Zachie Zeep LOUTERING LINNEN DE VERDUISTERING Gemengd Nieuws aan elk een letter ontbrak, opnieuw sa men te stellen. Bevoorrading van rubberfietsbanden SCHAADT HET De nieuwe Rantsoeneeringstabel Uit het onderzoek bleek dat het hier een oplichterij gold, die dan ook on middellijk werd stopgezet, zoodat EERSTE VRIJDAG 4 JULI 6e DAG ONDER OCT. HH PETRUS EN P AU LUS (Mihi autem). Gloria. Ged. #e Zondag na Pinksteren. Credo. Pre fatie Apostelen. Rood. Mechelen-diocees Octaaf H. Ru- moldus (halfdubbel). Lujk H. Libertus (dubbel). ZATERDAG 5 JULI H. ANTO- NIUS MARIA ZACCARIA (Sermo). Gloria. Gedachtenis Octaaf HH. Petrus en Paulus. Credo. Prefatie der Aposte len, Mechelen 2e Gedachtenis Octaaf H. Rumoldus. Wit. reeds elke aktiviteit in verband met deze wedstrijden is geschorst, enoor 2ieT t. ccm fhypcm fhy m 1 I 16,000 VROUWEN MEER DAN MANNEN IN BELG1E De officieele opgaven van het bevolkingscijfer op 31 December 1940 der gemeenten onder de Belgische administratieve rechts macht, in berekende cijfers, vermeldt 6.284.674. inwoners in ons land, pro- vinciegewijs Antwerpen 1.238.752 Brabant 1.764.438 West-Vlaanderen 970.642; Oost-Vlaanderen 1.200.488; Henegouwen 1.227.382; Luik 879.400; Limburg 423.716; Luxemburg2 16.745 cn Namen 353.111. Het zwakke geslacht is, in getale, sterker dan het ander, want men telt 4.205.369 vrouwen tegen 4.089.305 mannen hetzij dus een vrouwelijke meerderheid van 116.064 koppen. VOOR 'S LANDS WEDEROP BOUW.De toegestane voorschotten beloopen bijna 2 70 millioen Fr. Op 1 J uni 1 94 I waren de voorschot ten, toegestaan door het kommissa- riaat-generaal voor 's lands wederop bouw, als volgt over Belgic verdeeld Provincie Antwerpen fr. 63.663.135 Provincie Brabant Provincie West-Vlaander. 34.983.183 Provincie Oost-Vlaander. 29.186.183 Provincie Henegouwen 27.514.096 Provincie Luik 40.804.156 Provincie Limburg 3.486.621 Provincie Luxemburg 13.660.975 Provincie Namen 19.778.870 In het ((Staatsblad», van 29 Juni, is een uitvoeringsbesluit verschenen tot regeling van de bevoorrading in rub berfietsbanden van allen aard. Het j besluit zelf hebben wij op 18 Juni meegedeeld. Degenen die een fiets bezitten mo gen zich nieuwe rubberfietsbanden aanschaffen met een speciaal formulier dat de gemeentelijke bevoorradings- dienst zal afleveren op vertoon der nummerplaat. Alleen de personen voor wie een fiets onontbeerlijk is zullen voor de aanvraag in aanmerking komen 1 Ora naar het werk te gaan 2. Om zijn beroep uit te oefenen; 3. Om zich naaf de school te begeven of naar school- cursussen 4. Invaliden; 5. Om eco nomische redenen van vitaal belang. De voorkeur zal verleend worden in de volgorde die hier aangegeven is. Onder nummer 2 dienen verstaan, dus om hun beroep uit te oefenen de geneesheeren, de veeartsen, de vroedvrouwen. de verpleegsters-be- zoeksters en de veldwachters, gendar- j men, tolbeambten en controleurs der openbare diensten, waarvan het rij-, wiel niet eigendom is van den Staat.de provincie of de gemeente. Echter DE WETTELIJKE NIET VIERJARIG MEISJE VERDRON KEN TE REKEM (LIMBURG) Rond 5 uur waren eenige kinderen aan 't spelen aan de Zuid-Willems vaart; plots kwam het vierjarig doch tertje van de familie Penders, wonen de in de Walstraat, in het water te recht. Op het hulpgeroep der kinderen kwamen eenige personen ter hulp ge sneld, doch het kind was reeds in het water verdwenen, zoodat geen hulp meer kon geboden worden. In totaal 269.374.174 36.296.908 j het noodzakelijk dat deze personen hun beroep uitoefenen buiten een stadsagglomeratie voorzien van een tramwaynet en dat zij niet beschikken over een ander particulier vervoermid del. Dit alles onder voorwaarde dat er geen ander middel van vervoer be schikbaar is, zelfs niet