RIGA. LUK EN WINDAU door do Dultsche troepen veroverd HIJ WAS BANG! ITALIAANSCH LEGER BERICHT Beteekenis vAn de nieuwe Rantsoeneeringstatoel Ee Rantsoeneering der Levensmiddelen DUITSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 3 ei» VRUDAG 4 JUU 1941. DE TOL XXXXVUlc JAARGANG NUMMER 79 O A„,«L Handekrez Nr 1248 Fottchekr* Tjttg J. Van NafW Nr. 138559 Bohear CD Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Uigave van de S.M. «De Vooruitgang» AALST Belgis* Hava. Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BnweL Hij heette mijnheer S... maar daar mee kent ge hem niet Ik ken hem pas sedert n drietal we- ken.In 't dorp echter is hij overbekend vraag aan gelijk wie: waar woont Mr S... en iedereen, van klein tot groot zal u antwoorden ginds... in dit groot heerenhuis, met 'n mooi bloemenhotje dat ge 's zondags uw godsdienstige plichtigen verwaarloost Hewel... ja... ik ga met naar de mis en dan... daarna Daarna, maar ge geeft ergernis... en het ergste is wel dat die ergernis uit gaat van een braven man..., en dat ze ontstichtend en noodlottig inwerkt op d< mijnncci -'••• ***^~- de zestig zijn.., hij is niet groot., maar sterk gebouwd, bezit een aanzienlijk fortuin..., is een braaf echtgenoot en vader... en 'n warme verdediger van de rechtvaardigheid. Wanneer hij wandelend het dorp doorkruist, dan groeten hem alle men- schen want hij zelf is vriendelijk..., met pedant... en hij interesseert zich aan alles en aan allen, vooral aan de een- voudigen. Hij is een oprecht goed man I L>at zelfs is zijn karaktertrek.. Alle dorps- genooten zouden u geërgerd aankijken indien ge het ooit waagdet het feit te betwijfelen... of Mr. S... wel een eerlijk man is Immers hij is goed als koekebrood!.. Goed met zijn priester aan denwelke hij ejk jaar een ruime som bezorgt voor St. Pieters-werk..., goed voor de scho len welke hij mild ondersteunt..., goed voor het kleinere volk dat nooit bij hem tevergeefs komt aanbellen. Enfin, goed* voor eikendeen Mijnheer S... maakt één uitzondering in de beoefening van de goedheid... en sedert ik het weet, is die uitzondering geneerend opgetreden tusschen ons.... Niemand spreekt er over... maar ik zie wel... iedereen denkt er aan..., die uit zondering heeft haar invloed... en doet in hem alles liegen... tot zelfs de hand druk welke hij me geeft En zekeren dag moest dit me van het hart Waarom huichelen en comédie spe len..., goede zaken alléén maken goede en oprechte vrienden. Mijnheer S... ge hebt den naam en de elegantie van goed te zijn.... en waarom zijt ge dan eigenlijk slecht Slecht ik Ja, gij.... zelfs zeer slecht Gij hoopt 'n massa kwaad op elkaar.... en dit te zien en te weten pijnigt me, maakt me verdrietig evenals allen die u liefhebben. En hoe dat Hoe 1... de reden is zeer een voudig gij woont s Zondags nooit de heilige mis bij..., gij volbrengt uw zon dagplicht niet.., gij zijt goed voor iedereen, uitgenomen voor God I En het gelaat van den heer nam een uitdrukking van verontwaardiging van geërgerd zijn. Pardon Eerwaarde..., maar ge zijt vreeselijk onbescheiden., ge waagt u den voet te zetten op een gereser veerd terrein Heelemaal niet.... het terrein waarover kwestie is openbaar, publiek., of denkt ge dat de menschen niet zien maar gij, de ernstige, de gewaardeerde heer S.... Uw afwezigheid zondagmis weegt geweldig -- schaal..., omdat ge een invloedrijken rol vervult in het leven van deze ge meente en van haar inwoners.