is het hoordbestaans- ,n/l, u ,j j I j. tal 1941, uitgegeven ter voldoening middel van de bevolking, die voor t -,A r- ioai - i j p i aan het besluit van z4 rebruari 194 1 I/O in de steden woont. Lr is ook veel /c ui j n n/j t io/iii (Staatsblad van 27 Maart 1941) alleen wettelijken koers zullen hebben, samen z,Jn met de biljetten van 5 fr. j, a*"33/' Den op 30 September 1941 vastge- Homel en die van Moskou naar Minsk steide termijn wordt aan het publiek toegestaan om de nikkelen 5 frank- veeteelt. De belangrijkste spoorwegen die van Leningrad over Witebsk, te-sylvinite onder. Vóór het uitzaaienvan dit van |5 Februari 1941, hou- zal men nog 100 kg. ammoniaksulfaatdende instelling van een administratie- onaereggen. |ve procedure, de agglomeraties vor- 6. In den tuin zaait men thans veld- men van Antwerpen, Brussel, Charle- salaad, andijvie, keukenrapen, en pos- ro; Qen, en Luik. volstaat het OP telein, en voorafgaandelijk geve men DEN DAG VAN DE AANDUIDING per are 5 tot 6 kg. superfosfaat, 3 tot 4 gedomicilieerd te zijn in de gemeente i kg. potaschsulfaat en 4 tot 5 kg. am- waar het ambt zal worden waargeno- moniaksulfaat. i men. 7. Nijpt de trosbessen in en weert de i Art. 2. Alinea 1 van art. 103 der rupsen. Past de groene snoei toe, de Gemeentewet wórd als volgt gewij- innijping enz. op de fruitboomen. 2igd Neemt de misvormde, schurftige en i De huidige jaarwedden van de bur- CENTRALE JURY DER MUZIEK ..-.m BE'LGIE. De Centrale Jury der Muziek van Belgie onder de Hoo- ge Bescherming van H. M. de Konin gin Elisabeth en gesticht door A. De Greef, zal haar eerstkomenden zittijd houden voor het afnemen der examens op 17 Juli 1941 onder het voorzitter schap van Mr Toussaint de Sutter. De inschrijvingen worden van af heden tot 10 Juli 1941 inbegrepen aangenomen in het huis Fernand Lau- weryns, 20, Treurenbergstraat te Brus sel. Tel. 17.97,80 Postch. 119.53. Alle inlichtingen kunnen aldaar be komen worden alsook het volledig programma der examens (klavier, viool, violoncel, solfege, harmonie, voordracht, kamermuziek enz.) dat er te koopen is tegen 5 frank. KOOPT HET UWE NU DAN NEEMT U DEEL AAN DE TREKKING DER LOTERIJ WINTERHULP VAN SCHEIRS DOOR stukken die na 1 Juli nog in zijn bezit mochten zijn, tegen gangbare munt te ruilen. Zij worden aangenomen bij de loketten van de Nationale Bank van Belgie te Brussel en buiten de hoofd stad en in de plaatsen waar geen agentschap van de Nationale Bank be staat, bij de kantoren van posterijen, belastingen, douanen en accijnzen als mede van registratie erf domeinen. wormstekige vruchten weg. Vernietigt gemeesters en schepenen worden be de nesten der wollige bloedluis op den houden. Zij kunnen door rlen provin- appelboom, door het afborstelen met ciegouverneur, de provinciale deputa- oplosbare carbolineum tegen 5 t.h. j tie gehoord, afgeschaft of gewijzigd i Begiet de druivelaars die uitgedund worden. !Zijn met een oplossing van ammoniak- sulfaat in de verhouding van 200 tot 300 gram per wijnstok. In het belang van de naleving van 'de bepalingen ten aanzien van de ver duistering WOENSDAG 2 JULI 1941 Zonsopgang 5,33 uur. Zonsondergang 21,59 uur. Eerste Kwartier 6,24 uur. DONDERDAG 3 Zonsopgang Zonsondergang Volle Maan Laatste kwartier !ULI 1941 5,34 uur. 21,59 uur. 8 Juli. 16 Juli. 20ste Vervolg. Wiczekc wist niet waar ze het had. Ze was blij en verwonderd omdat er "n non in haar huizeke rondliep, vlug en fel, precies alsof het hier 't hare was. Ze moesten in 't gasthuis toch veel over hebben voor Anna, om al- zoo zonder komplimenten 'n nonne naar hier te steken met 'n heel pak ge rief. Dat was anders handelen dan de eigen moeder En Wiezeke