om een gedeelte van den afstand af te leggen en dat de In het Staatsblad worden in verband met de afkondiging van de nieu we rantsoeneeringstabel volgende inlichtingen gegeven. Art. 3. Om te voorzien in de ontoereikendheid van de aardappelver strekking, kunnen de houders van aardappelkaarten 50 gram brood of 37 1/2 gram meel bekomen, in ruil van de 30 ongebruikte deelzegels. Art. 4. Havergort, havervlokken en havercrème worden, volgens de bij het besluit van 18 September 1940 voorziene modaliteiten, niet meer verdeeld. Art. 5. Mits overlegging van een geneeskundig getuigschrift mogen de zieken, bij den gemeentelijken dienst, ieder zegel nr. 4 tegen vier zegels nr. I 1 ruilen. De aldus geruilde zegels nr. 4 worden op het geneeskundig getuigschrift geplakt en onmiddellijk geannuleeerd. Voor de personen lijdend aan ongeneeslijke of chronische ziekten wordt er maar een enkel getuigschrift vereischt de volgende maanden plakt de aangestelde beambte de ingeruilde zegels nr 4 op een blad ongezegeld papier, dat door den gerechtigde voorgelegd wordt en de op het geneeskundig getuigschrift voorkomende aanduidingen vermeldt, te weten naam van den geneesheer, naam van den zieke, aard van de kwaal en datum der aflevering. Art. 6. Elke inbreuk op het besluit wordt opgespoord, vervolgd en gestraft overeenkomstig de bepalingen 1van de besluitwet van 2-7 Ok tober 1939, genomen om de bevoorrading van het land te verzekeren, gewijzigd bij de besluitwetten v. II en 14 Mei 1940.en bij de. besluiten van 25 November en 12 December 1940 2. van het besluit van 15 Februari 1941, houdende instelling van een administratieve procedure ter zake van misdrijven betreffende de voedselvoorziening, de rantsoe neering en de vaststelling van de prijzen. Art. 7. De sluiting van de inrichtingen, voorzien bij 3 van artikel 9 der besluitwet van 27 Oktober 1939, gewijzigd bij de besluitwetten van 11 en 14 Mei 1940, en bij de besluiten van 25 November en 12 Decem ber 1940, kan, na de vaststelling van de^inbreuk, bevolen worden ae duur van de aldus uitgevoerde sluiting wordt van den door de rechtbank uitgesproken sluitingsduur afgetrokken. Dit besluit treedt in werking op 6 Juli 1941. Een uittreksel er van zal door toedoen van de gemeentebesturen wor den aangeplakt. Brussel, den 1 en Juli 1941. Dit bedrag is het totaal der aan de1 afstand tusschen woonhuis en werk- gemeenten uitbetaalde sommen. Hierin plaats of school minstens 7,5 km. be- zijn dus niet inbegrepen de gelden die'draagt en dat de aanvrager over geen door de verschillende daarvoor aange wezen kredietinstellingen aan partiku- lieren werden uitbetaald. UURVERANDERING V. DEN SPE- CIALEN TREIN NAAR OOSTENDE. Ingaande op de aanvraag van een groot aantal liefhebbers uit de provincie, werden de uren van den trein naar Oostende gewijzigd. Deze zal te Brus sel aanzetten te 24 u. 30. om te Aalst te 1 u. 14, te Gent St Pieters te 1 u. 50, en te Brugge te 2 u. 30 toe te komen. Te Brugge zal de trein tot 4 u. opge houden worden, en de aankomst te Oostende wordt omstreeks 4 u. 22 ver wacht. Voor de speciale trein naar Antwer pen is niets gewijzigd, deze zal ir Brussel-Noord om 23 u. aanzetten. DE PHOTO - PRONOSTICS STOPGEZET Sedert eenigen tijd trokken de zoogenaamde prijskampen (iPhoto-pronosticsi) de aandacht van het parket van Brussel. Deze prijskam pen, die in verscheidene bladen gepu bliceerd werden, troffen door de ge makkelijkheid hunner opgave het kwam er op aan tien woorden, waarvan hierboven opgesomde banden beschikt die nog bruikbaar en repareerbaar zijn. BANDEN VOOR EERSTE UITRUSTING De aanvraag tot bevoorrading ten titel van eerste uitrusting, moet even eens op een speciaal formulier inge vuld worden. Na grondig onderzoek