^.., g< weet niet goed welk 'n ruine en n ver nieling ge veroorzaakt in uw omgeving- Velen nemen u als voorbeeld in het ver- waarloozen van hun plichten onder het spijtige voorwendsel Mr S... gaat ook niet en toch is hij n brave en ge achte man II... Maar weet ge waarom ge niet gaat. ik zal het u zeggen Ik heb geen tijd' Onzin... uitvluchtsel Ik heb het geloof niet Gekheid, leugen... is het daarom dat ge niet zoudt willen sterven zonder de laatste sacramenten Luister ge gaat eenvoudig niet., omdat ge met durft... gij groote Mr. S., met nog geen vingerhoed wilskracht en karakter Niet durven... ik met een .ge baar van vernedering. Ja gij... ondanks uw prestige on der elk ander oogpunt... ge zijt bang, ge hebt angst., een angst die schuldiger is dan gelijk welke andere, want ge hebt eigenlijk niets te vreezen... en ge hebt niemand noodig. Maar om te too nen dat ge vrij en los zijt van alle voor oordeelen hij mannen welke ge zelf niet eens hoogacht.voelt ge de behoefte om den vrijen man te spelen, welwil lend tégenover alles..., zelfs tegenover den godsdienst en daarom steunt ge hem met uw geld. En gij die aan niemand een chenst weigert, ge weigert twee-en-vijftig maal per dag de meest noodzakelijke zaak voor een volk... de meest ver plichtende, de meest vereischte de openbare daad... het goede voorbeeld dat sticht en aantrekt... door de Kerk gevraagd en opgelegd..., door God ge wild door Christus voorgehouden waar Hij zegt «Ik zal me schamen voor den Vader over dien leerling welke zich schaamde over mij voor het aan schijn van de menschen...» Vergeef het me nu, indien ik uw charme fel heb gestoord of gebroken... ik heb u misschien pijn gedaan... maar omdat ik u genegen ben wilde ik u even doen nadenken 1 En den Zondag daarna was Mr. S... tegenwoordig Hij was gelukkiger dan ooit en alle anderen die er tegen woordig waren met hem.., en nooit was de handdruk dien we toen wisselden, zoo echt... zoo waar en zoo welge meend Denderzoon. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer 1 Juli 1941 Het oppetkommando van de Dultsche Weermacht maakt bekend Heden voormiddag namen afdeelingen van het Dultsche leger Riga in. nadat reeds op 29 Juni ver vooruitgedrongen strijdkrachten onder leiding van kolonel Lasch, in snellen opmarsch over Milan al strijdend in het Zuid Westelijk gedeelte van de stad waren binnengedrongen. Berlijn. 2 Juli. Bij de gevechten rond Lemberg, werd de inneming Luk door drie Duitsche pantserwagens uitgevoerd.ln samenwerking met hun compagnie rukten zij naar Luk op, dat door sterke Sowjet-stnjd- krachten verdedigd werd. Juist was de derde pantserwagen over de in vlammen staande brug, waarover de weg naar Luk voert, als deze achter hen instortte. Up het zelfde oogenblik doken voor hen twee Sowjet-pantserwagens op. tij dens een kort vuurgevecht werden zij onschadelijk gemaakt. Drie zware anti-tankkanonnen daagden daarna op. Ook deze werden buiten gevecht gesteld. t In de avondschemering kwamen de drie pantserwagens te Luk aan. In de straten der stad stieten zij opnieuw op Sowjet-pantserwagens, waarvan er vier buiten gevecht werden gesteld. Een gepantserde ver kenningswagen trachtte te ontkomen, werd door de laatste granaten in brand geschoten. Aan het einde van den dag was Luk in Duitsche handen Rome, 2 Juli. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord Afrika bedrijvigheid van de artillerie aan het j°"J. van Solloem. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de verdedigings inrichtingen van Tobroek uiterst hevig gebombardeerd en in de haven voor anker liggende schepen aangevallen. Na de aktie van onze toe stellen tegen vijandelijke schepen ten Noorden van Bardia, waarvan in ons legerbericht van gisteren werd melding gemaakt, werden tijdens elkaar opvolgende aanvallen twee stoomschepen gekelderd, een lichte kruiser en twee torpedojagers beschadigd en drie jachttoestellen, welke de schepen poogden te beschermen neergeschoten. In Oost Afrika hebben onze troepen bij Debra Tabor een vijandelij ken aanval afgeslagen. GEEN VERPLICHTE INSCHRIJ VING MEER VOOR HAVERGORT HAVERVLOKKEN EN HAVER- CREME. De rantsoeneeringstabel voor de periode, ingaande op 6 Juli, ia nage noeg dezelfde als deze van de maand Juni. De voornaamste wijziging is dat de verbruiker van 6 Juli af niet meer ver plicht is zich bij een winkelier te laten inschrijven om havergor*j havervlok ken en havercrême te verkrijgen. Voor deze produkten komt thans zegel nr 8 in aanmerking, in plaats van zegel 7. Doordat voornoemde levensmidde len niet meer aan de verplichte in schrijving bij den detaillant onder worpen zijn, is de reeks van waren, waarvoor de verbruiker zich moet la ten inschrijven, teruggebracht tot vier. Deze levensmiddelen zijn margarine, boter, suiker en aardappelen. De nieuwe rantsoeneeringstabel voorziet ook geen rantsoeneering meer van gebrand mout. De voorhanden zijnde voorraden van dit produkt mo gen thans vrij verkocht worden. Nieu we produktie blijft evenwel verboden, ingevolge het besluit van 26 Januari 1941. Zegel nr 2, die dus vroeger ook gold voor gebrande mout, zal thans uitsluitend kunnen worden aangewend voor gebrande gerst. Verder mogen tijdens de rantsoe neeringsperiode van 6 Juli tot 4 Aug. teneinde te voorzien in de ontoerei kendheid van de aardappelverstrek king, de aardappelzegels ingeruild worden tegen brood of meel. Met 30 aardappelzegels kan de ver bruiker zich dus 1500 gram brood of 1 125 gram meel aanschaffen. Desge vallend kan hij 25 gram deegwaren per aardapoelzegel verkrijgen. REGELÏNG MET INGANG VAN ZONDAG 6 JUU 1941. Artikel I. Met ingang van 6 Juli 1941 zijn de groene zegels op grijs bruinen ondergrond vervallen. Het is verboden ze nog te gebruiken. Van dezen datum af tot 4 Augustus 1941. gelden alleen de zegels in oranje-roode tint. Artikel 2. Met ingang van 6 Juli 1941, is de rantsoeneering van de eetwaren geregeld volgens onderstaande tabel Aaouf* otaal voor Hoeveelheid tegels jo dagen ptr tegel voor l lljdparlt PRODUCTEN Dagelijkach 1 Naar keuze a) Keukenbrood 225 gr. b) Meel zooals wettelijk voorzien 170 gr. c) Deegwaren, vervaardigd uit tarwemeel, gebuild tot 85 t.h. 150 gr. d) Deegwaren, vervaardigd uit roggemeel, gebuild tot 65 t.h. 125 gr. e) Beschuit, vervaardigd uit tarwe meel, gebuild tot 72 t.h. 125 gr. f) Diëetlevensmiddelen, welke ten hoogste 140 gr. tarwemeel, ge build tot 72 t.h. bsvatten en in het geheel niet meer dan 175 gr. wegen 175 gr. g) Peperkoek 250 gr. h) Banketgebak 450 gr. 2 Gerst 3.3 gr. 3 Margarine 3,3 gr. 4 Boter 11*7 gr. 5 Voorloopig ongebruikt. 6 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, «ver- geoise», bruine suiker, ruwe sui ker, en naprodukt 66 gr* 7 Voorloopig ongebruikt. 8 Zetmeelhoudende produkten (bui ten het niet gerantsoeneerde aard appelmeel) havergort, droge peulvruchten, rijst en derivaten, maïs en derivaten enz. 9 Voorloopig ongebruikt. 10 Versch en bevroren, vleesch. alsook vleeschkonserven. (Mits rekening te houden met de voorschriften van artikelen 14 en 1 5 van het Besluit van 9 Februari 1 94 1 35 gr. 12 Voorloopig ongebruikt 13 Kunsthonig, invertsuiker en vloei bare suiker, suiker en kandijsi roop, broodsmeersels. 5 gr. 14 Konfituur en gelei, fruit- of bieten- siroop, vruchtenmoes, ten minste 30 t.h. suiker bevattend 7,5 gr. 20 Aardappelen 500 gr 6 kg. 750 225 V- 30 5 kg. 100 170 gr. 30 4 kg. 500 150 gr. 30 3 kg. 750 125 gr. 30 3 kg. 750 125 gr. 30 5 kg. 250 7 kg. 500 13 kg. 500 100 gr. 100 gr. 350 gr. 175 gr. 250 gr. 450 gr. 33 gr. 33 gr. 117 gr. 30 30 30 3 3 3 2 kg. 666 gr. 50 gr. 16,5 gr. 1 kg. 050 35 gr. 30 150 gr. 50 gr. 225 gr. 75 gr. 3 15 kg. 2 k. 500 6 (Zie bijzondere inlichringen op de 2de bladzijde.) Hoofdkwartier van den Fuehrer. 