kon het niet verkrop pen, dat moest ze luidop zeggen Zuster dat is soort hé Van haar thuis heeft nog niemand omgeke ken. Dat zou alzoo zijn eigen volk la ten kreveeren zonder 'n voet te ver zetten. Wa voor 'n soort dat dat is Och, Wiezeke, van menschen die spotten met God en gebod moogt ge alles verwachten. Wie niets overheeft voor God, kan niet veel overhebben voor de menschen ook Weet ge wat dat ik zeg, zuster Dat is, verjuust. het grootste krapuui van de parochie. En die moeder en die vader hebben het van geen vreemden zulle I Waar dat ik me niet uit versta, *t is hoe dat Anna alzoo kan worden als ze nu is, en uit alzoo 'n kot ko men God is wonder, Wiezeke. Het kwaad van den eenen is somtijds de redding van den ander en omgekeerd ook. Wat zeker is, Onze Lieve Heer heeft Anna al zienlijk beschermd.Haar ongeluk, zedelijk en lichamelijk, is haar redding en geluk. Nu is ze op de baan van het goede ze kent God, en ze leeft met brave, kristelijke men schen. 't Is waar, zei Wiezeke, Ons Heer legt Zijn zaken niet uit, en als er iemand iets overkomt mag men niet zeggen 't is slecht of 't is spijtig. Zuster Agnes zette het kokende sop af en goot een koffiekommetje vol. Daa/ ging ze gauw mee bij Anna, en binst liep Wiezeke naar Rommelie's met het groot verrassend nieuws, en meteen om het kindje. Daar ook verblijdde dat barmhartig gebaar van de nonnen de simpele menschen. Het kindje werd in den zwarten sjaal van de boerinne gestopt en de vrouwen kwamen haastig af. Als ze binnentraden kwam de zuster hen tegen en keek benieuwd op. Nog een braaf mensch dat ons Anr.a helpt en bijstaat, zei ze hartelijk gemeend tegen de boerinne, en is dat het kindeke Ze stak haar handen uit. Wacht, zuster, zei Rommelie,dat is goedje waar zachtjes moet mee ge boerd worden. Met dit toch, voegde ze er stiller bij. En Rommelie is dat gewend,zus ter. Ze heeft er al een heele litanie ge had. Ja Hoeveel wel Al veertien, antwoordde Rom melie. en ze stak den kop omhoog. En leven die allerfraai Nog tien... 't Is nog een heele bende 1 Dat geloof ik, verjuust Als ze hier moesten binnenvallen, gingen ze met mijn kotje loopen De vrouwen lachten. Rommelie bunselde het kindeken uit den sjaal Zie zei ze. Och toch wat lief kindeke zei de nonne... 't Gelijkt zijn moeder ge lijk twee droppels water Met voor zichtige handen greep ze 't kleine le ventje van Rommelie haar schoot, lei het, gelijk een moeder doet, in haar arm en trok er stralend en gezind het kamerken mee binnen. j Zie eens, Anna, wat lief kindeke. Ze lei het voorzichtig neer in zijn moe ders armen. Vergeten was alles Anna staarde naar 't kleine bloed- looze gezichtje, zoo fijn, zoo kostelijk teer. Uit het afgedragen, versleten kleedje staken handjes en vingertjes, zóó klein, zóó schoon, mat wit, als ge sneden uit een kostelijk stuk papier. Er zonk iets in haar gemoed als ze haar kindje bekeek. Iets als 't her nieuwde woord van blijde vergiffenis over oude zonden.Nu lag haar jeugd in GEWELDIGE BRAND TE LINT In de blikslagerij «Sobemi», gelegen langs de spoorlijn Brussel-Antwerpen te Lint, ontstond brand, door een tot nog toe onbekende oorzaak, in de op slagplaatsen van hout, papier, blik,enz. De vlammenzee nam een zoo groo te uitbreiding dat, naast de brand weerkorpsen van Kontich en Edegem ook de hulp van de Antwerpsche brandweer moest ingeroepen worden. Met volledige uitrusting verschenen spoedig de Antwerpsche brandweer lieden op de plaats van het onheil, en na drie uren zwoegen, met vereende krachten, kon de vuurhaard beperkt en uiteindelijk bedwongen worden, zoodat langzamerhand de heftigheid van de vlammen afnam. Wachtposten bleven evenwel ter plaatse, om even tueel opflakkeren der vlammen on middellijk te kunnen bestrijden. Art. 3. Dit besluit treedt in wer king op den datum zijner bekendma king in het Belgisch Staatsblad. 