zullen de onderscheidelijke gemeentediensten van ravitailleering en be\'oorrading, de toelating tot bevoorrading ten titel van eerste uitrusting, vaststellen, gel dig voor i een volledig stel gereed schap voor een rijwiel, 2 banden en 2 binnenbanden of 2 tuben; een volledig stel gereedschap voor driewieler, 3 banden en 3 binnenbanden. De toelatingen tot bevoorrading ten titel van eerste uitrusting zijn aan dezelfde voorwaarden onderworpen als de toelating ten titel van vervan ging. De onderscheidelijke gemeente diensten van ravitailleering en bevoor rading dienen zich strikt aan deze be paling te houden, en mogen in geen geval een grooter aantal toelatingen tot bevoorrading afleveren als de hoeveelheid. KOEDIEFSTALLEN IN DE OMGEVING VAN GEERAARDS- BERGEN In een paar dagen tijd werden in de omgeving van Geeraardsbergen meer dere klachten ingediend wegens het verdwijnen van koeien. Men veronder stelt hier dan ook te doen te hebben met een goed georganiseerde bende dieven die de dieren verder in den handel aan den man brengen. De lijks- wacht van Geeraardsbergen werkt on verdroten om de oaders te snappen.Te Overboelare verdween een vaars op 50 m. van het huis van den eigenaar de genaamde De Beek Jozef, wonen de Statiestraat. Het spoor kon worden gevolgd tot Zarlardinge. Nog te Over boelare verdween eveneens een vaars ten nadeele van den genaamaen De- lens Karei. Hier verdween het dier in de richting van Geeraardsbergen daar het spoor merkbaar>^a's tot in de Ga verstraat. Bij de landbouwer Van Ongevalle Emiel, te Deltlnge, werd een volle vaars, wegende ongeveer 700 kilos,ge stolen. In dit geval kon het spoor wor den gevolgd tot de Papiermolenstraat, te Geeraardsbergen. Anderzijds werd in een meersch te Onkerzele een koe geslacht ten nadeele van den landbou- i wer De Smet Gerard, uit Schendelbe- I ke. Hier lieten de dieven den kop en i ingewanden ter plaatse. BERICHT 1Brood en meel, deegwaren, bis- cottes, diëetlevensmiddelen, peper koek en banketgebak Het is aan de bakkers4 banketbak kers en kleinhandelaars verboden voor den verkoop van een van voornoemde produkten aan te nemen 1. van 6 tot 12 Juli, de zegels nr 1, genummerd van 10 tot 30; 2. van 13 tot 19 Juli, de zegels nr 1, genummerd van 17 tot 30 3. van 20 tot 26 Juli, de zegels nr 1 genummerd van 24 tot 30. 2. Vleesch Het is aan de vleeschhouders, spek slagers en andere kleinhandelaars voor den verkoop van hetzij welk vleesch te aanvaarden 1van 6 tot 1 2 Juli, de zegels nr. 1 0 genummerd van 10 tot .30; 2. van 13 tot 19 Juli, de zegels 10, genummerd van 17 tot 30; 3. van 20 tot 26 Juli, de zegels 10, genummerd van 24 tot 30. 3. Deelzegels voor aardappelen a) De deelzegels voor aardappe len die door de bakkers of kleinhan delaars in meel worden aangeboden om een machtiging tot bevoorrading te bekomen, moeten aanvaard worden op basis van 9 deelzegels tegen 2 Ze gels nr 1 b) De deelzegels voor aardappelen mogen eveneens gebruikt worden voor het bekomen van 25 gram deegwaren. 4. Aan inschrijving bij den klein handelaar onderworpen produkten Blijven aan inschrijving bij den kleinhandelaar onderworpen de mar garine, de boter, de suiker en de aard appelen. 