2 Juli. Het opperkommando van de Weermacht maakt bekend In het Oosten gaan de operaties te gen het Sowjet-leger steeds voort. Ten Zuiden der Pripet-moerassen kwam het in de nabijheid van Zloczow tot een gevecht tusschen pantserwa gens hierbij werden 100 eenheden der Sovjets vernield. In de streek van Doebna geraakten Russische pantserwagensformaties tus schen reserve-divisies, die het eigenlijke leger volgden. Zij werden na een ge vecht dat twee dagen duurde versla gen, 120 pantserwagens vielen in onze handen. Een groot gedeelte der ten Oosten van Bjelistok ingesloten Sovjet- legers, werd Dinsdag definitief ver nietigd. Van den onmetelijken buit kon men totnogtoe ongeveer 100.000 ge vangenen, 400 pantserwagens en 300 stukken geschut tellen. Naar reeds in speciale uitzendingen werd medege deeld, is Riga in onze handen. Ook Windau werd Dinsdag bezet. Samen met onze Finsche bondgenooten, zijn op 1 Juli formaties onzer Weermacht Midden- en Noord-Finland ten aan val overgegaan en hebben zij de Sovjet-Russische grens overschreden. Het Duitsche luchtwapen steunde ook Dinsdag de operaties van het leger door voortdurende aanvallen op vijan delijke troepenkoncentraties, pantser formaties en batterijstellingen. De vijandelijke troepen die ten Oosten van Lemberg, Minsk en naar Estland terugwijken, lede^x zware verliezen door luchtaanvallen. In den rug van den vijand werden transportwagens en een gepantserde trein vernield. Ook in den strijd tegen de reeds zoo zwaar ge slagen Bolsjevistische luchtstrijdkrach ten werden nieuwe successen behaald. Formaties van het Hongaarsche leger sloten zich, van de Karpathen naar Galicië oprukkend, planmatig bij den Duitschen aanval aan. In den strijd tegen Groot-Britannië brachten duikbooten in den Noord- Atlantischen Oceaan en ten Westen van Afrika 7 vijandelijke handelsschepen tot zinken, met in totaal 40.200 BRT. Een ander stoomschip werd bij een artilleriegevecht beschadigd. Gevechts vliegtuigen vernielden in het zeegebied rondom Engeland en in den Atlanti- schen Oceaan drie handelsschepen met in totaal 11.500 BRT. en beschadig den een groot vrachtschip zwaar. An dere gevechtsvliegtuigen bestookten in den nacht van Dinsdag op Woensdag een aantal havens aan de Oost-, Zuid" Oost-, en Zuidwestkust van Engeland met bommen van zwaar kaliber. Voor de Noord-Afrikaansche kust kelderden Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen op 30 Juni 2 han delsschepen en plaatsten bomtreffers op een lichten Britschen kruiser en 2 destroyers. Op 1 Juli vernielden Duit sche gevechtsvliegtuigen en Stuka's In de haven van Tobroek 2 handels schepen. Zij vernielden opslagplaatsen en brachten luchtafweerbatterijen van den vijand tot zwijgen. In den nacht van 30 Juni op I Juli bombardeerde een sterke Duitsche formatie gevechts vliegtuigen opnieuw de Britsche vloot- basis Alexandrie. Bij het havengebied en in militaire opjektieven werden groote branden veroorzaakt. Pogingen van den vijand om over dag de bezette gebieden langs het Ka naal aan te vallen en een afzonderlijke aanval van enkele gevechtsvliegtuigen mislukten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag haalde het luchtafweerge schut twee Britsche gevechtsvliegtui gen aan de Kanaalkust neer. Boven hit Rijksgebied vonden in den nacht van 1 op 2 Juli geen opera ties plaats. Hauptmann Balthazar behaalde op 27 Juni zijn 39e en 40ste, eerste lui tenant Leesmann op 30 Juni zijn 21ste en 22ste zegepraal in de lucht. Bij den opmarsch op Riga onderscheidden zich de kommandant van een infante- I rie-regiment, kolonel Lasch, door zijn {persoonlijke dapperheid.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1