2 FR. 25 VOOR DEN VERBOUWER EN 2 FR. 75 VOOR DEN VERBRUIKER. Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en het Kommis- sariaat voor Prijzen en Loonen deelen ons de prijzen mede voor de inland sche vroege aardappelen per 100 Kg. (Besluit van 14 Juni 1941). Prijs te betalen aan den verbouwer 225 fr.waar geléverd op de dichtsbij- gelegen verzamelplaats. Prijs te betalen door den verkruiker 275 fr' Voormelde prijzen gelden tot hun intrekking en vervanging langs dezelf de middelen van publiciteit. verre, voorbije verte, }f\ar jeugd met de zonde, haar huwelijk met de ge vloekte herinnering... Ze was nog al leen moeder, moeder, met den wel lust en den harden plicht van haar moederschap. Het was haar lief, al zou het ook een eenzaam, onbeschermd moederschap zijn. Dit kindje, gekomen in 't aanschijn van de zonde, had bij zijn geboorte de zonde zelf uit haar leven gejaagd. Dit zondekindje stond en zou in haar le ven staan, een prikkel tot louteringsle ven, een waarborg voor nieuwe rein heid, hoogmurende omheining die al le verzoeking en begeerte afsluit. De vrouwen waren stil ontroerd, en bra ken den gang van haar gevoelens en gepeinzen niet. Ze hadden zelf deugd aan den gelukkigen lach die lijnde rond haar witten mond. Ze begrepen dat, na vele droeve dagen, in dat ge marteld hart geluk en hoop kwam bin- nenvallen. 't Is ook een Agneske.zei Wieze ke ineens. Zoo, lachte de nonne, mijn j naam Ja, taterde Wiezeke, dat was 'zoo besproken van voorop als 't een j meisje was moest het Agnes gedoopt j worden, en was 't een jongen dan kon het haar niet geven, maar dan hadden we er nen Charel van gemaakt, gelijk |mijn man zaliger. Wel wel f glimlachte de nonne 'steeds Agneske. Kom, Anna, Iaat het .'mij nog eens vasthouden. Ze nam het wichtje innig en voorzichtig uit zijn moeders armen en liet het rusten in de hare, op de gewijde kleederen van haar gewijd nonnenhart 1 Zoo leunde weleer de zonde van Miriam uit Magdalah op 't Hart van den vergevenden Christus; wijding zonder gebaar, zegening zonder woor den; zwijgende vergiffenis. Gebaar hooge van kristelijke liefde naar 't voorbeeld van den Meester. Anna weende om de wijding en vergiffenis die gekomen waren over de tragedie van haar jeugd. De zuster gaf het kindje terug aan Rommelie en stak haar meteen eenen schoonen paternoster in de, hand. De boerinne duffelde gezind het kindje weer in den zwarten sjaal. Ik zal 't nog eenige dagen bij me hóuden, tot ge sterk zijt, Anna. Ge zijt ook zoo goed gij, sprak Anna ontroerd, ik weet niet hoe ik u allen ooit bedanken zal Wel, verjuust, 't plezier alleen van goed te doen is onze dank, hé zus- ter Voorzeker, dat, knikte zuster Agnes, en hiernamaals komt de groote belooning, Wiezeke Ja, En als wij alle vier in den hemel zijn, dan kruipen wij altijd bij een, zulle, aan één tafelken I VI, De zomer hing man alleen meester over 't land en vulde de schepping. Hij hing daar alle dagen te mooschen ;met zijn zonne en verkwistte in vreug- Ide zijn dagen. Hij smeet zijn genot te 'grabbelen en gooide alles weg naar omlaag, over menschen en dingen, over vruchten en boomen, over het water en de blommen, over alle be geerten en martelingen des levens. Hij [stak de zotternij en 't genot in 't hart I van hen die er naar zochten, lei kalm te en vrede in hen die er naar vroegen, hoop en verwachting in hen die er [naar verlangden. X't Vervolgt.) Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij-

De Volksstem | 1941 | | pagina 2