5. Verkoop van gebrand mout De fabricage van gebrand mout werd van 26 Januari 1941 af verbo den. De nog beschikbare voorraden mo gen zonder zegels worden verkocht deze verkoop zal bijgevolg geen recht meer geven op hefbevoorrading in gerst. STEMPELS :n koper cn cacutchouk z'jn te verkrijgen 'en Bureele dezer TWEE KINDEREN LEVEND VERBAND TE GEETBETS In den nacht van Maandag op Dins dag brak te Geetbets op het gehucht Nieuwdorp, een hevige brand uit in de woning van zekeren L. Debehets. De brand nam spoedig zulke hevige uitbreiding, dat twee kinderen, onder scheidenlijk 9 en 1 1 jarige meisjes,niet konden gered worden en een jammer lijken dood vonden in de vlammen. Een derde kind, een jongen, moest uit een dakvenster springen om aan den vuurpoel te ontkomen. De oorzaak van den brand is onbe kend. DOOR JEF SCHEIRS 2 l ste Vervolg. t Anna was nu weer opgeknapt, en geleek weer het slanke, mooie meisje van vroeger, 't Geleden wee bleef ech ter in haar groote, warme oogen lig gen de herinnering er aan was haar lief geworden. In 't voorbije leed lag thans haar le- vensverweer. Het was geworden het kostbare boek, waarin de veropenba ring gschreven stond van de eenige groote levenswijsheid. Over haar ge moed en haar gedachten lag de ge latenheid van menschen die veel ge leden hebben en nog willen lijden. In haar moederlijk hart lag maar één ver langen zorgen voor haar week kindeke, in haar ziel maar één bekom mernis zorgen dat het nooit haar wegen opging, de wegen van de vele hartstochten waarlangs haar eigen jeugd eens wanaelde. Al die herinneringen, opgeroepen en gefilmd in de eenzame geheimenis van haar gemoed, waren haar zoo lief Wee werd voor haar een groote reserve van wijsheid, een remblok tegen alle buitensporig genot, 'n engel Gabriel die op Gods gebod de reis meedoet van levens die Hem lief zijn, en die den vinger van herinnering uitsteekt telkens als er gevaar naakt, telkens als de verzoeking geweldig wordt. 't Zijn droeve levens waarover de weedom rent kalm gelukkige levens waarover de weedom gevaren is al die pe sporen rijdende. Blijvende herinne ring aan 't voorbije Wee wordt Ko ninklijk Wee. wordt genot dat niet is van deze aarde. Die genieten den zomer van 't leven zonder zijn zottigheid te voelen, die ge nieten den winter van 't leven zonder zijn zwaarte en zijn angstige donker heid. Zoo voelde zij dat allemaal, toen ze dien zomerdag naar Rommclie's hof ging om te arbeiden. Wiezeke verzorg de 't klein Agneske terwijl zij een dag huur ging verdienen. Het verveelde 't oude vrouwke niet, maar ze had er spijt van dat 't kleintje niet vooruit wilde. Het was eerder wat ziekelijk, en zoo lastig alle dagen, t En pakte niet veel meer in dan n mus- schejongsken. cn zijn' stemmeke was toch joo flauw en zoo eendelijk droef als het te kneuteren lag in zijn wieg- ske. Dat sneed Anna door het hart, dat onrustig, geheim gelftlaag deed haar verdriet aan; ze ging zoo noode weg van daar, maar er moest gezorgd wor den voor den kost. Alle morgenden raapte ze al haar moed bijeen om weg te gaan van haar kindeke, maar dan ook. alle middagen en avonden, wat een heerlijk genot om het weer te zien! Ze gaf er niet om of het ook een heelen nacht kneuterde en kermde, en dat ze niet slapen kon heerlijk-weeïg genot was het, dat klein, ziekelijk le ventje, al was 't ook de lange spanne van een nacht, tegen haar hart te voe len. Ze bleef er dan mee in huis zitten, om Wiezeke haar ouden slaap niet te storen. Heerlijk was het, innige woordekens te spreken tegen haaY kindeke, om zijn 'pijn te verzachten e"n het in slaap te krijgen; heerlijk, in den nacht haar moederlast en moederliefde te voelen last en liefde en plicht die ze voltrek ken wilde tot het uiterste, als boete voor haar zondig meisjesleven. Daar. in de stilte van den nacht in 't gekreun van haar lijdend kleintje, sprak God tot haar, voelde zij God tot haar spreken zonder woorden, 't Be- rouw lag en bleef liggen in haar als een brok van haar leven. Daarover hing de mystieke vreugde van het Koninklijk Wee die de Eeuwige als eerste zegening en verzachting over de marteling van berouwende levens spant. Plicht en boete en vertrouwen in Hem, was de wijde hemel waarin ze zich rus tig en kalm voelde drijven. Daar in de stilte van den nacht was ze gelukkig in haar ongeluk. I Zij voelde er beter de beteekenis en j't waarom van alle leven en begeerte. In den nacht scheen de wijsheid der dingen veel klaarder dn haar kop, de moed veel grooter in'haar hart, 't ver weer en de sterkte veel forscher in haar wil. God veel dieper en inniger in haar ziel. Wat kon het haar schelen dat ze moe, _vbroken, gepijnigd was van dat nach telijk stoelzitten? Ze wist wat zoetheid er lag in 't voltrekken en in 't uitwaken van zoo'n afbeulenden nacht. Haar hart en haar moederliefde waren er mee voldaan, haar menschenziel gesterkt en gevoed, om wille van de beteekenis die zoo'n nacht voor haar had. Maar ook schoot er van tijd tot tijd toch een moederlijke angst door haar gemoed, een onrustig voorgevoelen door haar gedachten. Haar kindje bleef toch zoo zwak en zijn klein gezichtje zoo bloedloos; als ze daarop peinsde en dat zag, was ze bang dat het niet lang zou leven. Dien morgen had ze hem weer ge voeld.den angst, toen ze naar Romme- lie's ging. De witte glorie van de zo- mersche morgenzon zag ze niet, noch 't rijpende gezwel van de vruchten. Ze hoorde de subtiele geluiden niet die door den zuivere hemel vaarden.... Ze droeg haar angst mee door 't zwijgen de, blij gebeuren van dien nieuwen dag. Ze verschrok ineens, toen ze den el leboog van de baan omsloeg daar stond een jong manmensch en de baan lag vol gerief gegooid, precies een marktkramer aan den uitpak. Zijn fiets lag dweers over den weg een grooten houten doos er nevens. Ze I begreep plots, toen hij bezig was een schildersezel recht te zetten; een ge spannen wit doek stond recht tegen de vruchten en zijn zitstoeltje lag er naast. Hij keek op. Verschooning, juffrouw zei hij, minzaam lachend. Hij sprong naar zijn fiets en snokte hem uit den weg voor Anna. Dank u. Ze knikte dag, en Zn het belang van de naleving de bepalingen ten aanzien van de duistering VRIJDAG 4 JULI 1941 van ver- Zonsopgang Zonsondergang Volle Maan Laatste kwartier ZATERDAG 5 Zonsopgang Zonsondergang Volle Maan Laatste Kwartier 5,35. uur. 21,58 uur. 8 Juli. 16 Juli. JULI 1941 5,35 uur. 21,58 uur. 8 Juli. 16 Juli. als ze naar hem opkeek zag ze weer twee wonderlijk vlammende menschen- oogen die haar beroerend aanstaarden. Wat kwam die hier schilderen Ze keek rond en opzij, en schouwde 't land over dat versmoord lag in den wellust van het lavende, witte morgen licht. Ze zag de wijde, breede deining van land en van meerschen in de diep te; de huizen in de verte, de hoven, vereenzaamd onder 't geboomte... de kerken van het omliggende. Voor den eerste keer zag ze hoe mooi deze landouwe was met den blau wen hemel er boven. Had dit hem be koord en ontroerd Was het deze ont roering, die lag in 't gevlam van zijn oogen Plots herinnerde ze zich in verre verte andere vlammende men- schenoogen, die beroerd hadden, en die versmoord lagen in ander licht het huiverend licht van de vele harts tochten. Een stondeke maar zag ze die oogen als een verwittigend gebaar van haar herinnering. Ze hief haar gemoed en hart omhoog naar den Eeuwige waar als eeuwige, witte zonnen de blijde rei ne hartstochten hingen te gloriën. Als ze 's middags naar Wiezeke's kwam, stond de schilder er nog. Zijn ezel was toegevouwen, en tegen zijn zitstoeltje leunde het witte, vierkante doek, volgeschilderd met blinkende kleuren. Hij was bezig met penseelen en verf buisjes in een doos te stoppen t brobbelde er in vol gevlekte papiertjes verfvodden en platgenepen tuben. Ze keek in 't voorbijgaan naar het doek en het verwonderde haar. Ze verkende de landbouw en de schoon geverfde lucht er over... Rom- melie's oud gedoe met den boomgaard. 't Vervolgt. Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij-

De Volksstem | 1941 | | pagina 2